Pleidooi voor meer handel met Steun aan dr de Sovjets Adenauer Het dekkingspercentage weer gestegen tot 90 pet. BONDSDAG VEROORDEELT DE SOVJET UNIE Strijd voor vrij Duitsland zal onverminderd voortgaan Wederopbouw en herverkaveling Schou wen-Du iveland op zeer moeilijk probleem Verwalter hield honderdduizend gulden achter SHANGHAI-VLUCHTELINGEN OP SCHIPHOL H' INDONESISCHE „VEILIGHEID IN CIJFERS In- en uitvoer in Januari Derde man in moeilijkheden Uit buitenland komend wegtransport heeft hinder van ministeriële bepaling Churchill ziel enige winstpuntenin Berlijn Elsi' zon- Wieke" en (^er voedsel in Oslofjord Accountantscontrole K. S. G. Gelukkigen, die uit ellende mochten vertrekken Hoge cijfers voor eerste maand van het jaar Toeristen streven bollen voorbij Eindliovens parochies „overbevolkt" Adenauer belooft „politiek van ontspanning" in Verleden jaar nog 3534 moor den Sluiting Poolse consulaten Een Oostenrijker was immers geen Duitser Transporteurs laten Nederland links liggen „Melodie in bloei" onderscheidingen VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 PAGINA 5 „Ongelukkige voorbeelden hersteld Sneeuwstorm belemmerde aan oer per helicopter PROMOTIE TE ROME Opdracht aan Nederlandse accountantskantoren V.P.R.O. HEEFT VEREISTE LEDENTAL Handel met Rusland GEBED EN BOET- DAG Zij vormen grotere deviezenbroii Tien met meer dan zesduizend zielen Aanvallen op f)o/| tieposten na?va,1en "malle,, op de spoorwegen Aanvallen op onder nemingen Overige misdrijven DIEF LAAT ZICH IN KERK INSLUITEN Offerblokkenlichter in Leenhof aan het werk INTENTIE ROZENKRANS- KRUISTOCHT Productie heeft voorrang TE BEKROMPEN VOORSCHRIFT? Schotten en Zweden in bloemencorso LOODGIETER HOORDE GAATJES IN ANDERMANS RAMEN Dert,ia inbraken aenleesd? ZUSTERS ONTVANGEN In -tpn giote rede tijdens liet Lagerhuisdebat over de resultaten van c con erentie t an Berlijn, heeft de Britse premier, Sir Winston Churchill met s cc its van teleurstellingen doch ook van „enige winstpunten" gewag geniaa l. et wederzijdse begrip achtte hij toegenomen. Churchill zag ïoopvo ^uit naar de conferentie van Genève, waar „waarschijnlijk betere resultaten zouden kunnen worden geboekt. Hij pleitte enerzijds voor Oe versterking van de Westelijke defensie en de herbewapening van Duits an f oc i anderzijds voor een uitbreiding van de Westelijke Jiandel met i( ovjet-Unie. Over dit laatste zou Groot-Brittannië onderhandelingen openen met de V.S zessen pr,emier begon zijn rede met te dit v, I 1 biemand kan veronderstellen, net .f.Ot dat Polen, Tsjecho-Slowakije, f„ ™en!ë. Bulgarije en Hongarije getrof fen heeft, blijvend zal zijn. „Op het ogen lik is er geen oplossing in zicht voor deze onderworpen landen", zo zeide hij. ..Wij allen hebben de methode om dit doel met geweld te bereiken verworpen". De tijd zou echter een oplossing kunnen brengen, waarover deze generatie niet be schikte. De krachten van de menselijke jpest en van hel nationale gevoel die in deze landen leven, zouden niet in een handomdraai vernietigd kunnen worden, zelfs niet door volksverhuizingen op grote schaal en door massa-opvoeding van kin deren. De premier zeide voorts, dat het rijk en de menigte onderdanen, welke Rusland in het uur der geallieerde overwinning voor zichzelf veroverd had, de belangrijkste oorzaak zijn van de verdeling van de be schaafde landen. Het gebruik, dat Stalin van zijn overwinning heeft gemaakt, had echter ook tot het verbond van de Engels sprekende volken en de gedachte van een verenigd Europa geleid. „Alleen de Sovjet-politiek zou de ba sis hebben kunnen leggen voor de hech te en permanente band, die bestaat tus sen Duitsland en de westelijke wereld, Duitsland en de Verenigde Staten, Duitsland en Groot Brittannië, en, naar ik vertrouw", zeide Churchill, „tussen Duitsland en Frankrijk" Sovjet-heersers zullen zich ongetwij feld rekenschap hebben gegeven van de HBjs, welke de aanwinsten van de politiek v,an Stalin hun gekost heeft, aldus Chur chill. Hoewel de conferentie van Berlijn reden 'Ot teleurstelling heeft gegeven, zag Chur chill ook enige winstpunten. ,>Het is een zle.f merkwaardige conferentie geweest". ..Zij heeft de reputatie van dergelijke be- Pcekingen na enkele zeer ongelukkige Voorbeelden hersteld". Gedurende „het Scote debat" waren de persoonlijke ver houdingen verbeterd en het begrip voor elkanders gezichtspunt toegenomen. De Premier meende dan ook, dat door de con- terentie bespreking van deze vraagstukken minder precair en gevaarlijk was gewor den. Het plan om in Genève een conferentie «ver Korea te houden was belangrijk en hoopvol. Volgens Churchill heeft deze con- •erentie meer kans op resultaten dan de erlijnse besprekingen. be?« premier erkende de Amerikaanse tiseh nu? te§en toelating van communis- echfl .na tot de Verenigde Naties. Er is 10„ r niets tegen, vervolgde hij, dat oor- .ogvoerenden samenkomen voor bespre- zelfs al gaat de strijd intussen hingen voort, rü?a! men er biet in was geslaagd Oosten- bevrijden, noemde Churchill bij- toB- teieurstellend. Hij voegde er aan „Geen volk heeft zijn harde lot zo eimg verdiend als de Oostenrijkers"- De ssen zouden er verstandig aan hebben 77 77 en dp66Fict»er^?ndse schepen, de „Wieke" lan„? Zlt*en in de Oslofjord al zo tn het ijs vast, dat de voedselvoor- jiaeb begmnen op te raken. Zij delen dit •pot u van andere schepen, t.li opii helicopter tracht men de vaar- voedsel te voorzien, maar sneeuwstormen is het gisteren niet gelukt de Nederlanders te bereiken. Vanochtend zouden de pogin gen worden voortgezet. gedaan dit gebaar van menselijkheid te maken. Uit militair oogpunt had dit ge makkelijk gekund, vooral op grond van der verstrekkende Westelijke garanties te gen een hernieuwing van Duitse agressie. Op de Berlijnse conferentie zou wel niet het laatste woord over Oostenrijk gevallen zijn, zo meende de premier. Over de Westerse bewapening zei de Britse staatsman: „Als w\j een koude oorlog moeten mee maken. onderbroken door onderhandelin gen, dan is dat nog te verkiezen boven de onzegbare en onvoorstelbare verschrik kingen van het alternatief. Het is niet in consequent een krachtige E.D-G. «-n N.A.T.O op te bouwen, met een grote bü drage van Duitsland cn tegelijkertijd te streven naar overeenkomst met de Russen Hoe meer handelsverkeer er is tussen Groot-Brittannië, Rusland cn de Oost- Europese staten, des te groter is de kans dat w\j in steeds grotere welvaart samen leven." Een verenigd, neutraal en ongewapend Duitsland beschouwde hij als een ernstig gevaar. „Het verbaast me dat iemand zich kan voorstellen dat het machtige, hierover met voeren, aldus verklaarde nog boden goederen en zal Amerika besprekingen Churchill. Sir Winston Churchill in het debat dat hij nog steeds van me ning is, dat een samenkomst van staats- en regeringshoofden met de ministers van buitenlandse zaken tot de moge lijkheden moet blijven behoren. Overleg tussen staats- en regerings hoofden zou als hulpmiddel in petto moe ten worden gehouden, aldus Churchill. Het zou echter niet lichtvaardig moeten worden toegepast, want het zou „mis schien rampzalig" zijn het zonder suc ces te gebruiken. Te Rome behaalde de zeereerw. heer H. de Graaf C.M. magna cum laude het doctoraat in het kerkelijk recht op de thesis: „De geloften, zoals ze in de Con gregatie der Missie worden afgelegd". De jonge doctor hoopt spoedig als missio naris naar Surabaja te kunnen vertrek ken. Naar we uit Luxemburg vernemen, heeft de Hoge Autoriteit voorlopig voor de tijd van zes maanden een contract gesloten met prof. T. Keuzenkamp, hoogleraar aan de Econ. Hogeschool, voor het verrichten van accountantsonderzoekingen bij de ondernemingen, welke onder het gezag van de Hoge Autoriteit vallen. Prof. Keuzenkamp zal bjj dit werk een aantal accountantskantoren kunnen inschakelen. Het contract is ingegaan op 23 Februari en met de controle is inmiddels een aan vang gemaakt. De ingeschakelde accoun tantskantoren zjjn: Keuzenkamp te Den Haag, Dijker, De Leede Co. tc Den Haag, Frese en Hogeweg in Amsterdam, Th. L. Limperg in Amsterdam en Klein- veld, Kraayenhof en Co. te Amsterdam. De V.P.R.O. heeft het 115.000ste lid geboekt. Dit betekent, dat deze omroep thans officieel als zodanig is erkend, om dat met deze boeking, het wettelijk vast gestelde minimum is bereikt. Het aantal van 115.000 was gisteravond alweer ruim overschreden en naderde de 115.300. Het 115.000ste lid is de heer Roelofs uit Blij- ham in Groningen. Gisteravond om half tien zjjn met een speciale KLM machine uit Hongkong acht zogenaamde „Shanghai-vluchtelingen" in Nederland aangekomen- Zjj behoren tot een grote groep Europe se vluchtelingen, die na de eerste wereld- vitale ,DÜitseUvoïk gedegradeerd zou kun- uit Ruslland "fa' £hma zjjn ge nen worden tot een soort niemandsland in Europa. De Duitsers zouden of een eigen nationaal leger oprichten of op gi gantische schaal het lot van Tsjecho- Slowakije delen. De premier noemde Adenauer „een van de grootste mannen die Duitsland na Bismarck heeft voortgebracht". Als wij hem nu in de steek laten, zeide Churchill, zou dat niet alleen een onver diende slag voor hem zijn, maar een niet te overziene uitwerking kunnen hebben op de geest van het Duitse volk in de toekomst. Wat de handel lussen Groot Brittannië en Rusland betreft meende de pre mier, dat militaire uitrusting of bepaal de machinerieën, die in de oorlogsindus trie te gebruiken zijn, daar niet onder moeten vallen. Een verzachting van de voorschriften aangaande fahrieksgoede- ren, grondstoffen en verscheping zou echter zonder twijfel van nut zijn. Groot Brittannië bestudeert de lijst van ver vlucht en na de laatste wereldoorlog op nieuw in moeilijkheden zijn gekomen, toen in China Mao Tse Toeng aan het bewind kwam. Een groep van 800 hunner verkeert in tragische omstandigheden in Shanghai: zjj zijn ziek, verminkt of hoogbejaard. Deze groep moet zo snel mogeljjk worden ge- evacueerd. Na een oproep van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen verklaarde een aantal regeringen zich be reid, aan deze vluchtelingen asyl te ver lenen en zich garant te stellen voor hun onderhoud gedurende de rest van hun le ven. Het resultaat van deze oproep is ge weest, dat tot dusverre voor 318 personen deze garantie is verkregen. De Nederland se regering verklaarde zich bereid 34 de zer vluchtelingen op te nemen. Gisteravond arriveerde het tweede transport uit Hongkong met 4 patiënten voor Nederland, 3 voor België en 1 voor Denemarken. Allen bevonden zich in goe de welstand. Zij werden op Schiphol verwelkomd door mr C. Brouwer, vertegenwoordiger in Nederland van de hoge commissaris dèr V.N. voor vluchtelingen en de heer O. Heldring, directeur van de stichting oecu menische hulp voor Kerken en vluchtelin gen. Deze laatste stichting is erin geslaagd voor de patiënten, bestemd voor Neder land, een tehuis te vinden in de provincie Utrecht. Op 't feest van Maria Boodschap, Maart, houden de Katholieke vrouwen over de gehele wereld haar gebed- en boetedag. In ver end met het Maria-Jaar heeft de Jvatholiekc Vrouwenbeweging in Nederland voor haar leden als in tentie aangegeven „Dat Maria ons adcrland brenge aan Christus". Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde gegevens be droeg de waarde van de invoer ir. Januari 1954 840 millioen (v.m. 833 millioen), tcrwjjl voor een waarde van 758 mil lioen (v.m. 681 millioen), werd uitge voerd. Het dekkingspercentage bedroeg 90 (v.m. 82). Enkele vergelijkende cïfers van de in- en uitvoer in Januari 1938 en 1948-1954 vindt men in onderstaande tabel (waarde in millioenen guldens) Invoer Dekk. Invoer Uitvoer saldo pct. 1938 119 82 37 69 1948 378 140 238 37 1949 464 318 146 69 1950 581 396 185 68 1951 791 524 267 66 1952 800 746 54 93 1953 747 708 39 95 1954 840 758 82 90 Ten gevolge van het feit. dat de uitvoer de voorafgaande kalenderjaren (waarde in millioenen guldens) Dekk Invoer Uitvoer Deficit pct. 1950 7.752 5.288 2.464 68 1951 9.671 7.415 2.256 77 1952 8.511 8.007 504 94 .1953 8.945 8.060 885 90 Febr. 1953— Jan. 1954 9.033 8.109 929 90 Buitenlandse toeristen hebben, ongeacht reizen met binnenlandse ondernemingen en „onzichtbare uitvoer", in 1953 volgens voorzichtige voorlopige schattingen ruim 150 millioen gulden in Nederland besteed. Hiermee zijn de deviezen-inkomsten van de bloembollenhandel voorbijgestreefd. Volgens schattingen door deskundigen hebben buitenlanders bijna 1,7 millioen nachten in Nederland geslapen. Dit is een stijging ten opzichte van 1952 met ruim 16 percent. Voor zover men thans kan nagaan is het toerisme naar Nederland in 1953 relatief meer gestegen, dan naar de meeste andere Europese landen. Van het totale aantal verblijfnachten namen de Duitsers 16 percent, de Ameri kanen 14 percent, de Engelsen en Schotten 13 percent, de Belgen 11 percent en de geallieerde militairen 8 percent voor hun rekening. Voorts is de stijging van Oosten rijkse, Ierse, Noorse en Deense toeristen opmerkelijk. De genoemde cijfers hebban uitsluitend betrekking op verblijf in hotels en pensions. In jeugdherbergen en kam- peercentra logeerden nog 117.000 buiten landers. Buiten de genoemde aantallen be droeg het aantal dagbezoeken van Noord- Fransen, Belgen en Duitsers zeker enkele millioenen- Het aandeel in het aantal overnach tingen van de vier grote steden is procen tueel kleiner geworden dan in 1952, waar uit spreiding in ruimte blijkt. Uit de cijfers blijkt, dat de maanden April tot October steeds meer een gesloten oeristenseizoen gaan vormen. De maanden JuliAugustus blijven met ruim 45 per cent van het aantal buitenlandse toeristen wel verreweg de drukste maanden. De watersnood heeft op het totaalbeeld van het bezoek van buitenlanders aan ons land geen merkbare invloed gehad. Onlangs is een actie-comité „Kerken bouw Eindhoven" opgericht, dat zich ten doel stelt bedragen bijeen te brengen, die als vast bedrag per maand of per jaar ge durende een bepaalde looptijd zullen wor den geschonken ten bate van de kerken bouw in Eindhoven. De bedoeling is een belangrijke finan ciële hulp te bieden naast de wekelijkse „kwartjesschaal" voor de bijzondere no den, die in Eindhoven al meer dan een jaar eveneens hoofdzakelijk wordt aange wend voor de kerkenbouw in deze stad. Dat deze extra hulp dringend nodig is. bleek wel uit hetgeen deken H. Heeze- mans ons onthulde, n.l. dat er in deze ge meente niet minder dan tien parochies zijn die meer dan zesduizend zielen tellen. Wanneer men aanneemt, dat voor een behoorlijke zielzorg en een verantwoorde godsdienstbeleving 'n maximum van vijf duizend zielen niet mag worden over schreden, aldus de opvatting in Neder landse kerkelijke kringen, dan kan men zich een idee vormen, hoe hard er in deze zich steeds meer uitbreidende ge meente, nieuwe kerken nodig zijn. Het ge middeld aantal parochianen per parochie Eindhoven met 123.000 katholieken telt er 22 is daarom zo hoog, omdat enkele zeer kleine parochies door haar excentri sche ligging geen soulaas kunnen bieden Met Pasen komt er een nieuwe parochie bij (Don Bosco) en dan zal men vrij spoe dig aan de 24ste beginnen (Paus Pius X). Beide komen in het stadsdeel Stratum, maar deze wijk vraagt nog een parochie, wil men het aantal gelovigen van de eerstvolgende jaren behoorlijk kunnen op vangen. Niet minder urgent is overigens de situatie in het stadsdeel Strijp, waar de St. Theresia-parochie meer dan negen duizend zielen telt, terwijl in Tongelre de St. Jozef-parochie de achtduizend paro chianen reeds verre is gepasseerd. IJ IS VOOR de meeste mensen de Derde Man. Toni Karas. De film .The Third Man", maakte hem wereldberoemd en verschafte hem een for tuin. Na door de halve wereld te hebben ge zworven, keerde hij naar Wenen terug. Naar Sievering. Met tal van dollars. Wenen is fameus om zijn Grinzing. Maar Toni Karas kwam u Sievering. En naar Sievering keerde hij terug. De filmregis seur Carol Reed had hem er ontdekt, in een klein wijnlokaal, waar naast zijn cither een schoteltje stond. Van hetgeen de be zoekers daarop neerlegden, had Toni Ka ras jaren lang geleefd. Terwijl het Harry Lime-motief nog overal weerklonk, begreep hij. dat zijn populariteit niet eeuw'g zou duren. En hij besloot, in zijn geliefd Sievering een eigen wijnlokaal te openen, een groot en modern. Toni Karas kocht een stuk grond, liet er een pand op bouwen en vroeg de nodige vergunningen aan. Onderwijl opende hij alvast zijn zaak. in goede vertrouwen. Hij had van al het geld door hem in hel buitenland verdiend, behoorlijk belasting aan de Oostenrijkse staat betaald. Nu zou hij een nieuw centrum voor het toeristen verkeer stichten, een aparte attractie voor Wenen. De Weners en de toeristen stroomden naar Sievering. De muren van Karas wijnlokaal en „Gasthaus" waren gedeco reerd met Orson Welles-motieven Sievering werd opeens internationaal bekend en begon Grinzing in de schaduw te stellen. de vergunningen voor het openen van een wijnlokaal moet toewijzen. Dit werd Toni Karas noodlottig. Het gemeenteraadslid zag een concurrent in hem en wist het zover te krijgen, dat de vergunning werd geweigerd. De man bracht er de Weense pendant van onze Horecaf toe, ook de vergunning voor het „Gasthaus" te weigeren. Nu is Toni Karas een proces begonnen Maar het kan nog wel twee jaar duren vooraleer dit zijn beslag krijgt. En vol gens de Oostenrijkse wet moet, zolang een dergelijk proces hangende is, het betrok ken café gesloten blijven. Vooral de vakgroep „Gast und Schank- gewerbe der Wiener Handelskammer" verzet zich. omdat Toni Karas Is begon nen, voordat hij de goedkeuring van dit instituut in huis had. Toni Karas vertelde aan journalisten, die hem kwamen interviewen dat hij wel openen méést, omdat hij zich in de schuld had gestoken en bovendien aan de belas tingen een flink voorschot had m reten be talen. Aangezien hij zijn vestigingsvergun ning had gekregen, meende hij, dat de rest ook wel zou komen. Het was een groot feest op 19 October, toen hij opende. „Zum Dritten Mann", zoals hij zijn lokaal had genoemd, wemel de van bekende persoonlijkheden, o a. Marika Rökk en Johan Heesters. Vier we ken achtereen konden duizenden er geen plaats krijgen. De talrijjce andere wijn lokalen van Sievering profiteerden er van en alle kasteleins daar staan achter Toni Karas. behalve dan het gemeenteraadslid De kwestie is het gesprek van de dag in Wenen. Regisseur Reed belde Toni uit Maar dit werd niet de oorzaak van Ka- ras' moeilijkheden- Onder de vele kleine Londen op en beloofde hem alle hulp wijnlokalen en kneipen van Sievering was Toni Karas gaat nu naar Londen om er een, die toebehoort aan een gemeente- daar op een weldadigheidsconcert voor de raadslid, die in de commissie zetelt, welke Oostenrijkse lawineslachtoffers te spelen De Westduitse Bondsdag heeft Donder dag aan het einde van zjjn debat over de politieke situatie na de Berlijnse conferen tie eenstemmig het besluit genomen, ook verder alles tc doen om een hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid moge lijk te maken. De Bondsdag heeft het in zijn besluit toegejuicht, dat de Berlijnse conferentie de voorwaarden voor verdere onderhandelingen heeft geschapen. Hij hoopt, dat deze onderhandelingen tot een algemene ontspanning zullen voeren en dat daardoor nieuwe mogelijkheden voor een Duitse eenheid zullen ontstaan. De conferentie heeft naar de opvatting van alle fracties van de Bondsdag nog geen oplossing gebracht van het Duitse vraag stuk „omdat de Sovjet-Unie thans niet wenst de hereniging van Duitsland in vrij heid toe te laten". De Bondsdag heeft voorts de Westelijke ministers dank gebracht voor de vast beradenheid, waarmee zij in Berlijn Duits- Iands hereniging hebben bepleit- „De Duit se Bondsdag is voornemens dit doel tc blijven nastreven binnen de gemeenschap der vrije wereld cn in onverbrekelijke solidariteit met de andere vrije volken van Europa", zo zegt het besluit. Deze laatste zinsnede is de verivijzing in het besluit naar de voortzetting van de Europese politiek- die de bondsregering heeft aangekondigd. Van een uitdrukke lijke beginselverklaring ten gunste van de Europese Defensiegemeenschap heeft het parlement afgezien, daar de socialistische fractie anders haar stem niet aan het be sluit zou hebben gegeven. De socialistische ten opzichte van de vorige maand mei 70 millioen meer is toegenomen dan de invoer, is het dekkingspercentage groter geworden. Zowel voor de in-als voor de uitvoer en dus ook voor de totale omzet geldt, dat de Januari-cjjfers nog nooit zo hoog zijn geweest. Het invoersaldo is ten opzichte van Ja nuari 1953 43 millioen hoger. Teneinde een inzicht te verkrijgen in de ontwikkeling van de handelsbalans over een langere periode, zijn de afgelopen 12 maanden (periode Februari 1953—Januari 1954) in onderstaande tabel vergeleken met de veiligheidCinIte'c','en 's d<" 'oesland van jaar v„vb Indonesië in het afgelopen Het aantal mUd'u verSeHikinS met 1952. langrijk en het verminderde bc- de mét ruim on aanta> ontvoeringen daal den, branrict: vJ?ct' Ook het aantal moor- diefstallen w» j gen' rampokpartijen en smokkel na» minder. De gevallen van toe. n echter met bijna 50 pet N'&n 3,11c d'c in 1953 'vèrorpven en overtredingen, petworden ongeb" besaan, kon ruim 63 1952. p*eheuierd tegen 6„ pct in In een onderhoud missaris Elom. de Aneta gaf com- dienst van de Maatsnn,reerder van de jaaroverzicht m'e, het volgende In 1953 werden meer aanvaii 'eposten gepleegd Het aantal" te!Srs aan de zi.ïde van de politie 1 slacht' d 'n 1952 veel hover dan in .,„JaS ech- 1952 veel hoger dan in I953a et volgende overzicht blijkt' 'Joden Ontvo, Gewonden 1952 614 149 er'hgen U 131 zoals 1953 664 96 12 131 In 195$ «poon»»SM,''i'ien b'ina tweemaal zoveel n-'- 27 in mao 1®n gepleegd als in 1952, •ao2 tegen 53 in 1953. Op de ondernemingen nam de veiligheid enigszins toe. Het aantal misdrijven ver toonde in 1953 een neiging tot dalen; het aantal brandstichtingen nam enigszins toe. 1952 1953 Moord 36 27 Aanvallen 57 53 Rampok 122 93 Brandstichting in gebou wen 32 42 Ontvoeringen 15 10 Het aantal misdrijven daalde met 20 pet in vergelijking met 1952. Het aantal over tredingen steeg daarentegen. 1952 1953 Misdrijven 318.412 246,449 Overtredingen 130.570 187.504 Totaal 448.982 433.953 Uit de hieronder volgende specificatie van het aantal misdrijven blijkt, dat het aantal ontvoeringen met ruim 150 daalde en het aantal moorden met ongeveer 500; het aantal brandstichtingen verminderde vrijwel tot de helft, het aantal diefstallen met ruim 20 000. Ontvoeringen Moord Brandstichting Rampokpartijen Diefstallen Smokkelgevallen 1052 1953 1.012 859 4.016 3 534 7.659 3.734 48.460 14.534 187.034 156.545 679 1.128 een nieuw bestaan zullen kunnen vinden. Met de hierdoor op het eiland vrijkomende gronden zullen de gesaneerde bedrijven, waarvan de exploitatie economisch onver antwoord wordt geacht, kunnen worden vergroot. De stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" heeft in Zrerikz.ee een algemene vergadering gehouden, waarvoor een uitermate bevredigende belangstelling bestond. De stichting telt thans ongeveer 1300 leden en mag zich de grootste organisatie op lret eiland noemen. Verschillende van haar activiteiten hebben reeds tot opmerkelijke resultaten geleid. Op deze vergadering werden twee van de voor het eiland meest actuele problemen, n.l. dc wederopbouw en de herverkaveling door deskundigen belicht. Op Schouwen-Duiveland werden 5000 schadegevallen aangemeld, welke admini- -stratief over ongeveer een maand zullen zijn opgenomen. Deze schadegevallen ver- tegenwoqrdigen een bedrag, dat niet ver van de vijfentwintig millioen afligt. Lang niet altijd zal herbouw op dezelfde plaats mogelijk zijn, doch om hierin te voorzien hebben de gemeenten haar her- (Van onze correspondent) Voor de derde maal in drie dagen tijds is in de rectoraatskerk Ie Leenhof bij Heerlen ingebroken. Vijf offerblokken werden gelicht. De dief moet zich hebben laten insluiten om na het openbreken van de blokken via een raam aan de ach terkant van de kerk te verdwijnen. Rector Bessems is de laatste tijd wel zeer geplaagd door deze diefstallen, d:e vermoedelijk door dezelfde man worden bedreven. Drie weken geleden stal men voor het rectoraatshuis zijn fiets en in ■het totaal heeft men thans zevenmaal de offerblokken gelicht. Al was de buit tel kens gering, de aangerichte schade is iedere keer aanzienlijk. De intentie van de Rozenkranskruis tocht voor de maand Maart in dit Maria- jaar luidt als volgt: „Opdat de mannen in hun volle was dom en op hun oude dag mogen uitblin ken in Christelijke rechtschapenheid en slerkle" (Fulgens Corona). bouwplannen, welke voor een groot deel reeds de principiële goedkeuring van ho gere instanties verkregen De herbouw brengt verschillende moeilijkheden met zich. Ten dele zullen deze worden opge vangen door de bouw van woningwetwo ningen, welke later door gecombineerde bouw voordeliger dan bij individuele bouw kunnen worden overgenomen door be langhebbenden. Op Schouwen- Duiveland komen 200 hou ten buitenlandse geschenkwoningen, welke voortreffelijk van bouw, indeling en in richting worden genoemd. Het Nederlandse Bode Kruis stelt deze woningen voor dui zend gulden aan rampslachoffers beschik baar. De locale aannemers zullen niet in staat zijn de omvangrijke werkzaamheden op Schouwen-Duiveland met de zo noodzake lijke snelheid uit te voeren. De gemeenten zijn echter in staat om hun, die willen gaan bouwen bonafide aannemers van buiten het eiland aan te wijzen. Over herverkaveling, welke ten doel heeft, op agrarisch terrein een zo gezond mogelijke toestand te verkrijgen, sprak ir L. Felkema hoofd van de herverkaveling Schouwen en Duiveland Over de toekomstige toedeling van de gronden bij de herverkaveling is thans nog niets bekend We] kan hierop in nood zakelijke gevallen oijvoorbeeld met het 'oog op de zich opdringende herbouw worden vooruitgelopen, zodat de herbouw niet tot over vier jaar wanneer de nieuwe kavels gereed zullen zi.in, zal behoeven te wachten. Bij de toedeling van de gron den zal verder zoveel mogelijk met de wensen van de betrokkenen rekening wor den gehouden. In afwachting van de defi nitieve toedeling zal e- een tijdelijke toe wijzing geschieden, opdat toch vooral voor zover dit mogelijk is de productie kan verder gaan Een moeilijk probleem vormt de zgn. sanering van kleinere be drijven. Gelukkig heeft de N.O.-polder 700 h.a. besehikhaar gesteld waardoor 26 land bouwers van Schouwen-Duiveland daar De regering der V. S. heeft in een nota aan de Poolse ambassade te Washington geëist- dat de Poolse consulaten-generaal te New-York, Chicago en Detroit worden gesloten en het personeel wordt terugge roepen. In net Amerikaanse schrijven wordt gezegd, dat onder de huidige om standigheden de betrokken consulaten geen enkel nuttig doel dienen oppositie heeft namelijk ook tijdens dit debat nog eens haar afkeer van de E.D.G te kennen gegeven. Een beroep, dat door verscheidene sprekers der regeringspar tijen op de socialisten werd gedaan om in te zien, dat na Berlijn hun verzet tegen het Europese leger irreëel zou zijn gewor den, bleef zonder uitwerking. De socialis tische leider Ollenhauer verklaarde daar entegen, dat het verloop van de conferentie der Grote Vier de afwijzende houding van de S.P D. tegenover de E.D.G. nog ver sterkt had. De conferentie had het vol gens hem duidelijk gemaakt, dat de E.D.G geen effectieve veiligheid zou kunnen brengen. Bovendien hadden de Westelijke ministers met hun verklaring, dat de E. D.G. een controle op het Duitse oorlogs potentieel moest verzekeren- „op drasti sche wijze bekrachtigd, dat het geen ver drag van gelijke rechten en bondgenoot schap is' De Bondsdag nam zijn besluit na een debat van vijf uren, waarin de woordvoer ders van de vier regeringspartijen en van de oppositie niets meer hadden toe te voe gen aan de verklaringen, die zij reeds na het einde van de conferentie hadden afgelegd Eensgezind waren regering en oppositie slechts in de vaststelling, dat het beraad over Duitslands hereniging niet beëindigd is en dat naar een politiek van ontspanning zal moeten worden ge streefd, die ook nieuwe onderhandelingen over Duitsland mogelijk zou maken. Dr Adenauer heeft de noodzaak van een politiek van ontspanning voorop ge steld in een uitvoerige regeringsverklaring waarmee hij het debat opende. Hij heeft aangekondigd, dat de bondsregering het hare zal doen om aan zulk een ontspan ning bij te dragen. Daarom juicht hij het toe- dat pogingen gedaan worden om con flicten in andere delen der wereld op (e lossen. In het bijzonder sprak hij de hoop uit, dat het zou gelukken de oorlog in Indo-China te beëindigen. De bondsregering zal volgens de kanse lier blijven streven naar een systeem van collectieve veiligheid, dat het mogelijk zou maken dat de Sovjet-Unie zich uit Oosc- Duitsland zal terugtrekken. De belofte van dr Adenauer, dat de bondsregering door woord en daad duidelijk zal maken, dat de Duitsers zich nooit bij de verdeling van hun land zullen neerleggen, werd ook door de socialisten in het parlement leven dig toegejuicht- Een maand voorwaardelijke gevange nisstraf luidde gisteren de eis van de procureur-generaal bij het Arnhemse Ge rechtshof tegen de accountant K. K„ wo nende te Linz in Oostenrijk, aan wie ten laste was gelegd, dat hij heeft nagelaten als Duitse onderdaan bij het Beheersinsti tuut aangifte te doen van zijn vermogen, dat het vermogen was van een vijandelijk onderdaan. De eis van de procureur-generaal was conform het arrest van het Amsterdamse Hof, dat op 9 Juni 1952 is geweztn in hoger beroep van een vonnis van de Am sterdamse rechtbank, waarbij K. tot twee maanden voorwaardelijk was veroordeeld. Bij arrest van de Hoge Raad werd de zaak 16 December 1952 naar het Arnhemse hof verwezen. Gedurende de oorlogsjaren was ver dachte beheerder van negen zaken, waar onder enige juweliersbedrijven. Na de oorlog werd hij tot begin 1947 als politiek delinquent gedetineerd. Aan zijn ver plichting om zijn vermogen aan het Be heersinstituut op te geven zou hij slechts gedeeltelijk hebben voldaan. Een bedrag van honderdduizend gulden en enige sieraden zou hij tijdens de oorlog aan een relatie hebben ter hand gesteld; een vier tal diamantjes naaide hij in zijn mouw en droeg ze zo bij zich in het kamp. Hij zou ze heimelijk aan zijn verdediger heb ben gegeven, voornamelijk als honora rium voor diens bemoeiingen. De aan de relatie ter hand gestelde gelden en siera den werden later achterhaald. Verdachte zeide te menen, dat hij als Oostenrijker niet als onderdaan van een vijandelijke staat zou worden beschouwd De procureur-generaal betoogde, dat verdachte volgens de Nederlandse wet op 10 Mei 1940 Duitser was. Deze Oostenrijker was door de Ansftilusz Duits onderdaan geworden en dus had hij aangifte moeten doen van zijn vermogen. De raadsman, mr Muller Massis, was van mening, dat twijfel aan de opzet om het vermogen te verzwijgen gerechtvaar digd is. Pleiter stelde de vraag of ver dachte als Oostenrijker wel verplicht was zijn vermogen op te geven. Oostenrijk was na Mei 1945, geen vijandelijke staat meer. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen, wijzen. (Van onze correspondent) In Nederland is voor een vrachtauto met aanhanger een maximum lengte van 18 meter voorgeschreven. In de omlig gende landen, o.a. in Belgic en West Duitsland is deze lengte op 20 meter be paald. Een niet onbelangrijk percentage van de vrachtauto's met oplegger van onze Oosterburen heeft een lengte van tussen de 18 en 20 meter. Tot voor korte tijd werden transporten, die niet aan de wettelijke voorschriften voldeden, aan de Nederlandse grensposten doorgelaten. Onlangs is echter van een der ministe ries een missive uitgegaan, waarin de marechaussees de opdracht krijgen de lengte van de vrachtauto's met oplegger te meten. Wanneer deze niet aan de voor schriften voldoen, mogen ze in Neder land niet worden toegelaten. Het gevolg was. dat deze week 64 ton van jute vervaardigde goederen van de firma Van Delden uit Ahaus de grens bij Glanerbrug niet mochten passeren De jute zou in Rotterdam worden ver scheept met bestemming naar de Ver enigde Staten. Toen de chauffeurs on verrichter zake naar Ahaus terugkeer den, besloot de firma Van Delden de begeleid. partij via de haven van Bremen te ver schepen. Een groothandelaar in fruit uit Bel lijn, die in Tiel 26 ton appels wilde kopen, kon evenmin worden toegelaten Hij is toen naar Kranenburg gereden waar hij de oplegger liet staan. De gros sier was van plan tweemaal met de vrachtauto naar Tiel te rijden, zodat hij toch met de 26 ton appels naar Berlijn kon vertrekken. Voortaan wil hij echter zijn inkopen in België doen. waar hem geen moeilijkheden in de weg worden gelegd. Een Nederlandse vrachtauto met aan hanger had 25 ton glas uit Witten in het Roergebied gehaald. "Na zorgvuldige meting bleek de lengte met 50 centimeter te zijn overschreden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat werd opge beld, wilde geen toestemming geven voor het doorlaten van het transport. De vrachtauto vertrok, maar keerde later leeg terug. De chauffeur bracht ijlings de koppeling met de oplegger tot stand en vertrok in de richting Enschede. Voor Nederlandse en Duitse onderne mers is op het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wel ontheffing te verkrij gen van de bepaling. Dit gaat echter met vele moeilijkheden gepaard. In bepaalde gevallen moet het transport van gemeen te naar gemeente door de politie Worden Het bloemencorso in de bollenstreek „Melodie in bloei" zal bij een normaal verloop van de bloeitijd van de hyacinten werden gehouden op Zaterdag 24 April aanstaande Tot nu toe zijn reeds 30 aan meldingen binnengekomen. Indien het corso op genoemde datum doorgaat, zullen in de veilinggebouwen te Lisse op Vrijdag middag 23 April de wagens worden ten toongesteld. Het corso zal worden opge steld op de Rijksweg te Sassenheim (ver trek ongeveer één uur). Gereden wordt dan via Lisse naar Hillegom tot Benne- broek, waar wordt gekeerd en terugge reden naar Sassenheim. Twee Schotse bands, nl. de „Military Band of the Seaforth Highlanders" en de „Pipe Band of the Queens Own Cameron ighlanders", beide tn ceremonieel tenue, zullen hel corso muzikaal omlijsten. De Zweedse groep in de bond van bloembollenhandelaren zal deelnemen met een praalwagen, waarop twee Zweedse schoonheidskoninginnen haar zetel zullen innemen. ..Drie inbraken zijn de 33-iarige lood- ei®ter J M D K. uit Rotterdam ten laste gelegd doch hij zou er een dertigtal heb ben gepleegd te Rotterdam. Schiedam en DeKt" zo sprak de officier van Justitie bij de RottQT,damse rechtbank gisteren, toen de loodgieter zich had te verantwoorden De man ging als volgt te werk hii boor de een gaatje in het raamkozijn van de woning, die hij met een bezoek wilde vereren F.en draadie werd erdoor gesto ken en zodoende wist bij de sluiting van het raam te openen. Daarna ging hij het huis binnen. De officier was van mening, dat. gezien de ernst van de feiten een gevangenis straf van drie jaar met aftrek op zijn plaats was. Uitspraak over veertien dagen. Donderdag is aan de zusters Angela (in de wereld Pet.ronella van Dorst uit Nieuw-Vossemnnren Petra (Johanna Hevmans) uit Westerho^nn van het Bie- duinenhof te Putt", een Belgische onder scheiding uitgereikt te weten de gouden medaille van de Koninklijke Leeuw. 7ii werd haar toegekend wegens haar staat van verdiensten in de Belgische Congo, waar zij als missiezusters werkzaam zijn geweest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5