Italië heeft een meerderheids regering Maar ook Scelba staat zwak E.D.G. als achtergrond van de Berlijnse conferentie Neutraal Duitsland vacuum in het hart van Europa VEEMARKT naar terrein ten Oosten van de Boezem Dividend R.S. Stokvis 9 (12,5) pt. Groeiende belangstelling voor Vlaamse boek DUBBEL SCHOOLGELD VOOR AMERIK. KATHOLIEKEN Bus Den Haag-Amsterdam lijkt doodgeboren kindje Reclame TIEN JAAR NA DE RAMP DIE NIJMEGEN TROF D O Rotterdamse Gemeenteraad D Tegen de verdrukking in groeit het aanta katholieke scholen in de V.S. G Hogere uitkeringen aan cle gemeenten districtshoofden College van B. en W. in liet ongelijk gesteld In Maart televisie uit België Yervrpegde aflossing f 3 millioen converteerbare obligaties Belgische ambassadeur opende tentoonstelling Wassenaar wil halte in zijn gemeente Uitvaart en begrafenis Jan Eloy Brom Drievoudige moord te Varsseveld Maakt VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 CACAO IN LONDEN HOGER SCHOKBETON VRAAGT HYPOTHEEKMACHTIGING RIJKSVERKEERS INSPECTIE rl MoïfktèrSstandpiraats ^euwardmi; keer1 mr J 6j'undeboom!1 ter standplaats Europees net later gereed GEEN GEMEENTE SUBSIDIE VOOR HUMANITAS Geen lerarenorganisatie Sociale activiteit dei parochies Schoolstrijd onbekend Leraren-tekort Dader krijgt opnieuw levenslang AQUAREL VOOR MARIA ASTRID (Van onze Romeinse correspondent) i ROME, Woensdag Donderdag zal Italië's nieuwe minister president, Mario Scelba, zijn regerings programma aan het Parlement presente ren, waarna Vrijdag de debatten begin nen: eerst in de Senaat, vervolgens (na verkregen vertrouwens-votum) in de Ka mer. Zij zullen vermoedelijk een week of twee duren. Aan de uitslag van de stemming wordt niet getwijfeld. Dit nieuwe kabinet kwam zoals bekend, tót stand uit de samenwer king van de vier zg. Centrum_partijcn: Democrazia Cristiana, Sociaal-democraten Liberalen en Republikeinen. Laatstge noemden beschikken slechts over vijf ze tels in de Kamer en niet één in de Se naat; zij besloten niet actief" aan de rege ring deel te nemen, doch zegden hun steun toe. En zo heeft het land dus voor het eerst sedert Mei '53 een regering, die steunt op een vaststaande meerderheid. Maar betekent dit nu ook, dat er een einde aan de parlementaire crisis is gekomen. Geenszins.' Wii herhalen in het kort de voorge schiedenis, die tot de tegenwoordige, on verkwikkelijke situatie heeft geleid. De eind.uitslag van de jongste verkie zingen in Juni '53 leverde - zoals men zich herinnert - een bittere teleurstelling op- geen enkele partij of groep had de vereiste helft-plus-een-stem behaald, die volgens de nieuwe, fel omstreden Kieswet -Scelba, met drie-vierde van het aantal zetels gehonoreerd moest worden. En dus werd een oude formule van proportionele verdeling der zetels toegepast. En de z.g. „Franse" situatie, die men juist had wil. jen voorkomen was een onontkoombare werkelijkheid geworden. Tegenover een versterkte extreem linkse sector (communisten en Nenni-so- cialisten) die over 218 zetels beschikt, stond het Centrum met 303 zetels, terwijl de rechtervleugle (ook al aanzienlijk ver strekt) 40 Monarchisten en 29 Fascisten omvatte. De Democrazia Cristiana met haar 265 zetels was weliswaar de grootste partij gebleven, doch kon voortaan niet meer alleen regeren. Bovendien brak ér een felle onenigheid uit tussen de voormalige vier bondgenoten, die elkaar wederzijds de schuld gaven van de mislukking van de „operatie-Scelba". Een periode verwarring en onzekerheid begon: kabinets-formateurs, vier regeringen een ernstige ontwrichting van de politieke constellatie hebben maanden het land vele jaren achteruit gebracht en de jonge democratie de ern stigste crisis berokkend sedert.1946! Na de „experimenten" van De Gas- peri, Piccioni, t-ella en Fanfani die alle mislukten tengevolge van de wanhopig- makende veraet'dheid onder de christen democraten ,Lek het alsof het gezonde van zes en oude in zeven verstand eindelijk ging zegevieren. Men stak de koppen bij elkaar en kwarn tot een vier-parUien-uvereenkomst. Deze overeenkomst Lpzit alle feilen en gebre ken (en gevaren) van een huwelijk, dat tegen de zin van het jonge jaar door de ouders wordt doorgezet. De geschiedenis van deze jongsie kabinets-formatie be wijst dit welspiekend: het werd een ge marchandeer met portefeuilles, dat wel zeer ontmoedigend werkte op de publie ke opinie, die toch al volkomen de tpl kwijt is geraakt. Het kabinet-Scelba begint zijn bestaan met een meerderheid van twaalf stem men, waarvan er evenwel twee hoogst dubieus zijn. Bii de stemming over bet vertrouwens-ve*um die openlijk moet zijn, zal niemand van de verbondenen de moed hebben tegen te stemmen. Doch bij de eerste de beste geheime stemming kan men het ergste vrezen Daar komt bij, dat zowel de sociaal-communisten als de rechter-vleugel (zij het om volstrekt verschillende motieven), hebben aange kondigd, dat zij geen poging zullen na laten om deze regering-Scelba ten val te brengen. Eerstgenoemrlen zullen dit doen door middel van stakingen, die reeds in volle gang zijn Bovendien speculeren zij op het wisselvallige karakter van de leider der sociaal-democraten, Saragat, die vice-premier is De fascisten kunnen buiten beschou wing blijven. Maar de monarchisten, die met hun 40 Kamerzetels een factor van groot belang vormen wijzen er op, dat de verkiezingen van 7 Juni niet alleen „verloren" werden door de vier-partijen- combinatie, die thans desondanks de regering vormer maar meer nog door Scelba-persoon'i.'k. die de „meerder heids-wet" presenteerde. Dat juist Scelba thans minister president is geworden, achten zij (en waarlijk met alleen zij!> een ontoelaatbare miskenning van de uitslagen der verkiezingen en dus van de wil van het kiezersvolk. Een conclusi» van een beschouwing inzake de polit eke situatie in Italië kan derhalve (nog steeds) niet anders luiden dan: de onzekerheid duurt voort. De „levenskansen' van de regering-Scelba zijn zeer gerina En zijn programma zal hieraan niets kunnen veranderen; het zal van geen invloed zijn op de houding der oppositie. Omdat deze zich richt tegen de persoon van de premier en tegen de richting, die hij vertegenwoordigt als mede tegen de wijze waarop deze rege ring tot stand werd gebracht.... De Londense cacaotermijnmarkt be leefde Woensdagmiddag een vlaag van activiteit, voornamelijke als gevolg van zware aankopen van een bepaalde in vloedrijke zijde. De verkopen van de dag beliepen 437 partijen van 5 ton ieder, waarvan 150 partijen in de laatste tien minuten werden verhandeld. De prijzen waren vast, gevende een stijging van ca 8s per hundredweight voor de dag, daarmee voornamelijk de stijging weerspiegelende van de verkoop prijs van de marketing company tot 425s voor goed gefermenteerde Goudkust cacao. Donderdag werd op de Londense cacao termijnmarkt een nieuw record behaald, toen 474 partijen verkocht werden (2370 ton). De prijzen waren wederom vast en stegen ongeveer 8 sh. per cwt. In een buitengewone vergadering van preferente aandeelhouders der N.V. Schokbeton zal goedkeuring worden ge vraagd voor het eventueel verlenen van hypotheek op de onroerende goederen der vennootschap. Ter toelichting op dit agendapunt deelt de directie mede, dat de sterk toegenomen omvang van de orderportefeuille en der halve van de eisen, die aan de financie ring soms tijdelijk worden gesteld en waaraan ten dele door de Herstelbank wordt voldaan, tot een verzoek om hypo theekverlening ten gunste van de Herstel- bank hebben geleid. Achthonderd vier cn tachtig Njjmcge- naren verloren het leven bij het verschrik kelijke bombardement, dat op 22 Februari 1944 in het middaguur de Keizer Karei- stad trof. Meer dan drie duizend mensen werden, de een zwaarder, de ander lichter, gewond. Zeer talrijk zijn de levenslang invaliden, die tot aan het einde van hun dagen de herinnering aan die zwarte, trieste dag in de geschiedenis van Nij megen, nu tien jaar geleden, bewaren. Di» doden, gewonden en verminkten zijn het zwaarste offer geweest dat Nijmegen lieeft gebracht als aandeel in de herkregen vrij heid van ons volk. Te zwaarder werd het, omdat toen de kruitdampen optrokken, een stad te voor schijn kwam, die nauwelijks meer stad ge noemd kon worden. Heel de binnenctao was een rokende puinhoop geworden; hon derden winkelpanden en bovenwoningen drukke winkelstraten, kapitale gebouwen en kerken, het was alles binnen enkele minuten vergaan in een aaneenschakeling van trieste ruïnes. Het hart was uit de stad weggerukt, totaal en grondig. Maai dat'die oude stad stad zonder hart (Van onze correspondent) Bij de gemeentebesturen is de mede deling ingekomen, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben besloten het percentage der alge mene uitkering uit het gemeentefonds voor 1953 te verhogen van 116 tot 120. Deze verhoging heeft betrekking op de meer dere lasten welke de gemeentebegrotingen als gevolg van de salarisherziening 1933 hebben te dragen. Aanvankelijk had de minister van Bin nenlandse Zaken beslist dat de salaris herziening diende te worden gedekt u't de 5% na-uitkering uit het gemeentefonds „ver 1951- Deze maatregel stuitte op ern- "tvige critiek van de zijde der gemeente besturen, welke door leden van de Tweede Kamer werd ondersteund bij de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken voor 1954. De genomen be slissing rnag dus als een succes voor de gemeenten worden aangemerkt. Er dient nog een beslissing te worden genomen met betrekking tot de hogere lasten voor de gemeenten voortvloeiende uit de met ingang van 1 Januari 1954 toe gepaste salarisherziening, verbandhouden de met de op die datum tot stand gekomen huurverhoging De minister van Binnenlandse Zalcen heeft een spoedige beslissing in het voor uitzicht gesteld. De minister van Verkeer en Water staat heeft besloten aan het hoofd te ctpflen van het district van de mksver- Upersinspectie; Groningen de rpkshoofd- Assen; Overijssel de r£ks^®§pmans ter het verkeer ir J A. C. Oudemans...^ standplaats Zwolle; Gelderland de inspecteur van het verkeer hL t hina, ter standplaats Arnhem, de rijkshoofdinspecteur van het ve™ ir H. Rook, ter stand plaats Utreom- Noord-Holland de rpkshoofdmspecteur van het verkeer ir J. J- Helping, t standplaats Amsterdam; Zuid-Holland de rijkshoofdinspecteur van het verkeer J J Oster, ter standplaats Rotterdam: Zeeland de rijksinspecteur van het ver keer mr J- Nieuwenhuis ter standplaats Middelburg; Noord-Brabant de rijks hoofdinspecteur van het verkeer mr R. Holla ter standplaats s-Hertogenbosch; Limburg de rijksinspecteur van het ver- keer mr C. Coolen, ter standplaats Maas tricht. Na een zeer bewogen zitting, die met een korte onderbreking voor het diner van gistermiddag twee uur af tot het middernachtelijke uur duurde, beeft de Rotterdamse gemeenteraad met betrekking tot liet Veemarkt- vraagstuk zowel de grootst mogelijke meerderheid als de minderheid van hel college in het ongelijk gesteld. Met 26 tegen 17 stemmen nam de raad namelijk een door de lieren J. Wilschut (A.R.) en mr H. Willemse (P. v. d. A.) ingediende motie aan, waarbij in principe werd besloten, de bestaande Veemarkt tc verplaatsen naar een terrein ten Oosten van de Boezem en liet college werd uitgenodigd, op korte termijn een daartoe strekkend voorstel in tie dienen. desondanks de levensmoed heeft gehad en de kracht ontwikkeld om door te gaan te herbouwen, te herrijzen, dat moge de aanleiding zün voor deze enkele regels van pieuze herinnering. Is het offer van doden en verminkten niet vergeefs ge weest; uit de fatale vernieling heeft de Nijmegenaar, niet versagend, de wil geput zijn stad schoner en rijker te herbouwen dan zij ooit is geweest. Wie vandaag Nijmegen bezoekt, herkent de stad nauwelijks, zo hij het beeld van de verwoestingen anno 1944 nog in zich draagt. Geheel nieuwe straten en pleinen zijn tot stand gekomen en daarlangs staan de nieuwe panden bij honderdtallen. Ker ken werden op andere, meer doelmatige plaatsen herbouwd in volle luister; grote bedrijven zetten hun zaken voort in kapi tale nieuwe gebouwen en de middenstand, die zich van stonde af aan in noodwinkels wist te behelpen, heeft tientallen panden gebouwd, strak en schoon van architec tuur. De oude Sint Stevenstoren herrees heer lijk uit zijn as en het carillon speelt weer zoals het die noodlottige middag van 22 Februari '44 gespeeld heeft. Het oude, mid deleeuwse stadhuis herkreeg zijn oude luister, het werd zelfs schoner dan het was geweest. Ruim vierduizend nieuwe woningen werden gebouwd- De industrie verdubbel de sinds '40 haar capaciteit; prachtige industrie-terreinen met unieke outillage werden aangelegd; er kwam een industrie haven tot stand, voorzien van de meest moderne werktuigen. En nog zijn de plan nen niet alle verwezenlijkt. Aan de his torische Markt staan kapitale grootwinkel bedrijven in de steigers; er zijn plannen voor de bouw van een tunnel, die onder de spoorlijn ArnhemNijmegen door, de oude stad gaat verbinden met het groeien de stadsdeel aan de zijde van Hees en Neerbosch. Een monumentaal station is voor een deel reeds afgebouwd en de plan nen voor de uitbouw" van de Katholieke Universiteit verkeren voor een deel reeds in een vergevorderd stadium van uit voering In 1955 gaat Nijmegen de herbouw vieren. Nog meer van wat thans in een stadium van voorbereiding verkeert, zal dan gerealiseerd zijn. Dan pas zullen de wonden, die op 22 Februari '44 in de Keizer Karelstad ?ijn geslagen, geheeld zijn. delijk. Waarscr.ijnlijk kan men in dit verband zeggen dat volgens de Russen een aanvaardbare Nato zo klein en zwak moet zijn, dat zij in geen geval weerstand aan een communistische agressie kan bieden. Kan zij dit wel, dan is zij in Rus sische ogen niets anders dan offensief, alleen al omdat zij in staat zou zijn de gewelddadige verovering van de "gehele wereld tegen te houden. Wij merken hier bij op, dat deze opvatting volkomen overeenkomstig de communistische leer is en dus door Molotof niet kan worden opgegeven. Dit geldt natuurlijk evenzeer voor de Europese Defensiegemeenschap. Ook deze is volgens haar opzet zuiver defen sief; het is zelf? de vraag, of zij, als zij op volle sterkt? is gekomen, tot een aan val op de Soviet-Unie zou kunnen over gaan, afgezien nog van de andere zijde van dit vraagsri.k. dat democratieën nooit oorlogszuchtig zijn; de ervaring heeft juist geleerd, dat de democratieën zich steeds weer laten overvallen op het moment, dat zij zelfs niet tot een effec tief verweer in staat zijn. Maar bij de Europese Defensiegemeen schap speelt voor de Russen niet alleen de leer een rol Er komt nog een andere, zeer sterke factor in het spel: de angst voor Duitsland en dat is een zuiver na tionale angst. Of het Westen in het ver leden en ook thans weer te Berlijn met dit laatste gefeven steeds voldoende rekening heeft gehouden, laten we in het midden Het is ook een vraag, of dit mogelijk was. i'ooi een hopeloos verwar de vermenging van ideologie en natio nale gevoelens door de Russen zelf wordt hebben gisteren tijdens een bezoek aan mogeU^k^spn^wkV nr^u0'»'^'1'^20 n,!eY0I?~ JA„t ♦„wuip. i m°geujK gemaakt om het onderscheid te P DE THANS GEëINDIGDE BER LIJNSE vermogendhedenconferentie is de Europese Defensiegemeen schap niet alleen voor de Russen het ob ject van voortdurende scherpe aanvallen geweest, maar heeft zij steeds als de duidelijke achtergrond van alle bespre kingen gediend. Natuurlijk moet het Kremlin van de Noordatlantische Ver dragsgemeenschap evenmin iets hebben, maar Molotof heeft deze slechts langs in directe weg bestreden. Alle bezettings troepen moeten uit de Europese landen worden teruggetrokken, alle vreemde ba sissen, d.w.z. die van de Verenigde Sta ten in Europa Afrika en Azië moeten verdwijnen; wat. indien deze Russische eisen zouden worden ingewilligd, zou betekenen, dat de drie zojuist genoemde werelddelen in de communistische in vloedsfeer zouden komen te liggen. Maar op de duidelijke en rechtstreekse vraag van minister Bidault, of de Nato moet worden cpgetieven, heeft Molotof niet met een iromwonden ja of neen geantwoord Hij heeft alleen gezegd dat het offensief karakter er aan moet wor den ontnomen. Wat in de communis tische termino-ogie „offensief" precies betekent, is nog steeds niet geheel dui- De leiders van de Belgische televisie gelegd, in Oost- Het college van B. en W. had zich in meerderheid verklaard vóór handhaving van de Veemarkt op haar huidige plaats, terwijl een minderheid de heer J. Meer- tens (PvdA), wethouder van openbare werken verplaatsing naar de Bergpol- der in de omgeving van het Xerxes-terrein wenste. De belangstelling voor deze kwestie van de zijde der bevolking was buitengewoon groot. Reeds weken tevoren was de ge meenteraad gebombardeerd met adressen, waarin voor- en tegenstanders van ver plaatsing der Veemarkt hun argumenten uiteenzetten. Architecten verlangden op stedebouwkundige gronden handhaving van het in 1946 vastgestelde Basisplan voor de wederopbouw van de stadskern, welk plan voorzag in een verplaatsing van de Veemarkt. Tegenstanders van deze verplaatsing wezen op de economische ge varen, die de bedrijven in de omgeving van de huidige markt bij verplaatsing be dreigden. Organisaties van veehouders en zelfs de Kamer van Koophandel te Rotter dam drongen aan op handhaving van de markt op haar tegenwoordige plaats. Deze belangstelling weerspiegelde zich in de drukte, die gisteren in de Rotter damse raadszaal heerste. De officiële tri bune was door twee dichte rijen ambte naren bezet, onder wie vrijwel de hele leidende staf van stadsontwikkeling en openbare werken. De perstribune was let terlijk overbevolkt en ook de publieke tri bune bleek vrijwel tot de laatste plaats bezet. Tijdens de debatten, waarbij de voor- en tegenstanders van het voorstel van B. en w. achtereenvolgens aan het woord kwamen alle fracties brachten één of meer sprekers in het geweer kwam de v-vu' .Wilschut (AR) met een derde mo gelijkheid, waarop door het college slechts terloops was gewezen, nl. verplaatsing van de Veemarkt naar een terrein ten Oosten van de Boezem. Het Basisplan zou in dit geval gehandhaafd blijven, de markt bleef in de nabijheid van het slachthuis, het verschil in afstand zou niet zo groot worden, de rijksvergoeding werd niet ge riskeerd, de Bergpolder bleef open voor woningbouw, er zou voldoende parkeer- tprrein te vinden zijn en de uitvoering van het plan zou goedkoper zijn. Boven den zou wellicht de gemeentelijke boom- i ia»,kwekerij welke zich in de om- r.S E5?S nog gedeeltelijk den gespaard. Hoewel burgemeester Van ^alsJpydA) nadat de wethouders J. Meertens (PvdA) en H. E. v. d. Brule (KVP) respectievelijk het standpunt van de minderheid en de meerderheid in het college hadden verde digd in de avondzitting er op wees, dat men deze zaak met de nodige nuchterheid moest bekijken en dat de meeste sprekers in hun ijver zoveel hadden willen bewij zen, dat zij vaak over het doel hadden heengeschoten. dienden de heren I G v. d. Ploeg (PvdA) en ir P. Boersma (CHU: een motie in waarin de raad zich vóór verplaatsing naar het Bergpolderterre n uitsprak. Deze motie werd met 19 tegen 24 stemmen verworpen. Hierop nam de raad zoals gemeld, met 26 tegen 17 stemmen de door de heren Wilschut en Willemse ingediende motie aan. De stemmen in alle fracties waren sterk verdeeld. Alleen de leden van de KVP- en de CPN-fractie stemden geza menlijk respectievelijk tegen en vóór beide moties. Thans zal het college een oplossing moe ten zien te vinden voor de vraag, hoe de Veemarkt naar het terrein ten Oosten van de Boezem te verplaatsen en daarbij de gemeentelijke kwekerij zoveel mogelijk in tact te laten. Nederland medegedeeld, dat de televisie verbinding tussen België en Nederland (Brussel-—Lopik) in Maart zal gaan func tioneren. Dit betekent, dat van deze maand af Nederlandse televisiekijkers Belgische programma's zullen kunnen ontvangen. Nederlandse programma's worden reeds geruime tijd naar België uitgezonden. (Van onze correspondent) Door de gemeenteraden van Tilburg en Breda werd onlangs besloten aan Humani tas, vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag, voor het jaar 1954 geen subsidie meer toe te kennen. Tegen deze besluiten is Donderdagavond in Tilburg een grote protestvergadering van Humanitas voor geheel Brabant ge houden. De voorzitter van Humanitas. mr dr J. In 't Veld, de heer mr A. Stempels, hoofdbestuurslid van het Humanistisch Verbond en de heer 1 Scheps lieten een fel protest horen. Men noemde het een onrecht, omdat de Humanisten hierdoor worden uitgesloten op maatschappelijk terrein iets te doen voor degenen, die zich niet willen wenddn tot confessionele or ganisaties. trekken. Do directie van R. S. Stokvis en Zonen maakt bekend, dat onder gebruikmaking van het recht bij de trusacte verleend zal orden overgegaan tot vervroegde aflos- baarstclling van 3.000.000 der 3V? pet converteerbare obligaties tot de koers van 101 pet. Het oorspronkelijke bedrag der uitgifte van converteerbare obligaties beliep 6.000.000 De uitloting zal op 2 Maart a.s. plaats vinden, waarna publicatie der uitgelote nummers zo spoedig mogelijk zal geschie den. In aansluiting op bovengenoemd be sluit betreffende vervroegde aflosbaar- stelling per 15 Aprii a.s. van een gedeelte ad 3.000.000 der 3V4 pet. converteerbare obligaties R. S, Stokvis en Zonen, verne men wij. dat commissarissen en directie dezer vennootschap aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders zu'len voorstellen, het dividend over het boek jaar 1953 op 9 pet te bepalen. Vorig jaar werd. gebruikmakend van de faciliteiten van de Wet op Herkapi talisatie. 12% pet uitgekeerd, waarvan 10 pet in aandelen en 2% pet in contan ten. Het ligt in de bedoeling, de jaarstuk ken vóór 15 April aanstaande verkrijg baar te stellen. Tot die datum behouden de houders der ter aflossing aangewezen obligaties het recht, hun stukken, onder bijbetaling van ƒ412,50 in contanten, te converteren in aandelen, ten volle delende in de resultaten van het lopende boekjaar. gevaar op bet ogenblik niet bestaat; het zal nop jaren en jaren duren, vóór Duitsland een gevaar kan worden, maar het communistische-Russische ge vaar is simplii.'.ter bij voortduring acuut. Men beweert wei eens, dat Hitier tussen 1933 en 1939 een bijna onoverwinnelijk leger uit de grond heeft gestampt; deze opvatting is o.. onjuist dat hij in zo korte tijd een gevechtwaardig leger kon maken, was he* gevolg van het feit dat. laten we zeggen tussen 1921 en 1933, de grondslag voor zo'n leger was gelijk de Russen dat nu weer Duitsland doen En van dat andere feit, dat de Duitse generale staf door Versail les niet was opgeheven; deze heeft steeds doorgewerkt; en grondig. Echter, ook een tuekomstig gevaar moet men in zijn overwegingen durven be trekken. En da* heeft het Westen, dat heeft mede de Duitse bondskanselier Adenauer gedaan. Ei waren daarbij drie mogelijkheden, een geneutraliseerd en on bewapend DuiiManu een Duitsland met een zelfstandig nationaal leger. En een (moderne tij de'gen oplossing) een Duits leger in een vee? grotere Europese troe penmacht. Terecht heeft men ingezien, dat de eerste twee mogelijkheden onpractisch en gevaarlijk zijn. Een neutraal Duitsland betekent een vacuum in het hart van Europa, dat ofvtel door Rusland zou wor den overweldigo. ofwel heel spoedig zich zelf zou gaan bewapenen en dan onge twijfeld met de gedachte om de verloren gebieden in hei Oosten te heroveren. Om dezelfde reden werd een nationaal Duits leger afgewezen. De derde oplossing heeft het voov eel dat daardoor de on vermijdelijke nerbewapening van Duits land geplaatst wordt in eer Europees ka der; wat het Duitsland onmogelijk zou maken om een oorlog tegen de Sovjet- Unie te ontketenen, indien het daartoe ooit, ook weer na de ervaringen van het verleden, lust zou voelen Er waren en zijn natuurlijk r og andere, even belang rijke motieven im de Europese Defensie gemeenschap te verwezenlijken, maar de ze kunnen Rush nd minder of in het ge heel niet aanspreken. Nu is het probleem, of de E.D.G. tot stand zal komen; d.w.z., of het Franse parlement haa za, aanvaarden of niet. Na de Berlijnse conterentie kan men niet meer aankomen met het argument dat eerst met de Russen moet worden ge praat; men kan eenvoudig niet met hen praten, omdat zii voor het Westen onver staanbare taal spreken. Te Berlijn is ge bleken, dat overeenstemming over Duits land niet mog=!rk is Zal Parijs over zijn andere bezwaren heenstappen? Eerlijk gezegd, we welen het niet. Sommigen zeggen ja, anderen neen Maar er zal nu eindelijk toch, in het belang van het ge hele Westen, een beslising moeten vallen. Bidault heeft sterke argumenten in han den gekregen; maai argumenten moeten het vaak tegen sentimenten afleggen En dat de Franse oppositie tegen de E.D.G. bovenal een kwestie van sentiment is, wordt nergens betwijfeld De ambassadeui van België bij ons hof, de heer E. Graeffe, heeft gistermiddag in de bovenzaal van de boekhandel van Stoc- kum een tentoonstelling geopend van Vlaamse boeken. De tentoonstelling heeft betrekking op het Vlaamse boek. dat in België is verschenen, zowel als op de boe ken van Vlaamse schrijvers, die in Ne derland werden uitgegeven. De tentoonstelling is mogelijk door het initiatief van een viertal Vlaamse uitge vers. Het is een rijke verzameling boeken op allerlei gebied. Men kan zeggen, dat de periode van de laatste vijftig jaren op deze tentoonstelling is vertegenwoordigd. De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, zei, dat het Vlaamse boek zich, na de tweede wereldoorlog, in een groeiende belangstelling van het Nederlandse publiek kan verheugen Schrijvers als Marnix Gij- sen en Gerard Walschap hebben er onge twijfeld toe bijgedragen om onze Vlaamse auteurs ingang in een ruimere lezerskring te doen vinden. De heer Eug. de Bock, die vervolgens het woord voerde merkte op, dat Belg'ë jaarlijks voor ongeveer 5 millioen gulden aan in Nederland uitgegeven boeken koop! en voor ongeveer lVs millioen gulden aan in België uitgegeven Nederlandse boeken aan ons land verkoop'. België is voor Ne derland veruit het voornaamste exportge- bied in Europa en Nederland is voor Vlaams-België eveneens het voornaamste exportgebied. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de ministers Beyen en Luns, door de vice-president van de raad van state, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voor zitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, de burgemeester van 's-Gra- venhage, mr F. M. A. Schokking en vele anderen. De Raad van State, afdeling geschillen van bestuur, hoorde gisteren enige des kundigen over het standpunt van de ge meente Wassenaar, dat in deze gemeente een halteplaats zou moeten komen in de autobusverbinding Den Haag—Amsterdam. Op dit punt verzet Wassenaar zich tegen de aan de Ned. Spoorwegen verleende concessie, welke inhoudt, dat alleen in Den Haag op drie en te Amsterdam op twee punten passagiers mogen worden opgeno men of uitgelaten. Een vertegenwoordiger van dese„aarsë wegen verzette zich tegen het Wassenaarse standpunt, omdat dan de concessie haar eigen aard zou verliezen. De buslijn is De- <Joeld als een aanvulling op het reizigers- vervoer per trein tussen de beide grote steden. Het vervoer van tussengelegen plaatsen dient door streekvervoerders te worden verricht. Ditzelfde standpunt hul digde een vertegenwoordiger van de streekvervoersmaatschappij Maarsse en Kroon. De zegsman van de Spoorwegen zeide desgevraagd, dat het vervoer met de bus lijn verre van bevredigend Is. Met het Amsterdamse gemeentebestuur wordt thans overleg gepleegd om het eindpunt van de lijn meer naar het centrum (Mu seumplein?) te verleggen, omdat men het eindpunt Surinameplein als voornaamste handicap voor het lonend maken van de exploitatie beschouwt. Staatsraad Van Schaik zeide zich van de situatie op de lijn op de hoogte te heb ben gesteld. Hij heeft de indruk gekregen, dat de buslijn op het ogenblik veel op een doodgeboren kindje lijkt. De commissie zal na beraad advies in deze kwestie van de Kroon uitbrengen. IV NEW-YORK, Februari. VEN MIN als de Amerikaanse Katholieken een eigen vakverenigings leven kennen, evenmin als zij Katholieke dagbladen uitgeven, zo hebben ze ook evenmin organisaties, die de Katholieke tegenhanger zouden kunnen vormen van de Nationale Vereniging van Ouders en Leraren, oj van de soortgelijke New-Yorkse organisatie. De Amerikaanse Katholieke onderwijzers en opvoeders zijn allemaal in de grote Nationale organisatie opgenomen. Zij menen, dat zij als Katholieken in neutrale organisaties liun invloed effectiever kunnen doen gelden dan wanneer zij geen lid van die Vereniging!en) werden en eigen organisaties vormden Maar nu js de hele positie van Amerikaanse Katholieken zo anders dan de Nederlandse Katholieken in Nederland kennen. Want op een jevotking van 160 millioen Amerikanen zijn slechts 30 millioen Kat lolieken. In sommige staten van Amerika zijn ze zo dun gezaaid (of oo wordt hun hel leven zo moeilijk gemaakt) dat het hele Katholiek'1 organisatie leven, dus ook dat van liet onderwijs, zich hier anders heeft moeten ontwikkelen. Speciaal in de Zuidelijke staten van Amerika hebben de Katholieken het 't zwharst te verantwoorden. De toestand daar word* het beste geïllustreerd door liet volgende voorval: een priester meent een neger jongetje op straat te herkennen, en vraagt hem: „Zeg, ben jij niet Katholiek. Het verschrikt antwoord luidt: „O nee, Fatlier, het is al erg genoeg dat ik een neger ben!" ALLEEN in de gebieden en de steden waar een sterke concentratie van Katholieken is - als in New-York - zijn Katholieke leraren en onderwij zers georganiseerd. In het diocees New- York bedraagt het aantal leden van die organisatie 7000. Deze vereniging heeft echter vooral tot doel, dat de Katholie ke opvoeders het contact met e'*aar niet verliezen; dat ze op de hoogte blij ven van voor het onderwijs belangrijke publicaties; en dat zij op enkele verga deringen In de loop van het jaar de moeilijkheden betreffende godsdienstig onderwijs kunnen bespreken. Voor het overige ontplooit deze Katholieke Le raren-organisatie geen grote activiteit Een totaal van bijna 10.000 Katholiekr lagere scholen zijn er In de V. S. mei 2.791.288 Katholieke leerlingen. Er zijn ongeveer 2111 Katholieke hogere burger scholen met 551.073 Katholieke leerlin- tiviteil ontplooit dan w(j dat in Neder land kennen. Dit is een directe weer- slag van die afwezige geregelde wissel werking tussen Katholieke ouders, lera ren en leerlingen. Wanneer de Katho lieke leerlingen zich gedwongen zien openbare scholen te bezoeken, kunnen zij zich, dank zij hun paroehic. toch in allerlei recreatie-mogelijkheden ver heugen welke hur. andur.* door Katho lieke scholen zouden geboden zijn Dus ook de Katholieke leerling op de open bare school voelt zich door (iet buiten gewoon 'ntensipve paroeh'ëie leven op genomen in 'n Katholle*, gemeenschaps leven Europese Katholieken staan soms aanvankelijk wat vreemd te kijken hij ai die parochie-avonden waarop ge danst en van alles gedaan wordt. Maar alleen door de organisatie van dergelijke activiteiten en amusementen kunnen geestelijke leiders over de jonge men sen, die in de neutrale atmosfeer van de openbare school leven, blijven wa ken en hun ontwikkeling gadeslaan via de parochiële recreaties. gen. Op meer dan de helft van de laat ste scholen is co-educatie ingevoerd Aan deze cijfers kan men .wel direct zien waarom de Amerikaanse Katholieken 't verstandiger achten geen eigen natio nale ouders- en lerarenvereniging op te richten. Trouwens, minstens 3 millioen Katholieke leerlingen gaan op Ameri kaanse openbare lagere scholen en 1,5 millioen naar openbare hogere burger scholen. Daar bovendien een groot per centage van Katholieke onderwijzers aan Amerikaanse openbare scholen zijn verbonden, kan in dit land onmogelijk op grote schaal een nauwe samenwer king tussen Katholieke leraren en Ka tholieke ouders ontstaan. Maar vandaar dat nu wel dc Ameri kaanse parochie veel grotere sociale ac- OOR Europeanen wordt hier vaak de vraag gesteld maar bestaat er niet iets als een schoolstrijd in dit land. en wat doen de Amerikaanse Ka tholieken daarin? De Amerikaanse Ka tholieken kunnen weinig ondernemen Zelfs wanneer ze zich bepalen tot pure reacties, en zich verzetten zoals inder tijd tegen de Barden-wet (die intussen ter ziele is), dan is het nóg of in heel Amerika de brandklokken worden ge luid. En het verzet van de Katholieker tegenover de Barden-wet was volkomer gerechtvaardigd want deze wet kantte zich tegen elke federale hul aan Ka tholieke scholen - óf precieser „bijzon dere" scholen, maar de Katholieke scholen waren daarmee bedoeld Var de 300 millioen dollar die dus jaarlijkF beschikbaar was voor hulp aan open bare scholen, mochten de Katholieker geen cent meedelen, zelfs als het bus vervoer, niet-reltgieuze leerboeken ol medische verzorging der Katholieke schoolkinderen betrof. En, zoals men weet, ontvangen de Ka tholieken federale noch staatshulp vooi hun scholen Terwijl zij tóch als alle Amerikaanse burgers de verplichting hebben om belasting te betalen voor de openbare scholen. (In Amerika kan n.l. ieder burger zijn kinderen „gratis naar de lagere school zenden omdat hij het schoolgeld reeds in zijn belasting be taalt Doch ook kinderloze belastingbe talers betaien dit schoolgeld natuurlijk) En de Amerikaanse Katholieken die hun kinderen naar Katholieke scholen sturen, betalen dus feitelijk dubbel schoolgeld In de weinig tolerante houding welke zich in deze situatie uitdrukt, zien de Amerikaanse Katholieken een positieve factor tot bevorderinr van de ongods dienstigheid Want zij menen dat de staat met willekeur handelt door alleen de openbare scholen te willen laten pro fiteren van staatsgelden en laarmee a.h.w zich tegen godsdienstige opvoe ding verklaart. Niettemin vermijden de Katholieken, als het nigszins kan een luid protest, daar het psychologisch een averechtse werking zou uitoefenen Zij gaan rust g voort met (lx* o werken aan eigen scholenbouw Want tegen de ver drukking in groeit het aantal Ka'holie ke leerlingen en. scholen Doch ook in de Katholieke scholen heerst een ver schrikkelijk lerarentekort. In sommige klassen zitten 100 kinderen, zodat maar een ha|ve dag aan de ene en een halve dag aan de andere helft van de kinderen les kan worden gegeven. ERINGE overwinningen hebben de Katholieken in de laatste jaren toch nog gemaakt De Katholieke kinderen kunnen bijv van de subsidie voor school-lunches mee profiteren Ook kunnen de Katholieken nu van de rege ring tegen heel lage rente leningen krij gen voor de bouw van bepaalde delen van een Katholieke universiteit Maar de Katholieke scholen kunnen zulke le ningen niet krijgen Het is wèl te be treuren. vooral als men de interne ver houdingen en toestanden op lagere open bare scholen eens vergelijkt met die op le kath l.eke scholen In it laatste Is de discipline veel sterker en ook de proble men - welke men als gevolg van het ■assenoonglomeraat ln klissen van zelfs 10 of 50 k-nderen v:odt en waar leraren in Eurooa zelden of noo'i mee te doen krijgen - zijn percentsgewijs op de ka- hoüpke scholen in Amer'ka veel lager Maar cle situatie is oelaas. zoals een Amerikaanse oriestei ni'i vandaag nog erzekerde: „Wij £rneriksanse katholie ken" ze- hij. „boeven ei niet op te reke nen da: we het ooit ng eens zover brengen ais de kath',lieten van Neder land het hebben gebracht Dat", besloot nij zuchtend, „is uitgesloten". (Van onze Utrechtse redacteur). In Utrecht werd gisteren onder grote belangstelling begraven de bekende Utrechtse edelsmid Jan Eloy Brom. In de St. Willibrorduskerk werd een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor H. Mets, die ook de beaardings- plechtigheid verrichtte met assistentie van pastoor Van Dijk uit Doorn als diaken en kapelaan P. Krijnen als subdiaken. Op het kerkhof zong de Schola Cantorum van de Katholieke Kerkmuziekschool on der leiding van directeur II. Voncken de liturgische gezangen. Op de baar lagen bloemstukken van het gemeentebestuur van Utrecht en van het personeel van Brom's Edelsmidse, dat het stoffelijk over schot uit de kerk droeg. Het aartsbisdom was vertegenwoordigd door mgr prof. dr R. Post, het gemeentebestuur door mr A. van den Berkhof, de Alg. Kath. Kunste naarsvereniging door de schilder Lambert Simon en architect N. de Jong, het Aarts bisschoppelijk Museum door plebaan J. v. d. Burg en dr A. Bouvy, het Ned. Goud en Zilvermuseum door de heer B. J. J. van Baarn en het Genootschap „Kunstliefde" door J. Engelman en Fedde Weidema. Verder gaven blijk van belangstelling mr H. W. de Vink, lid van Ged Staten mgr Lagerwey, van de Oud-Katholieke Kerk, prof J. Fortmann, president van het Philosopljicum Dijnselburg van het aarts bisdom, mej. dr E. Houtzager, directrice van het Centraal Museum, mr J. van Campen, stadsarchivaris, prof. dr H. Weve en prof. mr W. Pompe en verscheidene kunstenaars onder wie Joan Collette uit Nijmegen, Herman Walstra en Jan Noyons. Een broer van de overlede, de heer Leo Brom dankte voor de belangstelling. In de zaak tegen de 54-jarige land bouwer D L. uit Heelweg bij Varsseveld, heeft het Arnhemse gerechtshof gisteren het vonnis van de rechtbank aldaar dat levenslang luidde, conform de eis van de procureur-generaal, bevestigd. Zoals bekend heeft L. terecht geslaan wegens het veroorzaken van de dood van drie huurlieden, twee broers te Lindert en hun zuster, door tijdens hun afwezig heid vergif in hun eten te mengen. Hij zou dit hebben gedaan om geld te kunnen wegnemen teneinde daarmee een hypo theek af te lossen. Het hof achtte het niet aannemelijk, dat er tijdens het plegen van het feit een ziekelijke storing van zijn geestesvermo- gens heeft bestaan. Tot de geschenken, welke erfgroother- togin Josephine-Charlotte van Luxemburg en haar gemaal zullen ontvangen voor hun Woensdag geboren dochter Maria Astrid zal ook een aouarel behoren, dat vervaar digd is door de kunstschilder Pie Sehmi'z te Geleen Dit aquarel zal naar Luxem burg worden gezonden door mej. Kent- gens, de Geleense onderwijzeres, bij wie erfgroot.hertog Jean na de bevrijding enige tijd in de kost was en die d-»irom verleden laar de bruiloft van het Luxem burgse erfgroothertogelijke paar bij mocht wonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7