Nationale volkssport: op de houten latten zelfs al naar school Stockholm ziet het grote duel Canada-Rusland ijshocky RUSSEN NU MET NOREN EN FINNEN IN ANTI-ZWEEDS TRIO West-Indië won de tweede test Schulte-Peters in Gent op revanche Wereldtitels-strijd in Falun en Are m ARE en de reuzen Sovjet-staats- amateurisme der Russen blijkt ook op de ski's voordeliger FALUN de geit en Maar Midden-Europa beheerst de Alpines England 11a de follow-on niteebowled Ronde van Nederland 1 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 In Zweden is de sneeuw geval len. Eindelijk. En dat betekent, dat er van de 7 millioen onderdanen van Koning Gustaaf Adolf er nu ook precies 7 millioen de ski's hebben onder gebonden. Want skiën is in Zweden niet alleen de nationale sport van heel het volk, het is bovendien als de sneeuw neerkomt; en dat is nu gebeurd, een halve meter dik! vrijwel de enige verkeersmogelijkheid. Op het platteland is men nu voor elke stap buiten de deur aangewezen op de houten latten, maar ook in de moderne hoofdstad Stockholm zelf gaan de kinderen op ski's naar school. Op die school is trouwens, evenals in het leger, de ski-instruc tie een verplicht onderdeel van de opleiding. En de schoolwedstrijden vinden elk jaar een hoogtepunt in de grote kinder-competitie-ski- week, die jaarlijks 10.000 leerlin gen uit heel Zweden in de Noorde lijke bergen bijeenbrengt. Ski als relikwie Tochten van 1300 km. Het Zweedse landschap leent zich bij uitstek voor veldloop wed strijden, zogenaamde cross-coun- try-races, die zich vroeger over af standen tot 90 km. uitstrekten maar tegenwoordig tot 50 km. zijn beperkt. Vooral in de zacht glooi ende heuvelstreken van Jamtland en Dalecarlia vindt men een onge ëvenaard terrein, vol afwisselen de en verrukkelijke landschaps schoonheid, voor lange-afstand-lo- pen. En er zijn honderden welge stelde Zweden, die er in de vier maanden durende winter het geld en de tijd voor kunnen uittrekken, om een tocht van een week of twee van het uiterste puntje in 't Noor den (nog voorbij Kiruna het barre Lapland in), afzakkend door de provincies Jamtland en Harjeda- len, naar het lieflijke Dalecarlia en verder naar de hoofdstad Stock holm te maken. Een tocht van meer dan 1500 kilometers. En op de ski's natuurlijk. Koning Mora Nisse „Vlek" van 400 inwoners ivordt een wereldstad Nationale beweging Dé-grote revanche VAN DER ZEE TEGEN TULI DEFINITIEF OP 23 FEBR. Op een driesprong Falun- en Are-favorieten Dalecarlialand van ski's, mijnen en kunstenaars WINTERCOURSES HILVERSUM Morning Star krijgt revanche ROTTERDAMSCÏIE SCHAAK- COMPETITIES Zweden telt zeven millioen skiërs Schaatsen op de bevroren rivieren, ijs- zeilen en ijshockey, bandy en sleerijden en andere wintersporten mogen popu lair zijn, niets haalt het bij de ski-sport, waarvoor de belangstelling zonder weer ga is. Skiën dateert uit de prae-liis- torie, zeggen de. Zweden, die in hun Nationale Ski Museum aan de Fiskartor- pet in Stockholm de oudste ski ter we reld. 4500 jaren oud, vele jaren geleden m een moeras in Jamtland gevonden, als een relikwie vereren. Reeds in de g,ry?P oudheid gleden de Zweden op ski s rond en zij waren het ook die aan het einde van de vorige eeuw het .skiën op sportieve leest schoeiden: in 1892 w.erden, te Djurgdarden bij Stockholm, de eerste internationale skiloop- en ski spring-wedstrijden ter wereld gehouden, in hetzelfde jaar kreeg de Skiframjan- det het eerstgeboorterecht als bond ter bevordering van het skiën met de inrich ting van wedstrijden, in 1908 werd de Zweedse Slcibond officieel opgericht (nu 2 000 clubs met 250.000 leden) en op Zweeds initiatief kwam in 1924 te Cha- monix de Internationale Ski Federatie (F.I.S.) tot stand. Men voelde het dan ook als een histo- risch recht, toen de Wereldkampioen schappen skiën voor 1954 weer aan Zweden werden toegewezen. Van 13 t.m. 22 Februari te Falun (Jamtland) en van 21 Februari t.tn. 7 Maart te Are (Dale- carlia) zullen deze kampioenschappen gehouden worden en men mag geloven dat de Zweden daar een fenorm feest van maken. Zij verstaan de kunst van het organiseren perfect en het enige dat zij daarbij niet in de hand kunnen heb ben: de onontbeerlijke sneeuw, tot nu toe in deze winter opmerkelijk en zelfs verrassend schaars, heeft in de afge lopen twee weken toch nog voor de basis gezorgd waarop heel de organisatie is gebouwd. -i"8'! deze liefde voor de lange af- rntuS ls da" ?Pk Nils Karlsson, de ma- on-specialist ski-„koning" met de le- gendarische bijnaam Mora Nisse, dè na tionale sportheld van Zweden; en het is van deze Nils Karlsson dat de Zwe den straks bij de cross-kampioenschap pen in en rond Falun (Dalecarlia) de grote Wereldtitel-triomf verwachten. Bo vendien komt Karlsson uit het be roemde stadje Mora (welks naam in zijn bijnaam is verwerkt), dat met zijn traditionele „Vasalopp" (te vergelijken met de Friese Elfstedentocht) elk jaar heel de bevolking van Dalecarha naar zich toe trekt. Karlsson gaat dus straks voor eigen publiek. En dat Falun de cross-countrij-races over 15, 30 en 50 km. (alsmede de 10 km. voor dames plus de estafette-wedstrijden) heeft gekregen, dankt het aan de aanwezigheid van zijn springschans, de hoogste van Zweden, waardoor de lang-afstand-wedstrijden met de springwedstrijden konden worden ge combineerd. Slalom en afdaling zijn geen -„Noord- ■sé" ski-nummers, maar zogenaamde „Al- pen"-specialiteiten. Zij zijn pas twintig jaar geleden in Scandinavië geïmpor teerd; de Zweden zijn daarvoor aange wezen op de meest Westelijke berg- Are is een gehucht, in de 13e eeuw volgens een dier vele Scandinavische sa gen door drie reuzen gebouwd, nu nog altijd een dorpje met nauwelijks 400 inwoners Maar die 400 inwoners hebben het gepresteerd om hun dorpje te maken tot een eerste-klas touristencen- trum met 10 grote hotels, die 700 bed den bevatten, met een speciaal berg- spoortje dat 900 meter hoog de Ares- kutan-berg opgaat, met alle vermaak dat een tourist wil vinden. Men heeft in Are dankbaar geprofi teerd van de omstandigheid, dat het berglandschap rond „hun" Areskutan de enige beschaafde streek is waar de slalom en de afdaling in Zweden be oefend kunnen worden eri voor die on derdelen is Are dan ook al sedert jaren dè aangewezen plaats tijdens de na tionale ski-kampioenschappeti. Domi nee Hallëhkreutz leidt de organisatie ën het 5e bataljon van het beroemde Zweed- se infanteriè-regiment nr I zet de pai-- coursen uit. Men verwacht straks in Are een bezoek van .20.000 toeschou wers, die de strijd van de. 250 beste af- dalings-specialisten ter wereld zullen gadeslaan. TALUN, centrum van de Wereldkampioenschappen skiën, met zijn Kopper en Kristine-herken uit de 14e resp. 17e eeuw streken van het oude Jamtland langs de Noorse grens, ontoegankelijk en on herbergzaam als het binnen de Pool cirkel gelegen Lapland voor de grote massa touristen in de winter is. In het kleine dorpje Are, in een uit hoek van dit Jamtland gelegen, zijn de condities voor deze berg-races aanwe zig en worden straks de kampioenschap pen afdaling, slalom en reuzenslalom ge houden. (N.B. Falun ligt 250 km. Noordweste lijk van Stockholm, maar Are ligt nog 450 km, verder en op dezelfde breedte graad als de bekende kustplaats Umea aan de Botnische Golf). Ofschoon met de cross-country van 1879 in Sundsvall (Norrland). de eerste nationale ski-wedstrijd in Zweden slechts een paar jaar achter die van Noor wegen (officieel 1862, maar.... met een vöörtijdperk van 1767 af!) kwam, heb ben de Zweden tóch nooit de hegemonie van de Noren kunnen breken. Het wa ren in 1880 Noorse soldaten (Noorwegen was toen nog in het Zweedse koninkrijk opgenomen) die het skiën en springen als wedstrijd-sport in Stockholm intro duceerden. De ontdekkingsreiziger Nor- denskiöld gaf in 1884 de stoot tot een wedstrijd over.220 km. door de Lap- landse streken, waarin inderdaad be wezen werd, van welk uitzonderlijk formaat de Laplandse skiërs waren. In derdaad werd de Lap Pavva Lars Nils- sin Tuorda (die Nordenskiöld op een Groenland-expeditie had vergezeld) Win naar, in 21 uren en 22 minuten en met een paar uur voorsprong Was het in Noorwegen de Morgedalse boer Sondre Norheim (uit het Zuiden) die in zijn land het skiën als sport populariseerde, in Zweden gaven de Lap pen-handelaars uit het hoge Noorden bij hun verhuizing naar steden als Sundsvall en Stockholm de grote stoot. Pas toen de Zweden in het steeds inten siever wordende internationale sport- verkeer de ene nederlaag na de andere kregen te slikken, terwijl juist zij voor een belangrijk deel op organisatorisch terrein; 1901 de vierjaarlijkse Noordse Spelen, 1924 de vierjaarlijkse Olym pische Spelen, 1929 de jaarlijkse F.I.S.- weken, 1930 de twee jaarlijkse Wereld kampioenschappen, hadden gestreeld naar uitbreiding van deze internationale tournooien kwam er een „nationale beweging op gang. Sedertdien kwa men, in weerwil van de handicap dat in heel Zweden nog maar twee schan sen zijn waar verder dan 70 meter ge- vinden in Solleftea de Militaire ski-kampioenschappen plaats, v^aaxvooi alle West- Europese landen, die een ski-traditie bezitten (en na 194o nog een leger mochten houden hebben ingeschreven; en tegenover de absentie om genoemde reuen van Duitsland en Oostenrijk staat de deelneming van Argentinië. Dan zijn er op 20 en 21 Februari in Oestersund de Wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats voor dames, waar de negen Russische rijdsters wel weer zullen triom feren. En op 16 en 17 Februari krijgt Are op zijn 8 ringen de Internationale cur- ling-kampioenschappen met deelneming uit heel Europa. Na de Wereldkampioenschappen skiën trekken echter de gecombineerde Wereld en Europese kampioenschappen ijshockey van 26 Februari t/m 7 Maart in Stockholm de meeste aandacht. Niet dat de Zweden daar zelf een kans maken, maar wegens het duel CanadaRusland, dat de gemoe deren gespannen houdt. Zoals de Zweedse schaatsers steeds op het tweede plan zijn gebleven: na de oorlog werd Ake Seyf- farth éénmaal Europees kampioen, maar verder zijn hij èn rijders als Karl-Erik Asplund, Hedlund, Stroem en Sjoelin •steeds in de schaduw van Noren en Nederlanders gebleven, zodat men zijn toevlucht moest nemen tot, de genaturali seerde ex-Hongaar Kornel Pajor en nü ziin verwachtingen op de junior Ericsson moet bouwen. En ook de Zweedse ijshoc keyers hebben nooit naar de top kunnen doorbreken; Tsjecho-Slowakije en Zwit serland stonden op Europees niveau steeds in de weg. Toch hoopt men, dat ditmaal Small Tomusscn, ZwederCs enige „Alpine"-favoriet sprongen kan worden, prominente sprin gers als Selanger en, Holmström naar voren, maar trad er vooral een legioen lange-afstand-lopers van groot formaat op de ere-podia: mannen als Hedlund en Utterström, Wiklund en Larsson, Os- tensen en dan natuurlijk Nils Karlsson, die met succes de zware strijd over de 15, de 30 en de 50 km met de Norén èn de in de wedstrijdsport doorgedron gen Finnen konden aanbinden. Vooral sedert de jónge Nils Osten- sen, de exponent van een nieuwe ge neratie in 1949 bij 'ri auto-ongeluk om het leven kwam, bouwen de Zweden eens te meer weer op de oude „Mora Nisse", die nu bovendien in zijn eigen Darecarlia aan de start komt. Bij de Olympische Spe len 1948 in Sankt Moritz won Zweden met 1 Lundström, 2 Ostensen, 3 Eriksson, 5 Karlsson dé 18 km., met'1 Karlsson, 2 Erikson, 5 Tömkvist de 50 km. en voorts de 4 x 10 km. estafette. En bij de We reldkampioenschappen in 1950 te Lake Placid werden Aström en Eriksson we. derom individueel- en de viermanSploeg weer estafette-kampioen. Maar.... de Olympische Spelen (tevens Wereldkam pioenschappen) 1952 in Oslo leverden de Zweedse „lopers" een zware ne derlaag op tegen de Finnen, die zelfs Mora Nisse niet verder dan een 5e en 6e plaats lieten koihen. Daórvoor de re vanche!: dat is het motto, waaronder men nu in Falun leeft, vooral nu sedert tien tallen jaren hét gróte internationale tournooi-veld weer aan Zweden is toege wezen. Of de Zweden en Mora Nisse in het bij zonder inderdaad met een grote revanche op het ere-podium zullen komen, is echter de vraag nog. Want naast Noren en Finnen zijn in de Noordse specialiteiten ou ooh de Russen uit hun isolement gekomen. En men ziet in deze SovjeOpIoeg de grootste concurrent. Maar dat is een hoofdstukje apart- NILS KARLSSON Zweden's ski-idool met de bijnaam „Mora Nisse" De onderhandelingen over een wedstrijd tussen de Britse kleurling Jake Tuli en onze landgenoot Henk van der Zee uit Amsterdam op 23 Februari in de Royal Albert Hall te Londen zijn thans afgeslo ten. De wedstrijd gaat definitief door er. is vastgesteld op 10 ronden. Tuli is vlieggewicht-kampioen van het Britse Emperium en nummer 2 op de wereldranglijst van zijn klasse. Hij kan vrijwel geen tegenstanders bij de vlieg- gewichten meer krijgen en bokst nu vaak tegen zwaardere bantammers. Voor Van der Zee, die van plan is een gooi naar de Europese bantam-titel te doen, wordt dit een zeer zware partij- Onlangs verloor Tuli van de sterke Fransman Cohen, die candi- daat-Europees kampioen der bantam mers is. Overigens bokst Van der Zee a.s. Maan dag (één week vóór Londen) in het Am sterdamse Concertgebouw (in het pro gramma waarin Bep van Klaveren zijn tweede come-back-partij tegen de Brits- Guyanaan Kit Jompey levert) tegen de prominente Franse neger Emboulé, met Piet van Klaveren tegen de Engelse neger Tanner en de nieuwe Amsterdamse prof. Piet Klijsen tegen de Belg Colet Vergezeld van zijn complete legatie-personeel zal de Russische gezant aan het Zweedse hof: Ivonstantin Kodoniow de Wereldkampioenschappen skiën lange-af- stand-loop en springen te Falun bijwonen. En dat betekent, dat de Russische ploeg (32 skiërs, 7 trainers, 6 officials) favoriet is! In de Oeralse bergen rond Sverdlovsk hadden de Russen trouwens hun visite kaartje al afgegeven. In de eerste internationale wedstrijd sedert Stalin's Krem- lin-heerschappij kwamen zeven Sovjet-lopers in de lange-afstand-wedstrjjden tegen Finland onder de eerste tien. Zowel Veikko Salo als het Finse idool Veikko Hakulinen (winnaar van de gouden 50 km.-medaille op de Ol. Spelen '52, triomfator in Holmenkollen '53 op de 18 en de 50 km.) werden met vele minuten door de Rus Kusin verslagen. En de enige die de Russische schans-springers achter zich liet, was de grote Noorse kampioen Falkanger. sen Maryette Angel en Suzanne Thiol- liere, de Duitse Annemarie Buchner en de Zweedse Sarah Tomassen. Afdaling dames: de Zwitsersen Ida Schoepfer en I Madeleine Berthod, de genoemde Oos- renrijksen en de Duitsen Annemarie Buchner en Ossi Reichert. Zogoed als Hakulinen en Rasanen, Si- pila en Lonkila en andere Finse lopers werden verslagen, zo zullen ook de Zwe den met hun Mora Nisse Nils Karlsson en hun Jernberg, hun drie Larsson's en hun Johansson, tegen de Russen een zware strijd te voeren krijgen. En dan komen nog de Noren met Oestvang, Stokken en Olsen, plus uit Zwitserland en Duitsland de outsiders Solay en Moe- chel als „Noordse" specialisten. De Zweden stellen al hun verwach tingen op die 15, 30 en 50 km. en bren gen ook bij de dames favorieten aan de start. In de Alpine-wedstrijden (sla lom en afdaling) zijn zij minder bedre ven: en ook de Russen, dit seizoen in ternationaal in de „Noordse" specialitei ten debuterend maar in de „Alpen"-races nog niet klaar, zullen in Are alleen dooa waarnemers vertegenwoordigd zijn. Tóch heeft Zweden bij de dames voor slalom en afdaling één favoriete: Sarah Tomas sen en dié gaat dan wellicht toch nog met een titel aan de haal. De Lauberhornrennen te Wengen, de Grindelwald-wedstrijden (waar de Rus sinnen alle andere concurrenten op de lange afstand op overtuigende wijze ver sloegen), de tournooien te Kitzbuehl en Chamonix en de F.I.S.-week te Bad Gastein hebben de favorieten al wel naar voren gebracht. Lange afstand heren: de genoemde Zweden en Russen tegen de Noren en de Finnen. Lange afstand dames: de Rus sische dames met voornaamste concur rentie van Noorwegen, Zweden en Amerika. Schansspringen heren: de Noren Fal- de Zweden wél, in eigen hoofdstad, in de strijd om de Europese titel een rol van betekenis zullen spelen. De Europese titel, waarvoor intussen Canada en Tjsecho-Slowakjje favoriet zijn, blijft overigens op de achtergrond bij het grote duel tussen de Canadese grootmees ters en de Russische debutanten. Als „ge boorteland" van de ïjshockey-sport is Canada nog nooit overtroffen; 13 maal werd het Wereldkampioen, en pas als de „Rookies" eens een jaar wegbleven (even als Amerika heeft Canada om diverse redenen niet elk jaar „zin" in het tour- nooi), konden de Tsjechen twee-, Amerika en Engeland ieder éénmaal ook eens op Steiii Eriksen, de Noorse bedreiger van de Cenlraal-Europese cracks de titel beslag leggen. m de slalom en afdaling Zoals steeds wordt Canada ook nu ver tegenwoordigd door een fabrieksclub: het team van Lyndhurst Motors; en zoals steeds werd deze ploeg bij haar entree in Europa tijdens de traditionele prestige- match te Parijs door de naar Europa ge- i emigreerde Canadese instructeurs met I Europees-Canadese elite-team is de ploeg Jean Goldschniidt werd populair in de van Lyndhurst echter met de Zwitserse i club Davos gauw klaar geweest (11—3), j waarna zij ook de twee officiële interlands Zwitserland—Canada met 4—2 en 6—5 I won, waarbij men kan bedenken, dat deze Canadezen hun beste vorm wel voor Stockholm bewaren. kanger en Suse, de Finnen Uotinen en Kaakkolathi, de Oostenrijkse veteraan Sepp Bradl, de Duitsers en Zwitsers en de Zweden, met als onbekende groot heid de Russen. Slalom heren: de Oostenrijkers Chris tian Pravda en Toni Spisz, de Noor Stein Eriksen, de Zwitser Othmar Schneider, de Fransen. Afdaling heren: de Zwitser Ruedi en de Fransen Bozon en Perret. Slalom dames; de Oostenrijksen Erika Mahringer en Trude Klecker, de Fran- Falun is een klein stadje met 17.000 inwoners èn met de beroemde koper mijn Stora-Stöten, welke vele eeuwen geleden werd ontdekt door een boer die zijn verdwaalde geit terugvond met ko per op de „als goud glanzende" hoorns. De naam van de geit: Kaare, staat in elk Zweeds aardrijkskundeboekje, want het stadje Falun, „dochter van de berg", se dertdien Zivedens oudste mijnstadje, werd de bakermat van de thans zo bloei ende en belangrijke Scandinavische mijn bouw en mineralen-industrie. Als oud-romantisch industriestadje van de oude stempel ligt Falun bovendien in het decor van het lieflijke landschap van Dalecarlia en vormde het zowel voor de schilder Carl Larsson als voor de schrijfster Selma Lagerlöf, de twee beroemdste Zweedse kunstenaars, een rijke bron van inspiratie. De dichter Stjernhelm, de componist Waliin, de philosoof Swedenborg, de schilder Zorn waren allen Darecarlianen en men mag het mijn- en industrieconcern Stora Kop- parbergs Bergslags Aktiebolag met zijn stichtingsacte van1347 wel het oud ste concern ter wereld noemen. En Gustav Eriksson Vasa, die in 1523 de Denen uit het land verdreef en tot de eerste Zweedse koning gekozen werd. kwam óók uit Dalecarlia, dat ooit wel Zweden's mooiste provincie wordt ge noemd. Dit Dalecarlia, in het bijzonder het kleine maar nijvere provinciestadje Falun maakt zich op voor de invasie van 450 skiërs, 250 journalisten en 200.000 toe- schouwers(l) uit de helewareld. Het kleine provinciestadje zal twee weken lang een wereldstad van wintersport en mondain touristen-vermaak zijn! Met alle boeiende aspecten van dien. De Wereld- en Olympische kampioen in de Alpine-combinaties: de Italiaan Zeno Colo, maakte ook in dit seizoen de snelste van alle genoteerde tijden; des ondanks zal hij slechts als coach van zijn ploeg mee naar Are gaan. De inter nationale wedstrijdsport beweegt zich tegenwoordig op zo hoog niveau, zegt hij, dat het te veel van mijn gewone maatschappelijk leven eist om de training daarbij aan te passen. Inderdaad bevestigen de Wereldkam pioenschappen skiën 1954 het reeds eer der en in vrijwel alle takken van sport gesignaleerde verschijnsel, dat men ofwel een in het geld en de tijd zwemmende millionair-met-bijzondere-physleke-hard- heid öwel een vorstelijk in het leven gehouden staats-amateur moet zijn om in de moderne na-oorlogse internationale amateur-sport nog mee te tellen. De sport staat inderdaad op de drie sprong, vanwaar alleen de wegen naar het erkende professionalisme en naar het in feite bedriegeljjke staats-amateu- risme nog begaanbaar lijken; de weg terug naar het oude amateurisme is af gesloten En dat in dit stadium de Russische staats-amateurs een belangrijke voor sprong hebben, zal ook in deze Zweed se sport-winter wel bevestigd wor den In de Polkan-prijs van het programma te Hilversum voor Zondag krijgt Morning Star gelegenheid tot revanche met Olga Pluto, die jl. Zondag de grote internationale draverij op haar naam bracht. Het verschil bedroeg Zondag slechts 1/10 sec. en beide staan weder op dezelfde afstand: I960 meter. Gezien de grotere aanvangssnelheid van Olga geven we haar de beste kans In, df. draverij onder de man missen we dit maal Memtje V, doch er zijn twee paarden ingeschreven, die hierin debuteren en wel: O Brewer en Ostrogatta K. De eerste prijs zal echter wei gaan naar een der specialisten in dit genre: Lex V of Larrikin. Met de gebruikelijke serie-draverij, terwlii ook de amateurs wBer gelegenheid krijgen nun krachten te meten, is het geheel een aardig pro gramma, dat er als volgt uitziet: Tabor-prijs, 1980 m„ 12 inschrijvingen: Ques- tor, Robert Taylor, Rudie Trothan Bars-prijs (amateurs), 1960 m., 10 inschrijvin gen: Nico the Saint, Nora Spencer. O Mc Gregor. Ritsjeb-prijs (series), 1900 m. 12 inschrijvin- „p:.«u'ck Bongershof. Quant a moi. nitf ir IS m" inschrijvingen: Peter Karaac Paul B, Prince Maire. H^i°S!rfenr^Pr!iS' 2348m-. 8 inschrijvingen: Parel Holland C, Queen Bess, Odylie Spencer. Polkan-prijs, 2340 m., 10 inschrijvingen: Olga Pluto, Morning Star, Olivier B. Pervenetz-prijs (onder de man), 1940 m„ 9 in schrijvingen: Lex V, Larrikin, Stal Rodenburg. De Ruberty Öwen Corp. in Londen, die alle rechten en de gehele vooraad van da constructeurs van de vroegere B.R-M.- racewagens heeft overgenomen, heeft mee gedeeld dat zij bezig is aan de bouw vin een nieuwe 2 liter Grand Prix racewagen. Als eerste lid van de fabrieksploeg is Ken Wharton gecontracteerd. West-Indië heeft de tweede toetswed- strjjd tegen Engeland met 181 runs ge wonnen. De Engelsen gingen in de tweede nnings ail out voor 313. Eindscore: West- Indië 383 en 292 voor 2, Engeland 181 en 313. De Indiërs hielden zich ook in de twee de test weer bijzonder goed, want een wicket waarop ten slotte een 220 en een 165 n.o. gescoord kunnen worden, kan men moeilijk een bowlerswicket noemen en desondanks hebben de spinners kans ge zien Engeiand's super-team voor 181 uit te gooien. Weer is er even gediscussieerd over het feit of Stolmeyer niet de follow-on had moeten prefereren, maar ten slotte is een voorsprong van 474, na vier dagen, wel 'n veiliger gevoel om bowlers aan het werk te zetten. Direct nadat Holt op 166 door Statham was gebowld, sloot Stolmeyer op 292 2. Hij plaatste daarmee Engeland voor de zware De Russen kwamen dit seizoen pas voor het eerst op de internationale tournooi- velden. Hun stijl is sneller en rneer op kort samenspel dan die van de Canadezen gebaseerd, maar een handicap is hun ge ringe physieke kracht. Rusland won met overtuigende cijfers een overigens waar deloos aantal wedstrijden tegen matige Zweedse en Oostduitse clubs, bood met uitstekende resultaten in Tsjecho-Slowa kije méér houvast, kwam tenslotte zeer sterk voor de dag in Helsinki, waar Fin land met 8—1 en Zweden B met 82 werden vérslagen (FinlandZweden B 2-7). Inderdaad wordt CanadaRusland het grote duel in Stockholm; en evenals bij het hardschaatsen en bij het skiën zijn successen van de Sovjet-debutanten ook op de ijshockey-baan te verwachten. Deel nemende landen zijn: Canada, Duitsland, l inland, Noorwegen, Rusland, Tsjecho- Slowakije, Zweden en Zwitserland; er wordt ditmaal geen B-tournooi gehouden, omdat daarvoor alleen Zuid-Slavië zich had aangemeld. En.... voor Nederland is in heel deze Zweedse sport-winter nérgens plaats Nog een week vóór zijn 30ste verjaar dag heeft de bekende Luxemburgse wiel renner Jean (in het Letzeburger diaiect: Jeng) Goldschmidt zich uit de wedstrijd sport teruggetrokken. Toen zes jaar ge leden de Ronde van Nederland ook de internationale etappen-rennerij naar ons land bracht, was de lachende Goldschmidt de man die de strijd maakte en die daar door bij het Nederlandse wieler-publiek een blijvende reputatie en populariteit veroverde. Maar ook in de Tour de Fran ce en de Giro d'Itaïia en andere buiten landse klassieke Ronden toonde hij zich een renner van klasse. Nu is hij tot be stuurslid van de Luxemburgse wieler bond gekozen. Een ander berichr van deze week gaat over Jan Nolten, de berg-specialist van het Nederlandse legioen Tour-de-France- renners. Antoine Magne, de directeur- sportif van de Mercier-fabriek die Nolten onder contract heeft, zal hem géén vrij geven voor de Ronde van Italië, zodat Pellenaars op zoek naar een zevende man voor Palermo moe* gaan Nolten zal de Franse klassieke etappen-race Dauphine Libéré rijden en verder wil Magne onze landgenoot dit seizoen strakker dan voor heen in de hand houden om hem ook beter op de Tour de France voor te be reiden. Nu de voetballerij ook dit weekend in ons land nog geen kans krijgt en en schaatswedstrijden in onze Zuidelijke provincies onbekend zijn, zullen vele Brabanders wel weer de bus naar het Vlaamse land pakken: naar de volop draaiende Belgische winterbanen. De keus is ditmaal echter vrijwel beperkt tot Gent, waar de Maandag gestarte Zes daagse haar ontknoping op Zondagavond beleeft. Weliswaar zijn „de Wout en de Wim" op de Gentse planken niet van de partij, maar ook zonder deze Westbra bantse favorieten zal het wel kunnen spannen. SchultePeters zoeken name lijk een revanche op de Belgen Bruneel Acoit, die verxeden week in twee dagen zowel Van VlietWagtmans en Derksen Plantaz als..,. Schulte—Peters zélf in Antwerpen èn in Brussel kansloos ver sloegen. SchultePeters hebben deze winter nog niet zo bar veel gepresteerd en zullen nu in Gent onderhand weer eens een slag moeten slaan. De veelbelovende Limburgse amateur Piet Haan houdt nog steeds vacantie, maar er is sprake van, dat hij en Leo Stevens dit jaar van de jonge adspirant- profs voorop het lijstje van Pellenaars staan. Leo Stevens trok de aandacht, toen hij met zijn broer Henk de enige was, die in de zware veldrit van Elsloo de plaatselijke favoriet en winnaar Sjef Jansen kon bijhouden (terwijl Roks ach ter bleef en andere Tour-cracks als Nol ten, Suykerbuyk en de Voorting-broers Gerritsen Arie de strijd staakten). Over „oude" Jansen gesproken: de geruchten over zijn niet-meer-rijden zijn wei danig gelogenstraft en in zijn eigen Limburgse land blijft hij voorlopig nog een van de grote favorieten. taak om, als het wil winnen, 495 runs te scoren. Voor de lunch duikelde Watson's wicket voor nul. De stand was toen 56'1. Na de lunch wist Engeland zich te herstellen en scoorde 214 runs voor het verlies van 3 wickets. Hutton 72 en Moy 62. Met de laatste dag in moeten nog 218 runs gescoord worden om te winnen. Van de laatste dag ging wegens regen een uur verloren, waarna Compton en Graveney uiterst geconcentreerd de In nings voortzetten. Pas op 258 was het Compton's beurt te gaan; hij scoorde 96, Op de stand 258'4 ging de lunch in. Nog geen 30 runs later waren ook Bailey, Evans en Palmer van het toneel verdwe nen: 281/7. De staart weerde zich nog even, doch kon de nederlaag niet tegenhouden. Het totaal werd 313. Engeland verloor zodoen de de tweede test met 181 runs en 8 wickets. Scores: West Indië 383 en 292/2; Engeland 181 en 313. IEAN („JENG") GOLDSCHMIDT van renner tot official Uitslagen van de tot nu toe sedert de Jaat- st<i °p6ave 8esPeelde wedstrijden voor de com petities van de Rotterdamse Schaakbond: r,Plo^oti?T^,asse: Messemaker 1—E.S.S. 1 ut2 i-' ll«h- stein»tz 2—Vlaardingen 1 6—4. yiaardingen 1N.R.S.V. 2 6-4. E.S.S. 1-Char- ioisl 4—6, Spangen 2-Messemaker 1 3—7. ii' oS.se A: Dordrecht 3Het Zuiden 1 Iv°ren Toren 1—H.V.O. 1 4—6. H.V.O. 1—Stokvis 1 61/a— 3U2, Het Zuiden 1— Ivoren Toren 1 6»/2—3V2, R.S.R. 1—Dordrecht 3 ~~U Het Westen 1—Maassluis 1 3—6. Klasse 1 B: Dordrecht 2—Unilever 1 6V->—3' Regina 1—Spangen 3 5—5, R.S.G. 1—Onèsimüs 1 55. Het Zuiden 2Charlois 2 7V22\'o, Char- lois 2—R.S.G. 1 5—5. Klasse 2 A: S.C.S. 2—Kral.veer 1 5'/2— Kral.veer 1Rotterdam 6 64. Rotterdam 7 S.C.S. 2 64, Eeuwig Schaak 1Wester Toren 1 46, Rotterdam 6Rotterdam 7 55. S.C.S. 2Pion 3 2 Va7V2» Tediro 2Kral.veer 1 3V2—5y2. Klasse 2 B: Pion 2Waddinxveen 73, Char lois 3S.R.A. 46, WaddinxveenG.E.B. 1 41,25V2* Rotterdam 5Charlois 5 4V25V2- Klasse 2 C: E.S.S. 2—Spangen 5 71/221A, Spangen 5R.S.R. 2 2V2. Klasse 2 D: Zwarte Dame 1—Het Zuiden 3 6V2—31/2. Qverschie 1—Regina 2 4»^—51/2, Re gina 2—S.B.O. 1 4—5, Het Zuiden 3—Berkel 1 37. Tediro 1—Zwarte Dame 1 5—5. Klasse 3 A: P.T.T. 2— Onesimus 2 3—5, Ba- rendrecht 2—P.T.T. 2 10—0, Dordrecht 3— Rotterdam Zd 1 5—5. Sliedrecht 2—Rock 1 3—7. Klasse 3 B: Jiei.jplaat 1—Hillegersberg 4 9—1. Klasse 3 Ci R.S.R. 3—Regina 4 3' Zwarte Dame 3—Rotterdam 8 8i/2—V/2f Oldi 1 —Messemaker 3 46, Zwarte Dame 3—-Regina 4 911 Rotterdam 8—Rotterdam 9 7—3, Uni lever 2—R.S.R, 2 3V25i/2. Klasse 3 D: Charlois 4—Het Zuiden 4 8—*. S.D.K. 1—S.I.O. 2 6^—31/2. Klasse 3 E: Pion 4Messemaker 2 37, One simus 3—Wilh. Stein itz 3 3^2— Klasse 3 p. VlaardingenShell ~l 46, E.S.S. 3—S.B.O. 2 3»2 6V>, Maassluis 2—E.S.S. 3 8—2 Klasse 3 G: É.B.S.V. 1-Zwarte Dame 4 5 2 4Dordrecht f \vr=' c 2 4' 5' 0. Zwarte Dame <1 Ivoren Toren 2 5'2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11