Gewerkt Department „Het is soms beter 'n te hebben bij State schande is een alcoholist G£>N SLAGEN Golven - niet de vloed - dikwijls schuld aan overstromingen Nieuwe productie- en afzet» records Beeldhouwer Charles Vos overleden Limburgs kunstenaar van nationale betekenis Hollywood over het probleem der ontheemden .Kath. Schoolblad" waarschuwt terugkerende onderwijzers te zijn Buziau even voor het voetlicht terug Teren op oude roem Henk va?i der Maze, Toon Hermans tekende een herinnering Ned. ingenieurs leerden veel in Amerika Waterleidingtarieven te Apeldoorn 40 omhoog Philips had een voorspoedig jaar Gegrond optimisme voor 1954 IJSDAM IN DE IJSSEL „De Glazen Muur", sympathiek van opzet, maar wat zwak van uitvoering Onrust onder meubel transporteurs De „late roepingen Nog weinig zekerheid PAGINA 3 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 m In langg' Wat is security-risk? De beloofde schoonmaak Rivaliteit Witte Huis-McCarlhy Rijk besteed leven In de traditionele halfjaarlijkse bijeenkomst van de raad van be stuur der N.V. Philips Gloeilam penfabrieken met de personeels- raad heeft de president van de raad van bestuur, ir P. F. S. Otten, medegedeeld, dat de productie in 1953 met 7 pet is gestegen. De ver wachtingen voor 1954 kunnen wor den gekenschetst als gegrond op timisme. Het aantal arbeidskrach ten in Nederland bedraagt thans 44.600, waarvan 27.100 in Eindho ven. Productiestijging vooral in laatste maanden Niet meer over de Gouwzee Het ijs in de Gelderse IJssel, dat |>ii Zutphen reeds drijvende was geraakt, was gisteren onder Eefde nabij het Twen- thekanaal bezig een ijsdam te vormen. Dat was reeds spoedig te bemerken te Deventer aan het dalen van de water stand aidaar. Gouwzee onbetrouwbaar Over nieuwe W.A.G. ZUIDERKRUIS HEEFT VERTRAGING (Van onze New Yorkse correspondent) NEW YORK, Februari. eleden tijden.... beschouwden werkgevers in^Amerika alleen maar die sollicitanten een risico, die b.v. dronkenschap of t ie sta e.a. van zulk soort zaken met een verblijf in de gevangenis hadden uitgc >oct. aai tegenwoordig is men ook een risico voor de Amerikanen.... a s t"cn Z1J" outslag genomen of gekregen heeft (dat maakt al hee_ WC,"I5 H. ™ee''1 van het ministerie van buitenlandse zaken, of van ce 111 ei a Cs Information Agency), waaronder nu ook de eens zo welbespraakte Voice of America" valt. Overigens, als men in deze dagen het woord „Voice maar boort, krijgt men al Kafka-visioenen van grote naakte zalen met volmaakt verlaten rijen lege schrijftafels. En in alle ernst: wanneer men de boven vermelde ontslagnemenden of ontslagenen eens onder vier ogen zou wa ven of ze als sollicitanten voor nieuwe banen, met liever een gevangenis straf je voor dronkenschap of landloperij achter de rug zouden hebben, dan een al dan niet vrijwillige wandeling ais „veiligheidsrisico" uit de respec tieve lanen van buitenlandse zaken of IJSIA, dan zou beslist blijken, dat een groot percentage liever voor een paar nachtjes in de gevangenis zou hebben geslapen, wanne»., men zich daarmee van bet brandmerk security-risk" kon loskopen. Zover zijn we inmiddels gekomen in het vrijheidlievende Amerika. Dat geluk kig toch nog zo vol echte vrijheid-vech ters is, dat de onrust over deze dagelijks serieuzer wordende toestand door de hele Amerikaanse pers golft. En zelfs zodanig VIJF EN DERTIG JAAR geleden reeds hoorden we als jong verslaggever de vurige Chris Jansen fulmineren tegen de traagheid van middenstanders, om zich in hun welbegrepen eigenbelang en voor de samenleving in het algemeen te orga- niDe propaganda van Jansen en nog vele andere wakkere figuren hebben wel wat uitgewerkt, maar op de bijeenkomst van het startschot voor, „Operatie U D"y>dag in Haarlem moest toch nog worden gecon stateerd. dat er van de 120.000 katholieke middenstanders er 70.000 niet georgani seerd zijn. Beschamend. We zijn, mede naar aanleiding van de enkele dagen geleden verschenen midden standsnota weer eens in ons bibliotheekje gedoken men kent ons zwak voor his torie, omdat men zonder het verleden te kennen met het heden niet klaar komt En ras hadden we gevonden de „Proeve van een beginsel- en Nederl. R.K. Middenstand door dr J. van Beurden. Een tweede druk uit.... 1918. Bii het doorlezen van de 100 bladzijden tellende brochure moesten we constateren, dat de situatie helaas nog niet veel is ver anderd. We zullen enkele zinnen uit het nog altijd frisse, zij het ongenadige boekje citeren: De lijn, waarlangs de roomse midden standsorganisatie van ons land zich heeft ontwikkeld, is niet gelijkmatig van stijging, doch eerder hoekig gebroken. Tijd en kracht worden verspild in een kregelige bestrijding van feiten en toe standen, nadat die waren geworden en zich hadden vastgezet. Niemand kan ontkennen, dat de gods dienstzin danig is verslapt en veel van zijn vroegere warmte en pit heeft verlo ren. Voor een zeer groot deel staat daar aan schuldig het liberalisme. Aan de invloed van dit liberalisme is ook het gros der ktaholieke middenstanders niet onbesmet voorbijgegaan. Door de vrije- gros der katholieke middenstanders niet conrurrentie-koorts gegrepen, gingen zij Naast een brede sociaal-economische ontwikkeling moet de middenstander zich eigen maken algemene moderne bedrijfskennis. Het gros der middenstan ders bezit van de sociale wetgeving zelfs niet een oppervlakkige kennis. Een oorzaak der credietbehoefte onder de middenstanders is hierin gelegen, dat velen plegen te leven ver boven hun draagkracht en veel meer kapitaal ver bruiken dan nodig is om in passende be hoeften van hun stand te voorzien. Ten aanzien van arbeidsvoorwaarden zijn de werklieden volkomen gelijk berechtigd met de patroons. Meerdere takken van kleinhandel en vele beroepen van klein- en midden- nijverheid gaan gedrukt onder een aan zienlijk „teveel" van gelijksoortige ondernemingen. In eenzelfde beroep soms twee- en driemaal meer onderne mingen dan nodig is. De positie van de middenstand is daarom zo zwak en wankel, omdat het snel zich ontwikkelende en diep zich wij zigende economische leven der latere tijden, de middenstander ten enenmale onvoorbereid vond voor de nieuwe taak. De middenstanders van nu zijn dr gaans vastgeroest in veroudere g P pen en opgevoed in liberalistische b g selen en practijken". Met deze openhartige strafpredicatie konden de middenstanders van toen doen. Doch nu de ernstige vraag: Is er na die 35 jaar zoveel veranderd? Er hangen nog sterke vezels van dat oude liberalisme in dier voege van het zich inbeelden een exclusieve door God geschapen stand te zijn. Nog altijd wil men alleen baas zijn in eigen huis, alles zelf alleen regelen. Vrijheid van handelen om geld te kunnen verdienen. En met dit geld vaak dik doen. Alle groepen hebben een dienende taak. Ook de middenstand. Voorts is men dik wijls liever een klein baasje dan een grote knecht. Maar dan ook de consequenties aanvaarden. De naam middenstander als maatschappelijk geplaatste tussen arbei ders en groot-kapitaal is vaak niet meer van toepassing. Het cijfer der „randbedrij- ven" in de Middenstandsnota is schrik wekkend. De beunhazerij der dertiger ja ren vooral wreekt zich. Moet een straat, waarin zich acht a tien winkels van de zelfde branche bevinden, zodanig kopen, dat die zaken uitstekend kunnen floreren. In de middenstandsbedrijven zitten vele risico's. Die behoren zoveel mogelijk gehonoreerd te worden- Anderzijds wordt pas hulp aanvaard, als het te laat is. De- zelf-willen-bazen-hoogmoed heeft menige middenstander al de nek gebroken. Tenslotte: dat de middenstand boordevol klachten zit, is grotendeels de schuld de zer klasse zelf. De bakens zijn niet tijdig verzet. De middenstandsdijken zijn doorgebroken en nu is er watersnood, waarvan aan ieder een de schuld gegeven wordt. Behalve aan zichzelf! En dat is een fout, ter constatatie en ter verbetering waarvan dr Van Beurden reeds in 1918 (zis citaat boven) honderd pagina's volschreef. Er zijn meer tijdvakken geweest, waar in men niets had geleerd en mets had ver geten. Zo'n tijdvak beleeft de middenstand nu al veertig jaar. dat dagbladen er het offer van kranten koppen voor brengen. In de afgelopen week drukten de „New York Times" en de „New York Herald Tribune" geen let ter van een door McCarthy de avond te- voren gehouden redevoering, waarin hij zich in zulke termen over de ex-presiden ex-minister van buitenlandse zaken uitliet, dat die om redenen van goede smaak niet in een Nederlands blad her haald kunnen worden. Slechts een dag later ergens op een achterpagina, stond onopvaufnd een klein bericht, dat Mc Carthy in een redevoering de democrati sche partij als de „Partij van het ver raad" enz. had beschouwd. Alle toege wijde lezers van deze beide New Yorkse bladen kon men letterlijk verlicht horen zuchten, dat men zich eindelijk eens deze zelf-censuur had opgelegd. Want het is de algemene opinie, dat in geen geringe mate het de Amerikaanse dagbladen zijn, die McCarthy zijn grote kans geven. Maar het was niet de bedoeling hier iets te vermelden van de al teveel be sproken en teveel sprekende senator. De toestand echter betreffende die arme „risi co's" (het gaat liefst om 2.200 mannen en vrouwen, die dit onzichtbaar kaartje om de hals gehangen is) is langzamerhand zo verward, dat deze hier toegelicht zal wor den. Er bestond onder de Truman-regering een z.g. loyauteits-program: alle regerings ambtenaren en het personeel welke als disloyaal of subversief werden beschouwd, kregen op die grond ontslag. Met de voortdurende hamerslagen van McCarthy en diens aanvallen op het State Depart ment echter, werd het veiligheidssysteem voor het regeringsapparaat onder Mr. Eisenhower gereorganiseerd, o.m. in die zin, dat gebrek aan loyauteit of commu nistische affiliaties slechts onder één van acht categorieën van disqualificatie zou den vallen. President Eisenhower meende nu, dat lieden, die b.v. voor te groot al coholgebruik als onbetrouwbaar moesten worden ontslagen, niet onder het hoofd van „disloyauteit" moesten worden wegge zonden, omdat ze immers absoluut niets met communisten uitstaande hadden. Daarom werd voortaan het dossier van ieder die onverschillig om welke dis- qualificatie-redenen uit het Depart ment vertrok, gemerkt met de notitie: „veiligheids-risico". Dus, wanneer iemand werd meegedeeld dat alcoholisme de re den van zijn ontslag was, verliet hij het departement als „veiligheids-risico" en dit vaak buiten zijn weten. Het is natuur lijk logisch dat, gezien de door McCarthy teweeggebrachte verschrikkelijke begrip- penverwarring (daarin ligt zijn kracht), ook het begrip „veiligheids-risico's" het Amerikaanse publiek in het oog begon te vlammen als gold dit uitsluitend politieke risico's. Zolang nu maar geen regeringsbeambten noch Congresleden er behoefte aan had' den gevoeld om met trots op het harde werk van de loyale republikeinen te wij zen, die zo maar flink de langbeloofde be zems zwaaien en het regeringsapparaat van meer dan 2000 riskante elementen hebben gezuiverd, zolang zou de hele kwestie niet de importantie van dit ogen blik hebben aangenomen, nu er een he vige controverse over is ontstaan. Maar om met het zuiveringswerk van de re publikeinen indruk te maken deels op McCarthy zelf! begon deze en gene met getallen te gooien. En plotseling werden alle lieden die ontslagen waren (aanvan kelijk 1.500, nu ongeveer 2.200) om onver schillig wat voor reden als „veiligheids risico's" uitgekreten. Doch op een ma nier, als de directeur-generaal der Pos terijen, mr Arthur Summerfield, het pu bliekelijk uitdrukte: „Bijna 2.200 mensen, die veiligheids-risico's waren, profiteren niet meer van uw belastinggelden. En tk ben hier om u te vertellen, dat we geen nieuwe zullen aanstellenIk voel me niet bepaald vriendelijk gestemd tegen over mensen, die van verraad hun hoofd bezigheid maken". (Waarmee dus duide lijk geïmpliceerd wordt, dat al die 2.200 van communistische affiliaties beticht kunnen worden). En president Eisenhower, op een persconferentie begin December over communistische infiltratie sprekend, zei in dat veelbetekenend verband, dat ongeveer 1.500 lieden als veiligheidsrisico's zijn verwijderd". Wanneer in deze zin het begrip „veilig heids-risico's" wordt toegepast, is het vanzelfsprekend, dat publieke misvatting daarover móet ontstaan en dat iedereen meent, dat men over „politieke risico's" spreekt. Een correspondent vroeg de pre sident daarom pas op een persconferentie of er geen nieuw systeem kon worden in gevoerd als bij het leger, en eervol of on eervol ontslag kon worden gegeven. De president antwoordde daarvoor iets te voelen. Maar tot dusver is het hierbij ge bleven. De president heeft tevens toege zegd, dat hij zal trachten om een meer ge specificeerde opgave te laten doen van het getal 2.200 ontslagen „veiligheids-risico's", zodat tenminste de zwarte van de donker grijze schapen gescheiden kunnen worden cn het Amerikaanse publiek er een idee van krijgt, hoe groot de politieke risico's nu eigenlijk zjjn onder dat aantal van 2.200. Maar alle tekenen wijzen erop, dat van die meer gespecificeerde opgave niet veel terecht zal komen. De zaak is n.l. dat pre sident Eisenhower en Herbert Brownell Jr. trachten Mc Carthy de wind uit de zei len te nemen (een feit dat men zich goed moet inprenten, om de a.s. explosieve ont wikkelingen over de hele kwestie van „spionr.age in de Trumanregering" te kun nen begrijpen) door aan te tonen, dat de huidige regering en het huidige State De partment mans genoeg is zijn eigen boon tjes te doppen, gezien de grote opruiming van „rode risico's". Dat mooie getal van 2.200 klinkt zo geruststellend, ook voor het Amerikaanse publiek. Doch wanneer men nu moet gaan vertellen hoeveel van die ontslagenen werkelijk politieke risi co's waren, dan is dat misschien te wei nig om nog indruk te kunnen maken, want de kiezers was immers een „grote schoon maak van communisten" beloofd. En bo vendien, als men de werkelijke getallen van ontslagen subversieve of daarmee sympathiserende elementen bekend maakt, verliest men een troef tegenover de demo craten, die men bij de Novemberverkie- zingen vooral verwacht te verslaan door triomfantelijk op de communistisch infil tratie van de democratische regering te wijzen, aan de hand van de ontslagen „vei ligheids-risico's". Wat een dilemma.... En zo doet dan het bittere grapje de ronde in Washington, dat een employe van het State Department, die zijn ontslag nam, een certificaat vroeg, waarmee hij kon aantonen dat hij aan chronisch alco holisme leed, want zo'n certificaat, meen de hij, zou enige garantie geven tegen de verdenking dat hij als roodgezinde mis schien de benen had genomen.... Het volgen van Amerikaanse partijpo litiek is soms een weerzinwekkend be drijf. schenken", aldus dr Pierson. „Omdat de vloed en de golven niet altijd gelijktijdig optreden, moet men de golfbeweging af zonderlijk bestuderen". (Van onze correspondent) Uitvoerig heeft de Apeldoornse gemeen teraad gistermiddag van gedachten ge wisseld over het voorstel van B. en W. tot verhoging der waterleidingtaricvcn met circa 40%. Aan het slot van de dis cussies werd het betreffende voorstel aan genomen met de stem van het enige com munistische raadslid tegen. Deze drastische verhoging werd door B. en W. gemotiveerd door het standpunt van Ged. Staten van Gelderland, die alleen dan de noodzakelijke investeringen voor de uitbreiding van het waterleidingnet zouden goedkeuren wanneer werd beslolen tot verhoging der tarieven met circa 40%. Om het publiek van deze noodzakelijke verhoging te overtuigen, zal een populaire uiteenzetting over de tariefsverhoging worden ontworpen en aan elke verbruiker worden verstrekt. De verhoging gaat in per 1 Juli a.s. Twee ambtenaren van de Rijkswater- slaat hebben de Verenigde Staten bezocht. Het waren de heren J. B. Schijf, hoofd ingenieur van de Centrale Afdeling Onderzoek en P. o. Wemclsfelder van de hydrografische afdeling. Het doel van hun reis was, een grondiger kennis te verkrij gen over de golfverschijnselen voor de Nederlandse kust en aan de riviermondin gen. Wetenschap over deze zijde van de waterbouwkunde is noodzakelijk wanneer het om het maken van plannen voor een nieuwe verdediging onzer kust gaat. De beide heren woonden talloze vaktechnische vergaderingen bij en maakten met ver schillende instellingen van staat of uni versiteiten op het gebied van de water bouwkunde kennis. Nadat zij de Vierde Conferentie over kustbescherming hadden bijgewoond, brachten zij een bezoek aan het Water loopkundig Laboratorium van de Broeder schap van Amerikaanse Ingenieurs, het Nationaal Bureau van Waterstanden, het Nationaal Bureau voor Technologie, het Oceaankundig Instituut van Woods en het Ingenieurscollege van de New-Yorkse Universiteit. Op deze laatste universiteit spraken de Nederlandse wetenschapsmensen met de oceaandeskundigen dr Gerhard Neumann en dr Wiliard J. Pierson Jr., schrijvers van een kortgeleden verschenen handboek voor het onderzoeken van oceaanstromen door middel van een model op kleine schaal- „Juist de golven, die de top van de springvloeden uitmaken zijn er vaak schuld aan, dat de dijken en andere verde digingswerken breken. Aan deze kant van de zaak moeten wij bijzondere aandacht Het ging allemaal nogal snel: Toon Hermans ren de, even voor het doek in het Haagse Scala-theater na de pauze opging, uit zjjn kleedkamer het toneel op en fluisterde: „Gauw! Pak even die tekenezel" en: „Heb je nog 'n stukje krijt?". Een paar tellen later zat het publiek toe te zien hoe Neerlands Ballot- meester in enkele rake lijnen het portret schetste van de man, die in de vaderlandse theaterwereld tot 'n bijna legendarische hoogte wist te stijgen, de man die slechts behoefde „op te komen" om een lachorkaan te veroorza ken, de man ook die voor de tot ster opgeklommen Sittardse jongen hèt idool van de artist was en is gebleven: Buziau 1 Het publiek klapte geest driftig en Toon dankte vluchtig om dan spontaan te wijzen naar een fau teuil in de nog verlichte zaal, waar een tengere, donker geklede figuur juist plaats wilde nemen. Wat toen volgde was niet minder dan een ontroe rende hulde, ontroerend vooral door haar sponta neïteit. Als één man stond het duizend koppen tel lende publiek op en wendde zich naar de plaats, waarvan Johan Buziau zich nu ook wel moést verheffen om een minuten lange ovatie in ontvangst te nemen. Het was net of Buus even voor het voetlicht was terug- gekeeVd. Had men op dat moment naar het toneel gekeken, men had vrijwel alle geschminkte of nog niet geschminkte Ballot- ters kunnen zien, die daar op dat ogenblik beslist niet thuis hoorden, doch in de coulissen zeer zicht baar waren in hun geest driftig mee-applaudisse- ren. Toon had het voor de aanvang van de voorstel ling reeds gezegd: Buziau komt vanavond. Wij ge loofden het niet onmid dellijk, want de heer Her mans maakt zo nu en dan wel eens een grapje en hadden we alles voet stoots aangenomen, wat hij in een kleedkamer soms zegt, dan zouden, naar onze overtuiging al thans, alle groten der aar de, inclusief de President van Amerika en de Sjah van Perzië reeds een be zoek aan Ballot hebben gebracht. Dit keer was het echter waar: geen Sjah, maar een ondanks zijn zes-en-zeventig jaar zeer krasse man, die nog steeds de herinnering aan grote triomfen weet levend te houden. „Kijk, daar heb ik ook nog gezeten!", zei Buziau, toen hij diezelfde avond, om precies te zijn Woens dag j.l., even „achter" kwam en naar de kleine, afgeschoten ruimte links van het toneel wandelde, waar hij twintig jaar heeft geresideerd en waar Toon nu, tijdens onze voorstel lingen in Den Haag, do micilie heeft gekozen. En daar schudden ze elkaar hartelijk de hand: de man, die duizenden tot zich wist te trekken, toen die andere, jongere man als kind alleen nog maar niet in slaap kon komen omdat hij hoopte eens het gor dijn te mogen ophalen tij dens een Bouwmeester revue. Zei Buziau: „Dag jon gen!" Zei Toon: „Fijn dat u gekomen bent!" En op de vraag die on vermijdelijk moest volgen, antwoordde Buus: „Ik vond er niks an!" Maar dit laatste zei hij met een glundere lach op zijn ge zicht en die héél bekende knipoog FRED ROMBOUTS (Van onze Limburgse redacteur) In liet ziekenhuis St. Annadal, waar hij enige dagen geleden ter verpleging werd opgenomen, is deze ochtend om vijf uur de bekende beeldhouwer Charles Vos overleden. Zijn gezondheidstoestand liet reeds het laatste jaar veel te wensen over. Van de week nam de ziekte onverwachts een ongunstige wendin" en werden hem uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Hij is 65 jaar oud geworden. waardeerde krachten van dit instituut geweest; juist een dezer dagen heeft hij uit deze functie ontslag genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De overleden kunstenaar was professor aan de Jan van Eyck-Acade- mie. Evenals het overlijden van Jan Eloy Brom betekent het heengaan van Charles Vos een zwaar verlies voor de heden daagse kerkelijke kunst. Zonder vooruit te lopen op de gege vens, welke in de officiële jaarstukken zullen verschijnen, aldus ir Otten, kan thans worden gezegd, dat 1953 voor het concern een voorspoedig jaar is ge weest. De taken, welke de N.V. zich in het begin van dit jaar had gesteld, zijn over het geheel genomen volbracht en deze taken lagen belangrijk boven het geen in 1952 werd gepresteerd. Er is meer geproduceerd, meeer verzonden meer geproduceerd, meer verzonden aa" de afnemers over de gehele we reld dan in enig voorafgaand jaar. Een jaar geleden heeft een zekere aan passing van de productie plaats gehad bij de opgelopen voorraden der produc ten. Deze ging gepaard met een beperkte personeelsvermindering. Na enige maan den van een aarzelende markt in het be gin van 1953, maanden, waarin de afzet weinig toenam, ontstond een aanmerke lijke toeneming van de vraag naar de nrnducten der maatschappij. Het bestaande productenmyeau bleek toen onvoldoende te zijn om in de aan dragen te voorzien, vooral toen de voor raden in het algemeen tot h, niveau waren teruggebracht dus weinig meer kon wordenonUrokken. In het bijzonder de nieuwere;^nnaraten zoals televisie-buizen, televisie-appa en scheerapparaten, traden bij de om - uitbreiding op de voorgrond. Het was toen zaak om het productiepeil weer in overeenstemming te brengen met de ver grote afzetmogelijkheden. Een blijvende uitbreiding van de productiecapaciteit in enige belangrijke omvang wordt gevon den door uitbreiding van ruimte, van machines en van personeel. Thans is het personeel in Nederland in totaal groter dan op 1 December 1952. De productie van glas en van de beeld buizen zelf moest worden opgevoerd. Voor beide worden nieuwe fabrieksruim- ten geschapen en machines aangeschaft. De productie van televisie-apparaten eii -onderdelen moest worden vergroot. De stijging der productie vond vooral in de laatste maanden van het jaar plaats. Met de werkgelegenheid in 1954 staat het er niet slecht voor. De vraag naar de producten van Philips is nog steeds groot en de kansen, dat de nieuwere produc ten een grote vlucht gaan nemen, zijn voor 1954 niet slecht. Van bestuurszijde werd voorts een uit eenzetting gegeven over de stand van zaken ten aanzien van de televisie in het algemeen en met betrekking tot Philips i in. het bijzonder. Men deelde mede, dat Philips met het vervaardigen van tele- visie-apparatuur in de vrije wereld bui ten de Ver. Staten aan de spits staat en dat de raad van bestuur vast van plan is op dit gebied deze positie te behouden. Wat kleurentelevisie betreft werd me degedeeld, dat in Europa hieromtrent in de eerstvolgende jaren geen serieuze ver wachtingen mogen worden gekoesterd. Kleurentelevisie verkeert nog in een experimenteel begin-stadium, ook in Amerika. De techniek van de kleuren televisie is dermate moeilijk, dat men er de eerste jaren nergens ter wereld veel van kan en mag verwachten. Ook de laboratoria van Philips houden zich er mede bezig. Ir F. J. Philips heeft o.a. gesproken over de woningnood en het geringe bouw volume, dat aan Eindhoven is toegewezen. Men dient te bedenken, aldus de heer Philips, dat wij zonder de benodigde huizen onze industriële plannen niet kun nen uitvoeren. Vooral is er een gebrek aan woningen voor beambten, aangezien men veel academici moet aantrekken, die vrij wel allemaal van buiten de stad moeten komen, maar daarvoor de eis stellen, dat er woonruimte is. Het ijs is direct voor Deventer nog met opengebroken en verhindert daar nog in een vaste massa alle scheepvaart. Toch verwacht men te Deventer elk ogenblik, dat bij het breken van de ijsdam te Eefde ook voor ©eventer het water zal worden opgestuwd. Met gevolg, dat de ijsmassa daar zal gaan kruien en op drift zal geraken. Ameland, dat nog steeds op de lucht brug is aangewezen, is gisteren weer van 1425 kg post voorzien, dat door vijftien vliegtuigen in drie vluchten is aange voerd. De veerboot NesHolwerd, die reeds 23 dagen wegens ijsgang niet kon varen, zit nog vast in het ijs bij de steiger te Nes. Wel was de waterstand gisteren één meter boven A.P., doch in het ijs op de Wadden kwam geen beweging, omdat het merendeel aan de grond zit. Bij Texel levert het ijs echter geen grote moeilijkheden meer en derhalve zou de Texelse Stoomboot Onderneming met in gang van heden weer volgens de nor male dienstregeling gaan varen. De veer boot Oostmahorn-^chiermonnikoog heeft gisteren voor het eerst weer zonder enige moeite Schiermonnikoog kunnen berei ken. Volgens de burgemeester van Mon nikendam is de Gouwzee voor autover keer absoluut onbetrouwbaar. Automo bilisten, die toch proberen naar Marken te rijden, worden door de rijkspolitie in Monnikendam tegengehouden. Deze bescheiden en zwijgzame kunste_ naar, die zijn leven lang hard gewerkt he^ft, werd 8 September 1888 te Maas tricht geboren. Gedurende enige jaren volgde hij het gymnasium te Rolduc, maar maakte daar de humaniora niet af, want zo vertelt pastoor Ad. Welters van hem in de elfde jaargang van „De Nedermaas" hij hield meer van teke nen dan van rekenen en meer van boet seren dan van declineren. Hij heeft zijn middelbare vorming dan ook moeten op geven en de kunstwerken der Grieken en Romeinen langs een andere weg dan over de banken moeten leren. Als volontair kwam Vos op de ateliers van Cuypers te Roermond terecht, waar hij gedurende drie jaar de degelijke grondslag voor zijn vakmanschap gelegd heeft, waarop hij later kon voortbouwen. De knappe meesters die hij daar aantrof werden zijn leraren, die voor hem de weg naar de Antwerpse academie hebben ge baand. Vijf jaar studeerde hij in de Belgische havenstad, waar hij de gouden medaille verwierf in de afdeling: boetseren naar de natuur. Door het uitbreken van de eerste wereldoorlog zag hij zich genood zaakt zijn opleiding tot beeldhouwer aan de Rijksacademie te Amsterdam te vol tooien. Binnen de twee jaren behaalde hij daar onder professor Der Kinderen de Prix de Rome. Dat was in 1917. Hij moest evenwel de vrede afwachten met zijn reis naar Florence, Rome, Venetië, Parijs enz. waartoe deze bekroning hem in staat stelde. Omstreeks deze tijd ontwierp hij het borstbeeld van professor Allebé en de groep van de H. Familie, welke later uit brons gegoten en op een der pleinen van Venlo geplaatst werd. De thans overleden beeldhouwer was een man van weinig woorden maar van belangrijke daden. Een indrukwekkende serie van sculpturen, die hij uit gips en klei gemodelleerd of uit hout en steen ge kapt heeft, vormt de artistieke erfenis, die in de toekomst blijft getuigen van zijn groot kunstenaarschap. Zijn werken zijn over het gehele land verspreid. Het beeld van architect Thomas de Keyser, dat zich in de gevel van het Stedelijk Museum te Amsterdam bevindt, is van zijn hand. Zo ook de stoere St. Servaas op de brug, die naar de H. Stadspatroon van Maastricht is genoemd; de monumenten voor Henri van Veldeken en Henri Hermans, borst beelden van prof. Debije, dr Poels, Henri Jonas, mr Janssen, prof. Hub. Levigne; het standbeeld van mgr Nolens dat on langs te Venlo onthuld werd, het grote verzetsmonument te Roermond, enz. enz. Vos was vooral "een belangrijke reli gieuse kunstenaar. Hij vervaardigde voortreffelijke kruiswegstaties in hoog- vuur-glazuur voor de kerken van de Huskenkolonie te Heerlen en de Garni zoenskerk te Weert: een lieftallige St. Liduina voor een kerk te Schiedam; tal rijke heiligenbeelden voor kerken en ka pellen; een beroemde Kerstkribbe voor de St. Servaas te Maastricht en niet te vergeten: een indrukwekkende reeks van Madonna's die hij in alle afmetingen vanaf het grootste Maria-monument op de Gulpenerberg tot kleine altaarbeelden ontworpen heeft. Ook nymphen cupidootjes enz. heeft hij in diverse variëteiten gemaakt; een van z'ijn laatste werken dat juist dezer dagen gereed gekomen is was van pro faan karakter: het Mooswief-monument, dat daags voor Carnaval met passend ceremonieel op de Markt te Maastricht onthuld zou worden. Vanaf de oprichting van de Middel bare Kunstnijverheidsschool te Maas tricht is Charles Vos een der meest ge- (Van een medewerker) Na de laatste wereldoorlog verblijven in verschillende landen vele mensen, die var huis en haard verdrever waren en niets bezitten. Dezr grote groep mannen, vrouwer en kinderen kreeg de naam „displaced persons" (ont heemden). In verschillende films reed: werd de tragiek van dez< levens belicht en ook in „Thi Glass Wall" (De Glazen Muur) wordt men geconfron tcerd met de vcrtwjjfeidt pogingen van een jonge Hon gaar, die na tien jaar kamp leven als verstekeling Ame rika binnenkomt en daai wordt geweigerd, omdat hp niet kan bewijzen, dat bq.„.. „displaced person" is. Nf vele moeilijkheden wordt bi tenslotte geaccepteerd en za hij trachten zich een meuv bestaan te veroveren Het is namelijk zo, dat d. verstekeling,Peter Kuban, in de oorlog het leven heeft ge red van een Amerikaanse parachutist. Dit geeft hem het recht, Amerika binnen te komen. De ambtenaren van de immigratie-dienst denken echter aan een fabeltje, omdat Kuban alleen weet, dat de parachutist Tom heet en clarinettist was. Hij wordt niet toegelaten, doch ontsnapt van het schip, breekt daarbij een paar ribben en gaat op zoek naar de man, wie hij eens Meubeltransporteurs uit alle delen van het land gaven op een actievergadering, die gisteren te Utrecht werd belegd, blijk van hun teleurstelling over het ontbre ken van een speciale bepaling omtrent het verrichten van verhuisvervoer in het 15 Febr. j.l. verschenen uitvoeringsbesluit van de Wet Autovervoer Goederen (de nieuwe W.A.G.) De verhuisclausuie in deze nieuwe wet hield voor de 800 meubeltransporteurs een ontheffing van het verbod tot het verrichten van verhuizingen aan wegver voerders in. Boor het vervallen van deze verhuisclausuie zou volgens de vergade ring de bescherming van de meubeltrans porteurs zijn opgeheven, waardoor deze groep in moeilijkheden zou komen. Im mers, elke wegvervoerder kan nu ver huizingen verrichten. Pogingen aange wend bij de minister, tot behoud van de clausule, hebben geen resultaat gehad. Getracht zal nu worden voortzetting te bereiken van de nauw met de clausule verband houdende verhuistariefovereen- komst met rijk, spoorwegen, provincies, gemeenten en anderen. De „Zuiderkruis", op weg van Nieuw- Zeeland naar Nederland, heeft door slecht weer enige vertraging ondervonden, waar door het schip pas op 21 Februari omtrent het middaguur te Amsterdam wordt ver wacht. Vittorio Gassman als de voortvluchtige ont heemde in ,,De Glazen Muur" een film van de Amerikaanse regisseur Max Well Shane. het leven redde. De politie zit natuurlijk achter hem aan en de positie van de voortvluchtige verstekeling wordt hache lijk, als hij een man neerslaat, die een meisje lastig valt. Dit meisje was intussen zijn toevlucht geworden en samen nemen zij de vlucht. De clarinettist Tom heeft intussen uit een krantenbericht begrepen, wie de ver stekeling is en bevestigt bij de politie het verhaal van Kuban. De opzet van de ach tervolging wordt gewijzigd en men wil de voortvluchtige nu vinden om zijn eigen bestwil. Het meisje is intussen in handen van de politie gevallen en speurt dapper mee naar de Hongaar. Ze vinden hem ten slotte in het grote glazen gebouw van de Verenigde Naties. Als hij op het punt staat, zich in uiterste wanhoop van het dak te werpen, ziet hij de clarinettist en weet hij, dat alle ellende voorbij is. De basis van het scenario bood kansen voor een krachtig betoog in filmbeelden over het droeve leven van de ontheemden. Het is jammer, dat het verhaal zich niet in die zin heeft ontwikkeld. De film helt nu over naar het sensationele genre en gaat voorbij aan het grote en moeilijke probleem, dat deze mensen vormen voor de maatschappij en ook gaat zij voorbij aan het muffe geestelijke klimaat, waarin de ontheemden leven. Was dit wel ge beurd, dan had deze film in positieve zin kunnen bijdragen tot het werk, dat b.v. de commissie voor de vluchtelingen van de V.N. doet. De scène, waarin Kuban een beroep doet op de wereld, als hij spreekt voor een denkbeeldig auditorium in één van de commissie-zalen, wijst in de richting, waarin de film zich had moeten bewegen. De hoofdfiguur wordt vertolkt door de Italiaanse acteur Vittorio Gassman (uit „Bittere Rijst" en „Anna") en hij maakte er een aanvaardbare creatie van. Hij wordt terzijde gestaan door de actrice Gloria Grahame als het meisje, dat zich zijn lot aantrekt Maxwell Shane voerde op sobere wijze de regie van deze film. die van opzet zeer sympathiek, maar van uitvoering wat zwak is. Xv" Het Katholieke Schoolblad van 20 Fe bruari richt een ernstige waarschuwing tot ex-onderwijzers, die op de oproep van de Minister van Onderwijs om naar het onderwijs terug te keren hebben ge reageerd of voornemens zijn dat te doen „Wjj willen niemand weerhouden terug te komen b\j het onderwijs", aldus het blad- „Hoe meer goede en geschikte onder wijskrachten terugkamen, hoe liever. Wij zullen hen met gejuich begroeten. Maar weten de vrouwen en mannen, die zich opgegeven hebben wel, wat zij gaan aan vaarden? Zjj weten niet welk salaris tij zullen gaan genieten. Verwacht mag wel worden, dat hun aanvangssalaris hoger zal zjjn dan dat van de pas geslaagde onderwijzer. Hoeveel? Dat weet nog nie mand. Zij. die geen hoofdakte hebben, moeten bedenken dat hun salaris in maxi mum zeker 900 achter zal blijven, oy dat van de hoofdakte-bezitters". Het Katholiek Schoolblad" waarschuwt verder degenen, die naar het onderwijs willen terugkeren, dat hun fictieve dienst tijd niet meetelt als pensioengerechtigde diensttijd. De regering dient verder alle geheimzinnigheid te laten varen en duide lijk bekend te maken wat de terugkomers kunnen verwachten. Over de „late roe pingen" in het onderwijscorps merkt iiet Katholiek Schoolblad tenslotte op, dat het bij deze groep niet juist is de salarisver hogingen uitsluitend aan de diensttijd t* binden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3