Berlijnseconferentie voorbij DUITSLAND blijft verdeeld - OOSTENRIJK blijft bezet Kardinaal Zijne Eminentie longontsteking De Jong bediend lijdende aan ZINKEN DUBBELTJES WEER INWISSELBAAR Onrust bij de Manschappen voelen verlengstuk van de techniek „Royal Navy zich als Minder soldaten - wapens r r Hips raad van bestuur bijeenMaar met personeelraad Het verloop van de Berlijnse conferentie gas g Op de grens van dooi en vorst Britse militaire begroting Vrijdag 19 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hoffelijk afscheid Wijkverpleegster door Maar ook bronzen centen en vele andere munten •>i Wat doen ze er mee? Wassenbeeld van Churchill vernield Vliegtuig neergestort in Tunesië V. WEERBERICHT N_. Eindcommuniqué Zielloze betoging in Oost-Berlijn Armelijke stoet. Zwijgend protest N.S.-Papierbakken in record tempo ontvreemd De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of sneeuw. Overwegend matige wind in hoofd zaak tussen Zuid en Oost. In het Zuid-Westen van het land lichte dooi tot temperatuur om hot vriespunt. In het Noord-Oosten over het algemeen lichte vorst. Zaterdag 30 Februari: Zon op 7.47 uur, onder 18.02 uur. Maan op 21.28 uur, onder 8.10 uur. NIEUWE SCHIEOAMSC De „grote vier" lieten een zwaar estelde stad achter teleur (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Donderdagavond. De Berlijnse conferentie is geëindigd met een positief resultaat op liet Aziatische, en een negatief resultaat op liet Europese toneel. Over Korea en Indo-China zal in de lente in de neutrale en minder "rimmige atmosfeer van Genèvc worden onderhandeld en dan zal de rode regering van Peking-China mee aan de tafel zitten. In Europa wensen de Russen geen stap terug te gaan en deze wetenschap heelt, bij alle teleurstelling voor de bevolking van Oostenrijk en Oost- Duitsland, toch het'politieke uitzicht enigermate veranderd. Duitsland zal gesplitst, Oostenrijk bezet blijven daarop kunnen de Euiopcsc politici zich thans instellen. De belofte, dat de bezettende mogend heden het hunne zullen doen om de harde kanten van die besluiten Wat Azië betreft, heeft men in de laat ste geheime zitting de puntjes op de i kun nen zetten, zodat in elk geval toch nog een belangrijk besluit uit de bespiekin- r<cn is voortgekomen. Het in Berlijn ge legde contact zal vooreerst niet worden verbroken en dat kan als een belangrijk feit ook voor de verdere ontwikkeling van het Europese vraagstuk worden be schouwd. Bidault zinspeelde hierop toen hij dank te voor de ontvangst, die de drie weste lijke ministers van buitenlandse zaken van de zijde van het Westberlijnse ge meentebestuur ten deel viel. „Wij hebben weliswaar niet de gewenste resultaten bereikt, maar wat nog niet rijp is in Febr., kan heel goed gerijpt zijn enige tijd later". Foster Dulles zeide: „Ondanks princi piële meningsverschillen hebben wij eni ge vorderingen kunnen maken. Wij ver trouwen er op, dat de impasse van nu niet blijvend zal zijn. De volken van Duits land en Oostenrijk behoeven de hoop met op te geven, evenmin als die der aan- greErTsdCeen1ndere factor: wij hebben, buiten de zakelijke besprekingen om, wederzijds veel geleerd en dit maakt het minder waarschijnlijk dat anderen, door onoplettendheid en/of misrekening, het uitbreken van een derde wereldoorlog zouden riskeren". Dulles voegde hier ech ter aan toe: „Dit betekent niet, dat het Westen moet ophouden datgene te doen, waardoor zijn vrijheid beter wordt be schermd". De vier ministers gaven een gemeen schappelijke verklaring uit, waarin zij het besluit om op 26 April a.s. te Genève een conferentie der „vijf" over Korea en Indo-China te houden, kenbaar maakten. Hieraan werd met nadruk toegevoegd: „Noch het uitnodigen tot het bijwonen van, noch het houden van de conferentie zelf zal kunnen worden uitgelegd als een diplomatieke erkenning van het bewind van Peking, voor zover dit nog niet er kend is"- Het tweede gedeelte van het slotcom muniqué luidt: de regeringen der Ver. Staten. Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, er van overtuigd zijnde dat de regeling van internationale geschillen, nodig om een durende vrede te kunnen vestigen, aanzienlijk zou worden bevor derd door een ontwapeningsovereen- Rornst, of althans door een aanmerkelijke vermindering der bewapening, besluiten alsnog van gedachten te zullen wisselen om tot een geslaagde oplossing van dit vraagstuk te komen". Het communiqué sluit met de woor den: „De viei ministers hebben een vol ledige uitwisseling van gedachten ge had over de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken en het probleem der Europese veiligheid, zonder hierbij ech ter overeenstemming te hebben kun nen bereiken". Het einde van de conferentie werd ge dompeld in golven van Berlijnse ver ontwaardiging. Het begon al in de mid daguren met een zee van rode vlaggen op Unter den Linden een der hoofdstra ten van Sovjet-Berlijn. De arbeiders van alle fabrieken de klerken van alle kanto ren de ambtenaren en de schoolkinderen waren volgens het oude recept in geslo ten gelederen naar het toneel van de de monstratie gevoerd voor het eerst, sinds daar verleden jaar Juni echt gede monstreerd werd. Het was bitter koud en de massa stond zonder veel aandacht te verkleumen, ter wijl redevoeringen werden afgevuurd, die bestonden uit een aaneenrijging van dezelfde leuzen, welke op de honderden transparanten stonden. Unter den Linden was vol Naar schatting waren 200.000 volksgenóten bijeengecommandeerd. Zij lieten weinig of geen geestdrift voor de politieke leuzen merken. De redevoerin gen werden niet door applaus onderbro ken en bij de talrijke uitroepen „Leve de grote Sovjet-Unie!" gingen slechts weini- af te slijpen, kan (laar niets mee aan veranderen. Wat Duitsland betreft, kan men zulke verzachtingen in 't verkeer tussen beide helften eerder zien als een bevestiging van de huidige status quo Er heerste in de slotspeeches dan ook zoiets als een stemming yan „nu weten we tenminste waar we aan toe zijn! Vooral hij Bidault klonk een stevige mate van voldoening tussen de regels, die hij sprak, door. Wat hij mee naar huis neemt is een verdeeld Duitsland en een glimp van kans op een nieuwe situatie in Indo-China twee dingen, die hem in de huiselijke strijd om de Europese defensie-gemeenschap van pas kunnen komen! Verrassingen zijn op de laatste conferentiedag niet voorgekomen. Er was geen redding meer voor het Duitse en voor het Oostenrijkse probleem. Ook niet, al probeerde dr Figl een laatste kans vooraleer hij, „niet zonder verbittering", zoals hij zeide, de zaal moest verlaten. strasse: zwarte schimmen tegen tfe brokstukken van Hitiers kanselarij. Zo schoven zij weg tussen de grauwe ge vels van de dode straten van Oost-Ber lijn. Een lint van menselijke armoede leek gespannen over de grimmige do- dénakker van Hitiers rijk. Er was geen spoor van de glans, die de nazi-regie op deze plaats destijds over de betogingen der ..kameraden' wist te toveren ge vuisten omhoog. Het hoogtepunt van het droeve feest was de mars van de rode vaandelstoeten langs de Russische ambas sade, waar gisteren nog de ministers Ne telden. Grotewohl en Ulbricht. de m macht herstelde potentaten van de Sovjet-zóne, en de zielige oude heer Nuschke, die het christelijke volksdeel moest vertegen woordigen. gingen voorop onder de luide uitroepen: „Leve de Sovjet-Unie en leve Molotof!" Schoolkinderen deden het in het Russisch. Zij droegen rode doeken, waarop stond dat hun school Dulles' ,,no van de daken zou verkondigen. Zij had den dunne kleren en paarse gezichtjes. Na een half uur begon de stroom al weg te ebben en na een uur vloeide hij in alle richtingen uiteen. Als een geslagen leger met opgerol de vaandels, zagen wij bij het vallen van de schemering de armelijke stoet aftrekken langs de oude Wilhelm- "5; -t Aan het einde van de laatste bij eenkomst der vier ministers is de hoffelijkheid tussen Dulles en Mo lotof opgevallen. Molotof, voorzit ter van de laatste vergadering, zeide: „Mijne heren, ik geloof dat ons werk hiermee afgelopen is". Dulles glimlachte: „Dit is de eer ste keer, dat wij op de gezette tijd hebben kunnen eindigen. Ik moet hulde brengen aan onze voorzitter voor de uiterst bekwame wijze, waarop hij onze besprekingen tot een einde heeft gebracht". Molotof glimlachte breed en antwoordde: „Dit is geheel en al toe te schrijven aan de samenwerking, die de voorzitter door zijn collega's is geboden". Dulles stond spontaan van zijn stoel op en schudde Mo lotof de hand. rij; In plaats van muziekcorpsen waren ei- luidsprekers. „Leve de grote Sovjet- Unie". In plaats van de fiere uniformen waren er nu de grauwe kleren van gebo gen mannen en vrouwen met tassen van wasdoek m hun hand: recht van de fa briek! Een eindeloze stoet markeerde de tragiek van de Berlijnse conferentie In Wcst-Berlijn deed men het met fakkels, maar die konden de koude lucht niet zo verwarmen, dat de lust der de monstranten werd aangewakkerd. Er kwam slechts een kwart van de ver wachte betogers 0p. Toch was het nog altijd een massa van lussen de twaalf- en vijftienduizend man, die onder de rode gloed door de straten trok. Men had langs j het gebouw van de geallieerde conlrólc- raad willen trekken, waar de ministers j hun laatste bijeenkomst hadden maar de politie had dat wijst'ijk verboden. De zwijgende stoet trok in alle rust en orde voort. De tocht eindigde, zoals de meeste betogingen in West-Berlijn, voor het stadhuis van dit stadsdeel. Daar ont laadden de stedelijke grootheden hun ver ontwaardiging jegens de Russen en hun handlangers en beloofden plechtig de strijd voor een eenvormig Duitsland niet te zullen opgeven. Onderwij] dwarrelden communistische vlugschriften boven de massa omlaag. Oostberlijnse communisten hadden hun beproefde „propagandabommen" weer eens meegebracht. In groepen gingen zij sommige districten van de Westelijke stad in, om daar hun pamfletten te ver spreiden. Natuurlijk vielen er ook nog een paar klappen en 16 raddraaiers wer den ingerekend. Dc jarige prinses Marijke kreeg gisteren in het paleis Soest dijk vele geschenken in ontvangst te nemen. Namens dc stich ting ..Het Vierde Prinsenkind" werden door twee meisjes bloemen 'aangeboden en van het regiment Verbindingstroepen was er een tafeltje en verder te veel om op te noemen. Pri nses Marijke met een van haar nieuwe aanwinsten, waarmee ze blijkbaar erg in haar schik is. Op de achtergrond Roza en Toosje de Kuyper, die de bloemen aanboden. Nadat gisteren liet bericht bekend werd, dat Zijne Eminentie Job. Kardinaal de Jong, die verblijft in bet Moederhuis der Zusters van O. L. Vrouw le Amersfoort, lijdende was aan een longontsteking en dat de behandelende geneesheren met liet oog op de leeftijd van de patiënt de toestand zorg wekkend achtten, kwam latei de onheilspellende tijding, dat de Kardinaal uit voorzorg de H.H. Sacramenten waren toegediend. !n de avond werd meegedeeld, dat volgens het oordgel van de geneesheren, de ziekle van Zijne Eminentie een gunstig verloop had, al werd niet verheeld, dat zijn algemene toestand niet zonder zorg is. De Aartsbisschop-Coadjutor, mgr dr B. J. Alfrink verzoekt de gelovigen veel voor Zijne Eminentie te bidden. Ongeveer half zes gistermiddag heeft mgr J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel, de laatste H. H. Sacramenten aan de hoge patiënt toegediend. Bij deze roerende plechtigheid waren, behalve de heerbroer van de Kardinaal, pas toor W. de Jong uit Heerenveen, aan wezig Z. H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink; de Vicaris-Generaal van het Aarts bisdom Utrecht, mgr D. Huurdeman: de Officiaal van het Aartsbisdom, mgr dr J. Geerdinck, deken G. C. Smit van Toen de vier ministers gisteren de Berlijnse viermogendhedenconfe- rentie besloten, hadden zij 27 zittin gen gehouden. Deze hadden tezamen 98 uur geduurd. Aan punt 1 van de agenda, maat regelen tot vermindering van de internationale spanning, werden 26 uren in 9 zittingen gewijd, waarvan er 6 geheim waren. Het resultaat was het plan voor een Geneefse conferentie over Korea. Punt 2 van de agenda, Duitsland en de Europese veiligheid, vormde de hoofdschotel. Er werden 49 uren aan verpraat in 12 zittingen. Resul taat: geen overeenstemming. Aan het Oostenrijkse vredesver drag, het derde en laatste agenda punt, werden in 4 zittingen 15 uren besteed. Resultaat: nihil. De Oosten rijkse radio-omroep zond Donder dagavond dit teleurstellende bericht uit en liet daarna alle amusements programma's vervallen om zich uit sluitend tot ernstige muziek te be palen. De openingszitting, die 4 uur duurde, werd besteed aan het af leggen van politieke verklaringen, terwijl de slotzitting, die evenveel tijd vergde, diende voor het samen stellen van het gemeenschappelijke communiqué. Utrecht werd gisteren een buiten gewone vlaggenparade en een défilé gehouden ter gelegenheid van het feit dat liet tachtig jaar geleden was dat het eerste regiment 'Verbindingstroepen in Nederland werd opgericht. (Van onze correspondent) De 38-jarige mej. A.M.B., wijkverpleeg ster te Veendam, is gistel en volge van gasverstikking om net leven gekomen. Dc hospita van het slacntoixer rook gas in haar woning aan het Bene den Westerdiep, welke gaslucht kwam uit de kamer van mej. B. Zij vond de verpleegster levenloos voor het raam lig gen. Een defect aan de gasslang is de ver moedelijke oorzaak. Herhaaldelijk komen bij 's Rijks Munt nog verzoeken binnen tot na-inleve ring van munten, die buiten omloop zijn gesteld. Daarom heeft men nu de mogelijkheid tot inlevering en omwisseling opnieuw opengesteld voor alle munten, die sedert het in werking treden van de nieuwe Muntwet van 1948 haar gangbaar heid hebben verloren. Het gaat hier om de oude zilveren halve guldens en kwart jes, dc vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en ZVi- centstukken en de uit de oorlogsj'aren stammende zinken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, 2Vi-centstukken en centen. De na-inleveringstcrmjjn voor al deze munten loopt van 15 Maart tot en met 15 April as. De inwisseling kan geschieden hij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het oude zilveren dubbeltje nog niet bui ten omloop is gesteld, m.a.w. nog tot de gangbare munten behoort en dus niet be hoeft te worden omgewisseld. (Van onze Londcnse correspondent) i'v, 'JC1 'C'j4at voor de tweede inaal in korte tijd sabotagedaden van eins e aai (misschien is het heter te spreken van kwaadwillige vernie- itieen op iel itse vliegkampschip „Eagle" zijn gepleegd, heeft in brede kringen de aandacht gevestigd op dc geest van onrust, die sinds enige tijd bij de Royal Navy merkb: aar is. Alhoewel er sinds 1949 niet d clan 17 gevallen van sabotage of kwaad willige vernieling aan boord van Britse oorlogsschepen zijn geconstateerd, is het geval van de „Eaglc toch wel het erg ste: kostbare electromsche richtapparl- ten van luchtafweerkanons zijn eenvou dig door enkele leden van de 2400 koppen tellende bemanning overboord gezet en ook is een op het dek geparkeerde straal jager, ter waarde van ruim 200.000, tijdens ruw weer in zee gegleden. Waar schijnlijk is de reminstallatie onklaar ge- maakt De sprinkler-installatie in één dei- hangars is plotseling in werking gesteld, waardoor de cockpits van vier straal jagers onder water stroomden. Zes lucht- afweerkanonnen, die bij aankomst in Gi braltar saluutschoten moesten afvuren, bleken „vernageld" te zijn. Of in alle ge vallen sprake is van sabotage, kon moei lijk worden vastgesteld. Hoewel in voorgaande gevallen strenge straffen zijn uitgedeeld door de krijgs raden ter zee, gaan deze daden van kwaadwillige vernielingen door, hetgeen er wel op wijst, dat de ontevredenheid groot is. Men is er niet van af, wanneer men de vernielingen louter aan commu nistische elementen wijt. De oorzaken liggen dieper en moeten gezocht worden in ontevredenheid over de als verouderd aangevoelde vorm van discipline en de oncomfortabele ligging aan boord van oorlogsschepen, voorai vliegkampsche pen. Het is opvallend, dat van de boven genoemde 17 gevallen van sabotage er 11 gepleegd zijn aan boord van vlieg kampschepen. De moderne oorlogvoering ter zee stelt hoge eisen aan de technische en vooral eiectrotechnische apparatuur. De ruimte, die deze vaak omvangrijke apparaten vergen, moet gevonden worden ten koste van de accomodatie der bemanning. Nu is cte ruimte aan boord van oorlogssche pen nooit overmatig geweest, en de ma trozen hebben geleerd zich naar de eisen aer omstandigheden te schikken. Maar een zeker minimum moet er toch altijd zijn, vooral bij een langdurig verblijf op zee. En het zijn juist de vliegkampsche pen, die vaak lange tijd op zee verkeren en juist deze schepen moesten vanwege hun kostbaarheid met steeds nieuwere en omvangrijkere apparatuur worden voorzien. Steeds meer moest de bemanning wor den samengeperst. In de „Eagle" b.v. zijn bemanningsverblijven, die bij dc tewater lating van het schip in 1946 berekend waren op 47 man; thans zijn er 62 man gehuisvest. De oude traditie van het .Jiaksgewijs eten", die evenals bij onze Koninklijke Marine eeuwenlang het leven aan boord der schepen bepaald heeft, moest ter wille van de plaatsruimte wor den opgeofferd aan het Amerikaanse cafetaria-systeem. Het komt herhaaldelijk voor, dat man schappen wel een uur in de rij moeten staan, voor zij aan de beurt zijn voor hun warme hap. Geen wonder, dat de Britse matrozen zich al meer een verlengstuk van de techniek gaan voelen. De appara tuur is het, die de meeste zorg en aan dacht gaat vergen, niet meer de mens, die deze apparatuur moet bedienen. En het zijn niet alleen de manschappen, die zich tekort gedaan voelen, maar ook de officieren en de onderofficieren, want de hun toegemeten ruimte is evenzeer sterk ingekrompen. En als de officieren niet tevreden zijn, is het moeilijk de man schappen de trots voor een goede marine bij te brengen. Het ergste van alles is misschien wel, dat de veelvuldige vernielingen een sfeer van wantrouwen doen ontstaan. Want de ontevredenheid leidt ook tot verminder de belangstelling voor het werk en een grotere achteloosheid. En al is er geen sprake van sabotage, daar een onvoor zichtigheid ook bepaalde ongevallen ten gevolge kan hebben, de verdenking van sabotage bestaat toch en vergiftigt de atmosfeer op een oorlogsschip. Hoe dan ook, de Admiraliteit zal maat regelen moeten treffen, om in deze toe standen verandering te brengen. De sa botagedaden de kop in te drukken is niet voldoende, de oorzaak van de ontevre denheid moet worden weggenomen, zodat de Britse matroos weer als voorheen trots kan. zijn op zijn Royal Navy. Hij moet weer voelen, dat hij toch, ondanks alles, de ziel is van het teehnisch-inge- wikkelde apparaat, dat oorlogsschip heet. Amersfoort en de rector van het Moederhuis van de Zusters van O. L. Vrouw, dr A. W. Hoegen. Het bericht over de ernstige ziekte van de Kardinaal zal ongetwijfeld met deernis in brede lagen van de bevol king zijn vernomen en veler gedach ten zullen uitgaan naar de hoge lijder in het statige huis van de Zusters van O. L. Vrouw, het zogenaamde Huis met de Blauwe Ruitjes aan de Zuid- singel te Amersfoort. En in de angstige uren van deze dagen zal zeker uit vele harten een innig gebed voor het welzijn van Nederland'? Primaat op stijgen. Wij vernamen, dat Kardinaal de Naar wij van de zijde der Ned."Spoor wegen vernemen zijn er onaangename er varingen opgedaan met de .proefneming van het aanbrengen van papierbakken in de treinen. Het lag in de bedoeling in geleidelijk tempo de coupé's van alle rij tuigen van deze papierbakken te gaan voorzien. In de vier weken, sinds begonnen is met het aanbrengen, is er niet minder dan 10 procent van de geplaatste bak ken ontvreemd. Het voortduren van een dergelijke gang van zaken zal uiteraard niet ten goede komen aan de voorgenomen spoedige voorziening van alle treinen met papierbakken. Jong zich Dinsdagmorgen niet geheel wel voelde en de zuster, die Zijne Eminentie verzorgt, achtte het ge wenst de dokter te raadplegen. De behandelende geneesheer, dr Th. Deelen, constateerde toen een bron chitis. Woensdagmiddag was de Kar dinaal nog zeer opgewekt, maar gis termiddag had hij last van benauwd heid. De opnieuw ontboden genees heer stelde longontsteking vast. Doch, zoals reeds meegedeeld in de aanhef, gisteravond achtte men de toestand iets minder ongunstig. Dokter$ bijzonder tevreden De Kard inaal heeft, naar wij van morgen vernamen, een rustige nacht gehad. Zijn geneesheren zijn bijzon der tevreden over het resultaat van de toegepaste behandeling. Hoewel de patiënt nog zeer zwak is, kan een duidelijke verbetering in de lichame lijke conditie worden geconstateerd. Een jongeman heeft gisteren in de be roemde beeldengalerij van madame Tus- sau<j te Londen een grote ravage aange richt. Met een hamer heeft hij de levens grote beeltenissen van enige Britse minis ters. waaronder dat van premier Chur chill, aan stukken geslagen. Het beeld van de laatste kreeg het eerst een beurt, daarna werden de beeltenissen van Sir David Maxwell Fyfe (binn. zaken), Peter Thor- neyroft (Board of Trade) „behandeld" Bij het vierde, n.l. dat van Lord Leather (de vroegere minister van verkeer) gekomen, werd hij door zaalwachters gegrepen. De dader werd later gearresteerd. Het KNMI deelt mede: M^>0/tri;id tussen de koude lucht boven Whf 6n Post-Eur°Pa en de zachtere ment van de oceaan wordt wederom bo ven onze omgeving uitgevochten. Daar mede samenhangend zijn de vooruitzich ten omtrent het temperatuursverloop in ons land onzeker. Wel wint de zachtere oceaanlucht enig terrein, maar de kans is groot, dat later de koudere lucht weer in Westelijke richting terugvloeit. Vanmorgen kwamen opnieuw grote te genstellingen in het weer voor. In het Noorden en midden van ons land lag een dik pak sneeuw, maar in het uiterste Zuid-Westen viel 4 mm. regen. Gelijk tijdig meldde vanmorgen Groningen 1 graden vorst en Vlissingen 2 graden dooi. De hoogste temperaturen in West-Europa komen in West-Frankrijk voor, waar de thermometer 8 tot 10 graden boven nul staat. In Duitsland vriest het echter om streeks 10 graden. Uit Skandinavië en Polen wordt 20 tot 25 graden vorst ge titeld. Op de oceaan is de depressieactiviteit tijdelijk afgenomen. Tussen IJsland en Groenland ligt een oude depressiekern, die langzaam opvult. Halverwege Ierland en New-Foundland ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die in Oostelijke rich ting koerst. Boven Skandinavië blijft de luchtdruk hoog. De vijftien inzittenden van een Junkers vliegtuig van de Franse marine zijn om gekomen, toen het toestel Donderdag avond zeventig kilometer ten Zuiden van Tunis neerstortte en in brand^vloog. fj vliegtuig was op weg van Tafarawi in Algennaar Karoeba in Tunesië. Het zag zich onderweg genoodzaakt zich naar lunis te begeven, omdat er te Karoeba geen landingslichten waren.- Van officiële zijde is te Londen mede gedeeld, dat Engeland zjjn militaire uit gaven oor het jaar 1954/55 begroot op 1.639.900.000 pond sterling. Dit is ruim drie nullioen pond meer dan voor het voor- afgaande belastingjaar- Dit ondanks het feit- dat de sterkte van de strijdkrachten met 11.000 man zal worden verminderd tot 844.300. Er wordt namelijk méér uitgetrokken voor de bewapening. De regering deelt mede, dat er atoomwapens in productie zijn in Groot-Brittannië en dat de ver strekking aan de strijdkrachten reeds is begonnen. De ontwikkeling van bestuur bare projectielen is in een gevorderd sta dium van ontwikkeling. Geleidelijkaan zal het zwaartepunt van nog me? de Britse defensie-inspanning naar de luchtmacht worden verlegd. De marine zal zich vooral concentreren op het bouwen en moderniseren van vaar tuigen voor de strijd tegen duikboten en mijnen. De Britse regering is van oordeel, dat een langdurige voortzetting van de .koude oorlog" thans waarschijnlijker is dan het uitbreken van een „hete oorlog". De regering zal het als een verdedigings maatregel van groot belang beschouwen, dat de gevechtskracht van de Britse strijd krachten op het vasteland van Europa wordt gehandhaafd. Maar het belangrijkste afschrikwekkendste middel blijft zij de atoombom achten, alsmede de bekwaam heid van de Amerikaanse luchtmacht haar te gebruiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1