In particuliere verpleeghuizen heersen wantoestanden Toezicht van Rijksoverheid i noodzakelijk I Franse voorwaarden voor een bestand in Indo-China Weinig kans vóór „Genève"! J Qhurchills ijzeren vitaliteit Expositie van uitvindingen te Brussel Duitse invoerrechten op eieren Collectief in het leiderschap" Chinese rijk ook op Mao Tse Toeng niet politiek toneel r WÊM D Wat toch met dat roken? Geleerden zijn slaags geraakt v. Toenemende wind Zaterdag 6 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wet op verpleeghuizen hoogst urgent Koningin zal monument in Eede onthullen Deeli hiemen van werkne mers in ondernemings kapitaal Geheime wapen opslagplaats Onafhankelijk van dokters en zon Naguib zinspeelt op Britse opmars Per vliegtuig naar huis Vooral van amateurs en daardoor des te interessanter Verbruikers en handel bezwaar voorgestelde wijzigingen tegen V) „Collectief leiderschap" voor China gevraagd Ontploft! Analyst V WEERBERICHT Nog zuiniger clan een zuinige huisvrouw Westduitse C.D.U. streeft naar: Neiu-Yorkse politic ontdekte: N\\ c"l'er werkt ivcer in oude tempo öuit tn JlioStrar^^i^fryeniO.lliinlits Êssdjcnweg 3? tel: 22320 ISa de ruzie: De VS. en Indo-China „Onwaarschijnlijk'' WE SCHIEDAMSCHE COURANT De weersverwachting van het geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 7 Maart: Zon op 7.14, onder 18.29; maan op 7.38, onder 22.35. Maandag 8 Maart: Zon op 7.12, onder 18.31; maan op 8.00, onder 23.54. KREET voor hulpbehoevenden (Van onze medische medewerker) HET DRAMA te Amsterdam, waarbij een toevallijder de dood vond, moge snel vergeten worden, desalniettemin werpt het een juist licht op de verpleeghuizen. Het leven gaat voort. Duizenden ouden van dagen en hulpbehoevenden leven voort met hun lijden, dat nog verzwaard wordt door hun verblijf in een rusthuis. Overal kan een ongeluk gebeuren, Hiaar de toestanden in de rust- en verpleeghuizen zijn zo, dat ongelukken ttiet uit kunnen blijven. We zijn een fel voorstander van vrijheid, maar in al te veel rusthuizen borden toestanden aangetroffen, die roepen om een wettelijke regeling. Dit is zo urgent, dat men wel van een noodtoestand mag spreken. Om alle misverstand te voorkomen is het gewenst te verklaren, dat het hier- onderstaande alleen op z.g. particuliere verpleeghuizen betrekking heeft. De Verpleeg-, rust- en verzorgingshuizen, die hoor instellingen van weldadigheid wor den geëxploiteerd, mogen wel eens voor verbetering vatbaar zijn doch daar kan men niet van een noodtoestand spreken. De tragiek, die zich in rusthuizen af speelt, is te luguber om te beschrijven, wel zijn er gelukkig uitzonderingen ten Soede doch de omstandigheden maken net wel zeer moeilijk voor de verpleeg huizen. Zo is de werktijd van de rusthuis- evploitant en onwillekeurig ook van het personeel maar al te vaak van dien aard, dat er overprikkelde mensen voor het veeleisende werk van de verzorging Van hulpbehoevenden en zieken komen te staan. Als een patiënt klaagt, bestaat de kans, dat het op de meest alledaagse din gen als boterhammenbeleg e.d. gewro ken wordt. En hoe kan een oudje klagen, dat zich met haar laatste centen heeft in gekocht? Verpleeghuizen organiseren geen oplei dingen voor verpleegsters en kampen $Prhalve meestal met tekort aan hulp. Erdoor is het verloop groot met alle fievolgen van dien. Als er geen hulp is. u"ordt dc verleiding groot om een ver- mcegstcr en wat nog veel meer voor komt een leerling-verpleegster die we gens ongeschiktheid uit een ziekenhuis ontslagen werd, aan te nemen. Voor een Verpleeghuis is men altiid nog wel ge- Schikt! De verpleegster, die het rusthuis voor eigen risico exploiteert is te veel in de financien geïnteresseerd om niet elke uit gave meer nog dan een zuinige huisvrouw af te wegen. De verleiding wordt dan groot om wel eens al te zuinig te worden. Vóór de oorlog hebben reeds enige organisaties een vrijwillig toezicht in gesteld, waaraan bonafide verpleeghui zen zich gaarne onderwierpen. Doch het gaat niet om de bonafide hoewel deze eveneens vele moeilijkheden heb ben en beter willen maar om de minder menslievende en degenen, die om allerlei zeer begrijpelijke redenen zich hieraan niet willen onderwerpen. Het is logisch, dat dit initiatief op niets is uitgelopen. In de laatste tijd zijn enige grote in stellingen, welke verpleeghuizen ex ploiteren, tot een soort samenwerking gekomen t.a.v. opleiding van hulp krachten e.d. Doch deze instellingen, waar het winstmotief ontbreekt, heb ben het toezicht het minst nodig. Van particuliere zijde is een doelma tig toezicht op de honderden verpleeg huizen niet mogelijk gebleken. Wal dool dé overheid Hulpbehoevenden zijn in de wet niet meer beschermd dan elk ander burger. De Armenwet geeft dc garantie, dat zij geholpen worden in nood. Voor pleegkinderen is sinds 1953 de Pleegkinderenwet in werking getreden, waarbij in voorkomende ongewenste toe standen bij de verzorging en opvoeding door de Voogdijraad kan worden ingegre pen. Hierdoor is aan de roep van een kwart eeuw om de kindertehuizen onder een toezicht van de overheid te brengen voldaan. Ergerlijke toestanden zullen daardoor tot het verleden gaan behoren. Voor kinderen komt de kinderbescher ming op, maar wie komt er op voor de belangen van al die hulpbehoevenden? Niemand. Toch is een toezicht op rust- en verpleeghuizen, waar volwassen zieken en hulpbehoevenden en gebrekkigen ver zorgd worden veel noodzakelijker. Theo retisch kunnen deze mensen, in tegenstel ling tot kinderen, voor hun belangen op komen maar practisch heeft dit niet veel te betekenen. Maar bestaat er dan niets op dit gebied? Ja maar totaal onvoldoende. Evenals verschillende gemeenten al ja ren een verordening hebben op kinder huizen en pleeggezinnen, zo hebben som mige gemeenten een verordening om bij wantoestanden in verpleeghuizen in te kunnen grijpen. In grotere gemeenten ligt de beoordeling bij de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdiensten. Via gemeentelijke verordeningen kan geen oplossing gevonden worden voor deze wantoestanden. Over de mogelijk heid om in een aangrenzende gemeente een afgekeurd bedrijf voort te zetten kun nen we zwijgen, omdat het allerbelang rijkste bij dit probleem is het feit, dat de gemeente de grootste financiële belang hebbende is. Doordat de gemeente krach tens de Armenwet verplicht is voor de verzorging van armlastige hulpbehoeven den te zorgen en de meesten kunnen niet buiten enige hulp van gemeentewege heeft de gemeente belang bij een zo goed koop mogelijke verpleegprijs. Rijksoverheid meest aangewezen instantie De Rijksoverheid, die practisch geen fi nanciële belangen heeft bij verpleeghui zen, is de meest aangewezen instantie om een toezicht uit te oefenen. Tijdens de oorlog is er een verordening van de rijks commissaris afgekondigd voor de zieken huizen, waaronder ook deze verpleeghui- zenn vielen. Uitvoering" is daar gelukkig niet aan gegeven. Na dc bevrijding is deze verordening ingetrokken, terwijl een Ziekenhuiswet in het vooruitzicht werd gesteld. De gedachte aan een ziekenhuis- wet heeft een groot aantal problemen op geroepen en de meningen lopen over al lerlei zaken daaromtrent sterk uiteen. De kwestie ligt voor de ziekenhuizen anders dan voor de verpleeghuizen. Verwaarlo zing van patiënten in ziekenhuizen komt niet voor en daarvoor is geen Ziekenhuis- wet nodig. Door het beraadslagen over de zieken huizen blijft het zo noodzakelijke toezicht op de verpleeghuizen echter achterwege. Juist omdat het bij de verpleeghuizen om totaal andere zaken gaat, is een afzonder lijke wet op verpleeghuizen hoogst ur gent, opdat er een einde kan komen aan de talloze misstanden. H. M. Koningin Juliana zal op 13 Maart het monument in Eedc. de plaats waar koningin Wilhelmina in 1914 ons land bin nenkwam. onthullen. Dit zal geschieden op hetzelfde tjjdstip als in dat jaar, nl. om 12.39 uur. christelijke party van dr Adenauer "vcrweegt het initiatief te nemen tot h'aatregelen om te komen tot het geleide- 'Ukc deelnemen van de werknemers aan pt kapitaal van de ondernemingen, waar- m zy werken. Dc party wenst daarmee "'tvoering te geven aan de beginselen, die °P de onlangs in Hamburg gehouden Partydag werden opgesteld. Daar werd l°en gepleit voor het deelnemen van het Personeel aan de bcdryfswinsten. Commissies uit de partij hebben de vor ming van een inter-ministeriële commissie °ePleit. Deze zou moeten nagaan welke belemmeringen uit de weg zouden moeten gorden geruimd om op grondslag van vrij 'hitiatief van de bedrijven tot het deel nemen van de werknemers in de eigendom te komen. In een aantal bedrijven is reeds °P vrijwillige basis een winstaandeel aan öe werknemers toegezegd. De New-Yorkse politie heeft onthuld, dat een opslagruimte op de begane grond Vatl een woonblok van vijf verdiepingen Manhattan, o.m. 25 anti-tankkanonnen van zwaar kaliber en 24 kisten bijpassende j PPirnunitie, 25 automatische geweren met jfler kisten ammunitie en vijf kisten hand granaten ontdekt zijn. Een employé van de firma, die eigenaar an het gebouw is, zeide, dat hij de ruim- aafc iemand had verhuurd, die zeide hart en *e wilMn maken. Deze persoon 7? <ie naam Mario Cruz opgegeven. Vfa emPl°yé zeide, dat kort geleden dig "'auto's met kisten waren gekomen, Pite y001 het betrokken perceel werden t-r^aden. Zuiden van Koorwegen laatste dagen te kampen met abnormaal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lamlegt en vooral de steden en dorpen aan de kust meer op een neder zetting in de ijsvelden van de Noordpool doet gelijken dan op een plaats in een land waar de beschaving met al haar voordelen al lang is doorgedrongen. Hoe het zij, het lijkt ons maar eng om des ochtends bij het openen van dé voordeur tegen een dergelijke sneeuwberg aan te kijken. En dan maar wachten op de sneeuwploeg van° r>,!,UCLten over een spoedig aftreden maar degen" houden nos steeds aan- die nog steeds aan, zich hiervan wel het Premie aan 'e trekken, ts de Britse vitaliteit zel^' Het vaIt °P> dat zijn oude IedereenSeiheel is teruggekeerd, premier het er over eens, dat de aldus Reuter1"u? hard en te Iang werkt- tussen ontbiit staat vroe§ °P en werkt de lunch en h lunch vi-if uur' tussen de lunch gaat a avondeten zes uur. Na irusten pn ku Premier een korte tijd rusten en hu schrijft 2ijn uithoudings- vermogen vooral toe aan dit korte slaapje. Na het diner werkt hij weer drie, vier of vijf uur, al naar het uitkomt, want een officiële tijd om naar bed te gaan heeft Churchill niet. Hij zegt, dat zijn dage lijks program tussen ontbijt en diner „hem onafhankelijk van de zon maakt, die anders iemands werkwijze teveel ver stoort". Niemand weet, hoe hij de premier zou moeten bewegen het een beetje kalmer aan te doen en er zijn er maar weinigen, die het durven te proberen. Zijn dokters hebben hun best gedaan en in het begin gehoorzaamde de premier. Maar het duur de niet lang of hij viel weer in zijn oude tempo. zal worden aangepakt. Franse functiona rissen hebben te kennen gegeven, dat zij niet veel voelen voor rechtstreekse onder handelingen met de Vietminh vóór De Franse premier, Joseph Laiiiel, lieeft tijdens het debat over Indo-China Genève, hoofdzakelijk omdat er geen on- Ti i ii i onderbroken frontlinie is. in de r ranse nationale vergadering, dat van liet grootste belang moet worden geacht i.v.m. de komende conferentie te Genève o.m. verklaard „dat bet terugtrekken van dc troepen der Vietminh uit Laos en Cambodja een essen tiële voorwaarde is voor het sluiten van een bestand in Indo-China. In Vietnam, dc grootste der verbonden staten van Indo-China, was de toestand ingewikkelder. Tot dc bestamlsvoonvaardcn zou volgens dc Franse premier bet volgende kunnen behoren: 1. T.a.v. lonking: instelling van een niemandsland rondom dc della van de Rode Rivier. Evacuatie van de Vietminh-troepen uil deltagebied. 2. T.a.v. Centraal-Vietnamdc troepen der Vietminh zouden op be paalde plaatsen geconcentreerd moeten worden. 3. 1 .a,v. Zuid-Vietnam: evacuatie of «Ontwapening van alle eenheden der Vietminh. Generaal Naguib heeft een sensationele uitleg gegeven aan de verrassende ver zoening die op zyn smadelijke afzetting van verleden week volgde. Hij heeft nl. verklaard, dat de Britse troepen in de kanaalzone tot op 40 km. van Cairo waren opgetrokken op de bewuste dag, 2G Fe bruari. „Zij stonden klaar om ons aan te vallen, als wij ons geschil niet hadden kunnen byieggen", zei hij. Z.K.H. Prins Bernliard, die per Ameri kaans legervliegtuig uit Parijs naar Amerika vertrok, is daar gisteren aan gekomen. Op het vliegveld werd de koninklijke gast ontvangen door de chef de protocol John Simmons en de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr J. H. van Roijen, Een foto van de begroeting. De 25 Nederlandse zeelieden, die dezer dagen te Otaru (Japan) hun schip het vrachtschip „Amstelstad" na een ruzie tussen een stoker en de eerste stuurman, hebben verlaten, zullen volgende week per vliegtuig naar ons land terugkeren. Volgens berichten in de Japanse pers heeft de kapitein deze mannen ontslagen en het schip, met gedecimeerde beman ning zee doen kiezen naar Canada. De eerste minister sprak in een debat over een socialistische motie, waarin ge vraagd werd, hoe de regering dacht te reageren op het beroep van premier Nehroe van India om in Indo-China het vuren te staken vóór het begin van de besprekingen te Genève op 26 April. Vol gens Laniel betekende Nebroe's voorstel overigens niet een officieel aanbod tot bemiddeling. Een staken van het vuren kan alleen het resultaat zijn van met zorg gevoerde onderhandelingen, waartoe wij slechts be reid zijn na overleg met de verbonden staten van Indo-China, aldus vervolgde Laniel. Wij beschouwen echter alle plannen als onaanvaardbaar, die onder het mom van een staken van het vuren onze soldaten en onze vrienden in gevaar zouden bren gen, zonder dat wij voldoende waarbor gen hebben ontvangen. De conferentie van Genève zal over een vijftigtal dagen worden gehouden, doch wij moeten in tussen toch geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de vijandelijkheden te staken. Als wij vóór Genève een concreet voor stel krijgen, zal dat worden bestudeerd in de geest, die ik zojuist heb omschreven, aldus de Frans? premier. Laniel verklaarde voorts, dat te Genève direct het Indochinese vraagstuk, tegelijk met de Koreaanse kwestie, ter sprake zal worden gebracht. „Onze militaire inspanningen zullen ge durende de komende onderhandelingen niet verslappen, want dank zij deze in spanningen hebben wij onze tegenstander gedwongen zijn toon, zo niet zijn gedrag te wijzigen", zo besloot hij. De socialist Daniel Mayer stelde de vraag, of Frankrijk te Genève de Ameri kanen in hun geschil met Peking zal steu nen dan wel een zelfstandige houding zai aannemen. Spreker toonde zich voorts weliswaar erkentelijk voor de Amerikaan se financiële steun voor de strijd in Indo- China ,doch als de Amerikaanse regering ook advies wilde geven, moest er z.i. een grens worden getrokken. De linksradicale oud-minister Mitterand zeide weinig vertrouwen in de afloop van de besprekingen te hebben. De radicale oud-premier Daladicr achtte een staken van het vuren een eerste voor waarde voor een welslagen van de con ferentie. Hij vroeg in dit verband, of er op 5 Juni van het vorige jaar tussen Frankryk en de V. S. een overeenkomst was getekend, die Frankryk, in ruil voor extra-dollarhulp, verplichtte geen onder handelingen met de Vietminh of commu nistisch China te openen zonder goedkeu ring der V. S. Zowel Laniel als minister Bidault haastten zich deze vraag ontken nend te beantwoorden. Daladier verklaar de hierop, dat hij dit punt weer ter sprake zal brengen als het debat Dinsdag a.s. wordt voortgezet. Politieke kringen te Parjjs achten het intussen zeer onwaarschyiiiyk, dat de V ietminh-opstandelingcn hun voornaam ste terreinwinsten zullen opgeven om een snelle wapenstilstand te bereiken. Zij wijzen er op, dat de delta van de Rode Rivier een van de belangrijkste bronnen is voor de voedselvoorziening van de rebellen. Pogingen van de Franse Unie strijdkrachten om de ongeveer 70.000 te genstanders, die in dit gebied opereren, onschadelijk te maken, zijn tot dusverre mislukt. Algemeen wordt in de Franse hoofd stad aangenomen, dat het conflict in Indo- China niet voor de Geneefse conferentie ln het paleis Egmout te Brussel kan men thans niet minder dan 350 in zendingen van „vernuftelingeu"' aantreffen, afkomstig uit 15 verschillende landen. Het zijn in hoofdzaak uitvindingen van amateurs en daardoor zijn ze voor de vele bezoekers nog des te aantrekkelijker. Eén van de meest interessante toestellen op deze tentoonstelling is wel een door een Fransman uitgevonden duplicator voor brailleschrift. Hij verminderde door deze uitvinding de drukkosten met 50 pet, waardoor in de toekomst boeken in brail leschrift tegen een veel lagere prijs ter beschikking gesteld kunnep worden van blinden. Veel belangstelling bestaat ook voor een thermodynamische motor. De kracht wordt hier verkregen door het uitzetten van een vloeistof bij een bepaalde temperatuur en het toestel werkt dus zonder gas- benzine of electriciteit. Deze thermodynamische motor zou, naar de mening van de uit- De voorstellen van minister Luebke, de Westduitse minister van landbouw, tot bet invoeren van een glijdend tarief van in voerrechten voor eieren hebben ook in de Bondsrepubliek ernstige bezorgdheid ge wekt. De bezwaren komen hier van de kant der verbruikers en van de eierhandel, die vrezen dat de invoering van deze ta rieven de afzet van eieren zal belemme ren. De opzet van het plan van de minister i- om de Duitse eierproducenten een prijs van 17,5 pfennig per ei te garanderen en de detailprijs vast te stellen op 25 pfennig De invoerrechten op eieren zouden ver hoogd worden naarmate in het buitenland de prijzen zouden dalen. Bij de thans gel dende prijzen zou dit neerkomen op een verdubbeling van de invoerrechten op uit Nederland geïmporteerde eieren. De Duit- Verschillende waarnemers in Hongkong brengen het opmerkelijke hoofdartikel, dat Donderdag j.l. in het „Volksdagblad van Peking" verscheen, in verband met het feit, dat de leider van communistisiD China, Mao Tse Toeng, reeds lange tyd op het politieke toneel ontbreekt. Dit officiële communistische dagblad heeft nl. in een artikel ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Stalin's sterfdag gevraagd om „collectieve leiding" t? r in China, in navolging van het „roem- rükc voorbeeld" van Malenkof c.s. in de Sovjet-Unie. Men zou het hoofdartikel kunnen uitleggen als een poging om het vertrouwen van de bevolking te doen bewaren in het centrale comité van de communistische party onder Lioe Shao- Tsji, dat de regering zon waarnemen tol Mao's terugkeer. Op de laatste vergadering van het cen trale comité hield Lioe Shao-Tsji de voor naamste toespraak. En waarnemers ge loven, dat dit een aanwijzing is, dat Lioe eventueel Mao zal opvolgen bij diens overlijden. Lioe, een vooraanstaand theoreticus van de Chinese communistische partij, staat, naar men aanneemt, in tussen de Chine zen die sterk pro-Russisch zijn en degenen „van de oude school", die jaren lang onder grote moeilijkheden tegen de Chinese nationalisten gestreden hebben zonder hulp van Rusland. Mao was, naar officieel wordt meege deeld, „met vacantie" toen het centrale comité vorige maand bijeenkwam. Toen waren er geruchten, dat hij dood of stervende was. Deze geruchten kregen Vrijdag opnieuw voedsel, door het feit, dat Mao Tse Toeng zich ook niet bevond tussen communis tische Chinese partijleiders, die gistere i een Stalin-herdenkingsplechtigheid bg- woonden. se eierhandelaren verwachten, dat een constant hoog gehouden eierprijs de afzet in Duitsland zeer zou doen verminderen, daar nu de afzet steeds met sprongen stijgt, zodra de prijs daalt. De kwestie is thans in behandeling bij de landbouwcommissie van de Bondsdag en het wordt betwijfeld of deze zich met het glijdende tarief aecoord zal verklaren. Het Westduitse vakverbond en verschei dene organisaties van consumenten heb ben bezwaren ingediend en de groothandel heeft de verwachting uitgesproken, dat de verkoopprijzen tot ver boven de 25 pfennig zullen stijgen indien het plan zou door gaan. Eerst nadat de parlementaire com missies het plan hebben bestudeerd, zai het kabinet erover beslissen. Berichten in de Duitse pers als zou de Nederlandse regering reeds in een memo randum haar bezwaren tegen een verho ging van de rechten op eieren aan de Westduitse regering hebben kenbaai ge maakt, werden van de zijde van de Neder landse ambassade te Bonn tegengesproken Wel werd van Nederlandse zijde opge merkt, dat de verhoging een gevoelige slag zou betekenen voor de Nederlandse eier- export naar Duitsland, die in het afgelo pen jaar een waarde had van 200 mil- iioen. vinder, bijzonder goed voldoen in een tropisch klimaat Een andere Franse uitvinder ontwierp een soort periscoop voor auto's waarmee men over een voor zich rijdende wagen kan heen kijken of de weg vrij is. Een Belg heeft een nieuw soort benzine- blik uitgevonden, dat vooral gemakkelijk vervoerd kan worden. Het blik is versierd met de vlaggen van Amerika, Engeland, de Benelux, het New Yorkse vrijheids beeld, de Are de Triomph en de vredes duif- „Ik beveel mijn benzineblik aan Pt] de militaire leiders van het Westen, aldus de uitvinder Pierre Wellens, omdat mijn blik gemakkelijk veranderd kan worden 'n een landmijn. Het behoeft alleen maar met dynamiet te worden gevuld... Fons Peigneux, een andere Belg -s vredelievender en hij heeft een toestel uit gevonden, dat zand strooit voor de wielen van uw auto, wanneer het glad is. Iemand uit Herstal exposeert een automatische re volver, die spijkers in beton en ijzeren platen schiet. Deze jaarlijkse salon van uitvinders te Brussel, welke georganiseerd is naar het voorbeeld van het bekende Parijse -con cours Lepine", mag zich ieder jaar .n meer belangstelling verheugen. Verleden jaar werden vijf octrooien verkocht, waarvan er één de amateuruitvinder 2 500.(100 Belgische francs opbracht. Het K.N.M.I deelt mede: De laatste dagen werd het weer in Ne derland beheerst door een boven de Noordzee gelegen depressie, hetgeen bijna overal buien tot gevolg had. In deze toe stand kwam vandaag verandering, doordat de depressie snel in betekenis afnam en 'n Oostelijke richting verdween- terwijl tege lijkertijd een zwakke rug van hoge druk zich over ons land begon uit te breiden De aanvoer van onstabiele lucht kwam tot staan en langdurige opklaringen traden op De weersverbetering is echter maar van korte duur, want er zijn al weer twee de pressies op weg naar West-Europa. De eerste, die zich vanmorgen tussen IJsland en Schotland bevond, beweegt zich naar hei Zuidoosten. De tweede, op ongeveer 80U kilometer ten Westen van Ierland gelegen komt vrij snel naar het Oosten. Het ge volg van deze ontwikkeling is, dat de bewolking weer zal gaan toenemen, ter wijl bovendien op regen moet worden gerekend- E zeer ernstige stagnatie stroom voorziening in een vrij uitgebreid gebied door een ontploffing in een schakelstation van de Electriciteitsmaat- schappij Zuid-Holland op dc grens van Den Haag en Voorburg, zal menigeen een niet geringe schok gegeven hebben, zij het in' figuurlijke zin. Immers, hoog gestemde verklaringen over de koppeling van de electriciteitsnetten over een groot deel van Nederland en zelfs tot in Duitsland toe, hadden de verwach tingen gewekt, dat onze stroomvoorzie ning nu wel safe was. Want als er een Centrale zou uitvallen, kon terstond overgeschakeld worden op andere. Doch in deze schakeling schijnt toch nog een zwakke schakel ie zitten, want het uitvallen van een schakelstation deed de „ketting" breken en het weer inscha kelen heeft heel wat moeite en.tijd gekost. Het was eigenlijk toch wel een bespot ting'voor „onze tijd van de techniek", dat men des avonds in volle vredestijd zich moest behelpen met petroleumlicht of kaarsen. En dat bedrijven zeer bedui dende schade ondervonden, doordat ge ruime tijd geen stroom geleverd werd! Wij willen als leek geen oordeel vel len, of de gebleken zwakke schakel ver sterkt kan worden. Alleen kunnen wij ons maar teleurgesteld gevoelen door deze gang van zakenwaarbij de stroom- levering, toch van vitaal belang, zo uiterst kwetsbaar is gebleven. Door deze ontploffing is ongetwijfeld vepv illusie ontploft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1