KVP-kring en worden meer in t politieke leven betrokken Mr Van Doorn hekelt scherp Heidebrand bij Boxtel Nachtelijke brand verwoestte Missiehuis Cadier en Keer Prins Bernhard sneller dan het geluid Rode draden in V.S.-spinneweb McCarthy: Mijn onderzoekingen gaan door Rode overwinning in Seine Oise ging niet door Madame Pevrolles behaalde een overtuigende meerderheid et 1 MENS en moderne TECHNIEK Waarom nu KV P-er Successen-verkoop op n moderne wijze AUTO TE WATER Maandag 15 Maart 1954 V.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V 20 H,A. natuurschoon in as gelegd Aardappelmoeheid overwonnen Bisschopswijding van mgr A. H. Konings Paters en tweehonderd studenten redden alleen het vege ujf Lid van „club der geluidsbarrière- doorbrekers" Hij wil het geschil met minister Stevens uitvechten **':m De maagziekte van de H. Vader Verkiezingen in de Sovjet-Unie Eeuwige beginselen moeten in alles de voorrang hebben WEERBERICHT (Van onze Amsterdamse redactie) .,De zakelijk ingestelde kiezer wil geen hooggestemde leuzen horen maar resultaten zien. Daarom zal de K.V.P. in de toekomst meer dan vroeger de door haar bereikte successen naar buiten moeten Uitdragen. EERLIJK, MAAR GEDURFD zullen wij openbaar moeten maken wat wij van ons werkprogramma hebben gerealiseerd, uiter aard in samenwerking met de andere partijen, want met 30 K.V.P.- vertegenwoordigers in de Iweede Kamer, welke 100 leden telt, is het niet mogelijk alleen iets tot stand te brengen. Onze winstpunten moeten wij op een moderne wijze verkopen en ik kan U verzekeren, dat de Katholieke Volkspartij dit zeker gaat doen". Dit verheugende geluid liet mr H. W. van Doorn, de nieuwe partijvoorzitter van de K.V.P., horen, toen hij gisteren in verband met de komende Staten verkiezingen in het gebouw der St. Jozefgezellen te Amsterdam in een toespraak voor het kader van de hoofdstedelijke K.V.P. en van de R.K. Propaganda Vereniging „De Katholieke Garde", die een kringkaderdag hielden, de viaag beantwoordde „Waarom K.V.P.-er?" Bijna uitsluitend de letters K.V.P. Speciaal instituut in V eenkoloniën Motorstoring op 2700 meter Nixon antwoordt Stevenson Twee doden j (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De uitslag van de geruchtmakende verkiezing in het zo overwegend rode kiesdistrict, het grootste district van het land, Seine et Oise, brengt madame Germaine Peyrolles in de Kamer terug. Zij heeft maar liefst meer dan 100.000 stemmen bij die van de eerste stemming kunnen voegen. Het is duidelijk, dat dit niet een kwestie was van het steunen van de E.D.G., waarvan zij een voorstandster is, en evenmin om door haar de M.R.P., waarvan zij candidate is, te bevoordelen. Maar na al wat gebeurd is, hebben de nationale partijen begrepen dat het hier ging om een communist tegen te houden, die alle kans had een buitengewoon indrukwekkende overwinning te behalen, waarbij het ook in het buitenland de schijn kon wekken, dat per slot van rekening de meerderheid van het Franse volk tegen de defensie- gemeenschap was- Rustige betoging De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: Zwaar bewolkt en nevelig met later plaatselijk opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noord-Oost en Noord. Overdag Iets minder koud. Dinsdag 16 Maart: Zon op 6.54 uur, onder 18.45 uur; maan op 15.46 uur, onder 5.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Naar een katholieke doorbraak Mr Van Doorn, die sinds hij met de hoogste leiding in de partij bekleed is, nu al voor de tweede keer in Amsterdam sprak, drong er echter op aan, dat deze „successenverkoop" verantwoord moet blijven en b.v. niet dient te geschieden op een wijze, zoals enige weken geleden de P. v. d. A. in „Het Vrije Volk" deed. Dit socialistische blad heeft in een Zaterdag nummer een pagina gewijd aan de zorg. ■welke Nederland geeft aan de naar ons land gevluchte ontheemden uit het Oosten. Boven dit artikel stond als grote kop „Socialistische minister buigt het beleid om". De zaak was echter, dat de senatoren Prof. Diepenhorst (A.R.) en prof. Beaufort (KVP) de bewindsman er op hebben ge wezen, dat er iets fout was in de behan deling van deze Oost-vluchtelingen en dat het rechtvaardigheidsgevoel een mense lijker behandeling verlangde. De socialis tische bewindsman heeft deze visie als juist overgenomen en dus op aandrang van de beide Eerste Kamerleden een ander be leid ingesteld. „Het gaat dus niet. aan dit op de rekening van de minister te schrij ven", aldus mr Van Doorn. Voorts kondigde de partijvoorzitter aan dat het in de bedoeling van de topleiding ligt om de kringen meer in het politieke werk te betrekken, een winstpunt, dat door de vergadering, waaruit een klacht dienaangaande was gekomen, met vreugde werd begroet. „We hebben het plan in de kringen een „politiek gesprek" te gaan voeren en de zuiver organisatorische kwesties desnoods aan enkelen over te laten", zo zei mr Vaii Doorn. De katholiek moet zich meer verant woordelijk voelen voor de gang van zaken op staatkundig terrein en het is voor het kader een taak bij uitstek deze politieke bewustmaking tot gelding te doen bren gen, aldus de partijvoorzitter in zijn toe spraak. De passief medewerkende katho lieken, dat zijn zij, die alleen maar hun stem aan onze partij geven; de weifelaars en die katholieken, die afwijzend tegen over ons staan, moeten overtuigd worden van hun mede-verantwoordelijkheid en van hun plicht en noodzaak tot inzet. Tot hen, die tegenover de KVP afwij zend staan, richtte mr Van Doorn zich met grote klem. Het mag toch wel eens gezegd worden, zo meende hij, dat zij óf hun zaak bezien van groepsbelang uit en dus het algemeen belang niet willen zien, óf dat zij goedbedoelende idealis tische voormannen zijn en hun misleide volgelingen meeslepen. Deze laatste categorie doet niet anders dan de KVP bestrijden. In de „Katholiek iin de P. v. d. A" leest men bijna uitslui tend de letters KVP. Deze P. v. d. A.- groepering speelt volledig samen met „Het Vrije Volk" en de heer Voskuil. En toch propageren zij: niet tegen de KVP, maar voor vrije partijkeuze! „Dwingen wij soms de katholieke arbeider", zo vroeg mr Van Doom zich af- „Zo ja, dan is het prediken van het socialisme ook dwang." „Gij zijt verdeeld en vleugellam", zo wordt ons van deze zijde toegevoegd. „Maar ik zeg U", aldus spr., „bij ons zijn het nuances in de P. v. d. A. hebben de verschillende groeperingen een principieel verschillend uitgangspunt. En daarom zal de KVP nu ook eens haar tanden laten zien en ronduit aan de P. v. d. A. vragen: Hoe zit dat bij U met die groeperingen? Denkt Vos als Ruygers, denkt Goedhart als Scheps?" Een werkelijk christelijke politiek is altjjd vooruitstrevend, maar vooruit strevend is niet altijd identiek met socia lisme, dat al mag het ons een kleine stap in de goede richting gebracht hebben nimmer kan bewijzen, dat dit streven het is geweest, dat de doorbraak gefor ceerd heeft. Want bracht niet de katho lieke visie ons in het begin van de P.B.O.; redde deze niet het persoonlijk eigendom en de rechten van het individu; is zij er niet de oorzaak van geweest, dat de socia listen het extreme staatssocialisme hebben laten varen; heeft zij het subsidiariteits beginsel niet gebracht binnen de Hjnen der regering; heeft deze visie voorts niet be werkstelligd, dat thans de particuliere bouw boven overheidbouw primair wordt gesteld en is zjj het tenslotte niet geweest, welke bewerkstelligde, dat de socialisten gingen nadenken over de zorg voor het gezin en aandacht schonken aan het grote gezin? „Dat noem ik de doorbraak", aldus riep mr Van Doorn uit, „naar een maat schappij, waar ruimte is voor de persoon lijke vrijheid en waar het geweten en de liefde een juiste plaats innemen!" „Onze roeping is", aldus besloot de partijvoorzitter zijn waardig voorgedragen en met enthousiasme begroete toespraak; „het tot gelding brengen van de christe lijke visie ten aanzien van staat en volk Niet isolerend, vaak anderen ontmoetend, maar met als basis een eigen huis, waar van de inrichting verbeterd kan worden de innerlijke structuur veranderd zal wor den en wel zo dat er meer samenwerking in de partij en meer samenwerking vèn dw partij mèt haar vertegenwoordigers en de katholieke burgers mogelijk gemaakt wordt. De Statenverkiezingen moeten onder strepen dat de eenheid der katholieken en het herstel der KVP al bereikt is. Wij moeten Europa en dus ook ons land zo'n (Var onze correspondent). Het befaamde natuurreservaat „Campi- na" onder de gemeente Boxtel, is Zondag middag door een ernstige brand geteis terd, waardoor ca 20 ha. aan heide en vliegdennen verloren zjjn egaan. De ver moedelijke oorzaak schijnt te zijn, dat een drietal jongens een brandende sigaret ach teloos heeft weggeworpen. Tegen half zes rukte onder leiding van commandant J. Bastings de Boxtelse brandweer na het eerste alarm terstond uit met haar neveltankwagen en twee normale blusvoertuigen. In het natuurre servaat waren toen 10 ha aangetast door het vuur, dat onder aanwakkering van de felle Noord-Oostenwind zich snel uitbreid de in de richting Oisterwijk. Het gevaar van omvangrijke uitbreiding van de brand maakte het nodig de brandweren van Ois terwijk, Den Bosch en Oirschot eveneens te alarmeren. Doch van deze drie heeft slechts de eerstgenoemde brandweer moe ten ingrijpen. Ook het personeel der Ned Spoorwegen bood de behulpzame hand. Op het terrein van de brand bevond zich o.a. burgemeester dr M. van Heivoort, die per mobilofoonwagen mede leiding gaf aan het blussingswerk. dat er vooral op gericht was het rijke bosreservaat te be houden. Een gelukkige omstandigheid (Van onze correspondent). Er zijn thans aardappelrassen gekweekt, die resistent zijn tegen de gevreesde aard appelmoeheid. Voor de Veenkoloniale ge bieden is dit uiteraard van uitzonderlijke betekenis. Wat in 1947 evenwel is mislukt zal thans, na de jongste resultaten van het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen, geschieden. Met medewerking van alle negentien aardappelmeelfabrie ken zal worden opgericht een instituut voor het kweken van aardappelrassen. Op een nieuwe proefboerderij, die voor dit doel wordt aangekocht, zullen te zijner tijd aardappelrassen gekweekt worden die bestand zijn tegen het aardappelmoe- heidsaaltje. Het gaat er om soorten te kweken, die een zo hoog mogelijke op brengst bij een zo goed mogelijk gehalte leveren. De commissie van voorbereiding is inmiddels aan het werk gegaan. bleek, dat zich in het aangetaste complex weinig bos bevond, zodat het vuur geen al te grote schade kon aanrichten, al wer den dan ook, zoals gezegd. 20 ha heide en vliegdennen in de as gelegd. Tegen 9 uur Zondagavond had men het vuur jredwon- gen. 1 In de Julimaanden van 1947 en 1948 werd dit in den lande bekende natuurreservaat eveneens door brand geteisterd. Het ver lies aan bossen was toen zeer groot en de schade evenredig. gestalte geven, dat een Christelijk leven op de goede wijze geleefd kan worden Daarvoor is een sterk gezamenlijk op treden in eenheid van staatkundig ver band nodig. „Laten wij", zo richtte mr Van Doorn een gloeiend appel tot hel Amsterdamse kader en daarover heen tot alle katholieke kiezers van Nederland „evenals een Schaepman en anderen dat deden onze taak als katholieke voor mannen begrijpen"! Mgr A. H Konings S M.A.. de nieuw benoemde bisschop van Keta, zal de bis schopswijding ontvangen op 1 Mei in de parochiekerk van zijn geboortedorp Por- terholt. (Van onze Limburgse redacteur) Vannacht heeft 'n hevige brand de Sociëteit der Afrikaanse Missiën zwaar getroffen. Het grote missiehuis van de Nederlandse provincie dezer congregatie in Cadier en Keer is namelijk totaal door het vuur verwoest en het enige lichtpunt daarbij is. dat niemand van de bewoners van het grote complex op de Keerderberg, dat o.a. tweehonderd studenten herbergde, er het leven bij heeft ingeschoten. Maar voor het overige hebben de bewoners slechts het vege lijf kunnen redden en wat goederen, die zij voor de hand weg konden grijpen. Om half één vannacht was er nog niets ramp, maar hoe zij ook urenlang hebben- te bespeuren. Een pater, die toen thuis kwam heeft niets brzonders orftdekt. Een half uur later echter sloegen de vlammen uit een der zijtorens van de kapel Ter stond werd groot alarm gemaakt zodat in minder dan geen tijd alle bewoners waren gewekt. Daarop volgde een sauve qui peut. De brand immers was blijkbaar ontstaan in de bibliotheek welke boven de kapel lag en slechts door een dunne muur was gescheiden van de slaapzaal In de grote hoeveelheid boeken en het vele houtwerk vonden de vlammen gretig voedsel, zodat zij met ontstellende felheid aangroeiden en het ganse gebouw al spoedig bedreig den, De brandweren uit Maastricht en Ge leen waren spoedig op de plek van de Uit Los Angeles wordt bericht, dat Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdag, vJjc" gend in 'n „Sabre"-straaljager, bij 'n duikvlucht boven de Majove-woestijn, de geluidsbarrière heeft doorbroken. De „Sabre" was 25 minuten in de lucht en de Prins hanteerde het grootste gedeelte van de tijd de stuurknup- pcl, ook tijdens de duikvlucht. Invlieger Joe Lynch vergezelde de Prins tijdens de vlucht. Hij liet zich na afloop waarderend uit over de vliegerscapacitei ten van de Prins, van wie hij zeide dat hij zeer goed vloog en gedurende de ge hele vlucht zeer kalm was geweest. Prins Bernhard verklaarde, dat 't door breken van de geluidsbarrière niet bijzon der sensationeel was. Wel vond hij het zeer interessant om het overschrijden van de geiuidssnelheidsgrens op de snelheids meter af te lezen. Hij maakte tijdens de vlucht ook een aantal loopings. De Prins zeide later, dat dit het snelste vliegtuig was geweest, dat hij tot nu toe had bestuurd. De maatschappij, die de „Sabres" bouwt, gaf de Prins de eer. het eerste lid ener Koninklijke familie te zijn. dat de geiuidssnelheidsgrens had over schreden. De snelheid was 10 pet meer dan die van het geluid De heer J. H Ktndel- berger overhandigde Prins Bernhard het lidmaatschapsbewijs van de „Club der geluidsbarrière-doorbrekers". Later op de dag maakte de Prins een tweede vlucht, ditmaal met een Ameri kaans marinevliegtuig, waarschijnlijk een „North American T 28-B", een eenmoto- rig opleidingsvliegtuig. Hij werd verge- Senator McCarthy lieeft Zaterdagavond in een toespraak verklaard door le zullen gaan met zijn „strijd tegen het communisme in de Ver. Staten". De senator zeide, dat men door het „geschreeuw en lawaai van de vorige week" handig de aandacht had afgeleid van de vraag wie majoor Irving Peress „een mooi baantje had gegeven en tenslotte voor eervol ontslag had gezorgd, ondanks het feit dat men wist dat hij communist was McCarthy verklaarde zich wel bereid tijdelijk zijn voorzitterschap van de" sub commissie voor het tegengaan van on Amerikaanse bedrijvigheid prijs te geven, wanneer het tot een onderzoek van zijn geschil met de minister voor het Ameri kaanse leger, Stevens, komt. De democratische senator William Ful- bright heeft intussen weer nieuwe olie op bet vuur gestort door te verklaren ervan overtuigd te zijn, dat de leden van Mc Carthy's onder-commissie vrije toegang hebben tot de kaartsystemen met vertrou welijke gegevens van de Amerikaanse federale recherche (F.B.I.), en dat hun ook fiklichtingen worden verstrekt, waarvan nog niet is onderzocht of zij wel met de waarheid overeenstemmen. „Daarom krijgt de F.B.I- van mij ook geen inlichtingen meer", aldus Fulbright Hij is de eerste senator, die tot deze stao is overgegaan, en eveneens het eerste senaatslid, dat zijn stem uitbracht tegen het beschikbaarstelien van een bedrag van 200.000 dollar ter bestrijding der kosten van McCarthy's onder-commissie. Vice-president Richard Nixon heeft Zaterdag de leider der Amerikaanse demo cratische oppositiepartij, Adlai Stevenson van antwoord gediend in verband met uit latingen van laatstgenoemde als wordt „de republikeinse partij voor de helft door McCarthy en voor de andere helft door president Eisenhower beheerst." „Mannen, die in het verleden goed werk hebben gedaan door het opsporen van communisten, hebben, door ondoordachte uitlatingen en aanvechtbare ondervra- gingswijzen, eerder zichzelf in het geding gebracht dan de zaak, welke zij zo warm voorstaan," aldus Nixon: „Zij hebben hier door niet slechts de aandacht afgeleid van het communistische gevaar, doch zij heb ben tevens degenen, die er in de eerste plaats naar streven de regering-Eisen- hower afbreuk te doen, in de kaart ge speeld door de aandacht van het volk af te leiden van het grote, van vooruitstre vende geest getuigende regeringspro gramma van Eisenhower c.s." Nixon vervolgde: „Eisenhower is niet slechts de leider van zijn partij, doch hij geniet ook het vertrouwen en de steun van de grote meerderheid der Amerikaanse bevolking, ongeacht of zij republikeins of democratisch is." Prof. Albert Einstein, de beroemde natuurkundige die Zondag 75 jaar is ge worden, heeft er Zaterdag in een schrifte lijke verklaring bij intellectuelen op aan gedrongen „samenwerking te weigeren in elke onderneming, die de constitutionele rechten van het individu schendt." Dit slaat, zo zeide Einstein, in het bijzonder op onderzoeken „waarbij het persoonlijke leven en de politieke sympathieën van de burgers betrokken zijn." zeld door kolonel A. T. House, van de Amerikaanse luchtmacht. Op ongeveer 2700 meter hoogte sloeg, vermoedelijk door een mankement in de benzineloevoerleiding, de motor van het toestel af. De kolonel nam toen de bestu ring van de Prins over en hjj slaagde er in de machine behouden op de luchthaven van Los Angeles aan de grond te zetten. Het bezoek van Z K, H, aan California zou waarschijnlijk met één dag verlengd worden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft als eerste lid van een Koninklijke familie de ge luidsbarrière doorbroken. We zien de Prins hier na de vlucht welke werd gemaakt in een TP-86 „Sabre", de nieu we tweepersoonsstraalti ainer van de Amerikaanse luchtmacht in gesprek met zijn begeleider, testpiloot Joe Lynch. ezwoegd, wie aan redden dacht, moest zich teleurgesteld zien, om drie uur ston den niet veel meer dan de zwaar gebla kerde muren overeind, de rest was vrijwel geheel verloren gegaan. Een van de paters is er nog met levens gevaar in geslaagd het Allerheiligste uit de kapel te redden. Om drie uur was men de brand in zo verre meester, dat met het nablussen kon worden begonnen. En vanmorgen om 9 uur duurde dat nog altijd voort. Een grauwe rook hing toen nog steeds over de Keerderberg en op de rijksweg liepen doelloos, paters en studenten heen en weer Geen wilde eigenlijk de plek ver laten. De jongens zouden vandaag waar schijnlijk naar huis gaan. zodra zij kleding zouden hebben gekregen. Heel het missiehuis is verloren gegaan met uitzondering van het opzij gelegen zusterhuis. De nieuwbouw, welke wordt geleid door architect Swinkels heeft ook niet de min ste schade opgelopen. Ze'fs de directiekeel die vlak naast het verBrande gebouw stond bleef intact. Mgr Pauiussen die in woonde, was niet thuis, echter geheel uitgebrand. Het gebouw was ongeveer een eeuw oud. Alles was verzekerd. het missiehuis Zijn kamer is halve Vannacht omstreeks kwart over één is een personenauto met twee inzittenden op de smalle Weesperzijde te Amsterdam ter hoogte van de behangselpapierfabriek R. en D. in de Keulse Vaart gereden. De politie, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, ontdekte eerst na drie kwartier dreggen de op zijn kop liggende wagen. Met behulp van een takelwagen van de brandweer bracht men hem toen op het droge, maar voor de twee inzittenden, de 43-jarige G. J. V. uit Maarsbergen en de ongeveer 25-jarige mevr. H. v. R. uit Zeist, kwam de redding te laat. Beide slacht offers waren gehuwd; hun stoffelijk over schot is overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis. De radlo-artist Jan de Cler, die met zijn wagen op de Weesperzijde reed en uit de richting Utrecht kwam, zag als eerste de personenauto, welke uit tegengestelde richting kwam, onverwacht de vaart tn- rijden. Hij alarmeerde terstond de politie waarna zijn collega Rijk de Gooyer met een andere burger en twee politie-agenten te water sprong om te pogen de inzitten den te bevrijden Geen van hen slaagde er evenwel in de auto tn het water te ont dekken. Eerst na ongeveer drie kwartier vond de politie de wagen in het midden van de vaart. Rijk de Gooyer werd door de koude van het water bevangen en is later in het zie kenhuis op verhaal gekomen. Overzicht van het als een fakkel brandende missiehuis te Cadier en Keer, dat vannacht totaal door het vuur werd verwoest. De H. Vader is lijdende aan een ver nauwing van de maaguitgang, zo luidt thans de meer nauwkeurige omschrijving, welke van 's Pausen ziekte wordt gegeven. Deze vernauwing maakt, dat de Paus nog steeds slechts heel kleine hoeveelheden voedsel binnen kan houden. Nu en dan krijgt de H. Vader een thee lepel van een extract van druiven en een soort bananen-pasta. De Paus was gisteren weer een paar uren op in een ligstoel. Zondag hebben de ongeveer 120.000.000 kiezers van de Sovjet-Unie hun stem uit gebracht voor de 1.331 afgevaardigden naar de opperste sovjet. Zoals gewoonlijk is natuurlijk 99 procent van de kiesgerech tigden opgekomen. De dag werd als een nationale feestdag gevierd en overal hin gen de vlaggen uit. In ieder district was slechts één candi- daat. Men kon een negatieve stem uit brengen door een andere naam in te vul len of het stembiljet blanco in de bus te werpen. Bij enkele steekproeven consta teerde de correspondent van Reuter, dat de stemmers geheel vrij waren een ne gatieve stem uit te brengen, zonder dat hun identiteit bekend werd. Er waren stemhokjes. De nederlaag voor Stil. de communis tische candidaat die slechts 30 000 stem men vooruit is gegaan terwijl de opkomst der kiezers 20 pet groter was, ts veel betekenend temeer waar Stil een van de jonge communisten Is, op wie, als hoofdredacteur van de Humanité. ten zeer ste de aandacht is gevestigd. Madame Peyrolles verwierf 138 394 stem men, in plaats van de 29.010 bij de eerste stemming. Stil, die de eerste keer 97.842 stemmen had behaald en wiens verkiezing reeds als een feit werd beschouwd, kon het slechts tot 125.957 stemmen brengen, ondanks de grotere opkomst en ondanks het feit, dat een 5000 stemmen der socia listen op hem werden overgebracht. De socialistische candidaat. die, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, om oppor tunistische redenen werd gehandhaafd, bracht het tot 20.803 stemmen een achteruitgang dus van 5581 stemmen. De invloedrijke radicale leider René Mayer heeft Zaterdag gedreigd de rege ring „omver te werpen" door zijn minis ters uit de regering te nemen, als de ronferentie van Genève zou worden ge bruikt als excuus om het debat in de nationale vergadering over de bekrachti ging van het E.D.fï - verdrag opnieuw uit te stellen Sprekende op het congres van dp radieale partij te Partis, zeide Maver. dat verwerping van de EDO. een ramp zon zijn en er toe zou leiden dat Amerika zich uit Europa terugtrekt. De vier radicale ministers in de huidige Franse regering en twee van de drie radicale staatssecretarissen zijn vóór de E.D.G. Naar verluidt heeft Maver eerst met enkelen van hen gesproken voor hij zijn dreigement uitsprak Hun terugtrek king uit bet kabinet zou zeket een rege ringscrisis betekenen. In en om Parijs hebben tegenstanders van de E D.G. Zondag bloemen en kran sen gelegd bij oorlogsgedenktekens Oor spronkelijk was door een aantal vooraan staande Fransen, onder wie Daladier. op geroepen tot een demonstratie bij de Are de Triomphe en een mars over de Champs Elyseés. De demonstratie werd echter ver boden Zaterdag werden bloerren neerge legd bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. Er deden zich geen Incidenten voor. Ongeveer veertig internationale katho lieke organisaties zijn gelijk gemeld te Parijs bijeen om een gemeenschappelijk standpunt te bepalen ten aanzien van de invloed, die de technische ontwikkeling woordingen gestelde rede heeft de Franse oud-minister van buitenlandse zaken en grondlegger van het plan der Europese eenwording, Robert Schuman, een uileen- zetting gegeven van de gevolgen, die de heeft op de moderne mens: het probleem,techniek heeft op de verhoudingen der dat de H. Vader in Zjjn Kerstboodschap van 1953 aan de orde heeft gesteld. De II Stoel heeft mgr Pavan als Zjjn bijzondere waarnemer gezonden. De eerste zitting van het congres, dat enige dagen zal duren, werd bijgewoond door de aartsbiss-hop van Parijs, kardinaal Feltin, de Pauselijke nuntius te Frankrijk, mgr Marella, en de pauselijke waarnemer bij de Unesco, mgr Sensi. Verschillende Nederlanders bevonden zich onder de afgevaardigden, als verte genwoordigers van een groot aantal Ne derlandse katholieke organisaties. Onder hen bevonden zich pater M. Bogaartz S.J., aalmoezenier van de pers, de heer J. Alders, mgr dr A. Ramselaar, mej. Hen driks en oud-minister dr Albregts. In een eenvoudige en in oprechte be mensen onderling. Tijdens de openingszitting werd een brief voorgelezen van mgr Montini in naam van de H. Vader geschreven. Daar in wordt gezegd, dat de H. Vader met grote belangstelling dit congres zal vol gen, omdat dit een eerste poging bete kent zijn Kerstboodschap var vorig jaar uit te werken. Nogmaals wijst de pause lijke pro-secretaris er op, dat eeuwige be ginselen in alles de voorrang moeten beb- ben. De moderne technocratie noemt hij een bijzondere vorm van materialisme. Het schrijven zegt, dat de H. Vader Zijn gebeden en werken opdraagt voor de ver wezenlijking van de doeleinden en voor het welslagen van deze bijeenkomst. Ook dankt de Paus bij deze gelegenheid voor de vele blijken van medeleven, die hij tij dens zijn ziekte heeft mogen ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1