Opheffing woningnood ook in grote steden omstreeks 1960 SNELLE OPRUIMING VAN KROTPANDEN Tot 1975 geen gevaar voor werkloosheid in bouwvakken Dijkherstel SCHOUWEN- DUIVELAND 104 MILLIOEN ARBEIDER en productiviteit wettelijke OUDERDOMS- VERZEKERING Voortdurende heid van de Vooruitzichten blijven zorgelijk ernstige zwak Paus Vijf zussen en een broer trouwden tegelijk r Nog meer open oog nodig voor t gezin in behuizingsnood Ir Kraayvanger bepleit in Eerste Kamer BmÈÊÊÊË SI DE DUURDERE HUISHOUDING Woensdag 24 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Witte voert een radicaal ander beleid dan zijn voorganger msmmsssmmm 1 c Bi Critiek op toewijzing bouwvolume Protest Comité Waterwegen Rapport Delta-commis sie binnenkort op tafel Gifmengster van Worms bekent derde moord Gemeenschappelijke beginselverklaring van werkgevers en werknemers irewenst S.E.R. behandelt Vrijdag ontwerp-advies „Waterman" moest vijf uur wachten Unieke jubilea bij de Congregatie van J. M. HeukelomBerkel-Enschot en Oisterwijk liepen uit Waspik zag stoet van „slechts" drie paren WEERBERICHT Verbetering premielening Positie woningbouwvereni gingen lp» Silt:- Tegen voorstellen voor Schelde- Rijn-verbinding Bedrijfsleven blijft afwachten VEREN OVER DE LEK De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 25 Februari: Zon op 7.36 u onder 18.11 u.; Maan op 2.0'ï u., onder 9.46 u. NIEUWE EDAMSCHECOURANT 's-GRAVENHAGE, 23 Februari 1954. Zoals bekend, verwacht Minister Witte, dat omstreeks 1960 het woning tekort in het algemeen opgeheven zal zijn. Vooral voor de grote steden vreest hij echter dat het wel later zal worden. Bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarmee de Eerste Kamer zich vandaag bezig hield, is van verschillende zijden op de positie van de grote steden ingegaan. Ir Kraayvanger (K.V.Pdeed op de bewinds man een dringend beroep om te bewerken, dat het evenwicht op de woningmarkt in de grote steden niet later zal intreden dan op het plalte- land, m.a.w. ook omstreeks 1960. Ter ondersteuning van deze aandrang wees de K.V.P.-spreker erop, dat de sociale noden in de grote steden het hoogst zijn. De jonge gezinnen in de grote stad hebben een betere verzorging nodig dan die op het platteland. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.), die vooral de bedenkelijke toestand van Rotterdam en Den Haag op woninggebied onder de aandacht had gebracht, kwam hiertegen echter in het geweer. Een snellere inhaling van de achterstand in de grote steden mocht niet ten koste gaan van de „agrarische" provincies. De woning bouw op het platteland staat nog ten achter bij de situatie ten deze in de (grote) steden, aldus deze spreker. dat zij niet behoeven te vrezen voor werkloosheid in de bouwvakkén. Radicaal anders. Van P.v.d.A.-/ijde was gesteld, dat er in het beleid van minister Witte geen radicale ommezwaai t.o.v. dat van zijn voorganger (mr In 't Veld) te bespeu ren is. Maar wel een radicaal verschil op drie punten, antwoordde de heer Kraayvanger, die juist in verband hiermede uiting gaf aan zijn bijzondere waardering voor de politiek van deze bewindsman. Het beleid wordt thans meer in onze geest gevoerd. Er is een einde gekomen aan de propaganda voor de opvatting, dat de kleine woning dc oplossing is van het volkshuisvcstingsprobleem. De huidige be windsman heeft de oplossing van de wo ningnood primair gesteld t.o.v. de werk gelegenheid, de bestrijding van de gezins nood dus hoger geschat. En in de derde plaats spelen in zjjn beleid het leven en de concrete nood een grotere rol dan de statistieken. Bjj zijn voorganger was het omgekeerde het geval Natuurlijk is er ook weer het een en an der gezegd over de verhouding tussen par ticuliere en woningwetbouw De heer Woudenberg duldt geen parti culieren op het terrein van de arbeiders woningbouw De heer Kraayvanger daar entegen wil van een dergelijke uitsluiting niet weten. Concurrentie en wederzijdse beïnvloeding tussen particuliere en wo ningwetbouw oefenen op beide juist een gunstige werking uit. De in Rotterdam door particulieren gebouwde arbeiderswo ningen doen niet onder voor wat de wo ningwetbouw ten deze in Amsterdam ge presteerd heeft De K.V.P.-preker bepleitte wederom een verbetering van de premie-regeling, waar door het mogelijk wordt ook voor de klei ne middenstanders huurwoningen te bou wen. Hij kreeg hierbij sleun van de senatoren De Vos van Steenwijk. Reijers en Tjalma. Ook de positie der woningbouwvereni gingen werd ter sprake gebracht. Deze verenigingen zijn tegenwoordig niet veel meer dan uitvoeringsorganen van het overheidsapparaat. Bovendien lijden tal rijke een kwijnend bestaan. De heer De Vos van Steenwijk was wel bijzonder pessimistisch. Naar zijn mening zouden de verenigingen in kwestie haar tijd hebben gehad. Hij betwijfelde of er nog wel nieuw leven in te blazen is, zoals de minister mogelijk acht Meer optimistisch was de heer Nijkamp (K.V.P.). We moeten ernaar streven de bouwverenigingen weer „selfsupporting" te maken, aldus deze spr. Verruim haar taak, stelde de heer Reijers voor en hij dacht hierbij aan inschakeling van deze verenigingen bij het verkrijgen van eigen bezit en bij het spaarkassenys- teem. Dezelfde afgevaardigde vroeg de bewindsman ook, of hij maatregelen wil nemen legen het euvel der zwarte lonen Krot opruiming Van verschillende zijden werd het pro bleem van de krotopruiming aangesneden De heer Kraaijvanger drong bij de rege ring op de grootste spoed aan om maat regelen te bevorderen ter bestrijding van dit kwaad. Het is een schande, dat er mg zoveel krotten in ons land als woningen worden geëxploiteerd- De heer In 't Veld (P.v.d.A.) plaatste dit vraagstuk in *t kader van de vernieuwing van oude stads- en dorpskernen. In het buitenland staat dit onderwerp in 't mid delpunt van de belangstelling doch in ons land is dc aandacht hieraan geschonken, tot dusverre vrij matig geweest. Toch heb ben wc hier te make niet een probleem, dat evenveel recht heeft op de publieke belangstelling als b.v het Delta-plan. Hele wijken moeten worden gesaneerd. Hij ver heugde zich over de bereidheid van de minister om hieraan medewerking te ver lenen. We moeten thans nl. met het maken van de plannen beginnen en, waar mogelijk, ze reeds gaan uitvoeren. In de grote ste den zal dit vooralsnog niet gaan. maar op het platteland, waar de woningnood minder urgent gaat worden, zijn hiervoor thans al mogelijkheden. Het kernprobleem hierbij zal zÜn om deze kernen, met be houd van het historisch waardevolle, aan te passen aan de eisen van de moderne tijd. De minister dient de gemeentebesturen met meer kracht te wijzen op hun taak 'n deze. Op wetswijziging behoeft daarbij niet te worden gewacht. Men kan begin nen met het opstellen van een structuur plan- Het Rijk zal in zeer belangrijke maté de gemeenten financieel tegemoet moeten komen. Een nieuwe woningwet, 'n ruimtewet en een wijziging van de onteigeningswet zijn voorts nodig. Zou het tot stad komen hier van tijdens de zittingsduur van dit kabi net niet lukken, dan dient de regering zich dringend te bezinnen op het treffen van een noodwetgeving op dit punt. Morgen zal de minister antwoorden. AD INT. Prof. mr C. P. M. Romme ontving gisteren uit handen van de ambassadeur van België in Nederland, de heer E. Groefje, de versierselen behorend bij de onderscheiding van grootofficier in de Kroonorde van België. De heer Graeffe speldt prof. Romme de onderscheiding op, terwijl minister Luns en mr Korten- horst tweede van rechts) toezien. De. onderscheiding is hem toegekend voor de grote verdienste die prof. Romme heeft voor dc samenwerking Dissen Nederland en België, als jarenlange vriend van België en speciaal als voor zitter van de K.V.p.-fractie. v' -v'y-Vv. Het systeem van toewijzing van het bouwvolume is niet juist, merkte de he Woudenberg (P.v.d.A.) iiv-™V^®t-teden grotere woningtekort in de grote steden op. Het wordt tijd de verdeling van het woningcontingent via de provincies ge heel te laten vervallen en de gemeenten de vrijheid te geven om de bouwbedrij- vigheid zelf te regelen, vond de heer Reijers (C.H.) De contingentering be lemmert o,a. te zeer de natuurlijke ont wikkeling der steden. De heer Tjalma (A.R.) bepleitte i.v.m. de volgende woningverdeling het houden Van een nieuwe woning- en gezinstelling. Er is op het ogenblik een tekort aan bouwvakarbeiders. De dreiging van werkloosheid, welke wordt verwacht, als de woningnood is verdwenen, werkt remmend op de lust om in de bouwbe- drfjvigheid em plooi te zoeken. Vaag dit spook beeld van een dreigende werkloosheid toch weg, bond de heer Kraay vanger de rege ring op het hart. Tot 1975 IR KRAAYVANGER behoeven wc weg met dat spookbeeldons op dit punt geen zorgen te maken. Na 1960 is er nog genoeg te doen. De heer Tjaima preciseerde dit nader. In I960 is er neg geen reserve aan wo ningen, die toch nodig is om de woning markt normaal te doen functionneren en verder valt te denken aan de krotoprui ming, de reconstructie van stads- en dorpskernen, o.e. met het oog op de eisen van het verkeer, het inhalen van de achterstand in de bouw van scholen cn andere openbare gebouwen, de uitvoe ring van tal van andere openbare wer ken (b.v. tunnelbouw), de bebouwing van de Z.O.- en Je Z.W -polder en de werk zaamheden ten gevolge van de afdam ming van de zeegaten. Laat de regering een globaal werkge legenheidsplan voor 20 jaar maken, waar in dit alles is verwerkt en aan de hand hiervan de jongelui te kennen geven, Het Nederlands Comité Waterwegen onder voorzitter van mr J. A. L. M. Loeff, heeft gisteren het volgende telegram ver zonden aan de raad van ministers te 's-Gravenhage: „Het Nederlands Comité Waterwegen kan de indiscrete publicaties in de „Gazet van Antwerpen" d.d. 22 Februari 1954 betreffende de onderhandelingen Van CauwelaertSteenberghc moeilijk als juist beschouwen. Voor het geval dat deze wel juist zou den zijn, brengt het Nederlands Comité Waterwegen ter kennis van de raad van ministers, dat het dc vermelde voorstel len voor de Schelde-Rqn-verbindiug, met en ook zonder Belgische Rijnvaartpremies, onaanvaardbaar acht cn zich met alle middelen hiertegen zou moeten verzetten. (Van onze Haagse redactie) Degenen, die hadden gedacht, dat ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, op de gisteren te Den Haag gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs onthullingen zou doen over het derde interim-rapport van de Deltacommissie kwam bedrogen uit. Zijn slotwoord, dat was aangekondigd on der de titel: „Wat nu?", bleek geen blik in de toekomst maar in het verleden te zijn. Hetgeen oorspronkelijk niet de be doeling was geweest, want ir Maris had verondersteld, dat het rapport gisteren zou zijn uitgekomen Hetgeen het vermoeden we'tigt, dat het dan toch zeer binnenkort op tafel zal komen. De middagvergadering werd bijgewoond door de minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera. Ir H. A. Ferguson, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, behandelde de dichting van de stroom- gaten bij Kruiningen. Hij gaf een zeer goed gedocumenteerd, maar ook zeer tech- „Gifmengster van Worms" heeft Dins dag haar derde moord bekend. De 30- jarige Christa Lehmann heeft hekend, dat zij in September 1952 haar man ver giftigd heeft. Maandag gaf zij, zoals gemeld, toe, dat ziji ui pralines een plantenbeschermings- rtuddel gespoten had. Haar vriendin, Anna Hamann, die van deze pralines ge geten had, overleed korte tijd daarna Mevrouw Lehmann heeft voorts bekend in October van het vorige jaar haar 75- jarige schoonvader vermoord te hebben door het zelfde gif bij zijn yoghurt te voegen. Dc Productiviteitscommissie van het In ternationaal Christelijk Vakverbond heeft te Brussel besloten een enquête te hou den met het doel te komen tot de bepaling van het specifiek christelijke standpun in zake de plaats vad de arbeider in het steeds toenemende streven naar verhoging van de productiviteit. De commissie zal zich hierbij laten leiden door het feit, dat de verhoging van de productiviteit nooit het einddoel op zich kan zijn, doch slechts een middel om te komen tot een grotere wel vaart van allen. De commissie was bijeengeroepen ter bespreking van de politiek en het program van het Europees Productivityts-Agent schap. dat onlangs in het kader van de Ö.E.C.E. met behulp van Amerikaanse gelden werd opgericht. De commissie verklaarde zich in beginsel accoord met die projecten van het Agentschap, welk tot doel hebben de vakbeweging nauw te betrekken bij het streven naar en de uit voering van de politiek tot verhoging van de productiviteit. v Op grond van de door de leden lnge brachte rapporten uit verschillende landen en industrieën uitte de commissie ver volgens haar bezorgdheid over de mening van een deel der werkgevers die nog steeds menen dat het vraagstuk van de verhoging van de productiviteit een zuiver technisch probleem is, dat alleen de werkgevers aangaat. Zij protesteert tegen deze hou- In zijn vergadering van Vrijdag 26 Fe bruari zal de Sociaal-Economische Raad het ontwerp advies inzake de wettelijke cuderdomsverzekering behandelen. Zoals bekend verzochten de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris in Maart 1952 de Raad ad vies uit te brengen over een aantal vragen met betrekking tot de toekomstige ouder- doms verzekering. Dc raad heeft de behandeling hl han den gesteld van de sociale commissie, wel ke ter voorbereiding van het advies een subcommissie heeft ingesteld. Dit advies werd in de sociale commissie besproken en zal thans Vrijdag in de niet-openbare ver gadering van de Raad worden behandeld. Naar wij vernemen zal minister Suurhof deze behandeling bijwonen. Voorts zullen in deze vergadering van de Raad ook de vraagpunten worden bespro ken voor de kinderbijslagwet kleine zelf standigen, vooruitlopend op het advies in zake deze wet, dat ter behandeling in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad van 26 Maart zal komen. Indien men Vrijdag niet gereed zou ko men, ligt het in de bedoeling, de vergade ring op 5 Maart a.s. voort te zetten. ding en waarschuwt ernstig voor de ge volgen, die een dergelijke opvatting bij de arbeiders zal hebben. De commissie sprak daarom als haar mening uit, dat de werknemers en werk gevers op Europees plan tot een gemeen schappelijke beginselverklaring ten aan zien van de verhoging van de productivi teit zouden moeten komen. Loodsen hadden het te drulc Het s.s. „Waterman" is gistermiddag van e,m 1 Sranlenreis naar Zuid-Afrika te ruggekeerd aan de kade van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd te Rotterdam. Het schip Nio, A»" vre! morSens half negen voor de 7aier",?g SRlpSen in afwachting van een loods. Het scheepvaartverkeer bij hot d was cchter zo druk, dat het half tien werd vóór er een ter be schikking kwam. Ob/!0 terugreis van Zuid-Afrika bracht de Waterman ruim 200 passagiers voor namelijk toeristen uit Walvisbaai en Kaapstad naar Europa. Ds A- J. Bos, Gereformeerd predikant uit Leidschendam en pater J. A. G. van der Stok uit Venray, die de uitreis van de Waterman meemaakten voor de geestelijke verzorging der emigranten, keerden met het schip in Rotterdam terug. (Van onze correspondent). Bij dc Congregatie der Zusters van J. M. J., Moederhuis Mariënburg te Den Bosch, is een drietal merkwaardige jubilea aanstaande. Op 2 en 3 Maart zullen name lijk drie kloosterzusters haar zeventigjarig jubileum in deze Congregatie vieren, n.l. op 2 Maart Zuster Johanna Maria Gerris uit Hoogerheide, die 86 jaar is. Daags daarop volgen de Zusters Avevedo Moe ken uit Heeswijk, 87 jaar en Basilissa Heistef, 92 jaar, thans verbliivend te To- mohon, in de missie van Celebes. Sedert 1898 is deze hoogbejaarde Zuster reeds in de missie werkzaam. nisch overzicht van de gigantische strijd tegen het water, welke zich daar heeft afgespeeld. Ir Van de Wall, die het dijkherstel op Schouwen en Duiveland onder de loupe nam, deelde mede, dat dit herstel circa 104 millioen heeft gekost. Uit zijn erva ringen had hij een twaalftal voor dijk bouwers behartigenswaardige conclusies getrokken. Hiervan was de belangrijkste, dat de uitvoering van zeer grote nationale werken op waterbouwkundig gebied dieni te worden toevertrouwd aan een dienst, welke een zo groot mogelijke zelfstandig heid bezit. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Dinsdagavond. Hedenmorgen brachten enkele grote Italiaanse dagbladen het berichtf dat „de naaste omgeving van de H. Vader vreest, dat Hij binnenkort de audiënties sal hervattenDit bericht dient als misleidend optimistisch te worden afgewezen. Er is geen sprake van, dat de Paus in staat zou zijn audiënties te verlenen en naar wij uit goede bron met zekerheid weten, zal hiervan binnen afzienbare tijd ook geen sprake zijn maar juist omdat sedert enige dagen tal van-onjuiste berichten de ronde doen in de buitenlandse pers, menen wij er goed aan te doen een voorzichtig over zicht te geven van de toestand van de H. Vader en van de vooruitzichten. Inzake de toestand dient men voorop te stellen, dat de Paus niet „ziek" genoemd kan worden in de gewone zin van dit woord. De medici hebben geen enkele ziekte kunnen signaleren, waarbij wij moeten aantekenen, dat de uiterste zwakte van de hoge Patiënt nog steeds het voor genomen radiologische onderzoek van de maag onmogelijk heeft gemaakt. De be handelende geneesheren staan voor twee problemen het eerste betreft de oor zaak van de hik, het tweede de vraag waarom de Paus niet meer kan eten. Sedert vier volle weken wordt de H. Vader nu langs indirecte weg gevoed, waarbij alle middelen van de moderne wetenschap worden aangewend om pogin gen te doen, Zijn toestand van vrijwel vol komen lichamelijke uitputting te ver beteren. Het is bekend, dat de Paus nog steeds in staat was op regelmatige tijden zeer kleine hoeveelheden vloeibaar voed sel tot Zich te nemen- Het is thans bekend, dat hierin sinds enkele dagen een stoornis is opgetreden, met andere woorden: de directe voeding is practisch onmogelijk geworden. Een tweede oorzaak voor de huidige ernstige bezorgdheid is het feit, dat sinds gisteren de hik in hevige frequentie is teruggekeerd, terwijl de medici, zoals ge zegd, hiertegenover machteloos staan. Deze laatste ongunstige wending in de ziekte heeft, zoals maar ai te begrijpelijk is, een nog verdere verzwakking ten ge volge gehad en wel in zulk een mate, dat het officiële communiqné in de Osser- vatore Romano van hedenavond (dat sterk de aandacht heeft getrokken) deze zwak heid in zorgvuldig gekozen woorden onderstreept en er de nadruk op legt, dat een herstel van de Zieke in ieder geval een zeer lange tijd zal vergen. Wat dan ook de vooruitzichten betreft, achten wij het onze plicht om na van vele zijden betrouwbare inlichtingen te hebben ingewonnen een pessimistische toon aan dit bericht te geven. Reeds Zater dag j.l. vernamen we omtrent een „stil stand" in de lichte verbetering van de Paus en dat er, op Dinsdagavond, een officieel^ communiqué in de Osservatore Romano is verschenen (het tweede sinds veertien dagen) achten wij een zeer slecht teken. Ofschoon de H. Vader geestelijk buiten gewoon helder is en met de beide pro staatssecretarissen nog steeds dagelijks dikke bundels documenten doorwerkt (zij zijn de enigen, die nog ontvangen worden), is Hij, naar wij vernemen, Zich volledig bewust van Zijn lichamelijke zwakte, die geleidelijk een kritieke grens nadert. Dit vormt voor deze energieke Opperpriester een bron van smartelijk lijden. Voor Hem te bidden in deze dagen van beproeving, omtrent welker vooruitzichten zulk een droevige onzekerheid bestaat, is meer dan ooit een plicht. In twee of misschien ook wel in drie Brabantse dorpen is gisteren ccn trouw- rccord gebroken. In Berkel-Enschot, „omdat wc met ons lichaam onder dit dorp horen" daar ligt liet raadhuis cn in Oirschot, waar de kerk van Sint Petrus Banden is ge legen, „omdat daar onze ziel hoort", aldus mevrouw De Kort uit Heukelom, die gis teren met haar inan wethouder van Berkel-Enschot niet minder dan zes van haar kinderen tcgeljjk in het huwelijk zag treden. Wellicht werd ook in Waspik wc heb ben er het huwelijksregister niet op kun nen naslaan eveneens, zij het dan niet in die mate, als in Oirschot, een trouw- record geslagen, omdat daar van de familie Van dcii Wassenberg een zoon en twee dochters tegelijk in dc echt werden verbonden. De eerste zes paartjes, waarvan er ver moedelijk reeds in Maart vier naar Cana da zullen emigreren, zijn en dat is weer zo iets unieks allemaal familie van elkaar. Van het gezin De Kort trouw den n.l. vijf meisjes en een jongen op één na allen met leden van de familie Bertens uit Berkel-Enschot. Die ene was Jan van Haaren (25) uit Udenhout, die in het hu welijk trad met Luus de Kort (2-1). Toch is Jan van Haaren nog in de .permetatie", want hij is zijdelings familie van de Ber- tensen. De namen van de andere vijf bruidsparen zijn: Piet Bertens (32) en Jo de Kort (31); A. de Kort (29) en Annie Bertens (26); Gerard Bertens (28) en Annie de Kort (27); Jos Bertens (29) en Tinie de Kort (26) en Frans Bertens' (24) en Riek de Kort (23). In het raadzaaltje van het gemeente huis van BerkelEnschot fungeerde bur gemeester Panis als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De gemeenteraad ont brak ook niet bij dit heuglijke gebeu ren. De burgemeester bood onder harte lijke woorden namens de gemeente aan elk der paartjes een herinneringsbord aan. Een lange file auto's en autobussen, omzwermd door persfotografen en nieuwsgierigen, geleidde de bruidsparen daarop in feestelijke stoet naar de in de gemeente gelegen parochiekerk van Sint Petrus Banden. De plechtige intocht van de zes bruidsparen, voorafgegaan door misdienaars en omgeven door bruidsmeisjes, maakte veel indruk op de aanwezigen in deze kerk. De zes paren namen naast elkaar op bidstoelcn plaats in het rijk met witte tulpen versierde en met blauw-witte draperieën getooide priesterkoor. De huwelijksmis, voorafgegaan door de huwelijksinzegening, werd opgedragen door de pastoor J. van Kemenade, daar bij geassisteerd door zijn beide kapelaans. De plechtigheden werden besloten met een toespraak van de parochieherder. Hierna begaven de zes bruiden, elk met een versierde brandende kaars in de hand, zich door het weidse middenschip naar de kapel van O. L. Vrouw ter Linde. Een duizendkoppige menigte de rpcn" sen waren op daken en in bomen geklom men nam onder gejuich op het Kerk plein afscheid van de stralende echtpa ren, die zich daarna naar het ouderlijk huis der bruiden begaven, in hel lande lijke Heukelom, waar de familie het feest vierde in een speciaal daarvoor op gezette tent en waar vandaag en in de komende dagen ook „de buurt" naar Brabantse gewoonte —te gast zal zijn. In Waspik trok gisterenmorgen een stoet van „maar" drie bruidsparen naar de Sinl Bartholomeuskerk. Doch al ging het er daar allemaal niet zó groots toe als elde' in het Brabantse - de bruidsmeisjes wa ren heel wat jonger, maar daarom niet! minder charmant de vreugde in de vier betrokken families was er zeker niet minder om. Van de familie J. van den Wassenberg Rijken uit Waspik waren het Sjonnie en zijn twee zussen Betsie en Dina, die giste ren dan tegelijk in het huwelijksbootje stapten; Sjonnie trad in het huwelijk met Tonnie van de Velden uit Made, Betsie met Herman van Bokhoven uit Waalwijk en Dina met Frans Verharen uit Dongen. De eerste twee paren gaan wonen aan het Vaartje te Waspik (Betsie trekt bij moeder in) maar Frans en Dina zijn van plan na de gewichtige stap van gisteren er over enkele weken nog een te wagen over de grote plas. Zij willen zich gaan vestigen in Perth in Australië. (Van onze Haagse redactie) De publicatie van het eerste prijsindex cijfer voor het gezinsverbruik in 1954 dat op 15 Januari is voor het georga niseerde bedrijfsleven geen schokkend nieuws geweest. Immers de stijging met drie punten, waarvan er twee voor rekening van de huurverhoging komen, bevestigt de aanvankelijke indruk, dat het met de procentuele betekenis van de overige prijsstijgingen voor het ge zinsbudget nogal meevalt. Temeer, daar in de compensatie voor dc huurverho ging en de opheffing van de consump tiebeperking nog enige speling aan wezig was. Dit neemt niet weg, dat het trekken van een definitieve conclusie nog niet mogelijk is. Het thans gepubliceerde in dexcijfer draagt een zeer voorlopig ka rakter, Bovendien zijn er na 15 Ja nuari ook nog wijzigingen verho gingen en verlagingen in het prijs niveau opgetreden. Natuurlijk blijven regering en bedrijfsleven de verdere ontwikkeling nauwgezet volgen. Het ligt evenwel geenszins in de lijn van dé verwachting, dat deze eerste indice een wijziging zal brengen in de houding, welke het georganiseerde bedrijfsleven verleden maand in de Stichting van de Arbeid ten opzichte van de prijsontwik keling heeft aangenomen. Met ingang van heden varen de navol gende veerdiensten normaal; het pontveer Krimpen aan de LekKinderdijk, het voetveer Krimpen aan de Lek—Slikker veer en het voetveer Lekkerkerk—Nieuw- Lekkerland. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1