Gezonden hebben voordeel van aanvaarde kruis der lijdenden Wij zouden ieder van u Zelf willen bezoeken".... Leve de Paus roepen is niet voldoende SABOTAGE BRITSE VLOOT Olifantje van 800 kg bracht vliegtuig uit balans De eerste schoten zijn gevallen Zicht was slecht, seen loods aan hoord In Japan bloeit de slavenhandel DE VORST KEERT TERUG Kleine ziekenkamer kan groot worden door aan vaarding Een Zieke tot de zieken van de gehele wereld m M &0drr^eV0?rere Oma kreeg eerst klein zoontoen brandweer op visite Maandag 15 Februari 1954 "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ziekte van H. Vader veroorzaakt door lijden en hard werken Nieuwe gevallen, waarvan één zeer ernstig KLM-bemanning beleefde hachelijk avontuur Bij de verdediging van Loeang Prabang De ondergang van de Seablue Goederentreinen botsten Gevolg van bittere armoede en slechte rijstoogst WEERBERICHT V... ROME, Zondagavond (Telefonisch van onze correspondent) De radio-boodschap, die de H. Vader vanavond ter gelegenheid van de wereld-zieken dag tot alle zieken en lijdenden van de wereld heeft gericht, behoort misschien tot de meest directe en de meest persoonlijke, die Paus Pius XII ooit heeft uitgesproken. Het was vooral afgezien van het feit, dat de H. Vader zelf ziek is de toon van begrip, medeleven en troost, die aan deze rede zulk een aangrijpend karakter verleende. De Paus sprak persoonlijk de eerste zinnen uit, die afwisselend krachtig en teder, sterk en zwak klonken. Men moet concluderen, dat deze zinnen werden opgenomen tijdens de afgelopen dagen: de toon, 't volume en de kracht van de stem wisselden voortdurend. De H. Vader begon Zijn toespraak met de volgende woorden: „Toen Wij in September van het vorige jaar, gehoor gevend aan de hemelse inspiratie, het Maria-Jaar hebben afgekondigd en op het feest van Onze Lieve Vrouw Onbevlekte Ontvangenis dat zelfde jaar in de Maria Maggiore plechtig hebben geopend door aan de voeten van Maria de smeekbede van het Romeinse volk en van alle volkeren ter wereld neer te leggen, hebben wij bijzonder gedacht aan u, dierbare zonen en dochters, die met een geheel apart recht een zeer eigen 'plaats in Ons hart en in Onze geest innemen". Drie manieren van lijden Berusting II. Vader gaf Zelf de Zegen Zonder loods Geen Zuidkoreaanse troepen Bij Amersfoort Twee gewonden GEEN ZWAAR VERKEER Alle wegen op Tholen en Schouwen-Duiveland gesloten Twintig oppassers stonden gereed De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt: Zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar wat motregen. Matige, vannacht tijdelijk zwakke Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Dinsdag 16 Februari: Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 16.43 uur, onder 7.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H. Vader spreekt woorden troost en aanmoediging van De Paus vervolgde: „Over u buigt zich Maria met moederlijke tederheid neder, tot u, die vluchten in haar schoot als naar een veilige haven. Op u rekent de Kerk, die de meest kostbare juwelen zijt omdat ge een waardevolle bron van geestelijke energie vormt. Op u rekent ook de plaatsbekleder van Christus, opdat voor de Kerk en voor de mensheid de veel voudige vruchten mogen worden verkre gen, 'waarover gesproken is in de ency cliek Fulgens Corona. Deze levendige hoop brengt Ons er toe, heden het woord tot u te richten, om u onder de algemene bescherming van de Moeder en Maagd te stellen en u te omgeven met biddende liefde en u te herinneren aan de zending, "welke gij te vervullen hebt en waartoe de Goddelijke Voorzienigheid u door uw ziekte heeft voorbestemd. ..Dank zjj de middelen van de moderne techniek kunnen Wij Ons direct tot vele zieken wenden en Wij zullen degenen, die Wü niet direct kunnen bereiken, met an dere middelen trachten te vinden. Wij zouden wel Gods Alomtegenwoordigheid willen bezitten. Wij zouden ieder van u, dierbare zonen en dochters, Zelf willen be zoeken U, die lijdend zijt >n kleine kamers of in ziekenhuizen, in kazernes of gevangenissen of in nederige zolderka mertjes. Wij zouden willen bezoeken kin deren met bleke gezichten, die opgegroeid zijn zonder zon, jongelingen, die zelden glimlachen, en rijpere mannen, die hun eigen dynamiek in het leven hebben ver loren ouden van dagen, Wlen het lijden naast de gebreken van de ouderdom nog bijzondere ongemakken heeft toegevoegd". „Wij hebben Jezus gebeden. Ons hart in zekere mate gelijk te maken aan Zijn hart: goed en zachtmoedig, open voor elk Het K.N.M.I. deelt mede Het afgelopen weekeinde hebben zich in de luchtdrukverdeling boven West- Europa belangrijke veranderingen vol trokken. Zaterdag nog lag er boven de Britse eilanden 'n lagedruk-gebied, waai- omheen door Zuid-winden betrekkelijk zachte lucht naar Nederland werd ge voerd. In het Zuiden en midden van het land liep de temperatuur op tot zeven a acht graden; in het Noorden tot 5 a 6 gra den. Het lagedruk-gebied verplaatste zich naar de Middellandse Zee en nam in bete kenis af, waardoor bij ons de luchtdruk- erschillen geringer werden en de wind agenoeg geheel ging liggen. In de voch- lge 'ucht ontstond daardoor Zondag in een groot deel van het land een hardnek- Intnssen kwam er boven Scan- drntVVl.eenini.?uw ëebied van hogelucht- Nederlanrt"twikkeling, dat de wind over OosS' aoaj"J^5°.rd~Duitsland naar het drogere lijden en elke smart. Maar hoe zouden Wij zover kunnen komen, dat Wij ook maar slechts een weerschijn zouden bezitten van Zijn almachtig hart? Hoe gaarne zouden Wij rondgaan onder U en temid den van u vertoeven om uw tranen te stillen, uw wonden te helen en kracht en u gezondheid terug te geven". „Wij moeten er Ons echter mede te vreden stellen, op deze wijze bij u, dier bare kinderen, te zijn, doch We doen dat met het hart van een moedei'. Van ieder geven Wij Onze zegen en Wij bid den God de Almachtige Vader, dat Hij u door middel van deze zegen geve, datgene wat in de orde van Zijn heilige Voorzienigheid voor u is verkozen. En moge God geven, dat na Ons kort en mystiek verblijf onder u, allen geeste lijk en materieel voordeel mogen heb ben van het woord, dat Wij tot bemoe diging van allen tot u hebben willen richten". Daarna nam de bekende spreker van Tenslotte noemde de spreker de derde categorie, de berustende zieken, die hun ziekte beleven als een offer voor de za ligheid van henzelf en die van anderen. De kleine ziekenkamer wordt groot door het geloot waarmede liet lijden wordt aanvaard uit de hand van God. Deze zie ken offeren hun ljjden op voor de bekc- rinj der zondaren, voor de vervolmaking van de goeden, „zjj offeren hun lijden op ais een martelaarschap en trachten op die manier gelijkvormig te worden aan Jezus. Het offer van de zieken wordt op deze wijze verenigd met bet offer van de Goddelijke Meester. In de hemel later zullen de gezonden verne ïen, hoeveel zij aan het lijden der zieken te danken heb ben". Toen pater Pellegrino klaar was met het voorlezen van de boodschap, kondigde hij aan, dat de H. Vader persoonlijk de Apostolische Zegen zou verlenen aan al diegenen, tot wie deze boodschap was ge richt: met andere woorden, tot alle zieken van de wereld. En direct daarna klonk de zeer zwakke stem van de Paus, die met innige nadruk langzaam de zegen uit sprak. Algemeen is de indruk, dat de H. Va der deze zegen direct van zijn ziekbed voor de microfoon uitsprak, in tegen stelling tot de eerste zinnen van de boodschap, die vermoedelijk stuk voor stuk en in gedeelten op de band werden vastgelegd. Het was een zeer indruk wekkende gebeurtenis deze rede, omdat hier een ernstige Zieke sprak tot alle andere zieken ter wereld. En meer nog omdat men duidelijk kon horen, welk ce.i enorme inspanning dit voor de H. Vader betekende. De uitzending uit Vaticaanstad begon Zondagavond om kwart over zeven. He laas had de heruitzending door de K.R.O. pas plaats Zondagavond om half elf, het geen juist voor de zieken, voor wie deze woorden van troost en bemoediging wa ren bedoeld, een onmogelijk laat uur was, zodat de meesten tot hun grote spijt de uitzending niet op Zondag hebben kunnen horen. Radio-Vaticana, pater Pellegrino S.J., het woord en las langzaam en duidelijk de rest van de Pauselijke boodschap voor. Hierin besprak de H. Vader de drie ma nieren, waarop de zieken tegenover het lijden kunnen staan. Allereerst stelt Z.H. Zich voor, dat Zij zich geplaatst ziet te genover een zieke jongeling, die tegen het lijden, dat hem overkomt, in opstand is gekomen. Hem echter herinnert de Paus aan de blinde uit het Evangelie, die ook vroeg naar de schuld van zijn lijden. Maar Jezus antwoordde hem dat dit lijden hem was overkomen opdat de werken van God hem zouden worden geopenbaard. De H. Vader spoorde hem aan Maria tot voorbeeld te nemen, zijn geweten te on derzoeken en, zo hij zelf niet. gezondigd had, zijn lijden tot uitboeting der zonden van andere?; op te dragen. In het tweede deel, zo ging de spreker voort, richt de Paus Zich tot de zieken, die het lijden vrijwillig kiezen. Hij her innerde zich een ziek meisje van om streeks twintig jaar, over wie Hij in het Heilig Jaar gehoord had. Zij was bijzon der schoon, maar vroeg God Hem haar schoonheid en gezondheid te mogen of feren. God heeft dit offer aanvaard ei. zij leeft nu nog en lijdt om de gerechtigheid en liefde van God te verkrijgen. „Waar om heeft zij dit gezocht? Omdat zij zich als werkzaam offer aan God wilde geven" aldus de boodschap. Een der redenen, waarom de zickle van de Paus zo lang duurt, is volgens prof. Lolli, de persoonlijke perschef van de H. Vader, het zieleleed en het verdriet, dat de H. Vader heeft. Aldus meldt nog K. N. P. uit Vaticaanstad. Medewerkers voor vlootzaken van Britse bladen, die zich aan boord van het 36.000 ton metende vliegdekschip „Eagle" bevinden, dat op weg is naar de Middellandse Zee, waar de oorlogsbodem zich bij de overige schepen der Britse thuisvloot in dit zeegebied zal voegen, hebben melding gemaakt van nieuwe gevallen van sabotage, welke zich na 't vertrek uit Gibraltar hebben voorgedaan. Het ernstigste van deze gevallen is het overboord werpe» van electronisch mate riaal, dat wordt gebruikt bij de controle der vuurleiding van het scheepsgeschut. De correspondent van de „Daily Express" meldt, dat dit opzettelijk door ontevreden bemanningsleden is gedaan, waaraan hij toevoegt: „De scheepsofficieren maken zich ernstig ongerust, daar deze toestand een slechte uitwerking heeft op het pres tatievermogen van het schip als geheel" Er is een officieel onderzoek naar de sabotagedaden ingesteld. De „Eagle" is het grootste vliegdekschip der Britse vloot. Er is een bemanning van 2.400 kop pen aan boord. Een woordvoerder van de Britse admi raliteit heeft Maandagochtend bevestigd, dat electronisch materiaal, bestemd voor de controle der vuurleiding van scheeps- batterijen over boord is geworpen en dat op sommige plaatsen telefoons van haar plaats zijn gerukt. Hij zeide, dat de sabo tagedaden op of omstreeks zes dezer, twee dagen voordat de „Eagle" naar Gibraltar vertrok, zijn bedreven. Dc drie Westerse ministers, die te Berlijn met hun Russische collega confereren, hebben een bespreking gehad met dc Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Figl. Wc zien hier tijdens deze bespreking, welke te Berlijn gehouden werd, van links naar rechts, John Foster Dulles, minister Eden, minister Figl en minister George Bidault. (Van onze Amsterdamse redactie) Ruim veertig uren later dan verwacht was, rolde Zondagmiddag om kwart voor twee het K.L.M.-toestel „Zeeland", ko mende uit Bangkok, voor een der grote vrachtgebouwen op Schiphol. Dc oorzaak van de vertraging was tweeërlei. De dikke mist, die de luchthaven in haar ban ge vangen had gehouden, belette in de och tend dat er toestellen konden landen- zodat de „Zeeland", die in de Engelse hoofdstad een „night-stop" had gemaakt, dientengevo 1 ge vcï-dwijne ™en"rl* ?iSt g3a' tuur zal geleidelijk verdl? gaan i»mPera" dat de komende dagen op licht* Z°j moet worden gerekend. Het is echter gelijk, dat de vorst niet tot in het uiterste Zuid-Westen van het land terugkeert, in het Noord-Oosten bestaat daarentegen enige kans, dat de temperatuur zelfs over dag niet boven het vriespunt komt. In een uitvoerige beschouwing, welke de „Osservatore" 14 Februari aan de ziekte van de H. Vader wijdt, beklaagt de perschef zich over het leed van de Paus. dat onder de kinderen des lichts zo weinig daadkrachtige eenheid, samen werking, activiteit en opofferingsgezind heid bestaan. De katholieken verkeren in het grootste gevaar door hun lauw heid in het geloof, door hun verschrik kelijke oppervlakkigheid en door hun ongelofelijke traagheid overweldigd te worden. Pius XII, zo zegt prof. Lolli, staat als waakzame en onvermoeide opperherder heel duidelijk voor ogen, welke tegen stelling er heerst tussen de kreet „Leve de Paus" en haar practische verwezen lijking in het leven volgens Zijn aanwij zingen. Op de vraag van welke aard de laatste ongesteldheid van de Paus geweest is, antwoordt het blad, dat de Paus lijdend dan ziek is. De H. Vader lijdt moreel veel, hetgeen natuurlijk invloed op Zijn gestel heeft. Geen enkel orgaan vertoont evenwel een gebrek. Daar komt dan nog bij een volhardend, onafgebroken arbeidstempo, zelfs gedu rende het nachtelijk uur, hetwelk zonder enige beperkingen nu sedert vele jaren door de H. Vader is volgehouden. Ge- r1'* de laatste dagen van Zijn ziekte eett Pius XII nooit nagelaten een van de twee pro-secretarissen van Zijn secre tariaat voor de behandeling van de lo pende zaken te ontvangen. „Een Paus", zo zeide Pius XII aan Zijn lijfarts, die Hem een rustkuur voor schreef. „mag niet ziek zijn". Het bezoek, dat mevr. W. uit de Meloenstraat te Den Haag gisteren kreeg van haar zoon en haar klein zoon, zal haar ongetwijfeld nog lang heugen. Terwijl moeder en zoon ge zellig aan het Zondagse kopje koffie nipten, mocht de kleine Robbie op een zolderkamer spelen. Hij ver maakte zich daar best.met oud papier en wat lucifers. Hetwerd een pracht brandje en Robbie zal het zeer zeker jammer gevonden hebben, dat zijn vriendjes het met konden zien, tenminste. Het brandje werd een kleine brand en Robbié wist niet meer goed wat hij er mee aan moest. Daarom sloop hij de zoldertrap af en ging maar bij de buren op bezoek. Weldra brandde de gehele zolder van oma's rustige huis lustig, zó lustig, dat op de melding „uitslaande brand" de ladderwagen, twee motorspuiten en een materiaalwagen uitrukten. Het blussen duurde een klein half uurtje. De zolderverdieping en een deel van het dak verbrandden. Doordat de brandweer nog de ge legenheid vond om op de lager ge legen verdiepingen van het huis haastig zeilen te spannen viel de waterschade heel erg mee. Huis en inboedel waren verzekerd. Burgemeester A. J. d'Ailly van Amsterdam tijdens de ivelkomstrede, die hij Zaterdagmorgen uitsprak ter gelegenheid van de ontvangst van de leden van de Unie van R. K. Studenten Verenigingen, die deel namen aan de in A'dam gehouden Katholieke Studenten Dagen. Dc kanonnen van de bedreigde konink lijke hoofdstad van Laos, Loeang Pra bang, hebben Zaterdag voor de eerste maal het vuur geopend op opstandelingen in de met oerwoud bedekte heuvels ten oosten van de stad. Men acht het welis waar mogelijk, dat de daar waargenomen Vietminh-troepen plaatselijke verzets strijders waren, doch het kan ook heel goed dat zij deel uitmaakten van de 316e Vietminh-dvisie, die na een opmars van 200 kilometer van Samnoea uit, Loeang Prabang van het oosten uit nadert. Tevoren vormde de 308e, de zogenaam de „ijzeren divisie" van de opstandelin gen de voornaamste bedreiging van de stad, doch volgens de laatste berichten was het gros van deze troepen nog veer tig kilometer van de stad verwijderd, In Loeang Prabang is bekendgemaakt, dat Zaterdag een bataljon Franse para chutisten is neergelaten te Moeongsai, een Zoals wfl Zaterdag berichtten, werden alle bemanningsleden negen in totaal van het Engelse motorschip „Seablue", dat Zaterdag op de Schelde op een wrak stootte en daarna zonk, in veiligheid ge bracht. Zij werden aan boord genomen van een tezamen met de Nederlandse sleepboten „Hudson" en „Dolfijn" en de reddingboot „J. V. Wierdsma" uit Vlissingen te hulp gesnelde tender van het Belgische loods wezen en te Vlissingen aan land gebracht. De bemanning sliep nog, toen de „Sea blue" ter hoogte van Knocke op het wrak voer van de „Empire Blessing". In de eerste berichten werd gesproken over de Scheldemond ais plaats van aanvaring. Er werd onmiddellijk alarm geslagen. Hoewel het voorschip al spoedig in zinkende toe stand verkeerde, had de bemanning ruim schoots de gelegenheid zich aan te kleden en in de reddingboten te gaan. Door het afschieten van een vuurpijl werden boten in de omgeving en ook de wal gealar meerd. De „Seablue" was eigendom van de rederij „Instone Lines" te Londen en van daar onderweg met een lading auto's naar Antwerpen. Naar de kapitein van de „Seablue", de 50-jarige Edward Mowatt, verklaarde, is er aan boord geen paniek ontstaan. De aanvaring is volgens hem vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het zicht tenge volge van de mist slecht was, terwijl men opsloomde naar Vlissingen. Er was geen loods aan boord. Boot en lading waren verzekerd. v-ï<4 m Frans steunpunt op ongeveer 90 kilometer ten noorden van de stad, om het garni zoen aldaar te versterken. Men gelooft, dat de hoofdmacht van de 12.000 man sterke „ijzeren divisie" in het gebied ten oosten van Moeongsai staat. In Midden-Laos hebben de strijdkrach ten der Franse Unie de stad Mahaxai weer bezet. Het Vietminh-garnizoen van de stad trok zich zonder veel weerstand te bieden in noordelijke richting terug. De Fransen verloren Mahaxai bij het Kerstoffensief van de Vietminh. Van de zijde van het Franse ministerie van buitenlandse zaken is Zondag te kennen gegeven, dat Frankrijk géén Zuidkoreaanse deelneming aan de ïndo- chinese oorlog kan overwegen. Deze ver klaring vormt het antwoord op het aan bod van president Syngman Rhee om een Zuidkoreaanse divisie naar Indo- China te zenden. Frankrijk voelt er niets voor, „met het oog op de gevolgen van een internationalisatie van de krijg tegen de communistische Vietminh In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het goederen-emplacement te Amersfoort een uit de richting Utrecht komende goederentrein door nog onbe kende oorzaak in zijdelingse aanrijding gekomen met een rangerende goederen trein. De machinist van de Utrechtse trein liep een hersenschudding op; een conducteur kreeg enkele schaafwonden. Van beide treinen ontspoorden enkele wagens. Het reizigersverkeer ondervond geen gevolgen van deze botsing. De Provinciale Waterstaat Zeeland deelt mede, dat alle provinciale wegen op Tholen en op Schouwen-Duiveland met in ging van vandaag zijn gesloten voor alle verkeer met een grotere asdruk dan 1200 kilogram. eerst na het middaguur van London Air- port kon vertrekken. Maar aan deze stag natie dacht de bemanning niet, toen zij voet aan wal" zette. Haar gedachten gin gen nog uit naar het niet van gevaar ontblote hachelijke avontuur, dat zij hoog in de lucht, niet ver van Calcutta verwijderd, Woensdag had meegemaakt. De „Zeeland" had in Bangkok en Cal cutta een bijzondere lading, namelijk een dierentransport bestaande uit twee olifan ten' enkele tijgers, gibbons (langarmige apen) en andere apen en vogels, bestemd voor New-York, aan boord genomen. De beesten verbleven in houten kooien in het toestel, terwijl de olifanten en tijgers nog ter extra beveiliging met zware riemen aan de vloer vastgemaakt waren. Toen de machine van het vliegveld „Dum Dum" bij Calcutta opsteeg, was alles in orde. De wilde-dieren-steward mr Todd van geboorte Engelsman, doch uitstekend Nederlands sprekend inspec teerde nog eens de verblijven, doch niets wees er op, dat er iets niet in orde zou kunnen zijn. Twintig minuten na de start begon echter Rama, een tweejarige tamme en 800 kg. wegende olifant van het vrou welijke geslacht, tekenen van onrust te vertonen. Het vliegtuig vloog toen over een heuvelachtig terrein tussen Calcutta en New-Delhi, waar zoals bekend is grote groepen wilde olifanten huizen Of Rama dit instinctief geweten heeft, is natuurlijk niet na te gaan, doch het vrouwtje werd erg boos en rolde met haar log lichaam heen en weer, waardoor de kooi het krakend begaf. Zij begon vervol gens zwaar aan de riemen te rukken en, zoveel het mogelijk was, heen en weer te lopen. Daardoor werd het zwaartepunt van het vliegtuig verplaatst, zodat het toestel begon te schommelen- Mr Todd waar schuwde ogenblikkelijk de andere leden van de bemanning- die al eerder gemerkt hadden, dat er iets mis was, want de ontsnappingspogingen van Rama waren gepaard gegaan met een brullend en schreeuwend bewijs van instemming, af komstig van haar gevangen lotgenoten Bevreesd, dat het de olifant zou geluk ken zich ook van de riemen te bevrijden en dan de bemanning zou verrassen door in de cockpit door te dringen of met zijn logge poten grote ravage in het toestel aan te richten, werd besloten onmiddellijk naar Calcutta terug te keren. Telegrafisch werd de luchthaven van de moeilijkheden op de hoogte gesteld. Twintig olifanten oppassers werden opgeroepen om na de komst van de „Zeeland", assistentie te verlenen. Die terugtocht zal de bemanning nog lang heugen. Rama ging met haar ont vluchtingspogingen voort en mr Todd stelde alles in het werk om dc onrust onder de andere beesten te bezweren. Met een zucht van opluchting zette de piloot het vliegtuig in Calcutta aan de grond, waarna ogenblikkelijk de oppassers de vrachtruimte binnendrongen, en de boze Rama, die in bedwang gehouden werd met banden, touwen en riemen, naar buiten wisten te loodsen. Luid trompetterend gaf het opstandige vrouwtje lucht aan haar verontwaardiging. Ze moest echter in Calcutta achterblij ven en in haar plaats werd 800 kg. andere lading meegenomen. De politie in Japan heeft opdracht gekregen, strenger op te treden tegen de slavenhandel. De verkoop van kinderen is namelijk sterk toegenomen als gevolg van het feit, dat de rijstoogst in 60 jaar niet zo sleelit is geweest als dit jaar het geval is. Makelaars gaan in de arme plattelandsgebieden van Japan van huis tot huis om over de prijs van de kinderen te onderhandelen, alsof het om een zak rijst ging. Volgens de cijfers van de politie zijn 90 procent van de verhandelde kinderen meisjes, die gewoonlijk tot prostitutie ge dwongen worden. De prijs van een jonge Japanse op de slavenmarkt varieert van 30 tot 500 gulden Van dit bedrag moet de makelaar 'n flink deel hebben en de boer, die zijn kind verkoopt, is al blij als hij op de transactie genoeg overhoudt om er zich een maand lang van te kunnen voeden. Volgens de officiële cijfers zijn er vorig jaar 15.000 kinderen verhandeld, maar het werkelijke aantal is vele malen hoger, aldus meldt Reuters correspondent te Tokio. De gemiddelde boer in Japan slaagt er met onmenselijk harde arbeid maar nau- welijks in om zijn hoofd boven water te houden. In de semi-feodale sfeer van het Japanse platteland zien de kinderen het zelfs vaak als een nobele daad, hun vrij heid voor hun familie op te offeren. De strijd van de overheid tegen de slavenhandel wordt vooral belemmerd door de onwil van de slachtoffers hun omstandigheden bekend te maken. Hun leven als slaaf of slavin is vaak ellen dig, maar niet minder ellendig was het leven dat zij thuis moesten leiden. Als slaaf krijgen zij tenminste te eten De slavenhandelaars zijn uitstekend ge organiseerd. Er bestaat in Japan geen wet, die het verkopen van mensen op zich strafbaar stelt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1