Donder (la; zal de laatste zitting plaats hebben EEN SPOOK IN HUIS SIR PERCY Ze werden te veel achter de broek gezeten Dooi maakt wegen onberijdbaar JAN ELOY BROM OVERLEDEN Prof. Wilhelm Schmidt S.V.D. in Oostenrijk overleden Het ONDERWIJS gericht op zelfstandigheid en zelfvertrouwen Nauw contact tussen leraren en leerlingen Sensatie in de Zelfkant Sieraad voor onze edelsmeedkunst E.D.G. weer aan de beurt Twee militairen voor de krijgsraad Eden-Molotof1-1 Ere-doctoraat voor prof. W. E. Boerman Beroemd onderzoeker van oer-culturen OP SCHOOL IN AMERIKA (II) Vele afleidende bezig heden, maar.... MAANDAG 15 FEBRUARI 1954^ PAGINA 3 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Zondagavond Een weekeinde vol vruchteloze besprekingen over Oostenrijk vond vanavond het hoog tepunt in het besluit van de vier ministers om Donderdag a.s. de laatste Berlijnse zitting te houden. Op de persconferentie van de vier delegaties werd dat besluit door de conferentiemoede waarnemers met onverholen instemming begroet. Dit niet al leen omdat men geen grote kansen voor de conferentie meer acht weggelegd en een mogelijkheid voor een oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk niet meer gegeven schijnt, maar ook omdat nu tenminste het heilloos rekken der besprekingen, met het enige doel de tegenpartij de verantwoording van het e.nde op te dringen, voorkomen wordt. De kleine kansen, die voor de Berlijnse samenkomst resten, schijnen nog uit sluitend op het Aziatische toneel te liggen. Maandagochtend wordt weer in het ge heim verder gesproken over de voorwaarden voor een conferentie over Korea en moge lijk later ook over Indo-China. Deze keer gebeurt dat in de Russische ambassade, want in deze laatste week pendelt de conferentie van dag tot dag heen en weer tussen Oost- en West-Berlijn. Molotof vraagt begrip Russische concessie, mits Het Oostenrijkse drama Pure Virginia Cigarettes PLAATSVERVANGING CONCERTGEBOUWORKEST IN BINNEN- EN BUITENLAND GEëERD „1 love school Individualiteit Veel meer dan In Europa het geval is, wordt daarom bg het Amerikaanse on- derwgs aandacht besteed aan de indivi dualiteit van de leerling. Alles wordt ge daan om de persoonlijkheid van de leer ling te versterken en om hem een onver, woestbaar zelfvertrouwen te geven. Dat sterke zelfvertrouwen van de leerlingen wordt als een hoofddoel van het Ameri kaanse onderwgs beschouwd. Want zo sterk en gezond als dat zelfvertrouwen wordt, zo sterk en gezond wordt de natie: deze gedachte steekt achter het doei. Vandaar dat in Amerika kinderen ook zelden van hun stuk te brengen zgn. Vandaar dat ze met het grootste gemak voor een volle klas, of een volle zaal, of radio- of televisiegehoor, een verhaal af steken alsof ze thuis in de huiskamer stonden. V erantivoordelijklieiCLs- besef Belangstelling der ouders De Berliinse conferentie spoedt - tonriilr wa? uplrnmpn antwOOl'ddC dG naar roemloos einde tenrijk was gekomen, antwoordde de Russische minister: „Vijf jaren geleden waren er nog geen Amerikaanse militaire bases in Europa. Thans zijn er honderd. Bovendien was er toen geen E.D.G. in de maak en daarmede geen kans op herle ving van het Duitse militarisme. Beston den zulke plannen niet, dan zou het ge makkelijker zijn een oplossing voor Oostenrijk te vinden." Molotof gaf toe, dat zijn voorwaarden Oostenrijk geen kans gaven op een vol ledige onafhankelijkheid. Hij zeide dat zelf te betreuren en hij vroeg vooral van de bevolking van dit kleine land begrip voor deze Russische houding. Figl gaf echter te verstaan, dat dit be grip bij zijn volk ten enenmale ontbreekt. Hij verklaarde geen bevoegdheid van zgn regering te hebben om zich over de nieuwe eisen uit te spreken. Molotof vond het daarom beter de besprekingen een paar dagen uit te stellen, teneinde dr Figl de gelegenheid te geven zich met Wenen te verstaan. Dit is duidelijk: zo lang de Amerikanen hun bases in Europa hebben en, volgens de Russen, het gevaar van een Duits militarisme ten leven wekken, wensen de heren van Moskou geen duimbreed terug te gaan, noch in Duitsland, noch in Oos tenrijk. Dat is de bittere leer van deze conferentie, die zich nu snel naar haar roemloos einde spoedt De Oostenrijkse minister ontkende met nadruk, dat er in Oostenrijk weer een beweging voor een nieuwe aansluiting bij Duitsland zou bestaan, zoals Molotof had verondersteld. „Gelooft men in ernst, dat een volk, dat een gewelddadige Anschluss met al zijn gevolgen heeft doorgemaakt, een herhaling van deze on zalige gebeurtenissen zou nastreven?" zo vroeg hij. Zondag ondernamen de Westelijken weer een poging ten gunste van een Oosten rijks verdrag. Zij staken hun bereidheid, om alle oude Russische bezwaren te overwinnen, nu in wel zeer concrete vorm. Bij monde van Dulles stelden zij voor alle artikelen van het ontwerp-ver- I drag te redigeren volgens de Russische wensen, die in de 260 zittingen der mi- Ook in dit geheim beraad staat men op het ogenblik echter op een gevaarlijk dood punt Over plaats en datum van de conferentie is men het al eens: 15 April te Genève. Ook over het eerste onderwerp; Korea. Maar waar het over de modaliteiten gaat, staan Dulles en Molotof strijdbaar en onverzettelijk tegenover elkaar. Dulles vindt, dat „de vier" alle landen moeten uitnodigen, die aan de oorlog op het schiereiland hebben deelgenomen. Molotol wil „de vijf" eommunistisch-China als vijfde) eerst aan een tafel zetten om over de uitnodigingen te praten. Dat is volgens Dulles meer eer dan de Pekmg-um- nezen verdienen. Het zou er op neer komen, dat men liun een wereldiol toe kent. Het is nog lang niet zeker of de heren in staat zullen zijn dit verscn van mening door een compromis te bedekken. Zou dat,™et 'U' tussen het er naar uit, dat het succes van Berlijn beperkt blijft to kprl,pnpr„:e Pn Dulles en Molotof over de manier, waarop de groten over buiten haar aanwending zullen gaan spreken. Een mager resulta de eigenlijke conferentie is bereikt. Men pakt Maandag ook de Europese veiligheid weer aan, maar hier rest geen schijn van kans meer. Foster Dulles heeft vandaag zijn voornemen te kennen ge geven om, zo gauw hij in Berlijn klaar is, met dr Adenauer te gaan spreken. Dat betekent dus wel, dat de Europese Defensiegemeenschap weer eens op het vuur zal worden gezet. In Bonn heeft men op dit sein gewacht en de vrees, die men er enige tijd gekoesterd heeft, dat Molotof het vuur zou kunnen doven voor aleer de Europese pot gekookt is, schijnt er nu door het Berlijnse wansucces te zijn gebannen. Dat Molotof onder deze omstandig heden nog kansen zou hebben om met zijn pogingen om het project de doodsteek toe te brengen succes te boeken, is bij voorbaat uitgesloten. Men heeft in de loop der conferentie trouwens de indruk gekregen, dat hg zich daartoe niet eens bijzonder heeft ingespannen en er in elk géval geen duur geld voor op tafel heeft willen leggen. Het Oostenrijkse drama heeft het week einde gevuld. Ook hier bleef Molotof on verzettelijk, ook al beschuldigde Dulles hem van een „beschamende voorstelling". De drie westelijke ministers en de Oos tenrijkse vertegenwoordiger op de Ber lijnse conferentie, Figl, waren eensgezind in het afwijzen van Molotofs voorstellen om de ontruiming van Oostenrijk afhan kelijk te stellen van de oplossing van het Duitse vraagstuk. Noch Figl, noch de westelijke minis ters hebben een blad voor de mond ge nomen bij het uiten van hun teleurstel ling over de nieuwe en onoverkomelijk lijkende bezwaren der Sovjet-Unie tegen het Oostenrijkse verdrag. Figl wees het plan van Molotof om de bezetting m feite te laten voortduren, ook wanneer het staatsverdrag zou zijn afgesloten, „met diepe ontgoocheling" van de hand. „Onder vrijheid verstaan wij op de eerste plaats 't einde van de bezetting", zo zeide hij: „aanvaarding van het Rus sische voorstel zou niet alleen onze hoop verstoren, doch zij zou ook alle reële uitzichten op werkelijke bevrij ding van Oostenrijk naar een onbe paalde toekomst verschuiven. Wat be tekent voor ons een verdrag, dat ons zware lasten oplegt, maar dat de vreem de troepen in ons land handhaaft?" nisteriële plaatsvervangers over het ver- drag naar voren zijn gebracht. Het ver- drag zou dan volgens hen Donderdag kunnen worden ondertekend. Molotof verwekte luide en ironische hilariteit onder de westelijke delegaties, toen hij deze tactiek een bewijs noemde voor het feit, dat de westelijke landen het verdrag vijf jaren lang zouden heb ben tegengehouden. Molotof verklaarde zie hevcneens be reid Donderdag te ondertekenen, mits., in het vedrag de beide nieuwe eisen werden verwerkt, die hij twee dagen ge leden bij verrassing had gesteld. Oosten rijk zou zich in het verdrag moeten ver plichten tot neutraliteit en zolang er geen Duits vredesverdrag is, zouden de troepen der vier landen in Oostenrijk, met uit zondering van de hoofdstad, moeten kun nen blijven. Indien de Oostenrijkse regering en de westelijke delegaties bereid waren die voorwaarden aan te nemen, zou Molotox op zijn beurt een paar concessies doen: het verdrag zou niet behoeven te worden terug gezonden naar de plaatsvervangers, zoals hij eerst had gevraagd. Bovendien was hij bereid af tc zien van een getijktijdige behandeling van het vraagstuk-Triëst, indien de andere ministers deze zaak mede voor de Vei ligheidsraad zouden willen brengen. Dat was volgens Molotof nodig, omdat de situatie Triëst in strijd was met het Italiaanse vredesverdrag. Op de hem gestelde vraag, waarom de Sovjet-Unie niet vijf jaren eerder met haar thans gestelde eisen tegenover Oos- They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere! icA *0* GOUDGELE VIRGINIA fen product van DEAN a SIMMONS Ltd. VootNtdciuJ; N.V. CIGARETTES IMPORT CY A.J. BLOK-SCHEVENINGEN In de Achterhoek zijn naar de K.N.A.C. meedeelt, vooral in de omgeving van Doetinchem, Vorden en Runrlo tal van wegen tengevolge van de opdooi in moeilijk berijdbare toestand. De wegbeheerders hebben daarom een rijverbod afgekondigd voor alle verkeer met voertuigen zwaarder dan 2.000 kg. Voor bespannen wagens met ijzeren wielen is bet maximum gewicht op 1.000 kg. gesteld. Uc voornaamste wegen waarop dit verbod betrekking beeft zijn de wegen Lochem-Ruurlo, Ruurlo-Hengelo (Gld.), Ruurlo-Doetincbem, Doeünchem- Elten en alle verharde wegen in de gemeente Vorden. Het rijverbod zal ook gelden voor de verharde wegen in de gemeente Warnsveld. De diverse busdiensten worden tot nader order gestaakt. Het labourparlementslid Richard Crossman heeft Zaterdag na zijn terugkeer uit Berlijn in Londen verteld, hoe een hoge Russische ambtenaar hem had gezegd, dat het niets hinderde als er geen resul taten op de Berlijnse conferentie werden geboekt, „omdat dit toch niet de laatste conferentie zou zijn Volgens Crossman, een aanhan ger van de linkse socialist Bevan, had de Rus gezegd: „Jullie hebt het plan-Eden voorgesteld en wij het plan-Molotof. Jullie hebt ons plan verworpen en wij dat van jul lie. Naar ik hoop zullen jullie het plan-Molotof nog eens bekijken en wij zullen het plan-Eden onder de loupe nemen. En misschien zullen we, ver van de koorstachtige sfeer van Berlijn, een manier vinden om de kloof alsnog te overbruggen".. Nu de dooi is ingetreden zijn in het Noorden van Friesland vele wegen in doorweekte toestand komen te verkeren. Vele gemeentebesturen hebben zich daar door genoodzaakt gezien de wegen voor zwaar verkeer te sluiten. Dit heeft tot gevolg, dat ook de autobusdiensten met ingang van Dinsdag a.s. in enkele ge meenten reeds Maandag tot nader aan kondiging moeten worden gestaakt. Dit zal o.a. geschieden in de gemeenten Het Bildt, Menaldumadeel en Ferwerdera- deel. Op Schouwen en Duiveland zijn tot nader order de busdidensten van het invallen van de duisternis af gestaakt. Dit als gevolg van opdooi en de slechte toe stand van de wegen. De veerdienst Stevenisse—Ouwerkerk zal met ingang van heden weer in de vaart komen. De dienst zal op de normale tijden worden onderhouden. Zondagavond omstreeks half zeven is in de Lek bij het veer van Wjjk bjj Duurstede iemand (waarschijnlijk een man) door het ijs gezakt en vermoedelijk verdronken. In de mist werd het plassen van water ge hoord en twee malen een zwakker wor dend hulpgeroep. Ondanks de waarschuwingen was het ijs vanmiddag nog benut om naar de over kant te fietsen. Een speciaal aangebrachte rode lamp geeft het gevaar aan. Twee militairen van de luchtmacht hebben zich moeten verantwoorden voor de krijgsraad te velde-Oost te Arnhem. Als eerste stond terecht de soldaat C. P. F. J., aan wie ten iaste was gelegd op zettelijke ongeoorloofde afwezigheid, het verkopen van militaire goederen, het ko pen van een herencostuum onder het voorwendsel dat zijn ouders het wel zou den betalen, het kopen van een officiers pet van de Kon. Luchtmacht en een me talen vliegerwing met het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoordelen, alsmede het kopen van goederen zonder volledige betaling. Ten aanzien van dit laatste bleek beklaagde o.m. in vier hotels in het land verteringen te hebben gemaakt, zonder af te rekenen. De auditeur-militair noemde de feiten buitengewoon ernstig. Zij gaven volgens hem een kijk op de mentaliteit van ver dachte, die pas zeventien jaar is en uit een erbarmelijk milieu stamt. Hij vond, dat beklaagde voor lange tijd zou moeten worden gedetineerd in een bijzondere strafgevangenis en eiste een jaar en zes maanden met ontslag uit de utilitaire dienst, zonder ontzetting evenwel om bij de gewapende macht te dienen. Vervolgens stónd terecht ae soldaat Van L„ 21 jaar oud die op 1" Augustus 1953 van verlof niet terugkeerde, met de bedoeling zich aan de dienst te onttrek ken. Hij reisde via België en r rankrijk naar Spanje en werd tenslotte op 19 No vember 1953 aangehouden. Ter zitting zei beklaagde het in dienst niet te kunnen volhouden, omdat hij te veel achter de broek werd gezeten. Ook het feit, waarvoor deze beklaagde terecht stond, noemde de auditeur ernstig. Van L. komt uit een a-sociaal milieu. De audi teur vorderde een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden on voorwaardelijk mei een proeftijd van drie jaar en plaatsing, in een strafklasse voor zes maanden met handhaving van het arrest. Beide zaken werden aangehouden tot 18 Februari. Gedurende de reis van het Concertge bouworkest naar de V.S. zal behalve het Residentie-orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo ook het symphonie-or- kest van de Belgische radio (dirigent Frans André) in het Concertgebouw op treden. (Van onze correspondent). Wij hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag met kloppend hart op een spook staan te wachten. En wel te Hillensberg, 'n 450 zielen tellend gehucht in de bij de grenscorrec ties Nederlands geworden Zelfkant onder Sittard. In dat gehucht zijn de vorige week vreemde din gen gebeurd. Zij speelden zich daar af in het huis van de familie Soons, een heel oud wit huis, halver wege de enige straat ge legen, welke Hillensberg rijk is. Maandagavond j.l. sloeg de echtelieden Soons, kort nadat zij zich ter ruste hadden begeven, de schrik om het hart. Want even na twaalf uur begonnen plotseling groe ne lichtjes door hun slaapkamer te zweven. Lichtjes, die er opeens waren, dan verdwenen en vervolgens telkens terug bleven komen tot omtrent twee uur. Een vreselijke nacht was dat voor het echtpaar. En nóg vreselijker waren de daaropvolgende nach ten. Toen meldden de lichtjes zich telkens op nieuw. Bovendien bleek 't gespook zich niet tot de slaapkamer te beperken. Ook in alle andere ver trekken van het oude huis flitste iedere nacht tus sen twaalf en twee uur nu en dan groen geflonker van de ene hoek naar de andere. Niet alleen de echte lieden Soons constateer den dat, maar ook vele anderen. Na de eerste spooknacht durfde het ge kwelde paar namelijk niet meer alleen in huis te blij ven. Het verzocht daarom telkens familieleden, ken nissen en buren dringend om tegen middernacht op visite te komen. En al die bezoekers werd het al even vreemd te moede als de lichtjes ver schenen. Zelfs jonge, on verschrokken kerels kre gen het te kwaad. Vooral toen zij, ondanks hun hardnekkig ongeloof in spoken, het geheim van de groene flitsen niet ver mochten te achterhalen. Zij grepen naar de lichtjes met hun handen, doch voelden dan niets; maar als zij een zaklantaarn op de spokerijen richtten, was plotseling alles ver dwenen. Nóg groter werd de ver warring, toen men in zekere nacht lawaai meende te horen in de porceleinkast. Zouden de spoken die tot verblijf plaats gekozen hebben of passeerde alleen maar een muis? Intussen had de mare van een en ander zich door de hele zelfkant en de omliggende Limburgse dorpen verspreid. Fantas tische verhalen over vuri ge bollen en uit elkaar spattende ballonnen gin gen de ronde doen. En iedere avond vatte voor 't behekste huis een grotere schare nieuwsgierigen post; voor het merendeel heldhaftige en sceptische lieden, die manmoedig be weerden, dat het allemaal „Quatsch" moest zijn, maar die desalniettemin deze „Quatsch" toch de moeite waard vonden om er in het holst van de nacht voor naar Hillens berg te tijgen. Mysterie opgelost Zo was het Zaterdag avond weer. Met dit ver schil echter, dat zich toen, behalve nieuwsgierigen, ook een tietal manschap pen van de Rijkspolitie (Groep Tuddern) in het belaagde gehucht hadden vervoegd. Van hen bleven er enkelen op straat staan teneinde een eventuele al te grote volksoploop in goode banen te leiden; de anderen verspreidden zich over de kamers van het spookhuis. Met spanning wachtte men het middernachtelijk uur af. Zouden de spoken ook al die politiemannen durven te trotseren? Of zouden zij deze nacht veiligheidshalve maar lie ver verstek laten gaan? Zg lieten niet verstek gaan. En zullen dat de eerstvolgende nachten misschien ook nog niet doen. Desondanks zal de familie Soons voortaan echter weer rustig kunnen slapen. Dank zg de Rgks- politie heeft zij nu name- lijk geen enkele reden meer om nog bang te zgn voor de groene lichtjes; alleen zal zy er goed aan doen de lichtleidingcn in haar huis eens terdege na tc laten kyken Wat dan wel het geval was? Zoals reeds gezegd, be woont de familie Soons een heel oud huis; een huis. waaraan veel onder komen is; dit laatste is met name met de elec- trische installatie ervan 't geval. Bovendien 'n huis, dat nogal vochtig is en dat, toen verleden week de dooi intrad, vochtiger werd dan ooit te voor. Verder dient men te we ten, dat Hillensberg is aangesloten op het licht- net van de Duitse „Ueber- land-Zentrale". Van deze centrale betrekken ook tal van mijnen en andere continu-bedrijven in en nabij Geilenkirchen en Aken hun electrische energie. Het minst levert die centrale echter aan deze industrieën tussen twaalf en twee uur des nachts, omdat dan een aantal bedrijven voor kor te tijd stil komen te liggen. Dit heeft tot ge volg, dat na middernacht de spanningg in het net van de „Ueberland-Zen- trale" tijdelijk aanzienlijk stijgt. Gezien het feit nu, dat de electrische leidingen in het huis van de familie Soons nogal onderkomen zijn, waren zij verleden week sterker dan ooit te voren bloot gesteld aan de door de dooi plotseling toegenomen vochtigheid van het huis. Dit had tot gevolg, dat althans tus sen twaalf en twee uur 's nachts, de uren dus, tijdens welke de spanning in het „Ueberland-Zen- trale"-net het grootst is uit de onderkomen leidin gen in het oude huis als maar groene vonken gin gen springen Dit alles hoorden wij tijdens een publieke pers conferentie, welke een wachtmeester van de Rijkspolitie in de nacht van Zaterdag op Zondag weggaf in de enige straat, welke Hillensberg rijk is. „Dat wij het in deze rich ting moesten zoeken, be gonnen wij te vermoeden, toen wij vanmiddag op het idee kwamen eens ons licht op te steken bij de „Ueberland-Zentrale" aldus die wachtmeester. „En nu weten we het zeker Deze nuchtere explicatie deed eindelijk de rust weerkeren in het kleine Hillensberg, dat de afge lopen week méér sensatie mee maakte, dan wellicht ooit tevoren in zijn ge schiedenis. (Van onze Utrechtse redacteur) Gistermiddag om ongeveer half vijf is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hg Zaterdagmorgen een hersenoperatie had ondergaan, op ruim 62- jarige leeftijd overleden de bekende edel smid Jan Eloy Brom. Dit onverwachte verscheiden van deze grootmeester op het gebied van de edelsmeedkunst, een mees ter niet alleen als hoogst bekwaam ambachtsman, maar ook als talentvol ont werper, zal in vele kringen, zowel kerke- lgke als wereldlgke, een grote verslagen heid te weeg brengen. Slechts aan een kleine kring van vrienden was bekend, dat Jan Eloy Brom de vorige week was komen te vallen, waarbg zich complicaties in de benen en een hersenaandoening voor deden. Aanvankclgk liet de toestand zich niet zo ernstig aanzien, maar de genees heer achtte later toch overbrenging naar het St. Antonius Ziekenhuis gewenst, waar hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. Chirurgisch ingrgpen bleek vervolgens nodig, waarvoor de patiënt naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht om daar, zoals gemeld, Zaterdagmorgen geopereerd tc worden door de neuro-chirurg dr Ver bist. Dit heeft helaas niet meer mogen baten en zo is Zondagmiddag aan een hoogst verdienstelijk leven een einde ge komen. ,De senaat van de universiteit te Dur ham heeft besloten het eredoctoraat in de natuurwetenschappen te verlenen aan prof. W. E. Beerman van de Ned. Econo mische Hogeschool te Rotterdam. Aangezien de natuurwetenschappelijke afdelingen, waaronder de afdeling aard rijkskunde' zijn geconcentreerd in New castle on Tyne, zal de promotie aldaar geschiedn en wel op 3 Juli a.s. in de St. Thomas Church. In het door hemzelf gestichte Anthropos- feit van instituut te Mödling bij Wenen is op 84- p]aatsen iarigc leeftijd overleden pater Wilhelm Schmidt S.V.D., de bekende ethnoloog. godsdiensthistoricus en nnfianirS allerlaatste maanden heeft hij, per(j zgn hoge lecftgd, gewerkt en gepubliceerd. Pater Schmidt is een van de v0°^" treffelijkste onderzoekers geweest op ne gebied van de volkenkunde, de taal- en .de godsdienstwetenschap. Aanvankelijk wijd de hij zich geheel aan de taalwetenschap Vooral bij het onderzoek naar de talen van Oceanië en Zuid-Oost Azië maakte hij zich verdienstelijk. Als eerste erkende hij de eenheid der austro-asiatische talen. Sedert 1906 verplaatste hij zijn aandacht meer naar het terrein der volkenkunde. Hier werd hij de voorvechter van de z.g. cultuurhistorische methode een methode die tracht de verschillende beschavings •tadia en hun opeenvolging binnen de cultuur van natuurvolken vast te stellen en de oorzaken van het ontstaan der lagen te onderkennen. Door zijn onderzoek naar de oer-culturen was bij in staat tegenover de bewering van het evolutionisms het een vroeg monotheïsme te 10^ilhelm Schmidt werd op 16 Februari ïöbB te Hórde (Westfalen) geboren. In 1892 lMft n!?£Jel te Mödling bij Wenen. In st Pahr i^°r werd aan het Missiehu.s 1920 werd hl 6hMÖdling Weenen" In rie voTkenknnrf oemd tot hoogleraar in lit q,nri^ iQ97 aan ude Weense Universi- teit. Sinds 1927 was hij directeur van het pauselijk museum voor missie- en volken kunde te Röme en sinds 1831 directeur van het Anthropos-instituut te Mödling waar hij tot aan zijn dood gewerkt heeft-' Zijn levenswerk mag genoemd worden het uit 14 banden bestaande boek „Der Ursprung der Gottesidee" (1912—1935). Verdere werken „Die Mon Khmer Völker" (1906) Die Pygmaen völker" (1910), „Die GHed'eruna der Australischen Sprachen" (1919), „Volker und Kuituren" (1924), „Sprachen familien und Sprachen kreisen (1926), „Handbuch der vergleichende Reh- gionsgeschichte" (1930), „Handbuch der^ Methode der kultur-historischen Ethno^ logie" (1937) en tal van andere publicaties, o.a. is het door hem in 1906 opgerichte .tijdschrift Anthropos. II (Van onze New Yorkse correspondent) NEW YORK, Februari. De tendens van het Amerikaanse onderwijs om het nuttige met het aange name te verenigen, brengt zowel voor- als nadelen mee. Een nadeel ervan is dat de leerlingen dit geldt ook voor de „highschools" eenvoudig niet zoveel opsteken als de gemiddelde Europese leerlingen (zelfs met aftrek van de overdadige leerstof die de Iaatsten te verwerken krijgen), en dat de voor bereiding voor een intellectuele vorming dikwijls onvoldonde blijft. Nu zijn de betrekkelijk korte schooltgden wel mede oorzaak van het geringer quantum leerstof, dat wordt verwerkt. Op Zaterdagen is nooit school. De lagere scholen beginnen om negen uur en eindigen om twaalf; gaan weer aan om één uur en gaan uit om drie; hogere burgerscholen dito, al beginnen die soms een half uur vroeger. De vacanties zijn vele en duren veel langer dan in Europa. In de zomer heeft men drie maanden vacantie. Verder geven de scholen voor het minste en geringste een dag vrijaf. Het huiswerk is op lagere scholen nihil, en op de hogere burgerscholen ver geleken met de Europese gewoonten veel geringer. Het huiswerk wordt boven dien vaak in de klasse en nog wel tijdens normale lesuren gemaakt. Dit. om dat veel leerlingen na schooltijd nog ergens gaan werken om wat te verdie nen. Vooral op de grote openbare hogere burgerscholen in steden als Chi cago en Detroit met een hoog percentage kleurlingen is dit schering en inslag. wassen Amerikanen eenvoudige kwes ties, waar elke krantenlezer dagelijks mee te doen krijgt, slechter begrijpen dan leerlingen van 15-18 jaar, die er echter ook meer van moesten weten, zoals de conclusie dan bitter luidt. Maar ongelukkigerwgs kan het nuttige nu eenmaal inderdaad moeilijk met hel aangename verenigd worden. Helaas vereist studie ernstige inspanning, doch het is juist dat element van die inspan ning, welk men bg het Amerikaanse on- derwgs tracht te vermgdén. Intussen is er ook een goede keerzijde aan dat allerplezierigste onderwijs. „1 love school", kan men kinderen spontaan horen zeggen. En dat komt niet alleen omdat de leerstof zo licht gemaakt en in oen zo gemakkeiyk mogelijke vorm wordt gegoten, maar ook omdat de kinderen veel meer individuele vrijheid en ruimte voor initiatief wordt gelaten, en omdat hun verhouding tot de school en onder wijzers heel anders is dan in Europa. Amerikaanse onderwijzers en leraren beschouwen het als een eerste vereiste oen toon van kameraadschap met de leerlingen te treffen. Zij vermijden zorg vuldig van hun machtspositie gebruik te maken tegenover leerlingen. Vóór allee willen zij het vertrouwen van de leerling winnen, en hun hele optreden heeft daar door meer van dat van een persoonlijke vriend, dan van een leraar Deze hou ding brengt de Amerikaanse leerkrach- En tenslotte, van de vijf of zes lesuren per dag moet iedere dag tenminste een uur aan sport worden besteed. Onder sport wordt lang niet altijd alleen gym nastiek verstaan, maar ook dansen, zwemmen of baseball e.d. Behalve dit lesuur wordt nóg een uur besteed' aan een of ander ondergeschikt vak, zoals handwerken, muziek (viool- en pianoles sen in school) of aan het leren van een ambacht. Katholieke of protestantse kin deren op een openbare school gaan ook gedurende de schooltijd naar een paro chieel gebouw voor godsdienstlessen Soms ook buiten de schooltijd, maar dat verschilt van staat tot staat. Talenstudie is nooit verplicht; leerlingen kunnen echter Franse of Duitse taalles krijgen wanneer de anderen muziek- of hand werkles hebben. Leerlingen van lagere en hogere bur gerscholen hebben daarbij zoveel aflei dende bezigheden (verbonden met het schoolleven), dat hetgeen zij leren ook niet altijd zo diep bezinkt als wenselijk ZOU zijn. Alles bijeen heeft dit tot gevolg dat de Amerikaanse overheid ef en f°e in paniek uitbreekt en klaagt over het „ge vaar van de opvoedingsachterstand voor Amerika's vooruitgang en veiligheid" Of, dat er in de pers schande van wordt gesproken, wanneer ia gebleken dat vol- ten in veel nauwer contact met de leer lingen. En de leerlingen reageren spontaan op hun ieraren, zonder remmen of verlegen heid Nu is deze houding van Amerikaan se leerkrachten heel bewust ingebouwd in het Amerikaanse onderwijssysteem. En dit systeem heeft vooral tot doel om de leerlingen tot practische mensen op te voeden, die zich onder alle omstandighe den kunnen redden, zich overal thuis voelen en overal kunnen aanpassen. Zelfstandigheid en zelfvertrouwen. Dat zijn de grote resultaten, die het Ameri kaanse onderwijs bereikt, en waaraan gedurende de hele schoolopleiding bij zondere aandacht wordt besteed. Een vreemde bezoeker komt een bewaar schoolklas binnen. Zonder aarzeling en zonder aanwijzing van de onderwijzer, staat een vierjarige op en nodigt met een duidelijke stem de bezoeker plaats te ne men. Hij brengt hem persoonlijk naar een stoei toe, vraagt of hij nog iets nodig heeft en gaat dan kalm weer zitten. Evenals in de kleuterklas: twee kin deren staan op en gaan ordelijk van ta feltje naar tafeltje om de nagels en zak doeken van fröbel-collega's te inspecte ren. Wie geen zakdoek kan vertonen, krijgt een papieren zakdoekje, en wie na gels heeft die niet door de beugel kun nen, krijgt een zakelijke reprimande, niet van de onderwijzer, maar van de kleu ter-inspecteurs. In de eerste klasse: kinderen nemen speelgoed van huis mee. Direct worden ze voor de klas geroepen, waar ze het speelgoed aan ieder moeten laten zien: maar ze moeten erbij vertellen wat het is hoe het werkt, van wie ze het gekre gen hebben. Iedere dag moeten Ameri kaanse leerlingen het een of ander vooi hun klas vertellen. Vooral inhoud van ge lezen boeken, en critiek erop geven. Ook met een vreemde in de klas, doen ze dal volmaakt zonder verlegenheid: ze kun nen daarom hun concentratie vrij hou den voor de vertelling zelf, die soms verbazend geestig, helder en logisch in elkaar zit. De leraren geven de leerlingen een groot deel van de vcrantwooidelgkheid tc dragen voor de orde in de klas, voor de aanwezigheid van voldoende schrgf- materiaal, voor de klassebibliotheek, voor organisatorisch en administratief werk- Onderwgzers houden ook veel dis cussies met de leerlingen over psycholo gische problemen. Zij vertellen hun van het gedrag van een of ander fictief kind, vragen hun waarom dat kind zo handelt, wat ze ervan vinden, en hoe zg tegen over zo'n kind zouden optreden. Een andere reden dat Amerikaanse leerlingen zo gesteld en zelfs trots op hun scholen zijn, is te danken aan de veel grotere sociale activiteit, die in de Amerikaanse scholen wordt ontwikkeld, dan wij in Nederland b.v. kennen. Aller eerst organiseren de scholen alle moge lijke leerzame amusementen na school tijd: in het klasselokaal van zoëven wordt nu geschilderd, gebeeldhouwd, ge schaakt, wordt toneel gespeeld, worden met leraren toneelstukken van de leerlin gen besproken. Radiohoorspelen worden opgevoerd of er wordt geknutseld. Deze grote activiteit van de scholen vindt men door heel Amerika, en zij is vooral ook ontstaan, omdat de ouders practisch geen huishoudelijke hulp heb ben, of vaak laat van het werk komen. Maar het blijft niet bij die bezigheden voor leerlingen. De ouders moeten ook meedoen, en dat doen ze! Een katholieke zusterschool in New York geeft bijvoor beeld 's Zondags vaak familieavonden. Daarop worden danslessen aan de ouders gegeven, en al wordt het met die lessen minder serieus genomen, gedanst wordt er. Soms zijn er 300 ouders (en groot ouders) bijeen. Sommige echtparen ont dekken blozend dat ze sinds hun verlo vingstijd niet meer met elkaar gedanst hebben. Ook de grotere openbare scholen met1 duizenden leerlingen kennen die familie avonden. Er worden tentoonstellingen gehouden van artistiek werk of kinderen verkopen eigen speelgoed en ouders eigen gebakken taarten en koeken, om geld voor schoolfondsen bijeen te bren gen. Een van de fondsen wordt voor het kleden van arme kinderen van de scholen gebruikt. Ongemerkt krijgen die nieuwe schoenen e.d., zodat ze zich niet bij an dere leerlingen voelen afsteken. De kinderen geven opvoeringen of de ouders wonen goede films bij. Dan zijn er nog de echte ouderavonden. Hier be discussiëren ouders en leraren algemene problemen die de school betreffen of de leerlingen. Amerikanen winden zich erg op over het geringste wat de scholen van hun kinderen betreft Dat komt omdat de school voor hen niet een of ander in stituut i», waarheen zij hun kinderen sturen om onderwijs te krijgen; maar voor hen betekenen de scholen een soort tweede ouderlijk tehuis van hun kinde ren, die daar karaktervorming ontvan gen, daar plezier hebben of verdriet. En door het nauwe contact van de kinderen met de leerkrachten, door de grote activiteiten-ontplooiing van de scholen, wordt de belangstelling der ouders dermate gestimuleerd, dat ze een voudig van alles, wat er in de scholen gebeurt, precies op df hoogte willen zijn. En wat een steun d«- scholen van die be langstelling ondervi 'den! (Wordt voortgezet). Donderdagmorgen om half elf wordt in de St. Willibrorduskerk te Utrecht voor zgn zielerust een plechtige requiemmis opgedragen, waarna de begrafenis plaats vindt op het R.K. Kerkhof aan de Prin- sesselaan. In Augustus 1951 hebben wij nog een interessant onderhoud gehad met Jan Eloy Brom in het fraaie patriciërshuis aan de Drift, waar hij woonde en ook Brom's edelsmidse gevestigd is, bij gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. „Zestig jaar worden is toch geen ver dienste", merkte hij op toen wij hem het doel van ons bezoek meedeelden, maar eenmaal over zijn geliefd vak aan het praten vertelde Jan Eloy ons met veel vuur en enthousiast over zijn werk, waar van hij zoveel hield. Met hoeveel gerecht vaardigde trots toonde hij ons niet menig maal een fraai werkstuk, waarvoor hij opdracht had gekregen- Met zijn broer Len nam hij in 1915, nog pas 24 jaar oud, het werk over van zijn vader J. H. Brom. die toen was te komen overlijden. Met voorbeeldige ijver heeft Jan Eloy Brom het kunstambacht van zijn vader voort gezet, die hij ook volgde in diens tra ditie door te zoeken naar nieuwe ideëen. Het werk der Broms kenmerkte zich door een eenvoudige symboliek, welke ge ïnspireerd was op de H. Schrift en de ker kelijke overlevering. Doopvonten, taber nakels, communiebanken en talloze litur gische voorwerpen prijken in vele kerken van ons land en in het buitenland. Het is moeilijk om een volledige lijst te geven van de werken waarmee Jan Elov Brom in de loop der jaren de Nederlandse edelsmeedkunst, waarop hij een geheel eigen stempel drukte, heeft verrijkt en men kan ze tot ver over de grenzen vin oen. Ook op profaan gebied heeft Jan Elov Brom veel waardevols geleverd. Men her innert zich ongetwijfeld het gouden zwaard, dat hij in opdracht van H.M. de Koningin maakte als geschenk voor Gene raal Eisenhower. In samenwerking met architect Blaauw vervaardigde hij voorts met zijn medewerkers een open spits voor de toren van het stadhuis te Leiden, het grootste werkstuk dat hij ooit onder han den heeft gehad. Ook het bronzen hekwerk en de lan taarn zijn afkomstig uit Brom's edel smidse. Talrijke burgemeesters dragen een ambtsketen, door Jan Eloy Brom ontwor pen, evengoed als vele bisschoppen en prelaten de borst getooid hebben met een kruis naar zijn ontwerp. Een andere erfenis die Jan Eloy Brom van zijn vader had gekregen was de grote vreugde, die hij vond in het restaureren van oud smeedwerk en zowel oud zilver voor de katholieke eredienst als avond- maalzilver werd hem toevertrouwd. Toen mgr Rientjes, wiens grote vriend hij was, aftrad als conservator van het Aartsbisschoppelijk Museum volgde Jan Eloy Brom hem op, die ook het initiatief nam tot de stichting van het museum voor nieuwe religieuze kunst. Als bestuurslid van vele genootschappen, o.a. het Bernulphusgilde heeft Jan Elov Brom ook veel voor andere kunstenaars gedaan en gememoreerd dient nog te wor den, dat hij oprichter en eerste redactie secretaris was van „Het Gildeboek". God schenke Jan Eloy Brom het loon voor zijn onvermoeid werk en voor de luister aan menig Godshuis gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3