Het alledaagse leven van de Joegoslaaf De vrouwen hebben het hard Kaihleen Ferrier en Monteverdi's Vespers Tweede kinderbede vaart naar Lourdes Verband tussen roken en kanker De subsidies aan de jaarbeurs MEER WAARBORGEN voor rechtszekerheid gevraagd Amerikanen in Engeland in kwade reuk H Ik zag het land van Tito E' M' 14 u.-b) Jl HUI «Ia'MS Dl ;1 1A Economische mededingin g Emigreren naar Rhodesia thans ook mogelijk Herinneringen werden levende figuren Gesteund door het gebed van de katholieke schooljeugd Conclusie Britse commissie van onderzoek Een „laatste woord aan burgemeester d' Ailly" Japan bewapent zich Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsveiteiend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar Werving van mijnwerkers in Twentke ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 PAGINA 9 Moederschapszorg AFSCHEID BIJ „DE SCHELDE" „Zorg" voor kleding heeft men niet RIJDT VEILIG EN RIJDT MET PENNZOIL OLIE Stuivertje wisselen met landen Monteverdi Ravel door Portugese bril DE NEDERLANDSE AMBASSADE IN SPANJE REIS ENGELSE KONINGS PAAR Jonge boeren en tuinders gaan mee Keuze wordt door speciale commissie bepaald Kinder-thuisfront natuurlijk met riatuurhoning EEN TON VOOR AVIFAUNA Subsidie van Alphen a. d. Rijn Gebieden zonder arbeiderstekort krijgen voorkeur ADRES VAN WERKGEVERS BONDEN AAN TWEEDE KAMER LONDEN: Keerzijde van de medaille Op de dag, da-t ik in Split aankwam, had ik al een groot gedeelte van Joegoslavië gezien, omdat de treinroute dwars door het land voert. In deze stad nam ik mijn intrek bij particulieren; mijn gastvrouw en gastheer en verscheidene familieleden verwelkomden mij met bloemen) op het perron; ik werd de hoofdpersoon van een groep, die lachend en pratend naar de Partizanska ulica ging. Allemaal deden ze hun best om zich voor mij verstaanbaar te maken; wie slechts de eigen landstaal kende, sprak in gebarentaal! Mijn eerste indruk van het tijdelijke tehuis was wel gunstig; het was een ge deelte van een complex, bestaande uit een soort kazernewoningen, die de be woners plachten te betitelen met de naam van „flats", Ek telde de deuren, die uitkwamen op de gang: zeven stuks: zes kamers en een grote keuken. Deze verdieping werd evenwel bewoond door vier gezinnen: de eerste familie (van mijn gastheer) bewoonde twee kamers en was hoofdgebruikster van de keukenka mer met recht om er te „huizen Een volgende familie bewoonde twee kamers (met gebruik van dezelfde keu ken) en twee familie s huisden elk in één kamer (eveiieeas met recht om te koken in de gemeenschappelijke keuken men kon gebruik maken van een soort bakkersoven, die in de muur gemetseld was). Er was voorts een badkamer met toilet, bestemd voor alle families! Reeds in de loop van de avond vroeg ik wat de huurprijs van de woning be droeg. Het antwoord luidde: 600 dinars in de maand 6.30; 1 dinar is 1.3 cent). Ik vernam tevens, dat huishuren in ge heel Joegoslavië variëren van 50 ets. tot pl.m. 3 per week, terwijl de boeren een eigen bedoening met woning hebben! Wij weidden nog wat uit over lonen, prijzen, belastingen, huren, verzekeringen en dergelijke. Nu kreeg ik nogmaals mijn reeds ge controleerde gegevens bevestigd: de ar beiders verdienen in Joegoslavië gemid deld 30 per week. ambtenaren, onder wijzers, kantoor- en winkelpersoneel pl.m. 150 per meiand. Aan sociale las ten betalen zij ongeveer 10 pet van hun inkomsten; mannen en vrouwen hebben dezelfde rechten en plichten. Men werkt van 's morgens 6 uur tot 's middags 2 uur met een half uur pauze; alle man nelijke personen arbeiden tot hun 55ste iaar en krijgen daarna (mits zij min stens 20 achtereenvolgende dienstjaren hebben) hun volle loon uitbetaald; vrou wen behoeven slechts tot hun 50ste jaar te werken en genieten daarna eveneens 100 pet pensioen. Geestelijken en vrouwelijke rehcjtcuzen ontvangen géén salaris; zij moeten wor den onderhouden door de gelovigen. De priesters evenwel, die reeds vóór de com munistische omwenteling staatspensioen genoten, ontvangen dit ook hedentendage 'nog. De gezinnen met kinderen ontvangen óók toeslagen; deze bedragen voor elk minderjarig kind ongeveer 30 per maand. Schoolbelasting is afgeschaft in Joegoslavië. Daar staat evenwel tegen over dat boeken, schriften en andere srhoólbehoeften door de ouders moeten worden aangeschaft, óók het handwerk materiaal voor de meisjes. Deze attribu ten zijn evenwel zéér prijzig en ouders, die een talrijk kroost hebben, moeten letterlijk krom liggen om één en ander te kunnen aanschaffen. Het behoeft daar om geen betoog, dat ouders zich vaak aan de schoolplicht voor de kinderen onttrekken: op het platteland is er weinig controle! In de steden gaat dit niet, maar daar zijn niet veel grote ge zinnen; het sterftecijfer onder de zuige lingen is zéér groot! En géén wonder! Ik heb me laten in lichten over „moederschapszorg". Deze bestaat hieruit, dat elke toekomstige moeder drie maanden vóór de geboorte van haar kind een plaats kan bespreken in het plaatselijk ziekenhuis, waar de be valling zal plaats vinden; de behandeling is er gratis! Werkende vrouwen krijgen ruim 3 maanden „verlof" met doorbeta ling van haar salaris. De maanden kun nen zij vóór of né haar bevalling opne men of desgewenst in twee gedeelten. De vrouwen, met wie ik heb gesproken, zetten grote ogen op van verwondering, toen ik sprak over prae-natale zorg! Die vonden zij overdreven en helemaal niet Bij de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is Vrijdagmiddag afscheid genomen van ir H. W. van Tijen, die sinds 1917 directeur van deze N.V. is geweest. Tijdens de bijeenkomst, waarbij o.a. commissarissen, hoofdingenieurs en hoof den van afdelingen tegenwoordig waren, werd het woord gevoerd door mr J. Kroe- se, ondervoorzitter van de raad van com missarissen van de N.V. Mr Kroese ge waarde van de bijzonder prettige samen werking met ir Van Tijen en herinnerde aan diens succesvolle loopbaan. Vervolgens sprak ir C. Kapsenberg, di recteur van de N.V., namens het gehele personeel. Tot slot voerde ir Van Tijen het woord. Spr. verklaarde vertrouwen te hebben in, de toekomst van „De Schelde" en zeide er van overtuigd te zijn, dat men na de vol tooiing van de reorganisatie zal kunnen zeggen: „daar werd iets groots verricht". Velen maakten tenslotte gebruik van de gelegenheid om persoonlijk afscheid te ne men. nodig! Wanneer een vrouw zich tijdens haar zwangerschap niet goed gevoelt, kan zij immers een dokter raadplegen. Zuigelingenzorg bestaat z.g.n. wel: Moe ders die zieke babies hebben, kunnen haar kind (gratis) onder controle stellen van een arts. De andere (gezonde) jong geborenen worden gevoed en verzorgd naar de inzichten van de moeders; groeit een kindje te hard, dan krijgt het minder voedsel en omgekeerd! In de grote steden worden de moeders van 4 tot 6 dagen verpleegd; in kleinere gemeenten van 2 tot 4 dagen; platte landsvrouwen regelen haar „ligtijd" met de buurvrouw, die tevens als vroedvrouw optreedt; deze rusttijd duurt veelal één of twee dagen, soms slechts een halve dag of nóg korter! „Een bevalling is géén ziekte", zeggen de Joegoslavische mannen, „en de vrouwen regelen alles zelf maar!" Ja, ja als zij tenminste maar niet tekort worden gedaan én het werk doorgaat! Om kleding cn andere textielwaren maakt geen enkele huisvrouw zich druk: dat behoeft zij ook niet te doen, want ze kan toch slechts voor zichzelf en haar ge zin het allernoodzakelijkste kopen! De prijzen zijn zó schrikbarend hoog, dat men vele jaren moet doen met één costuum of jurk. Als er geld is voor één nieuw kle dingstuk, krijgt degene van het gezin het, die er 't meest behoefte aan heeft en men begint meteen te sparen voor het volgende. De afgedragen kleding doet daarna dienst als hand- en keukendoeken! Ik spreek hier over het leven van stads lui; op het platteland liggen de verhou dingen anders. De inkomsten van boeren, tuinders, houtvesters e.d. zijn niet te schat ten! Het heet, dat de boeren rijk zijn in Slovenië, Dalmatië en Kroatië; arm in de provincies Herzegowina, Bosnië, Servië en Macedonië. Wie zal het kunnen bewijzen? De volkeren van de zeven Federale Re publieken, die tezamen het Joegoslavische volk uitmaken, voeren een zó verschillen de leefwijze, dat er geen vast omlijnd beeld van te geven is! De beste voorstel ling zou zijn, om de volkeren te rang schikken naar hun godsdienst en niet naar hun afkomst! Elk kerkgenootschap heeft sedert vele eeuwen een leefwijze op- li gedrongen aan zijn gelovigen; en de meeste hebben gewedijverd, om het volk dom te houden! Italianen, Albanezen, Serven, Morlaken, Bagusancn, Bocchézen leven in Dalmatië; hier is de bevolking voor het grootste gedeelte R. K. Deze provincie is het meest gecultiveerde gedeelte van het land. Aan vankelijk maakte het als provincie „Illy- ricum" deel uit van het Romeinse Keizer rijk onder Keizer Augustus. Achtereen volgens werd het volk onderworpen door dé Gothen, Avaren, Slaven. In de 11e eeuw maakte het land deel uit van Hon garije. In het jaar 1810 werd het Italiaans bezit; in 1814 tot aan de eerste wereld oorlog waren de Oostenrijkers (Habsbur- gers) er ede baas! Met de andere (6) Re publieken is het eveneens zo gegaan; in Servië, bijvoorbeeld, kan men nog goed de voormalige Turkse overheersing bemer ken. Bosnië is méér Turks dan echt Sla visch (Mohammedanen en Grieks-Katho lieken). Hier leven Albanezen, Zigeuners en Turken nog volgens vóór-historische begrippen; velen zijn er hut-, tent-, en holbewoners. Brood bakt men op een kei in de zon; de pan met ander voedsel kookt men op een vuurtje, eveneens in de open lucht. Macedonië is Mohammedaans; hier is het zéér moeilijk voor een buitenlander om enig begrip of inzicht te krijgen van de gebruiken en gewoonten. De vrouwen lopen er gesluierd rond en wagen het niet, met vreemdelingen in contact te komen! Mannen interesseren zich niet voor buitenlanders; zij gunnen geen „kijkje" in hun woningen! Men kan door Macedonië reizen en trekken, zoveel men wil, doch veel wijzer wordt men niet! In Servië is de bevolking voor het grootste gedeelte eveneens Grieks-Katho liek; er leven echter ook Mohammeda nen en vele joden! Bij al deze godsdiensten komt nog een nieuw geloof: het „isme" van Tito, dat zich opdringt aan de dom-gehouden vol keren en wel ingang vindt onder de jon geren! In vele opzichten verschillen de volke ren van Joegoslavië met elkander; iets hebben zij echter gemeen; de vrouwen moeten overal harder werken dan de mannen, vooral in de minder ontwikkel de gebieden! (In de steden volgt men meer en meer de Westerse methoden). In de achterlijke gebieden leven mannen-jon gens, vrouwen-meisjes enbroeders d.w.z. elke huisvrouw heeft een broer: de ezel! Dit lastdier werkt samen met zijn „bezitster" en wordt door haar verzorgd. De ezel vervoert vrachten en koopwaar en mag even uitrusten, wanneer de vrouw haar handeltje drijft; de verzorgster geniet nimmer voldoende rust; noch in noch buiten haar huis! (Zij is blij, wan neer een buitenlander eens „gekiekt" wil worden met haar ezeltje; dan heeft zij even tijd voor een praatje onderweg!) Koeien en ossen èn echtgenoten en doch ters zijn het bezit van de mannen; vee en vrouwen werken onder hun strenge leiding! JEANNE VAN OERS. LET OP PIT ME,RK N.V. Ned. Import Mij - Groningen Disfribuiors Hauston' Oliehandel - Rotterdam Handelsondern. Pennzolia' Soesterberq Fa. C. Kéijzer. - Oodenbosch (N Br.) De onderhandelingen tussen de Neder landse emigratie-autoriteiten en de rege ring van Rhodesia over de emigratie van Nederlanders naar Rhodesicf hebben tot overeenstemming geleid. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat ook Neder landers naar Rhodesia emigreren. Deze mogelijkheid zal hoofdzakelijk gel den voor geschoolde arbeiders uit onder andere bouw- en metaalnijverheid. Ook gehuwden en hun gezinnen zullen naar Rhodesia kunnen emigreren. Er zijn rege lingen getroffen om een en ander prac- tisch uitvoerbaar te maken- Tot nu toe heeft een beperkt aantal Ne derlandse spoorwegarbeiders in Rhodesia werk gevonden. Deze arbeiders werden in ons land evenwel aangeworven door de spoorwegen van Rhodesia. Men hoopt thans te kunnen beginnen met de opbouw van een geleide emigratie naar dit land. Méér da«i een photo-opname of een tele visiebeeld is de gramofoonplaat in haar huidig ontwikkelingsstadium bfj machte om een zódanige suggestie van de werke lijkheid op te roepen dat de herinnering die we aan een muzikaal gebeuren hadden, een droombeeld dat we eenmaal aan de klankbron opvingen, door deze mechani sche weergave als een levende figuur bijna voor onze geest kan verschijnen! Bijna! want deze suggestie is en blijft een surro gaat: techniek vervangt nimmer natuur. Maar men heeft een hulpmiddel om een glimp van over het graf op te vangen. Zo is het ontroerend de stem van de pas ontslapen Kathleen Ferr'.ei te horen in aria's en liederen die als de rijkste vocale belofte zich openbaren. Haar diep-om- floerst alttimbre dat in de hoogte tot een zilver-stralende klank opb'ep, gepaard aan een uitermate intelligente en muzikaal- doorleefde visie maakte de aria's uit Haen- del's Messiah: O Thou thai tellestHe was despised; Father of Heaven uit de Ju das Macchabee; Return, O God of hosts uit Samson; Es ist vollbracht uii de Johannes- Passie van Bach; Erbarme dich uit de Mattheus-Passie en de alt-solo uit Das Lied von der Erde van Mahler (alle in het Engels gezongen) tot unieke documenten van Decca. Minder bekend dan deze repertoire stukken zijn de Vespero della beata Ver- gine van Claudio Monteverdi, een werk dat bij uitstek geschikt is voor de Ma riale viering van dit jaar. Monteverdi schreef deze Mariale Ves- per-muziek, toen hij in het jaar 1610 een reis naar Rome maakte die hem in con tact bracht met de liturgische muziek beoefening, weinig laren na het overlij den van de Romeinse grootmeester, Pa- lestrina. Ze maakt deel uit van een gro ter geheel waarin een" zesstemmige .Sanct'ss ma Virgine Missa" was opge nomen, maar terwijl de Mis zich in con ventionele banen beweegt, gaat deze Vespers-muziek in de richting van de nieuwe stijl, de Stylo representative waarin Monteverdi in het domein der opera triumfeerde. Zoals Leo Schrade in de nieuwe op name van de Oiseau-Lyre opmerkt, bewe gen de gereciteerde teksten van de psal men en het Magnificat z'ch tegen een onophoudelijk gevarieerde achtergrond van orkestrale en vocale klankcombina ties. De antifonen worden door verschil lende solisten gezongen, en om de een heid tussen antifoon en psalm te bevor deren wordt een solistisch deel steeds door een koorgedeelte gevolgd. Om een idee te geven van de muzikale variëteit melden we hier dat het geheel uit dertien delen bestaat. Er zijn nu bij genoemde Franse gramo- foonuitgave twee edities: één uit fragmen ten bestaande en de andere een integrale weergave. De laatste is in vele opzichten te prefereren. De eerste is een soort „digest" en bevat een excerpt van vier delen welke o.l.v. Angela Ephrikian een prachtig Italiaans bel-canto doen horen. De andere editie is een opname o.l.v. Anthony Lewis. Ze is technisch volkome- ner, meer Amerikaans, minder gloedvol maar in ieder geval volledig. Voor be scheiden beurzen is de eerste meer bereik baar en onder de naam Contrepoint M.C.- 20033 verkrijgbaar. Nu wij cm onverklaarbare redenen de leider van het Nationale Orkest van Por tugal P. de Freitas Branco niet meer in onze Nederlandse concertzalen zien, kun nen wij de herinnering aan zijn weerga loze Ravelvertolkingen verlevendigen door de opname van „La Voix du Mon de", Ducretet-Thomson La 1054 en 1055 te beluisteren Met zijn resp „La Valse" en de „Boléro en: „Valses ncbles et senti- monta'es; A.borada del Graciozo" bene vens de „Pavane pour une infante dé- funte". Het succes van het laatste Holland-Fes tival „El retablo de maese Pedro" (Pie terbaas' Poppenkast) is in Franse versie onder de titel „Les tétreaux de Hr. Pierre" bij Columbia (FC-1026) verschenen. Men deed goed deze éénacter van allerkoste lijkste mai ionettenmoziek op een lang speelplaat vast te leggen. Opnieuw leeft hier een schone herinnering op! M. M. (Van onze redacteur) Ook dit jaar en wel van 10 tot en met 17 Mei a.s„ wordt een Kinderbedevaart naar Lourdes georganiseerd, die eigenlijk een „grote mensen"-bedevaart is, doch waarmee uitsluitend Gelijktijdig met de verheffing van hef Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade is binnenkort te verwachten de benoeming van mr W. c. graaf van Rech- teren Limpurg, thans buitengewoon ge zant aldaar, tot Hr. Ms buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur aldaar. Een Britse commissie van deskundigen is tot de conclusie gekomen, dat er een zekere betrekking bestaat tussen roken en longkanker. De commissie werd in 1948 door het ministerie van gezondheid in gesteld om een onderzoek te doen naar kanker en radiotherapie. Drie jaar heeft de commissie besteed voor het onderzoek naar de invloed van het roken en het ont staan van longkanker. De tabaksindustrie heeft voor dit onderzoek daadwerkelijke belangstelling getoond door een som van twee en een half millioen gulden aan te bieden. Van de conclusie der commissie werd gisteren in het Lagerhuis gewag gemaakt door de minister van gezondheid, McLeod, ter beantwoording van een schriftelijk in gediende vraag. „Ik aanvaard de mening van de com missie, dat uit de statistieken blijkt, dat het roken een factor is bij het ontstaan van longkanker'", aldus McLeod. „Ik wil er echter de aandacht op vestigen dat er tot dusverre nog geen duidelijke aanwijzing is wat betreft de manier waarop het roken longkanker zou kunnen veroorzaken of de mate waarin het dit doet". Uit het onderzoek is gebleken, dat het roken van sigaretten gevaarlijker is dan het roken van sigaren of een pijp. Het on derzoek zal echter nog geruime tijd voort gezet worden. Op de persconferentie, welke hij na zijn mededeling in het Lagerhuis hield, rookte McLeod in drie kwartier tijds drie sigaretten, aldus werd door de journalis ten genoteerd. De tabaksindustrie reageerde onmiddel lijk met de verklaring, dat er geen bewij^ geleverd was, dat roken kanker veroor zaakt. De noteringen van aandelen in tabaksfirma's gingen kort na de verklaring van McLeod scherp omlaag, maar de makelaars dachten dat de koersen zich wel weer spoedig zullen herstellen. Sir Harold Himsworth, de secretaris van de raad van medisch onderzoek, zeide op een persconferentie, dat men niet kon schatten hoeveel sigaretten per dag zon der gevaar kunnen gerookt worden. De grens schijnt te liggen bij 5 sigaretten per dag. Sir Harold Himsworth vertelde, dat slechts een zeer klein aantal lijders van longkanker genezen konden worden door medische behandeling. In de meeste ge vallen waren de dokters slechts m staat het lijden van de patiënten enigszins e verzachten. De Engelsen betalen jaarlijks ongeveer zes milliard gulden aan tabaksaccijnzen, De voorzitter van de raad van b van de Jaarbeurs, mr W. H. Fockem Andreae, verklaarde desgevraagd geen nut te zien in het verder uitspinnen van een discussie tussen hem en de burge meester van Amsterdam met betrekking tot de vraag naar en het aanbod van tentoonstelling?- en beursruimten. Hij wilde liever het debat staken, opdat geen derden in het gesprek worden betrokken. Alleen had hij nog n klein wederwoord, nm geen misverstand bij het publiek te laten wat betreft het h^rag dat de Jaar beurs ontvangt aan subsidies. Dit vormt nog geen half procent van de jaarlijkse exploitatiekosten. De subsidies, die de Jaarbeurs van Kamers van Koophandel ontvangt zijn geen subsidies doch eigen lijk een blijk van belangstelling, dat.als geldsbedrag geen gewicht in de schaal legt bij een instituut waar jaarlijks mil- lioenen omgaan. De Kamer van Koophandel van Am- sterdam geeft een jaarlijkse bijdrage van 100. Mr Fockema Andreae wilde Am sterdams burgemeester geruststellen met te verklaren, dat uit een dergelijk bedrag geen politiek kan worden geslagen tegen het belang van de stad Amsterdam. Spreker kon zich in denken in het feit dat grote steden tegenwoordig behoefte hebben om grote verzamelplaatsen van biizondere evenementen te bezitten, welke on bepaalde tijden door tentoonstellingen enz bezet worden. Dat behoeft echter geenszins te leiden tot een concurrentie strijd met Utrecht. De beslissing in deze moet aan het bedrijfsleven gelaten wor den dat de Kon. Ned. Jaarbeurs tot stand bracht en ook wenst te houden. Pogingen om bepaalde vakbeurzen, die elders wor den gehouden, naar Utrecht te trekken, ijn niet door het Jaarbeursbestuur onder nomen. dat is ongeveer 14 procent van de na tionale begroting. Sinds 1919 heeft longkanker steeds meer slachtoffers geëist, In 1952 zijn 11.981 man nen en 2.237 vrouwen aan deze ziekte ge storven. Het hoogste sterftecijfer valt on der mannen tussen 65 en 74 j'aar en onder vrouwen boven de 75. In exclusiviteit voor de Cineacs van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam draait deze week het derde deel van ue door Polygoon gedistribueerde journaal film, „Met het Engels Koninklijk Paar de wereld rond". Ook dit deel is weer alleszins de moeite van een bezoek waard. De film werd op nieuw in Eastman-color opgenomen en behandelt het bezoek van het Koninklijke Paar aan Nieuw-Zeeland. Het mooiste ge deelte vormen wel de rituele dansen op het Maorifeest en de schitterende opnamen van het geyser-gebied. Het ligt in de be doeling, de drie delen samen te voegen, en binnenkort in roulatie te brengen. pelgrims worden meegenomen. De grote geestelijke kracht, die verleden jaar van de Kinderbedevaart is uitgegaan, toen on der leiding van de Limburgse Bedevaart stichting, heeft doen besluiten deze pelgri mage van zieke kinderen naar het Genade oord van Maria tot een jaarlijkse traditie te maken. Thans neemt het Nationale Bedevaart-comité, waarvan de deken van Maastricht, mgr J. J. p. Ingendael, voor zitter en oud-minister mr Fr- Teulings secretaris is, de zorgen hiervoor op zieh, waarna in 1955 de K.A.B. de leiding neemt. Het aantal zieke kinderen, dat kan wor den meegenomen, zal worden ongeveer 130 zijn. De bedevaart staat onder leiding van de bisschop van Breda, Z. H. Exc. mgr Jos Baeten. Alle zieke kinderen (behalve de cate gorie van 913 jaar, die men in een hotel wil onderbrengen bij de ouders), worden vervoerd in de zieken-afdeling van 4e witte trein, waarin zo mogelijk ook nog ouders een plaats krijgen. Gedurende de reis zullen zij evenwel niet bij de kinde ren kunnen komen. Verder rijden nog een rode en blauwe trein. Zoals men wellicht weet, heeft de Ka tholieke Ned. Jonge Boeren- en Tuinders- bond ook een Lourdesreis op touw gezet, die met ongeveer 500 deelnemers bij deze Kinderbedevaart wordt ingeschakeld. De jonge boeren en tuinders nemen ook zieke kinderen uit hun kring mee, waarvoor zij zelfs in hun afdelingen gelden hebben In gezameld. Het is met de andere kinderen zo dat voor hen in het algemeen de volle prijs moet worden betaald en deelneming tegen verminderde prijs afhangt van de giften, die voor dit doel worden ontvangen. Gif ten kunnen worden overgemaakt op giro 177945 t- n. v. de heer L. van Mierlo te Breda, penningmeester van de propa- ganda-commissie, waarvan de bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. mgr J. Hutbers, die oud-aaimoezenier van de Nationale Bedevaart is, het ere-voorzitterschap op zich heeft genomen. Het laat zich aanzien dat meer kinderen zich zullen aanmelden, dan er plaatsen voor hen beschikbaar zijn. Aan de hand van drie formulieren, ingevuld door de behandelende arts, de pastoor van de pa- rochie en de ouders, zal een keuze-commis- kinderen als zieke sie, waarin een medicus zitting heeft, be palen welke patiëntjes mee mogen. Met het oog op het besmettingsgevaar, is het niet mogelijk, dat lijders aan open t.b.c. aan de bedevaart deelnemen, terwijl im beciele kinderen evenmin mee kunnen. Uiteraard vragen de kinderen zowel on derweg als tijdens het verblijf in Lourdes, bijzondere zorg. Vandaar, dat naast gedi plomeerde verpleegsters ook gezinsver zorgsters en kinderverzorgsters meegaan, terwijl zuster Gaudia van het Paedago- gisch Instituut te Nijmegen met haar staf weer onschatbare diensten zal bewijzen. De patiëntjes zullen met uit het vader land gezonden bloemen O. L. Vróuw in de grot huldigen. Evenals verleden jaar zullen door een gebedsactie van het Kin derthuisfront, waarvoor zich een commis sie onder voorzitterschap van mgr mr F. Op de Coul beijvert, de kinderen van katholieke scholen door een novene en offertjes zich met de kleine pelgrims in Lourdes verenigen, waarbij ook de zieke kinderen die thuis moeten blijven, bedacht worden- Verleden jaar zijn hiervoor door het Kath. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag 18.000 novene boekjes verzonden en 600.000 kinderen vormden het Kinderthuisfront. De liefde bij de jeugd voor O. L. Vrouw van Lourdes groeit door deze actie steeds meer en ongetwijfeld zal dit tot gevolg hebben, dat in de komende jaren steeds meer bedevaartgangers uit 'Nederland naar Lourdes zullen trekken Japan heeft sinds 1950 een leger van 110.000 man in Amerikaanse stijl uit niets opgebouwd. Dit leger dat uit vijf eenheden gelijkwaardig aan divisies, bestaat, be schikt over Amerikaanse tanks en kanon nen, voor een groot deel ongebruikte voor raden uit de tweede wereldoorlog. De granaten echter zijn van Japans fabrikaat. De huidige Japanse strijdkrachten ter zee, negenduizend man sterk, hebben de beschikking over achttien fregatten en vijftig patrouillevaartuigen, door de Ver enigde Staten in bruikleen gegeven. Van een Japanse luchtmacht is nog slechts een kiem aanwezig van 87 les- en verkenningsvliegtuigen. De elite-divisie van het Japanse land leger, het „Noordelijke korps", telt 28.000 man en is gelegerd op Hokkaido, het meest Noordelijke Japanse eiland, dicht bij het thans door de Russen bezette voormalige Japanse gebied. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft in zijn vergadering van gister avond met 16 tegen 2 stemmen besloten een crediet van 100 000 beschikbaar te stellen aan het stichtingsbestuur van .Avifauna" voor de aanleg van een grote speeltuin en kanovijver, alsmede tot het in bruikleen geven van de benodigde gron den. Een en ander zal een totale grootte krijgen van ongeveer 10 ha en zal, volgens plannen, nog vóór de zomervacanties wor den gerealiseerd. SPA Op vragen van het Tweede-Kamerlid Nederhorst inzake de wervingsactie in Twenthe voor personeel voor de staats mijnen heeft de minister van Economi sche Zaken geantwoord, dat het hem be kend is, dat de actie van de Staatsmijnen in bepaalde kringen in Twenthe enige ongerustheid heeft verwekt. In overeenstemming met het reeds eer der in de Tweede Kamer naar voren ge brachte gevoelen wordt het niet gewenst geoordeeld anders dan in geval van nood zaak over te gaan tot het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten. De Staats mijnen geven daarom, in overleg met het Rijksarbeidsbureau en de Gewestelijke Arbeidsbureaux, in brede kring bekend heid aan de mogelijkheid tot het verkrij gen van een vaste werkkring bij haar bedrijf. Gelet op de ervaringen van vorige acties, mag worden verwacht, dat vooral arbeiders, die nog geen vaste werkkring hebben, hiervoor belangstelling zullen tonen. De minister ziet geen aanleiding te bevorderen, dat het geven van voorlich ting omtrent bestaande arbeidsgelegen heid door de organen van de openbare arbeidsbemiddeling in bepaalde gebieden niet plaats vindt. Hij kan evenwel ver zekeren, dat de Staatsmijnen haar activi teit in dezen bij voorkeur zullen richten op gebieden, waarin zich geen apart I arbeiderstekort voordoet. Aan de leden der Tweede Kamer is een nota gezonden van het Verbond van Ned. Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland inzake het ontwerp van wet Economische Mededinging. Wat inhoud en bewoordingen van het ontwerp betreft zijn de verbonden van mening, dat, wil de nieuwe wet aan redelijke verlangens van het bedrijfs leven kunnen voldoen, het wetsontwerp nog op belangrijke punten zal moeten worden geamendeerd, aldus het advies. Maatregeien worden gevraagd om de rechtszekerheid voldoende te waarborgen en een aantal suggesties worden in dit verband gedaan. Het Kath. Verbond van Werkgevers vakverenigingen neemt ten aanzien van een bepaalo punt een ander standpunt in dan de beide andere verbonden. Het is n.l. de mening toegedaan, dat het de rechter is, die dient te beoordelen of een mededingingsregeling dan wel een econ. machtspositie in bepaalde omstandig heden een uitwerking beeft, die niet overeenkomt met wat in de gegeven samenleving ais oirbaar wordt Deschouwd. De beide andere verbonden achten het echter niet opportuun, in het huidige stadium van maatschappelijke ontwikke ling het systeem van het wetsontwerp, zoals dit uit de Ondernemersovereen- komstenwet 1935 is overgenomen, te ver laten. De verbonden zijn voorts de mening toegedaan, dat de werkingssfeer van de wet behoort bepei kt te blijven tot die overeenkomsten, besluiten en machtspo sities, welke, en voorzoverre zij, gedra gingen op een Nederlandse markt tenge volge hebben. Het beginsel der souverei- niteit brengt mede dat iedere staat, be houdens bij verdrag te regelen uitzonde ringen, met uitsluiting van ieder ander gerechtigd is ten aanzien van de gedra gingen van het bedrijfsleven op zijn territoir regelen te stellen. De adressanten betreuren het dat de regering de argumenten, die de sociaal- economische Raad blijkens zijn advies ten aanzien van deze materie naar voren heeft gebracht, niet tot de hare heeft menen te moeten maken. Evenals de S.E.R. zijn de verbonden van mening, dat de.gegeven omschrij ving van het begrip „mededingingsrege ling", ook al vordt het voorstel tot be perking tot een Nederlandse markt over genomen, te ruim is. De verbonden vragen zich af of bij voorbeeld zgn prijshandhavingsvoor- schriften d.w.z. overeenkomsten tus sen producenten en handelaren waarbij voor de verdere verkoop door die han delaren bepaalde prijzen worden voorge schreven naar de tegenwoordige tekst der wet ook niet onder de definitie vallen. De verbonden zijn van oordeel, dat deze en soortgelijke overeenkomsten, die niet rechtstreeks de onderlinge concur rentie tussen de contracterende partijen regelen, niet onder het begrip „mede dingingsregeling' behoren te vallen De Verbonden achten het dringend nood zakelijk, dat art 22 zodanig wordt gewij zigd, dat de vraag of een economische machtspositie in de zin der wet aan wezig is, aan bet uitsluitend oordeel van de minister wordt onttrokken en in laat ste instantie aan de rechterlijke macht ter beoordeling za! staan. Het ontwerp geeft aan de ministers de bevoegdheid gegevens omtrent een eco nomische machtspositie openbaar te ma ken indien deze economische machts positie met het algemeen belang strijdige gevolgen heeft Volgens de memorie van toelichting is de regering zelve van mening, dat tegen economische machts- posities sler-hts dan opgetreden moet kun nen worden, wanneer zij daartoe door handelingen in strijd met het algemeen belang aanleiding geven. De verbonden achten het dringend noodzakelijk, dat deze klaarblijkelijke bedoeling van de regering in de wet zelve op ondubbel zinnige wijze worai vastgelegd. Volgens het ontwerp kunnen de minis ters „indien zij vermoeden, dat een mede dingingsregeling in strijd is met het alge meen belang of op een met dat belang strijdige wijze wordt toegepast, dan wel dat een economische machtspositie be staat die met het algemeen belang strij dige gevolgen heeft, van de naar hun oordeel daarbij betrokkenen de inzage van boeken en bescheiden verlangen die zij nodig achten om zich van het al of niet gegrond zijn van hun vermoedens te overtuigen". Naar de ervaring leert kan het in de praktijk zeer gemakkelijk voorkomen, dat op grond van losse beweringen, welke door geen enkel feitelijk bewijs worden gestaafd, getracht wordt bij de regering de indruk te vestigen, dat bepaalde onder nemers of groepen van ondernemers een beleid voeren of een machtspositie in nemen, welke met het algemeen belang in strijd is Een bloot subjectief vermoeden, het welk niet op bepaalde feitelijke gegevens is gebaseerd, zal echter naar de mening van de verbonden nimmer grond mogen opleveren voor de toepassing van een zo ingrijpende maatregel als in het betrok ken artikel 15 is omschreven. De verbonden zijn daarom van oordeel, dat een beperking van de bevoegdheid der overheid op di* punt in de boven- aangegeven zin bepaald noodzakelijk is. De verbonden Betreuren het, dat de regering gemeend heeft geen gevolg te moeten geven aan de suggestie van de S.E.R. om de continuïteit in het beleid van de commissie economische mededin ging, welke een zo belangriike taak heeft bij de toepassing van deze wet, te be vorderen door het opnemen van een be paling, strekkende de leden van de com missie economische mededinging voor een periode van zes jaar te benoemen met dien -erstande. dat om de twee jaar een derde van de leden aftreedt. (Van onze correspondent). LONDEN, 5 Februari 1954 i NGELAND heeft het meegemaakt, dat honderdduizenden Amerika nen op zijn reeds zo dicht be volkte eilanden waren samengepropt. Al was 't broedervolk dankbaar voor de hulp in wapens en manschappen in de strijd tegen nazi-Duitsland, men kan toch moeilijk zeggen, dat de Britten de Yankees met lede ogen zagen gaan, toen de oorlog was af gelopen. Tussen het Britse en het Amerikaanse volkskarakter was een te groot verschil, dan dat het in de dagelijkse omgang goed wilde boteren. Bondgenootschappelijk ging het tus sen Engeland en Amerika, een enkele onenigheid achter de oolitieke scher men daargelaten opperbest, maar in het sociale verkeei werden de officiële benamingen Amerikaan en Brit maar al te vaak vervangen door de van minder vriendelijke ge zindheid getuigende woorden „Yankee" en „Limey" meestal voor afgegaan door een erg lelijk woord, dat ik van mijn moeder niet zeggen mag. In de rap porten van de Mili- taire Politie staat me- nige intergeallieerde vechtpartij boekstaafd. Ziezo, dachten dus de Engelsen (al waren ze wel zo beleefd het niet te zeggen), de oorlog is voorbij, jullie worden bedankt en het beste verder, goede reis, en kom nog maar eens met vacantie. Maar net liep anders. De vriendschap der Sovjet-Unie bleek niet zo harte gemeend als het tijdens de oorlog we! scheen, en voor de tweede maal werden Amerikaanse troepen in Engeland gestationneerd, zij het niet in de geweldige omvang van tijdens de oorlog, op het ogen blik zijn er 38.000 officieren, onder- officie; en en manschappen van de United States Air Fo»ce in Engeland aanwezig. Daa, sommigen van hen vrouw en kinderen hebben meege nomen. is het totale aantal Ameri kaanse in Engeland aanwezige staats burgers 58.000. Geen overweldigend aantal maar toch voldoende om in bepaalde streken van Engeland, dus daar waar de Amerikaanse lucht strijdkrachten gestationnneerd zijn, aanleiding te geven tot wrijvingen. Het Labourblad .Daily Herald" heeft in een drietal artikelen be schreven hoe deze Amerikanen leven, en daarbij werden hee! wat onprettige dingen aan het licht gebracht, want de Britse pers is niet gewoon er doekjes om te winden en ook de grof ste misdaden worden breedvoerig en met een voor Nederlandse begrippen wel eens onverkwikkelijke aandacht voor het detail bespioken. En zo kwam de „Daily Herald" tot de ont dekking, dat het hee] eenvoudig is Amerikaans* soldaten in Enge jonge Amerikaanse soldaten, met hun voor Europese begrippen fantastisch- hoge soldij, in ieder vermaakskwar- tier kunnen worden aangetroffen, vaak niet helemaal nuchter meer, en in gezelschap van Engelse meisjes, die men allerlei eigenschappen kan toedichten, behalve preutsheid. ge- de land louter te zien als een stel ver wende onopgevoede en goed bij kas zittende jongens, die heel hun vrije tijd besteden aan drinken en vrouwen najagen. Doch da* is slechts een deel van de waarheid en het is dit deel, dat hel meest opvalt. Het zal Iedere weldenkende Brit immers stoten, dat AAR HOEVEEL Engelsen zijn er niet, die precies betzelfde doen, doch niet. opvallen, omdat zij geen uniform dragen; En daarbij is het heel gemakkelijk critiek te leve ren, maar wat doet gij. vraagt de „Daily Herald" terecht, om deze jon gens het mogelijk te maken een wat normaler leven te leiden? Wat zijn deze Amerikaanse jongens? Niet meer en niet minder dan doodgewone bur gerjongens in uniform die door de loop der gebeurtenissen gedwongen worden hun diensttijd buitenslands door te biengen. Vraag welke Amerikaanse soldaat die ge wilt, en ge zult slechts één ant woord ontvangen: dat hij zo gauw mogelijk naar zijn eigen land terug wil. Ja, het is zelfs zo erg, dat de meeste jonge Amerika- nen wegkruipen op de basis, waar zij ge plaatst zijn, eenvoud" g omdat ze te schuw zijn om zich in het openbaar te vertonen. Op die basis kunnen ze alles krijgen wat ze hebben willen, en altijd zwerven er wel voldoende Engelse meisjes rondom de kampen, die, met hun in de bioscoop opgedane kennis van Amerika, in elke Ameri kaanse soldaat een filmheld zien, met veel geld. En ze vergeten of komen vaak te laat tot de ontdekking, dat de meeste Amerikaanse jongens thuis een net zo gezapig en vaak zorgelijk burgermansbestaan leiden als de En gelse iongens. Het gelukkigst zijn nog de Ameri kanen, die hun gezin hebben kunnen meenemen. Het merendeel van hen zijn oppassende burgers, die Zondags met vrouw en kinderen naar de kerk gaan en bevriend zijn met Engelse gezinnen. En ook woi dt er weinig drukte gemaakt over het feit, dat de Amerikanen vrijwillig 100.000 heb been bijeengebracht voor de laatste Kerstmis, om arme en zieke Britse kindertjes met cadeautjes te ver rassen En dat zij gezellige Kerst bijeenkomsten organiseerden voor 20 000 kinderen ook dat ontsnapte aan de publieke aandacht Ook vergeten de Engelsen graag, dat vele land genoten er niet tegen opzien, een paar armzalige kamertjes aan Ameri kaanse families te verhuren tegen een prijs van f 200 per week. Daarom, zegt de „Daily Herald" als er Ameri kanen zijn, die zich misdragen, dan is dat voor een groot deel onze eigen schuid omdat wij te weinig moeite doen om deze met heimwee kampen de burgerjongens zich hier te doen thuisvoelen. Probeer het eens, nodig eens zo'n Yankee-knaap bij u thuis, en u zult J|en hoe dankbaar hij is Een uitstekend advies, dat, meer dan welke officiële overeenkomst ook, kan bijdragen tot versteviging van de geallieerde banden zo het wordt opgevolgd. V, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9