Electriciteitsvoorziening is onvoldoende gewaarborgd Afnemers worden de dupe van „economische grenzen" Merkwaardige rechtsfiguur voor Amsterdams gerechtshof Limburgse Bedevaart naar Lourdes LANIEL geeft de Geneefse eonferentie kans van slagen Frans offensief in Indo-China aangekondigd arsus?iater- "A,. nu en dan Expediteur verkocht onbetaalde wagens VLOOTSCHOUW TE ROTTERDAM DOOR TEKORT AAN ROEPINGEN se situatie Schade aan koppel- station beloopt enige tonnen De a.s. benoeming van generaal Aler Defensie-pact Japan-V. S. Amerika onderscheidde Generaal Hasselman In één bisdom 87 kloosters gesloten Spoorpersoneel M eerde zieli tijdens de vorst Rijbewijs voor toevallijder „Die Riiebenbauern Het Hof ivas anders samengesteld Kan medeplichtige worden veroordeeld als hoofddader is vrijgesproken? Nasser gaat rust nemen.. Katoenzaadolie voor militaire producten Met zijn vrouw naar Zw itserland uitgeweken WOENSDAG 10 MAART 1954 PAGINA 3 Vorige storing had andere oorzaak Afnemer dient gevrijwaard Van 12 tot 18 Juni: Binnen 8 jaar eigen weermacht „Commander" in Legion of Merit Minister dankt voor prestatie „The Biet Diggers" „Les Cultivateurs des Betleraves" Frans offensief aangekondigd De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal Henri Navarre, heeft Dinsdag zijn troepen medegedeeld, dat zij spoedig tot bet offensief in Indo-China zullen overgaan. Wijs besluit Brandewijn met en zonder Peter Sc/ie HET VERKEERSONGEVAL BIJ YPENBURG Derde slachtoffer overleden O (Van onze Haagse redactie) Dc ontploffing in liet koppelstation van liet Elccliieitcilslicilrijf Zuid Holland in de vroege ochtend van Donderdag j.l-, heeft duidelijk gemaakt, dat dc electriciteitsvoorziening in Den Haag en het eslland zeer kwets baar is. Met één slag Werden vele industrieën lamgelegd. In Delft en in de Haagse industriewijk zelfs meer dan 24 uur. Dat heeft kapitalen gekost. Natuurlijk kan niet ieder ongeluk hij voorbaat uitgesloten worden. Maar er mag toch wel dc eis gesteld worden, dat alle voorzorgen zijn getroffen om de gevolgen van een ongeval tot een minimum te kunnen beperken via uitwijkmogelijkheden. Wij l ebben niet de indruk, dat dit is geschied. De directeur van het Gemeentelijk Eleetriciteitsbedrijf, ir F. H. A. Hoo- denburg, heeft Zaterdag tenminste Verklaard, dat „wij verder zullen gaan onderzoeken op welke wijze de veiligheid van dc stroomvoorziening kan worden bevorderd." Hetgeen bedenkelijk veel lijkt op de procedure volgens welke men de put dempt als liet kalf verdronken is. hij svilrle zeggen, dat zo'n ringleiding te veel zou kosten in verhouding tot tiaar nut. Wij zijn daar nog niet zo zeker van. Tenslotte was het ongeluk van Donderdag op zichzelf maar van beperkte omvang. En toch is door vele afnemers reeds kapitale schade geleden. Maar gesteld dat een ringleiding inder daad economisch niet verantwoord zou zijn wij zouden dit graag eens met cijfers gebaseerd op de kansberekening, willen zien aangetoond dan komt het ons toch voor, dat men er ten minste zorg voor had moeten dragen, dat het G.E.B, in tijd van nood de voorzie ning van Spoor- en Laakkwartier onmid dellijk kon overnemen. Dit immers is dè industriewijk van Den Haag. De oplos sing is betrekkelijk eenvoudig. Zij kan worden gevonden door een verbinding tussen de districtsstations Jan Wapstraat en Hengeiolaan. Een dubbele zekerheid voor deze belangrijke wijk ligt naar onze smaak voor de hand. De genoemde indruk wordt nog ver- Sterkt bij een nadere beschouwing van de feitelijke situatie. De stroomnetten van Den Haag, Rotterdam, Delft, Dor drecht, Gouda én Leiden zijn aan elkaar gekoppeld in het Eleetriciteitsbedrijf Zuid-Holland, dat op zijn beurt weer verbonden is met het landelijke koppel- net. Daardoor wordt als het ware één groot electricitéitsreservoir gevormd, waardoor bijvoorbeeld dé Haagse cen trale hulp kan ontvangen in perioden van topbelasting. Ook is daardoor hulp mo gelijk aan plaatsen, waarvan de eigen centrale om een of andere reden is uit gevallen. Op zichzelf verhoogt deze kop peling dus de zekerheid van de stroom voorziening. Den Haag en Delft dat op zijn beurt weer tal van plaatsen in het Westland voorziet zijn nu via het koppelstation aan de Hoekwaterstraat te Den Haag ver bonden met het Zuidhollandse net. Van dit station uit lopen zes kabels naar het Gemeentelijke Eleetriciteitsbedrijf te Den Haag. Het G.E.B. is weer verbonden met de districtsstations aan de Hengelolaan, de Appelstraat, de Schenkkade, de West duinweg en de Vleerstraat. Daardoor kon, toen het station aan de Hoekwater straat uitviel, het G.E.B. binnen enige uren de voorziening overnemen. De sta tions aan -de Diepenburchstraat (Benoor denhout) en Jan Wapstraat (Spoor- en Laakkwartier) zijn echter rêchtastreeks met het ontplofte station verbonden. Voor het herstel van de stroomvoorzie ning aldaar stonden dientengevolge slechts twee omslachtige wegen open. De defecte batterij moest worden afgesplitst van de nog intact zijnde, die daarna de dienst zouden moeten Over nemen of de stations aan de Diepenburch straat en de Jan Wapstraat moesten rechtstreeks met het G.E.B. worden ver bonden. Beide operaties vragen veel tijd. De tweede nog meer dan de eerste. Men is er in geslaagd de -eerste, weg te be wandelen. Gesteld echter dat het hele station aan de Hoekwaterstraat ware verwoest, dan zouden het Benoordenhout en Spoor- en Laakkwartier nog langer van electriciteit zijn verstoken geweest. Grote kwetsbaarheid Dit nu is vooral ook in oorlogstijd een zwak punt. Ideaal zou het zijn indien beide groepen districtsstations via een ringleiding met elkaar zouden zijn verbonden. Valt dan het koppelstation uit, dan kan het G.E.B. de voorziening van het gehele gebied in korte tijd over nemen. Valt omgekeerd het G.E.B. uit. dan kan via het köppelstation heel Den Haag worden bediend. Want men vergete niet, dat even goed bij het G.E.B. een ongeluk had kunnen gebeuren. In dat ge val zou bij de huidige stand van zaken de hele stad met uitzondering van Benoordenhout en Spoor- en Laakkwar tier voor langere tijd van de levering van electriciteit afgesneden zijn geweest. In verband hiermede heeft de heer Roodenburg verklaard, dat er nu een maal economische grenzen zijn. Waarmee (Van onze Haagse redactie) De schade, welke dc ontploffing van een schakclbattcrü aan het koppelstation van het eleetriciteitsbedrijf Zuid-Holland te Den Haag heeft aangericht kan zeer ruw worden geschat op enige tonnen, zo ver nemen wjj van de directeur van het G. E.B.- ir F. II. A. Roodcnbufg. Het herstel zal geruime tijd in beslag nemen. Het be richt in een ochtendblad van Zaterdag als zouden nieuwe transformatoren uit het buitenland moeten komen, noemde hij echter volkomen uit dc lucht gegrepen- De oorzaak van de ontploffing is de zogenaamde overslag. De in de apparatuur aanwezige olie is naar buiten getreden en daarna zo verhit, dat zich gasdampen hebben ontwikkeld, welke onder zo'n grote druk gekomen zijn dat ze explo deerden. Dit hele proces zou zich volgens de heer Roodenburg in enkele seconden hebben afgespeeld, hetgeen zou verklaren, dat niemand van het aanwezige personeel iets heeft gemerkt. De heer Roodenburg ontkende, dat men enige maanden geleden toen de stroom voorziening in Den Haag ook enige tijd gestoord is geweest een aanwijging had gehad, dat er in dit koppelstation iets niet deugde De oorzaak van de sto ring was toen van geheel andere aard. Er had zich toen namelijk zoutneerslag af gezet op de bovengrondse leiding tussen Leiden en Den Haag. Dit was veroorzaakt door zoutnevels, welke door de storm uit zee het land waren ingedreven. Dat geldt evenzeer voor het Dclftse industriegebied. Delft is via een kabel van het station Hoekwaterstraat verbon den met het koppclnct, De capaciteit van de Delftse centrale is in tegenstelling niet die van de Haagse niet groot ge noeg om zelfs buiten de periode van topbelasting December en Januari haar gehele verzorgingsgebied van vol doende stroom te voorzien. Ook hier is dubbele zekerheid geboden. Hetzij door dat dc Dclftse centrale wordt uitgebreid, hetzij doordat Delft een tweede koppe ling op het Zuidhollandse net krijgt. Wij twijfelen cr niet aan of dit zal een grote investering vragen. Maar het gaat onzes inziens toch niet aan. dat directies van electriciteitsbedrijven zich beroe pend op economische grenzen afnemers laten opdraaien voor grote verliezen, om dat zij een continue stroomlevering onvol doende hebben gewaarborgd. Tenslotte betreft het hier overheidsbedrijven met een monopoliepositie, die van vitaal be lang zijn. Daarvan mag verwacht worden, dat zij alle redelijke uitwijkmogelijk heden geschapen hebben om aan calami teiten het hoofd te bieden. Althans om hun afnemers tegen de gevolgen daarvan te vrijwaren. Want voor die afnemers gelden evenzeer „economische grenzen". En het zou wel eens kunnen blijken, dat deze heel wat zwaarder wegen dan die van de electriciteitsbedrijven. Naar aanleiding van de berichten over de aanstaande benoeming van de luit.- gen. b.d. I. A. Aler tot president-direc teur van de K.L.M., hebben' wij ons tot de K.L.M. gewend om nadere inlichtin gen. Men kon in het huidige stadium deze benoeming van die zijde niet bevestigen, al liet men wel doorschemeren, dat in de vacature van president-directeur van de K.L.M. zeer spoedig voorzien zou worden. Naar wij vernemen, zou het wei vast staan, dat binnen korte tijd generaal Aler de door het overlijden van dr Plesman opengevallen plaats zou innemen. Generaal Aler, die in 1896 te Amster dam geboren werd. heeft zijn hele leven aan de vliegerij gewijd en was van 1925 tot aan de oorlog aan de K.L.M. verbon den. Na de wereldoorlog werd hij chef van de luchtmachtstaf, welke functie hij in October van het vorige jaar neerlegde. Reeds toen gingen er geruchten, dat hij voorbestemd was om een zeer belang rijke positie bij de K.L.M. te gaan in nemen. Van 12 tot 18 Juni a s. zal on de Maas te Rotterdam door c1c Koninklijke Marine een vlootschouw worden gegeven. Hieraan zal worden deelgenomen door het vlieg- dekschip „Karei Doorman" de nieuwe kruiser de „Zeven Provinciën", dc sche pen van Oefensmaldeel Vijf, de torpedo- bootjagers „Evertsen" en „Kortenaer", de fregatten „De Zeeuw" en „Van Amstel", de onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Tijger- haai" en verder het radioradar-instruc- tlcvaartuig „Soemba" en het onderzee- bootbcstrijdings-oefenschip .Marnlx", be- Te Tokio heeft Maandag de onderteke ning plaats gehad van het reeds aange kondigde pact van wederzijdse defensie tussen Japan en de Ver. Staten. Naar aanleiding hiervan heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Casey verklaard: „Het feit, dat Japan in staat wordt gesteld, zich tegen eventuele communistische agressie te verdedigen, betekent geen bedreiging voor Australië, mits de wapens en troe pen, waarover eerstbedoeld land beschikt, het geen agressieve expeditie buiten zijn territoir veroorloven". Australië is van te voren omtrent de onderhandelingen over het te sluiten Ja pans-Amerikaanse pact ingelicht. Het zal nauwlettend de uitbreiding der Japanse bewapening en de politiek van Japan die nen te blijven volgen. Het Japanse kabinet heeft gisteren twee wetsontwerpen goedgekeurd, die er in voorzien dat Japan binnen acht .jaar zal beschikken over een eigen leger, vloot en luchtmacht. De ontwerpen, die nog door de volksvertegenwoordiging moeten worden goedgekeurd, voorzien in de instelling van generale staven voor leger vloot en luchtmacht, een commissie van stafchefs en een nationale verdediglngs- raad. De bepaling, dat oudstrijders niet in een bevelvoerende functie bij de weer macht mogen dienen, is afgeschaft. Luitenant-generaal B. Hasselman, chef van de generale staf, heeft gisteren uit handen van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Freeman Matthews, een hoge Amerikaanse onderscheiding ontvangen, de „Legion of Merit" in de graad van „Commander". Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitengewone wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Neder landse leger". De ambassadeur overhandigde hem het ereteken, dat was toegekend door presi dent Eisenhower tijdens een informele bij eenkomst in zijn residentie. De leger- attaché, kolonel James R. Pritchart, las de motivering dezer onderscheiding voor. De korte plechtigheid, die werd gevolgd door een lunch, werd o.m. bijgewoond door minister Staf, staatssecretaris Kra nenburg, vice-admiraal De Booy, luit.- generaal Baret.ta en luit.-generaal Buur man van Vreeden. Een ontstellende teruggang in de pries ter- en kloosterroepingen constateert de bisschop van Doornik, mgr C, M. Him- mer, in zijn vastenbrief van dit jaar. Hij deelt mede, dat in tien jaren reeds 9 broederkloosters gesloten zijn door ge brek aan bezetting. Het aantal zuster kloosters is sedert 1920 met 78 vermin derd. Sedert 1936 is het aantal klooster zusters gedaald van 6040 tot 4660. Voor 1.253.718 katholieken beschikt mgr Him- mer over 1300 priesters, van wie ruim honderd gebrekkig, ziek of reeds te oud 'do bisschop van Doornik wijst op de zeer zware en uitgebreide taak der pries ters, die allen overbelast zijn. Hij heeft minimaal 900 zielzorgers nodig voor de 588 parochies, 16 kapelanieën en 343 rec toraten. Voor het vrije onderwijs met zijn 3 seminaries en zijn 12 colleges voor mid delbaar- ea .technisch onderwijs moet mgr Himmer over 200 priesters kunnen beschikken. Dan zijn er nog katholieke en sociale acties, waarvoor men thans 24 priesters beschikbaar heeft, terwijl 98 priesters godsdienstonderricht moeten geven in de instellingen van het officiële onderwijs. Verder moet men aalmoeze niers hébben voor kloosterinstellingen en kostscholen voor meisjes, voor de kazer nes en de gevangenissen, terwijl in dit bisdom eveneens de zielzorg nodig is voor bijna 100.000 vreemdelingen. Mgr Him mer wijst erop, dat het hem en zijn pries ters „steeds moeilijker zal worden om in al deze behoeften te voorzien", indien dit tekort aan priesters niet kan verhol pen worden. Mgr Himmer kondigt aan het einde van zijn brief een grootscheepse actie ge durende het Mariajaar aan ter bevorde ring van de priester- en kloosterroepin gen. nevens waarschijnlijk nog enkele kleinere oorlogsschepen. Dc schepen zullen dagelijks door het publiek kunnen worden bezichtigd. Hier voor zullen toegangsbewijzen worden uit gegeven tegen een betaling van een kleine vergoeding voor administratiekosten. Op de schepen zullen oefeningen wor den gehouden en demonstraties worden gegeven cn zij zullen zodanig gemeerd worden, dat ze voor het publiek gemak kelijk bereikbaar zijn. Hierbij is in hoofd zaak gedacht aan de Parkhaven en aan de Parkkade. De schepen zullen 's avonds zoveel mo gelijk geïllumineerd worden, terwij] het in de bedoeling ligt, dat op verschillende plaatsen en tijdstippen in de stad Rotter dam taptoes zuilen worden gehouden door de Marinierskapel van de Koninklijke Ma rine. Ook staat een mars door de stad op het program, waaraan vlootpersoneel adelborsten en mariniers zullen deelne men, benevens de Marinierskapel en de tamboers en pijpers van de mariniers. De bedoeling van deze vlootweek ts het publiek gelegenheid te geven het contact met de Koninklijke Marine te vergroten of te vernieuwen en tevens kennis te nemen van de staat en de ontwikkeling van de vloot. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra heeft tot de president directeur van de Ned. Spoorwegen het volgende schrijven gericht: „Gedurende de afgelopen vorstperiode, ten tijde waarvan de waterwegen bevro ren raakten, hebben de Nederlandse Spoorwegen het vervoer per schip in het algemeen en het kolentransport in het bijzonder, op voorbeeldige wijze overge nomen. De voorziening is hierdoor op bevredi gende wijze kunnen blijven doorlopen. Bij de mijnen behoefden practisch geen kolen te worden gestort, geen enkel be drijf behoefde de bedrijvigheid wegens gebrek aan kolen In te krimpen en de voorziening met huisbrand was redelijk voldoende Voor de wijze, waarop u a3n de zo plotseling ontstane vervoersmoeilijk- heden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik u en uw medewerkers hierbij mijn dank". De directie van de N.S. heeft deze brief per dienstorder aan het personeel bekend gemaakt. In „Medisch Contact", officieel orgaan van dc Kon. Ncd. Mij tot bevordering der geneeskunst, deelt een arts mede, dat een toevallijder herhaaldelijk zijn toestem ming vroeg om een rijbewijs aan te vra gen. De inzender heeft de patiënt dit steeds verboden, hoewel deze zelden meer een toeval heeft. Nu heeft de patiënt zelf het bekende formulier inge vuld en het rijbewijs verkregen. Wat hier te doen, vraagt de arts. De redactie tekent hierbij aan, dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat het ambtsgeheim verbiedt aan anderen van het geval kennis te geven. Er zijn vele analoge gevallen zegt zij die de medicus voor grote moeilijkheden plaat sen. De redactie zal dit probleem uitge breid aan de lezers voorleggen. (Van onze correspondent.) Het K.R.O.-orkest „De Bietenbouwers" waarvan Ger de Roos, alias Boer Biet, de leidink heeft, krijgt thans ook in 't buiten land bekendheid. In het begin van de volgende week trek ken de Bietenbouwers naar Bremen om voor de Duitse radio op te treden. In Duitsland heten zij „Die Rübenbauern". Voorts zijn van het orkest opnamen voor Frankrijk vervaardigd. In het land van Marianne zullen zij „Les Cultivateuré de Betteraves" worden genoemd. Tenslotte gaat de Wereldomroep opna men van de Bietenbouwers vervaardigen, o.a. voor Amerika. In de Nieuwe Wereld zuilen de Bietenbouwers „The Biet Dig gers" worden genoemd. Wanneer een gerechtshof de hoofddader in een strafzaak wegens gebrek aan bewtfs van het hem tcnlastc gelegde heeft vrijge sproken, kan het dan in andere samenstel ling dit arrest negeren en de medeplichti ge in die strafzaak wel veroordelen? Dat was een vraag, die zich gisteren heeft voorgedaan bij ccn zitting van het Amsterdamse gerechtshof. Het betrof een uitvloeisel van de knocrijen, die gepleegd zijn bij de kolcnlevCranties aan de Marine te Den Helder. Verleden jaar werd de stoker B. uit Den Helder eerst door de Alkmaarse recht bank en later door het. Amsterdamse hof, gepresideerd door mr W. C. Vos voor ver schillende feiten veroordeeld. Aangezien het hof echter, zoals het zelf ln het arrest vermeldde, niet bewezen achtte, dat de stoker als ambtenaar kon Het bestuur van de Stichting „Lim burgse bedevaart naar Lourdes" schrijft ons: Zoals bekend, onderneemt de Limburgse bedevaart in dit Maria-jaar twee bede vaarten met zieken naar Lourdes. Beide staan onder hoge begeleiding van Z. H. Exc. mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roermond. De data zijn: 25 Mei t'm 2 Juni en 21 t'm 28 September a.s. Bij het Centraal Bureau der Limburgse bedevaarten blijven aanvragen binnen komen om als verpleegster, helpster of kinderverzorgster aan de kinderbedevaart deel te kunnen nemen. Dit jaar organi seert de Limburgse echter geen kinder bedevaart. Daarvoor is, zoals gemeld, deze keer aangewezen de Ned. Vereniging tot Samenstelling van Bedevaarten en in 1955 zal de K.A.B. deze taak op zich nemen. Eerst in 1956 is de Limburgse Bedevaart weer aan de beurt. Ook op de vele aanvragen om als help ster, verzorgster of als z.g. brancaidier tegen verlaagde prijzen te kunnen mee gaan, kan niet worden ingegaan. De reden hiervan is, dat bij de Limburgse bedevaart de verpleging en verzorging der zieken alleen wordt toevertrouwd aan gediplo meerde verpleegsters. Helpsters voor de huishoudelijke dienst worden genomen uit het korps zelatrlces van het Liefdewerk van O. L. Vrouw van Lourdes ten bate van on- en minvermogende zieken. Het vervoer der zieken in Lourdes staat onder leiding van de Brancardiersvereniging van de Limburgse bedevaart, bijgestaan door leden van de Lourdesgroep „Nederland" der Kath. Padvindersorganisatie. wezenlijken. En spoedig zal het onze beurt zijn om tot het offensief over te gaan' Tijdens liet debat over Indo-China, dat op het ogenblik in de Franse Nationale Vergadering wordt gehouden, heeft premier Laniel verklaard, dat „zich aan de vooravond van de Geneefse besprekingen bepaalde factoren voordoen, die de mening zouden kunnen doen postvatten dat de conferentie zal slagen". Hij voegde bier aan toe: „De Franse regering zal, zonder zich aan enige illusie over te geven, gebruik maken van elke gelegenheid om een oplossing van bet Indochinese vraagstuk te bevorderen". De premier ontkende met klem de in zijn veldtocht wilde bereiken, te ver juistheid van de berichten, volgens welke Frankrijk, in ruil voor de toegezegde Amerikaanse hulp, zich zou hebben ver plicht geen wapenstilstandsbesprekingen in Indo-China te openen. De invloedrijke radicale leider Pierre Mendes-France noemde het „een zeer grote misvatting", dat de komende Ge neefse conferentie vrede voor Indo-China kan brengen. „Noch de Sovjet-Unie, noch communistisch-China hebben er belang bij, de Franse wensen ten aanzien van Indo-China te bevredigen", aldus betoog de hij: „Ik beveel daarom rechtstreekse onderhandelingen met de Vietminh-lei- ders aan". De radicale leider kreeg herhaaldelijk applaus van de socialistische en commu nistische afgevaardigden. Een motie, waarin de conferentie te Genève wordt toegelicht en wordt gezegd, dat Frankrijk in Indo-China strijdt krach tens de bepalingen van de grondwet in zake de Franse Unie, waartoe de verbon den staten in Indo-China uit vrije wil zijn toegetreden, kreeg met 340 tegen 272 stemmen voorrang boven andere moties. Hiermede gaf de nationale vergade ring te kennen, dat zij de regerings- politiek inzake Indo-China steunt. In een voor zijn troepen bestemde boodschap schrijft de generaal: „De strijd, die ons thans bezig houdt, is de zwaarste die tot nu toe in Indo-China is geleverd. De Vietminh heeft al haar beschikbare troepen in de strijd geworpen. Zij zal in de toekomst nauwelijks tot een grotere krachtsinspanning in staat zijn. „Doch wij moeten optimistisch blijven. Wij hebben nog enkele zware weken voor ons, doch van nu af aan zijn wij er zeker van, dat de vijand niet in staat zal zijn ook maar één van de doelen, die hij In het, na liet Paleis te Versailles, groot ste gebouw van Europa, het gebouw van de Volkenbond te Genève, zal in April a.s. de conferentie van de Grote Vijf over Azië worden gehouden. Boven: de grote vergaderzaal, waar de besprekin gen voornamelijk zullen worden gevoerd. Onder: De Raadskamer van het Paleis, die door de regering van Spanje werd aangeboden, toen het gebouw nog door de Volkenbond werd gebruikt. Het in terieur werd verzorgd door de Spaanse artist Jose Maria Sert. Een gedeelte, van de besprekingen der grote Vijf zal zich vermoedelijk hier afspelen. worden beschouwd, sprak het hem vrij van overtreding van art. 303 W. v. S.: het als ambtenaar een gift aannemen in strijd met zijn plicht. Een maand later stond voor dit zelfde hof de vrouw van de stoker terecht. Zij was het n.l. geweest, die steeds bij de kolenhandelaar de steekpenningen ging innen. De Aikmaars* rechtbank had haar wegens medeplichtigheid aan het door haar man gepleegde misdrijf (art. 363) zes maanden opgelegd. In hoger beroep voor bet hof voerde haar raadsman, mr Jonker, aan, dat de man als hoofddader van dit misdrijf was vrijgesproken en dat de vrouw dus niet wegens medeplichtigheid kon worden ver oordeeld. Veertien dagen'later wees het Hof de zaak terug naar de rechter-com- missaris Ie Alkmaar met het verzoek na te gaan of de stoker als ambtenaar kon wor den beschouwd. De rechter-commissaris volstond er echter mede het hof te verwij zen naar zijn eigen arrest over de stoker, waarbij deze niet als ambtenaar werd be schouwd- Gisteren werd de behandeling voort gezet. Opnieuw was mr W. C. Vos presi dent van het hof, dat echter toch in nieuwe samenstelling verscheen, daar een van de twee raadsheren door een andere was vervangen. De procureur-generaal, mr J F. Hoeffelman, haalde een oud arrest (uit 1915) van de Hoge Raad aan, waaruit hij meende te kunnen concluderen, dat de stoker wel als ambtenaar mocht worden beschouwd. Hij vroeg derhalve bevesti ging van het rechtbankvonnis. Mr Jonker begaf zich op hetzelfde pad als de vorige maal. „De stoker is op 30 October door uw hof vrijgesproken van het misdrijf 363. Uw arrest is intussen in kracht van gewijsde gegaan. Uw hof heeft vastgesteld, dat de stoker geen ambtenaar was. Daaruit volgt automatisch, dat zijn vrouw, aan wie uitsluitend medeplichtig heid aan het misdrijf van art. 363 ten laste is gelegd, evenmin kan worden ver oordeeld". President: „Waar praat u toch over? Dit hof is immers anders samengesteld dan het hof, dat dc stoker van dit punt heeft vrij gesproken. In October is alleen niet be wezen geacht, dat hij ambtenaar was. Wij zijn toch vrij er een andere mening op na te houden en dc stoker wel als ambtenaar te beschouwen?" Mr Jonker: „Dat zou bijzonder inconse quent zijn." President: „Maar we zijn er niettemin vrij in". De uitspraak volgt op 23 Maart a.s- „Ik heb afstand gedaan van het voor zittcrschap van de revolutionnalre raad en van het premierschap, omdat ik mjj bewust ben van het grote gevaar dat Egypte en onze revolutie bedreigde". Dit heeft gisteren vice-premier Nasser de man van de staatsgreep tegen Naguib '!D„e, 'imperialisten en de aanhangers van re®iem dachten, dat 'een diepe niari scLheidde en zii hebben getrac'u daarvan gebruik te maken", zo ging hij voort. „D;t gevaar ziende, zijn wij terug- -: 6m-- de 'oes'and van vóór de cri sis. Wij hebben onze geschillen vergeten om gezamenlijk de twee voornaamste doelen van onze revolutie te bereiken, namelijk terugkeer tot het constitutionele leven en ontruiming van ons grondgebied door de Engelsen". Kolonel Nasser gaat op advies van zijn artsen vijf dagen rust nemen, zodat ie Egyptenaren tenminste enige dagen aan de nieuwe toestand kunnen wennen- Dr Amrrikaansd talenten-ontdekker" Mitch Miller, dr man die o.a. Frankie Dane en Gay Mitchell lanceerde, heeft Dinsdag iv Amsterdam in zijn functie van programmaleider van een grote gram- mofoonplatcnfabriek, 'n persconferentie gehouden. Onze fotograaf snapte dit ongedwongen plaatje tijdens de con ferentie. 7i O VLUG ais het daar in Egyple gaat Daar zouden wij in Nederlandse par- 1 lementaire verhoudingen gedacht, krap gemeten tien jaar over doen. Bin nen elf dagen ging het in het land aan de Nijl ongeveer aldus: Nagib afge zet Nagib terug, maar in z'n macht beknot Nasser. Nagib's grote mede strever wordt militair gouverneur en nu dan Nagib weer vast in het zadel als premier. Wilt ge wel geloven, dat het ons Ne derlanders opgegroeid met Tweede Ka merleden, die zo gemoedelijk per rij wiel naar het parlementsgebouw tijgen en er na vier jaar vergaderen maar een heel klein beetje welgestelder van te rugkomen, wee om het hart wordt, wan neer wij over dergelijke buitenlandse politieke verwikkelingen vernemen? Wij moeten dan altijd aan die spot prent in één onzer weekbladen denken. Kabinetscrisis in Perzië en Nederland stond er boven. Eigenlijk was het heie gans geen spotprent, want luister maar. Op de eerste plaat een paleis met prik keldraad omgeven, telegraafpalen waarin demonstranten hangen, dood of levend en veel messen, geweren, speren. De andere prent: een terrasje van een cafeeke met volledige vergunning (sterk- alcoholische dranken). Om een tafeltje zitten drie eerbiedwaardige heren, zij lepelen allemaal tevreden uit hun bran dewijn met suiker op een meneer met een rode bril na, die drinkt gulzig uit zo'n sierlijk flesje met roodbruin-kaneel- sap dat van heel ver komt en dus heel lekker is. Uit het straatje komt een sta tige man op een statige fiets met een statig vegetatieloos hoofd. Hij wordt reeds van uit de verte door de heren aan het tafeltje begroet. Met z'n vieren gaan ze kennelijk gezellig koutend een behoorlijk kabinet scheppen. Et la fête continue, zou nu de Frans man zeggen. En in het Nederlands be tekent dat zoveel als: en het leven gaat verder. Want de glazen deuren van het café worden gewassen door een persoon, die zo vuil kijkt, alsof hij zeggen wil: „Gaan jullie nou óók nog eens werken.." De onderhandelingen met de V. S. over een tegenwaarde-transactie waarbij Ame rika aan Nederland voor 23 milliocn katoenzaadolie zou leveren in ruil voor militaire producten zijn nog steeds niet afgesloten. Zoals men weet wilde Ne derland in het kader van de transactie een aantal S. 14 een lesvliegtuig met straalaandrijving van Fokker leveren. Minister Staf heeft echter aan de voor avond van zijn vertrek naar de V. S. verklaard, dat Amerika voor dit type geen belangstelling heeft. De NATO heeft de S. 14 enige tijd ge leden beproefd. Over de uitslag van deze test is nooit iets officieel medegedeeld. Hoewel bret natuurlijk mogelijk is, dat de S. 14 niet aan alle door de NATO ge stelde eisen voldoet, moet het niet uit gesloten worden geacht, dat de Ameri kaanse weigering niet gelegen is in het feit, dat men daar zelf een eigen type op stapel heeft staan. Een afkeuring door de NATO houdt nog niet in dat de S. 14 niet bruikbaar is, hetgeen geïllustreerd wordt door het feit, dat de Nederlandse luchtmacht een bestelling bij Fokker heeft geplaatst. Van Nederlandse zijde zijn nu andere voorstellen aan de Ame rikaanse regering gedaan. Over de aard hiervan wordt door het ministerie van Buitenlandse Zaken nog het stilzwijgen bewaard. Tegen de 30-jarige expediteur J. L. de W., zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam gisteren terzake van verduistering en oplichting van een trucK met aanhangwagen, een vrachtwagen en een personenauto anderhalf jaar met af trek geëist- Op 9 October van verleden jaar werd verdachte, die met zijn vrouw tiaar Zwit serland de wijk had genomen, op verzoek van de Nederlandse justitie in Zwitser land aangehouden. In April 1952 had hij een truck in huur koop gekocht en deze, toen hij zes van i de achttien termijnen had voldaan, voor I 2750 verkocht zonder toestemming van de firma, die de wagen had geleverd. La ter is de firma onder bepaalde voorwaar den hiermede accoord gegaan. In Januari 1953 heeft verdachte een vrachtwagen aangekocht en deze voor 1650 doorver kocht. „Mede doordat ik geleend geld moest terugbetalen, geraakte ik zo in de knoei, dat ik besloot de wijk te nemen naar het buitenland", zo vertelde hij. Bij een Amsterdamse verhuurinrichting huur de hij een wagen, betaalde de huur voor twee dagen cn verkocht de auto weer voor 1200. Met dit geld financierde hij zijn reis naar Zwitserland. Daar heeft hij acht maanden als monteur zijn oor spronkelijk beroep gewerkt. De eigenaar van de autoverhuurinrich ting, een bedrijf met drie wagens, ge raakte in grote moeilijkheden zo ver telde de eigenaar voor de rechtbank. Om aan een faillissement te ontkomen heeft hij geld moeten lenen. Op 23 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. De heer A. S. uit Vlaardingen, een der slachtoffers van het verkeersongeval, dat Zaterdagavond 27 Februari j.l. nabjj het vliegveld Ypenburg op de nieuwe "rijks weg tussen Den Haag en Delft aan twee personen het leven kostte, is gisterenmor gen in het Oude en Nieuwe Gasthuis re Delft aan zijn verwondingen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3