Eisenhower arbeidsloon over als aandeel in de productie Besnoeiing Amerikaanse hulp verlening gevaarlijk Duits schippersgezin ontsnapte op het nippertje aan de dood Grauwe situatie voor de randbedrijven 1 Twee bij Café-Restaurant „De Roskam" te Tiel uitgebrand doden en drie gewonden hotelbrand Oprichting polder te Ridderkerk buiten hoofdwaterkering Vertraging kartelregelin: West-Duitsland m 85 Missionarissen toegang tot India geweigerd Naguib weer premier iP® Arbeidsbeloning in Amerika en elders schelen nog al wat Haagse moord opgehelderd Generaal I. A. Aler Middenstandsnota biedt onvoldoende waarborgen voor constructief beleid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 5 5 WÊËÊSÈ löSsi»; 4 l>! II Dinsdag 9 Maart 1954 WEERBERICHT N-. V.S. zullen verplichtingen blijven nakomen. Dader legt bekentenis af Lawines blijven tol eisen Wijziging West-Duitse huwelijkswet Kerkelijk huwelijk zou voldoende zijn Opnieuw genoemd als opvolger van dr Plesman Rijnaak zonk binnen de minuut „Ik ivas net koffie aan 't zetten" mi mam Aanlesf van een kade langs de IN oord Meisje durfde niet springen Katholieken-verzet tegen schoolwet MAX REIMANN uitgeschakeld'? West-Duitse C. P. onder nieuwe leiding Geleidelijk J Analyst Comets" gaan weer passagiers vervoeren Krachtig tegenoffensief van de industrie Kardinaal Gracias gaat regering polsen Bij het ophangen van de was Moeder deed dodelijke val Hoogste macht in Egypte In Cairo heeft zich weer een verrassende politieke wending voor gedaan. Gisteren werd plotseling bekend gemaakt, dat generaal Naguib, de president van Egypte, premier en voorzitter van de revolutionnaire raad was geworden. In een officiële bekendmaking werd hieraan toegevoegd, dat aan generaal Naguib de hoogste macht is verleend. Naguibs aanspraak op de hoogste macht was een der voornaamste oorzaken van het geschil in de revolutionnaire raad, dat leidde tot het afzetten van Naguib door kolonel Nasser, die Naguib toen als premier ging vervangen. Gisteren nog werd kolonel Nasser, die 36 jaar oud is, tot militaire gouverneur van Egypte benoemd mei volledige bevoegdheid. Wat zich intussen achter de schermen heeft afgespeeld, is nog niet geheel en al duidelijk. Finland stemde Rechtsen behielden meerderheid Actie Zonnewijzer Campagne voor het goede boek HONGER IN COMMUNISTISCH-CHINA 'Wm Ijl IC I De weersverwachting van het K.N.M.X., geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, luidt: Droog weer met geleidelijk afnemende bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht iets kouder dan de afgelopen nacht, morgen overdag vrij zacht. Woensdag 10 Maart: Zon op 7.08 uur, onder 18.34 uur. Maan op 9.04 uur, onder 1.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In een rapport aan het Congres over de Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland in de tweede helft van 1953 heeft president Eisenhower verklaard, dat de Ver. Staten de zware verplichtingen van het leiderschap der wereld zullen bleven nakomen, zo lang de wrede bedreiging van de wereld-vrede blijft bestaan. Wat de resultaten van de hulpverlening aan het buitenland in de tweede helft van 1953 betreft, zeide de president, dat er vooral in West-Europa een gestadige voor uitgang is. Hij herinnerde eraan, dat ver scheidene landen geen Amerikaanse hulp meer nodig hebben, dat de hulpverlening aan andere landen binnenkort zal ophou den, en dat de hulp aan sommige landen reeds aanzienlijk kon worden verminderd Doordat de kracht van de vrije wereld en vooral van de vrije Europese landen is toegenomen, konden de uitgaven voor de Amerikaanse hulpprogramma's geleidelijk worden verminderd. De president waarschuwde, dat de pro gramma's welke de Amerikaanse regering uitvoert om de vrije wereld voldoende economische en militaire kracht te geven niet op ingrijpende wijze kunnen worden besnoeid, zonder dat de zo moeizaam be reikte resultaten grotendeels weer verlo ren gaan. Met betrekking tot de economische voor uitgang, die in het buitenland is verwezen lijkt, merkte Eisenhower op, dat in 1953 nog slechts 15 pet van de Amerikaanse uit voer van niet-militaire goederen en dien sten werd gefinancierd onder de Ameri kaanse hulpprogramma's vergeleken met 35 pet in 1949. Uitbreiding van de wereld handel is van vitaal belang voor het be reiken van grotere internationale stabili teit en een onmisbare voorwaarde voor het verminderen van de Amerikaanse hulp. De president zette uiteen, dat het een uiterst moeilijke en ingewikkelde taak is een nationale handelspolitiek te ontwikke len, die verenigbaar is met Amerika's po sitie ais de grootste crediteur en de groot ste producent ter wereld, doch die niet te gelijkertijd een onbillijke belasting vormt van bepaalde takken van de Amerikaanse economie of van andere landen. De aan bevelingen, die de commissie Randall on langs voor de buitenlandse handelspolitiek heeft gedaan, worden zorgvuldig overwo gen. Eisenhower verklaarde, dat het hem ter harte gaat, wat de werker in Europa, Azië, het Nabije Oosten en Latijns-Amerika voor zijn prestaties ontvangt. In West- Europa bedraagt het aandeel, dat iedere Met haar verdenking tegen een der twee zoons van de pensionhoudster uit de Van Kinsbergenstraat in Den Haag, is de politie op het goede spoor geweest- De man, de 36-jarige E. K., heeft zich niet alleen bij de politie in Amsterdam aan gemeld, maar bovendien heeft hij bekend de 31-jarige mej. Y. v. d. P., een van de pensiongasten van zijn moeder, te hebben mishandeld. Terstond nadat de man zich omstreeks 12 uur op het politiebureau had vervoegd is de Haagse politie daarheen gegaan en na een kort onderhoud heeft zij de man meegenomen naar de residentie. Onder geleide van drie rechercheurs kwam hij omstreeks vier uur daar aan, waarna hij terstond voor de commissaris van de cen trale recherche werd geleid Tijdens een voorlopig verhoor heeft K. bekend, dat hij het meisje bij de keel heeft gegrepen, toen zij hem betrapte terwijl hij haar kamer doorzocht naar geld Zij had daarbij het bewustzijn verloren, waarna K. was voortgegaan met zoeken. Tenslotte had hij een bedrag gevonden van 960 en in de mening, dat zijn slachtoffer alleen maar bewusteloos was, had hij de kamer verlaten. In Amsterdam, waarheen hij zich des morgens had begeven, had hij in de krant gelezen, dat het meisje dood was. Hij was toen zo geschrokken, verklaarde hij, dat hij het geld had weggegooid. Ten einde raad was hij tenslotte maar naar de politie gegaan. Lawines hebben in de afgelopen drie dagen in de Oostenrijkse Alpen het leven gekost aan minstens personen, terwijl er zeker nog 10 worden vermist. Red dingsploegen doen al het mogelijke om de vermisten te vinden. In totaal zijn in 1954 tot nu toe 141 personen in Oosten rijk door lawines om het leven gekomen. De Westduitse regering heeft een wets ontwerp bij de bondsdag ingediend, dat beoogt een nieuwe regeling van het ker kelijk en burgerlijk huwelijk. Volgens dit ontwerp zou het voldoende zijn, wanneer een paar kerkelijk in de echt wordt verbonden. Een burgerlijk huwe lijk vooraf zou niet meer vereist zijn. Het ontwerp is afkomstig van christen democratische zijde. Bij de andere par tijen van de regeringscoalitie is er ern stig protest tegen gerezen. inwoner ontvangt van de totale productie van goederen en diensten nog geen 600 per jaar, vergeleken met ruim S 2.200 in Amerika- De industrie-arbeider in Europa kan veel minder kopen van wat hij als beloning voor zijn arbeid ontvangt dan de Amerikaanse arbeider. Uitgedrukt in voed sel is de waarde van het uurloon in Enge land slechts ongeveer 60 pet van dat in de Ver. Staten. In Frankrijk bedraagt de waarde ongeveer 50 pet, in Duitsland 40 pet en in Italië 30 pet. In de rest van de wereld is de levens standaard nog veel lager. In Azië en het nabije Oosten bedraagt het aandeel van elke inwoner in het nationale product nog geen 100. In Latijns-Amerika zijn er gro te verschillen in de levensstandaard, doch de gemiddelde levensstandaard is onvol doende. De in Europa bereikte economische vooruitgang heeft het mogelijk gemaakt, dat meer aandacht wordt besteed aan de ontwikkeling der achtergebleven landen Wanneer bij het opstellen der economische plannen zorgvuldig te werk wordt gegaan, de Ver. Staten medewerken en de landen zelf zich inspannen, is er alle reden om aan te nemen, dat deze landen een veel hoger welvaartspeil zullen bereiken. In de tweede helft van 1953 zijn met de regeringen van verscheidene landen be sprekingen gevoerd over de wijze, waarop Amerikaans particulier kapitaal kan wor den geïnvesteerd. Vooral de onderhande lingen met Turkijë hebben goede resulta ten opgeleverd. Opnieuw gaan er geruchten, dat luit.- gcn. b.d. I. A. Aler zou zijn aangezocht voor het vervullen van de taak van pre sident-directeur van de K.L.M., welke functie is opengevallen door het overlij den van wijlen dr A. Plesman. Vrijdagavond hield generaal Aler, die enige tijd geleden aftrad als chef van de luchtmachtstaf, nog een rede voor de Delffte studenten in de afdeling vliegtuig bouw van de Technische Hogeschool. Als een der belangrijkste uitspraken van die avond mag wel gelden, dat generaal Aler zich een voorstander toonde van het ge bruik van Nederlandse vliegtuigen door de K.L.M. De bekende weldoener van de armen in Parijs, abbé Pierre, kijkt naar de bank biljetten, die milde klanten met punaises op de muren van een model voor een „prefab"-huis hebben geprikt in een van de grote Parijse warenhuizen, ivaar het model op een tentoonstelling staat opge steld. De priester, die door het gehele land een actie op touw zette tot hulp aan de daklozen, ontving van de directie van 't warenhuis een cheque ter waarde van 1.500.000 Franse francs. „Raab Karcher 34" geramd door het Duitse vrachtschip de „Hugo Boettger". De 1785 ton metende Rijnaak, die boor devol was geladen met Ijzererts, zonk vrijwel onmiddellijk en het is slechts aan het kordate optreden van de zeven op varenden die zich, toen zij zagen, dat een botsing onvermijdelijk was, terstond in de reddingboot begaven te danken dat er geen slachtoffers te betreuren zijn. De „Hugo Boettger", een motorschip van 4877 ton. kwam uit zee de Rotterdamse haven binnen. Het kwam, eveneens met een lading erts. uit Griekenland. Nog geen minuut nadat de scherpe voor steven van de „Hugo Boettger" zich diep in de wand van de rijnaak had geboord we bevonden ons op dat ogenblik, door een toevallige omstandigheid, nog geen twintig meter van de plaats des onheils was de volgeladen aak reeds in de golven verdwenen en gaven slechts een hoog- opspuitende waterfontein, een grote hoe veelheid drijvend wrakhout en enkele red dingboeien de plaats aan waar het schip in het Maaswater was verdwenen. De „Viaardingen", die zich het dichtst in de nabijheid bevond, nam de zeven schip breukelingen aan boord. De schipper, Kurt Schaballer uit Bottrop, was nog wat over- stuur. Het was ook allemaal zo vlug ge gaan. Vuil, kletsnat en uiteraard terneergesla gen, hokt de rest van de opvarenden op de „Viaardingen" bijeen. Men heeft kof fie gebracht om hen weer een beetje op verhaal te helpen. Het is de familie Gleich, Karl, Auguste, Egon, Walter. Emma en Hubert. Auguste Gleich, de vrouw van Karl, die matroos was op de „Raab Karcher 34", blikt over de golven, waarop nog honder den wrakstukken drijven boven de plaats, waar nu op de Miasbodem hun schip rust. „Ik was net koffie aan het zetten", zegt ze nog. Toen de mensen wat op varhaal waren gekomen, zijn ze aan wal gebracht. Direct werden er maatregelen genomen om de gezonken rijnaak, die in de vaar geul ligt, te bergen. Vannacht was de plek waar de ramp gebeurde met lichten afge zet. Over de oorzaak van de botsing Is nog niets bekend. Het gezonken schip voer in charter voor de N.V. „Seam" te Rotterdam. In de Salie de l'Horloge van 't ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs zijn de besprekingen begonnen tussen vertegenwoordigers van de Franse regering en van Vietnam. Voor Frankrijk nemen aan de bespre kingen deel o.a. premier Laniel, minister Bidault en minister Reynaud terwijl Vietnam, o.a. wordt vertegenwoordigd door prins Buu Loc het staatshoofd van Vietnam. Ben algemeen overzicht van de juist aangevangen conferentie. Rechts de Franse delegatie, links de delegatie van Vietnam. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft Zaterdag en Zondag te Katwijk aan Zee de Midden standsnota besproken. De vergadering was van oordeel, <jat het in de nota ver zamelde cijfermateriaal een belangrijke bijdrage vormt voor het verkrijgen van inzicht in de problematiek van het mid- denstandsbedrijf. zij m;ste echter con structieve maatregelen van betekenis om te komen tot een voor zijn taak berekend en gezond middenstandsbedrijf. Voorts was men van mening, dat het onderscheid, gemaakt tussen het zgn. randbedrijf en het volwaardig bedrijf, met de daaraan verbonden concluSje jat bet met het on volwaardig bedrijf niet zo ongunstig is gesteld, zeer willekeurig is. De inkomensgrens stellend op 4000. komt men voor de kruideniers-, slagers- en textielbranche resp. op 80, 60 en 40 pet onvolwaardige bedrjjven. Dit zou 'n juis ter beeld geven omtrent de financiële si tuatie van de middenstand, zo meende men, en dit zou het gunstige beeld in zijn tegendeel doen verkeren. De vergadering achtte de stelling dat het randbedrijf op •.j.gen kracht gezond moet worden of langs de weg van 't vrije spel der maatschappelijk krachten moet verdwijnen, onaanvaardbaar. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat een door de overheid gevoerd con- -/.'firn'" ^wtlïj|i(brü;iv Een felle brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in het Café-.estaurant „De Roskam" te Tiel. Waarschijnlijk zun hier bij twee personen om het leven gekomen. De brand is omstreeks kwart voor vier in het café-gedeelte van het pand ont- staan. De eigenaar, de heer Kuijpers en zijn gezin, alsmede enige logé's en drie kostgangers, in totaal negen personen, Het college van Ged. Staten van Zuid- Holland heeft de Staten van deze provin cie ter goedkeuring voorgelegd een ont- werp-bcsluit, houdende oprichting van een polder buiten de hoofdwaterkering van het eiland IJsselmonde te Ridderkerk. Deze polder zal onder meer tot taak heb ben de beveiliging van het gebied te Rid derkerk buiten die hoofdwaterkering be noorden de haven tegen hoog water. Het college van Ged. Staten deelt mede. dat tijdens de stormramp van Februari 1953 het gebied buiten de hoofdwaterke- i'ing van het eiland IJsselmonde onder de gemeente Ridderkerk is ingevloeid. In dit gebied ligt vooral benoorden de haven van Ridderkerk vrij veel bebouwing. De bewoners van de buitendijks gelegen hui zen hebben zeer van de stormramp te lijden gehad. B. en W. van Ridderkerk hebben er daarom bij het college van Ged. Staten op aangedrongen, te bevor deren, dat maatregelen worden genomen, opdat dit gebied zoveel mogelijk wordt beveiligd tegen hoge waterstanden. Hier bij komt, dat de in dit gebied gelegen Kerkepolder door de gemeente is be stemd voor vestiging van industrieën. Een zodanige vestiging is slechts mogelijk en toelaatbaar, als mag worden verwacht, dat de polder bij buitengewoon hoog wa ter niet invloeit. Een beveiliging tegen hoog water blijkt het best en op de meest economische wij ze te kunnen worden verkregen door het aanleggen van een kade op de hoge gron den langs de rivier de Noord. De ge meente is bereid de aanleg van de kade voor haar rekening te nemen, mits de verdere instandhouding ervan komt voor rekening van de belanghebbende eigena ren van gebouwd en onbebouwd eigen dom. sliepen allen op de boven het café ge legen étage. De vlammen grepen zó snel om zich heen, dat niemand van de be woners het gebouw via de trap heeft kun nen verlaten. Drie hunner sprongen uit het raam en werden ernstig gewond. Zij zijn de wo ning van een tegenover het pand wonen de sigarenhandelaar binnengedragen en later naar het ziekenhuis vervoerd. Enige andere personen wisten via het dak een naast het pand gelegen woning te berei ken. Twee personen, een elfjarig dochtertje van de eigenaar, alsmede een in het café logerende textielhandelaar uit Dordrecht, worden nog vermist. Nader vernemen we nog van de zijde van de politie, dat tijdens het felst van de brand het meisje nog aan een der ramen is geweest. Zij durfde echter niet Zestigduizend katholieken uit Neder- Saksen hebben Zondag te Hannover ge protesteerd tegen een ontwerp-schoolwet van de Nedersaksische regering. Volgens de betogers „brengt het ontwerp een dood steek toe aan de confessionele school" en schendt het de rechten van de ouders. Op een bijeenkomst werd een telegram van Z. H. de Paus voorgelezen, waarin de betogers de steun van de gehele Katholie ke wereld wordt verzekerd. naar beneden springen en men zag haar weer door de vlammen ingesloten wor den. Daarna heeft men het arme meisje niet meer gezien. Er moet worden aangenomen, dat haar stoffelijk overschot onder de puinen van het afgebrand gebouw liggen. Hetzelfde wordt vermoed van de textielhandelaar P. uit Dordrecht, die men eveneens na de brand niet meer heeft gezien. In de loop van de ochtend was men druk bezig het puin zover te ruimen, dat men de stoffelijke overschotten van de om het leven gekomenen zou kunnen bergen. Hierin was men tot dan toe nog niet gGslssgd. Wel ontdekte men de overblijfselen van de hond van de eigenaar. structief middenstandsbeleid gericht dient te zijn op :a). De functionele geaardheid van de verschillende sectoren; b). Bewuste sanering en toepassing van het behoefte element bij vestiging; c). Wettelijke sanc tiemaatregelen; d). Credietbehoefte en ka- pitaalvoorziening die op meer afdoende wijze daarin voorziet; e). Beschikbaarstel ling van ruime financiële middelen voor de economische versterking van de ver schillende functionele sectoren van het middenstandsbedrijfsleven en een fiscale wetgeving die de positie van het midden standsbedrijf versterkt door o.a. de om zetbelasting af te schaffen en de heffing te leggen op de grondstoffen bij de bron; g). Het aanstellen van consulenten voor de verschillende sectoren van de midden stand en de instelling van regionale ad- vies-bureaux; h). Sociale zekerheid in de ruimste zin van het woord, met name oudedagsvoorziening, verzorging bij ziek te en invaliditeit en medische verzorging (ziekenfondswezen). De vergadering was voorts van mening, dat de Middenstandsnota onvoldoende waarborgen biedt voor een toekomstig constructief middenstandsbeleid. Daarom sprak zjj de wens uit, dat een door de Tweede Kamer in te stellen commissie een nader onderzoek instelle en ten spoedig ste tot meer positieve voorstellen kome ten aanzien van het te voeren midden standsbeleid. Een resolutie in de geest van het bovenstaande werd aangenomen en besloten werd deze ter kennis te bren gen van de regering en de Tweede Ka mer. Volgens een zegsman van het West duitse ministerie van binnenlandse zaken berust de feitelijke leiding van de Westduitse communistische partij niet meer bij Max Reimann. Dit zou in ver band staan met zijn slechte gezondheid; hij wordt voor een nier- en galkwaal in Oost-Berlijn behandeld. Men verwacht, dat de 55-jarige Rei mann gedurende lange tijd zijn functie niet meer zal kunnen uitoefenen en mis schien in het geheel niet in de leiding zal terugkeren. Zijn partijfunctie zou volgens de zegsman zijn overgenomen door zijn 43-jarige plaatsvervanger Frie- drich Rische, die de vorige week een lange rede tot het partijbestuur heeft uit gesproken. /N militaire kringen wordt verwacht, dat ons land over een jaar of zes de beschikking zal hebben over enige mi litaire eenheden voor de bediening van „geleide projectielen". Deze projectie len zullen dan het sluitstuk vormen van onze luchtverdediging. Het ontbreken van geleide projectielen vormt een ern stig tekort in de luchtverdediging van oris land. Enerzijds moge dit bericht over „ge leide projectielen" geruststellend voor onze verdediging stemmen, anderzijds gaat het o.i. toch wel wat te geleide lijk met deze „geleide projectielen". Want wie geeft de zekerheid, dat een oorlog nog „een jaar of zes" zal uit blijven f Gelukkig is de temperatuur" van de internationale politiek momenteel gun stig voor de „koude oorlog"; men loopt op het ogenblik niet zo warm! Men praat liever ivat! Wij voor ons willen geen pessimisten zijn en prolongeren de huidige „vrede" gaarne nog een tiental jaren, zodat dan de „geleid projectielen" er gelei delijk wel kunnen komen. Maar zal intussen de verdediging dan weer niet geleidelijk in andere banen geleid moeten worden Regeren is voor uitzien, maar het is tegenwoordig voor geen regering meer om bij te houden....! 9? Op de luchtlijn LondenZuid-Afrika en andere lijnen van de B.O.A.C. zullen met ingang van 23 dezer weer „Comet"- straalvliegtuigen worden gebruikt. Zij werden uit de dienst genomen na het verloren gaan van een dergelijk toestel nabij Elba, in de Middellandse Zee, waar bij alle 35 inzittenden om het leven kwamen. De zeven „Cornets", die weer in dienst worden genomen, zijn tot in de kleinste bijzonderheden nagegaan. Men heeft ech ter niets gevonden, dat een aanwijzing zou kunnen zijn voor de oorzaak van de ramp. Wel zijn er ruim vijftig kleine wij zigingen in de toestellen aangebracht. Hoewel de Westduitse bondsregering onlangs minister Erhards voorstellen voor een regeling van het kartelvraagstuk heeft aanvaard, is de strijd voor en tegen de kartelvorming in de Bondsrepubliek nog niet bedaard. Terstond na het kabi netsbesluit heeft het Federale Verbond van de Duitse Industrie opnieuw alle propa gandistische registers open gezet om te voorkomen, dat het naar Erhards wens tot een principieel kartelverbod zou komen. Deze actie heeft tot een nieuwe vertraging in de afdoening van de wetsvoorstellen geleid. Ofschoon deze reeds op 17 Februari door het kabinet werden aanvaard, zijn zij nog niet aan de Bondsraad voorgelegd. Daar minister Erhard zelf binnenkort naar Zuid- Amerika vertrekt, wordt verwacht, dat het tot een langdurig uitstel zal komen. Het schijnt, dat de argumenten van de indus triële leiders zoveel indruk hebben ge maakt op dr Adenauers persoonlijke advi seurs, dat de kanselier het wetsontwerp nog eens opnieuw met de industrie wenst te bespreken. Het Federale Verbond der Industrie heeft naar verluidt het verlangen uitgedrukt, dat het kabinet de voorstellen opnieuw in behandeling zou nemen. Daar tegen heeft zich minister Erhard met na druk verzet. Professor Erhard heeft zich bij de ver dediging van zijn kartelverbod op het standpunt gesteld, dat kartels als zodanig in strijd zijn met de beginselen van zijn vrije-markt-economie en dat een toegeven aan de neigingen tot prijsafspraken hel gehele systeem van zijn economie in ge vaar zou brengen. Hij staat daarom op een principieel verbod, waarbij slechts uitzon deringen zouden kunnen worden toe gestaan voor rationalisatie-, export- en crisis-kartels. Bij dit standpunt heeft de economische commissie van de Bondsdag zich reeds anderhalf jaar geleden aan gesloten en ook in de Bondsraad schijnt men voor dit compromis het meest te voelen. De industriële organisaties hebben ech ter de invoering van het kartelverbod tot dusverre weten te voorkomen. Zij stellen zich op het standpunt, dat de bedrijven bij de bestaande hoge bedrijfsbelastingen 't recht moeten hebben om zich door prijs afspraken tegen ongeremde concurrentie- practijken te beschermen. De kartelwet geving moet zich volgens hen daarom be perken tot een strafbaar stellen van mis bruiken. Volgens een verklaring van de bisschoppen van India heeft de regering gedurende de eerste negen maanden 138 aanvragen van katholieke missio narissen, om in het land te worden toegelaten, ontvangen. Slechts 53 maal werden visa verstrekt, terwijl alle overige gevallen ofwel geweigerd ohvel terzijde werden gelegd. Onder hen waren tenminste 6 Nederlandse missionarissen, aan wie de toegang tot India werd ontzegd. Gisteren heeft te Monster een zeer tra gisch ongeval met dodelijke afloop plaats gehad, waarbij een vrouw het leven liet. Mevrouw van Gaaien, wonende in de Zee straat, viel bij het ophangen van de was op de zolder van haar woonhuis, van een trapje, waarbij zij waarschijnlijk de hals wervels brak. Zij is hieraan overleden. De ontdekking van dit vreselijk ongeluk werd gedaan door haar dochtertje, die even over twaalf van school thuis kwam. De ongelukkige was 48 jaar oud. De toestand begint voor de Katholieke missionarissen door deze strenge door voering van de beperkende maatregelen nijpender te worden. Binnenkort zal, naar men verwacht, kardinaal Gracias, de eer ste inheemse kardinaal uit dat land, op nieuw een onderhoud hebben met de eer ste minister, Jawaharlai Nehru, in zijn kwaliteit van hoofd der afdeling, welke Het schijnt echter vast te staan, dat het besluit om Naguib weer premier te maken is genomen op een gemeenschappelijke bijeenkomst van de militaire raad en het kabinet. Ook aanwezig was de minister van voor lichting, Salah Salem, die elf dagen geleden Naguib nog beschuldigde van het saboteren van het werk van de revolutionnaire raad. Hij verklaarde bij die gelegenheid: „Wij hadden hem (Naguib) kunnen doden, maar hebben besloten hem in leven te laten". speciaal belast is met het toezicht houden op de ontwikkeling van de politieke maatregelen, welke de Kerk aanbelangen. Men meent te weten, dat de kardinaal drie doeleinden zal nastreven bij zijn onderhoud met de eerste minister. Voor eerst zal hij verzoeken om een duidelijke verklaring van de minister van binnen landse zaken omtrent zijn politiek. Bo vendien zal hij de regering vragen terug te komen van haar politiek om steeds meer missionarissen de toegang te wei geren tot het land en tenslotte zal h;.i verzoeken een eind te maken aan de kwellende ondervragingen, waaraan de priesters in het gehele land worden on derworpen. Deze bestaan voor een deel uit het regelmatig invullen van formu lieren met de meest uitgebreide en per soonlijke vragen. Bij de jongste algemene verkiezingen in Finland, die twee dagen geduurd hebben, behielden de rechtste partijen een kleine meerderheid, zo blijkt uit de in de vroege ochtenduren van heden (Dinsdag) bekend geworden einduitslag. De rechtse partijen de volkspartij, de Zweedse volkspartij, boerenpartij en de conservatieven verwierven 103 zetels. De sociaal-democraten en volks-democra- ten kregen er 97. In 1951 kregen de rechtse groepen 104 zetels en de linkse 96. Men schatte, dat ongeveer 75 procent van de kiesgerechtigden is opgekomen. De zetelverdeling is als volgt: Naar wij vernemen, zal er dit jaar voor het eerst ook van katholieke zijde speciale aandacht worden besteed aan de Boeken week, welke van 27 Maart tot en met 3 April a.s. wordt gehouden. Tot dit doel hebben de landelijke leiding van de Katholieke Actie en die van de Sint Willibrordvereniging de handen in eengeslagen en opdracht gegeven tot het samenstellen van een „Bibliotheek voor het Gezin" welke rond deze week onder de aandacht van het katholieke lezerspubliek zal worden gebracht. Deze campagne, zo vernemen wij nader, zal worden gevoerd onder de naam „Actie Zonnewijzer". De start is bepaald op Vrij dag 26 Maart. Nadere bijzonderheden zul len volgen. Volgens het te Peking verschijnende „Volksdagblad", het officiële orgaan der Chinese communistische partij, lijden on geveer honderd millioen plattelandbewo ners in China honger ten gevolge van een nijpend tekort aan graan. i1 Volksdemocraten Conservatieven Zweedse volkspai 54 (53) 53 (51) 43 (43) 24 (28) 13 (15) 13 (10) Het gedeelte Waaldorperweg-Wittebru" te 's-Gravenhage, waar het hoofdkantoor van de K.L.M. is gevestigd, zal voortaan naar de onlangs overleden stichter van onze nationale luchtvaart worden ge noemd. De bordjes voor de hoofdingang van 't K.L.M.-gebouw worden verhangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1