Amerikaanse mode besprenkeld met charme Beelden uit Katendrecht op liet T.V.-scherm Utrechtse vrouwelijke studenten vieren lustrum in een museum De Stem der Kerk ONDANKS STRENGE LIJN Zeeliedenkleuters en Godshuis In de kerk van pastoor Brussel snorde gisteren de camera Close up van het kruis Staatssecretaris mej. dr A. de Waal onder de reünisten Moderne producten van de Venetiaanse blazers I -'i^i t| If V i ife *3$J WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 Preludium op de zomer Lage halslijn Varia VERLAGING TABAKS ACCIJNS WORDT VERLENGD WAALWIJK KRIJGT GROOTS MEDISCH CENTRUM EXPORTKARTEL K. S. G. RUSLAND Wil INDONESI SCHE RUBBER KOPEN Reactie rubbermarht NIEUWE COMMISSARISSEN NED. HANDEL MIJ NED. MIJ. VOOR HAVEN WERKEN (INDIA) Verrassende schoonheid Bonte mengeling van soorten Christelijk Initiatief. Franse wijnbouwcrisis (Carcassonne) Woningnood (Cambrai). Idem (Reims). Sluiting van Bedrijven (Angers). (Van onze correspondent) NEW YORK, 13 Februari. De vogels zitten in New York's parken al lente-oefeningen te ma ken, het weer is buiig en de lucht is vol Ruysdaelse woeligheid. En wanneer men uit de New-Yorkse modehuizen naar buiten komt, voelt men zich in zo'n staat van inspiatie, dat men 't mode-nieuws in sonnetvorm zou willen schrij ven. Dat komt omdat de lente mode van 1954 eenvoudig be sprenkeld met charme is. De Amerikaanse ontwerpers hebben zich vooral geconcentreerd op een strengheid in lijn, die in hoge mate sereniteit en eenvoud suggereert. Don kerblauw voert de boventoon voor de lentemaanden, donkerblauw met af werkend wit, in de vorm van helwitte kraagjes, manchetjes, hoeden en hand schoenen. Japonnen, mantels, mantel pakken, alles heeft witte kragen en manchetten, van de kleine kostschool- dingetjes af tot grote wijd om de na liggende en ietwat opstaan-de k toe Daarnaast hebben ingezette witte vesties nu hun definitieve intree ge daan vaak zo dat de japon voor huis of kantoor mèt vest kan worden ge dragen; doch voor chiquer gelegenheid kan het vest eruit worden genomen (ook de manchetten worden afgeno men) en dan heeft men de middag- Spon. Op de plaats van de vesten vindt men soms ook wat bloemen weggedoken in een overdwarse plooi- enstroom over de buste. Dat is een van die verrassingen van deze mode, de bloemen die uit de fantasie der tekenaars overal zijn neergevallen: op boezems van namiddagtoiletten, op schouderbanden van avondj aponnen, op avondschoentjes en muiltjes en de lichtzijden jurkjes. Maar bij de strenge japonnenparade zijn die rozen of dot jes violen ook het enigste dat door de tekenaars wordt toegelaten om de eenvoud wat op te fleuren. Het middel wordt ook dit seizoen niet door een ceintuur gesierd, blijft vooral sterk getailleerd, de middel lijn opgeschoven tot onder de buste, niaar dit accent wordt altijd smaakvol, voorzichtig en bescheiden aangeduid. De heuplijn blijft rond en de Y°°T' naamste keuze waarvoor wij b« ae lentedracht gesteld worden, is die tus sen het „princessen-silhouet" (als me in Suzy Perette's model ziet) en wa» bij dc rok balletachtig uitstaat ®nNew T-silhouet, zoals dat zakelijk de York heet, met de nauw h^vanne- rok (dat men ziet in het R ve)e costume). Er zit iets ingetoge van de voorjaarsjaponnen, dg hgle wijls als een soutane van voren lengte met kleine knoopje neej, ze tot onderaan toe sMten^ gemaakt van wat zwaarder ,ilcwijls als voor zijn, worden ze oo g jap0nnetjes jaarsmantels over vrolyke a]s gedragen, die d knopen van de man- men de °nd®r aan de bovenkant teis met sluite aanbid bieden en de ?nd?uk van nabije zomer geven. Want vol van zomer en sproeiende zon zijn de zijden of katoenen of linnen lichte japonnen, die men onder de strengere lente-edities kan dragen. New York is volgestroomd met ma teriaal, onverschillig van welk nylon-, katoen- of zijde-mengsel dat bedrukt is op een wijze alsof de Franse impressionisten er iets mee te doen hadden gehad. Het is soms vol broeierige innige warm geschakeerde kleur met onduidelijke fantasiën er tussen, of ligt dan weer gespreid in weke bleke tedere tinten met wat dunne zwarte berkentakjes of een zwart droom-net er schuchter door heen getekend. Sinds lange tijd zijn de zomer japonnen niet meer zo vrouwe lijk geweest, zo simpel in lijn (en de korte mouwtjes komen terug) waar door de aandacht helemaal naar dat met bloemen of verfklodders besproei de materiaal kan uitgaan en.... de draagsters natuurlijk identificeert met al die argeloze lieflijkheid. O, natuurlijk zijn er ook de gewone zakelijke Amerikaanse costumes, de strenge tailleur met één knoop voor het „carriere-type" vrouw; de costu mes met de korte rechte jasjes zonder middel, die men nog altijd meer in etalages ziet dan op straat. Ot ae nieuwe „hemdmantel". Dit laatste een van die milde dwaasheden, (waar in de Amerikaanse ontwerpers hun vrolijke grillen soms wat moeten uit leven), die erg aardig op fotos in Vosrue staan en misschien zelfs een uitbundige zeventienjarige Ameri kaanse aardig aankleden. Want deze meisjes lopen toch zo graag met sok ken en platte schoenen en in nauwe cowboybroeken rond. Die „hemdman- tels" moet men zich als een gewoon herenhemd voorstellen, maar dan in mantel-uitgave. De slitjes opzij rond afgewerkt, blijven er dus in, de zak ken, de boorden, met knoopjes vast gehecht. de knopenrjj en de manchet ten. Ook de „hemdjurk" heeft succes, maar onder hetzelfde soort van jon gedames. Het bovenstuk van die jur ken is geheel als een herenhemd, doch de rok is wjjdgeplooid. Bovendien is er een regen van hemdblousjes over de stad gedaald, vooral in linnen en katoen, markant bedrukt, goedkoop en practisch in dracht. Wat definitief nieuw is in de lijn van japonnen, mantels en costumes is de overal weerkerende lage halslijn. Soms voorwaar niet tot voordeel van de draagsters. In japonnen is het wat anders. Maar wanneer men mantels ziet met de brede grote kragen die het halsvlak diep of vrij wijd open laten, schrikt men soms van het ver toon van sleutelbeenderen. (Overi gens, pas op met die brede kragen, want ze bouwen een niet zeer slank figuur onmiddellijk op tot een „kas teel van een vrouw"). En bij de man telpakken, getailleerd of niet, doen die open halzen, met welke kraag- vorm of afwerking ook, het helemaal niét. Zelfs als men een goed gevulde hals met een mooie huid heeft, is de dracht nog gevaarlijk. Bovendien, wie oplet ziet wel, dat het klassieke man telpak door alle seizoenen, tijden en jaren heen, het steeds meer wint van de variaties op onklassieke thema's. Die wijde halzen in de mantelpakken zijn ook tegengesteld aan de feitelijke zin van het mantelcostume, dat effec tief en elegant wil aankleden, maar met op japon-effecten uit is. Nog maals: voorzichtig dus als die nieu wigheid naar Holland overwaait. En dan nog wat nieuwtjes en wen ken door elkaar: met de platte kleine hoeden kan niemand dit seizoen pro blemen hebben. Men plant ze maar een beetje voorover of kaarsrecht op het hoofd net als de pilledoosjes, en klaar is men, want ze passen practisch bij elke haardracht. Soms voeren ze een elegant sluiertje aan de achter kant mee, dat gracieus neerhangt (weer een van die details die het fe minine van deze mode onderstrepen); maar vaak zitten er ook uitdagende veren op, lange prachtige fazanten veren. Voor sommige vrouwen schij nen die veren een onweerstaanbare aantrekkingskracht te bezitten, ze zien zo'n meterlange veer nog niet of de hoed eraan is verkocht. Maar o welke bron van irritatie er voor de mannen in die veren zitten! Speciaal in overvolle New Yorkse bussen, waar de altijd even naïve verendraagsters iedereen met de veerpunt in het ge zicht prikken Verder hangt men hier alles aan zijn oren wat maar mogelijk is: hoefijzers, grote ringen (meer op neusringen dan oorringen gelijkend), harten, bloemen en ik stel me voor dat er straks oor hanger-leestekens worden gemaakt. Zou dat niet aardig zijn, een uitroep teken aan een oor te hangen (vooral als het een mooi oor is). Als men een shawltje te warm vindt worden, staat het heel elegant om het om de hengels van de tas te slingeren of los te strikken. Onder costume juwelen beginnen vooral armbanden te herinneren aan wat Afrikaanse negers om de arm plegen te dragen. In brede, massieve banden, soms twee naast mekaar, zijn de slanke polsjes als in boeien geslagen. Maar de draagsters steken er nu een Franse imitatiebloem in; ook halscol liers fleuren ze op met die bloemen, een bosje vergeet-mij-nietjes of wat Oost-Indische kers. Het staat heel coquet. En dit is dan ongeveer het spiegel beeld van de New Yorkse vrouwen in haar lentedracht. ■V' Helen Barbieri's prinsesse-japon van witte zijde met een berken- boom-dessin trekt de aandacht bij de voor jaar scollecties in Amerika. Rechts beneden een tweed-japon met losse bolero uit Samuel Winston's collectie. „Nu nog graag een paar kaarsen en een stelletje kerkboeken...." Pastoor F. A. Brussel S.C.J. van de parochie van Margaretha Maria a la Cocque op Katendrecht strijkt door zijn grijze haren en duikt in een kast om de zoveelste opdracht die hij kreeg van de Televisie regisseur van de K. R. O., Ben Mettrop, uit te voeren. Ben Mettrop intussen gluurt alweer door het kijkgat van zijn camera en heeft alweer ergens een ,,dood stuk'' op de kerkvloer ontdekt. „Of de pastoor dat maar even „levend" wil makenMaar eindelijk, eindelijk is het dan zover en werpt de camera snorrend het oog op het met kaarsen verlichte beeld van St. Antonius, draait vervolgens langs de met kerkboeken getooide banken om daarna, als climax, een close-up van het altaar te maken. (Van onze Utrechtse redacteur) Het elfde lustrum van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging is giste ren begonnen met een joyeuze intocht van de reünisten, tot wie behoorden mej. dr A. de Waal, staatssecretaris voor O., K. W. en mej. dr M. A. Tellegen, directeur van het Kabinet van H- M. de Koningin. Voorafgegaan door de Politiemuziek, een rij van amazones van de rijvereniging ,,Hup-hup" trok deze vrolijke stoet van honderden vrouwelijke oud-studenten, waarin ook nog de Postfanfare meemar- cheérde, van het Centraal Station door de oude Universiteitsstad naar het Club gebouw van U.V.S.V. aan de Drift. De rector-magnificus sloeg de optocht gade van vanaf het bordes voor het ge - bouw der Rijksuniversiteit op het Dom plein en bij het stadhuis werd even halt gehouden, waar burgemeester jhr mr C. J A. de Ranitz aan de praeses, mej. E. M. Nijenhuis, een tuil bloemen aanbood. Gistermiddag is het lustrum officieel geopend met een plechtige bijeenkomst in de Domkerk, die werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda, burgemeester jhr De Ranitz, het curatorium van de universiteit, vele hoog leraren en vertegenwoordigers van allerlei studentenorganisaties. In haar rede herinnerde mej. Nijenhuis eraan, dat in 1636 de eerste studente van Nederland, Anna Maria van Schurman, de Utrechtse universiteit bezocht. Zij ging het ontstaan, de groei en ontwikkeling van U-V.S.V. na om dan enige tijd stil te blij ven staan bij roeping en taak van de academische mens. in het bijzonder van de vrouw. De wereld heeft geen behoefte aan academische „machines", maar wel aan mensen. Voor de vrouwelijke studen ten geldt, dat zij bij haar studie zich toch volledig tot vrouw weten te vormen. De rede werd beantwoord door mej. mr E. C. Simons, erelid van U-V.S.V. Aangezien het niet wenselijk is de thans bereikte meer bevredigende toestand in de sigarenindustrie in gevaar te brengen door een terugbrengen van de accijns op het hogere niveau, dat vóór de tijdelijke verlaging gold, heeft de regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend om deze tijdelijke verlaging met twee jaar te verlengen. De regering acht het ook wenselijk de vrijstelling van omzet- en invoerbelasting voor de levering en de invoer van siga ren voorshands te handhaven. Deze opname", vertelt de regisseur, „wordt ingelast in dat gedeelte van onze T.V.-reportage, dat het Katendrecht van tegenwoordig zal tonen, en dat weer een onderdeel zal vormen van de grote re portage over Rotterdam, welke wij op 16 Maart a.s. via de K.R.O. uitzenden". Het verhaal van Katendrecnt begint met enkele opnamen van slenterende zeelieden. Daarna volgen close-ups van verscheidene lichtreclames boven bars en dancings en dan blijft de camera plotseling rusten op het eenvoudige kruis, dat is aangebracht boven het kerkje van pastoor Brussel. Een kerkje dat verborgen ligt achter bruine deu ren, waarachter men zo op het eerste gezicht veeleer een garage dan een Godshuis verwachten zou. Op het filmpje zal men pastoor Brussel naar binnen zien stappen, waarna de „bin nenhuis-opnamen" volgen, welke we zojuist tot stand hebben 2den komen. In de nabijheid van het Vredesplein 'e Waalwijk is het gemeentebestuur voorne mens een omvangrijk medisch centrum te bouwen, dat niet alleen zeer modern van architectuur zal zijn, maar door zijn outil lage en inrichting ook aan de hoogst te stellen eisen belooft te voldoen. Daar Waalwijk als centrum der Lang straat een gemeente is, die zich snel uit breidt pas werd de 15.000ste inwoner feestelijk begroet wordt het nodig, dat ook in de sector van de volksgezondheid alle maatregelen worden getroffen. Dit medisch centrum belooft op afdoen de wijze daarin tegemoet te komen Alle dienstruimten zullen volgens het project gelijkvloers worden gehouden. Naast de woonruimten voor de wijkverpleegsters, biedt het bouwplan huisvesting aan de consultatiebureaux voor t. b. e., zuigelin gen- en kleuterzorg; kraamcentrum, ver trekken voor controlerende artsen, terwijl ook voor de medische sportkeuring loka liteiten zijn ingeruimd. De benodigde cre- dieten voor de bouw werden bereids ge voteerd. Het exportkartel der landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waartoe Italië niet behoort, de zo genaamde Brusselse conventie, heeft tij dens de weekwisseling te Parijs besloten zijn werkzaamheid voort te zetten. Over eengekomen werd door bijzondere maat regelen er voor te zorgen, dat de vastge stelde minimumprijzen en andere bepalin gen zullen worden nagekomen. Afgezien van een geringe aanpassing van de mini mumprijzen voor de export naar Zwitser land, zullen voorlopig geen prijsverande- ringen worden ingevoerd. De Sovjet-Unie is, volgens een te Dja karta gepubliceerd officieel overzicht van de handel met de communistische landen, bereid jaarlqks 100.000 ton Indonesische rubber van geringe kwaliteit te kopen. Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie hebben deze toezegging gedaan tijdens te Amsterdam gevoerde besprekingen met Indonesische vertegenwoordigers. De on derhandelingen hebben meer dan een jaar geduurd- De Sovjet-Unie wenste aanvan kelijk uitsluitend rubber van eerste kwali teit af te nemen. Over de handel met Oosteuropese staten werd meegedeeld, dat het handelsvoiume met die landen in het algemeen niet groot is. Zulks wordt veroorzaakt, doordat de Indonesische handelaren als gevolg van de koloniale overheersing nog niet het gewenste contact hebben kunnen aan knopen met handelaren in de landen van Oost-Europa. Met het oog op het gebrek in de Oost europese landen aan) valuta's, die door Indonesië kunnen worden aanvaard, zoals ponden sterling, dollars en vrije Zwitserse francs en bovendien door de kleine be langstelling in Indonesië voor de oost europese producten, is de Indonesische regering gedwongen een manipulatiecre- diet vast te stellen, dat zo klein mogelijk is, en daarnaast haar grondstoffen uit te voeren voor een bedrag, dat niet groter is dan de waarde van de uit deze landen in gevoerde goederen. De rubbermarkt in Djakarta heeft Dins dag met een tien cent hogere notering ge reageerd op de berichten over mogelijke rubbertransacties met Rusland. De stem ming was rustig. Naar wij vernemen zal aan de eerst volgende te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Ned. Handel-Mij N.V. worden voorgesteld over te gaan tot benoeming van twee commissarissen. Als no. op de desbetreffende voordrachten zullen worden geplaatst de heer ir A. H. Ingen Housz, voorzitter van de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Sta. Ifabrieken N.V. te IJmuiden en de heer S. van West, directeur van de Dok- en Werfmij Wilton- Fijenoord N.V. te Schiedam. Met het doel het aannemen en uitvoe ren van werken in de meest uitgebreide zin. het ontwerpen van en advies geven bij het uitvoeren van civiel-technische werken de handel in materialen, de aan- en verkoop van goederen en gebouwen enz. is opgericht de Ned. Maatschappij voor Havenwerken (India) N.V. te Am sterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500.000 verdeeld in 500 aandelen van 1000 Geplaatst en in contanten volge stort zijn 250 aandelen, waarvan 249 bij de Kon. Ned. Maatschappij voor Haven werken N.V. naar de traditie van de 19e eeuw en nc» pezzati, het gevlekt glas tn mozaïek techniek konden onze bewondering niet erg wegdragen, maar de doorzichtige va zen welker ontwerp geïnspireerd was op de Venetiaanse glasvormen des te meer. Het kelkmotief met aan de weerskanten de grote oren, evenals de platte kruik- vorm, een model dat we in Noord Italië ook in grovere uitvoeringen kunnen ko pen,, laat zich ook zeer goed tot sierva- zen verwerken.. Er waren natuurlijk ook een paar exemplaren van vazen in gegraveerd glas, zoals wij die hier te lande goed kennen. Zo'n visschotel van geschuurd glas met ingekraste decoratie en ver vaardigd bij S.A.L.I.R. vonden wij en van vorm en van decoratie erg mooi. Heel navrant was het groepje Paljas sen van wit glas, het maakte een uiterst spookachtige indruk. De vazen van opaak-filigraan en opaak-mozaïekglas doen op het eerste gezicht meer aan aardewerk dan aan glas denken maar toen we op onze tenen voor de vitrine stonden en in de hals van een vaasje tuurden was het alsof we door een gebrandschilderd raam keken. GLAZEN WEELDE Het Venetiaanse glas is vooral in de renaissancetijd beroemd geworden en heeft sindsdien zij het met ups en downs zijn faam gehouden. De vormen zijn meestal zwaar, van een klassiek mode] en het heefi ongetwijfeld aristocratie, reden waarom velen van ons bezweken voor zo'n groene Venetiaanse waterkan met glazen of zo n bokaal waar een enkele bloemtak zo goed in uitkomt toen die enige jaren geleden weer ingevoerd werden en in enkele winkels te krijgen waren. Verder gaat bij de meesten van ons de kennis van het Venetiaanse glas of van glas in het algemeen trouwens, naar wij menen, niet. Maar nu organiseert de direetie van het Gemeentemuseum in Den Haag een tentoonstelling van modern Venetiaans glas. Het viel ons op dat wij in het museum vazen en andere gebruiksvoorwerpen zagen, die wij wel eens opmerkten in de vitrines van die luxe winkels, waar op het gebied van aardewerk, porcelein en glas de meest verfijnde zaken te koop zijn; wij waren waarschijnlijk dus al eerder langs Venetiaans glas gelopen zonder het te herkennen. Hoe het glasblazen in zijn werk gaat hebben wij allen wel eens gezien bij eer demonstratie. Gelijk bij bellen blazer ontstaat er een figuur, die door de in vloed van een vlam in de juiste vorm gedwongen wordt. Het zou ons te vei voeren om dieper op de techniek in te gaan. laten wij ons dus bij de resultaten houden. We zien dan het filigraan glas in rood, maar mooier is nog het fili graan in melkglas, het lattimo. Vazen en schalen zijn uiterst verfijnd van kleur de nerven hebben bijna een glans als van aronskelken Het is dan ook niet te verbazen dat de blazers en ontwerpers, die in de Venetiaanse ateliers zeer nauu samenwerken, bij dit glas aan bloemen gedacht hebben en ook sommigen var hun schalen zelfs een bloemvorm gaven De bovenranden zijn stulpend en ron dend als een tulp die opengaat. Toch vonden wij het effect hoe wonderlijk ook niet mooi. Het was naar onze smaak te plastisch. Het gestreepte vogeltje oj tak vormt een beheerste decoratie maai de zebra-gestreepte zeemeeuw met het zwart als een inktvlek op zijn kop leek meer een alleraardigste spielerei die waarschijnlijk spoedig zou gaan verve len als je het in de kamer had Het prachtige gr.,ene glas uit verschil lende kleurlagen samengesteld en af komstig uit de Vetri d'arte was van een bijzondere schoonheid. Die heel eenvoudige ovale schaal b.v van boven vaag doorzichtig en op de bodem van een geheimzinnig donker groen als op de bodem van 'n aquarium en het groene prachtig gevormde visje zouden voor ieder een feestelijk bezit uitmaken. En dan die hoge slanke zuil van groen glas, ontworpen door Flavio Poli vormt goed geplaatst in een modern interieur een tekenend element Het filigraan, reticello geheten vari dezelfde ontwerper is van een bijna on wezenlijke fijnheid. Wanneer wij van mige afstand kijken lijken vooral de •schalen wel haast geen glas meer maai mandjes gevlochten van een uiterst fijn materiaal, welke indruk nog versterkt vordt door de tweekleurige rand aan de lovenkant. Van Paolo Venini viel een paarlemoer- ichtige schaal op, die naar beneden toe iverging In een blauwe emailachtige be schildering In de geest van Picasso Enige stippen en lijnen van donkerrode kleur suggereerden een gezicht. Ook d« paarlemoerachtige schotel in de vorn van een schelp vonden we zo al niet mooi dan toch merkwaardig De vazen van opalinglas uitgevoerd Wat het filmpje nog meer over Katen drecht zal tonen? Wel, enkele opnamen van de beide kleuterscholen, de St. Antonius van Pa dua- en de St. Paulusschool. Deze opna men werden gistermiddag gemaakt, met (welwillende) medewerking van circa 250 kleuters. Wat betreft de rest van Rot terdam staan er nog opnamen van het radarstation en van de mariniers op het programma. „We hebben wel enige pech gehad met het weer', vertelt de regisseur nog", en dan speciaal met de mist. Je kunt immers het hele filmpje niet in de mist laten spelen". Al met al zijn we erg benieuwd naar datgene, waarmee de K.R.O. op 16 Maart a.s., onder het motto „Rotterdam" uit de bus zal komen, al was het alleen maar om de opmerking van de blijkbaar niet van een technische knobbel gespeende Pastoor Brussel, dat diens grijze knar, vanwege de sterke belichting, op het T.V.-scherm zwart zou lijken, aan de zichtbare praktijk te kunnen toetsen. WIJ hebben onze kroniek van verleden week besloten met de verwijzing naar een ge dachte, waarin „wel eens een der belangrijkste inzichten kon schui len voor onze taak als leden der Kerk tegenover de wereld". Ge dachte die, voor ons althans, uit de documenten die wij behandelen steeds duidelijker naar voren treedt. Deze gedachte is, dat wij de sa menleving. moeten heiligen en het kwaad in de wereld terugdrijven, niet alleen door de geschreven wetten van de Kerk en de Staat te onderhouden en niet alleen door deelneming aan godsdienstige, po litieke. sociale en culturele activi teit, maar ook door persoonlijk ini tiatief. Door méér te doen dan ons is voorgeschreven. Door christelijk initiatief, deze naam waardig. Het is duidelijk, dat dit een per soonlijke aangelegenheid is. Maar wil dit schitterende ideaal werke lijkheid worden, wil er iets groeien dan zal, geloven wijaan bepaalde boven-persoonlijke. of „institutionele" voorwaarden moe ten zijn voldaan: Wij moeten een duidelijk beeld hebben van de taken, die op het christelijk initiatief wachten: is het mogelijk een erecode op te stellen van 't christelijk initiatief? Wij moeten bij elkaar steun vindende steun van het voorbeeld en van het wederzijds toezicht, kortom de steun van de gemeen schappelijke bezieling. Alle bewegingen, organisaties, manifestaties en publicaties voor christelijke vernieuwing waaraan onze tijd (in en buiten Nederland) zo rijk is, streven, min of meer dui delijk. naar dit ideaal: christelijk initiatief. Maar wij mogen ons afvragen, of men daarbij genoegzaam op deze beide voorwaarden let. Enthousias me is onontbeerlijk, maar er moe ten duidelijk omlijnde doelstellin- "en zijn, waarover wij het eens zijn Zij die zich willen geven, moe ten duidelijk weten wat hun te doen staat. Het opstellen van een practisch, duidelijk, gezond, voor ieder goed begrijpelijk werkprogramma is, denken wij, de eerste eis waaraan moet worden voldaan. De Stem der Kerk spreekt en roept ons onophoudelijk. In het geen zjj zegt, vinden wij de bouw stenen voor deze geweldige onder neming. Hoe meer wij ons verdie pen in hetgeen de Stem der Kerk zegt. hoe duidelijker ons dit wordt. Zij roept ons voortdurend op tot mèèr dan wat de wetten voor schrijven. Zij roept ons op om vooruit te treden. Dit is de reden, waarom wjj ge meend hebben deze kleine tussen- beschouwing te mogen wijden aan het Christelijk initiatief. De ruimte die ons rest, zouden wij willen besteden aan vier voor beelden. HET eerste betreft de crisis in de Franse wijnbouw, die daar gelijk men weet. het karakter aanneemt 'an een nationale ramp. Mgr. Puech, bisschop van Carcas- sonne heeft ten oproep tot zijn dio- cesanen gericht, waarin wij lezen: „In bepaalde dorpen van de Nar. bonnois, de Corbières en vooral van de Minervois, zijn gezinnen die reeds lang hun hele bezit heb ben beleend, die geen vlees meer eten, die de bakker niet meer kun nen betalen, die zich, des avonds, vergenoegen met wat korsten in warm water Gij hebt millioenen weten te vinden voor de getroffe nen van Holland en van Grieken land zult gij werkeloos blijven tegenover de ellende van Uw land genoten?," Thans verzamelen de pastoors van dat diocees des Zondags gaven voor de getroffenen aan de kerk deuren. HET tweede heeft betrekking op de woningnood in het zelfde land. De bisschop van Cambrai voert met het oog daarop persoon lijk een perscampagne, die hij het plan heeft het hele jaar voort te zetten. In de zevende oproep wijst hij er op dat overheidsmaatregelen, hoe onmisbaar ook, niet toereikend zijn, maar dat persoonlijk initiatief in het geweten geboren noodzake lijk is: „Wat bovenal nodig is, is een waarachtige onrust van het chris telijk geweten tegenover dit beang stigend probleem. Aangezien hier een sociaal on recht bestaat dat hersteld moet worden, moeten alle ware christe nen in de eerste linie staan". HET derde betreft het zelfde probleem In het zelfde land. Mgr. Marmottin, aartsbis schop van Reims, wijst er in een herderlijk schrijven op al deze stukken zijn van Februari 1954 dat méér nodig is dan het onder houden van de wet. Huiseigenaren moeten positief er aan medewer ken dat de beschikbare ruimten aan zoveel mogelijk mensen ten goede komen. Door persoonlijk ini tiatief Ook de huurders moeten begrijpen dat hun geweten hen tot meer verplicht dan de wet. Zij moeten, om een Frans-lumineuze uitdrukking van Claude Roffat (in „La Croix") te gebruiken, „de zwakheid" leren inzien „van iedere administratie tegenover de eisen van het morele ge—eten": „Niet allen geven er zich ge noegzaam rekenschap van dat het huis dat zij bewonen, een kostbare zaak is. en dat zjj et zorgvuldig moeten onderhouden". HET vierde voorbeeld betreft de zorg die ondernemers moeten hebben voor het lot van hun werknemers. In het diocees Angers, eveneens tn Frankrijk, heerst een ernstige industriële crisis met daardoor toenemende werkloosheid. De bis schop. mgr. Chappoulie. verklaart in een pastorale brief uitdrukkelijk dat het niet tot zijn bevoegdheid behoort, te oordelen over de tech nische oorzaken. Maar hij is wel bevoegd om de christenen, die in vloed kunnen uitoefenen te ver manen „geen ogenblik de mense lijke aspecten van de problemen die zij moeten oplossen uit het oog te verliezen. Het is nooit geoor loofd de voorrang van de mens boven het economische uit het oog te verliezen". „Christenen hebben niet het recht, zonder zwaar tegen de liefde te misdoen, de broodwinning van de werkman te offeren aan persoonlijke zorgen voor het ma ken van winst of zelfs voor het bewaren van individuele gerust heid. Integendeel, eigenaars aan deelhouders en leiders van onder nemingen hebben de plicht geen inspanning te schuwen opdat de bedrijvigheid van ateliers en fa brieken. die het dagelijks brood van vele honderden werklieden verzekeren, niet vermindert" Hoe meer me1' deze en dergelijke uitspraken overdenkt, hoe beter men beseft, dat de moeilijkheden die wij beleven met de gewone normen niet kunnen worden opge lost Geen rechtssysteem kan alle lekken dichten. Daar is edelmoe digheid voor odig. Noblesse. Stoutmoedigheid Christelijk initia tief. J. H, C. CREYGHTON S.J,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7