Bij Luchtvaartlaboratorium is „industrie-stadje" verrezen Kalkmortelbedrijf breekt met conservatisme Tweespalt en ontslagen bij Amsterdams zangkoor GRIEZELFILMS bezorgden kinderen nachtmerries Generaal Aler voorgedragen als president-directeur der K.L.M. Katholieke mevrouw Peyrolles zit naast haar zetel Communisten krijgen een over winning cadeau Na het Gigli-conflict Schouwen en Duiveland waardeert het werk van „de vreemden" Gloeilampjes Amsterdam trekt nieuwe bedrijven aan Bij Duivendrecht tweede terrein beschikbaar Van tramconducteur tot fabrieksdirecteur C.C.H.-korps zwoegt ploetert Verwalter" hield een ton achter nog steeds dik ijs in Ambtenaar O.M. wijst op lacunes in Bioscoopwet Reibel houdt zich niet aan de afspraak Jan van Tiel wist het wel.... 522ste STAATSLOTERIJ 4e kics - i7e njst i®llɧP |g§ §gi Grote verscheidenheid TANDEM KON DE BOCHT NIET NEMEN Duorijder gedood GESLAAGDE BELGISCHE STAATSLENING Maand voorwaardelijk voor Oostenrijker IJSSELMEER DE FINANCIERING VAN DE GEZINSVERZORGING SOCIALE RAAD BIJ H. C. IN DJAKARTA KLEUTER STAK PLOTSELING OVER Door auto gegrepen en later overleden Lacunes in bioscoopwet Druk „non-actief' Terug bij de luchtmacht 1 ienduizend vlieguren Zware staffen geëist Sluw berouw DEPARTEMENT VAN MAATSCHAPPELIJK WERK Beschikt over 683 ambtenaren KOLENPRIJZEN DER K.S.G. IN VERZEKERINGEN JANUARI St. Louis (V.S.) vrijdag 12 maart 1954 PAGINA 5 (Van onze Amsterdamse redactie) De na-oorlogse economie van ons land staat practisch geheel in het teken van de industrialisatie, welke door de over heid naar best vermogen zoveel mogelijk wordt geëntameerd. De gemeenten heb ben haar taak in deze ten volle begrepen en staan ondernemingen, welke zich binnen haar grenzen willen vestigen, met raad en daad ter zijde. Amsterdam slaat met zijn industrialisatie-activiteit, verge leken bij wat andere gemeenten op dit gebied doen, in het geheel geen gek fi guur. Zo is achter het Nationaal Lucht vaartlaboratorium, gelegen aan de Sloter- Veg, een 15 ha groot terrein bouwrijp ge maakt, waar zich na 1948 nu al veertig kleine en middelgrote industrieën heb ben gevestigd of in aanbouw zijn, terwijl er nog tien zullen volgen. Een derde van •leze 15 ha wordt door water (er is een Roede haven) en wegen ingenomen. Nu Je percelen allemaal uitgegeven zijn, beeft de gemeente een tweede industrie terrein van ongeveer 11 ha gevonden in •Ie buurt van de Zuidergasfabriek, tus sen Duivendrecht en de Amstel, een ter rein, dat zelfs gedeeltelijk op het gebied Van Ouder-Amstel ligt. Als eerste zal Leonard Lang hier een assemblagebedrijf Voor Fiatauto's bouwen. De gemeente self richt er een aantal werkplaatsen in. Be nieuwe Rijksweg Amsterdam Utrecht, welke op 2 April zijn diensten zal gaan bewijzen, zal de directe toegang tot dit terrein vormen, een tweede weg wordt van de Watergraafsmeer langs Bertels' Oliefabrieken over de Omval aangelegd. De nieuwe Amstelbrug is een belangrijke schakel in de directe toe gangsweg. Zoals bekend, hebben B. en )Y. onlangs voorgesteld vele tonnen te Voteren voor het aanleggen van een KPoorlijn naar dit gebied. Terwijl het lentezonnetje ons koesterde vliegtuigen met donderend motoren- fiebrul geregeld laag overvliegen, hebben Wij gisteren aan het industrieterrein achter het Nationaal Luchtvaartlaborato rium, waar de straten allemaal namen dragen, die op de luchtvaart betrekking hebben, een bezoek gebracht. De directe reden hiertoe was de gereedkoming van het eerste in ons land gevestigde kalk mortelbedrijf, de E.A.K.B. ,dat Woensdag a-s. door burgemeester d'Ailly zal worden 8e°Pend. Deze fabriek, welke practisch volledig mechanisch werkt er is in totaal maar vijf man personeel heeft, naar de directeur, de heer F. J. Couton, ons verklaarde, gebroken met het con servatisme, dat er in Nederland ten aan zien van het experimenteren met bouw materialen nog altijd bestaat door een nieuw systeem van kalkspeciebereiding in te voeren, waarmee ,,een steentje kan worden bijgedragen" tot de verlaging der bouwkosten. De grondstoffen voor de kalkmortel, ri vierzand en ongebluste kalk, worden per Rijnaak aangevoerd in de Riekerhaven. De kalk komt uit Duitsland en België. In silo's van 125 ton wordt deze kalk op geslagen, daarna in molens geblust, over een trilzeef met een maaswijdte van een halve millimeter (een unicum in ons land) geleid en vervolgens in betonnen putten van in totaal 2000 m3 inhoud op geslagen om te „besterven". Hoe ouder de kalk, hoe beter. Nadat deze grondstof Om te bewijzen, dat er voor de vakman nog viel mogelijkheden zijn, willen wij V het verhaal ver tellen van Jan van Tiel, een een voudige Amsterdammer, die kans heeft gezien directeur van een grote onderneming te worden, welke thans op 't industrieterrein achter het Nationaal Luchtvaart laboratorium in een modern pand is ondergebracht. De heer Van Tiel werkte in zijn jonge jaren op een bedrijf, waar tricotondergoed loerd gemaakt. Hij liad een technische feeling voor de machines, waarmee hij omging. Daarom nam hij ontslag en nam een baantje aan als tramconduc- teuT. In zijn vrije tijd construeerde hij van zijn spaarcenten een weefma- chine. waarmee hij op zolder stof fen ging vervaardigen. Hen van zijn vaste klanten op de tramwa gen was een vooraanstaand man van een grote firma. Aan hem, toonde Jan van Tiel eens een lapje stof en vroeg hem, wat hij er van dacht. „Niet gek", was het ant woord, „je mag me er duizend meter van leveren". Tot zijn grote verbazing kreeg de man enige tijd later inderdaad, de duizend meter stof. Het duurde niet lang of Jan. van Tiel kon een klein fabriekje vestigen in de Valkenburgerstraat waar hij zich specialiseerde in het weven van jersey-stoffen. De za ken gingen zo goed, dat hij enige jaren geleden een groot complex met de meest moderne machines op bovengenoemd industrieterrein kon laten neerzetten. Maar deson danks staat hij, de directeur, nog dagelijks in overall in de fabriek... HOGE PKI.JZEN No. 21568 met premie van 3000, 200 1131 Prüzen van 80. 2186 3683 4169 5150 6374 6750 8325 8802 9722 10217 10226 11485 12787 13216 13961 14168 14768 15692 15730 15869 16657 16744 17128 17167 17418 18912 19195 20108 20531 21136 NIETEN 1290 1492 1576 1604 1855 1913 2017 2456 2919 3212 3648 3666 3835 4670 4763 4893 5230 5342 6493 6654 6662 6777 6983 7059 7400 7603 7717 8604 8795 8961 9362 9711 11360 11474 12180 12605 12720 13337 13362 13393 13399 13401 13500 13893 14307 14634 15360 15409 15735 15788 15829 16028 16186 16843 17210 17536 18089 18862 19008 19061 1928S 19707 19731 19739 19753 20688 21255 21522 ongeveer twee maanden is bewaard, wordt ze in een tweede molen met een bepaald percentage rivierzand vermengd en weer in silo's opgeslagen om van daar te worden afgeleverd. De productie van de E.A.K.B. is onge veer 400 m3 per dag, genoeg om de be hoefte van Amsterdam en enige omrin gende plaatsen als Aalsmeer, Haarlem en Hoofddorp te dekken. Er is een grote verscheidenheid in de soort van bedrijven, welke op dit indus trieterrein een plaatsje hebben gevonden. Zo staat daar het nieuwe pand van Sim plex, die eerst op Overtoom was geves tigd. Ook heeft de Locomotief-fietensfa- brieic er een onderdak. Behalve rijwielen fabriceert Simplex daar ook bromfietsen met een Duitse hulpmotor en motor lorries. Een interessant bedrijf is „Printex" een muziekdrukkerij, waarvan er maar twee in ons land zijn. Verder is er een fabriek van kleine koperwaren, welke als sou venirs veel aftrek in het buitenland vin den. Een importeur van bekende merken van cosmetica en parfums stichtte er een eigen bedrijf. De grondstoffen betrekt hij uit het buitenland. In aanbouw is b.v. een limonadefalbriek en de grootste metalen brilmonturenfabriek in Nederland; van de productie is 50% voor de export (o.a. Duitsland) bestemd. De Lettergieterij van Tetterode stichtte een dépendance, een FransNederlandse combinatie bouwde een fabriek van ponskaartenmachines en het Amerikaanse Monroe-bedrijf assem bleert hier rekenmachines. De AGAM, im porteursfirma van de Mercedes- en Hud- sonauto's, heeft er ook een assemblagebe drijf en een taxi-onderneming van eigen rijders bouwde er een grote garage en werkplaats. Verder zijn er o.a. nog geves tigd een autobanden-coverfabriek, een carrosseriebedrijf, een grote aannemings firma, een meubelmakerij, een fabriek van winkelbetimmeringen, een kofferfa- briek, een metaalbedrijf, een pand, waar motoraccumulatoren worden samengesteld en een radiatorenfabriek. Zo krjjgt Amsterdam steeds meer in dustrieën binnen zijn grenzen. En dat moet ook, want de hoofdstad heeft werk gelegenheid voor duizenden van haar in woners nodig. Minstens twaalfhonderd verdienen nu reeds hun dagelijks brood in de fabrieken op het terrein aan de Sloter- w eg. (Van onze Amsterdamse redactie) Het conflict tussen het kerkbestuur en het gerenommeerde zangkoor van de parochie van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand in dc Chasséstraat te Amsterdam spitst zich helaas toe. Zoals bekend, r.ijn dc zangers van het koor ver dwenen, toen de pastoor tijdens een Lour- desweek een gramofoonplaat van Iienja- mino Gigli liet draaien, terwijl de zangers juist op liet punt stond een apart voor deze gelegenheid ingestudeerd Marialied uit te voeren. De directeur van het koor, de heer Bauer en de organist, de heer Bartelink, zijn een paar dagen geleden door het kerk bestuur ontslagen. De directeur van het zangkoor van de Ignatiusparochie op de Rozengracht werd aangezocht de heer Bauer op te volgen, doch deze heeft de benoeming na rijp beraad niet aanvaard- In het koor zelf is ook tweespalt ont staan. Zes zangers, die het niet met de stappen van de heer Bauer eens zijn en thans nog de H. Mis met hun zang opluis teren, hebben gedreigd weg te blijven als hun vroegere directeur terugkomt. Deze laatste is van plan aan de ouders van de jongens-zangers een schrijven te richten, De 16-jarige student A. werd Donder dagmiddag te Breda op slag gedood. De tandem waarop hij als duorijder achter zijn vriend R. zat, kon de bocht aan de Nijverheidssingel niet normaal nemen en kwam in botsing met een vrachtwagen, bestuurd door H. H. uit Made. Het slacht offer werd van het rijwiel geslingerd en kwam waarschijnlijk met het hoofd tegen de vrachtwagen terecht. De vriend van het slachtoffer bekwam geen letsel. Sinds maanden sloven en ploeteren zq nu reeds op Schouwen en Duiveland. ue mannen en vrouwen, jongens en meisjes van het C.C.H., het „Coordination Com mittee Holland". Het is een bonte menge ling van mensen van de meest uiteenlo pende nationaliteiten, doch allen bezield met één ideaal: hulp bieden waar dit nodig is. Zowel in Schouwen als in de Vierban- nenpolder hebben zij gezwoegd in de modder en viezigheid. Het werk eiste hier de volle mens. Voor ontspanning is wei nig tijd en volkomen begrijpelijk is de weinige zorg, die soms aan het toilet kan worden besteed. Na een lange dag van hard werken onder moeilijke omstandig heden zijn de C.C.H.-werkers blij 's avonds eens fljnk te kunnen uitrusten en na het lezen en schrijven van brieven van en naar huis kruipen ze vroeg in de kooi, want morgen wacht 'n nieuwe zware dag. Kerkwerve en Sirjansland, Ouwerkerk en Nieuwerkerk, het zijn stuk voor stuk plaatsen, waar de buitenlandse helpsters en helpers hun veelzijdige werkzaam heden hebben verricht. Waar zij kwamen, waren nog slechts weinig bewoners aan wezig en onder degenen, die er waren, wilden de gesprekken niet altijd even goed vlotten. Wie spreekt er Italiaans op Sir jansland? Weinigen op Nieuwerkerk kun nen zich onderhouden met de werkers uit Turkije en Zuid-Amerika. Toch staan deze taalmoeilijkheden de goede verstand houding met de bewoners van Schouwen en Duiveland niet in de weg. Allerwegen wordt het werk van „de vreemden" uitermate gewaardeerd en iedereen heeft bewondering voor die vreemde mensen mét die vreemde talen, die echter een aanwijsbaar ding met de eilandbevolking gemeen hebben, namelijk het streven naar het herstel van Schou- wen en Duiveland. Wanneer het laatste werk zal^ zijn ge daan, gaan zij terug naar hun eigen om geving, waar zij zullen kunnen vertellen over de dan volbrachte taak op Schouwen en Duiveland, het eiland, dat door de nood weinig voor zijn helpers kan doen, maar welzeer dankbaar is en de „aan- pakkers" van het C.C.H. niet gemakkelijk zal vergeten. waarin hij zijn visie geeft op het ontstaan van het conflict. Inmiddels heeft het ontslagen bestuur van het zangko.or een onderhoud op het Bisdom Haarlem aangevraagd om te ver zoeken in deze zaak te bemiddelen. De nieuwe Belgische staatslening, met een rentevoet van 4,5 pet en een looptijd van 18 jaar, heeft een onverwacht succes opgeleverd. Op deze lening werd inge schreven tot een totaal bedrag van frs. 11.514 milliard. Hetgeen een nieuw record betekent voor België. Genoemd be drag omvat frs. 8354 milliard. Conform het arrest van het Amsterdamse hof en de eis van de procureur-generaal te Arnhem heeft het Arnhemse gerechts hof de accountant K. A. H. K., wonende te Linz in Oostenrijk, tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij als vijandelijk onderdaan zijn vermogen niet volledig had opgegeven aan het Beheersinstituut. K. was hiervoor op 29 November door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk. Het hof te Amsterdam veroordeelde hem op 9 Juni 1952 tot een maand voorwaardelijk. Bij arrest van de Hoge Raad werd de zaak op 16 December 1952 verwezen naar het ge rechtshof te Arnhem. Gedurende de oorlogsjaren was verdach te beheerder van negen zaken, waaronder enige juweliersbedrijven. Na de oorlpg werd hij tot begin 1947 als politiek delin quent gedetineerd. Aan de verplichting om zijn vermogen aan het Beheersinstituut op te geven, voldeed hij maar gedeeltelijk. Een bedrag van 100.000 en enige siera den had hij tijdens de oorlog aan een rela tie ter hand gesteld. Vier diamantjes naaide hij in zijn mouw en droeg ze zo bij zich in het kamp. Hij gaf ze heimelijk aan zijn verdediger, voornamelijk als hq- norarium voor diens bemoeiingen. De aan de relatie ter hand gestelde gelden en sie raden werden later achterhaald. Vandaag zou men proberen de boot- dienst tussen Urk en Enkhuizen te her vatten. Deze is wekenlang gestaakt ge weest wegens het ijs. De motorboot „Bur gemeester Keyzer" ZOu hedenochtend trachten door het ijs heen te breken. Het ijs tussen Urk en Enkhuizen is nog vrij dik. Vandaag zijn de eerste motor- kotters uit de Noordzeehavens in Urk aangekomen na een wekenlange afwezig heid. Het ijs rond Urk is nog zo dik dat er nog geen sprake kan zijn van het uit oefenen van enige visserij. Op Urk heerst nog een ijzige koude. Gistermorgen heeft het tankschip „Prinses Margriet", 425 ton meet, als eerste schip sinds 26 Januari getracht van Lemmer naar Amsterdam te varen. Het bleef echter bij een poging; twaalf kilo meter van de plaats van vertrek moest het schip terugkeren. Het ijs bleek nog steeds te sterk. De financiering van de gezinsverzor ging is op het ogenblik in beraad bij de Centrale Raad voor Gezinsverzorging, die hierbij door een commissie van deskun digen wordt voorgelicht. Het advies van de Centrale Raad kan binnen korte tijd worden tegemoet gezien. Dit advies is tevens van zo groot belang, aldus de "li- nister van Maatschappelijk Werk aan de leden van de Eerste Kamer in zijn M. v. Antwoord, omdat het in zijn voornemen ligt om met ingang van 1 Januari 1955 een nieuwe subsidieregeling ten behoeve van de gezinsverzorging te treffen. Op de vraag of de ministerraad reeds uitspraak heeft gedaan ter zake van de aan deze raad voorgelegde plannen van de nationale contactcommissie voor ge- zinsbelangen tot reorganisatie van deze commissie en tot oprichting van een ge zinsraad, deelt de minister mede, dat de protestants-christelijke organisaties, die in de nationale contactcommissie samen werken. aan deze commissie een voor stel hebben gedaan tot het aanbrengen van enige veranderingen in de ontwerp statuten, terwijl ook de R. K. organisa ties, die in aanmerking komen om als lid van deze commissie toe te treden, een zodanig voorstel hebben ingediend. Deze voorstellen zijn op het ogenblik onder werp van bespreking in de contactcom missie en zullen, naar is aan te nemen, leiden tot wijziging van het bovenge noemde aan de ministerraad voorgelegde plan. In afwachting hiervan heeft het kabinet het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van dit plan voorlopig aan gehouden. (Van onze Haagse redactie). Binnenkort is de benoeming te verwach ten van een Sociale Raad bij het Neder landse Hoge Commissariaat te Djakarta. Hij zal aan het hoofd komen te staan van een zelfstandige afdeling Sociale Zaken bij het H. C. Tot nu toe ressorteerde de dienst Sociale Zaken onder de consulaire afdeling. Deze ontwikkeling is in het geheel niet verrassend. Reeds jaren is er te Djakarta naar een definitieve status voor de dienst Sociale Zaken gezocht. Geleidelijk heeft zij zich geconsolideerd en aangepast aan de nieuwe verhoudingen in Indonesië, zo dat men nu het ogenblik gekomen acht om een zelfstandige afdeling te vormen onder leiding van een technisch deskundige. Als zodanig wordt o.a. genoemd drs J. A. F. A. Bouricius, hoofd van de afdeling Maat schappelijk Opbouwwerk bij het departe ment van Maatschappelijk Werk. Een filmisch oeuvre vol griezeligheden, angstmoinenten, vechtpartijen, een „meesterwerkje" zoals die in zo beschamend groten getale de studio's verlaten, heeft d*e Rotterdammer B. J. W. in een zaal op Katendrecht drie maal per week voor een 400 kinderen van alle leeftijden gedraaid, met behulp van de Amsterdamse filmstudio-exploitant M. D. Het „document liumain" was door de rijkskeuring toelaatbaar verklaard voor personen boven de 14 jaar. De exploitant draaide „De havik der wildernis" echter voor alle leeftijden; ook zeer jonge kinderen konden meegenieten, met hel gevolg, dat vele van de kleuters niet konden slapen van benauwende dromen, nachtmerries of welke andere psychosen zij ook mogen hebben opgedaan. Klachten van ouders leidden tot uiteindelijke gerechtelijke vervolging. Fel keerde de Ambtenaar van het Openhaar Ministerie bij het kanton gerecht te Rotterdam zich gisteren tegen de twee mensen die voor deze pr act ij ken verantwoordelijk waren, en hij eiste gepeperde boeten. (Van onze correspondent). Toen het vijfjarig dochtertje van de arts Th. F., wonende aan de Singel te Deventer, gisteren met enkele vriendin netjes rond het middaguur van de kleu terschool naar huis ging, rende het meis je plotseling de straat over. De bestuur der van een op dat moment naderende auto week nog geheel naar links uit, maar kon toch niet voorkomen, dat het kindje door de rechterkant van de wagen werd geraakt. Het meisje moest met ern stige verwondingen naar het Sint Josef- ziekenhuis worden overgebracht, alwaar het in de loop van de avond is over leden. De Rotterdammer had aangekondigd de vertoning van „De Strijd in het oerwoud", goedgekeurd voor alle leeftijden. In wer kelijkheid werd evenwel dat andere op windende epos, „De havik der wildernis" gedraaid, die voor 14 jaar toelaatbaar was geacht. Om de verwisseling te camoufle ren was de titel van laatstgenoemde rol prent verwijderd. De inhoud van deze film zonder begin werd gedekt door de goede keuringskaart van „De strijd in het oerwoud". Een lading onder valse vlag alzo. In zijn requisitoir liet de ambtenaar, mr H. van Buuren, zijn licht schijnen over de Bioscoopwet; hij vond daarin ernstige lacunes. Immers deze wet kent zeven strafbaar gestelde feiten; het vertonen van ongekeurde films evenwel of het ver tonen voor andere leeftijdsgroepen, is niet met even zovele woorden strafbaar ge steld. „Een uitermate ongezonde toe stand". Een rechercheur van politie, die met het onderzoek belast was geweest, gaf, als getuige verschijnend, als zijn vermoeden te kennen, dat in den lande meer derge lijke affaires plaats hebben. Voor het eerst kwam nu zoiets aan het licht. „Er wordt geknoeid met films", zo zeide deze getuige, „speciaal met smalfilms". De raad van bestuur der K.L.M. deelt ons mede „De raad van bestuur van dc K.L.M. heeft in overleg met de raad van commis sarissen besloten in jen buitengewone al gemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 30 Maart 1954, voor te stellen de heer I. A. Aler te benoemen tot direc teur der vennootschap, met de bedoeling de heer Aler daarna, overeenkomstig de statuten, aan te wjjzen als president-direc teur, een en ander met ingang van 1 Mei a.s. De raad van bestuur zal voorts voor stellen mr L. H. Slotemaker, die in 1951 werd aangesteld tot directeur buitenlandse betrekkingen van de K.L.M., met ingang van dezelfde datum eveneens te benoemen tot directeur der vennootschap. Tenslotte heeft de raad van bestuur be sloten aan de directeuren F. van Baiiuseck en drs M. J. van der Ploeg de persoonlijke titel van plaatsvervangend president-di recteur toe te kennen. Het is de bedoeling, dat de bestaande (Van onze Parijse correspondent De verkiezingsstrijd in het departement Seine-et-Oise, het grootste Franse kiesdistrict, de helft van de rode rand van Parijs omvattend met ongeveer een half millioen kiezers, neemt een uiterst betreurenswaardige wending. Bij de eerste stemming op 28 Januari had de communist niet minder dan zeventien candidaten tegenover zich gevonden, over wie 60 percent van de uilgebrachte stemmen verdeeld werden; maar de nationale partijen hadden de afspraak gemaakt om bij de herstemming slechts de candidaat, die na de communist de meeste stemmen had verworven, in het veld te laten, zodat de communist bij de tweede stembusgang geslagen zou zijn, en de terugkeer in de Nationale Vergadering van mevr. Peyrolles (M.R.P.) zou zijn verzekerd. Men kan niet anders zeggen, dan dat de partijen zich aan die afspraak hebben ge houden. Een der candidaten echter niet. Die candidaat is de heer Reibel, republi kein, die tijdens Millerand en Briand tot dc Poincaréïsten behoorde, zelfs minister was en op de banken van de rechterzijde zetelde. Seine-et-Oise was ontegenzeg lijk voor hem een vast distriet. Maar zijn houding bij de stemming ov=i de val van de Derde Republiek te Vichy, had hem on- verkiesbaar gemaakt en na de bevrijding keerde hij niet in de Kamer terug. In het laatst van 1953, bij de amnestiewet, is voor die Vichy-kamerleden de onverkiesbaar heid opgeheven en door de tussentijdse verkiezing in zijn district, als gevolg van de dood van de Gaullist Diethelm, kon de heer Reibel zich weer candidaat stellen. Terwijl mevrouw Peyrolles, die bij de laatste algemene verkiezingen haar ka merzetel voor „Seine-et-Oise" had verlo ren, met 29.000 stemmen als eerste op de communist, die er 97.000 had, volgde, won Reibel met 27.000 stemmen slechts de derde plaats. Volgens de afspraak moest hij dus aan mevr. Peyrolles haar voorrang laten. Maar nu eens verklaarde hij zich te zullen terugtrekken, dan kwam hij weer op zijn besluit terug. Dit heeft tot veel beroering aanleiding gegeven, waarbij men de heer Reibel begrijpelijk zeer hard viel. Bij dat onzekere gedoe besloot het so cialistisch partijbestuur de socialistische candidaat Mazurier, die 25.000 stemmen had verkregen, te handhaven. Maar dat besluit was een taktiek-kwestie. Bij de onzekerheid, dat de communisten meer dan één candidaat tegenover zich zouden vinden, ging het er om, dat de positie van de communist nog versterkt zou worden door socialistische stemmen, wat de posi tie van mevr. Peyrolles nog moeilijker zou maken. Met die socialistische stemmen, die toch voor mevr. Peyrolles verloren zouden gaan zou de kans van de commu nist nog meer zijn gestegen; het ging ei dus om die stemmen te doen opvangen door een socialistische candidatuur. Hoe lager het stemmencijfer voor de commu nistische candidaat bleef, hoe gemakkelij ker het zou zijn hem te verslaan, daar bij herstemming niet de meerderheid be hoeft te worden behaald, doch het hoog ste stemmenaantal de overwinnaar aan wijst. Tegen het handhaven van de socia listische candidatuur en van enige fanta- sie-candidaten werd dus geen bezwaar ge maakt. Van communistische zijde wprd de ver kiezing vooral aangekondigd als een test om als het ware de gehele natie zich te gen de Europese Defensie Gemeenschap te doen uitspreken. Dat was het belang van Moskou, waarvoor voor deze tussentijdse verkiezing ongehoorde sommen aan pro paganda werden verbruikt. Voor de na tionale partijen ging het er dus om de E. D. G. niet op het tapijt te brengen. Maar de nationalistische tegenstanders van de E.D.G. voeren op dit ogenblik zulk een fanatieke strijd dat er elementen on der zijn, die, gebruik makend van het feit dat mevr. Peyrolles als M.R.P.-candi date als voorstandster van de E.D.G. moet worden beschouwd, de heer Reibel heb ben opgezet zijn candidatuur te handha ven. Nog Vrijdag had hij schriftelijk doen weten zijn candidatuur in te trekken, doch op de laatste minuut, voordat Zater dag de candidaatstelling voor de herstem ming werd gesloten, kwam hij zich toch weer candidaat stellen. En nog wel als tegenstander van de E.D.G. Hij heeft zelfs volgens de bladen verklaard, dat, terwijl bij de eerste stembusgang vier millioen voor zijn propaganda was uitgegeven, hij het deze keer nog beter zou doen. Natuurlijk is de verantwoording bij de nationale partijen ontzaglijk en zijn eigen partijgenoten voeren nu actie tegen hem. Maar dat neemt niet weg, dat de her stemming nu een driehoek- (zelfs vier hoek-) verkiezing wordt en de verbrokke ling der nationale stemmen zodanig is. dat de kans op verkiezing voor mevrouw Peyrolles als verkeken moet worden be schouwd. tenzij een ontzaglijk deel der thuisblijvers hun afkeer van de partij verdeeldheid overwint. functieverdeling in de directie van de K. L. M. wordt gehandhaafd". De vliegerij en al wat daarmee ver band houdt, interesseerde de latere gene raal Aler al op jeugdige leeftijd in hoge mate. Reeds als jongen van dertien jaar nam hij het besluit vlieger te worden. Het vliegen werd welhaast zijn grootste hobby (een andere is bv. zijn liefde voor de schone letteren) en het was Jan Olie slagers, die de jonge Isaac Alfons Aler definitief deze toekomst-richting deed kiezen. In Amsterdam, waar hij 3 Mei 1896 werd geboren, volgde hij de H.B.S. Hierna doorliep hij de Alkmaarse Cadettenschool en kwam in 1913 als cadet bij het wapen der artillerie aan de K.M.A. te Breda. Op 3 Maart 1916 werd hij benoemd tot twee de luitenant bij het vierde regiment ves tingartillerie. In het laatste oorlogsjaar, 1918, kwam hij eindelijk waar hij wilde wezen: de luchtvaart. Hij zag zich toen namelijk geplaatst bij de Luchtvaartafdeling te Soesterberg en het duurde niet lang of hij behaalde er zijn militaire vliegbrevet. 3 Maart 1920 werd hij benoemd tot eerste luitenant-vliegenier. In 1924 vroeg en verkreeg hij non-acti viteitsverlof om als invlieger bij Kool- hovens Vliegtuigindustrie op Waalhaven te gaan werken. Een jaar later werd het verlof verlengd en kwam luitenant Aler bij de K.L.M. Ook op Waalhaven. Hij was er eerst „vlieger in algemene dienst", één, naar hij zelf meent, weidse titel voor een eenvoudige baan. Hij was vlie ger op rondvlucht-machines en hij heeft duizenden de luchtdoop gegeven. Hij maakte foto-vluchten en vluchten voor de technische dienst. Als de werkplaats op Waalhaven na revisie of reparatie de vliegtuigen had afgeleverd, moest Aler ze navliegen, voordat ze „op de lijn" gingen. Later werd hij bovendien assistent stationschef op Waalhaven. Uit zijn be langstelling voor navigatie en andere hulpmiddelen ter beveiliging van het vliegen en door het contact, dat hij daarover met de echte lijnvliegers van de K.L.M.-machines had groeide een nieuwe functie nl. „chef van de vlieg technische dienst". Zijn speciale taak was: de opleiding van de bestuurders en de controle op de „vliegkant" van het bedrijf, blindvliegen en nachtvliegen in begrepen. In 1932 werd hij chef van het gehele vliegbedrijf van de K.L.M. Het werd met dat al een lang verlof, doch in 1939 bij de voormobilisatie moest hij ook terugkeren in de militaire dienst. Als kapitein-vlieger werd hij ingedeeld bij de staf van het commando Veldleger. Uit zijn K.L.M.-tijd dient echter eerst nog gememoreerd, dat hij als beman ningslid te zamen met Smirnoff en Vee- nendaal, de befaamd geworden eerste retourvlucht met post naar Ned. Indië maakte. In 1942 werd hij krijgsgevangen, doch toen hij na de capitulatie terugkeer de, bleef hij in actieve dienst bij de luchtmacht. Enkele maanden later al, herfst 1945, werd hij naar Engeland ge zonden om zich bij de R.A.F. te bekwa men op de modernste toestellen. Februa- rie 1946 nam hij het Directoraat Lucht strijdkrachten over, terwijl hij kort na dien tevens tot taak kreeg mede te hel pen aan de wederopbouw van onze lucht strijdkrachten. In 1948, op 1 November, vertrok de inmiddels tot generaal-ma- joor bevorderde heer Aler opnieuw naar Engeland, thans als lid van het Air Advi sory Committee bij de staf van de West- Europese militaire unie. Bij het aftreden van It.-generaal C. Gie bel werd luit.-generaal Aler op 15 Sep tember 1950. chef van de luchtmachtstaf en hoewel hij op 1 Mei 1952 de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte bleef hij op verzoek van de minister van Oorlog tot 1 November jl. in functie. Nadien is hij commissaris geworden van de N.V. Kon. Vliegtuigenfabriek Fok ker te Amsterdam. De generaal heeft circa tienduizend uur in de lucht doorgebracht en wel ongeveer twee en zestighonderd als vlieger en de rest als passagier. Ook het vliegen in straalvliegtuigen heeft voor hem geen geheimen meer; hij heeft menigmaal als passagier in een „Meteor 7" meegevlogen. Generaal Aler heeft in internationale luchtvaartkringen vele relaties; hij is een internationaal georiënteerd man, die vloeiend verschillende talen spreekt. De K.L.M. krijgt derhalve een president directeur met waardevolle relaties en grote capaciteiten. De eerste verdachte zou verscheidene voorwaarden, in de Bioscoopwet gesteld, niet zijn nagekomen, waardoor de van wege B. en W. aan verdachte verleende vergunning krachteloos was geworden. Verdachte had dus zonder vergunning films vertoond, waarvan bovendien 'n bui tengewoon slechte invloed uitgaat. De amb tenaar van het O. M. eiste tegen B. J. W., die volgens hem dikke winsten had ge maakt, een boete van 2000, waarvan 1500 voorwaardelijk, subs drie maan den gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Voor de truc met de keurings kaart, waardoor de man zich wetens en willens aan de keuring had onttrokken, requireerde hij een boete van een mille of naar keuze twee maanden gevangenis straf, een voorwaardelijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar- De Amsterdammer die de bewuste smalfilm had verhuurd, beweerde dat die niet van zijn kantoor afkomstig was. De rechercheur daarentegen zeide dat D. tegen hem een bekentenis had afge legd, met de belofte het niet meer ie doen. Niet uit overwegingen van be rouwvol karakter, maar omdat de poli tie in Rotterdam zo bijdehand was Ofschoon de ambtenaar erkende, dat hij de verhuurder, zijn films met verve en fantasie aan de markt bracht, eiste hij een geldboete van duizend gulden of drie maanden brommen, en een voorwaarde lijke hechtenis van 4 weken met 2 jaar proeftijd. Over 14 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Vele leden hebben berekeningen ge maakt om aan te tonen, dat het personeel van het departement van Maatschappelijk Werk niet, zoals de leden der Tweede Ka mer hadden betoogd, is verminderd, maar integendeel is uitgebreid. De uitgangspunten, waarvan hier in de Tweede Kamer is uitgegaan, zijn ver schillend; maar ook afgezien hiervan acht de minister het niet vruchtdragend om hierover te discussiëren. Hij zou willen opmerken, dat het opbouwen van 'n nieu we departementale organisatie uit onder delen van drie departementen, die veel nieuwe elementen bevat, een opgave is met zeer grote moeilijkheden. De minister verwacht voor de begroting van het komende jaar beter met de wer kelijkheid overeenstemmende personeels- artikelen te kunnen geven. Overeenkom stig het verzoek van vele leden wordt nog medegedeeld, dat het aantal ambtenaren, dat per 31 December 1953 uit de perso- neelsartikelen werd betaald, 683 bedroeg, aldus de minister van Maatschappelijk Werk in de memorie van antwoord op zijn begroting in de Eerste Kamer. Gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs deelden mede, dat Frankrijk aan de raad van ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal verzoeken voort te gaan met het vast stellen van maximumprijzen voor ko len, en deze dan lager vast te stellen dan verleden jaar. Zoals bekend zal het Hoge Gezagsorgaan spoedig een be slissing moeten nemen over de nieuwe kolenprijzen, die van lApril af zullen gelden. Volgens het C. B. S. is gedurende Ja nuari voor een bedrag van 174,4 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten (v. j- Januari 180,7 millioen), waarvan 78,2 millioen kapitaal- 81,7 millioen), 79,7 millioen rente- 83 millioen) en 16,5 (16) millioen volksverzekering. Kangamiut (Groenland) Dinsdagochtend moesten de inwoners van deze plaats enkele malen meer dan gebruikelijk hun ogen uitwrijven. De grond was namelijk bij hun ontwaken helemaal rood. Het bleek, dat het ge sneeuwd had en in plaats van wit wa ren de vlokken rood gekleurd. Men veronderstelt, dat de sneeuw deze on gewone tint heeft gekregen door vul- kaanas of woestijnzand, welk laatste dan door wind uit Afrika of Azië zou meegevoerd zijn en na de lange reis tenslotte op Groenland was neergeko men. Brisbane Australië De hartelijkste en ongetwijfeld meest ongekunstelde verwelkoming in Australië kreeg koningin Elizabeth van de vier jaar oude Narelle Dick. Vol komen buiten het programma om wan delde ze ineens twee turven hoog op de koningin af, stak haar armpjes wijduit. Koningin Elizabeth ging on middellijk op de invitatie in en de klei ne meid sloeg daarna haar armpjes om de hals van koningin Elizabeth en ze kreeg een dikke kus. De „chief-inspec- tor" belast met de veiligheid van de vorstin, was bijna een flauwte nabij. Daar zat Amerika al op te wachten. Mister Lowe is het ongelukkige slacht offer van longkanker. Nu is er de laat ste tijd in de V.S. ook in ons land) zo het een en ander gezegd over een eventueel verband tussen longkanker en veel roken. Thans heeft hij vier ta baksmaatschappijen en een sigaren winkel gedagvaard. Hij wenst 250.000 dollar schadevergoeding. Als grond geeft hij aan, dat zijn ziekte het gevolg is van het roken van sigaretten. Doch de maatschappijen, wier producten hij rookte, hadden steeds publiek ver klaard, dat hun sigaretten vrij waren van eventuele kwaadaardige bestand delen voor de gezondheid. Lowe had meer dan veertig sigaretten per dag gerookt van 1930 tot 1952, in welk jaar hij was ziek geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5