Grondslag van verdrag zonder God en sociaal program Geen eenstemmigheid over individueel klachtrecht W.=Duitsland wil invoerrechten op eieren verhogen Dood in Alpen ALPHEN VERKOCHT DE GASFABRIEK Vooraanstaande communisten bleken verzetsleiders Ontploffing van transformator zette Den Haag zonder stroom Treinstagnatie in spitsuur tussen Rotterdam en Leiden Agitatie onder Sovjettroepen in Oostenrijk BRAND BIJ B.P.M. GEBLUST Rente-tarieven gaan omlaag. Want er is geld in overvloed Donderdag 4 Maart 1954 PAG&LAD VQORSCHIEDAM EN OMSTREKEN Prof. Oud: Wij moeten liet voorbeeld geven I Ernstige bedreiging van Nederlandse export Lawines eisen opnieuw slachtoffers Duitse rundveestapel H. Vader gebruikte vast voedsel Opkopers uit alle kringen Oostduits blad meldt: De man, die Molotof wilde bekeren, mag naar huis De Sp aanse sinaas appelen Er moet iets gedaan Analyst De stroom van vluchte lingen uit O.-Duitsland neemt weer toe Verhoging van het aantal Staatsloten Oostenrijkse politie door Russen bedreigd NA BIJNA TWEE DAGEN WEERHERICHT Meer dan een derde met t.b.c. besmet TARIEFVERHOGING TER WILLE VAN DUITSE PLUIM VEEHOUDERS v.Rossem's t, NIEUWE SCHIEDAMSC De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele Duien Kouder dan vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind. Vrijdag 5 Maart: Zon op 7.19 uur, onder 18.25 uur. Maan op 7.02 uur, onder 19.25 uur. Om de rechten van de mens W9&?D:v:iWSïtiSSÏ? 'S-GRAVENHAGE, 3 Maart 1954 De tweede Kamer heeft vandaag blijk gegeven van haar instemming met liet te Rome in 1950 ondertekende en inmiddels al in werking getreden Verdrag inzake dc Rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, dat haar ter goedkeuring is voorgelegd met het daarbij behorende Parijse Protocol. Het is de eerste Conventie, welke binnen het kader van de Raad van Europa tot stand is gekomen. De rechten, welke deze Conventie beschermt, zijn grotendeels overgeno men uit de Ministeriële Verklaring van de Rechten van de mens, welke in 1948 door de derde Alg. Vergadering der U.N.O. werd aanvaard. Het zijn de z.g. politieke rechten als het recht op leven, op eigendom, op opvoeding (tevens insluitend het recht der ouders om hun kinderen volgens hun godsdienst of levensbeschouwing onderwijs te doen genieten), op bescherming van het privé-leven, op huwelijk, vrijheid van geweten en godsdienst, vrijheid van meningsuiting en van vereniging en vergadering, bescherming tegen onmenselijke behandeling, slavernij en tegen de terug werkende kracht van een strafwet. niet het geval, dan gaat de zaak naar net Comité van Ministers van de Raad van Europa, dat beslist met tweederde meerderheid. ?e .beslissingen zijn in beide gevallen definitief, onherroepelijk en bindend. Het individuele klachtrecht De betekenis van het verdrag is vooral gelegen in het gemeenschappelijke toe zicht, daar de rechten zelf in ons land alle juridische erkenning gevonden heb ben. En dit supra-nationale toezicht wordt pas effectief, als het individuele klacht- Heeft de U.N.O.-declaratie slechts mo rele waarde, dit verdrag heeft een ver dere strekking. Het legt de deelnemende Sta ten-leden van de Raad van Europa ten deze verplichtingen op en voorziet tevens in een gemeenschappelijk toezicht op de naleving van deze verplichtingen. Elke staat is verplicht de Secretaris- Generaal van de Raad van Europa des gevraagd de nodige inlichtingen te geven over de wijze, waarop het natio nale recht de toepassing van alle be palingen van deze Conventie verze kert. Voor het geval men meent, dat de eigen, nationale rechter, bij wie men eerst zijn recht moet zoeken, onvol doende een van de in deze Conventie gewaarborgde rechten handhaaft, kan een klacht worden ingediend bij de Europese Commissie voor de Rechten van de mens. Deze klacht kan men zelf indienen, als de staat, waartoe men be hoort, het persoonlijk recht op beroep heelt erkend (het z.g. individuele klachtrecht). Anders kan dat alleen geschieden door één van de deelnemen de staten. De Commissie kan een „individuele" klacht pas in behandeling nemen, nadat zes staten-leden het individuele klacht recht erkend hebben. Van de tien lan den, die tot dusverre tot bekrachtiging van het vedrag zijn overgegaan, heb ben alleen Zweden en Denemarken dit recht erkend. De Comm. heeft tot taak het geschil in der minne te schikken. Mislukt dit, dan wordt de zaak ver wezen naar het Europese Hof voor de Rechten van de mens, wanneer de be treffende staat 't Hof heeft erkend.(Onze regering is hiertoe, zij het voorlopig slechts voor vijf jaar, bereid). Is dit recht is erkend, zoals prof. Oud (V.V.D.) terecht stelde. Want in de practjjk is het niet goed denkbaar, aldus de heer Oud, dat de ene regering tegen de andere bij de Commissie een klacht zal indienen. Onze regering nu is niet bereid dit klachtrecht te aanvaarden. Het beroep op de nationale rechter is volgens haar een voldoende waarborg. Prof. Oud betwijfelde echter, of al deze rechten bij ons wel zo perfect gehand haafd worden. Zo vroeg hij zich af, of het systeem, dat te onzent gevolgd wordt bij vordering van woonruimte, wei in overeenstemming is met de eerbiediging van het privé-leven. Verder zou aan een Europees forum de vraag kunnen worden worden voorgelegd, of de vrijheid van meningsuiting in ons radio-bestel wel voldoende gewaarborgd is en of de be handeling van de gehuwde ambtenares bij ons te rijmen is met dit verdrag, dat discriminatie op grond van sexe afwijst. Ook dacht de liberale spreker nog aan de motie-Stokman inzake het Humanis tische Verbond, welke z.i. ook in strijd was met deze Conventie, hetgeen de heer Bruins Slot (A.R.) terecht bestreed. Maar ook al gaat men ervan uit, dat gegronde klach ten te dezer zake in ons land zich nooit zullen voordoen, dan nog is 't wense lijk, het Indivi duele klacht recht te aan vaarden, omdat wij daarmee an dere landen waar de situatie minder gunstig is op dit punt, een voorbeeld en stimulans ge ven, aldus de heer Oud. Prof. OUD Voorbeeld geven Amendement te voorkomen, dat de Kamer bij voorbaat tegen de regering zegt, dat de Om erkenning in kwestie door haar pas mag worden uitgesproken, als de Kamer hier in toestemt, diende hij een amendement in, dat beoogt de regering de bevoegdheid te geven het individuele klachtrecht te aanvaarden. Hij kreeg hierbij steun van mej. Ten- deloo (P.v.d.A.) en de heer Welter (K.N.P.), die ook opkwamen voor aanvaarding van het individuele klachtrecht. De heer Schma) (C.H.) vond dé argumentatie der regering tegen deze aanvaarding ook niet overtuigend, maar wilde eerst nog het regerings-antwoord afwachten, alvorens zijn standpunt te bepalen. Mej. De Vink (K.V.P.) en de heer Bruins Slot (A.R.) waren het ten deze met de regering eens. Laten we eerst maar eens afwachten, hoe de commissie- werkt, aldus de K.V.P.-spreekster. Van Christelijke zijde (mej. De Vink en de heren Scbmal, Weiter en Bruins Slot) werd betreurd, dat in het verdrag elke heenwijzing naar God als de wezenlijke bron van de menselijke rechten en vrij heden ontbreekt. Niet de fundamentele vrijheden vormen de grondslag van rechtvaardigheid en vrede in de wereld, zoals in de preambule ivordt gezegd, maar het geloof in God. in de gehoorzaamheid aan Zijn wil en de erkenning, dat de mens naar Gods beeld is geschapen en daarom tot vrijheid is geroepen, aldus de C.H.-woordvoerder. Progressief K.N .P .-geluid De heer Welter liet nog een opmerke lijk progressief geluid horen. Tot zijn spijt bevat het verdrag geen sociale rechten. Desnoods zou z.i. een zeer algemene for mule ten deze voldoende zijn geweest, welke de regeringen in het algemeen de plicht oplegt te zorgen voor een mens waardig bestaan van allen. Zonder sociale rechten hangen deze (politieke) rechten in de lucht, aldus dc K.N.P.-spreker. Hij hoopte, dat de Raad van Europa deze ernstige leemte spoedig zal aanvullen. Ook mej. Tendelon hoopte, dat binnen afzienbare tijd een verdrag inzake de sociale rechten voor de mens zal volgen. Morgen antwoordt minister Beyen. Ad Int. Een de nieuwe golf van lawines heeft in Zwitserse, Oostenrijkse en Beierse alpen tot dusverre acht doden geëist, ter- wij' acht personen nog worden vermist. Het Zwitserse lawine-instituut te Ge neve waarschuwde skiërs, dat er op hoog ten oven e 1.850 meter een groot lawine gevaar bestaat, zelfs op gewoonlijk vei- jjge plaatsen, en dat het passeren van één skiër voldoende kan zijn om de sneeuw- massa's in beweging te brengen. De voorzitter van de landbouwcommissie van de Westduitse Bondsdag, heeft ver klaard, dat van de twaalf millioen runde ren in de Bondsrepubliek minstens vier °f vijf millioen dieren met t.b.c. zijn be smet. Het gezond maken van de Duitse rundveestapel zou volgens hem 3(4 mil liard mark kosten. Hij pleitte ervoor, dat de staat door ondersteuning der melk prijzen de boeren in staat zou stellen deze Kosten op te brengen. (Van onze Haagse redactie). In de commissie voor landbouw en voedselvoorziening van de Westduitse Bondsdag is ter bescherming van de Duitse pluimveehouders een aanzien lijke verhoging van de invoerrechten op eieren voorgesteld. Momenteel wordt een recht van 15 op de invoerwaarde gehe ven, behalve in de periode van 1 Sep tember tot 16 Februari, voor welk tijdvak ieder jaar een verlaging tot 5 pet geldt. De commissie wil thans een tarief invoe ren, dat uitgaat van de gedachte hoe la ger de eierprjjs des te hoger de invoer rechten. Zo zal bü een invoerwaarde van 10 cent een recht van 5'/i cent (thans 1H cent) en bij een grensprijs van 12 cent een recht van 4 cent (thans 1,8 cent) worden geheven. Hoewel dit voorstel nog niet door het Duitse kabinet is overgenomen, wordt het in Nederland als een ernstige bedreiging van onze eierenexport opgevat. Van onze totaie eieren-uitvoer gaat im mers 85 pet naar de Bondsrepubliek, waarmee ons land verleden jaar 20 pet van de totale eieren-import van Duits land voor zijn rekening nam. Een dergelijke drastische verhoging van de invoerrechten zou de export een ern stige slag toebrengen en de Nederlandse pluimveehouders voor grote afzetmoeilijk- heden plaatsen. De Nederlandse regering i heeft Bonn er dan ook op gewezen, dat een tariefverhoging voor zo'n belangrijk product als eieren, zeker niet zonder re percussies kan blijven op het totale han delsverkeer met Duitsland. Hetgeen dus zeggen wil, dat de Nederlandse regering m dit geval wellicht zal zijn gedwongen £fglrlen te ner"en tegen de invoer infn^ ■p[oducten in Nederland, ziin dat oiS nog niet zover- Het moge n luinTvpp hmrt 'efverhoging de Duitse pluimveehouders ten goede komt de Duit- se consumenten zijn hiermee zeker niet gediend. Immers, het voorgestelde tar e) houdt in, dat zij niet meer zullen kunnen profiteren van lagere eierprijzen in het buitenland. Over dit aspect zal in het Duitse kabinet ook nog wel iets worden gezegd, temeer daar de Duitse pluimvee houders in een ongunstiger positie ten aanzien van hun buitenlandse collega's zijn gekomen door de hogere prijzen, die zij voor voedergraan moeten betalen Het ligt dus veel meer voor de hand de oplos sing te zoeken in de richting van lagere voederprijzn. Bovendien wekt het in Nederlandse overheidskringen bevreemding, dat de Duitsers juist op dit moment 'tot tarief verhoging zouden willen overgaan. Hun vordering bij de Europese Betalings-Unie loopt met de dag op hun quotum is reeds een paar maal verhoogd maar de laatst gevraagde verhoging is afgewe zen onder de aanbeveling in- en nitvoer meer met elkaar in evenwicht te brengen door de invoer te vergroten en de uitvoer- stimulerende maatregeler af te schaffen Invoervergroting zou dan dienen te ge schieden door meer liberalisatie, gunsti ger invoercontingenten en lagere invoer rechten. Het ziet er dus niet naar uit, dat dc O.E.E.S. in Parijs vee) steun zal ver lenen aan de Westluitse plannen tot verhoging van de invoerrechten op eieren. Zoals rocn weet, werd de H. Vader de laatste tijd hoofdzakelijk langs indirecte weg gevoed en nam Hij slechts voor een gering deel vloeibaar en half-vloeibaar voedsel tot Zich. in e i00p Van gisteren echter bereikte ons het bericht, dat de Paus weer vast voedsel gebruikt heeft. In aansluiting met het bovenstaande kunnen we nog meiden, dat het een kleine hoeveelheid gekookte rijst was, welke de Paus tot zich heeft genomen. Dit was het eerste vaste voedse' de H. Vader sinds 2f Januari nuttigde. Het wordt een be moedigend teken geacht, dat Zijne Heilig heid hiertoe in staat was. Alphen aan den Rijn heeft Woensdagmorgen een openbare verkoping beleefd zoals er in zijn historie nimmer is voorgekomen. (Makelaar Pot uit 's-Gravenhage en deurwaarder Geertsma uit Alphen aan den Rijn voltrokken het laatste vonnis over het gemeentelijk gasbedrijf. Zij verkochten de gehele overcomplete inventaris. Dit bedrijf, 50 jaren geleden door een 'particulier gesticht, floreerde de eerste tientallen jaren goed, wierp grote winsten af. Toen kwamen de jaren dat er honderd duizenden gulden eraan moesten worden toegelegd. Het huidig gemeentebestuur greep in, besloot tot opheffing van het eigen utiiiteitsbedrijf en liet zich, eind De cember vorig jaar, aansluiten aan het Leids gasbedrijf. In dt opzicht staat Alphen aan den Rijn dan ook niet alleen. „Ik heb er al onge veer 10 gasfabrieken verkocht", deelde ons de heer Pot mee. „Het resultaat is heei goed, vervolgde hij. Er zijn goede prijzen besteed, al gingen er ook enkele nummers van de ruim 250 wat onder de prijs door. Een groot aantal gegadigden vulde De Oosiduitse staatsveiligheidsdienst heeft in het district Dessau een sterke anti-communistische verzetsorganisatie van voormalige functionarissen van de „socialistische (lees: communistische!) eenheidspartij" (S.E.D.) ontdekt» zo be richt het regionale blad van de S.E.D. Freiheit". Tien leidende S.E D.-functio- narissen zjjn in verband hiermee uit de partij gestoten. Het blad geeft voorts een reeks namen van andere partijfunctiona- Alphen a/. Rijn, waar de „executie" plaats vond. Er was een mengeling van typen Er waren er met de hoed op en met een pet, op schoenen en op klompen. Er waren installateurs onder hen, aannemers, han delaren, opkopers, directeur en technisch personeel van gasbedrijven (o.a. van Baarn, Schiedam, Boskoop, Culemborg, Leerdam e.a.) En het was een waar genoe gen de reacties van al deze mensen waar te nemen als zij het een enkele keer niet met elkaar of met de makelaar eens wa ren. De verkoping verliep bij opbod en afslag, maar ook rechtuit, met en zonder humor .rustig en met incidëhtjes. Deur waarder Geertsma was dan de rechtvaar dige, vaderlijke bemiddelaar. - -- De vinger van de makelaar beschreef (r, te bovenzaal van hotel „Centraal te vele lijnen, als hij van de ene gegadigde - naar de andere opbieder wees en dan be dragen noemde welke omhoog gingen va riërend van 1 tot honderden guldens. Het was voor de verkopers wel eens beslist geen gemakkelijke taak de juiste „man" als koper aan te wijzen. O wee, als de zaal met de toewijzing niet eens was. Men dreigde elkaar soms in de haren te vlie gen... al keerde de rust ook weer even spoedig terug en scheidde men als goede vrienden. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met een zakelijke weergave van het ver loop der verkoping. Weinigen buiten de kring van de honderden aanwezigen zal zich voor cijfers en bedragen interesseren. Wij volstaan met mede te delen, dat de totale opbrengst op ruim een halve ton wordt geschat. Van Schiphol vertrok per K.L.M.-toestel de nieuw-benoemde Nederlandse gezant in Persië, mr W. J, G. baron Gevers. Hem werd uitgeleide gedaan door de Perzische gezant in Nederland, Abdul Hossein Massaud Ansari. De nieuwe Nederlandse gezant in Perzië neemt afscheid van zijn Perzische ambtsgenoot in Nederland. f. 1.40 an f. 1.- rissen, die als „agenten" zouden z«ii op getreden. Over hun lot worden geen bij zonderheden gegeven. De leden van genoemde verzetsorgani satie hadden vooraanstaande posities bekleed in het stadsbesL ..s en bij ver scheidene grote bedrijven. Via het hoof' postkantoor van Dessau hadden zij voort durend in contact gestaan met West- Berlijn en Hannover, aldus het Oostduilse blad. Met de koekepan in de hand stuiven de vrouwen de weg op na de start van de pannekoekenloop, die elk jaar op Vastenavond in het Engelse dorpje Olney, Bucks, wordt gehouden. Deze traditie stamt reeds van meer dan 500 jaar ge leden, de wedstrijd valt samen met eenzelfde gebeurtenis in het plaatsje Liberal in Kansas (V.S.). In Olney werd ditmaal, evenals de vier voorgaande jaren, de 32-jarige mevrouw Joan Keecli winnares. Zij legde het J15 yards lange traject van hotel „De Stier tot de parochiekerk af in één minuut en 12,sec. Zij kreeg van de bewoners van Olney een gebedenboek, van de belangstellenden in Liberal een hogedrukkoolcpan en... een zoen van de koster.., Het treinverkeer ui het Westen van het land is vanmorgen een tijdlang volkomen ontwricht geweest. En dat juist in de periode, dal scholieren en forensen zich moeten verplaatsen. Het betrokken traject was dat tussen Leiden en Rotterdam, maar uiteraard hebben de moeilijkheden zich ook verder doen gevoelen. Niet alleen bij de Spoorwegen had men overigens moeilijkheden, "en Haag, Rijswijk, Voorburg, Delft en Leidschendam kwamen zonder cJectriciteit te zitten. Sommige plaatsen zelfs ook zonder water. Haag weer van stroom worden voorzien in enkele buitenwijken reden wel trams, aocn in verscheidene woningen daar was nog geen stroom. Voor de Spoorwegen was het tn het begin totaal onmogelijk een trein te laten rijden. Door overschakelen op een ander net slaagde men er echter na enige tijd 'r? wear een trein te laten rijden tussen Den Haag en Schiedam en geruime tijd later weer een. Het duurde echter enkele uren voor er weer regel was in de chaos Op de lijn Den Haag—Rotterdam-Hofplein heeft het ongeval ook zijn invloed gehad Daar was het verkeer eveneens in de war a"es is veroorzaakt door een explo- r et schakeI-station van de Electri- ^nnórKTaatschappi-1 Zuid-Holland aan de en Voorburg! gre"S van VGravenhage zeven is daar 'n trans formator ontploft en zelfs met zulk een geweld, dat het dak de lucht in vloog en de dubbele, zeer dikke muur van het transformalorhuis voor een groot deel werd weggeslagen. Grote brokken wer den meters ver weggeslingerd. Na de ontploffing brak bovendien brand uit. Deze werd voor zover het de transfor mator zelf betreft, door de brandweren uit Den Haag en Voorburg met schuim- blusmiddelen bestreden en voor wat de omgeving aanging met een straal water. Spoedig was het vuur gedoofd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Het bleek datmen toen de ontploffing zich had voorgedaan, telefonisch slechts met moeite de brandweer kon waarschuwen De trams in Den Haag, electrische appa ratuur, verkeerslichten, klokken, telexen konden niet worden gebruikt. Ook in Delft viel de stroomvoorziening uit, evenals, zoals gezegd, in Rijswijk en Voorburg. In Rijswijk was er omstreeks vijf vóór acht weer stroom. Om ongeveer tien voor negen was de stroomvoorziening weer gedeeltelijk nor maal, doch slechts voor enkele minuten De nieuwe stroomloze periode duurde circa twintig minuten en om circa tien over negen kon de binnenstad van Den De 37-jarige Albert Kinberg, de Zweed se zakenman, die bij de jongste viermo- gendhedenconferentie te Berlijn enige ver- maardheid verwierf door met geweld het gebouw van de Russische ambassade in Oost-Berlijn binnen te dringen, zal niet worden vervolgd, zo heeft de Zweedse minister van buitenlandse zaken. Oesten Unden, in het Zweedse Lagerhuis mee gedeeld. Kmberg, die in Oost-Duitsland gevangen worden gehouden, zal binnen- den naar z^n lan,j worden teruggezon- Zoals bekend poogde Kinberg, een man van grote lichaamskracht, op 25 Januari ®ep onderhoud met minister Molotof te hebben. Hij wist vijf politiemannen neer Siaap' vo°rdat hij zelf overmeesterd werd. De Zweedse regering bood de Rus sische hoge commissaris in Oost-Duits- land haar verontschuldigingen aan voor net gebeurde. De moeder van Kinberg deelde destijds mee, dat haar zoon haar telefonisch had laten weten, dat hij Mo lotof tot andere gedachten wilde bren gen. „opdat de gehele wereld vrede kan hebben". W eek-contingent voor Nederland van 35.000 kisten Naar wij vernemen hebben de Spaanse autoriteiten thans een stelsel van conlin- gentcring ingesteld, wat betreft de export van sinaasappelen. Reeds ruim een week geleden konden wij berichten, dat er ondanks de vorst- schade in Spanje nog wel sinaasappelen uit dat land verwacht kondeu worden. Het Nederlandse contingent voor deze weck is vastgesteld op 35.000 kisten en op 17 Maart wordt in Rotterdam een bootlading ver wacht. Verder behoeft men, zoals we ook reeds meldden, niet voor een tekort te vrezen. Verschepingen uit andere landen compen seren de geringe invoer uit Spanje. ONS hoekje is wat omvangen karak ter betreft niet de aangewezen plaats om de kwestie van de pries ter-arbeiders als onderwerp te nemen. Maar een opmerking, welke wij in ver band met dit vraagstuk hoorden, noopt ons toch int een bescheid, hetwelk zijde lings met de materie verband houdt. Er werd en heel terecht gezegd, dat wij als Katholieken iets moeten stellen tegenover de gevaarlijke propaganda van de communisten in de bedrijven. Natuurlijk moeten wij dat. Of daar voor nu absoluut priester-arbeiders nodig zijn, laten wv in het midden; de kwestie zelf raken wij niet aan. Doch met of zonder priester-arbeiders hebben de Katholieke leken in de bedrijven een taak; n.l. met minstens even grote ac tiviteit als de communisten zich te weer stellen. Dus de Kath. Kerk en het H. Geloof verdedigen niet alleen, maar onze beginselen ook uitdragen! Dat het voorbeeld krachtiger taal spreekt dan woorden, blijft natuurlijk waar, doch hier geldt zeker niet, dat spreken zilver en zwijgen goud is. Men kan het spreekwoord zelfs niet omdraai en, want al is spreken goud, zwijgen dient veel lager gewaardeerd te worden dan met zilver. Wij Katholieken, die het eeuwfeest van onze emancipatie vorig jaar met zo veel luister gevierd hebben, dienen naar buiten, in het openbare leven, ons te ge dragen als geëmancipeerden. Daartoe be hoort een met grote vrijmoedigheid be oefend lekenapostolaat, zodat wij het terrein niet overlaten aan de.de „rode apostelen!" Sedert het einde van de koudeperiode neemt de stroom van uitgewekenen uit Oost-Duitsland weer met sprongen toe. De Westduitse minister voor vluchtelin genzaken' prof. Oberlander schatte deze toeneming op ongeveer veertig procent. Wetsontwerp heeft departement reeds verlaten Gezien het feit, dat vooral in de grote steden, het per loterij beschikbare aanbod van staatsloten niet onaanzienlijk wordt overtroffen door de vraag, heeft de mi nister van Financiën reeds enige tijd ge leden het initiatief genomen om, in samenwerking met zijn ambtgenoot van Justitie, te geraken tot een wijziging van de loterijwet, welke een verhoging vau het maximaal toelaatbare loten-debiet per loterij ten doel heeft. Een daartoe strek kend wetsontwerp heeft het departem.nt reeds verlaten. Aldus verklaarde minister Van de Kieft op desbetreffende vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Weiter. Dat het jaarlijks aantal loterijen be neden de behoefte zou blijven, is de minister echter niet gebleken. In het Russisch gestelde vlugschriften, waarin de Russische militairen in Oosten rijk wordt verzocht zich aan te sluiten bij „de revolutionnaire cel 68 van het ge pantserde garderegiment" zijn in geheel Neder-Oostenrijk verspreid, aldus deelde de Oostenrijkse politie Woensdag te Wenen mede. De Russische stadscommandant te Ara- stelten heeft er bij de Oostenrijkse autori teiten op aangedrongen strenge maatrege len te nemen om de vlugschriften te ver zamelen en hem ter hand te stellen aldus de politie. De commandant klaagde er over, dat de Oostenrijkse maatregelen te gen het verspreiden van de pamfletten niet streng genoeg waren. Ht1 had gezegd de politie te zullen straffen, tenzij zij de verspreiding kon beletten. Onlangs hebben de Russen in Neder- Oostenrijk de Oostenrijkse Do'itie opdracht gegeven alle vluchtelingen uit Tsjeeho- Slcwakiie onmiddellijk aan de Russen over te dragen. De grote brand op de terreinen van de Bataafsche Petroleum Maat schappij te Pernis, die Maandagavond is begonnen, is gistermiddag om 17,55 geëindigd. Op dat tijdstip was bet vuur in de tweede tank gedoofd. Slechts een zeer klein gedeelte van de inhoud van deze tank is verbrand, aangezien bet mogelijk is gebleken de zware benzine te doen afvloeien. Direct na de brand is men begonnen met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak. Sinds gistermiddag zes uur wordt de hemel boven Pernis nu niet meer door rookwolken verduisterd. Niettemin houdt de bedrijfsbrandweer van de B. P. M., die dagen laiag in touw is geweest en zeker een compliment heeft verdiend voor haar doortastend en oordeelkundig optreden, nog de wacht en is op alle gebeurlijkheden voorbereid. De vrijwilligers van de Rotterdamse brand, weer hebben het terrein verlaten. Nog altijd zijn echter de naaste toegangs wegen afgezet, totdat het gevaar geheel geweken kan worden geacht. Enige tankschepen, die wegens de brand naar de rivier waren gesleept, zijn reeds in dc nabijheid van de loswal teruggekeerd. Zij zullen zo^poedig mogelijk hun lading afleveren en daarna weer hun reis aanvangen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1