Ui Nieuws uit STAD en OMTREK Sloveens Mannen-octet in Irene OUDE TIJD Toch een Gedistilleerd Museum in Schiedam loscopen Achter de Poldervaart Oud-minister In 't Veld over krotopruiming HOE ONZE VOGELS HET IN MAART MAAKTEN Sterfte en gebrek.... |l' Uit die goede Parade op Coolsingel te Rotterdam Folkloristische dansgroep van Opatija begon tournee door Nederland i Meesterlijke romantische zangkunst MORRIS DEALER „DE STER" - J. S. L0KKERB0L NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KETHEL Een verzoek omtrent de reigers Mgr G. P. J. van der Burg 65 jaar DINSDAG 9 MAART 1954 PAGINA 2 Kt M i Prachtige zang Niet veel nieuws TACHTIG JAAR TOONKUNSTCONCERT AGENDA IN ROTTERDAM LOONSVERHOGING Heeft voor U de juiste Vulpen IN DE KORENBEURS MONOPOLE THEATER „De trek naar het Westen POLS GEBROKEN S.V.V.-ATHLEET WINT DE MAPLE-LEAF WILTON ZAALHANDBAL BURGERLIJKE STAND JUBILé „HYGUA" 45 JAAR MILITAIR MUZIEKFEEST TE DELFT ROMANTIEK TWEE PROBLEMEN BIJ VOLKSHUISVESTING W eer strijd tegen reigers? Het voorjaar in de kop Leeuweriken trokken over Op Koninginnedag, KONINGIN BEZOCHT EXPOSITIE NED. VRACHTENMARKT m 1 Eclite ras-zuivere volksliederen zijn altijd aantrekkelijk. Zij zijn dc neerslag van de frisse, ongekunstelde volksgeest en die is steeds interessant. ooral een volk als het Joegoslavische, dat zijn cultuur vruchtbaar beïnvloed ziet door het samenkomen van Sloveense en Servische stijl kenmerken, beschikt over een schat van muzikale uitingen van de volksziel. Zij zijn hier vrijwel onbekend, zoals volksliederen bijna steeds binnen de grenzen van hun cultuurgebied blijven. Enkele komen naar voren door koorbewerkingen of in rhapsodieën van de componisten van het land. Daarom was het luisteren naar dit dubbel-kwartet dubbel belangwekkend: én om kennis te nemen van een keur van het repertoire én vooral om de sublieme uit voering- Wat het eerste element betreft: we kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat men voor deze Nederlandse tournee een bloemlezing heeft gebracht van liede ren die in hun melodiek zeer gemakkelijk te benaderen zijn door het Westerse oor. Het grootste gedeelte van het programma klonk ons dan ook zeer vertrouwd, hoewel er voldoende melodiebuigingen en rhyth- men waren om het exotische karakter aan te duiden. In elk geval kunnen we wel dit zeggen, dat het spaarzame repertoire aan Slavische muziek, dat op het ogen blik gebezigd wordt door de Nederlandse mannenzang aanzienlijk zou kunnen wor den verrijkt met deze muziek, die gezond- romantisch, mannelijk en sterk klinkt en voor zangers en toehoorders een genot zal zijn. Dit groepje Sloveense artisten is geselec teerd onder staatstoezicht uit een groot aantal gegadigden en heeft enkele jaren rustig en intensief kunnen werken. Het resultaat is een perfect klinkend ensemble dat in al zijn geledingen voortreffelijk werk levert. Zeer mooie stemmen van zelfsprekend een geraffineerde zang kunst die in niets onderdoet voor die der Don-Kozakken bijvoorbeeld, en opgewas sen is tegen elke eis die de samenzang stelt: dit alles werkte samen tot een zeer schoon concert, dat een openbaring zou zijn geweest voor alle koorzangersals ze waren gekomen! Het is heel jammer dat „Irene" zo slecht bezet was, want dit was zangkunst van zeer grote waarde, die de aandacht van een groter publiek vol komen verdient. Men steekt er wel niet veel nieuws op, wat dé artistieke kant betreft: in dat opzicht zijn onze voortuitstrevend-aange- legde Nederlandse mannenkoren niet ge makkelijk te overtreffen. Maar ook reeds gekende schoonheid is waardevol als Wiener-Sanger-Knaben en Don-Kozakken de hun geschonken overstelpende aandacht waard zijn, wel, dan zijn deze 8 Sloveniërs het zeker niet minder. Wij zouden werke lijk niet weten in welk opzicht dit octet voor de genoemde koren onderdoet en kunnen dan ook ieder die interesse heeft voor koorzang een bezoek aan Palace, Zomerhofstraat, warm aanbevelen als het Sloveens octet daar op 18 Maart a.s. (8 uur) weer een concert geeft. Bij juiste be leidvoering en als dit groepje intact kan blijven zal men er zeker meer van horen dan tot nu toe het geval was. Het is dat ongetwijfeld waard. A.s. Woensdag 10 Maart, hoopt de heer A. A. Mercier zijn tachtigste verjaardag te vieren. Op zichzelf is dit tegenwoordig niet zo'n bijzonderheid meer, maar wat wel vermeldenswaard is, is dat deze kras se oude heer nog steeds op zeer aanvaard bare wijze de bariton bespeelt in het mu ziekkorps van het Leger des Heils. Ook is hij nog steeds, zonder zichzelf te ont zien, actief als heilsoldaat en muzikant in de samenkomsten van het Leger des Heils of deze in of buiten de zaal worden gehouden. Het muziekkorps van het Le ger heeft veel aan de heer Mercier te danken. De heer Mercier was de mede-oprichter van het bekende Jeugdmuziekkorps. Te vens was hij daarvan dertien jaar kapel meester. Vele jongens die hij tussen 1922 en 1935 heeft opgeleid, zijn nu nog actief muzikant in het muziekkorps van vol wassenen. Anderen zijn gewaardeerde krachten geworden in plaatselijke mu ziekkorpsen. De huidige kapelemeester van het Schiedamse muziekkorps van het Leger is een zijner leerlingen geweest en de heer Mercier is nu één van zijn gewaar deerde krachten. Natuurlijk zullen de heilsoldaten en zijn oud-leerlingen d»ze dag niet zonder meer voorbij laten gaan, zij zullen hem a.s. Woensdagavond een muzikale hulde gaan brengen voor zijn woonhuis aan de Lange Achterweg no. 8/17. Het programma van het Toonkunst concert op Donderdag 11 Maart a.s. in het Passage-theater luidt als volgt: Het Rotterdams Kamerorkest, dirigent Piet Ketting, concerteert met als solis ten: Vera Doniska, sopraan; Jolle Huck- riede, klarinet. De uit te voeren werken zijn: 1. Ouver ture II Signor Bruschino Rossini; 2. Aria uit: „II re pastore' Mozart: 3. Klarinet concert Mozart en 4. Symphonie no. 3, Schubert. A UTOMOBIELBEDRIJ VEN Lange Nleuwstraat 227 - Telefoon 69604 Passage-Theater: „Het mysterie van het leven (14 j.) Monopole-Theater: „De trek naar het Westen" (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks 25 uur: tentoonstelling „Kinderen uiten zich". Woensdag KETHEL Herwonnen Levenskracht R.K. Ver. Gebouw: Filmavond 7.30 uur. Toe gang boven 18 jaar. Donderdag Passage Theater: Toonkunstconcert, 8 u. TONEEL EN MUZIEK Woensdag 10 Maart: Schouwburg, 8 uur: Besloten. Rivièrahal. 8.15 uur: Rotterd. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Solist Theo Bruins, piano. Aula V.U., 8 uur: „Djajaprana" (Jef Last). BIOSCOPEN Programma's van 5 t/m 11 Maart Arena: De zonden van een vader (18 j.) Ca pitol: De Vrouw uit de Lisbon Club (volw.) Centraal: De zoon van niemand (14 j.) Ci neac en Colosseum: Europa '51 (volw.) Har monie: De dief van Venetië (18 J.) - Lutusca: Zij, die van de zonde leven (volw.) Luxor: Het Hemelbed (18 j.) - Passage (Schiedam! Het mysterie van het leven (14 1.) Prinses: wenn der weisse Flieder wieder blüht (18 j.) Rex: De Kruistochten (14 j.) *t Venster: De dood van een handelsreiziger (volw.) Victoria: Europa '51 (volw.). De loonsverhoging door de firma F. W. van der Eist Co. haren werklieden toe gestaan, bedroeg, naar wij nader verne men, slechts y2 cent, zoodat het werk loon per uur van 12 op 12% cent werd gebracht. Met deze verhoging namen de werklie den geen genoegen. Heden-ochtend (13 Juli) zes ure staakten zij het werk, maar op de toezegging van den patroon, dat hij Donderdag aanst. 16 Juli) op hun ver zoek om loonsverhoging een beschikking zou nemen, hebben zij het werk hervat. Ook het personeel aan verschillende molens alhier moet een loonlijst bij de directie hebben ingediend met verzoek daar op uiterlijk Zaterdag aanst. antwoord te mogen ontvangen. (Nwe Schiedamsche Courant van 14 Juli 1896). Noot: Ook bij de Stearine-kaarsenfabriek „Apolio" alhier, waren de arbeiders en arbeidsters in staking gegaan. Men vroeg daar een loonsverhoging van twee gulden (het loon was 7 per week, waarvan 2 aan de huisbaas en de verzekeringsagent moest worden betaald). De directie be sloot 2 aan de gehuwden en 1,50 aan de ongehuwden te zullen betalen. Men ging op deze voorstellen niet in en de staking duurde voort. Doch ook de mole naars eisten meer loon, alsmede de arbei ders van de Gemeente-gasfabriek. PASSAGE SCHIEDAM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM IN OMSTREKEN 76ste Jaargang No. 22401 Sinds geruime tfld geleden Is er sprake geweest van plannen, om in de voormalige Korenbeurs 'n Gedistilleerd Museum in te richten, waarin de ontwikkeling van de dranken-industrie in onze stad aanschou welijk zou worden voorgesteld. Verschil lende pogingen in die richting leden inmiddels schipbruik. En toen het be neden gedeelte van de Oude Korenbeurs voor bijeenkomsten werd ingericht, leek het plan voorgoed van de baan. Er werd gemompeld, dat de distillateurs niet tot samenwerking waren te brengen en van officiële zijde werd er nog op gewezen, dat het Stedelijk Museum reeds over een mooie replica van een ouderwetse distil leerderij beschikte, hetgeen voldoende werd geacht. Thans echter bereikte ons het volgende communiqué,, waaruit blijkt, dat men toch een museum wenst en wel in de Korenbeurs: Er heeft zich een commissie gevormd, die tot taak heeft, de mogelijkheid te onderzoeken van het vestigen van een museum, betrekking hebbende op de gedis- tilleerdindustrie in de Korenbeurs te Schiedam. Deze commissie is samenge steld uit vertegenwoordigers van de distil lateursverenigingen, de Schiedamse Ge meenschap en de V.V.V., terwijl tevens de heer C. Kramers, architect, zijn mede werking heeft toegezegd. De commissie acht het haar plicht al haar krachten in De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 590943. Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand, f 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte f ü.is per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte, bij de administratie of bij de erkende ad- vertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 30 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. De inhoud van de film, die tot en met Donderdag in het Monopole-Theater gaat, is als volgt: De Amerikaanse Burgeroorlog is juist afgelopen. Een grote groep emigranten trekt naar het Westen, dat wemelt van Indianen, van wie men echter gelooft, dat ze niets kwaads in de zin hebben. Onder deze emigranten bevinden zich twee be faamde prairie-jagers. Bill Hickolt. en ^tjn vriend, de beroemde kolonel Cody, hqge naamd Buffalo Bill, die vergezeld wordt door zijn vrouw Louisa. Het schip, aan boord waarvan zij zien bevinden, vaart de Missouri af tot Lea- vensworth, waar Hickok Calamity-Jane terugvindt, het meisje aan wie hij zijn hart heeft verpand, een verliefdheid ove rigens, die hij voor iedereen verborgen houdt. Deze Calamity-Jane is de popu lairste vrouw van de Far West. Na verschillende verwikkelingen ont vangt Buffalo Bill bevel om een munitie- convooi langs een weg, die alleen hij kent, te begeleiden naar Fort Piney, waarvan het garnizoen in een kritieke situatie ver keert, omdat het wordt belegerd door de Ceyennen. Intussen zijn Hickok en Calamity-Jane door de Indianen gevangen genomen. Om haar metgezel een marteling te besparen, vertelt Calamity-Jane aan Gele Hand welke weg het convooi zal volgen. Als prijs voor dit verraad laten de beulen hen beiden vrij. Buffalo Bill en zijn mannen lopen in de val. Hickok speelt het klaar om hen te benaderen op een eilandje, waarheen de groep is gevlucht, terwijl Calamity-Jane erin slaagt om generaal Custer, comman dant van het Federale leger, te waarschu wen en hem in te lichten omtrent de pre caire toestand van Buffalo Bill. Juist op het moment, dat de belegerden het onder spit zullen delven, worden zij nog net ge red! Tegelijkertijd hoort Hickok, dat een zekere John Lattimer wapens en munitie aan de Indianen heeft verstrekt. Hij gaat op zoek naar hem en vindt zijn spoor. Lat- tiber beveelt op zijn beurt drie soldaten om zijn gevaarlijke vijand Hickok uit de weg te ruimen. Maar deze verslaat ze alle drie en wordt daardoor, hoewel hij uit zelfverdediging handelde, vogelvrij ver klaard. Zijn vriend Buffalo Bill, die bevel heeft gekregen hem te arresteren, vertelt hem, dat hij de ware rol, die Lattimer heeft gespeeld, aan het daglicht moet brengen, om hiermee zijn driedubbele moord te verklaren en de verraders te ontmaskeren. Maar dan horen zij van een Indiaan, dat het garnizoen van Fort-Piney in de pan is gehakt en Custer zelf is gedood. De opperhoofden Zittende Stier en Gele Hand hebben zich met elkaar verbonden om hun onverbiddeliike strijd tegen de blanken voort te zetten. Terwiil een wanhopige Buffalo Bill onmiddellijk vertrekt om de generale staf over de catastrofe in te lich ten, keert de gevangen genomen Hickok, die op zijn woord van eer is vrijgelaten terug naar Deadwood. Daar vindt hij Lat timer temidden van zijn vrienden. Hij doodt de eerste en houdt de anderen in een herberg gevangen, waar hii wacht op de komst van Buffalo Bill en de militaire autoriteiten. Hickok wordt echter door een luitenant van Lattimer op laffe wijze vermoord. Zijn moordenaar slaagt erin met ziin bendegenoten te vruchten. En wanneer Buffalo Bill en generaal Merritt eindelijk oo de plaats des onheils aankomen, vin den zij Calamitv-Jame Wenende naast het lichaam van de enige man, die zij ooit heeft liefgehad. K.F.C. 14 jaar. In het gymnastieklokaal van de Sint Joris Doelen heeft gisteren de 13-jarige A. L. wonende Oude Sluis bij een oefe ning zijn rechterpols gebroken. Hij is door <Je Gen. Dienst naar de Dr. Nolet- stichting vervoerd en na behandeling al daar naar zijn woning gebracht. te spannen, om dit zo unieke bouwwerk weer een bestemming te geven, welke in overeenstemming is met het verleden en waardoor tevens het grote belang van onze oud-vaderlandse industrie kan blijven. Zij vertrouwt daarbij medewerking in zo ruim mogelijke kring te ondervinden. Voorzitter van het comité is de heer A. M. Sunderman, secretaris mr J. v. Win kelhof. Zondagmiddag heeft de S.V.V.-athleet A. Koning in de handicap-loop over 5 Km., de bekende veldloop om de zil veren Maple-leaf, wederom een goed succes geboekt door als overtuigende winnaar te z'egevieren. Deze traditionele wedstrijd was ook dit jaar weer door de Gooische Athletiekclub georganiseerd op de heide achter Hilver sum. Uit een veld van ruim 150 deelne mers wist de S.V.V.'er zijn 75 M. handi cap in de eerste ronde reeds in te lopen op de C-D klassers en bleef in een der mate hoog tempo doorlopen dat de A-klasser S. Bobeldijk uit Medemblik, de man die als winnaar voorspeld was in deze wedstrijd, geen kans kreeg ook maar een meter in te lopen op de S.V.V.'er. De Schiedamse athleet liet een tijd voor zich afdrukken van 17 min. 23.5 sec., de tijd van Bobeldijk was 17 min. 34.1 s. De S.V.V.'er J. Smit eindigde in deze wedstrijd als 48ste. Zondag j.l. speelden de dames en het herenzaalhandbalteam van Wilton Fijen- oord hun laatste competitiewedstrijd in de zaalhandbalcompetitie van District West B. De dames moesten het opnemen tegen het sterke team van Hellas 2, en zoals werd verwacht, kregen zij een geduchte nederlaag te slikken. Toch speelden de Wiltondames lang niet onverdienstelijk, maar als het op de afwerking aankwam, ontbrak het schot op doel en daar bracht de voorhoede deze dag maar weinig van terecht. De runst ging in met een 40 voorsprong voor de Heienen en na de rust wisten deze Haagse schutters er nog 8 bij te maken, zodat de eindstand kwam met een verdiende 120 overwinning voor de Hagenaars, die zeker twee klas sen beter speelden. Het herenteam kreeg ook 11 doelpun ten tegen z'ich gescoord, doch het wist er 19 tegenover te stellen, dus besloot het deze competitie met een mooie overwin ning tegen C.W.P. Het was al reeds in de eerste minuut, toen de ex-keeper Van Dam de spore opende. Dit eerste doelpunt werd direct gevolgd door een tweede door Varewijck. Met deze 20 voorsprong kregen de Wiltonheren meer zelfvertrouwen en ze gingen al weer iets gemakkelijker spelen, waar C.W.F. van profiteerde en een te- genpunt wist te scoren. Van Dijk die weer een prima partij speelde, maakte er ach tereenvolgens 41 van en toen Van Dam het vijfde doelpunt op zijn naam bracht, werd dit door de prima leidende scheids rechter Slotje in een pynalty omgezet, die Varewijck onhoudbaar inkogelde. Overheul, Van Dijk en Vons zorgden er voor, dat de rust inging met een 136 voorsprong. Dat dit nog lang geen veilige voorsprong was, bleek wel uit het feit, dat C.W.P. de stand wist op te voeren tot 1310. Hierna werd een speler van C.W.P. voorgoed het veld uitgezonden en wisten de rood-witten de stand geleide lijk op te voeren tot 1911. Het was voor al keeper Bijloo die in deze wedstrijd op viel door zijn prachtig verdedigen. He 2e en 3e dameselftal die veldhand- bal moesten spelen, kregen hiervoor nog geen gelegenheid, daar alle wedstrijden in de afd. Rotterdam werden afgelast. GEBOREN: Neeltje d. van G. Ramaker en M. Kok; Wilhelmina M. d. van H. Kusters en A. M. v. d. Pluijm; Margaretha d. van J. Poot en M. Blok. OVERLEDEN: A. de Koning, 59 jaar; J. J. M. Odijk, 19 jaar. Zaterdag 13 Maart zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. Kreischer, Zweedsestraat 119b, Rotterdam, kopergie tersbaas bij de ijzter-, koper en staalgiete- rij van Egmond en Zonen te Overschie in dienst trad van deze firma. Ter gelegenheid van haar 45-jarig be staan geeft de Dames Gymnastiekvereni ging „Hygiëa" Donderdag 18 Maart in het Passage Theater een uitvoering. FILMAVOND HERWONNEN LEVENSKRACHT Morgenavond organiseert Herwonnen Levenskracht in het R.K. Ver. gebouw tegenover de R.K. kerk een propaganda filmavond. Aanvang 7.30 uur precies. Toegang boven 18 jaar. De stichting „Delfesta" te Delft, heeft het gemeentebestuur verzocht, garant te willen zijn tot een, bedrag van 45.000, voor het in de tweede helft van Augustus te organiseren muziekfestival, waaraan de Nederlandse gardemuziekcorpsen, ge kleed in gala-uniformen, zullen deelne men. B. en W. menen dat het festival een uniek evenement belooft te worden en stellen de gemeenteraad voor de gevraag de garantie te geven. Voor het festival, dat van 21 tot en met 28 Augustus wordt gehouden, zullen op de markt tribunes voor vierduizend personen worden gebouwd. Regisseur van het ge heel is Johan de Meester. Iedere avond zal een hoge Ned. autori- Wanneer men de Kerkweg afwan delt, van het oude dorp in de rich ting van de R. K. kerk, bemerkt men, op enige afstand van deze kerk, links en rechts in de weilan den een bodemverhoging van pl.m. 1%-2 m., die de weg snijdt en zich in de verte verliest. Sinds de eerste dagen, dat wij deze kleine rug in de weilanden ontdek ten, kwam de vraag in ons op: waar om en waardoor dit bodemverschil? Omdat deze hoogte ook door zijn wei loopt, vroegen we het aan Knobbel-Dirk. We waren terecht. Dirk's triomphantelijke gezicht zei ons: ....„Je had nergens beter te recht kunnen komen dan bij mij..." Met z'n kousevoeten op de onder ste stoelsport, nu en dan van onder uit kijkend naar de hevig benieuw de luisteraar, vertelde hij het vol gende verhaal. „Het zal zo'n zestig jaarlaat ik eens denken.nou ja, het is in ieder geval enige jaren voor de grote overstroming van Kethel ge beurd. In dat jaar dus, kwam mijn grootvader, Kleine-Dirk noemden de mensen hem, met z'n knecht, ouwe Giel, 's morgens om vier uur in de wei, om de koeien te melken. Toen ze achter naar dat hoge stuk liepen, om de beesten op te halen, vonden ze een pracht van een vaars hartstikke dood. Opa vond dat niks lollig, zo'n strop op z'n nuchtere maag, maar ja, dat kan iedere boer gebeuren. Na tuurlijk vroeg-ie zich af, waaraan dat beest zo schielijk gestorven kon zijn. Z'n owe knecht Giel en hij tast ten hier eens, knepen daar eens en keken mekaar toen verschrikt aan". „Giel", fluisterde Opa, „dat kreng mot as de donder de grond in, want ik vertrouw 't niks". Wat was het geval? Opa en Giel voelden nog al wat knobbels op de vaars z'n huid en meenden daarom dat het beest aan miltvuur gestor ven was. De overheidsmaatregel tegen deze ziekte, waren in die dagen niet mis en daarom moest het kadaver spoor loos verdwijnen. Ze sleepten het dier in een plooi van het terrein en hoopten maar dat niemand de vaars zou zien lig gen. 's Avonds, in de schemering, ik en vader hebben nog geholpen, groe ven we een gat op het hoogste stuk van de wei. Daar wou toch geen goed gras groeien en sting alleen maar Heermoes en dat vreten de koeien niet gauw. Ge begrijpt, een vaars is geen kat, het moest een flink, groot gat wor.- den. Opa had het beest graag diep liggen vanwege de besmetting". „En nou komt het", zei Dirk.... met z'n vinger omhoog! „Laten we nou halverwege op driekwart meter niet verder kunnen. We zaten op een hard stuk, waar we maar niet door kinden komen. Bij het licht van de stallantaarn zagen we, dat we loshakten op iets wat vroeger een brede muur moest zijn geweest. We zijn tenslotte een paar meter verder maar opnieuw begonnen. Voor de aardigheid nam ik een paar losgewrikte stenen mee naar huis. Het leken bakstenen, maar nogal van een grotig soort. Die ste nen bleven in een hoek van onze werf slingeren. Nou kwam er bij ons thuis wel eens een oud meneertje uit Delft, die zogezeid verstand van antiek had. Opa liet hem een keer die ste nen zien en samen liepen ze toen de wei in, recht naar het vaarzen graf. Dien avond vertelde Opa, dat die meneer gezeid had, dat op die bult in de wei eeuwen geleden een kasteel of een klooster gestaan had!" Sinds het verhaal van Dirk zagen we, als de storm door de polder floot op de weidehoogte, het silhouet van ridders, die met gestrekte lans op elkaar instormen. Of soms hoorden we in het ruisen van de oude kas tanjes, om de kerk, flarden van de koorzang uit een oude abdij! De waarheid over deze weide- hoogten. er zijn er meer.von den we pas vele jaren, later in een boekje, dat de bodemgesteldheid behandelt van het Westland. Een gedeelte van Kethel wordt er ook in behandeld. Het is geschreven door dr ir W. J. van Liere. Nuchtere wetenschap, zonder romantiek, maar toch wel interessant. Daarover een volgende keer. P. E. RIFERIO. Op uitnodiging van de stichting „De vier Gemeenten" sprak de oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr J. in 't Veld te Nieuwerkerk a. d. IJssel over de krotopruiming. Twee problemen, aldus spreker, gaan in de na-oorlogse periode hand in hand: dat der woningnood en dat der dreigende werkloosheid onder de bouwvakarbeiders, wanneer de woningnood eenmaal tot het verleden zal behoren. Dit laatste zal om streeks 1960 een feit zijn. Dat deze ziens wijze niet te optimistisch is, bewijzen de cijfers. In 1938 was de gemiddelde woning bezetting in ons land 4,19. In en na de oor log is dit cijfer opgelopen tot 4,64, waarbij het dieptepunt valt in het voorjaar van 1948. Wanneer in het tegenwoordige tempo wordt voortgebouwd, zal over vier jaar het peil van 1938 weer zijn bereikt, en zal eind 1960 de gemiddelde woningbezetting 3,96 zijn, wat belangrijk lager is dan kort voor de oorlog. Indien we niets doen zal onder de bouwvakarbeiders dezelfde treu rige toestand ontstaan als we kennen uit de 30-ger jaren, toen 50 procent van hen geen werk kon vinden. Regeren is vooruit zien en dus is de regering verplicht hier- tegen haar maatregelen te treffen. De teit het concert bijwonen en de groet van tegenwoordige bewindsman minister Witte het dan musicerende corps in ontvangst j staat op hetzelfde standpunt en de enige oplossing is gelegen in het opruimen van Eindelijk, zeiden we met een zucht van verlichting, toen de dooi was gekomen: dat is gelukkig weer achter de rug. De heerschappij van koning Winter heeft ongeveer vier weken geduurd. Niet eens zo bijzonder lang, vergeleken bij andere „beruchte" winters, maar voor onze vogels is deze winter fataal geweest. Massa's vogels, vooral die, welke min of meer op het water zijn aangewezen, zijn door voedsel gebrek, koude of bevriezing om het leven gèkomen. En als er niet zo veel vogelvrienden waren, dan was het aantal dode vogels stellig nog veel groter geweest. Meermalen kreeg ik in de afgelopen weken een telefoontje van vogelvrienden die me vertelden, dat een houtduif, een dodaars of een meerkoet van een wisse dood was gered. Ook jachtopzieners heb ben voor de vogels gedaan, wat zij kon den, doch desondanks kreeg ik allerlei berichten over sterfte onder de vogels. Zo b.v. van vier roerdompen, die de hele winter bij een duinmeertje hadden gebi vakkeerd en nu alle vier waren gesneu veld. Ook in een eendenkooi bij Vlaardin- gen is een roerdomp omgekomen. Ik weet van twee vogelpreparateurs, die ieder meer dan twintig dode ijsvogeltjes te prepareren kregen, enz., enz. En met eigen ogen hebben wij op het ijs van de Polder vaart dode of stervende meerkoeten ge zien, welke laatste ook niet meer te red den waren. In onze omgeving hebben wij van al die narigheid niet zo veel gemerkt, behalve dan van die dode meerkoeten, doch aan de vogels, die we zo dagelijks zien, konden wij toch wel merken, dat zc het slecht hadden. Ook van de reigers, die in de polders overwinterden,, zijn er zeer veel omge komen en ik was blij, toen ik verleden week bij een fietstochtje door het Kethelse weidelandschap toch nog één levende reiger zag. En dan te weten, dat de sterk gedunde reigerbevolking in de komende maanden het leven weer zo zuur gemaakt zal wor den. Het Gemeentebestuur heeft n.l. weer vergunning gekregen om tegen onze rei gers ten strjjde te trekken voor het geval zij het plan zouden hebben zich weer in de Plantage te vestigen. Ik houd mijn hart vast als ik denk aan de taferelen, die zich vorig jaar in dc Plantage hebben af gespeeld. In verband met dc grote sterfte onder dc reigers heeft „Vogelbescherming" het Gemeentebestuur verzocht, om althans een aantal paren gelegenheid te geven, hun nesten te bouwen en hun jongen groot te brengen. En ook van deze plaats doen wij een ernstig beroep op de gemeentelijke autoriteiten om èn de reigers èn de vogel vrienden in deze ter wille te zijn. Nauwelijks was de dooi ingetreden of de bosbewoners onder de vogels lieten zich alweer horen. Als eersten hoorden wij 'de houtduiven koeren, waarmee zij tevens bewezen, dat zij de narigheid weer verge ten hadden. Koolmezen en pimpels hoor den wij ook al en op één ochtend zelfs niet minder dan vijf heggemussen. Blij te horen, dat jullie de Siberische kou hebben overleefd! Wat klinkt het machtig mooi, die eerste vogelzang onmiddellijk na de barre kou! 't Is net of je ineens van de winter in de zomer wordt geplaatst. Diezelfde dag, tegen de avond, klonk mij voor het eerst de heldere jubelzang van de zanglijster in de oren. Dat klinkt nog even anders dan het gekoer van houtdui ven, of de zang van mees of heggemus. Het is om zo te zeggen het jaarlijks terug kerende evenement, evenals dit het geval is te zeggen het jaarlijks terugkerende evenement, evenals dit het geval is als je in de tweede helft van April de eerste nachtegaal hoort. Devoot sta je dan te luisteren naa'r en te genieten van de ge luiden van deze edele zangers. Slechts enkele dagen na de zanglijster hebben ook de merels het voorjaar in de kop gekregen en vooral tegen zonsonder gang hoorden wij er verscheidene zingen. De eerste die ik hoorde zat zelfs midden in de stad boven op een dak te muziceren en soms kon ik hem niet eens horen van wege het lawaai van het drukke stadsver keer. De merel liet zich evenwel niet van de wijs brengen en zong onverdroten door. Ook in het het bos en in de omgeving daarvan hoorde ik merels zingen. Inmiddels heeft Maart in het begin van deze maand zijn beruchte staart danig ge roerd en dat was natuurlijk voor de vogels aanleiding, zich weer enige dagen stil te houden. Bij een wandeling door het bos hoorde ik dezer dagen steeds maar leeuweriken overtrekken en dat is ook al een bewijs, dat de lente voor de deur staat. De volgen de dag waren er flinke troepen in de wei landen; ik telde er een vier a vijfhonderd. Uiteraard zijn dat voor het merendeel doortrekkers, die na een paar dagen weer hoger op gaan. Overigens hoorde ik op 27 Februari de eerste leeuwerik zingen; dat is ongeveer een dag of veertien later dan normaal. Als het goed is behoort de (veld-)leeuwcrik op Maria Lichtmis (3 Febr.) voor het eerst gehoord te worden, doch daar mankeert nog al eens wat aan. De eerste graspiepers zagen we ook al in de polder. En dan niet te vergeten de eerste kuifdragers. De kieviten waren vroeger terug dan ik verwachtte. Reeds de 22ste Febr. zag ik de eerste exemplaren en toen was er toch nog volop ijs. Maar als de kieviten terug zijn, kunnen we er zeker van zijn, dat het met de winter ge daan is. Twee waren al hevig aan het baltsen; onder aanhoudend „kie-oe-wiet"- geroep voerden zij tal van vliegacrobati- sche toeren uit. Die zullen dus wel gauw aan nestbouw beginnen. Omstreeks half Maart verwachten wij hier in de polder ook de overige weide vogels: de grutto's, tureluurs, kemphanen en scholeksters en dan is daarmede de vogelbevoiking weer compleet. Nu moet het maar gauw voorjaar wor den en naar wij hopen zal Lentemaand ons de negen traditionele zomerse dagen bezorgen. Dan hebben wjj kans, dat de eerste zomervogel, de tjiftjaf, die door gaans in de derde week van Maart pleegt te verschijnen, ons niet zal teleurstellen. A. DE JONG. Merelman krotten, iets wat al eerder had moeten ge beuren. In de krotopruiming hier te lande is een achterstand ontstaan. Vóór 1940 werd er te weinig aan gedaan, 5000 per jaar en na dit jaar helemaal niets meer. Wanneer we de levensduur van een woning op 10 jaar stellen, betekent dit, dat 1 procent per jaar moet vervangen worden, wat een op ruiming inhoudt van 20.000 woningen per jaar. Alleen op deze wijze houden we het werk in de bouwvakken op peil. Maar nu komen de moeilijkheden. We kunnen niet een huis afbreken en op dezelfde plaats zonder meer een nieuw pand laten ver rijzen. We mogen de woning niet indivi dueel bekijken, maar in verband met de buurt of de wijk. Soms moet men er zelfs toe overgaan een gehele stadskern onder 't mes te nemen. Want niet alleen de hygiëne speelt hier een rol, maar ook het moderne verkeer. Berekeningen hebben aangetoond, dat in 1970 het verkeer 2%x zo intensief zal zijn als op 't ogenblik. Op 't platteland is deze kwestie niet zo be nauwend, maar ze steekt ook daar zijn hoofd op. Wat moet er nu in feite gebeuren? We kunnen niet in 't wilde weg gaan werken, maar moeten beginnen met een vooronder zoek. Dit onderzoek moet tweeledig zijn. In de eerste plaats moet de gemeente in haar geheel worden bekeken, met inbegrip van de mogelijke perspectieven als toe komstige industrialisatie e.d. Hiernaast moet het onderzoek gericht zijn op de kern. Dan pas kunnen algemene richtlijnen worden uitgestippeld. De voornaamste zorg hierbij is: komen we niet in tijdnood, want naar schatting kan pas na acht jaar aan de opruiming worden begonnen. Het vooronderzoek, het opstellen van een structuurplan en kernplannen met de nodige onteigeningen vragen veel tijd. En tenslotte behandelde mr in 't Veld de financiële zijde van het vraagstuk naar aanleiding van een vraag van één der aan wezigen. Gemiddeld moet gerekend wor den op 5 a 6000 gulden kosten per op te ruimen krot. Wanneer per jaar 20.000 krot ten verdwijnen komt dit dus op een be drag van 100 a 120.000.000. Met extra toelagen en bedragen voor restauratie van gebouwen met historische waarde moeten we rekenen op een totaal bedrag van 200 millioen per jaar. Dit gaat niet boven de krachten van ons volk. Voor vergoeding oorlogsschade wordt jaarlijks het dubbele bedrag uitgetrokken, maar in 1960 loopt dit af. De helft van dit bedrag kan dan aan de nodige vernieuwing wor den besteed. Zaterdag 13 Maart a.s., juist tijdens de zinvolle dagen van de Stille Omgang en de viering van het H. Mirakelfeest, wordt de deken van de hoofdstad, ir gr G. P. I. van der Burg, 65 jaar, bijna veertig iaar nadat hjj het H. Priesterschap mocht ont vangen. Aan katholiek Amsterdam zal deze gedenkwaardige dag zeker niet onop gemerkt voorbijgaan. Na een studie op de seminaria Hageveld en Warmond was mgr v. d. Burg een paar jaar als kapelaan werkzaam, waarop hem de eervolle taak werd toebedeeld als jong leraar op Hageveld de studenten op het H. Priesterschap voor te bereiden. Vervol gens werd hij benoemd tot directeur van de Zusters Ursuiinen te Bergen en rector van de St Josephstichting aldaar. Ais zo danig had hij een grote en heilzame in vloed op de geestelijke vorming der vrouwelijke jeugd. In deze tijd schreef mgr v. d. Burg vele werken over het gods dienstonderricht en de uitleg van de Katechismus, boeken weike ook heden ten dage nog een veel gebruikte vraagbaak zijn. Het r.ioet voor mgr v. d. Burg een zware opgave zijn geweest, toen hij na de dood van mgr dr G. C. van Noort werd geroepen om diens opvolger te worden. Maar hij heeft kans gezien zich binnen enkele jaren geheel in te wei ken in het zo gecompliceerde katholieke Amster damse leven. Geen vereniging, die niet kon rekenen op zijn warme belangstelling, geen onderneming welke niet zijn gewaar deerde steun ondervond. Wat heeft de deken daarnaast niet ge daan voor de verfraaiing van zijn Bagijn- hof. Het exterieur veranderde hij weer in een kloostertuin en ook het interieur van het kerkje onderging een grote ver andering, een wijziging welke ook door de „veteranen", zij het eerst met enige moeite, con amore werd aanvaard. Bijzondere voorliefde toont de deken voor de verering van het H. Altaarsacra ment en daarnaast bezit hij een grote Maria-devotie. De Stille Omgang geniet ook zijn grote sympathie. Een warm hart "eeft hij voor de arme veriatenen; hoe Kan hij niet met enthousiasme spreken da' door de Stichting Hulpactie Hongarije, waarvan hij voor zitter is, wordt gedaan voor de vervolgde kinderen van kardinaal Mindszenty. Van de armen van zijn eigen dekenaat zal niet gauw iemand vergeefs bij de deken aan kloppen. Is het dan een wonder, dat reeds spoedig de uitverkiezing volgde tot kanun nik van het kathedraal kapittel en dat Z. H. de Paus mgr v. d. Burg benoemde tot Geheim Kamerheer? In dit jubeljaar zal nu eens ondubbelzinnig blijken hoe Amsterdam zijn deken eert en liefheeft. Moge God mgr v. d. Burg nog vele jaren voor Zijn Kerk en de hoofdstad sparen. De traditionele parade op Koninginne dag zal dit jaar in Rotterdam worden gehouden. Het défilé, waaraan onder delen van de landmacht, de luchtmacht en de marine zullen deelnemen, zal wor den afgenomen op de Coolsingel, voor het stadhuis. Naar wjj vernemen zal de stoet iets minder indrukwekkend worden dan het vorig jaar, toen de parade in Amsterdam werd gehouden. Paradecommandant is generaai-majoor Couzy, commandant van de vierde divi sie. Het Is traditie dat het défilé elk jaar In een andere stad wordt eehnnden Voor het volgend jaar wordt Utrecht se noemd. H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek van omstreeks een uur ge bracht aan het gebouw van de vereni ging „Het Goois Scheppend Ambacht" aan de Kerkbrink te Hilversum, waar een tentoonstelling wordt gehouden van Amsterdamse edelsmid Archibald Dumbar. H.M. onderhield zich daarbij geruime tijd met de edelsmid en bestuursleden der vereniging. Het ligt in de bedoeling van H.M. Ko ningin Juliana om in de maand Mei een werkbezoek te brengen aan de provin cie Groningen. Als voorlopige datum is, naar wij vernemen, 25 Mei vastgesteld. Heden zijn 3.500 mijnwerkers in sta king gegaan in de kolenmijnen te South- shields in het Britse graafschap Durham. Reeds eerder hadden 1.500 van hen het werk neegelegd. De stakers eisen het ontslag van één van hun opzichters die genVan "tlranniek °Ptreden" beschuldi- b1?kMlcïóLT'm' f^ton blik Hoogeveen; 291 ton «r e; 750 ton tarwe Deventer: 480 ton tarwe Weert; 300 ton tarwe Roermond: 100 ton tarwe Alkmaar; 250 ton kali Middelharnis; 100 ton idem Zwolle, 100 ton idem Beverwiik; ï?o ;on ^dem Zutfen: 100 ton idem Dinteloord; 149 ton boekweit Nieuwersluis; 195 ton boekwit Leeuwarden; 97 ton boekweit Sneek; lio ton super Breda, 110 ton idem Amsterdam. Totaal 53 reizen, 8 vletreizen. 8 Maart v.m.: 45 ton hout Utrecht- 200 ton gerst Meppel; 300 ton tarwe Roermond; 112 ton klei Gouda: 530 ton cokesbries Nijmegen; 95 ton haringmeel Voghel; 125 ton zonnepitten Oude water; 200 ton rooge Delft. Terwijl het optreden van het (professio nele) Nationale Danstheater van Joego slavië nog in aller geheugen ligt, begon gisteravond in Rotterdam de Folkloristi sche Dansgroep van Opatija een tournée door Nederland, welke verdient een der gelijk eclatant succes te worden als het optreden alom in de lage landen van het Nationaal Danstheater. Immers de uit 36 danseurs en danseressen bestaande dans groep weet evenzeer urenlang te boeien door de ontzaglijke vaart en het fascine rend rhythme waarmee de vaak eeuwen oude volksdansen in de smaakvolste en kleurrijkste costumes voor het voetlicht worden gebracht. Een Skipetaren dans als „De strijd om het meisje" voert in dolle werveling vaak met meeslepen van de rv gordijnen -, onder opzwelling van diep- dreunende trommen, tot een indrukwe£_ kende climax. Het voetenwerk bij alle dansen is sterk, hoewel juist hierin de DaPns7hJiteit ran het meer Seroutineerde het £17' F tot uitins kwam; trouwens feto optreden van gisteravond had nog iets van het ongekunstelde, ook enigszins onvolmaakte van de volksdans, door het verdwijnen waarvan een beroepsgezel schap vaak een te artificieel cachet krijgt. Onder algemene leiding van Bognor Franjo en in choreographie van Beate Gotthardi werd een groot aantal dansen uitgevoerd, bijkans alle delen van Joego slavië representerend- Gelijk bij de Na tionale Danstheaters van Griekenland en, zij het minder, Pakistan, kenmerken zich' de onderscheiden dansen door een sterk ethnografisch karakter: die van het sobere Istrië door een trager rhythme, somberder melodie eenvoudiger costumering en Ge ringer aantal grondfiguren die van het zware Dinaragebergte door een als bij de Pakistani - gedeeltelijk plaats maken van dans voor toneelspel en voor de mannen gaat op wat Shaw van de vrou wen van dit land zei: „Geboren tragédi- e.nl?fs ^ie van de laagvlakten ten slotte door een uitbundigheid en verve zonder weerga. Bijzonder troffen ons „Het lied van de koperen schaal", een uitermate program matische dans uit Bosnië, de Servische „Vlaska Sestorka" en de „Drmes", een sidderdans" uit Posavina waarin men zo nodig nogmaals gelgenheid kreeg zich te overtuigen van de ondanks een zekere „ruwheid" bewonderenswaardige techniek van de Joegoslaven. Scherp en doordrin gend zijn ook deze stemmen, doch in (du'o- >r van toch grote sonoriteit en fraai limbre zowel bij de mannen als de b. don vio Eer, geheel gevulde zaal heeft staande ve r it betoverend-ikleurig schouwspel ovaties gebracht. vdVlk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2