Russen wensen Oostenrijk niet te verlaten „Ook na staatsverdrag geen ontruiming" Pluim voor Dubbel recordjaar woningbouw minister Witte de Rijk verhoogt de pensioenen Rookwolken over VHeerenberg Molotof bleek onbereikbaar Engels schip stootte op wrak eld Zwarte markt voor baby's. Toch maar een rare wer Zaterdag 13 Februari 1954 H. Vader mag langer liet bed verlaten In 1953 meer woningen klaar begonnen dan ooit en meer Toeslag wegens huurverhoging en opheffing eonsumptiebeperking Op honderdste verjaardag overleden Matrassen! abriek brandde geheel uit Woedende vredestichter sloeg vijf Vopo's neer Analyst IN SCHELDEMOND: Zonk 11a korte tijd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Diepe teleurstelling Molotof's plan „Terug naar 1945" Dulles raakt in tijdnood WINKEL, WOONHUIZEN EN BANK LIEPEN SCHADE OP Ook toeslag verhoging kinder- KRANEN DICHT Het Engelse motorschip „Sea- blue" (513 ton) is vanochtend vroeg in de Scheldemond op het wrak van de „Empire Blessing" gesto ten. Het schip maakte onmiddellijk zware slagzij en trachtte Vlissingen nog op eigen kracht te bereiken. Om even over zeven uur seinde men, dat een reddingboot dringend nodig was. Op dit sein vertrokken de Nederlandse sleepboot „Hud son" en een bergingsvaartuig on middellijk uit Vlissiflgen, terwijl ook de reddingboot van Breskens uitvoer. Kort daarop zonk de „Seablue"; een Belgische tender heeft de bemanning aan boord ge nomen. Zij zouden naar Vlissingen worden overgebracht. Hele bemanning gered WEERBERICHT V vNi4 Y BERLIJN, Vrijdagavond. Ook op liet kleine Oostenrijk hameren nu heftige Russische mokerslagen. Zij hebben reeds de eerste dag de kleine hoop weggeslagen, dat er nu spoedig een einde aan de bezetting van het land zou komen. De argumenten, die vier jaren lang min of meer verborgen zijn gehouden achter wat Dulles noemde „de kruideniersrekening voor een partij gedroogde erwten" zijn nu op tafel gelegd. De Sovjet-Unie wil zich niet uit Oostenrijk terug trekken zolang er nog Amerikaanse troepen in Duitsland en Triest staan. En bovendien verlangen zij de neutralisatie van het land, waardoor belangrijke verbindingen lopen tussen twee partners van de Europese Defensiegemeen- sehap en tussen het Westen en Joego Slavic. Dat Molotof die nieuwe houding motiveert met de vrees voor een nieuwe Ansclilusz kan niet anders worden gezien dan als een al te doorzie ïtigc nieuwe uitvlucht. In elk geval biedt de tekst van het ontwerp-staatsvcrdiag tegen zulk een Ansclilusz een zekere garantie. De officiële woordvoerder van de Russen, Iljitsjof, heeft dan ook niet geaarzeld om buiten de zitting de spijker precies op de kop te tikken. De Westelijken hadden Triest in een militair kamp herschapen en nu konden zij het de Russen niet kwalijk nemen, dat die een dergelijke ontwikkeling in Oostenrijk niet wilden riskeren. waar zijn wensen voor een verzachting van de economische bepalingen van het verdrag deed horen, doch de nadruk legde op het verlangen van zijn land om eindelijk de tien jaren geleden door ie geallieerden gegeven belofte van nationale vrijheid ingelost te zien. De afkoopsom voor het door de Russen in beslag ge nomen Duitse vermogen in Oostenrijk noemde hij hard en onbillijk, vooral daar Oostenrijk sedert 1949 zware economische offers heeft moeten brengen door de ver traging van het verdrag. Verder merkte hij op, dat de rechten die de Russen zich op de Oostenrijkse aardolievelden hadden voorbehouden, „moeilijk met de volledige economische souvereiniteit van ons land in overeenstemming te brengen zijn' Eden ondersteunde deze verlangens. Hij diende een voorstel in om nog tijdens deze conferentie het verdrag af te sluiten. Dulles, die opmerkte dat Molotof sbetoo^ „het hem koud over de rug liet lopen sloot zich bij Eden aan met de beschuldi ging aan het adres van de Sovjet-Unie, dat zij sedert 1949 niet minder dan 200 millioen dollars profijt uit Oostenrijk zou hebben getrokken, hetgeen meer is dan het bedrag waarvoor zij in 1949 de Duitse eigendommen aan de Oostenrijkse rege ring wilden verkopen. ,Dit probleem, aldus Dulles, roept om een onmiddellijke op- De houding der Russen laat voor een ontruiming van Oostenrijk geen kansen open. Aan Oostenrijk wordt een kleine aalmoes geboden in plaats van het rijke maal der volle onafhankelijk heid. De vraag is of zij hun Wes telijke vrienden zullen aanmoedigen tocii maar met het staatsverdrag verder te gaan. In de laatste tijd zijn er te Wenen stemmen opgegaan, die een neutralisatie van het land als prijs voor het verdwijnen van de geallieerde con trole niet ie hoog vinden. Bovendien zal men daar al blij zijn, als de bezetters alle vier het voorbeeld der Fransen cn der Britten zouden volgen cn hun troepen tot een symbolische sterkte verminderden. Het verdwijnen van de geallieerde pa trouilles uit het straatbeeld der hoofd stad is voor de Oostenrijkers zeker ook een nieuwe stap in de door hen gewenste richting. En daar Molotof ook op econo misch gebied al een heel klein stukje heeft ingebonden, zullen vele Oostenrij kers misschien liever de ene vogel in de hand nemen, dan machteloos te blijven zwaaien naar de vier geallieerde vogels in de lucht. De Westelijke ministers, die evenals de Oostenrijkse vertegenwoordiger dr Figl, allen pleiten voor een voltooiing, nog tij dens deze conferentie, van het in 1949 op gestelde staatsverdrag, en die voor een onmiddellijke ontruiming van het land in het veld traden, zijn Vrijdag niet op Molotof's nieuwe eisen ingegaan. Zij zul len morgenmiddag van antwoord dienen, doch het eerste officiële commentaar van de kant der Britse delegatie toonde reeds de diepe teleurstelling, die de houding van Molotof in het Oostenrijkse vraag stuk heeft gewekt. „Het meest ontmoedigende van de vele ontmoedigende onderdelen van het Rus sische voorstel is de eis, dat bezettings troepen zullen moeten worden gehand haafd. Ook wanneer het staatsverdrag van kracht zal zijn geworden. Beëindi ging van de bezetting is altijd beschouwd als een van de voornaamste redenen voor het afsluiten van het staatsverdrag, aldus de Britse woordvoerder. De hoofdlijnen van het Russische plan voor Oostenrijk zijn de volgende: 1. Vol tooiing van het staatsveidrag door de plaatsvervangers der ministers binnen drie maanden, onder voorwaarde dat Triest geen militaire basis meer zal zijn. 2. Opheffing van de geallieeide controle- raad. 3. Verbod van militaire bondgenoot schappen voor Oostenrijk. 4 De Sovjet- Unie verklaart zich bereid de betaling voor de door Oostenrijk over te nemen z.g. Duitse eigendommen in goederen m- plaats van in dollars te ontvangen, o. Voortduren van bezetting zo lang geen vredesverdrag met Duitsland is afgeslo ten, waar bij de status der troepen in bij zondere 'verdragen zal worden vastge legd. De 52 artikelen van het in 1949 opge stelde staatsverdrag omvatten geen be palingen voor een neutralisatie van Oos tenrijk en deze Russische eis vormt dus een wezenlijke verandering. De nieuwe Russische houding heeft uiteraard vooral in de Oostenrijkse dele gatie hier diepe teleurstelling gewekt. Eén Wo.lt, n der delegatie verklaarde: „Dit 194') pi,°ü- weer terug tot onze status van 1945, en met slechts tot die van 1947". Dr Leopold Figl had vóór Molotof aan het woord kwam, de Oostenrijkse zaak verdedigd in een rede, waarin hij welis lossing". Ook Bidault was het daarmee tcnvolle eens- Op de Berlijnsc conferentie heeft mi nister Dulles er Vrijdag op gewezen, dat hij niet voor onbeperkte tijd in Berlijn kan blijven. Hij zeidc, dat hij op 1 Maart een conferentie van de Amerikaanse sta ten te Caracas (Venezuela) moet bijwo nen. Dit betekent, dat hij eind Februari uit Washington zou moeten vertrekken en vóór die tijd aan de president van de Verenigde Staten verslag zou moeten uit brengen over de resultaten van de Ber- lijnse conferentie. Bovendien zou hij ook nog voorbereidselen moeten treffen voor de conferentie Je Caracas. De gezondheidstoestand van de H. Vader blijft verbeteren- De Paus kan meer voed sel tot zich nemen en gedurende langere tijd Zijn bed verlaten. Vrijdag ontving hij mgr Montini, pro staatssecretaris voor kerkelijk»: aangele genheden. In de woning, waarin John Foster Dulles de minister van Buitenlandse Zaken van dc V. S. tijdens de confe rentie te Berlijn verblijft houdt, hebben de voorbesprekingen plaatsgehad met de minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, Leopold Figl, betreffende het Verdrag Oostenrijk. Minister Figl verlaat de woning van John Foster Dulles (achtergrond) Het jaar 1953 is een recordjaar geweest voor de woningproductie Er werden toon namcljjk niet minder dan 59.597 woningen voltooid. I)c vorige record-productie werd gehaald in het jaar 1951 met 58-666 wo ningen. Met de woonruimte in dc duplex- woningen, die in 1953 werden gebouwd, nl 2020, medegclcld, werd 111 het afgelopen jaar voor 61.617 gezinnen woonruimte ge schapen. Het aantal in December 1953 gereed ge komen woningen (6969) was een record voor alle maanden na de bevrijding. Het wordt gevolgd door het aantal in Decem ber ,48 gereed gekomen woningen van 6679. In dat aantal van 6969 waren begrepen 241 duplexwoningen, zodat in December 19)3 door nieuwbouw voor 7213 gezinnen woon ruimte beschikbaar is gekomen. In de overeenkomstige maanden van de jaren 1945 t/m 1951 kwamen resp. gereed: 40, 299, 1640, 6679(191), 5399 (322), 3580 (394), 5416 (296) en 4298 (138) woningen. De tus sen haakjes geplaatste cijfers geven -te duplexwoningen aan, die in de genoemde aantallen gereed gekomen woningen zijn begrepen. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1953, werden 310.571 nieuwe wonin gen gebouwd, waarvan er 15.013 als du- plexwoning zijn ingericht, zodat er voor 325.584 gezinnen woonruimte is beschik baar gekomen. De in December en in het gehele jaar 1953 voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden ver deeld tussen haakjes de jaarcijfers van 1953): Groningen 138 (1709), Friesland 166 (1773), Drente 294 (2263), Overijssel 392 (3350), Gel derland 705 (7315), Utrecht 253 (3148), N.- Holland (excl Amsterdam) 896 (6643), Z.- Holland •(excl. 's-Gravenhage en Rotter dam) 877 (7677), Zeeland 323 (1281), Noord- Brabant 948 (8631), Limburg 698 (5517), Am sterdam 365 (2943), 's-Gravenhage 435 (3322) Rotterdam, 454 (3439), N- O.-Polder 25 (586). In December 1953 werd begonnen aan 7751 woningen (4184 meer dan in December 1 1952), waarin begrepen zijn 49 duplex woningen. In geheel 1953 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 77.160 woningen hetgeen een nieuw record is, namcljjk niet minder dan 7788 meer dan In het vorige jaar, toen reeds het aantal van 69.372 aangevangen woningen een record was. Daar het aantal in December in uitvoe ring genomen woningen groter was dan het aantal, dat gereed kwam steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen en wel van 67.724 op het eind van November tot 68.472 op het eind van December 1953. Het aantal in aanbouw zijnde duplex woningen daalde echter, nl. van 1307 tot 1112 op genoemde tijden Dit alles blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor <je Statistiek. Twee gendarmes van het Vaticaan be waken een kostbaar bas-relief ran het beroemde „Ara Pacis'' (Het Altaar van de Vrede), dat door de Romeinen in het jaar 13 voor Christus werd opgericht. De kostbare reliquie werd in het Vati caans museum voor Z. H. dc Paus aan de Italiaanse regering overgedragen ter gelegenheid van de herdenking van het verdrag van Lateranen, dat in 1929, dus een kwarteeuw gelede tot stand kwam en de verhouding regelde tussen de Ker kelijke Staat en Italië. Voor de oorlog werd het kleinood verschillende malen opgeëist door Mussolini, die het ontbre kende gedeelte wilde voegen bij andere stukken van hetzelfde altaar, welke zich 1111 in het Romeinse museum bevinden. Namens de Italiaanse regering werd liet relief stuk in ontvangst genomen door de minister van Buitenlandse Zaken, Attiïlio Picrioni eerste van links, in gewoon costuum). Als vertegenwoordi ger van de Paus, die momenteel herstel lende is van zijn ziekte, trad op dc 1e secretaris van Staat, mgr Gianbattista Montini vijfde van links met witte mouwen) Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verhoging van pen sioenen met een toeslag in verband met de huurverhoging cn de opheffing van de consumpticteperking per 1 Januari 1954. In het ontwerp wordt voorgesteld in het algemeen met ingang van 1 Januari 1951 op pensioenen een toeslag te verlenen ten bedrage van 5 pet van het pensioen, vermeerderd met de toeslag ingevolge dc wet van 5 November 1948, de extra-bij slag in gevolge dc wet van 1 November 1948 en de bijzondere toeslag ingevolge de wet van 9 November 1950. Ten aanzien van de pensioenen, welke zijn of worden toegekend met ingang van een datum vóór 1 Januari 1954 en welke op grond van de wet van 14 Januari 1954 zijn of worden verhoogd, wordt een Mevr M Dingemans—Crucq te Rotter dam is Donderdag, juist op de dag, dat zij 100 jaar werd, overleden In verband met haar gezondheidstoestand, die reeds enige weken achteruitgaande was, was feeds tevoren verzocht van elke Publf1®.aftl®ft9^ aankondiging van het unieke zien. Bij een felle brand die om tien uur ontstond in de nj(,t fabriek Nuy te 's-Heercnbcrg, g S alleen bijna alles, wat zich in bevond verloren, doch werden do vlammen ook de twee daar gelegen woo ruimten, en voorts een kruidenierswin kel, twee woningen en een kantoor van de Rotterdamsche Bank N.V. min of meer ernstig aangetast. De schade wordt voor lopig geraamd op 150.000. Aangezien de brandweer van 's-Heeren- berg niet in staat was het vuur in de fabriek, die spoedig in lichter laaie stond, alleen te blussen werd de assistentie van de Doetinchemse brandweer ingeroepen en later op de ochtend kwam ook de brandweer van Didam te hulp. Zij betrok ken het water van enkele brandputten, die dicht in de omgeving waren gelegen, en uit een gracht op 500 meter afstand. Met twaalf stralen werd het vuur be streden, maar men kon toch met voor- Van een grote voorraad matrassen kon slechts een klein gedeelte worden gered. rfrPf vlammen sloegen snel over naar nierswi^lJ?0 fabriek gebouwde kruide- nanrt w Van de heer wiUe. in welk riamsrhe £Lten kanto°i- van de Rotter damsche Bank was gevestigd cn waar boven het woonhuis van de kruidenier lag «et pand ]lep flinke schade op VHj- wel de gehele voorraad kruidenierswaren ging door waterschade verloren. Hiervan had ook de bank veel te lijden. Gelukkig konden de papieren, boeken en andere bescheiden worden gered en werden de kluizen ook niet aangetast. Het gezin Witte werd dakloos, evenals de familie Nuy en Jansen, die boven de fabriek woonden. Aan de andere kant van het brandende' bedrijf dat was ondergebracht in een voormalig hotel, tastte het vuur even eens het woonhuis van de heer Sak aan. In dit perceel brandde de keuken uit. Verleden jaar April, toen de matras- --- senfabriek zich nog buiten 's-Heerenberg komen,' dat vrijwel alles, wat zich in de I bevond, brandde zij eveneens tot de grond fabriek bevond, waaronder een aantal 1 toe af. Over de oorzaak van de brand van machines, een prooi der vlammen werd. gisteren is nog niets bekend. Een autobus van II. W. Smit's Garage bedrijf te Harderwijk werd op een onbe waakte overweg op de baan Harderwijk- Hulshorst gegrepen door de sneltrein uit Zwolle. Ér zijn drie doden. De ravage kapotgenikte rijdraden, ontwrichte betonpalén voor de 'bovenleiding was zeer groot. Dc vernielde autobus, die even voordat het ongeluk gebt urdc, on geveer JfO kinderen, die van school naar huis terugkeerden, op de Parallelweg had afgeleverd. De 38-jarige Zweedse zakenman Albert Kinnberg is in Oost-Bcrljjn in moeilijkheden geraakt bij een poging om minister Molotof te spreken te krijgen. Hij wilde proberen Molotof „tot andere gedachten te brengen, zodat de gehele wereld vrede zal krijgen". Volgens Zweedse persbe richten had hij, toen hem op dc Rus sische ambassade in Oost-Berlijn dc toegang tot Molotof werd geweigerd, in zijn kwaadheid maar liefst vijf politiemannen met een voor dc hand staande stoel bewusteloos geslagen, voordat hij doorzeven andere „Volks- polizistcn" kon worden overmeesterd. Kinnberg's moeder, die in een ver klaring tegenover de pers haar zoon beschreef als „een reus met dc ziel van ccn kind", verzocht Vrijdag dc Zweedse minister van buitenlandse zaken om bemiddeling bij de Sovjet- autoriteiten. „Albert is een idealist. Hij gelooft blindelings in zijn eigen denkbeelden, die soms echter wel wat fantastisch zijn", zei zij. Enige dagen geleden had haar zoon, die voor zaken in Berlijn verblijft, haar opgebeld en gezegd, dat hij zou proberen MoIOtof tc spreken tc krijgen. I11 sommige Zweedse persberichten wordt de vrees geuit, dat Kinnberg voor een gerechtshof zal moeten ver schijnen, beschuldigd van het onder nemen van een aanslag op Molotof. andere regeling voorgesteld dan die, welke in het algemeen voor de vóór 1 Januari 1954 reeds verleende pensioenen is aangegeven. Terwijl de toeslag 1954 voor de reeds, verleende pensioenen wordt berekend over het totr.al van pen sioen, toeslag, extra-bijslag en bijzondere toeslag, wordt de basis voor de toeslag- berekening van de verhoogde pensioenen gevormd door de pensioengrondslag som der pensioengrondslagen of middelsom der pensioengrondslagen. Dit verschil houdt verband met de omstandigheid, dat de verhoging dier pensioenen op grond van de wet van 14 Januari 1954, plaats vindt met toepassing van een de gressief berekeningspercentage. Echter is de restrictie gemaakt, dat de betrok kenen er geen nadeel van zullen onder vinden. Evenzo wordt een voorziening getrof fen, ten einde te voorkomen, dat ten ge volge van de wet van 14 Januari 1954 be paalde groepen van gepensionneerden in het totaal van pensioen en toeslagen na deel zullen ondervinden. De kosten van het onderhavige voorstel worden geraamd op rond f 15.000.000.-. Voorts is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de kindertoelagenwet voor gepensionneerden. Voorgesteld werdt de wet zodanig te wijzigen dat de kinder toelage voor het eerste kind wordt ge handhaafd op f 152.- per jaar, die voor het tweede en derde kind wordt gebracht op f 168 per jaar, die voor het vierde en vijfde kind op f 232.- per jaar en die voor de volgende kinderen op f 264.- per-jaar. FANDAAG menen wij een ernstige zaak serieus onder de loupe te moe ten nemen n.l. dc ongelukken met de gasslang. Reeds velen vielen ten offer dan gasverstikking en dezer dagen kwamen te Arnhem vijf van de zes leden van een gezin om. In een ander recent geval werd tijdig ontdekt, dat de hond de slang had doorgebeten, zodat ernstige gevolgen uitbleven. Schreven wij dezer dagen over de waterleiding en de ongemakken bij het bevriezen van de kranen, dit onder werp moet van dringender aard ge noemd worden, daar het hier gaat om mensenlevens. Bovendien komt het hier 1 liet. alleen aan op dc aanleg van de leiding doch vooral ook op het omgaan met het gevaarlijke gas. Dat de uiterste zorg betracht moet worden bij dc aanleg van een gasleiding spreekt van zelf; ook bij z.g. hulpleidin gen voor medebewoners. In de meeste gevallen zal dit, naar wij vertrouwen, ook wel geschieden. Even belangrijk, zo niet belangrijker is het, dat voorzichtig met het gas dient te ■worden omgegaan. Gasslangen zijn en blijven gevaarlijk. In verschillende ge meenten zijn deze dan ook, naar wij me nen te weten, verboden. Voorschrift is dan: buizen met z.g. vleugel-moeren Worden er echter slangen gebruikt, dan moei in elk geval een kraantje zijn in de buis. waaraan de slang geschoven wordt. Want het is beslist noodzakelijk voor dc veiligheid van de bewoners, dat er geen gasdruk blijft in de slang, als het toestel niet brandt. Wij willen niet ingaan op ongevallen, welke in het verleden voorgekomen zijn en laten in het midden, wat de oorzaak was, dat Het gas kon ontsnappen. Maar hier zij herhaald de reeds eerder door diverse instanties gegeven raad: ..doe het kraantje aan de muur (dus in de leiding) dicht en niet alleen het kraan tje van het gastoestel," Velen plegen des nachts de hoofd kraan van de gasleiding gesloten te houden. O.i. een zeer verstandige maat regel! Schepen blijven nog in de buurt, om dat men vermoedde, dat nog een lid van de bemanning zich te water bevond. Later is er ook een vliegtuig van het vliegveld Valkenburg bij Leiden opge stegen om te helpen naar het zoeken van eventuele drenkelingen van de „Sea blue". Naderhand bleek, dat de gehele beman ning van de „Seablue" veilig aan boord van het Belgische vaartuig was genomen en in Vlissingen aan wal is gezet. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enige regen of motregen. In het Noorden van het land doorgaande dool, in het Zuiden vrij zacht weer. Vrij krachtige tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. 7nnfian -14 Februari: Zon op 7.o9 uur, onder 17 51 uur. Maan op 14.11 uur, onder 6.20 uur. Maandag 15 Februari: Zon op-7.57 uur onder 17 53 uur. Maan op 15 27 uur, onder 6.49 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1