Dichte zeegaten veroorzaken voor- en nadelen Zeeuwse oesterteelt met dood steek bedreigd 1 Gevechten om Dien Rien Phoe hevig opgelaaid bic**® De Stem der Kerk Engelse torpedoboot zat vol munitie auna Ik ZAG het LAND VAN TITO Het godsdienstig leven der onderdrukte Joegoslaven Vrienden van het Muiderslot herstellen oude traditie D :S^">S»Shïï .K.°! !WK»«f Verdwijnende zandbanken gaan strand verbreden Regeling Perzisch oliegeschil op handen? Engelse reders kampen al met concurrentie Tot dusver zwaarste slag van de gehele strijd in Indo-China *;ld7\T7o'.« '51: Voor-overleg inzake Geneefse conferentie Handel tussen Oost en West Scelba waarschuwt ambtenaren Enquête in Parijse kerken De Velser affaire België stemt 11 April Chauffeurs maakten ruzie op overweg Noorse kroonprinses zeer ernstig ziek DINSDAG 16 MAART 1954 PAGINA 3 Nadelen V oordelen Groep maatschappijen zou recht van vervoer en verkoop krijgen Invloed op stormvloedhoogte Aandeel in wereldvloot loopt terug K SUBSIDIëRING WESTDUITSE SCHEEPSBOUW Besprekingen uitgesteld STEMMING IN KARINTHIë SOCIALISTISCH SUCCES Nederland een warm voorstander In verband met schandaal BETOGINGEN TE SEVILLA Manifest voor de Vasten (Saint-Flour) Episcopaat contra Regering (Oostenrijk) Eisen der 20ste eeuw (Bordeaux) BERGINGSMAATSCHAPPIJ CONTRA STAAT Opnieuw vrijspraak voor politiemannen geëist III (Slot) Twintig ion dieptebommen Trein verbrijzelde toen vrachtauto Acte getekend (Van onze Haagse redactie) Na zijn arrestatie door kapitein Moulavi wordt Hoessein Fatemi, de minister van Buitenlandse Zaken van ex-premier Mossadeq door journalisten ondervraagd. Enige uren, nadat hij was gearresteerd werd Fatemi neergestoken, toen men hem naar een gevangenis overbracht en hij werd aangevallen door een woedende menigte. De afsluiting van de zee-armcn zal moe ten worden gecompleteerd door een aantal kunstwerken en secondaire afdammingen achter de afsluitdammen- Alleen op die wijze zal het mogelijk z(jn een verhoogde veiligheid te combineren met de beharti ging van belangen, die verband houden met de water- en jjs-afvoer, de scheep vaart en de visserij. De Delta-commissie heeft by haar kostenraming hiermee reke ning gehouden. Zij stelt zich voor in een volgend interim-advies uiteen te zetten, welke werken dit zouden moeten zijn, waar ze moeten komen en in welke volg orde ze naar haar oordeel uitgevoerd dienen te worden. Inmiddels geeft zij nu reeds aan, dat in de afdamming van het Haringvliet ge legenheid gegeven zal moeten worden om drijfijs en water uit Maas en Waal te lozen. Wanneer de lozing tijdens een stormvloed zal zijn gestremd, hebben de afgesloten zeearmen voldoende capaciteit om zonder dat de waterstanden er ge vaarlijk ihoog op zullen lopen de hoge afvoeren van de rivieren en het uitslag- water van de polders te bergen. Er zullen echter ook voorzieningen moeten worden getroffen voorzover de gebieden, die op de af te sluiten zee-armen lozen, door het wegvallen van het tweemaal daagse laag- water in hun normale afwatering zullen worden belemmerd. De afsluiting zal ernstige gevolgen hebben voor de visserij en de schelp dierkwekerij. De totale beroepsvolking, die daardoor getroffen zal worden telt ruim 2000 zielen. De afdamming van de Oosterscheide zal de ondergang van de oesterteelt aldaar betekenen. De Com missie meent dan ook, dat zorgvuldig moet worden nagegaan, of bij afdoende verzekering van de veiligheid een moge lijkheid te vinden is om het lonend be staan van de oesterteelt jaarlijkse uit voerwaarde 4 millioen in enigerlei vorm te bestendigen. In ieder geval zal de Commissie zich beraden in hoeverre ernstige schade voor bedrijven kan wor den beperkt. Voor deze schade dienen tegemoetkomingen te worden verleend. Hiertegenover staan tal van bijkomende voordelen. De eilanden worden onderling en met de vaste wal verbonden. Dat zal er de economische en sociale mogelijk heden vergroten. Mede zal dit worden be vorderd door de opheffing van het tekort aan zoet water. De afdamming schept namelijk de gelegenheid om in het Zuid westen van het land een zoetwaterreser voir te vormen. Dat is zowel voor de industrie als voor de land- en tuinbouw van belang. Door langs de Rotterdamse Waterweg meer opperwater tot afvloeiing te brengen zou bovendien ook hier de zoutwatergrens kunnen worden terugge drongen, hetgeen van niet te onderschat ten betekenis is voor de strijd tegen de bodemverzilting- Ook zijn in het te vor men zoetwaterbekken verscheidene gron- Volgens bevoegde kringen te Washing ton zou de regeling van het Engels-Per zische oliegeschil nog slechts een kwestie van hoogstens enkele weken zijn. Een de legatie, welke een internationale groep van acht van de grootste oliemaatschap pijen vertegenwoordigt, staat op het punt naar Teheran te vertrekken. Zij neemt voorstellen mede, welke gemakkelijk door de Perzische regering aanvaard zullen kunnen worden. Deze voorstellen kunnen als volgt wor den samengevat: 1). De Perzische regering zal een bedrag van ongeveer 100 millioen ontvangen, waardoor zij in staat zal zijn aan haar onmiddellijke verplichtingen te voldoen. 2). Er zal een overeenkomst gesloten worden met de Perzische regering, waar door de groep maatschappijen het recht van vervoer en verkoop van de Perzische olie zal krijgen. 3). Er zal een overeenkomst gesloten worden, waarbij een regeling getroffen wordt voor de bedragen, welke de Per zische regering nog verschuldigd is aan de Anglo Iranian Oil Co. Naar het schijnt heeft de Amerikaanse regering, op grond van de zekerheid, welke het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken had, dat er over deze drie punten overeenstemming zou worden be reikt, de vorige week boven de 8 45 mil lioen, welke in September j.l. aan de Per zische regering zijn toegestaan, een voor schot van 8 6 millioen verstrekt. den gelegen, waarvan de drooglegging meer dan thans aantrekkelijk wordt. Hoe wel de omvang hiervan beperkt is, zal daartegenover indien men het systeem van versterking der bestaande dijken toepast juist een aanzienlijke opper vlakte cultuur-land verloren gaan. Boven dien zullen de af te dammen wateren meer dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de recreatie (watersport). Tenslotte zal door het vervallen van de getijstromen een veiliger en regelmatiger vaart op de af te dammen rivieren worden aangebracht en door het constante waterpeil zullen ver schillende havens beter bruikbaar zijn. Ook op de stormvloedstanden op zee en de breedte der stranden zal de afdamming van de zeegaten invloed hebben. De eerste zullen in de omgeving van de dammen een verhoging ondergaan. Nabij de Waterweg en de Westerschelde zal deze verhoging echter niet meer bedragen dan enkele cen timeters. Het voor de zeegaten gelegen bankengebied zal geleidelijk verdwijnen tengevolge van de stroomverandcringen, de gewijzigde zandverplaatsing en het wegvallen van de zandaanvqer vanuit de zee-armen. Het thans aanwezige zand zal langzaam naar de kust worden gedreven, hetgeen een verbreding van het strand be noorden Westkapelle zal veroorzaken. De Liverpoolse reders hebben een waar schuwing laten horen, dat de Engelse scheepvaart in de toekomst het hoofd zal moeten bieden aan grotere buitenlandse concurrentie, welke haar vooroorlogse kracht weer heeft bereikt. In het jaar verslag 1953 van de Liverpoolse Reders vereniging wordt gezegd, dat in 1952 Duitsland en Japan vrijwel geen concur renten waren. „Zij keren thans krachtig terug en moeten beschouwd worden als een toenemende concurrentiefactor", al dus het rapport. De Engelse scheepvaart zal tegen de nieuwe overzeese concurrentie niet ge makkelijk haar tegenwoordig aandeel in de wereldhandel kunnen handhaven. Ar gentinië, Liberia en Panama behoorden tot de landen met de grootste ontwikke lingen van de koopvaardijvloot sedert 1936. Verder kwamen grote tonnagetoe nemingen voor in Brazilië (97 pet), Dene marken (83 pet), Noorwegen (74 pet) en Zweden (148 pet). De Westduitse koopvaardijvloot had verleden jaar .een omvang van minder dan de helft van voor de oorlog. De Ja panse koopvaardijvloot was echter reeds tot meer dan tweederden van haar voor oorlogse sterkte aangegroeid. In het rapport wordt omtrent de toene mende overzeeso concurrentie medege deeld, dat Engeland verleden jaar 25 pet bezat van de zeeschepen van meer dan 2000 brt in de wereld tegen 29 pet in 1936 en 33 pet in 1929, Voor de eerste wereld oorlog bedroeg het Engelse aandeel 50 pet. De Vietminh-opstandclingen hebben Maandag het ingesloten bergfort Dien Bien Phoe wederom vele malen hevig aangevallen. Het werd de zv aarstc slag in de zeven en een half jaar durende strjjd in Indo-China. Iedere stormaanval werd uitgevoerd met strijdkrachten ter sterkte van een regiment. De aanvallende troepen werden ondersteund door artille rie, die onlangs in aanzienlijke hoeveel heden uit China is aangevoerd. De artil lerie-beschieting is voor vele Franse en Vietnamese verdedigers een nieuwe er varing, daar de Vietminh tot dusver hoofdzakelijk van mortieren gebruik maakte. De Franse artillerie bracht de aanvallers zware verliezen toe. Iedere aanval van de rebellen werd ondernomen door een muur van zeer explosieve granaten en machine geweervuur. Het moreel van de bezetting wordt prachtig" genoemd. Kolonel De Castries, corpmandant sedert de stad op 20 Novem ber 1953 in Franse handen viel, zeide vol vertrouwen te zijn, dat de strijd tot een zegevierend einde zal worden gebracht. Met vliegtuigen, die door de Ameri kanen zijn versterkt, is Zondag een batal jon parachutisten ter sterkte van 700 man boven Dien Bien Phoe neergelaten ter versterking van het Frans-Vietnamese garnizoen Kolonel de Castries beschikt over 'n sterke mobiele gepantserde strijd macht, die klaar staat om eventuele wig gen in de linie op te ruimen. Vele diplomaten te Saigon zijn van oor- .Pe Westduitse scheepsbouw zal finan ciële steun van de overheid blijven krijgen in verband met de hoge grondstoffenprij- zen en omdat de meeste werven niet uit eigen middelen het bouwen van schepen kunnen financieren. Het Westduitse minis terie voor Vervoer deelde mede, dat dit het resultaat is van besprekingen tussen regeringsautoriteiten, vertegenwoordigers van de Bank Deutscher Lander, de maat schappij voor wederopbouwleningen en de scheepvaartmaatschappijen. Omtrent de omvang van de financiering met openbare middelen zijn geen bijzon derheden bekend. Bovenbedoelde steun betreft slechts rechtstreekse financiële? hulp, welke tot dusverre verleend werd in de vorm van belastingconcessies, welke laatste naar in het voornemen ligt, eind September zullen ophouden. sis U dus vooit- voeh men me - maagpij Q I duiena SU*K<" oDiispea, - - dT cachet-(ouwel-)voim heelt i hb aevoelige magen jj^ipn-leveicincisi do I smaakloos,l Isnei, zekert maag-C deel, dat de Vietminh bevel heeft gegeven de omsingelde bergstelling met alle kracht aan te vallen om haar politieke positie op de aanstaande conferentie te Genève te vers-terken. Militaire waarnemers zeiden, dat de Vietminh beter een maand met de aanval had kunnen wachten, daar zware regen val de positie van de verdedigers dan be moeilijkt zou hebben. Hun loopgraven zouden dan misschien vol water zijn ge lopen en de verdedigers zouden geen steun gehad hebben van vliegtuigen. Z:i opperden de mogelijkheid, dat communis tische politici hebben doorgedreven, dat de aanval nu plaats vindt. De Frans—Vietnamese besprekingen te Parijs, die na een onderbreking van 48 uur heden, Dinsdag, voorgezet zouden worden zijn voorlopig uitgesteld tot een niet nader genoemde datum. Volgens welingelichte kringen wensen de Fransen eerst de Viet namese voorstellen nader te bestuderen. Diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië. Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg zjjn Maandag te Londen beraadslagingen begonnen over hun op de komende besprekingen te Ge nève aan te nemen houding. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat Groot-Brittannië er naar zou streven te Genève overeenstemming met de communisten te bereiken over een her eniging van Korea door het uitschrijven van vrije verkiezingen voor een regering voor dit gehele gebiedsdeel. De gemeenteraadsverkiezingen, welke Zondag in de Oostenrijkse provincie Ka- rinthië zijn gehouden, hebben een over winning voor de sociaal-democraten opge leverd. Zij gingen wat stemmenaantal be treft 11 procent vooruit. Zij kregen 1.246 van de 2.830 zetels, tegen 1.124 in 1950. De R K.-volkspartij, die tezamen met de socia listen in de federale regering is vertegen woordigd, kreeg 317 zetels, tegen 890 in 1950. De rechtsgeoriënteerde liga van on- afhankelijken behaalde 115 zetels, tegen 495 in 1950. De verbonden lijst, waarmee de volkspartij in vele plaatsen met de liga uitkwam, won 495 zetels. In 1950 bestond een dergelijke verbonden lijst nog niet De communisten tenslotte zagen hun ze telaantal verminderen van 30 tot 20- De economische commissie voor Europa heeft de debatten over de handel tussen Oost en West tijdelijk gestaakt teneinde de delegatie van Engeland en die van de Sowjet-Unie in de gelegenheid te stel len een gemeenschappelijke resolutie over dit onderwerp op te stellen. Evenals Engeland heeft de Sowjet-Unie thans voorgesteld de commissie voor de ontwikkeling van de handel der econo mische commissie voor Europa, die in vijf jaar niet heeft vergaderd, weer bijeen te roepen. Dit voorstel werd gesteund door de delegaties van Italië, Zwitserland en Nederland. Het hoofd van de Nederlandse delegatie bij de conferentie heeft verklaard, dat Nederland een warm voorstander is van elke activiteit die zou kunnen leiden tot uitbreiding van de handel tussen West en Oost-Europa. De Italiaanse minister-president, Mario Scelba, heeft Zaterdag de dag der voorzetting van het proces, dat zich be weegt rondom het verscheiden van een 23-jarig Italaans meisje, waarvan is ge zegd, dat zij na orgieën, door toepassing van verdovende middelen, in zee aan de verdrinkingsdood zou zijn prijsgegeven, en bij welk schandaal de namen van ver schillende vooraanstaande Italianen zijn genoemd de hoofden van alle regerings departementen bijeengeroepen, waarna hij hen in krachtige termen heeft toegespro ken en hun heeft medegedeeld, dat de regering voornemens is het gehele Ita liaanse bestuursapparaat grondig te her zien. „Wij moeten de oude, goede tradities weer in ere herstellen. De ambtenaren moeten het publieke vertrouwen herwin nen door strikt eerlijk te zijn en gewe tensvol te handelen", aldus Scelba- Zondag is in het gehele Bisdom Parijs een onaangekondigde enquête ge houden onder de katholieke kerkgangers. In alle kerken werden onder alle H.H. Missen, na voorlezing van een desbetref fende boodschap van kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, aan de aan wezigen vragenlijsten uitgereikt, die ter stond ingevuld en ingeleverd moesten worden. Dit onderzoek had ten doel, gegevens te verkrijgen voor een statistiek over vervulling der kerkelijke plichten en de personalia der practiserende katholieken, hun werkkring en gezinsomstandigheden! Een dergelijk onderzoek is vorig jaar te Saint Etienne en Marseille ingesteld. Volgens de uitkomsten van dat onder zoek practiseerde ongebeer vijftien pro cent van de „gedoopte" bevolking. Wat de arbeiders betreft, bedroeg dit percen tage slechts drie. Te politie te Sevilla is Maandagachtend met gummistokken opgetreden tegen stu denten, die een betoging hielden tegen een verhoging van de tramtarieven. De demonstranten wierpen twee tramwagens omver. Rond het middaguur was de poli tie de toestand meester. E kortste vastenbrief die wij ons herinneren ooit te hebben gezien, is die van mgr. Marty, Bisschop van Saint-Flour (Frankrijk). De tekst kan ge makkelijk drie maal in een kranten kolom worden ondergebracht. De vorm is die van een manifest. Hier volgen de aanhef, en enkele citaten: „De Vasten is een tijd van boete. Arme Vasten! daar zij niet meer dan twee vas tendagen meebrengt: de Aswoensdag en de Goede Vrijdag. Het is waar dat er iedere Vrijdag ont houding is. Deze is mild genoeg voor allen die zich dan een delicieus visge recht kunnen verschaffen. Op het gebied van boete, zoals in alle dingen, is er de letter en is er de geest. Wij moeten boete doen om drie redenen: om onze zonden uit te boeten, om de slechte neigingen te beheersen, om hen te helpen die in ontbering leven." „De eerste christenen gebruikten alleen brood en water op vastendagen. Zij berekenden de prijs die zij die dag voor de voeding besteed zouden hebben en gaven die besparing aan de armen. Alleen aan anderen geven, wat men zelf te veel 'heeft, dat is slechte liefde-" „Beminde diocesanen, er moet boete worden gedaan. Onze zwakheden en de behoeften van onze broeders roepen om gerechtigheid." HET Oostenrijkse Episcopaat, dat zich met de regering in conflict bevindt betreffende het vraagstuk der zoge naamde Oom-huwelijken of rente-con- cubinaten, heeft besloten van journalis tieke middelen gebruik te maken met een publicatie, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. In dat land bestaat, zoals bij ons, de aldaar van het naziregime afkomstige wet, dat een huwelijk niet kerkelijk mag worden ingezegend vooraleer het voor de Staat is aangegaan. Bovendien bestaat de regeling, dat weduwen, die een staats- rente trekken, deze verliezen, wanneer zij hertrouwen. Aangezien voor vele weduwen het voortduren van de rente practisch een voorwaarde is om te kun nen hertrouwen, heeft de practijk ingang gevonden, dat zij, dus zonder wettig te hertrouwen en haar renten te verbeuren, in concubinaat (met een „oom") gaan samenleven. Deze samenlevingen noemt men rente-concubinaten of oom-huwe lijken. Zij worden van staatswege stilzwijgend toegelaten, en zelf onofficieus bevorderd. De Kerk kan ze niet door huwelijksinze gening wettigen wegens de nog geldende nazi-regeling. Het Episcopaat tracht sinds lang de regering te bewegen tot het ontwerpen van een betere regeling. Tot dusver zon der succes. In October 1953 heeft de Aartsbisschop-Coadjutor van Wenen, dr Franz Jachym, als secretaris van de Oos tenrijkse bisschoppenconferentie, aan de volksvertegenwoordigers in de National- rat en de Bundesrat en de leden der regering een memorandum gezonden om opnieuw het bisschoppelijk standpunt uiteen te zetten. Thans publiceert hij een artikel in het katholieke weekblad „Die Furche", waarin hij onder meer bekend maakt en opmerkt: dat op de uitgezonden 218 memo randa slechts 42 antwoorden zijn binnen gekomen, die dan nog voor verreweg het grootste gedeelte niets anders bevatten dan een bevestiging van ontvangst. De vraag rijst, merkt hij op „of überhaupt de goede wil bestaat zich om deze nood toestand te bekommeren"; dat van verscheidene kanten de opmerking is gemaakt, dat het Episco paat zich had moeten wenden tot de secretariaten der politieke partijen! „Waar gaat een democratie naar toe, wanneer alleen nog maar de secretaria ten mogen denken en oordelen en han delen"; dat, wanneer het zo met de Bis schoppen gaat, de vraag rijst wat de „ge wone staatsbruger" heeft te verwachten „of worden wij Bisschoppen slechter behandeld dan anderen?" eindelijk dat het Episcopaat zich ge dwongen ziet te overwegen, wanneer geen verbetering intreedt, de wet. die een onafhankelijk-kerkelijke inzegening verbiedt, naast zich neer te leggen „in openlijke tegenspraak tot de wet". Dit is het laatste middel, waartoe de Bisschop pen zouden besluiten, verklaart de Aarts bisschop-Coadjutor. maar als de regering ons geen andere keuze laat, moeten wij het gebruiken En hij merkt op, dat wan neer de Staat „in Selbstüberhebung" dan zou pogen zulke inzegeningen geweldda dig te beletten, het in 't canonieke recht voorziene geval intreedt, dat partijen ook buiten aanwezigheid van een bevoegde zielzorger een waar sacramenteel huwe lijk kunnen sluiten. Het artikel besluit als volgt: „Dwin gen wij de Bisschoppen niet tot beslis singen. waarvan zij zich zoals het gehele Jand moet getuigen, waarlijk slechts aar zelend en als laatste middel willen be dienen juist ook weer in het belang van onze staat en ons volk. Zijn func tionarissen roepen anders door hun on begrip ernstige gevolgen op, die met enige goede wil kunnen worden verme den!" VERLEDEN WEEK hebben wij enkele gegevens medegedeeld betreffende nieuwe richtlijnen voor het katho lieke apostolaat in Frankrijk: Parochies opent u! Parochies, verenigt u! Wij beschikken thans over een verkla ring van mgr Richaud, Aartsbisschop van Bordeaux, welke nadere gegevens bevat. Er zijn drie hoofdgedachten: De nieuwe tijd eist nieuwe metho des: „Vele dingen zijn thans mogelijk, die het vroeger niet waren". Een der voornaamste eisen van onze tijd is wetenschappelijke bestudering van het terrein, waarop het apostolaat zich richt: apostolische acties „moeten lang durig en methodisch worden voorbereid zij moeten worden voorafgegaan door een onderzoek vanuit de religieuze so ciologie". De parochiegrenzen moeten worden doorbroken: „Men kan in het midden van de twintigste eeuw niet 't werk van een alleenstaande herder doen, de pa rochianen moeten niet alleen trachten zich om hun kerktoren aaneen te slui ten". Men ziet hieruit, hoe diep het inzicht daar is geworteld, dat de hele Kerk een apostolische gemeenschap is. De gelovi gen moeten niet alleen van de Kerk ont vangen, maar ook aan de wereld geven. J. H. C. CREYGHTON S.J. In Mei 1940 werd de Engelse torpedo- bootjager „Valentine" op de Westerschel de door de Duitsers gebombardeerd. Het schip werd bij Terneuzen aan de dijk ge zet, doch zonk naderhand langzaam weg waarbij het bedolven raakte onder een dikke laag slib. Tijdens de bezetting pro beerden de Duitsers reeds het wrak te lichten, doch zonder resultaat. In 1952 schreef de Bergingsmaatschappij N.V. Gebr. BijkerVan den Oever in op een aanbesteding van het rijk om het wrak op te ruimen, aan de hand van een in 1948 vervaardigde tekening van het wrak en de ligging hiervan. (Advertentie) het unieke vogelpark te Afphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingen Stichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon K 1 720 3300 De Hoge Raad heeft gisteren van cas satieberoep behandeld van de officier van Justitie te Haarlem tegen een vonnis van e rechtbank aldaar, waarbij C- J. B. en Zljn ontslagen van rechtsvervol- g g van het hun ten laste gelegde door- SiImuS*"*» D"itserls van de namen van illegalen. Beiden hadden bekend, maar zich beroepen op overmacht, nl. een order van de illegaliteit en voorts op het al gemeen belang. Volgens hun verklaringen betrof het hier personen, die de voedsel voorziening in gevaar brachten en repre sailles van de vijand uitlokten. Voor de Hoge Raad heeft mr A. Schen kenveld uit Alkmaar het beroep van ds officier tegengesproken. Hij merkte daar bij o.m. op,- dat de verdachten hun boekje niet te buiten zijn gegaan en dat het n:et nodig is aan te tonen, dat het algemeen belang gediend werd. Volgens de juris prudentie van de bijzondere raad van cas satie is het voldoende, aldus pleiter, dat het oogmerk, het algemeen belang te die nen, bestaat. De advocaat-generaal, prof. Langemeyer achtte de zaak volkomen duidelijk. Er is weinig bijzonders voor de dag gekomen in deze zaak, behoudens het tragische daarvan- De beide cassatiemiddelen achtte spr. volkomen ongegrond. Hij concludeer de dan ook tot verwerping van het beroep. In het Belgische staatsblad is thans het koninklijke besluit verschenen betreffende de gelijk bekend op 11 April a.s. te houden algemene verkiezingen. Tegelijker tijd zullen nieuwe provinciale raadsleden worden gekozen. Op 26 April zullen laatst genoemde dan de provinciale senatoren kiezen, waarna de nieuwe kamers op 27 April weer bijeen zullen komen. Hc-t overgrote deel van de bewoners van de provincies Slovenië en Dalmatië is Rooms.Katholiek. Het gevolg hiervan is, dat de gelovigen in genoemde landstreken liet meest te lijden liebben van de terreur en willekeur van Tito eu zijn medewerkers. Het is overal in de wereld bekend, dat het R, K. volk van Joegoslavië onderdrukt wordt en men ergert zich daarover! Te zelfdcr tijd vindt men het evenwel verwonderlijk, dat Tito dc geloofsvervolger bij uitstek alleen niet zelf aangevallen en verslagen wordt, doch zelfs openlijk geëerd en vereerd wordt als vrijheids held en redder van zijn volk! Voor de meeste gelovige vooral R. K. West-Europeanen is de verhouding „Volk-Tito" een probleem geworden, waarvan menigeen denkt de oplossing te kennen. Tito heeft verklaard, en Kij heeft dit punt in de nieuwe grondwet laten op- nemen dat er in zijn land godsdienst vrijheid moet zijn Deze vrijheid bestaat evenwel hierin, dat geestelijke leiders zich moeten bewegen z.g. op hun eigen terrein* het verkondigen van God's woord en het toedienen van de H.H. Sacramenten. Men zegt hier dan ook: „Schoenmaker, blijf bij je leest, en pater, blijf bij je Rozen krans Het Joegoslavische volk is van nature diep-gelovig. Bovendien heeft 't geduren de vele jaren katholieke regeerders gehad, die aan de geestelijken zeer vele facili teiten en volmachten verleenden. Het feit valt niet te loochenen, dat er in het ver leden zéér grote fouten zijn gemaakt, om dat het volk wèl streng godsdienstig is opgevoed, doch er weinig is gedaan voor zijn culturele en sociale verheffing. De Kerk trad ook op als „grootgrondbezit- ster" en had vele mensen in dienst. Wie niet „gelovig" was, kon ook niet werken ep de kerkelijke bezittingen. In de voorbije jaren is het geloof dus tevens „brood winning" geweest. Uit de aard der zaak werd aan de arbeiders niet gevraagd hóe ze wilden werken en leven, maar de taak werd zonder meer opgelegd. Het volk is opgevoed in de geest van het Schrift woord: „Geef aan de Keizer, wat des Keizers is en aan God, wat Gode toe komt De moderne hervormers brengen, letter lijk in schoolboeken, kranten en pamflet ten, alsmede tijdens vergaderingen, de zelfde tekst naar voren. De eerste daad van Toto was daarom, landgoederen (waaronder de bezittingen van de Kerk) te onteigenen en te verdelen, rret de mede deling aan het volk, dat eindelijk recht werd gedaan: de Staat „stal" geen goede ren en gronden, maar legde slechts beslag op datgene, wat vorige generaties zich hadden toegeëigend dus van het volk geroofd, of als „schenkingen" hadden ver worven van staatshoofden, die thans ver dreven waren (Oostenrijk-Hongarije, Italië en Duitsland), Door voortdurend op het zelfde aambeeld te hameren, kan men een bepaalde stelling wel ingang doen vinden In Joego-Slavië ging dit des te gemakke lijker, omdat het volk géén of weinig medezeggenschap had in het verleden; het was niet op politiek of economisch ge bied ontwikkeld. Tito voert zijn strijd ogenschijnlijk on bloedig, hij werkt en komt z.g. op voor de rechten van het Joegoslavische volk. Hierin ligt besloten, dat zij, die het niet niet zijn daden eens zijn, als „volks vijanden" bestempeld worden, die wèl op -.bloedige wijze" uit de weg kunnen wor den geruimd. Dat de katholieke geeste lijken het éérst en het meest verdacht gemaakt worden, ligt voor de hand. Er bestaat z.g.n. godsdienstvrijheid in Joegoslavië, maar Tito wenst die vrijheid slechts te geven aan zijn „isme", waar mee verkondigd wordt, dat ieder voor zich moet weten of hij al dan niet in God wil geloven en Hem wil eren en aanbidden in kerken, die de gelovigen zélf moeten bouwen en in stand houden. Het Titoïsme verbiedt evenwel, dat de godsdienst „kunstmatig wordt aange kweekt"; de jeugd mag dus geen gods dienstonderricht ontvangen buiten de kerk! Wèl worden in de scholen de politieke inzichten van het staatshoofd ingeprent (communistische leer en wordt dag in, dag uit de nadruk gelegd op het feit. dat in vroeger jaren het volk dom gehouden is, m.a.w., dat de kinderen achterlijke ouders hebben. Er wordt openlijk verteld en geschreven, dat de man Christus de eerste en grootste communist was, Die een goede leer verkondigde, maar dat zijn „be dienaren" buiten hun boekje zijn gegaan. En dan volgt de opsomming van de feiten. Geen wonder, dat de jeugd weinig mede lijden heeft met de geeste"jken, die open lijk worden, aangevallen, verminkt of zelfs gedood. Zij zien in een gevangen genomen priester niet direct een misdadiger, maar wel iemand, die in het verleden iets mis daan heeft en thans daarvoor moet. boeten. De ouderen weten wel beter. Om ook deze lieden in hun godsdienstige overtuiging te schaden, heeft de huidige regering een prachtig plan uitgedacht en doorgevoerd. Er is enkele jaren geleden bekend ge maakt, dat vele R. K. geestelijken „vrien den zijn van het volk" en dat zij willen werken in het belang van hun land. Over plaatsingen van priesters hebben op grote schaal plaats gevonden; thans weten de gelovigen niet meer, of hun priesters „fout" (communistisch) zijn of niet; en zo er één in hun parochie mocht zijn, wie deze (van de vier of vijf) dan wel kan zijn' De kerken in Joegoslavië worden druk bezocht; zij staan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open. Elke morgen wor den er H.H. Missen opgedragen en ook andere godsdienstoefeningen vinden normaal doorgang. Maar, als ouders hun kind willen laten dopen, moeten zij daar voor een reden opgeven. Niemand weet echter, welk motief zij kunnen aanvoe ren. Wie zün kind naar de kerk brengt, is een verdacht persoon en wordt in het oog gehouden. Bij het minste (vermeen de) vergrijp volgt straf, meestal in de vorm van gedwongen arbeid in de mij nen of in een niet-katholieke streek. Daarom laten vele ouders hun kind do pen in een vreemde parochiekerk buiten hun gemeente. Zij doen dit evenwel met angst in het hart; niemand weet immers, of de bedienaar van het doopsel (de pries ter) wellicht „fout" is en „aanbrenger!' Bij het sluiten van een huwelijk gaat het evenzo; evenwel zijn vele jongelui al over tuigde Tioïsten, zodat het kerkelijke huwe< lijk als „overbodig" en „Westers" wordt beschouwd: Het is opvallend, hoeveel kinderen hun Eerste H. Communie nog doen! Dit zijn begrijpelijkerwijze jonge kinderen van oudere ouders. Een Communiefeest is dé grootste gebeurtenis in een Joegosla- visch gezin. Het H. Vormsel daarentegen wordt bijna niet meer toegediend; het Sa crament der Sterken ontvangt de jeugd niet meer. Ik heb met vele jonge èn oudere pries ters gesproken. Hun mening was. dat groot onrecht wordt aangedaan aan Gods dienst en Kerk, maar.... dat thans vaak priesters moeten boeten voor hetgeen voorgangers verkeerd hebben gedaan of om hetgeen deze niet hebben gedaan; iets nalaten kan immers óók verkeerd zijn. Een stokoude Bisschop vroeg mij het navolgende aan de Nederlandse priesters te zeggen: „De liefdeleer van Christus moet meer gepredikt worden; de angst voor God moet worden weggenomen; het volk moet door de priesters worden opge voed in dienende liefde!" JEANNE VAN OERS. Toen echter met het bergingswerk werd begonnen bleek het wrak vol mu nitie te zitten. Bij inschrijving was de bergingsmaatschappij hiervan niets be kend. De ruimingskosten werden nu veel hoger en de maatschappij besloot de Staat hiervoor aan te spreken. Gister morgen werden voor de Haagse recht bank de pleidooien gehouden in deze zaak, door mr P. M. Hoogenbergh na mens de Bergingsmij, en mr G. J. Schol ten namens de Staat. Mijn cliënten, aldus de pleiter voor de Bergingsmij., hadden van meet af aan het plan het wrak te laten springen. De teke ning van 1948 deed in geen enkel opzicht vermoeden, dat er munitie aan boord was en bij bezichtiging van de te ruimen tor- pedobootjager werden ook geen ontplof bare stoffen waargenomen. Dat de Staat een wrak vol met munitie verkocht, druiste volgens pleiter in tegen de vuur- wapenwet, die een particulier verbiedt wapen en munitie onder zich te hebben. Bij het ruimen bleek, dat het wrak wel 20 ton dieptebommen bevatte. Besprekin gen werden geopend met de domeinen, doch deze liepen op niets uit. De Ber gingsmij. achtte het een onrechtmatige daad, dat de Staat niet had laten onder zoeken dat het hier het opruimen van een soort „kruitschip" betrof en zij eiste een volledige restitutie. De pleiter voor de Staat betwistte het standpunt van de tegenpartij dat het ge sloten contract met de Staat nietig zou zijn wegens dwaling. Hij wees er op. dal de mij. de risico's van de aanwezigheid van munitie had aanvaard, daar dit zou blijken uit art. 5 van het contract waar in sprake is van de mogelijke aanwezig heid van torpedo's of dergelijke. Een be roep op de bepalingen van de Vuurwa- penwet ging volgens pleiter hier niet op. Als de berging later extra moeilijkheden oplevert, aldus pleiter, dan mag de Ber gingsmij. zich daar niet op beroepen. Na repliek en dupliek, waarbij de pleiter van de Bergingsmij. aandrong op een schik king met de Staat, werd de uitspraak bepaald op vier weken na datum. Op de onbewaakte overweg in de lijn RoermondEcht is een vrachtauto van de firma Boots uit Tegelen door een uit de richting Roermond komende perso nentrein gegrepen en vernield. Het onge val werd veroorzaakt doordat de chauf feur van de vrachtauto onenigheid had met de bestuurder, van een personenauto, die aan de andere kant van de overweg stond en de vrachtautochauf feur bij het oprijden geen voorrang had verleend. Toen de bestuurder van de per sonenauto opreed, trok ook de vrachtauto aan, waarop de personenauto terug moest. Terwijl beide chauffeurs aan het kibbelen waren kwam de personentrein, die om 10.24 uit Roermond vertrokken was met een snelheid van ca honderd km. aanrij den en greep de vrachtauto midden op de overweg. De wagen werd totaal vernield maar de chauffeur kwam er wonder bo ven wonder ongedeerd uit. De trein, die aan de voor- en zijkant vrij ernstig was beschadigd, moest door een hulpmachine worden opgesleept naar Echt. Tof kwart voor één was het trein verkeer tussen Noord en Zuid gestagneerd. Tegen de chauffeur an de vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt. De be stuurder van de personenauto was intus sen verdwenen. Kroonprinses Martha van Noorwegen is Vrijdag in het ziekenhuis opgenomen, na dat een leverkwaal, waaraan zij lijdt, verergerd is. De prinses is 53 jaar oud. Plannen om haar zilveren bruiloft te vieren op 21 Maart a.s. heeft men laten vervallen. De toestand van de kroonprinses was Maandagavond nog steeds zeer slecht. Nadat opnieuw bloedtransfusies waren toegediend, zijn de inwendige bloedingen opgehouden. Desondanks functionneert de lever nog niet, hetgeen in de middag tot een dieper wordende bewusteloos heid heeft geleid. Kroonprins Olav en de kinderen prinses Astrid en prins Harald alsmede prinses Ingeborg hebben de gehele dag in het ziekenhuis te Oslo* waar kroon prinses Martha wordt verpleegd, door gebracht. Dc ernstige blik van P. C. Hooft, wiens conterfeitsel hangt in de historische rid derzaal van het Muiderslot, scheen zich gistermiddag even te ontspannen toen daar in de met rode plavuizen betegelde zaal de oprichtingsacte der stichting Vrienden van het Muiderslot" voor een notaris werd gepasseerd. Deze stichtiug wil naar beste vermogen de traditie van dc door Hooft in de zeventiende eeuw ge stichte Muiderkring voortzetten en het Muiderslot een eigen betekenis in hei hedendaagse cultuurleven geven. Daarloe is het cultureel genootschap de Muider kring in het leven geroepen. Deze bestaat uit zeven afdelingen (vijf voor de beoefenaars der verschillends kunsten, een voor industriëlen en econo men en een voor overheidspersonen), elk van zeven leden. De vijftigste plaats is bestemd voor een prominent Nederlander. In zijn welkomstwoord tot de zeven be stuursleden merkte slotvoogd Ton Koot op, dat het Muiderslot in de loop der jaren zeer vele vrienden heeft gekregen, het geen verheugend is voor het slot en ons land. „Wij zijn hier bijeen om in hechte band en vriendschap tezamen plannen te bera men om de bloei van het slot te vergro ten", zo sprak de slotvoogd. Na voorlezing plaatsten de zeven com paranten, de heer J. J. G. Boot, burge meester van Hilversum, ir E. L. A. Dries- sen, jhr H, W. C. Hooft van Woudenberg, slotvoogd Koot, prof. dr Garmt Stuiveling, mevr. H. van Voolenkasten en oom Jan van Zutphen, hun handtekening onder de acte. Als getuigen fungeerden de burgemees ter van Muiden, de heer Th. C. D. Coops, en, als vertegenwoordiger van de Neder landse pers, de heer Frank van de Pol. In Mei a.s. zal de moderne Muiderkrmg voor de eerste maal in plenaire zitting om streeks de 21ste Mei de sterfdag van Hooft op het slot bijeenkomen, alwaar de culturele genoegens tijdens dit samen zijn gepaard zullen worden aan de culi naire.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3