In kern-energie de mensheid van ligt energie-balans t behond van L vtA I Indeling gemeenten op Goeree-Overflakkee Japans schip ramde die onmiddellijk zonk Drama's op overwegen EEN OPINIE-ONDERZOEK BIJ NEDERLANDERS IN AUSTRALIË Kok en matroos verdronken r In t weekeind was het iveer niet best met de overwegen Waar moet de wereld haar kracht en warmtebronnen zoeken? Zeven leden der bemanning gered Maandag 22 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zon, water, olie, steenkool of atoom Negentig procent wil niet meer terug KARSOTERUB Gecombineerde actie tegen de herziening Noodkreten uit potdichte mist hoven Nieuwe Waterweg Drenkelingen uit ijskoude water opgevist De ziekte van Kardinaal De Jong Weer Pool in Engeland verdwenen Twee hoge prijzen Trein greep auto A WEERBERICHT Zonne-energie Internationale gekken Witte steenkool- en getijden- energie Steenkool, petroleum en aardgas Atoom-energie Balans Het Nederlandse energie vraagstuk Mammie wrijft de kou er uit verkoudheidszalf GEEN DERTIEN, MAAR ééN UUR 99 m - wffs "hit- A - Loods cn tweede machinist zwommen naar Rozenburg Twee matrozen kregen shock Of het boter was..... Redder verdronken? H. V ader zendt Apostolische zegen Father Borynski nog spoorloos De 50.000 en de 15.000 uit de Staatsloterij Bestuurder had zich eerst over tuigd of overweg vrij was Paard met hoef tussen rails en bestrating bekneld De' weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Nevelig weer met veel bewolking en later kans op enige regen vanauit het Westen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinosdag 23 Februari: Zon op 7 41 uur, onder 18.07 uur. Maan op 0.00 uur, onder 8.55 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Opstelling Het Verbond van Wetenschappelijke Werkers heeft in het hygiënische labora torium te Utrecht Zaterdag een belang wekkende conferentie gehouden ver de wereld-energievoorziening. Het openingswoord werd gesproken door prof. dr K. C. Winkler uit Utrecht. Deze zeide dat het hier om een onder werp gaat, dat alle mensen van weten schap raakt. De wereldbevolking stijgt met het energie-verbruik en wanneer aan dat verbruik een halt wordt toege roepen dan zal het mensdom ineenstor ten tot op het peil van het dan mogelijke energieverbruik. Nu zal het de kunst zijn, zo oordeelde spreker, die schokken op te vangen. Dr B. Kok uit Wageningen bekeek hierna in het zijzonder de zonne-energie. Spr. schetste de zonne-energie als ont zaglijk groot. Zij is in één maand gelijk te stellen aan onze gehele koolvoorraad en in twee maanden a twee jaar met de gehele uraniumvoorraad op aarde. Die maohtdge zonnewarmte is echter zeer verspreid. Alleen de plant vindt de zonne- energie, die ze gebruikt, misschien te hoog; voor 's mensen nut is zij echter te laag. Hoogstens kunnen wij haar door be paalde toestellen opvoeren om electri- citeit te maken. De plant verbruikt de zonne-energie echter photochemisch. Zij zet de energie om in zetmeel en knal gas. Wisten wij hoe, dan zou dit de mens aanwijzingen geven op welke wijze zelf te handelen. Spr. deed uitkomen, dat zonne-energie echter wel een reeks beloften inhoudt. Geen andere op dit tijdstip bekende ener giebron benadert deze ook maar in de ver- te. Helaas is de situatie zo, dat de hoeveel- heid research, welke in deze richting wordt bedreven, hiertoe in geen enkele verhouding staat. De extensieve aard van de zonne-energie doet ook geen impuls tot onderzoek voor oorlogsdoeleinden ver wachten. Maar ook zonder een dergelijke prikkel zal een verstandig vooruitzien in de toekomst tot meer doelbewust zoeken dn deze richting nopen. Bij de discussie bleek men het niet eens te zijn over het beginsel, of toepassing van zonne-energie niet moet leiden tot kli- Eiaatwijziging. .vro^' ^res<len wees erop, dat hij in het schema de toepassing van wind-energie miste. En toch is hij voorzitter van een groep „internationale gekken", zo zeide hij, die menen, dat hier toch nog wel iets kan inzitten. Prof. ir S. Begcmann uit Rotterdam sprak vervolgens over de witte stecnkool- en Setjjden-energie, waarbij hij er op wees, flat indien alle waterkrachtenergie- bronnen, die technisch uitvoerbaar zijn, Jnaar nog niet gebouwd werden, diénst- naar zouden worden gemaakt, deze toch maar gerekend naar het jaar 2000, rond drie procent van de behoefte aan energie zou dekken. Door opsparen van water bij vloed in door afdamming van zeearmen te vormen bekkens en het laten aflopen van dit water naar zee bij eb kan eveneens waterkracht gewonnen worden. Alhoewel hiermede, naar het zich laat aanzien, op daarvoor zeer gunstig gelegen plaatsen belangrijke hoeveelheden energie economisch gewon nen zullen kunnen worden, zal toch, meen de spr-, de totale productie van getijden- energie voor de wereldenergie niet van belang kunnen worden. De benodigde wer ken zijn n-1. door de geweldige hoeveelhe den water, die nodig zijn, bij een matig vci'schil tussen eb en vloed, zeer kostbaar. Prof. d W. van Krevelen besprak het onderwerp steenkool, petroleum en aard- gas> de enige „echte" energiebronnen. Spr. ogde er de nadruk op, dat koolstof echter b,et alleen energiebron- maar ook een licul Voor de chemische industrie is. Wel- sch -*al in de t°ekomst de gehele chemi- op t '"dustrie op de een of andere manier is A,0olstof zijn aangewezen. Volgens spr. °P a ns 100.000.000.000 ton aan koolstof in a Wereld verbruikt, waarvan de helft e 'aatste dertig jaren. Etof'hWees °P noo(izaak om met kool dus j?et uiterste effect te bereiken. Er zal de y„er gelet moeten op verspilling bij zullen Warming- Onrendabele centrales zal dro"106^11 worden vervangen, cokes de spoo°S geblust moeten worden en bij stoomtra^8611 op de wereld zal men de trische t i moeten vervangen door elec- dat er J5eaIcracht. Overigens meende spr. yo°r de komende 100 jaar nog vol- doenu- fossiele brandstoffen zullen zijn, genoeg om daarmede de komst van de kern-energie af te wachten. In de z.g. -.diepte-vergassing" heeft spr. maah weinig vertrouwen. In Rusland, waar men er nogal wat aan gedaan heeft, ging men nooit dieper dan 60 meter. Het gehele denkbeeld van de dieptëvergassing is meer fascinerend en interessant dan veelbelovend. Het consortium, dat in Bel gië proeven nam, is thans ontbonden en dat betekent dus niet veel goeds. Spr. meent echter, dat men wel zeer zuinig moet zijn op de fossiele brand- stoffen ten behoeve van de chemiscne industrie. Het chemisch vervaardigde nylon heeft de zijde al verdrongen en het is niet onmogelijk, dat eerlang wol en katoen ook door producten uit steenkool worden terzijde geschoven. Hetzelfde zal het geval zijn met de tegenwoordige lo den buizen. Tenslotte wees prof. Van Krevelen er op, dat in Nederland 9 pet van de kool in chemicaliën wordt om gezet. Nederland staat in dit opzicht vooraan. Dr P. N. Endt uit Utrecht behandelde meer in het bijzonder de kern-energie. Hij wees er op, dat de wereldvoorraden aan splijtbaar materiaal worden geraamd op 25 millioen ton uraan en 1 millioen ton thorium. De kosten bedragen niet meer dan 200 dollar per kg Dat is volgens spr. niet duur. Het dure bij de kernenergie centrales is de installatie, waarin veel ge- investeerd moet worden, maar de brand stof kan niet duur worden geacht. De toekomst voor de kern-energie is dus niet somber, maar aan het gebruik zijn beperkingen vebonden. Kernreactoren zijn zware installaties, die vrijwel alleen n aanmerking komen voor electrische cen trales of als scheepsmotor voor grote schepen. Deze zijn echter samen maar ver antwoordelijk voor een 15 a 20 procent van de wereld-energie-consumptie. Wij kunnen verwachten, dat men in de toe komst (zeg over 100 a 150 jaar) zal trach ten voor zoveel mogelijk werkzaamheden electrische energie te gebruiken, opgewekt met kern-energie. Voor auto's en vlieg tuigen zijn de reactoren echter ongeschikt. Ook dit maant tot zuinigheid met de fos siele brandstoffen en dit brengt de eis naar voren zo spoedig mogelijk te begin nen met de bouw van kerncentrales. Er wordt energie gewonnen, zo zeide spr., wanneer zware kernen worden ge spleten, maar ook als lichte kernen wor den samengevoegd. Hierop berust de wa terstofbom, waar energie vrijkomt als wa terstofisotopen bij zeer hoge temperatuur zich met elkander verbinden en daardoor in helium overgaan. Het is zeker niet uit te sluiten, dat dit principe nog eens voor nuttige energie-winning gebruikt zal wor den. De grondstofen voor dit procédé zijn practisch onbeperkt. Prof. dr ir R. W. van Bemmelen uit Utrecht deed vervolgens een poging tot de opstelling van een energiebalans. Hij merkte daarbij op. dat door de uitputting van de economische reserves aan fossiele brandstoffen in de tweede helft van de twintigste eeuw een steeds dwingender noodzaak zal ontstaan om de gebruike lijke energiebronnen met andere bronnen van goedkopere energie aan te vullen. Volgens de huidige stand van de we tenschap zal het energie-inkomen slechts 15 procent van de behoefte aan goedkope energie kunnen dekken. Daar de mens heid echter op den duur haar activiteit geheel op het energie-inkomen zal moe ten baseren is net nodig, dat het weten schappelijke onderzoek op dit gebied met kracht wordt voortgezet. Ondertussen zouden de tekorten aan beschikbare goedkope energie, die nog vóór het einde van deze eeuw te ver wachten zijn, gedekt kunnen worden door een snelle uitbreiding van het geïnstal leerde vermogen van atoomcentrales. De reserves aan kernbrandstoffen voor deze centrales zijn voor een paar eeuwen toe reikend. Indien men in staat zou zijn om het proces van de atoomvcrsmelting, dat in de waterstofbom wordt toegepast tot technisch hanteerbare intensiteit te tem peren, dan zou daarmede het energie vraagstuk zelfs definitief zijn opgelost. Moeilijkheden zijn echter te verwach ten op het gebied van de voorziening met metallische en niet-metallische grondstoffen, die voor zo'n industriële uitbouw der technocratische cultuur nodig zijn. Voor een land ais Nederland, dat slechts over een klein energie-inkomen uit de van zonnestraling afgeleide ener- j gie-bronnen kan beschikken en waarvan de reserves aan fossiele brandstoffen betrekkelijk gering zijn, is de toepassing van kern-energie de aangewezen weg om te voorzien in de tekorten aan goedkope industriële eneigie, die in de nabije toe komst te verwachten zijn. Ir A. van der Linden behandelde daar na nog eens apart het Nederlandse ener gievraagstuk. Naast exploitatie van de waterkracht I en eventuele benutting van zonne-ener gie en aardwarmte, biedt de toepassing van kern-energie de meest hoopvolle perspectieven. Omdat echter het proces van kernsplijting bijzondere bescher mingsmaatregelen vereist, die uit hoofde van de hieraan verbonden kosten tot pro ductie op een zo groot mogelijke schaal nopen, zal vermoedelijk atoomenergie het eerst economisch worden toegepast in electrische centrales. Bovendien wordt door de omzetting van de atoomenergie in electrische energie de meest geschikte vorm verkregen om deze dienstbaar te maken aan het bedrijfsleven en de gezins huishoudingen. Uit de gegevens, die beschikbaar zijn van in het buitenland uitgewerkte pro jecten van atoomcentrales, kan worden geconcludeerd, dat men er in zal slagen met een investeringsverhouding van rond 2, hetgeen zou betekenen, dat een atoom- i centrale de energie goedkoper zal kunnen opwekken dan in een moderne kolen centrale mogelijk is. Een opinie-onderzoek onder dc Neder landse emigranten in Australië heeft uit gewezen. dat 90 procent van hen in Australië wil blijven. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Nederlandse informatiedienst in Sydney en strekte zich uit over een groot aantal emigranten, waaronder pas gearriveer- den en personen die er al drie of vier jaar wonen. De overwegingen waarom men wenste werkt van twee kanten tegelijk Bi) apoth. eti droff 75 at tune flacon 1.2 te blijven waren: betere levensomstan digheden, goed klimaat en goede werkge legenheid tegen lonen, rie hoger zijn dan in Nederland. Tien percent wenste om verschillende redenen naar Nederland terug te kereu. De Nederlandse emigratie-autoriteiten in Australië deelden in aansluiting op het onderzoek nog mede, dat liet aantal van hen, die wensen terug te keren, snel terugloopt als de eerste moeilijkheden van taal, huisvesting en werkgelegen zijn overwonnen. Volgens de officiële cijfers z'in... er thans nog 48.000 functies in Australië te bezetten; officieus schat men het aantal op 60.000. Met ingang van vandaag passen de AVRO-omroepers, in opdracht van de di rectie. bij hun tijdmeldingen via de micro foon na twaalf uur des middags, voortaan ook weer de telling van één tot twaalf toe in plaats van dertien tot vier en twintig. Men keert hiermede terug naar het spraakgebruik, dat zich nim.-ier aan de tijdsaanduiding van het spoorboekje heeft aangepast. Alle gemeenteraadsleden van hetl eiland Goeree-Overflakkee zijn uitgeno digd voor een 27 Maart a.s. in hotel Zaaijer te Middelharnis te houden ver gadering, teneinde zich te verstaan ten aanzien van het ingediende wetsontwerp herziening indeling gemeenten op Goe ree-Overflakkee. Deze vergadering is uitgeschreven door het oude comité, dat destijds een ver weerschrift tegen de samenvoeging heeft ingediend. De bijeenkomst zal worden gepresi deerd door de heer C. M. Vogelaar te Melissant. Ook zal tegenwoordig zijn mr L. J. den Hollander te Middelharnis, die toegevoegd adviseur was bij de oude commissie. Deze commissie zal opnieuw worden geïnstalleerd, hetzij ongewijzigd of in nieuwe vorm. Het ligt voorts in de bedoeling, dat in de komende weken een massa-vergade- ring zal worden belegd, die voor vereni gingen e.d. en ook voor het publiek toe gankelijk is. Op de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Poortersliaven beeft gisteremnorgen om tien -minuten voor lialf tien in een zeer dichte mist het Japanse schip „Kamogawa Maru" de Rotterdamse kustvaarder ^Leuvehaven" midscheeps aangevaren, waarna dit laatste schip binnen enkele minuten zonk. Alleen de mast van de verongelukte boot steekt nog hoven het water uit. an de negenkoppige bemanning kwamen hij deze fatale hotsing twee mannen om het leven. Het zijn de 67-jarige kok Ai Smit uit Rotterdam en de 22-jarige matroos Nol Niën uit Roermond. De loods, die zich op het ogenblik van het ongeluk ook aan boord bevond, wist zich zwemmende te redden. De plaats, waar de aanvaring gebeurde. De masten van de Leuvehaven steken nog een klein stukje boven water uit. Links het Japanse schip, dat de aan varing veroorzaakte en later weer werd vlot gesleept. 'N-h - J Beide schepen waren gisterenmorgen op weg naar zee. Maar hoe verder men de Hoek naderde, des te dichter werd de mist. De kapitein van de Leuvehaven" oordeelde het dan ook, in overleg met de loods, beter voor anker te gaan. Dit ge schiedde ongeveer 200 meter dwars van boei wit 3. Het 7300 brt metende motor schip „Kamogawa Maru" van de Tovo Kaiun KK te Tokio had het echter niet nodig gevonden stil te gaan liggen. Het schip liep toen plotseling in de potdichte mist op de Nederlander en raakte deze midscheeps. Het gemaakte gat was zo groot, dat het kustvaartuig binnen enkele minuten gezonken moet zijn. Het schip mat 347 ton en was eigendom van de N.V. Gebr. Van Udens Scheepvaart- en Agentuurmaatschappü te Rotterdam. Op radioseinen. die de „Kamogawa Maru" onmiddellijk uitzond, kwamen ipoedig verscheidene schepen in actie en hadden ze al geen radiobericht opgevan gen. dan werden ze althans voorzover '.e in de nabijheid lagen wel gealar meerd door noodkreten, die uit de dichte mist tot hen doordrongen. De „President Leis", de reddingboot uit Hoek van Hol- 'and, was spoedig gereed om uit te varen, evenals de loodsafhaalboot „Makreel'' chipper P. van der Gaag. Deze laatste boot heeft een belangrijke De kapitein van de „Leuvehaven na zijn redding rol gespeeld bij de redding. Omdat er bijna geen zicht was en men alles als het ware op de tast cn de intuïtie moest doen, zette de ..Makreel" eerst koers langs de Zuidwal, het eiland Rozenburg. Men hoorde hier en daar geschreeuw en hulpgeroep. Eindelijk doemde uit de mist een omgeslagen sloep op, waarop zich een drietal drenkelingen bevond. Men slaag de er in hen aan boord te nemen. Even later ontmoette men een sloepje, dat door het bij de Kruitsteiger gelegen marine vaartuig „Paets van Troostwijk" was ge streken, omdat men kreten om hulp had vernomen. Van dit sloepje werd even eens een drenkeling overgenomen, die uit het ijskoude water was opgevist. Al rondvarende stootte men bijna op een balk, waaraan een vijfde man hing. die geheel was verstijfd van de kou en wiens krachten het bijna begaven. Ook deze werd met veel moeite aan boord gebracht. Inmiddels was er te Hoek van Holland bericht binnengekomen, dat het één der opvarenden van de „Leuvehaven" was gelukt zwemmende Rozenburg te berei ken. Het bleek de tweede machinist te zijn. Spoedig daarop werd telefonisch doorgegeven, dat ook de loods van het gezonken schip het eiland had weten te bereiken. Hij keerde op eigen gelegen heid terug. Het stoffelijke overschot van de 67- jarige kok A. Smit werd door de „Presi dent Leis" aan wal gebracht, evenals het lijk van de matroos Nol Niën. De geredden zijn: kapitein M. Keus uit Scheveningen, eerste stuurman Dick Peetoom uit Rotterdam cn de eerste machinist J. Kasbergen uit Capelle a. d. IJssel. De lichtmatroos Andries Oosten- brugge uit Rotterdam is met een shock naar het havenziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Daar is ook opgenomen de matroos W. Korteland uit Rotterdam, de man, die zich verkleumd aan de balk had vastgeklampt. De tweede machinist Hans van den Berg uit Schiedam, was het, die zwemmende Rozenburg had weten te be reiken. De „President Leis" heeft hem naar Hoek van Holland overgebracht. Nog verstijfd van de kou en ontdaan door alle emoties deed kapitein Keus van dc „Leuvehaven" op een kamer in hotel „America" in Hoek van Holland, waarheen hij met nog drie andere op varenden was gebracht om enigszins op verhaal te komen, het volgende verhaal: „Wc zullen ongeveer een minuut of tien voor anker hebben gelegen en waren reeds omgezwaaid, hetgeen zeggen wil, dat we met de steven naar Maassluis lagen gekoerd, toen we het blazen van een stoomfluit hoorden, dat kennelijk van een flink zeeschip afkomstig was. De loods en ik zeiden nog tegen elkaar, dat het onverantwoordelijk was om bij zulk een schier ondoordringbare mist de rivier af te komen. We hebben nog ge beld en de gebruikelijke seinen gegeven, die onder zulke omstandigheden voorge schreven zijn. Plotseling, als een drei gend spook, zagen we echter opeens een steven uit het mistgordijn opdoemen en voordat we eigenlijk wisten wat er ge beurde. werd ons schip als ware het boter bijna doormidden gesneden". Eerste machinist Kasbergen bevond zich in zijn hut, toen hij onverwacht een verschrikkelijk gekraak hoorde. Hij be greep onmiddellijk, wat er aan de hand was en rende naar dek. Daar wilde hij een boot strijken, maar al spoedig was hem de onmogelijkheid hiervan duidelijk. Hals over kop rende hij weer naar bene den, om een reddingsgordel te bemach tigen. Daar stond hij reeds tot aan het middel in het water, zo snel zonk de „Leuvehaven". „Was", zo gaf hij als zijn mening te kennen, de Japannees, toen hij met zijn steven midden in ons schip was gedron gen. maar vooruit blijven stomen, zodat beide schepen als het ware aan elkaar waren gekleefd, dan was het zinken van de Leuvehaven" toch wel onvermijdelijk geweest, maar het had iets langer ge duurd en onze mannen zouden dan meer tijd hebben gehad om het vege lijf te redden. De „Kamogawa Maru" ging ech ter achteruit. Wij hebben nog geroepen om een touwladder neer te laten, maar men verstond ons blijkbaar niet. Einde lijk wierp men wel iets naar beneden, maar het was al te laat. Om niet met ons schip te worden meegezogen, moesten we wel in het water springen". De eerste stuurman heeft al zwemmen de een sloep weten te bemachtigen. Ze was omgeslagen, maar hij wist zich er bovenop te werken. Ook de tweede machinist kon er bij komen. „Zwemmen de en peddelende hebben we onze kapi tein weten te bereiken, -die zich in het ijskoude water tot nog toe boven had weten te houden. Ook de kapitein kon op de omgeslagen sloep klimmen. Dit geluk te evenwel niet onze matroos Oosten burg, die al te veel verkleumd was en geheel overstuur bleek te zijn. Toch kon hij zich vasthouden, hetgeen zijn redding is geweest". Naar gevreesd wordt, heeft de scheeps ramp bij Hoek van Holland nog oen derde slachtoffer geëist. Een 16-jarige knaap, die, toen het ongeluk gebeurde, ter hoogte van de Strekdam schapen hoedde, was nl. vanavond om acht uur nog niet naar huis teruggekeerd. Men acht het niet onmoge lijk. dat de jongeman het hulpgeroep van dc drenkelingen heeft gehoord en ondanks de dichte mist pogingen heeft aangewend om redding te brengen, waarbij hij zelf dan het slachtoffer zou zijn geworden. Zaterdag ïs Maria Astrid, het dochtertje van erf groothertog Jan en erf groother togin Josephine Charlotte van Luxem burg in het kasteel Betzdorf, in tegen woordigheid van leden van het Belgische cn Luxemburgse vorstenhuis ten doop gehouden. Koning Leopold, een verpleeg ster en hertogin Charlotte tijdens dc doopplechtigheid. De baby ligt met de ogen dicht. Koning Leopold houdt de kaars ih de hand. Enige uren na het bekend worden van de ziekte van ZIE. Kardinaal de Jong heeft Z.H. de Paus Pius XII via de Apostolische Internuntius in Den Haag, mgr Paolo Giobbe, Zijn Apostolische zegen aan de zieke doen toekomen. Tevens gaf de Faus de wens te kennen op de hoogte gehouden te worden van het verloop dei ziekte. Wederom is een vooraanstaande Pool in Engeland verdwenen. Het nieuwe slacht offer is de Poolse politieke vluchteling S. Sykut, die voor het laatst in Wales is ge zien. In de zomer van 1953 verdween, ge lijk men weet, op geheimzinnige wijze pa ter Borynski, een zeer populaire priester van de congregatie der Salesianen. Deze verliet zijn huis na twee telefoongesprek ken en keerde nimmer terug. Polen dn Engeland zijn van mening, dat een bende werkzaam is, die zo vermoe den zij chantage pleegt op emigranten, wier familie nog in Polen verblijft. Pater Borynski's moeder leeft nog in Polen, ter wijl van de heer Sykut bekend is. dat hij zijn vrouw en dochter in zijn vaderland heeft moeten achterlaten BÜ de heden gehouden trekking in de Staatsloterij is de 50.000 gevallen op lot nummer 13903. De prijs van 15.000 is gevallen op lot nummer 17665. Op dc onbewaakte overweg bij Ril land—Bath is Zondagmorgen een auto gegrepen door de sneltrein Bergen op Zoom—Vlissingen. In de wagen zat het echtpaar Goense uit Damespolder, dat na kerkbezoek naar huis. De heer Goense had gestopt voor de overweg en was uit de auto gestapt om zich er van te overtuigen, dat de over weg vrij was. Er hing namelijk een zeer dikke mist, die alle uitzicht belemmerde. Hij hoorde noch zag enig teken, dat op de nadering van een trein kon duiden. Toen hij de overweg passeerde werd zijn auto aan de achterzijde door de snel trein gegrepen. Dp heer Goense kwam met de schrik vrij. Zijn echtgenote is met een gebroken arm in een ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. Zaterdagmiddag is bij de onbewaakte overweg te Warfum een melkauto ge grepen door een Dieseltrein. De auto werd bestuurd door de heer K. A. D. uit Usquert, terwijl naast hem de 8-jarige J. K. zat. Het voertuig werd gegrepen en meege sleurd. Beide inzittenden werden niet levens gevaarlijk gewond, naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. In 1950. oyerkwam de heer D. op dezelfde plaats een dergelijk ongeval. (Van onze correspondent.) Om ongeveer half zeven Zaterdagmor gen raakte op de onbewaakte overweg in de Meeleweg te Den Hulst bij Meppel het paard van de landbouwer G. J. W. uit Den Hulst, dat gespannen was voor een wagen met melkbussen, met een achter hoef vast tussen rails en bestrating. Het dier viel opzij, waardoor het inspan brak. Geruime tijd probeerde de landbouwer het paard overeind te krijgen, maar ver geefs. Omdat hij wist dat spoedig de sneltrein uit Groningen moest passeren, sneed W. de touwen door en duwde de kar van de rails. Hij ging daarop hulp halen, maar in tussen werd het paard overreden door de trein. Het dier werd zwaar gewond en moest ter plaatse wor den afgemaakt. Doordat iemand in allerijl de trein uit Leeuwarden, die even later moest passeren, tegemoet liep en de bestuurder waarschuwde, kon deze tijdig tot stilstand worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1