Brusselse bladen: „...geen moeilijk heden verwacht WAT DE TOERISTEN IN DUITSLAND KOPEN - Verjaardag van het Pontificaat van Paus Pins XII Vijftien bewogen en tragische jaren wereldgeschiedenis Russen Zondag naar „stembus Elke kieskring heeft nu een eigen lijstaanvoerder Herdenking van Hongaarse bisschop-martelaar verboden Angstig avontuur toen de kabels braken Zonnewijzer-actie Het Oude Testament aan lopende band DAT GAAT TOCH ZO MAAR NIET De camera op 't buitenland Vrijdag 12 Maart 1954 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De sluis van Terneuzen Het Moerdijkkanaal Verschil in smaak tussen Nederlander Het was geen liarden Ons land schonk Oostenrijk halve ton en Belg Nieuw Frans vierjarenplan Overigens de ouderwetse eenheidslij st Oproep van Hongaarse bisschoppen Aan verdrinkingsdood ontsnapt De eerste van de eerste 300 woningen Voor de Parijse voddenrapers WEERBERICHT WEER ZEVEN STAKERS VAN „AMSTELSTAD" TERUG mmm „ICH WAR AUCH IN HOLLAND" TABOE Een dingske met een muziekske llBMiBiiiBisaiiiBi ^ilsi Vergroting van de productie met 25 pCt. JONGETJE VIEL UIT RAAM OP ARBEIDER Geen letsel, alleen schrik en tranen VEEL SCHADE DOOR MILITAIRE OEFENINGEN Betrokken instanties zwijgen op protesten Toestand van de H. Vader Tot bijzondere Maria-verering De weer verwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Meest matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Overwegend droog weer met op vele plaatsen, vooral in de Noordelijke helft van het land, tijdelijk mist of laaghangende bewolking. In de Zuidelijke helft van het land echter ook opklaringen. Vrij koud me't in de nacht en vroege ochtend temperatuur om het vriespunt. Zaterdag 13 Maart: Zon op 7.01 uur, onder 18.40 uur. Maan op 12.03 uur, onder 4.20 uur. E SCMIEDAMSCHE Belangrijk keerpunt in Nederl.- Belgische betrekkingen (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De Belgische pers in het algemeen was vandaag zeer sober met haar commentaar op de ondertekening gisteren van het aan de Nederlandse en Belgische regeringen voor te leggen collectieve verslag van de onder handelaars Van Cauwelaert en Steenberghe over de kwestie der Nederlands- Belgische waterwegen. Een paar bladen noemen het ondertekenen een belangrijk keerpunt in de Nederlands-Belgische betrekkingen. Een ander zegt, dat men de beide onderhandelaars dankbaar moet zijn voor het door hen bereikte resultaat en voegt er aan toe: „Dat geen moeilijkheden worden verwacht". Twee bladen geven nagenoeg een re- sum® van wat zij menen dat het gisteren ondertekende verdrag bevat. De stop van Ternaaien heeft de onder handelaars de minste moeilijkheden op geleverd. De Belgen hebben de voorkeur gegeven aan de zgn. Zuidelijke oplossing. Hiermee wordt bedoeld dat het kleine ka naal, dat het Albertkanaal met het Ju- lianakanaal verbindt op Belgische bodem zal worden gedempt. Op Nederlandse bo dem zal waarschijnlijk een open kom worden behouden, een soort kleine bin nenhaven, waarbij de aldaar gelegen Ne derlandse cementfabriek een vèrbinding behoudt met de Maas. In drie jaar zal de bouw van de grote sluis, waarmee onge veer 200 mülioen Belgische francs gemoeid zijn, kunnen worden gerealiseerd. Er worden maatregelen genomen om in de toekomst de Noorderverbinding of het zgn. plan-Caberg niet onmogelijk te ma ken. Nederland zal 20% van de kosten van de werken betalen. Door de grote sluis zal op de Maas en het Albertkanaal neuzen de kadegelden en aanleg binnen- vaartrechten zal nader overleg worden ge pleegd. Op Nederlands gebied zal het ka naal gemoderniseerd en verbreed wor den. Te Zelzate zal een brug worden ge bouwd. Het totale bedrag der werken wordt op 3.250.000 Belgische francs geschat waarvan Nederland 15 pet. zal betalen. De een verkeer voor schepen van 2000 ton mogelijk worden, wat een voordeel is voor Nederland en de verbinding van Luik met Rotterdam. In de geest van het verdrag van 29 Juni 1895 wordt het wenselijk geacht, dat te Terneuzen een grote nieuwe zeesluis zal worden gebouwd. Hierdoor zullen grote zeeschepen naar Gent kunnen varen en zal de industrie langs het verbrede en gemoderniseerde kanaal van Gent naar Terneuzen een goede plaats van vestiging kunnen vinden. In de loop der bespre kingen bleek het eveneens nuttig naast de meuwe grote zeesluis een sluis voor het btnnenvaartverkeer te bouwen en de huidige kleine sluis af te breken. De in die omgeving vrijkomende grond maakt een uitbreiding van de stad Terneuzen mogelijk. De huidige zeesluis zal behouden blij ven. Overeengekomen werd, dat de haven van Terneuzen een tarief zal invoeren, dat niet lager is dan de tarieven van de grote Nederlandse zeehavens. De haven van Terneuzen zal voor haar transport naar België kunnen profiteren van de prefe rentiële spoorwegtarieven, zoals die door de maatschappij der Belgische spoorwe gen aan Belgische havens wordt berekend. Over de tarieven der binnenvaart te Ter onderhoudskosten van de sluizen zullen door Nederland worden gedragen. Andere bepalingen voorzien een verbetering van de spoorwegverbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en België. De onderhandelaars ztjn het eens gewor den over het feit dat België in het kader der economische unie Benelux een verbe tering dient te verkrijgen voor de verbin ding van de haven van Antwerpen met de Rijn. Voorgesteld wordt, dat 'n zeekanaal dat de karakteristieken zal hebben van het onlangs voor het verkeer opengestelde kanaal Amsterdam-Rijn, in vaste grond zal worden gegraven. Het tracé van het ka naal is het volgende. Vertrekkende van de dokken van de Antwerpse haven wordt het verbonden met een kanaal dat in de Westerschelde uitmondt te Bath. Het ka naal passeert in de slikken van de Oos- terscheide ten Westen van Bergen op Zoom. Een verbinding van deze haven met de Oosterscheide is voorzien. Verder loopt het kanaal door Noord-Brabant naar het Hollandsch Diep, waar het uitmondt nabij het plaatsje Moerdijk. In het kanaal worden twee sluizen ge bouwd een bij de Belgische grens en een te Moerdijk. De vertakking van het Moer dijkkanaal tot Bath wordt bestemd voor de binnenscheepvaart van of naar Gent, Vlissingen, Terneuzen en Brussel-Char- leroi. Is het kanaal voor het verkeer open gesteld, dan zal België afzien van de waar borgen, die het verkreeg bij het verdrag van 19 April 1839 waarbij het een goede vaarweg via de tussenwateren verkreeg Wanneer het kanaal wordt opengesteld zal België bovendien afzien van de verdedi gingsmaatregelen ten behoeve van zijn aandeel in de Rijnvaart (de bekende Rijn- vaartpremiën) Er werd echter overeenge komen, dat, wanneer fundamentele sto ringen optreden, die voor Antwerpen een belangrijk verlies inzake de Rijnvaart meebrengen, een systeem van verdediging van de Rijnvaart zal mogen worden inge steld. M.a.w. zullen de Rijnvaartpremies of 'n ander systeem in dit geval opnieuw mogen worden ingevoerd De desbetreffende pro cedure zal een spoedprocedure zijn, die evenwel ook ten voordele van de Neder landse Rijnvaart zal kunnen worden toe gepast. De huidige vaarweg over Zuid- Beveland door het kanaal Hansweert—We- meldinge wordt in zijn huidige staat be houden. Om verzilting tegen te gaan zal Nederland echter in het Volkerak een dam en een sluis mogen bouwen De Neder landse regering tensictte zal 20°/» van dé aanlegkosten van het Moerdijkkanaal dra gen. De onderhoudskosten van het kanaal, waarop geen rechten mogen worden gehe ven. komen voor Nederlandse rekening. De werken in verband met de oplossing van de drie problemen zullen op grond van een systeem van openbare aanbestedingen, die niet geheel overeenstemmen met het Belgische systeem worden aanbesteed. Men schat de kosten van de aanleg van het Moerdijkkanaal op 2 a 3 milliard Belgische Francs. Gisteravond tegen het middernachtelijke uur zijn nog zeven van de twintig beman ningsleden van het Nederlandse vracht schip „Amstelstad", die zoals bekend, in de Japanse naven Otaru na een ruzie tus sen een' stoker en de eerste stuurman van boord zijn gegaan, met een K.L.M.- machine uit Tokio- op Schiphol aangeko men. Zondag zijn reeds acht opvarenden aangekomen; vandaag worden de laatste vijf verwacht. De zeven mannen werden eveneens on dervraagd door de recherche van de Rijks politie te water in opdracht van de offi cier van Justitie te Amsterdam. Na het verhoor konden ze op eigen gelegenheid naar huis gaan. Zij waren ook slecht te spreken over de outillage en de voeding aan boord van de „Amstelstad". De Nederlandse gezant in Oostenrijk, mr E. Star Busmann, heeft gisteren de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Figl namens de Nederlandse re gering 50.000 ter hand gesteld voor de lawineslachtoffers. Op 13 Maart 191)5 zette H.M. Koningin Wilhelmina in Eede 'i Zeeuws Vlaan deren weer voet op vaderlandse bodem. Morgen zal op dezelfde plaats door H.M. Koningin Juliana een monument worden onthuld. Het Rijnland verwacht dat met het voor jaar ook een stroom van bezoekers zal beginnen te vloeien, in het bijzonder zal Nederland en België. Deze toeristen zul len uiteraard ook wel iets willen kopen en met het oog daarop zijn zeer lezenswaardi ge „Aanwjjzigingcn voor (Duitse) verko pers" opgesteld. Men kan daaruit concluderen, dat de smaken der Benelux-partners aanmerke lijk verschillen. De Nederlanders staan volgens deze richtlijnen bekend als kopers, die wars zijn van alle „kitsch" en die er ook bij het ko pen van geschenken en souvenirs streng op letten, dat zij geen geld uitgeven voor onbruikbare dingen. Zij zullen zelden iets kopen, dat geen echte gebruikswaarde heeft en zij gedragen zich bij elke aankoop als echte economen. In elk geval hebben zij niets van „souvenirsjagers van Ameri kaanse inslag". De smaak van de Belgen is volgens de richtlijnen ,,'n paar graden robuuster" dan die van de Nederlanders. De Belgen kopen bij voorkeur geen fijne dingen, doch lie ver iets dat groot, pompeus en opvallend is. Terwijl de Nederlanders het liefst een paar perlonkousen of een stukje kunst handwerk meeneemt, zoekt de Belgische koper het het liefst in koekoeksklokken, weerhuisjes, speeldozen, bierpullen en houtsnijwerkjes uit het Zwarte Woud, waarin bij voorkeur een muziekje ge werkt moet zijn. -y. Gisteren is te Parijs een nieuw Frans economisch plan ingediend tot vergro ting van de productie met 25 pet in de komende 4 jaren en tot verbetering van de Franse levensstandaard. Aan dit plan hebben 2000 deskundigen sedert Novem ber 1952 hun krachten besteed. Volgens de voorstellen, opgesteld door de nationa le commissie voor de plannen zal in totaal een bedrag van 7.250 milliard francs nodig zjjn voor investeringen voor de modernisering en heruitrasting van de Franse landbouw en industrie in de komende 4 jaren. Het plan zal bin nenkort door de regering bestudeerd wor den. De minister van staat E. Corniglon Mo- linier, deelde aan de adviescommissie van de commissie voor de plannen, bij wel ke adviescommissie het nieuwe plan werd ingediend, mede, dat het enige middel voor de Franse economische moeilijkhe den productievergroting was. Hij zeide, dat het gemiddelde inkomen van een Fransman 15 pet kleiner was dan dat van een Belg en 30 pet kleiner dan dat van een Engelsman. De minimale Franse woningbouwbe- hoeften zijn het bouwen van 240.000 woningen per jaar, maar in 1953 zijn er slechts 100.000 gebouwd. Een van de.practische nieuwigheden van de Frankfurter Voorjaarsbeurs is dit mobiele „snert-kanon" zoals de Duitsers het noemen, voor kampeerders. Het aan- liangwagentje op twee wielen bevat een complete keukeninrichting voor de be reiding van maaltijden voor vier of meer personen. Bovendir is in het wagentje nog een ruimte voor het opbergen van kléding uitgespaard. Het ziet er heus niet gek uit maarwat zou de prijs wel zijn? In één opzicht zijn Nederlanders en Bel gen het echter roerend eens: zij praten met Duitsers niet graag over de oorlog en worden kregelig, wanneer Duitse verko pers er op pochen, dat zij in de oorlogs jaren ook in de Beneluxlanden zijn ge weest en dat het er zo goed toeven was. Ook wordt de verkopers aangeraden niet al te veel over het Duitse „economische wonder" te spreken, want ook dat verbe tert de stemming der Beneluxlanden niet. „In deze dingen zijn ze allemaal even ge voelig", aldus de aanwijzingen. De zesjarige Rienus Herman had op een bovenverdieping van de ouderlijke woning aan de Nicolaas Beetsstraat te Rotterdam het venster weten te openen en was zover op het kozijn geklommen, dat hij plot seling het evenwicht verloor en met een kreet van grote hoogte in de achtergelegen tuin viel. Daar kwam hij toevallig terecht op de havenar beider J. Roemer, die juist gebukt stond, omdat hij in zi»n tuintje aan het werk was- I?it is de redding van het ventje geweest. Noch de man noch het knaapje hadden enig let sel opgelopen. De havenarbeider was alleen hevig geschrokken; het jongetje kreeg een huilbui en de ouders waren blij, dat alles zo goed was afgelopen. (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Donderdagavond. Morgen, Vrijdag 12 Maart, zal hier in Rome plechtig de vijftiende verjaardag worden gevierd van de kroning van Z.H. Paus Pius Xll. Ln de ochtenduren zal de traditionele „capella papale" plaats hebben in de Sixtijnse kapel, waar de Pontificale H. Mis zal worden gecelebreerd door kardinaal B. Aloisi Masella, die de zogenaamde „prima creatura" is hetgeen betekent, dat hij de plaats bekleedt van de kardinaal, die als eerste door de huidige Paus werd gecreëerd. Bovendien zal om zes uur s avond een plechtige zitting worden gehouden in het Palazzo Pio, waar alle exponenten van Curie en Pauselijk hof aan zullen deelnemen. Aanvankelijk was gemeld, dat de aartsbisschop van Palermo, kardinaal Ruffini, zou spreken over Paus Pius XII en Zijn pontificaat, doch thans is bekend gemaakt, dat hij een diepgaande beschouwing zal houden over de jongste Kerstboodschap van de H. Vader en de betekenis daarvan voor de wereld van vandaag. E RUSSEN gaan Zondag a.s. naar de D stembus om de leden van de Opperste Sovjet, d.w.z. van het Russische par lement, te kiezen. De laatste maal viel hun dit voorrecht ten deel op 12 Maart 1950, onder het zeer waakzame oog van dictator maarschalk Stalin; thans onder het even waakzame oog van minister president Malenkof, de eerste man van het collectieve bewind. Maar met de top figuur is het systeem niet gewijzigd; men houdt zich strikt aan de grondwet van 1936, welke om de vier jaar verkiezingen voorschrijft voor de twee huizen: de Sov jet der Unie en de Sovjet der Nationalitei ten; men had ze zo spoedig mogelijk na de oorlog in Februari 1946 georganiseerd, dan in Maart 1950 en thans op 14 Maart 1954; maar het systeem is precies hetzelfde gebleven. Zoals steeds, zal het nieuwe par lement „de beste zonen en de beste dogh- teren van de Sovjet-Unie" omvatten: zo als steeds ook zullen de candi daten met practisch honderd procent van de uitge brachte stemmen worden „gekozen" Dit woord „gekozen" is eigenlijk volko men onjuist. Want de kiezers hebben mets te kiezen en daarom vormen Russische verkiezingen geen werkelijke politieke gebeurtenis Als men de candidatenlijsten in handen had, zou men met onfeilbare zekerheid kunnen zeggen. wie in he( Russische parlement zuilen komen. Men spreekt dan ook in Rusland niet zozeer van de verkiezingsdag, maar van „het grote nationale feest", waarop de een- heidsiijst. van „het blok van communisten en partijlozen" (we kennen, merkwaardi gerwijze!, deze formule ook bij verkiezin gen in ons eigen land) door het Russische volk wordt goedgekeurd. Een oppositie is in de Sovjet-Unie niet toegelaten; men kan zijn afkeuring, welke in een dicta- tuurstaat steeds uiterst gevaarlijk, vaak levensgevaarlijk is, slechts tot uiting bren- (Van onze correspondent) De schade, die de vorige week tijdens militaire oefeningen is aangebracht aan een aantal rijwielpaden en wegen op de Veluwe, heeft geleid tot vragen in de raad van Epe. Burgemeester mr ir I. Diepenhorst, deelde mee, dat toen Donderdag j.l. de schade werd gemeld, het college direct contact heeft opgenomen met de betrok ken instanties met het verzoek de scha de te willen opnemen. Hierop werd ech ter op geen enkele wijze gereageerd, zodat het college Zaterdag j.l. een te legram zond. Het militaire zwijgen duurde echter voort. Gisteren heeft men over dit geval nog eens geschre ven, daar nog steeds geen antwoord was binnengekomen. De burgemeester had intussen ver nomen, dat bedoelde oefeningen zijn ge volgd door zogenaamde schadecommis- sarissen. Epe's burgervader zegde toe eventueel met hogere instanties deze kwestie te zullen opnemen. De heer Diepenhorst voegde hier nog aan toe: „Evenwel, kan men de schade al vergoeden, de overlast, welke de bevolking heeft ondervonden, kan niet meer worden goedgemaakt". Spreker wees er voorts op, dat in de loop der jaren door militairen al veel schade in de gemeente is aangericht, doch dat het zeer moeilijk is altijd de directe oorzaak aan te wijzen. Hij adviseerde dan ook schadegevallen direct na ijet constateren aan het gemeentebestuur te melden. gen door niet aan de stemming deel te nemen. In 1950 hebben heel weinig Russen dit experiment aangedurfd. Volgens de offi ciële cijfers van het Kremlin waren er toen 111.116.373 ingeschreven kiezers, van wie er 111.090.010 hun burgerplicht vervul den. De candidaten van „het blok" wer den met 110.788.377 stemmen bekrachtigd, dus met 99,73 percent van de uitgebrachte stemmen. Daar de bevolking in de afge lopen jaren naar men meent met een tien tal millioenen is toegenomen, zullen de cijfers van kiezers en stemmers ditmaal flink hoger liggen, maar het officiële per centage zal en kan niet veel wijziging ondergaan. Waarbij we natuurlijk geheel in het midden laten, in hoeverre de offi ciële cijfers met de werkelijke cijfere overeenstemmen. In dictatoriale staten kloppen ze lang niet altijd; maar een open bare controle, zoals die in de democrati sche landen bestaat, wordt ook In Rusland niet toegestaan. We hebben ons dus met een zeer aarzelend vertrouwen bij de uit slagen, zoals het Kremlin die publiceert neer te leggen. We schreven reeds, dat verkiezingen in de Sovjet-Unie geen politiek evenement zijn. Het volk heeft eenvoudig te bekrach tigen, sterker nog: moet bekrachtigen, wat de partijleiding dictatoriaal voor schrijft. Toch zijn er wei enige conclusies aan vast te knopen; niet aan de verkiezin gen zelf, maar aan de opstelling der can didatenlijsten. Dan heeft men op de eerste plaats het feit, dat elke kieskring een eigen lijsttrek ker heeft gekregen. In de perwde-Stalii; was het zo, dat elke kieskring het zich tot de hoogste eer rekende „de geliefkoos de leider" als eerste op de lijst te plaatsen en vadertje Stalin liet zich dit eerbewijs graag welgevallen. Zodra ditmaal de da tum der verkiezingen werd bekend ge maakt, wilde men hetzelfde spelletje met Malenkof beginnen, maar het systeem van „de collectieve leiding" gedoogde een der gelijke éénmansverafgoding niet. in dit punt is men tenslotte consequent geweest Malenkof staat voor Moskou en voor Mos kou alleen De twintig voornaamste leiders van Rusland zijn nu ieder In een kieskring ais lijsttrekker opgesteld, terwijl het ver boden is lijsten van uitsluitend prominen ten te maken. Een andere zaak, waarop ongetwijfeld later nog sterker de aandacht zal vallen. >s, dat volgens verklaringen van Russisch communistische zijde zelf, de twee kamers van het nieuwe parlement, een goede zes tig percent nieuwelingen zullen bevatten. Nu zijn opkomst, glorie en val van perso nen in de communistische wereld een doodgewone gang van zaken. We zouden, zo voor de vuist weg, tientallen namen kunnen noemen; in werkelijkheid zijn het er duizenden en duizenden, die korter of langer tijd een vooraanstaande plaats in het communistische bestel innamen en dan plotseling weggezuiverd werden en naar Siberië gingen of voor het vuurpeleton kwamen Twee namen slechts: Trotzki en Beria; en de omstandigheden van de dood van Lenin en Stalin zijn nog steeds nie' geheel opgehelderd. Dat nu zestig procent van de parlementariërs in één klap op achtergrond raakt velen van hen zijn in de loop van de vier jaar reeds afge voerd behoeft dan ook niet te ver wonderen. Maar de wijze waarop is in elk geval karakteristiek voor het communis tische regiem. De taak van een Russische parlemen tariër is niet bijzonder uitputtend. De ka mers, welke in 1950 werden herkozen, ziin slechts in vier gewone zittingen om de begroting goed te keuren en in één buiten gewone zitting van 15 Maart 1953 om het nieuwe team van Malenkof te bekrachti gen bijeen geweest. Zij hebben in die vier iaar nog geen dertig dagen in totaal ver gaderd. Als men zich dan ook afvraagt waarom nieuwe verkiezingen nodig zijn, is er slechts één antwoord: om de emi- nenten de gelegenheid te bieden ten min ste eens in de vier jaar tot bet gewone volk te spreken; daarvan Is tijdens de jongste verkiezingscampagne druk gehruik gemaakt: vooral de militairen hebben vele redevoeringen gehouden, waarin natuur lijk de Verenigde Staten als het zwarte schaap in deze wereld werden geschilderd Na Zondag sterft dat contact weer uit om over vier jaar opnieuw even op te leven, alleen om de honderd percent ja-stemmers zo dicht mogelijk te benaderen. Ondanks deze plechtigheden ter viering van dit derde lustrum, kan er moeilijk worden gesproken van een vreugdevolle stemming in Rome. Hoe geheel anders zou deze dag zijn gevierd, als er niet die be zorgdheid heerste, die nu reeds zeven we ken haar stempel op het gehele leven in Vaticaanstad drukt. Een terugblik op de vijftien jaren ponti ficaat van de H. Vader betekent een terug blik op vijftien bewogen en tragische jaren wereldgeschiedenis- En de persoon van de Paus heeft hierin een geheel eigen en unieke rol vervuld. Zijn gestalte rijst bo ven de chaos uit, zoals Zijn stem uitklonk boven het rumoer van de tweede wereld oorlog en boven de verbeten, geheime strijd die de mensheid sedertdien in ang stige spanning heeft gehouden. Hp stond en staat boven de partijen Zijn vermaningen en waarschuwingen gel dén links evenzeer als rechts, het Westen evenzeer ais het Oosten. In een wereld, in een tijdsbestek waarin politieke intriges nationalisme, egoïsme en huichelarij de gehele menselijke samenleving hebben aangetast en er de ondergang van schijnen voor te bereiden, groeide Paus Pius XII tot een autoriteit, zoals wellicht geen andere Paus in de moderne geschiedenis is geweest. De zuiverheid van Zijn bedoeüngen, de moed van Zijn handelingen en bovenal Zijn liefde, die geen uitzonderingen kent, hebben Hem zijn unieke positie verschaft. De smart om de verschrikkingen van deze laatste vijftien jaren heeft Hem ge bracht tot steeds grotere activiteit, welke geleidelijk werd tot een bovenmenselijke inspanning. Van Hem kan inderdaad wor den gezegd, dat Hij Zichzelf volkomen beeft weggeschonken en wei in zulk een mate, dat Zijn ziekte van vandaag veel meer een totale uitputting is dan een ge wone „ziekte". Het spreekt vanzelf, dat morgen juist daarom ieders gedachten zich met Hem bezig zuilen houden. En dat Hij smartelijk gemist wordt. Intussen valt er over de toestand van de H. Vader zeer weinig te melden. Het voor naamste nieuws is, dat Hij gisteren voor het eerst sedert vele weken even het bed heeft verlaten en dat men verwacht en hoopt, dat hij morgen. Zjjn feestdag, zich even zal mogen vertreden binnen de aan grenzende vertrekken. Deze verbetering is wel in de eerjte plaats een gevolg van de omstandigheid dat het de Paus geleidelijk aan mogelijk is geworden om weer geringe doses voed sel tot zich te nemen. Maar men wijst er thans in het Vaticaan openlijk op. dat zelfs ai zou deze verbetering aanhouden er van eigenlijk „herstel" pas sprake zal kunnen zijn na verloop van vele maan den, terwij] een terugkeer tot Zijn oude activiteit definitief uitgesloten moet wor den geacht. Algemeen heerst de overtuiging, dat de toestand van thans nog veie weken, wellicht zelfs maanden kan gaan duren, zonder dat er zich wijzigingen ten goe de of ten kwade behoeven voor te doen Dit Is, naast de maar ai te gerechtvaar digde bezorgdheid, de reden waarom men moeilijk tot een stemming van vreugde kan komen. Daar komt nog bij en dit >s beslist geen geheim dat de H. Vader zelf hevig lijdt onder Zijn toestand. Gees telijk is Hij volkomen helder en kent daar om niet alleen de hoop en vrees van de _geheie Kerk, maar ziet scherp de neer slag van Zijn ziekte op de bestuurszaken en op de problemen van deze tijd- Dit is stellig niet de laatste reden waerom men vurig hopen en bidden moet, dat deze toe stand spoedig ten goede moge veranderen! Het Hongaarse episcopaat heeft in ver band met het Maria-jaar een oproep doen uitgaan tot geestelijkheid en gelovigen om alle beeltenissen van Maria binnen en buiten de kerk te vernieuwen. De oproep werd gedaan door iedere bisschop afzon derlijk. De bisschop van Szekesjehervar, mgr Lajos Shvoy, heeft bovendien als (Van onze correspondent) Drie Nijmegenaren hebben een levens gevaarlijk avontuur beleefd, dat dank zij hun grote tegenwoordigheid van geest toch nog zeer goed is afgelopen. Dezer dagen zonk in de voorhaven van de monding van het Maas-Waalkanaal een waterboot, eigendom van de heer A. van Ophuizen. De „Onderneming" werd n.l toen zij op weg was naar de sluis, over varen door een schip, dat door twee andere schepen werd getrokken en de sluis uitvoer. De heer Van Ophuizen kon vlak voordat het schip de waterboot ramde naar boven springen en bereikte behouden het schip, dat de botsing ver oorzaakte. Woensdagmorgen zou de „Onderneming" worden gelicht door een bok. Terwijl zij boven water in de takels hing, begaven de heer A. van Ophuizen, zijn broer, de heer H. Th. van Ophuizen, en kapitein G. Beugeling, allen uit Nijmegen, zich aan boord van de boot teneinde deze watervrij te maken. De pompinstallatie van het schip was defect geraakt bij de aanvaring en dus moest het water op andere wijze uit de boot worden verwijderd, voordat deze door de bok in het water kon wor den neergelaten. Op een gegeven ogenblik echter braken de kabels. De heer A. van Ophuizen, die zich bovendeks bevond, had de tegen woordigheid van geest zich aan een kabel van de bok vast te klemmen, doch de he ren H. Th. van Ophuizen en kapitein Beu- geiing bevonden zich in een van de tanks van de waterboot en verdwenen mee de diepte in. Ooggetuigen vreesden het ergste voor de twee mannen. Na ongeveer drie minuten evenwel kwamen zij boven water Zij hadden, eenmaal onder water, even eens hun tegenwoordigheid van geest be houden en op het juiste moment getracht uit de watertank te komen, hetgeen bei den lukte. speciale actie ter gelegenheid van het Maria-jaar aangekondigd, dat de kerk van het seminarie van Szekesjehervar geres taureerd zal worden. Tezelfdertijd verneemt het K.N.P. uit dezelfde bron, dat de communistische autoriteiten van Hongarije door middel van arrestaties en deportaties trachten onder de katholieken de herinnering te doden aan de bisschop-martelaar van Györ, mgr Wiimos Apor, die in de bevrij dingsdagen door Sovjet-soldaten werd neergeschoten, toen hij wilde verhinderen dat enige meisjes door de militairen wer den aangerand. De politie heeft bij tal rijke vooraanstaande katholieken huiszoe king gedaan en de afbeeldingen van de bisschop in beslag genomen. Een katho lieke drukker te Györ, Geyza Forkas, is gedeporteerd, daar hij illegaal enige dui zenden afbeeldingen van mgr Apor had vervaardigd. Zes katholieke jongens en meisjes zijn gearresteerd, omdat zij de afbeeldingen verspreidden. Inmiddels is gebleken, dat alle getuigen van de marteldood uit Boedapest verdwe nen zijn. Priesters van het bisdom hebben de aanzegging gekregen, dat zij op 1 April, de negende verjaardag van de sterfdag van hun bisschop, geen herdenkingsmis mogen opdragen. In veertien dagen tjjds is de eerste van een serie van 300 noodwoningen gereed gekomen, die door toedoen van abbé Pierre voor zijn voddenrapers gebouwd worden op een terrein even buiten Parijs. Het ligt in de bedoeling, dat hier binnen afzienbare tijd een geheel eigen wijk met eigen school, sportterrein en zwembad zal verrijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1