grond- Per soonJijke heiliging slag van ieder christendom Het geloven is te zwak, het bidden gebeurt te weinig Mandement over taak in de huidige maatschappij aanstaande Weinig kans op vrijmaking van steenkoolprijzen na 1 April De kleine ivereld van Podrecca Rebellen-candidaat won het pleit Islamietische massademonstratie in Djakarta VAN 13 NAAR 4 GEMEENTEN Sanatorium voor lijders aan oog- tuberculose WANDELEND NAAR AUSTRALIË Overrompelend optreden der Piecoli Wat is leven als kind Gods Indo nesië overweegt maatregelen Nederland kan egalisatie-fonds voor vrachten opheffen Reinig Uw ingewanden Fantasie en earicatuur Atassie president van Syrië Geruchten over ziekte van Mao Autorijders hadden fantastisch geluk Wegens beledigingen door „proletarische parti Nieuwe protestbij eenkomst op het eiland Goeree-Overflakkee Rliee dreigt weer met opmars In het landgoed „Beerschoten" te De Bilt en" MAANDAG 1 MAART 1954 PAGINA 3 Geloof het begin „Over niets bezorgd „De grootste is de liefde »Merdeka" schrijft: Inzake verblijfsvergunning van Nederlanders Schijn-christenen rnwe. gesprongen huid, schrale tippen en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 POLEN SLUIT AMERI KAANS CONSULAAT BOOTVERBINDING MARKEN MONNIKENDAM HERSTELD Beivegingstaf reien Over de kop, onder water en toch allen gered MET uy2 KG. BAGAGE EN 350. Incident BENOEMING BISDOM HAARLEM Een nieuwe Christen-gestalte Binnenkort zullen Wij een uitvoerig mandement publiceren over de taak van de katholieken in het tegenwoordige maatschappelijke leven. Vandaag willen Wij, aldus de Bisschoppen van Nederland in de Vastenbrief 1954, die gisteren in alle katholieke kerken is voorgelezen, aan het begin van de Vastentijd U in het kort onderhouden over datgene wat de grondslag is van ieder christendom en van iedere christelijke activiteit naar huiten. Op de bodem van alle problemen, die ons zelf en heel de mensheid be roeren, ligt tenslotte altijd weer het probleem, hoe wij moeten leven om ons eeuwig einddoel te bereiken. Jesus noemt dat het „unum necessarium" (l.uc. 10 42) d.w.z. datgene dat tenslotte alléén noodzakelijk is, en op een andere plaats leert Hij ons met eenzelfde radicale en absolute uitspraak, dat wij eerst Het Rijk Gods en zijn gerechtigheid moeten zoeken, dan zal het overige ons geschonken worden als toegift (Math. 6 33). Alles hangt dus af van de vraag, of wij in ons leven God waarlijk dienen; dal kunnen wij echter alleen door Zijn heilige wil te volbrengen: en „dit is de wil van God, uw heiliging". (I Thes. 4:3). Deze fundamentele waarheid van de noodzakelijkheid der persoonlijke heiliging is de grondslag van alle christelijk leven. Naast het natuurlijk leven, dat wij van God en onze ouders hebben ontvangen, gaf God ons nog een ander, een hoger leven, dat wij het bovennatuurlijk leven onzer ziel plegen te noemen. Wij werden „wedergeboren uit water en de H. Geest", (Jo. 3 5), wij „ontvingen allen uit -zijn volheid" (Joan. 1 16), d.w.z. uit de vol heid van het mensgeworden Woord; daar door werden wij „deelachtig aan Gods natuur" (Petr. 1 4). „Ziet", zo zegt de Apostel Joannes „hoe grote liefde de Vader ons heeft bewezen, dat wij kinde ren Gods worden genoemd en het ook zijn", (I Joan. 3 1). Onze heiliging kan alleen hierin bestaan, dat wij ook als waarachtige kinderen Gods trachten te leven; dat wij het goddelijk leven der ziel hiet laten sterven door de zonde; maar dat dit leven onder de dauw van Gods genade en in de warmte van Gods liefde gedijt en „rijke vruchten voortbrengt", (Joan. 12 24). Maar wat betekent dat nu, dierbare gelovigen, leven als kind Gods? Dat leven is een diepe werkelijkheid; dit geeft aan onze ziel drie goddelijke krachten, namelijk de drie goddelijke deugden, welke de geestelijke schrijvers terecht de boven natuurlijke vermogens der ziel plegen te noemen. Vanuit deze goddelijke krachten moeten wij als kinderen Gods leven. Het begint bij het geloof. Dat geloof is een licht, waardoor „God de harten van Zijn gelovigen door de verlichting van de H. Geest onderwijst", gelijk wij dat bid den in het gebed tot de H. Geest. Het leert ons het eeuwige onderscheiden van het vergankelijke, het hemelse van het aardse, het goddelijke van het menselijke. Het doet ons beseffen, dat wij ons leven moeten verliezen „terwille van Christus" (Matth. 10 39), om het te vinden en dat „sterven gewin is" (Phil. 1 21). Daarom Is dit geloof ook niet alléén een licht, maar tevens een overgave aan God en aan Gods wet, een overgave aan Christus en aan Zijn Kruis, een overgave zö groot en volkomen, dat Paulus ons zegt: „Want leven is voor mij: Christus" (t.a.p.). Hier, dierbare gelovigen, ligt bij vele christenen de eerste en grote fout. Zij geloven, maar hun geloof is te zwak en misschien wel dood, want ohet geloof zonder te werken is een dood geloof" (Jac. 2 26). Zij nemen Christus aan als hun Verlosser en Leven, maar geven zich niet aan Hem over. Zij noemen zich kind van Zijn Kerk, maar volgen haar lering en leiding niet. Zij zijn „ais een lichaam zonder geest", zegt de Apostel Jacobus. Er is maar één weg, dierbare gelovigen: Christus. Ons geloof wijst ons die weg niet alleen, het dringt ons ook om die weg op te gaan in volle overgave aan die Christus. Doen wij dat, dierbare gelovigen, dan gaat de tweede goddelijke kracht in ons leven: de deugd van de hoop. Uit de diepte van onze kleinheid en zondigheid durven wij dan opzien naar „Onze Vader, d'e in de heme] is". In ai onze noden en angsten horen wij dan de stem van onze Verlosser: „Wat vreest gij toch, klein- gelovigen?" (Matth. 8 26). Dan begrijpen wij ook, hoe de H. Paulus, die toch waarlijk zijn deel had in de lasten des levens, zo geruststellend en verblijdend kon schrijven: „De Heer is nabij; maakt U over niets bezorgd, doch maakt aan God al Uw wensen bekend, door bidden en smeken en danken. En de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, zal uw harten en zinnen bewaren in Christus Jesus" (Phil. 4 6-7). Ook hier, dierbare gelovigen, worden vele fouten gemaakt. De hoc.p, die diep in onze ziel moet leven, moet vooral tot uiting komen in het gebed. Nu zijn er vooreerst gelovigen, die niet, of zo goed als niet bidden. In plaats van „al hun wensen aan God bekend te maken door bidden en smeken", verlaten zij zich op mensen en misschien zelfs ,o eigen zoge naamde kracht en grootheid. Hoe zou dan het goddelijk leven in hun ziel kunnen standhouden? Zij bouwen op zand, zij maken zich putten met barster, die geen water houden. Anderen zijn er, die wél bidden, maar die dat niet doen met vol doende vertrouwen en volharding. Ook zij zullen zwak blijven en de vrede Gods zal hun harten en zinnen niet voldoende be waren. Nog anderen bidden misschien heel veel, maar verliezen zich te veel in allerlei, misschien wel onbeduidende in tenties. Zeker, Paulus zegt u. dat gij „al uw wensen aan God bekend moogt maken door bidden en smeken" en het is zo schoon hoe de een/oudige gelovige met al zijn zorgen naar God gaat, maar wij mogen daarom de hoofdzaken toch niet vergeten. Wij moeten vooral de fundamentele in tenties, die Christus ons geleerd heeft in het „onze Vader" niet vergeten. Wij moe ten zo echt bidden, dat Zijn Rijk kome, dat Zijn naam geheiligd worde, dat Zijn Wil geschiede, dat Hij onze schulden moge vergeven, maar dat wij dan ook aan anderen hun schuld mogen vergeven, en dat wij van het kwade mogen verlost worden. Dan verstaat God ook onze bede om ons dagelijks brood; dan worden onze kleine verlangens in deze grote intenties opgenomen en hoeven wij ons met Paulus „over niets ongerust te maken". Onze tijd, dierbare gelovigen, bidt niet genoeg en bidt niet goed. Daarom leeft a> goddelijke deugd van hoop niet voldoende in onze harten en gaat de wereld uitkomst zoeken waar deze niet te vinden is. De derde en hoogste kracht, welke in onze ziel moet leven is de goddelijke deugd der liefde. Paulus zegt het zo mooi: „Thans blijven ze alle drie bestaan: ge loof, hoop en liefde; maar de grootste daarvan is de liefde" (I Cor. 13 13). Hier hangt voor het kind Gods tenslotte alles van af. Hierin moet al het andere vrucht baar worden. „Al heb ik het volle geloof, dat bergen verzet: zonder de liefde ben ik niets. Al schenk ik weg al wat ik heb, al geef ik mijn lichaam om mij te laten verbranden: zo ik de liefde niet heb, het dient mij tot niets" (I Cor. 13 2-3). Deze liefde hebben wij niet uit ons zelf Wij moeten haar krijgen van God; wij moeten haar putten uit het goddelijk Hart van onze Zaligmaker, bijzonder in de H. Mis en de H. Communie. Zij is de grootste en schoonste gave. „God is lief de; en wie in de liefde blijft, blijft in God en God in hem (I Joan. 4 16). Maar wel moeten wij met die liefde medewerken en uit die liefde willen leven. Kind Gods Het Indonesische dagblad „Mcrdeka" verneemt uit officiële bronnen, dat de Indonesische regering overweegt de ver blijfsvergunningen van Nederlanders <n Indonesië te verkorten naar aanleiding van maatregelen van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de verblijfs vergun zijn en niet leven uit de liefde tot. God, is niet mogelijk; integendeel, dan worden wij als „een rinkelend bekken of een rammelend cymbaal" (I Cor. 13 1). De overgave aan Christus, welke uit ons geloof moet voortkomen en die reeds op bloeit in de hoop, moet haar voltooiing en vruchtbaarheid vinden ir, de liefde. Met heel ons hart en al onze krachten moeten wij God beminnen: Hem zelf. Zijn gezondene, die onze Verlosser is en Zijn H. Geest. En in deze goddelijke liefde moeten wij dan allen en alles omvatten: Gods Kerk, Gods Moeder, Gods Heiligen, maar ook de mensen en wel alle mensen. In die zin heeft Jesus ons gezegd: „Gij zult de Heer uw God beminnen met heel uw hart, met heel uw ziel en heel uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod. En het tweede daaraan gelijk: Gij zult uw naaste beminnen als uzelf. Aan deze twee geboden hangt heel de Wet en de Profeten" (Matth. 22 37-40). Hier, dierbare gelovigen, staan wij bij de bron, waaruit alle goeds voortkomt; maar waar deze goddelijke liefde ont breekt en niet beleefd wordt, daar staan wij ook bij de bron van alle kwaad. En hier ligt de verklaring, dat het christen dom van onze tijden zo bloedarm is; dat zoveien God vergeten; dat het kwaad zo driest optreedt en aan de duivel zoveel kansen geeft; dat er zoveel vijandschap is tussen de mensen; dat het Mystieke Lichaam van Christus zo lijdt en dat zo- velen ontrouw worden aan de H. Kerk. De liefde ontbreekt, de zuivere liefde tot God en tot de mensen. Waar die liefde ontbreekt, daar sterft het kind Gods in de mens. Wie dit alles overweegt, dierbare gelovi gen, zal gemakkelijk kunnen begrijpen hoe het kind Gods, dat leeft uit geloof, hoop én liefde, vanzelf ook moet komen tot beleving van de zedelijke deugden, waaraan men de christelijke persoonlijk heid ook naar buiten moet kunnen ken nen. Onze Godsverering, onze rechtvaardig heid jegens elkander, onze sociale recht vaardigheid, onze waarheidsliefde, onze trouw, het zal allemaal moeten leven in onze ziel. Maar we zien overal hoe deze deugden in onze tijd kwijnen. Ziet eens, hoe tal- loze mensen menen christenen te kunnen zijn zonder gerechtigheid en zelfbeheer sing. zonder christelijke sterkte en voor zichtigheid. Is het niet zó geworden, dat men dikwijls bijna geen onderscheid meer kan zien tussen gelovigen en onge lovigen? Lijdt de wereld niet aan een verschrikkelijke vergissing, dat men twee heren zou kunnen dienen? Gij hebt de klagende stem gehoord van onze H. Vader in Zijn laatste encycliek, waarmee Hij het Mariajaar heeft ingeluid. En gij begrijpt, dat Hij als grote intentie van dit Maria-jaar heeft aangegeven, dat de mensheid zou terugkeren tot het onder houden van Christus' geboden? Wij kunnen in dit Mariajaar zo'n goede kans hebben. De „Moeder van de godde lijke genade", „de onbevlekte Bruid van de H. Geest", die ook de „Hulp der Chris tenen" is, kan en wil ons helpen. Zoals Zij ons eenmaal Jesus gebracht heeft, zo wil Zij thans ook Middelares zijn om het goddelijk leven in ons te behouden en te voeden. Laat ons tot Haar gaan en ons in volle werkelijkheid kinderen van Maria tonen. Dan zal Zij ons heipen om kinderen Gods te blijven en als echte kinderen van God te leven. Een tijd van gebed en boete staat voor de deur, de H. Vastentijd. Wij zullen in die tijd, ook door het trouw beluisteren van de Lijdensmeditaties en het bidden van de Kruisweg, de Gekruiste weer iets beter Ieren kennen. Ziet toch op naar het Kruis, want daaraan hangt de Mens- geworden Zoon van God, Uw Voorbeeld en Verlosser, die „ook U in Zijn vleselijk Lichaam heeft verzoend door de dood, °m U heilig en vlekkeloos en onberispe lijk voor Zijn aanschijn te doen staan. Maar op voorwaarde, dat gij onwankel baar op het geloof blijft gegrond, en on wrikbaar vasthoudt aan de hoop van het Evangelie". (Col. 1 2223). Laten wij in deze Vastentijd bidden en boeten voor de grote noden van de H. Kerk. Bidden we veel voor onze H. Vader de Paus, opdat God Hem in Zijn zware zorg voor heel de Kerk en in Zijn lichamelijk lijden mag sterken en troosten. En bidt ook voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin en voor Haar Koninklijk Huis Gegeven te Utrecht op Zondag Septua gesima, de 14e Februari 1954. w.g. Dr B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, w.g. Dr j. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, w.g. J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, w.g. W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. w.g. J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda. In het Haakse Scala debuteerden de Piccoli. Althans wat hun Nederlandse tournee bctrell Want in diverse reizen rond de aardbol heeft het Teatro dei Pic coli, het grootscheepse marionettenthea ter, dat de Italiaan Vittorio Podrecca 40 jaar geleden sLchtle, zijn wonderen reeds in alle denkbare landen met succes ver toond. Wonderen? Er waren er in de uit verkochte zaai die niet zonder scepsis de kennismaking met Podrecca's luidruch tig aangekondigde show tegemoet zagen. Technische perieetie had men tenslotte meer dan een> bij een marionettenverto ning kunnen bewonderen en het program, dat Podrecca voor Nederland samenstel de, deed niet eerwachten dat dit poppen theater artistiek gehalte stelde boven po- puiair succes. Wel, wij geloven dat de Piccoli de be denkingen zao de meest sceptische toe schouwer het Den weggevaagd door de overrompelende vaart van hun non-stop revue, vol verve en humor op de planken gebracht. Toen in het eerste nummer dat poppenorkest een Weense wals speelde, kon men nog weifelen en zich afvragen; is dit het eigene van een poppentheater, het nèt-echt inrteren van de grote men senwereld, met strijkende violisten en een dirigent die buigt en een zangsoliste die majesteitelijk komt aanschrijden? Maar daar zat in de hoek die goeie lobbes van een bassist bij elke streek het hoofd te schudden op een manier die kostelijk de lichamelijke reflex van zulk een strijk- beweging in earicatuur bracht; en daar dartelde een fluitspeler rond zijn stoei met een burleske clownerie waartegen de lachspieren al dadelijk niet bestand bleken. En die twee details gaven te verstaan: dit is méér dan een technisch volmaakt imiteren van de menselijke bewegingen. Hiér is de nagebootste beweging niet bet laatste doel; zj; is er als een symbool als een verbeelding van menselijke eigen aardigheid, of zij is er alleen maar om ieu, absurds te vertonen. In ieder gevai wordt zij gebruikt op de wijze waarop net marionettentheater haar moet gebruiken: om in de poppenwereld een fantasiebeeld of een earicatuur te geven van de grote-mensenmaatschappij. In tal van kleine vondsten herkende men het meesterschap, waarmee het cari caturale werd opgediend. In de enorme zwaai aan de i ekstok, die de negeracro baat meters bu ten het 10 m. brede pop- pentoneel bra-ht, en in de hoge triller De militaire leiders van de opstand tegen de Syrische president Sjisjakli hebben volledig hun zin gekregen. Hun candidaat voor het presidentschap, d 79-jarige oud-president Atassi is door alle partijen in het conflict als staatshoofd aanvaard. Voor het zover was (Zondagmorgen) heeft het land nog hevige spanningen gekend en heeft er bij heftige betogingen in Damas cus eerst nog bloed gevloeid. In de vergadering van de bijzondere mi nisterraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is gebleken, dat de steenkoolvoorziening in Europa, vergele ken bij een jaar geleden, veel ruimer is geworden. De Hoge Autoriteit had de bijzondere ministerraad tot het houden van deze bijeenkomst uitgenodigd, om met de zes regeringen van gedachten te wisselen over de vraag, wat er na 1 April a.s. met de steenkoolprijzen moet gebeuren. In ver schillende landen bestaan nog bepaalde heffingen op steenkolen, in andere landen subsidies, welke door de regeringen zijn vastgesteld. De H A. heeft vorig jaar van Dingen van Indonesiërs in Nederland, j zijn kant, omdat er toen nog schaarste zulks overeenkomstig suggesties van voor aanstaande politici in Djakarta. De rege ring zou tevens de mening gevraagd heb ben van sommige parlementaire kringen die volgens „Mcrkcka" sterke steun aan het voornemen te kennen gaven. Inmiddels wordt gemeld, dat men met de Indonesische wnd- Hoge Commissaris In Den Haag, Susanto Tirtoprodjo, die thans in Indonesië vertoeft, overleg ge pleegd heeft omtrent de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van de Indonesische studenten en de ..pesterij", die Indonesische studenten zouden hebben te verduren Het Poolse ministerie van buitenlandse zaken heeft een nota overhandigd op de Amerikaanse ambassade te Warschau waarin de sluiting wordt geëist van het Amerikaanse consulaat te Danzig uit Protest tegen het sluiten van een drietal Poolse consulaten in de Verenigde Sta ten. Aldus Radio-Warschau. aan brandstof bestond, maximumprijzen afgekondigd. In de overgangsperiode van vijf jaren, waarvan nu anderhalf jaar zijn verlopen, moet iedere kunstmatige be ïnvloeding van de steenkoolprijs verdwij nen. Uit de mededelingen, die de gezamenlij ke vergadering van de ministerraad en H.A. zijn gedaan, blijkt, dat de Westduitse regering nog geen difinitief standpunt heeft bepaald ten aanzien van de kolen- prijzen die in dat land na 1 April volgens haar zouden moeten gelden. De Westduit se regering voert nog onderhandelingen met de ondernemers en de vakbonden De vakbonden hebben er zich tegen verzet, dat de subsidies op de huisbrandkolen thans reeds geheel zouden worden afge schaft. Ook in Frankrijk blijken bepaalde reserves te bestaan tegen een volledige vrijmaking van de steenkoolprijzen. De Nederlandse minister van Econo mische Zaken, prof. dr J Zijlstra, die de ministerraad presideerde, heeft mee gedeeld, dat de Nederlandse regering in staat is. het egalisatie-fonds voor de vrachten voor steenkolen te laten ver dwijnen. Ook zou een einde kunnen worden gemaakt aan bepaalde subsidies op de industriekolen. Wat er met ae prijzen van de huisbrand in Nederland moet gebeuren, zal grotendeels afhan gen van de maatregelen die er in andere landen worden genomen. Na de vergadering van de ministerraad heeft de H.A. in een bijeenkomst besloten het raadgevende comité te raadplegen over „de wenselijkheid nieuwe maximum prijzen binnen de gemeenschappelijke markt vast te stellen" voor de verkoop van steenkool. Het raadgevende comité zal 11 en 12 Maart te Luxemburg bijeen Na de vlucht van Sjisjakli ontstond er een verschil tussen de rebellen en de poli tieke partijen in het parlement. De laatste wezen, nadat Sjisjakli formeel zijn aftre den had meegedeeld, dr Koezbari als pre sident ad interim aan. Dr Koezbari, een politiek onafhankelijke, kreeg echter niet de steun van de leiders in Alenpo, die of dat nu constitutioneel was of niet onmiddellijk Atassie weer in zijn oude eer hersteld wensten te zien. Sjisjakli, die op weg was naar Saoedi Arabië, wachtte in Beiroet nog even met verder vliegen om te zien hoe het verder zou aflopen. Hij bleek in de Syrische hoofdstad Damascus nog enige getrouwen te hebben, maar die konden hun verzet Ook de „New York Times" maakt thans, uit Taipeh, melding van berichten, dat volgens kringen van de nationalis- tisch-Chinese geheime dienst de leider van communistisch China, Mao Tse Toeng, lijdende is aan tuberculose en aan een hartkwaal. Aan geruchten, die te Pe king de ronde doen, dat Mao zou zijn overleden, wordt in genoemde kringen geen geloof gehecht. Opgemerkt wordt, dat Mao niet tegen tenslotte niet volhouden en zijn later even eens over de grens gevlucht. Intussen had de chef van dé generale staf, generaal Sjoekair, zich achter de be slissing van het parlement gesteld. Hij steunde dus Koezbari. Deze legde over de radio nog eens uit, dat hij zijn functie als zuiver voorlopig opvatte totdat volgens de regels van de grondwet een nieuwe presi dent gekozen zou zijn. Dat moest binnen twee maanden gebeuren. Aleppo antwoordde echter met de be dreiging, dat Koezbari en zijn voorlopig kabinet onmiddellijk van het toneel had den te verdwijnen, wilden zij bloedvergie ten vermijden. Reizigers uit Syrië wisten te vertellen, dat troepen uit Aleppo op rukten in de richting van Damascus. In de hoofdstad zelf ging het intussen ook roe rig toe. Een grote menigte verzamelde zich voor het radiogebouw en voer andere pu blieke gebouwen en de autoriteiten zagen zich genoodzaakt in te grijpen. Met tanks en mitrailleurs werden de betogers ver spreid maar deze verenigden zich onmid dellijk elders weer, zodat in de gehele stad een uiterst gespannen atmosfeer heerste Botsingen bleven niet uit er, verschillende personen werden gewond, onder wie één, die later in het ziekenhuis overleed. De avondklok werd ingevoerd en de stadsver lichting werd uitgeschakeld. Zaterdagmiddag had Radio-Damascus namens generaal Sjoekair reeds omgeroe pen, dat het parlement was_ ontbonden den inmiddels de hoofdstad, waar Sjoe kair nog altijd het heft in handen had Hij was toen echter reeds bezig in contact te treden met de verschillende opstandige garnizoenen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is hij persoonlijk naar de re bellenleiders gereisd. Zondagmorgen maakte hij bekend, dat de macht teruggegeven werd aan hen. „die er wettig recht op hadden". Hij bedoelde daarmee Atassi. Dr Koezbari had toen zijn functie „in het belang van het land" reeds neergelegd. In de loop van Zondagavond zijn er te Damascus wederom ongeregeldheden voor gevallen en daarbij zouden, naar de eerste berichten luidden, vele slachtoffers zijn gevallen. Sterke troepenafdelingen pa trouilleerden door de oude binnenstad en vooral het radiostation werd zwaar be waakt. Zaterdagmiddag is de ijsbreker „Mer- cuur" er in geslaagd in anderhalf uur tijd van Marken uit Monnikendam te bereiken Om vijf uur vertrok de ijsbreker weer naar het eiland, met achter zich de boot die de dienst naar Marken onderhoudt Hoewel van een normale bootdienst nog niet kan worden gesproken, zullen de Mar kers niet meer te voet over het ijs van de Gouwzee behoeven te gaan. Het ijs is zeer onbetrouwbaar. met de pink var, de dwarsfluitspeler; in de binnenpret van de stier wanneer hij het paard van de picador over de om heining van d' arena heeft geworpen en in het verschi waarmee de twee virtuo zen, de violis' en de meesterpianist, het applaus in onritngst namen, de eerste met een stijf hoofdknikje, de tweede met drie welwillende soepele neigingen van het bovenlijf. Mer. zou uit elk der twintig nummers zulke voorbeelden kunnen noe men. Maar dit zgn slechts kleinigheden al zijn het kleinit heden die meetellen. Zoekt men echter in oeze voorstelling der Pic coli het meest eigene, het karakteristieke, dan is dat dunkt ons het vermogen der marionettisien om in precies afgestelde manipulaties u,ei de touwtjes, een tafreel vol harmonisent beweging, een gezamen lijk bereikt "'ï.vthme te componeren In die Zuid-Ame, ikaanse rumba-scène voe ren de dansers l.un tempr. op tot de wilde roes van een ct aanse nacht in de droom van Sneeuwwhje fladderen, springen en dansen de bosdieren een massaal-werve- lend ballet in 'echni-coior, bij het stieren gevecht is hei aanstormen van de stier en het lenig ontwijken van de toreador meesterlijk va samenspel en in het vi sioen van de hei bereikt Podrecca's fan tasie (en de ongelooflijke vaardigheid zijner artisten) een hoogtepunt van gril- ligge en toch haimonische beweging waar helledieren, duivels, schimmen en vlam men hun surrealistische dansdemonie bot vieren. Wij gïiGven niet dat andere ma rionettentheaters ze mogen soms van fij ner artistiek gehalte zijn geweest, tot dus- v'er tot zulk een ensemble-prestatie in staat waren. Dat de opera tenslotte in het program een groot aandeel had, zal men wel aa.9 de Rriiaai.se volksaard hebben te wijten. De beste nummers waren deze opera-brokjes in het algemeen niet, al werd het optreden van de sopraan Sin- forosa aan het s. ot, samen met de pianist, die eerst Liszt s Hongaarse Rhapsodie met clowneske virtuositeit ten gehore had ge bracht, een groot succes. De vondst van het bij hogere toon omhoogrekkende halsje was vern akelijk, bijna geniaal was evenwel het mement waarop een werke lijke mens het toneel opstapt om de obsti nate zangeres te verwijderen. Geniaal omdat hier weid bewezen hoezeer Po drecca in zijn opzet was geslaagd. Im mers de zaal lééfde zo werkelijk in de wereld der 1 w hoge piccoli dat de ver schijning van ten levende Italiaan daarin verbijsterde ais de komst van de Cycloop in de schuilplaats van Odysseus en zijn makkers. Even later stonden een twintigtal Cy clopen, de signores en signoras die aan de touwtjes getrokken hadden, met Po drecca zelf in 1 un midden, te buigen en te glimlachen tegen een zaal die voor de show een hartelijk applaus over had P. Zondagavond om ongeveer half elf is een personenauto op de Weesperzijde ge slipt over de kop geslagen en daarna in de Weespertrekvaart gegleden. Toen de wagen de buiteling maakte, ging het rechterportier open. De 53-jarige u u, vaiï- der Amsterdam en zijn dochter, die voorin de auto zaten, konden hierdoor het geheel onder water verdwe nen voertuig vrij gemakkelijk verlaten. lerwij] zij naar de kant zwommen, kwam de dochter tot de ontdekking dat haar moeder zich nog in de auto moest bevinden. Zij maakte haar vader hierop attent, die zich niet bedacht, onmiddel lijk terugkeerde en er spoedig in wist te slagen zijn vrouw te bevrijden. Zij kreeg hierbij enkele wonden aan het hoofd en een been. De auto is later op de avond met behulp bracht" anwagcn °P het droge ge komen. Uit het besluit va.n dc Il-A. valt j woordig is geweest op de vierde voltallige af te leiden, dat er weinig kans bestaat op zitting van het centrale comité van de maar nog altijd iiet men in de hoofdstad een vrije vorming van de steenkoolprijzenChinese communistische partij, gehouden j dr Koezbari niet vallen, in Europa na 1 April a s. van 6 tot 10 Februari. Honderdduizenden Islamieten, (Van onze Amsterdamse redactie). Vanmorgen om 5 uur is de 24-jarige Antoon Han- ®en, voor een „reisje" kaar Australië vertrok- ni P.'.1 zou op zichzelf het „j hzonders zijn, ware trotterv dat deze Siobe- te voet fe" plan 's de reis Via BeiSi-aan maken. Duitsland, e' Luxemburg, Griekenland oe§°slavië, Birma, Malakka TurkÜe. donesië hoopt hit k" In" een jaar in Austral^"1;" zijn aangekomen. H7r hij zich eenmaal in nieuwe wereld 'n plaatsje veroverd, dan zal Hannie, zijn verloofde, zich bij hem voegen. Ondanks de voorbereidingswerkzaam- heden vond Antoon nog wel een ogenblikje tijd om ons te woord te staan. Het was voor hem met de eerste keer dat hij een voettocht ging maken. De vorige malen, waren de afstanden echter van be scheidener aard. Zijn ba gage, die bestaat uit een slaapzak, met een spe ciaal voor dit doel ge maakte hoes tegen de re gen, een zaklantaarn, een stel kaarten, enkele paren wollen sokken, heeft slechts een totaal gewicht van 12)4 kg. In een van zijn zakken schuilt een portefeuille met 350.— aan vreemd geld. Aan een kettinkje om zijn hals hangt een verlovingsring. Hij heeft dit gedaan omdat zijn ringvinger te dik is ge worden. Wij vermoeden scurfs dat het ronde kiloma? enkele duizenden wel weer om ven. er zal schui- Hannie, zijn meisie dat in het begin wel iets te gengestribbeld heeft is reeds met de gedachte van een zo lange schei ding verzoend. Eenmaal op de plaats van bestem ming aangekomen, zal Antoon haar met de hand schoen tróuwen. Dat de wereldreiziger niet voor een kleintje vervaard is, blijkt wel uit het feit, dat hij tijdens de angstige dagen van de watersnood ramp vanaf de begane grond, de leiding over het droppingswerk bij de Sloedam heeft gehad waardoor vele honderden mensen uit de ergste nood gered werden. Hoewel hij tot nu toe op zijn vaders kantoor, als assistent-accountant werkzaam is geweest, hoopt hij in Australië een betrekking bij het ver voerswezen te gaan ver vullen. Hij is dan ook een uitstekend chauffeur en een all-round paardrijder. Het vooropgezette plan is de afstand zoveel moge lijk te voet af te leggen, doch hij zal een „liftje" van tijd tot tijd niet ver smaden. Wij hopen dat deze sympathieke jonge man zijn doel veilig zal bereiken. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag kwam liet grootste deel der 115 raadsleden, die Goeree- Overflakkee op liet ogenblik in de dertien raden rijk is, in een vergadering in hotel Zaayer te Middelharnis bijeen tot het bespreken en vaststellen van eer gedragslijn tegenover bet nieuwe wetsontwerp van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot herziening van de gemeentelijke indeling op bet eiland, welk plan, zoals al eerder gemeld, beoogt bet terugbrengen van het aantal gemeenten van 13 op 4. Er bleek aanzienlijke overeenstem ming in de vergadering' te bestaan; al gemeen was men van oordeel dat deze nieuwe plannen al evenmin dienstig zijn aan de Flakkeese gemeenschappen als de vroegere. Er werd althans geen enkele andere stem vernomen, behou dens de heer L. Jacobs uit Den Bom mel, die het verlangen naar een op lossing voor de R. Katholieke bevol kingsconglomeratie Achthuizen tot uit drukking bracht. Op voorstel van de voorzitter be sprak de vergadering de volgende punten: het ter hand doen nemen door een bekwaam socioloog van een so ciologische studie over de streek en de dorpsgemeenschappen, het instellen van een commissie, gevormd uit afge- De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft op een massabijeenkomst te Poesan opnieuw gedreigd, dat Zuid- Korea, desnoods alléén, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. Ter gelegenheid van de 38ste verjaar dag van de Koreaanse onafhankelijk heidsbeweging zeide hij: „Het bestand van Pan Moen Djon was een schandelijke overgave en er zal in bloed een prijs voor moeten worden betaald, evenals dat voor Muenchen is geschied. Wij hopen, dat onze bondgenoten met ons meemarche- ren. Indien zij zich echter niet bij ons aansluiten, zullen wij alleen oprukken." vaardigden der dertien gemeenteraden en tenslotte het aandringen op over leg tussen Gedep. Staten en de heden in beraad zijnde Flakkeese Commissie. Met nadruk waarschuwde de heer Vogelaar de raadsleden tegen het aan nemen van een defaitistische houding tegenover de plannen. Na enige bespreking kwam men overeen, dat de gemeenteraden ge vraagd zal worden uitstel te verzoe ken van het tijdstip van behandeling van wetsontwerp en memorie in open bare vergaderingen. Aan de burge meesters zal verzocht worden ten spoedigste raadsvergaderingen uit te schrijven ter benoeming van raadsaf- gevaardigden; waar nodig zal door het bij de wet vereiste aantal raadsleden om deze vergaderingen verzocht wor den. Tevens zullen dan preliminairen getroffen worden voor het voteren van gelden, nodig voor het doen instellen van een sociologisch onderzoek. (Men noemde als in aanmerking komend so cioloog prof. dr Groen uit Amsterdam). De vergadering werd ook bijge woond door Mr L. J. Den Hollander Jr uit Middelharnis, indertijd de samen steller van Flakkee's Verweer. Deze bracht meerdere bedenkingen tegen memorie en wetsontwerp naar voren en was zeer ontevreden over het tijd stip waarop Gedep. Staten er mede komen, n.l. juist nu Flakkee bezig is zich te herstellen van de zwaarste ramp uit zijn historie. Hij vond, dat het provinciaal bestuur hierdoor een en - waar- De troepen van de opstandelingen nader- j onder tienduizenden vrouwen, nebben I Zondagmorgen te Djakarta een demon stratie gehouden als protest tegen beledi gingen aan het adres van de Islam en de profeet door „proletarische partijen", die onder communistische invloed staan. De demonstratie was georganiseerd door het coniactliehaam voor Islamietische orga nisaties te Djakarta. De regeringspartijen Nahdatui Ulama en de PSII namen niet aan de demonstratie deel. De demon stratie was de grootste, die ooit te Dja karta werd gehouden. Bij een incident, dat zich tijdens de demonstratie voordeed werd een kapitein van het leger met stok slagen gedood. Een scholier werd licht gewond. ander in de sfeer van de macht brengt. Hij raadde aan met een uiterst be kwaam socioloog in zee te gaan, die zal aangeven waar de plannen wel of niet stroken. Tijdens verdere besprekingen bracht de heer Sandifort, uit Goedereede, naar voren, dat hij zelf zitting heeft gehad in de subcommissie van de plancom missie, evenals enige andere aanwe zigen en dat in die commissie wel te gen de samenvoeging is gesproken! Na een verdere uitvoerige rede van Mr Den Hollander werd besloten in de geest, zoals de voorzitter had voorge steld. Men kan dus verwachten, dat bin nen enkele dagen de raden in buiten gewone openbare vergaderingen af gevaardigden zullen benoemen uit een commissie, die verder zal worden aan gevuld met afgevaardigden van alle op het eiland vertegenwoordigde poli tieke partijen. Deze commissie zal ver der de samenvoeging bestuderen en laten bestuderen en eventuele nodige besluiten nemen. Reeds In de vroege ochtend stroomden vele duizenden Islamieten met spandoeken en vaandels, waarop de halve maan en sterren, naar het Merdekaplein (het voor malige Koningsplein) voor het bijwonen van een massavergadering. Hier werd het woord gevoerd door Aly Alhamadi en Sjarif Usman. De eerste zeide, dat de Islamieten de wet eerbiedigen, discipline kennen en geen eigen rechter spelen doch dat hun bloed kookte bi: het horen van de beledigende uitdrukkingen tegen de Islam. Recente gebeurtenissen wekten volgens hem de indruk, dat de godsdienst niet door de wet wordt beschermd. In een communistische staat, aldus Alhamadi, (Van onze Utrechtse redacteur) In huize „Be-rschotcn' een fraai land goed met praentige bossen in de gemeen te De Bilt, gelegen aan de straa.weg UtrechtAme>stoort, is een sanatorium voor lijders aan oogtubercuiose ingericht, dat Zaterdagmiddag door minister Suur- hoff geopend is Aanvankelijk was het de bedoeling hier het revalidat e centrum onder te bren gen, dat nu in Leersum is gevestigd maar nog steeds niet is geopend. De inrichting heeft weinig "an een ziekenhuis- of sa- natorium-sfeei en doet met de aardige rotanmeubeier. huiselijk aan. Reeds in November zijn de eerste patiënten geko men, van wis er nu een dertigtal ver- oleegd wordt on voor mannelijke patiën ten er zijn 40 bedden moest een wachtlijst aangelegd worden. Geneesheer directeur is dr F. G. Brinkhorst. De voorzittei van het Stichtingsbe stuur, mr D. F C de Hoop Scheffer heet te in het bijzonder welkom prof di P Muntendam, dhecteur-generaal vooi de Volksgezondheid de commissaris der Ko ningin de neer M. A Reinalda; prof. dr H. J. Dekkir.g voorzitter van het Ned. Oogheelkundig Genootschap; baron Tuyll d3 j Se£ooakel'ken voorzitter van het Ned, Rode Kruis burgemeester mr Fabius van De Bilt. Met waardering memoreerde hij de gift, die door de Ra'aafsche Petroleum Maat schappij aan het Rode Kruis voor de t.b.c.-bestrijdir.g was gegeven, waarvan 150.000 voor cit sanatorium is besteed Minister Suurhoff sprak zijn grote vreugde uit over de totstandkoming van dit instituut. heeft men het recht tegen de godsdienst propaganda re maken, doch in Indonesië is dit niet het geval. Hij deed een beroep O- de Islamietische ministers in het kabi net om te bewerkstelligen, dat het kabinet tegen dergelijke uitlatingen maatregelen zal treffen en zal voorkomen, dat derge- 1 beledigingen zullen worden herhaald Mochten de ministers hierin niet slagen, dan moesten ze maar aftreden. Dit laatste gedeelte van de toespraak Vervolgens werd een resolutie aangeno- werd op verzoek van de menigte herhaald, men, waarin de protesten waren vastge legd en waarin tevens werd gezegd, dat herhaalde beledigingen spanningen kun nen veroorzaken en tot verstoring van de openbare orde kunnen leiden. Er werd aangedrongen op duidelijke maatregelen tegen de beledigers. Met deze resolutie ging de menigte In optocht naar de woning van dt vice-presi dent Mah. Malta, ,aan wie de resolutie werd overhandigd Daarop begaven da demonstranten zich naar het parlements gebouw, om ook daar de resolutie aan te bieden Hierna werd de demonstratie ont bonden. Térwij] een delegatie de resolutie bij net parlementsgebouw aanbood, deed zich echter aan de Zuidzijde van het plein voor het parlementsgebouw het Banteng- plein, het voormalige Waterlooplein een incident voor. De stoet kwam voorbij een huis, waar studenten en scholieren dansten, die glimlachend op de betogers neerkeken. Dit werd waarschijnlijk verkeerd uitge legd, het huis werd bestormd, een scholier werd aangevallen en gewond. Nadat een der leiders van de demonstratie door de politie was meegenomen, werd het huis ten tweeden male bestormd, waarbij het meubilair naar buiten werd gesleept en in brand gestoken. Toen men ook het be lendende perceel wilde bestormen, trachtte een kapitein van het leger dit te ver hinderen. Men sloeg hem met een stok op het hoofd en hij overleed later in het ziekenhuis. Er zijn in verband met deze gebeurte nissen een aanta] arrestaties verricht. Aan de leiders van het contactlichaam voor Islamietische organisaties is gevraagd zich te verantwoorden. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (O.L. Vr. Rozenkrai s, de Weleerw. heer B J. van der Spek, c."e kapelaan was te Bever wijk (H. Agatha).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3