Bij de huishouding doe j réuzen ontdekkingen Chelarine 4 Voor de scheepsbouw 19-53 hoogste vredesjaar Geen muziek bij aankomst Korea-vrijwilligers PER SCOOTER DE WERELD ROND Winterhandsn E.D.G.-debat moet los slaan van Genève- con l eren tie De Rijnvaartpremies Een ton werd honderd millioen Vietminh trekt nog steeds terug één riks Offensief tegen Hoeks op Philippijnen De verheffing van Madrid tot ambassade Bedell Smith pleit voor diplomatieke betrek kingen met Vaticaan 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Vecht tegen de stroomlijn Op Roosendaals station Laatste van „contingent Van Ardenne" terug V\ wjGivoliAG Z-i EERhliAKi i954 Bil) AllLT: Geding om Pieter TeyIers erfenis VEER SCHOONHOVEN-GELKENES LEDENTAL VARA Jalda kivam op toeren Kinderkampen Benelux-accijnzen „Betreurensivaardig P. v. (1. A. geeft verklaring ui Voor commissie van Am. Huis van Afgevaardigden fAt»li> A 5 Dp Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, is van mening, dat de bekrachtiging door het Franse parle ment van het E.D.G.-verdrag niet afhan kelijk is van het resultaat van de confe rentie van Genève over Azië in April, aldus wordt uit gezaghebbende diploma tieke kringen te Parijs vernomen. De Europese politiek van Frankrijk moet gevoerd worden ongeacht het bijeen roepen van de conferentie van Genève (waar gesproken zal worden over het her stellen van de vrede in ludo-China), aldus zou de opvatting van Bidault zijn. De ratificatie van de E.D.G. door het Franse parlement zou echter nog wel steeds afhangen van een schikking van de Saar-kwestie en het voldoen aan Franse eisen inzake Brits-Amerikaanse waar borgen. Zoals reeds gemeld, heeft Bidault een brief aan kanselier Adenauer geschreven, waarin hij voorstelt de besprekingen over Saarland en andere problemen tussen Frankrijk en Duitsland te hervatten. Amb tenaren van het ministerie van buiten landse zaken zeiden dat het niet uitge sloten is, dat Bidault en Adenauer een ont moeting zullen hebben vóór 31 Maart, op welke datum zij deel moeten nemen aan een conferentie te Brussel over de poli tieke federatie van Europa- Naar de Brusselse „Het Laatste Nieuws" verneemt, zou in het rapport Van Cauwe- laertSteenberghe de volgende regeling voorgesteld zijn betreffende de kwestie der Rijnvaartpremies: in een volledige eco nomische unie zal België bij het openen van het Moerdijkkanaal afzien van de Rijnvaartpremies. Indien het Rijnverkeer te Antwerpen hierdoor zwaar wordt ge troffen, zal een commissie waarin ook Ne derlandse afgevaardigden zitting hebben, beoordelen of het stelsel der premies weer volledig of gedeeltelijk ingevoerd moet worden. In geval deze commissie niet tot overeenstemming komt, zal België een be roep kunnen doen op het Beneluxgerechts- hof. Mr J. van den Hoeven, raadsman van „Teylers Stichting", heeft gisteren bij de Haarlemse rechtbank zijn conclusie van antwoord ingediend op de zes weken ge leden door de Amsterdamse lampekappen- fabrikant L. C. H. R. Wegerif ingediende eis terzake van de nalatenschap van Pie ter Teyler van der Hulst. De heer Wegerif had Teylers Stichting gedagvaard teneinde te bereiken, dat uit voering wordt gegeven aan een, volgens hem, in het testament van de genoemde in 1676 overleden zijdefabrikant voorko mend legaat van honderdduizend gulden in obligaties. Deze som is inmiddels aan gegroeid tot bijna honderd millioen gul den. De heer Wegerif stelt zich op het standpunt, dat hij in rechte lijn afstamt van Catharina Olthoff, aari wie dit legaat was vermaakt. De raadsman van Teylers Stichting heeft twaalf argumenten aangevoerd, waarom naar zijn inzicht de rechtbank af wijzend op deze eis dient te beschikken. Mr Sylvain Groen, procureur van eiser, heeft veertien dagen de tijd gekregen om te bepalen binnen welke termijn hij zijn conclusie van repliek zal indienen. Charles Wilson, de Amerikaanse minis ter van defensie, heeft zijn volle vertrou wen uitgesproken in de onder hem res sorterende minister voor het leger, Robert Stevens, in verhand met diens geschil met senator McCarthy. Tegenover journalisten zeide Wilson, de zekerheid te hebben, dat minister Stevens deze kwestie naar behoren en rechtvaardig zou afhandelen. „Wat hij ook besluit zal goed zijn", aldus Wilson. Zoals gemeld heeft Stevens aan door McCarthy opgeroepen legerofficieren verboden voor de subcommissie van de senator te verschijnen. Hij zal zelf, eigener beweging, morgen gehoord wor den. Met ingang van heden wordt de motor veerpont tussen SchoonhovenGelkenes weer in gebruik genomen. Het zware ijs is dan nagenoeg uit de rivier en van de bovenloop is weinig drijfijs meer te ver wachten. Blijkens het jaarverslag van de VARA zijn de resultaten van de propaganda voor het seizoen 1953-1954 tot nu toe achterge bleven bij die van het vorige najaar. Het jaar 1953 kon niettemin worden afgeslo ten met een netto-ledenwinst van 13.550, waardoor het totaal aantal VARA-leden kwam op 316.330. DE KAMER was inderdaad vrij en aan het bed behoefde slechts één plank te worden gerepareerd. Het bureai ^'as er ook, maar het stond vol radioL een pickup-in-een-doos, ,v<his de bij deze combinatie behorende '3«ine van gramofoonplatcn., - danig verspreid lagen, dat het leek alsot er een leidekker met dakbedekking en al was verongelukt. Een en ander werd verder nog versierd door een aantal snoe ren, die de indruk gaven van een prik keldraadversperring tijdens een leger- manoeuvre. Om in deze sfeer te blij ven: een vliegtuig had hierboven als het ware pamfletten uitgestrooid in de vorm van de gramofoonplaathoezen. (Ook de veel gedraaide plaat, de Ten- nesseewaltz was er bij, een nummer, dat ik gedurende een reis op een troepen- transportschip eens 800 keer heb ge hoord!). De kok en de huisknecht, over wie straks meer, zaten op een gegeven ogen blik in de gevangenis, hetgeen in ver band stond met de scootergarage, waar uit plotsklaps een belangrijk aantal reserve-onderdelen en gereedschappen waren verdwenen, zodat de politie erbij werd gehaald, die zei binnen 24 uur alles terug te zullen brengen, het kok-huis knecht-complot incluis, want die hadden het gedaan zei men. De was was inderdaad de deur uit, maar het nare was, dat deze de deur uit blééf, tenzij iemand met speurderstalent de kampong achter ons huis (van heden af: hét huis) inging om een en ander op te duikelen. Dit alles klinkt zeer gecompliceerd dat was het ook maar tevens inte ressant, omdat het een nieuw gezichts punt opende, namelijk dat der huis houding. Je doet daarbij reuzen ontdek kingen. Moet U horen. IK ZOU de eerste de beste morgen achter het bureau gaan zitten ten- einde een serie van deze onbetaal- bare verhalen te gaan schrijven, toen de huisknecht, Jalda, binnenkwam, die in stomme bewondering naar me bleef staan kijken. Het was hem namelijk vanwege gebrek aan adhaesie in zijn han den verboden gramofoonplaten aan te raken, ja zelfs maar in de buurt van deze dingen te komen. Ik was bezig Tussen de snoeren en vliegende-scho tellawine naar passende hoezen te zoe ken. Opgeruimd staat netjes; je moet toch iets voor je vriendelijke gastheren doen en bovendien moest ik écht aan dat bureau gaan werken. Toen Jalda was uitgekeken, begon hij de schoorsteenmantel af te stoffen door over te blazen. Hij blies vervolgens het vuur aan en de as de kamer in zette dit misdrijf voort door de vensterbanken en de boekenkast aldus Je behandelen, waarbij hij de tafel met broodkruimels niet vergat. Van zo iets jjaak je gauw buiten adem en ik nam het hem dus volstrekt niet kwalijk, hat hij even op de grond ging zitten uitblazen. Onze knecht was echter een ijverig man: na een kwartier stond hij direct en kwiek weer op en haalde ®en soort handvegertje, dat ze in Den Haag een „varkentje" noemen. Ik wist nooit waaróm, maar nü weet ik het Wel: dat ding dient om de vloer mee aan te vegen en vervolgens het veegsel onder het een of andere kleed te depo- neren. geprobeerd het bedrijf zoveel mogelijk lopende te houden. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van Financiën is medegedeeld, dat algehele stopzetting van de credietverlening in dit verband nog niet mogelijk is. Deze wordt binnen de vroeger verstrekte garanties nog op zo beperkt mogelijke wijze voortgezet. Het ware naar de mening van de minister niet verstandig door het stellen van een korte tijdslimiet voor de financiering te trachten de zaak te forceren. De minister is echter wel voornemens geen verdere garanties te verstrekken. De beslissing van de Tariefscommissie van 9 Juni 1953, volgens welke een ver eniging, die een kinderkamp organiseert voor de massajeugd, omzetbelasting moet betalen, had reeds de aandacht van de minister. Het ligt in het voornemen, om het ontwerp Wet op de Omzetbelasting zodanig aan te vullen, dat dergelijke ge vallen in de toekomst buiten de heffing van omzetbelasting zullen kunnen blijven. Het wetsvoorstel met betrekking tot de belastingheffing van overheidsbedrij ven zal zeer binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. De indiening van het wetsontwerp tot herziening van de fiscale rechtspraak kan, naar mag wor den verwacht, eveneens op betrekkelijk korte termijn worden tegemoet gezien. Aangenomen kan worden, dat de rege ling van de aanslagen 1952/1953 tegen 1 September 1954 grotendeels gereed zal zijn, zodat dan de aanslagregeling 1953/54 ter hand kan worden genomen. Er wordt naar gestreefd, het tijdstip, waarop met de aanslagregeling over een jaar wordt be gonnen, geleidelijk nog iets te vervroegen. Het is evenwel practisch niet mogelijk daarmede vroeger te beginnen dan in de maand Juli. De Nederlandse regering betreurt, dat de besprekingen te Luxemburg niet tot de daadwerkelijke unificatie van de accijn zen hebben geleid. Zij is niet voornemens hierin te berusten en zal omtrent deze aangelegenheid te gelegener tijd opnieuw met de regeringen van België en Luxem burg in overleg treden Nieuwe bezwaren zijn tijdens de laatste besprekingen niet naar voren gebracht. Van Nederlandse zijde bestaat geen be zwaar tegen het in werking treden van de bepalingen van het verdrag, behalve voor zover betreft de gedistilleerd accijns. De Nederlandse regering heeft ten aanzien van deze accijns het voorbehoud gemaakt, dat de unificatie daarvan niet in werking zal treden, alvorens het verdrag van de economische unie is geratificeerd; daar mede hebben de regeringen van België en Luxemburg ingestemd. Evenals ten vorigen jare heeft de minis ter aangenomen, dat wat het gevraagde cijfermateriaal met betrekking tot de ma teriële oorlogsschaden aangaat, de afwik keling van de schade aan goederen be doeld wordt. De gestelde vraag kan, daar van uitgaande, gerekend naar de toestand per 31 December, als volgt worden be antwoord: a) Het aantal geregistreerde schadegevallen bedraag 39.555; b) De ter zake gevraagde schadevergoeding, becij ferd naar de werkelijke kosten, en, voor zover deze nog niet bekend zijn, naar hel prijspeil van 1953, beloopt rond 800 mil lioen; c) Sinds 1 Januari 1952 de datum, waarop practisch met de definitieve af wikkeling kon worden begonnen be loopt het aantal afgedane gevallen 12.468. Aan vergoedingen werd een bedrag van 127.4 millioen tof/;ekend, terwijl aan voorschotten bovendien een bedrag van 202,6 millioen werd verstrekt. kort daarop na een meer diepgaande be studering bfj de algehele herziening van de belastingwetgeving wellicht voor nieu we regelingen plaats zouden moeten ma ken. Wederom is aandacht gevraagd voor het probleem van de waardering van de in courante fondsen voor de vermogensbe lasting en het successierecht. Inzake deze aangelegenheid is het oordeel gevraagd van de commissie voor advies voor fis cale aangelegenheden. Het verdient aanbeveling thans eerst dit advies af te wachten alvorens tot het tref fen van maatregelen over te gaan. T. a. v. de huidige aftrekregeling voor giften aan bepaalde instellingen acht de minister het niet verantwoord de thans vrij eenvoudige regeling te vervangen door een meer verfijnde, doch ongetwij feld ingewikkelder regeling. Wel heeft de minister de stellige indruk, dat de re geling in haar huidige vorm onvoldoende aan haar doel bzeantwoordt. Dit is dan ook de reden, waarom reeds enige tijd geleden de voorbereiding ter hand is ge nomen van een herziening van de aftrek regeling. Een grote moeilijkheid, waarmede Poly- norm te kampen heeft gehad, is, dat in verschillende perioden van haar bestaan onvoldoende orders aanwezig waren om een aaneensluitende productie te verzeke ren, welke het bedrijf rendabel zou heb ben kunnen maken. Een geleidelijke stij ging van de aan het bedrijf toegezegde credieten was daarom onvermijdelijk. Dat met de financiering niet eindeloos kon worden doorgegaan, was duidelijk, wes halve tot liquidatie besloten is. Het zoe ken van een geschikte gegadigde, die het bedrijf voortzet, is een zaak welke echter veel tijd neemt. Inmiddels moet worden De minister van Financiën heeft de Eerste Kamer zjjn Memorie van Antwoord doen toekomen over de ontwerpbegroting 1954. Hierin merkt hij o.m. op, dat, naar mate de voorbereiding van de algehele herziening van de belastingwetgeving vor dert, er minder aanleiding bestaat pro blemen die met verschillende andere vraagstukken van fiscale aard zijn verwe ven, uit het geheel te lichten en afzonder lijk te behandelen. Zo zou het stellig geen aanbeveling verdienen om voor de fiscale positie van de familie-vennootschap a prima vista voorzieningen te treffen, die „Mooi huis hebben jullie daar wat heb je ervoor betaald?" -Aardige vrouw heeft u daar wat heeft u ervoor betaald?" personeel, onschuldig verklaard, vrijgela ten en is de kok met nieuwe moed gaan koken en klagen, dat alles zo duur is te genwoordig. Nu zit daar iets in een kilo aardappels kost in Bagdad 0.50 en een trommeltje koekjes 7.(Wij eten koekjes net als aardappelen, vandaar de gelijkstelling). Wie in de winter het haardvuur aan wil hebben, moet honderd gulden per ton hout betalen. Mocht u verder nog iets geks over brandstof willen horen koeienvla, ge droogd. wordt ook als zodanig verkocht, terwijl deze zelfde materie, maar dan „vers", als geneesmiddel voor hoofdziek ten wordt gebruikt. Gaat u even zitten, ja bij het vuur, want Jalda heeft net nieu we blokken uit de garage gehaald. We hebben hem op het hart gedrukt, wat voorzichtiger met vuur te zijn, want verleden weck had hü het blijkbaar ook koud. Hy maakte dus een open vuurtje boven op zyn garage-kamertje. Midden in de nacht hoorden we iemand erg hoes ten en proesten en toen iemand, die tóch slaapdronken was, eens ging kyken, kon hij nog net het leven van onze onbetaal bare huisknecht redden. De onderhandelingen tussen de Philip- pijnse regering en de zeer links gerichte opstandige Hoeks (die in de afgelopen oorlog tegen de Japanners en daarna tegen de Manillanese regering hebben gestre den) zijn mislukt. Het Philippijnse leger is thans op het hoofdeiland Luzon een offensief op grote schaal tegen de rebel len begonnen. Tjjdens een gesloten zitting van de com missie voor toewijzingen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft onderminister van buitenlandse zaken, ge neraal Bedell Smith, een persoonlijk plai dooi gehouden voor het herstel, in enigerlei vorm, van de diplomatieke be trekkingen tussen het Vaticaan en de V.S- Het was zijn persoonlijke mening, dat het herstel van die betrekkingen de V.S van voordeel zou zijn, zowel met 't oog op het algemene diplomatieke beleid der V.S als op grond van de Amerikaanse tegen stand t.a.v. het communisme. Het State Department, zo verklaarde Smith, had echter omwille van het politieke karakter van een beslissing op dit punt geen offi cieel standpunt ingenomen. Smith's opinie werd gedeeld door afge vaardigde John Rooney, die echter zei, dat zijn politieke (democratische) vrienden verdeeld waren. (Advertentie) De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chelarine „4" brengen baat waar andere middelen lalen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. en weiuauig. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 C)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5