Zeshonderdmaal dan de bom krach ti op Hirosjima Jongste waterstofbomexplosie verbaasde zelfs de geleerden DE ENQUETE IN PARIJSE KERKEN WERELDBEVOLKING nam in 20 jaar met 500 millioen toe Eisenhower: „President moet direct kunnen toeslaan" Krachtige waarschuwing tegen ongemotiveerde vrees TIJDENS DE DICHTING VAN DE SCHELPHOEK Lijdensweg van twee overalls Humanistische verzorgers ^voor lopers van de missionarissen" Wat een ellende nog in de naoorlogse kampen Zie pag. 3 JC-A" en T,IC-plus" Benzinemerken-strij d tussen BPM-Shell en Ca] tex Straaljager stortte in Usseïmeer EERSTE KIEVITSEI De Amerikaanse millitaire New look Donderdag 18 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Twee piloten gedood Greep naar liart der werkelijkheid „Saffieren" bruiloft Koningin Elizabeth ernstig bedreigd Fifty-fifty Analyst Ging caisson van 60.000 verloren Economie en sociale zoru: Dure „bewijs stukken" Lijdensweg van twee overalls Vlaggetjesdag 1954 WEERBERICHT Iets verschrikkelijks!" Verweer Gevonden in Veldhoven c Juiste perspectief!" Dulles' verklaring Antwoord van Moskou en Peking Werkgelegenheid De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Koude nacht niet plaatselijk mist. Droog weer friet overdrijvende wolkenvelden. Weinig wind. Ón ge veer dezelfde mlddagtemperaturen. Vrijdag 19 Maart: Zon op 6.47 uur, onder 18.50 uur; maan op 19.16 uur, onder 6.18 uur. NIEUW HIEDAMSCHE COURANT oensdag is te Washington van officiële zijde meegedeeld, dat de 1 Maart j.l. in de Stille Oceaan tot ontploffing gebrachte waterstofbom een kracht heeft ontwikkeld, die gelijk staat met de energie welke vrij komt bij het tot ontploffing brengen van twaalf tot veertien millioen ton t. n. t. Dit is een zeer ontplofbaar middel, dat onder meer wordt gebruikt bij de vervaardiging van bommen. De ontploffing veroorzaakte een vloed golf, die tot op een kleine driehonderd kilometer verder werd gevoeld. Amerikaanse geleerden zijn thans van mening, dat bet mogelijk moet zijn waterstofwapens met een ontploffingskracht van honderd millioen ton t. n. t. te vervaardigen. De teweeggebrachte ontploffing was zeshonderd maal zo sterk als die van de atoombom boven Hirosjima, die 60.000 mensen het leven kostte en die gelijk stond met de ontploffingskracht van twin tigduizend ton t.n.t. Zij was ook vijf maal zo sterk als de eerste Amerikaanse waterstofbom, die naar wordt aangenomen 1 November 1952 tot ontploffing is gebracht. De jongste waterstofbomontploffing Is teweeg gebracht van een toren vanonge- veer 50 meter hoogte. De ontwikkelde paddestoelwolk" bereikte een hoogte van minstens dertig kilometer. Niet-gevaar- lijke radio-actieve stofdeeltjes zyn terecht gekomen op een onbewoond eiland, dat ongeveer 530 kilometer van de ontploffings plaats ligt. De ontploffing was drie tot vier maal krachtiger, dan aan de hand van de here Volgens het tijdschrift „Time" moest een waarnemingsvliegtuig, dat tachtig kilome ter van de ontploffingsplaats en op een hoogte van tien kilorfteter vloog, snel weg vliegen om te voorkomen dat 't nog onder de rand van de „paddestoel" zou komen. Carl Durham, democratisch lid van de Amerikaanse congrescommissie voor de atoomkracht, verklaarde Woensdag' De nieuwe waterstofbom is zó iets ver schrikkelijks, dat het het beste is de be volking van de gehele wereld zo nauw keurig mogelijk in te lichten over haar vreselijke uitwerking" Thans bevinden zich alle 23 Japanse vissers, die tengevolge van radio-actieve as, welke na de explosie van 1 Maart op keningen was verwacht. De geleerden i hun schip neerkwam, ernstig ziek zijn, in stonden zelf verbaasd over de geweldige het ziekenhuis. De Amerikaanse regering kracht.heeft de vissers .,de onschuldige slachtof- Zoals bekend is, begon in Nederland op 8 Januari van dit jaar de verkoop van Shell-benzine waaraan tricresylphos- phaat is toegevoegd om vervuiling van de motor en voortijdige verbranding te voor komen. Deze toevoeging, die in de Ver. Staten „TCP" heet, wordt o.a. op de Europese markt onder de naam „ICA" (afkorting van Ignition Control Additive) verkocht. Kort nadien kwamen de Esso met „E 54", de Britschc Petroleum BP met „08" en sinds een dag of tien de Caltex met „IC-plus". Dit laatste nu acht de Bataafse Petro leum Mij inbreuk op verkregen merk recht, aangezien door deze maatschappij tricresylphosphaat met „ICA" wordt aan geduid. De Shell acht de naam „IC-plus" een inbreuk op de goede zede der con currentie. Nadat gebleken was, dat de Caltex niet van zins was de eis: het merk te laten vervallen en de advertentie campagne te staken, in te willigen, heb ben de B.P.M. en de Shell Nederland In kort geding de Caltex-verkoopmaat- schappij in Nederland gedagvaard over een merkenkwestie. Dit geding diende gistermiddag voor de Haagse rechtbank. Namens B.P.M. cn Shell trad mr C. R. C. Wijckerheld Bisdom op. Deze lichtte de eisen der maatschappijen, welke niet alleen in Nederland, doch overal waar Caltex het gewraakte merk gebruikt, worden gesteld, nader toe. Aan de „ICA"- toevoeging, aldus spr., is grootscheepse bekendheid gegeven. Nu achten B.P.M. en Shell zich benadeeld, omdat een con currerende maatschappij komt met een merk, dat een verwarring stichtende ge lijkenis vertoont. Men verdenkt de Caltex nu profijt te willen trekken van de good will, die door de Shell voor het nieuwe product is gekweekt. Hier komt nog bij, dat door het gebruik van de letter en woord-combinatie „IC" en „plus", wordt gesuggereerd, dat deze beter zou zijn, dan „IC-A". Een opper vlakkige lezer krijgt de indruk, dat de „plus"-kwaliteit de „a"-kwaliteit zou overtreffen. Mr Blackstone zeide in het verweer van Caltex, dat „ICA" als zodanig geen merk kan zijn. Het wordt als zodanig steeds gebruikt met het bijschrift „igni tion control additive" ofwel „toevoeging tot het beheersen van de ontsteking". Hierin, aldus mr Blackstone, ligt het bewijs, dat „ICA" geen merk is, omdat er van stonde af aan een beschrijvende be tekenis aan gegeven is. Naar de mening van mr Blackstone gaat het publiek wel degelijk op „ICA" als beschrijvende terra en niet als merk af. En als beschrijvende term, tn be schrijvende toestand gebruikt, zou ,ICA" elke merkenrechtelijke bescherming ont- beren. Dg afgekorte amschrijving dient tot ieders beschikking te blijven. Daarom acht de Caltex de pretenties en eisen van B.P.M. en Shell dan ook ongefundeerd, althans zo dubieus, dat de rechter deze naar de mening van mr Blackstone niet zal kunnen inwilligen. Na wederzijdse replieken werd de uit spraak bepaald op 22 Maart a.s. De rechtskundige adviseur van de Caltex, de heer W. E. Hopper, kwam voor dit geding speciaal uit New York naar Den Haag gevlogen. fers van een als een ongeluk te beschou wen samenloop van omstandigheden" ge noemd. Er zal thans een onderzoeTr worden ingesteld en indien blijkt, dat de vissers zich niet in verboden gebied hebben be vonden zullen zij voor Amerikaanse reke ning worden verpleegd. Ter geruststelling van de mensen, die aan stralingen blootgestane vis hadden ge kocht en gegeten, werd officieel medege deeld dat zij niet bang behoefden te zijn voor schadelijke gevolgen als zij enige da gen volledige rust hielden en voedsel met een zeer hoog voedingsgehalte tot zich namen. Gistermiddag omstreeks twee uur is na- bq Harderwijk een Dual Gloster Meteor van de vliegbasis Soestcrberg, tijdens een oefenvlucht verongelukt in het IJsselmeer. De beide inzittenden I «vamen hierbq om het leven. Het waren de 24-jarige ser geant-vlieger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23-jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. De straaljager stortte ongeveer tien ki lometer ten Noord-Oosten van het gemaal „Lovinck" te Harderwijk in het IJssel- meer. Het werd bekend, toen de schippers van een vrachtboot, de Gebroeders Meijer, die in dienst zijn van de Zuiderzeewerken, het lijk van de piloot aan dc wal brachten. O.vK" V vxv- - „Na het onderzoek van de enquête-for mulieren zullen Z.Em. kardinaal Feltin en Z.Exc. mgr Richard in waarheid kun nen zeggen „Ik ken my'n schapen", zo schryft Jean Pélissier in het Paryse ka tholieke dagblad „La Croix", naar aanlei ding van dc Zondag j.l. gehouden enquête in dc diocesen Parjjs en Versailles. Het blad noemt dit onderzoek naar de religieuze praktijk in de beide bisdom men, die de departementen van de Seine en Seine-et-Oise omvatte „een be wijs van een scherpe blik en van moed, omdat zij ons in het hart van de werke lijkheid plaatst". Het uitzonderlijk be lang van dit onderzoek wordt duidelijk als men bedenkt, dat meer dan een zes de van de Franse bevolking in de be trokken gebieden woont. Alleen reeds in Parijs heeft men op deze wijze een in zicht kunnen krijgen in de godsdienstige praktijken van de naar schatting ruim 500.000 gelovigen, die trouw hun Zon dagsplichten vervullen. De enquête is gehouden na een uitvoe rige voorbereiding volgens de beste methoden van het religieus-sociologisch ojiderzoek, in samenwerking met het Franse „Nationale instituut voor de sta tistiek". zo schri,jft het blad. Het blad noemt als bijzonderheid 't aan tal godshuizen, dat in het aartsbisdom Pa rijs bij de enquête betrokken was, n.l. 954, waarvan 539 in de stad Parijs en 415 in de banlieus. Hierin zijn begrepen alle paro chiekerken en tevens de kapellen van kloosters, ziekenhuizen, scholen etc., wel ke publiekelijk toegankelijk zijn. In to taal worden in het diocees Parijs Zondags 2830 Missen gelezen, waarvan alleen in de stad Parijs 1620. Pas na 7 uur des avonds begonnen de pakken ingevulde formulieren het Pa- rijse centrale verzamelbureau binnen te stromen, omdat het wachten was op de resultaten van de Avondmissen, die be halve in het derde arrondissement vrijwel overal in de stad gehouden worden. „La Croix" verwacht, dat over enkele dagen de eerste mededelingen over de resultaten van de enquete kunnen worden verwacht. Een uitgebreid rapport over de bevindin gen zal pas over twee a drie maanden worden gepubliceerd. (Van onze correspondent). Op 4 April zal Bodegraven een „saffie ren" bruidspaar onder zijn ingezetenen hebben het echtpaar Johannes van Dorp (93) en Christina van Dorp-Schouten (89), dat die dag zijn 70-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. Beiden zijn in de Rijnstreek geboren; de krasse bruidegom op 24 December 1860 te Hazerswoude en zijn even krasse bruid op 30 September 1864 In Bodegraven. Na hun huwelijk, op 4 April 1884, ves tigden zij zich in de geboorteplaats van de bruidegom, waar deze het boerenvak uitoefende. Twaalf jaren later trokken zij naar de geboortegrond van de bruid, waar Van Dorp een melkhandel ging drijven. De zaak is nu overgenomen door hun enige zoon b'j wie de oudjes thans hun intrek hebben genomen. Het is begrijpelijk, dat Bodegraven zich opmaakt om die dag voor het bruidspaar, dat vier kinderen en acht kleinkinderen heeft, tot een onvergetelijke feestdag te maken. Dc minister-president Louis St Laurent van Canada, die op het ogenblik een bezoek aan Japan brengt, werd in het Japanse keizerlijk paleis, door de keizer en de keizerin ontvangen. De premier werd vergezeld door zijn dochter mevr. Madelene O'Donnell. Op de foto, v.l.n.r.: mevr. O.Donncll, kroonprins Akihito, de keizerin, premier St Laurent cn de keizer met 8.516.037 km 2, de Ver. Staten met 7.827.600 km 2 en Australië met 7.703.667 km 2. De kleinste staat ter wereld Is Monaco, waar het leven zich afspeelt bin nen slechts één km 2. Deze gegevens, die medegedeeld worden door de Nederlandse inlichtingendienst bij zÜn afkomstig uit het statistisch jaarboek van deze organisatie. Uit dit jaarboek blijkt tevens, dat er ln ons land één arts ls op Iedere 1200 Inwoners en één tandarts op elke 6000 Inwoners. In de laatste 20 jaar is de wereldbevol king toegenomen met ongeveer een half milliard mensen, ofwel met een kwart van de wereldbevolking in X930. Medio 1952 werd het totale aantal wereld bewoners geschat op 2.469 millioen cn de bevolkingsdichtheid op 18 inwoners per vierkante kilometer. Ruim de helft van de wereldbevolking (1307 millioen) leeft in Azië en bijna éen zesde (399 millioen) in Europa. De bevolkingsdichtheid ln Europa bedraagt 81 inwoners per vier kante kilometer. De stad Hongkong is de dichtstbevolkte plaats ter wereld met 2221 inwoners per km 2. Daarna volgt de Saar met 376 en dan Nederland met 320 inwoners per km 2. In Nieuw-Guinea met 2 Inwoners per km 2 ls de bevolkingsdichtheid toch nog tweemaal zo groot als in de belde belangrijke immigratielanden, Canada en Australië, waar men slechts één Inwoner per km 2 tegenkomt. Naar oppervlakte gemeten is de Sovjet- Unie met 22.270.600 km 2 de grootste staat ter wereld. Daarna komen achtereenvol gens Canada met 9.960.170 km 2, het Chi nese vasteland met 9.736.288 km 2, Brazilië Gisteren heifl ae Koningin het eer ste kievitsei van <li( jaar ontvangen. Het werd Dinsdag gevonden door de 18-jarige J. Hubers onder de gemeente Veldhoven in Noord-Brabant Hij bracht het ei on middellijk naar de burgemeester van Veld hoven, die het naar dc Koningin zond. De vinder is de zoon van een landbou wer. Hij wrerkt bij Philips. Enkele jaren geleden vond J. Hubers het derde ei in dat jaar. Zoals bekend, sprak De Bilt de verwach ting uit, dat met het oog op de weers omstandigheden het eerste ei van onge veer 20 Maart af zou kunnen worden ge vonden. Verleden jaar werd het eerste kievitsei aan de Koningin aangeboden °P 18 Maart. Hen lid van het Britse parlement heeft een brief ontvangen, waarin koningin Elizabeth met ddc dood wordt bedreigd „als zy in Gibraltar voet aan wal zet". De brief die gericht was aan de leider van de liberale fractie in het lagerhuis Clement Davies, droeg een Londens post stempel. Hij is naar Scotland Yard ge zonden, waar het stuk op vingerafdruk ken zal worden onderzocht. Ook de lei der van de labour-fractie, Attlee, en an dere leden van het parlement hebben soortgelijke brieven ontvangen. Zoals bekend zijn koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh van plan, op hun terugreis van Australië Gibraltar aan te doen. Protesten van Spaanse zijde tegen dit bezoek zijn door het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken afgewe zen. Het eerste anti-duikboot hclicopter-eska- dron van de Engelse Marine, dat is samengesteld uit in Amerika gebouwde Sikorsky S 55-toestellen, is begin deze week zijn dienst begonnen van de lucht basis der Engelse Koninklijke Marine Gosport in Hampshire. De toestellen, be kend onder de naam „Wervelwind", zullen worden uitgerust met een speciale installatie om duikboten op te sporen, het z.g. „dipping Asdic". Het eskadron, dat vlak bij een eventueel front zal ope reren, wordt dit voorjaar naar de Mid dellandse Zee gedirigeerd en zal worden gestationneerd te Halfar op Malta. Het eskader boven de haven van Portsmouth. DE minister van Financiën wil dus Omzet-bclasting wat „omzetten", zoals men gisteren heeft kunnen lezen. Hij is daarbij op verschillende pun ten tegemoetgekomen aan wensen van de Tweede Kamer, waardoor gebleken is, dat dc Tweede Kamer niet altjjd op do tweede plaats komt. Nu zal men zich uiteraard op de eer ste plaats afvragen, wat die omzetting zal brengen, nI. meer of minder belas ting-penningen. Wel, de minister hield de „gulden" middenwegzodat het geen gulden zal schelen, want de herziening van de Omzetbelasting beoogt een tech nische herziening te brengen, welke ver hoging noch verlaging van de bestaande „druk" tengevolge heeft, want wat met de éne hand wordt gegeven, wordt met de andere teruggenomen. Officieel hert dat: „Tegenover de in de Nota van Wij zigingen vervatte veranderingen, die tot een vermindering van opbrengst leiden, staan enige andere, waarvan een onge veer even grote toeneming van de op brengst valt te verwachten." Enfin, wij vinden het al heel wat, dat de minister met fifty-fifty genoegen neemt en niet aan het langste einde 1 cil trekken. Alsmede, dat hij ronduit spreekt van een „druk" der belastingen, zodat men de indruk krijgt, dat ook hij onder de indruk is van die „druk" De nieuwe Amerikaanse defensic-polilick tic zogenaamde militaire „New look" blijft te Washington in het centrum van de belangstelling staan. Journalisten vuurden gisteren tal van vragen op president Eisenhower af, toen hij zijn wekelijkse persconferentie liield. Over de kwestie van een oor logsverklaring bij onverhoedse agressie zcide Eisenhower: „Een president der Ver. Staten die hij een verrassende aanval op Amerikaans gebied niet onmiddellijk zou handelen en een vergeldingsactie gelasten, ongeacht of hel congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aanvaller de oorlog 'e verklaren, zou opgehangen moeten worden". En om de zaak nog duidelijker te maken vervolgde hij„Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen, dat vijandelijke vliegtuigen de Ver. Staten naderen om ens land aan te vallen. Als ik nu niets doe en afwacht tot liet congres de onverwacht ontstane situatie liecft besproken, zou er dan iemand onder u zijn die mij niet voor schuldig zou houden?" Hij voegde hier echter direct aan toe, dat dit wel een erg extreem voorbeeld was. „Doch het instinct van zelfbehoud vergt in zo'n geval een onmiddellijke .reactie. Een man, die wordt aangevallen, wacht niet tot de politie hem komt ont zetten. Hij vecht voor zijn leven," aldus de president. Vervolgens werd Eisenhowers mening gevraagd over het nemen van onverwijlde vergeldingsmaatregelen indien er in een ander deel der wereld een plaatselijke oorlog zou uitbreken. De president antwoordde: „Wij kunnen niet generaliseren. De moderne wapens zijn zo enorm verwoestend, dat de onver hoedse aanvaller een reusachtig aanvan kelijk voordeel heeft. Ook het element der verrassing is zeer vergroot door de moge lijkheid om deze wapens te gaan gebruiken voor het snel aanrichten van verwoestin gen op „grote schaal". Eisenhower zeide, dat het nieuwe mili taire regeringsprogramma, waarop enige democratische congresleden critiek hebben geoefend, de best mogelijke aanwending van moderne wapens in een eventuele oorlog waarborgt en een vermindering van de in de strijd te werpen militairen mogelijk maakt. Er is overigens niets revolutionnairs aan onze nieuwe militaire politiek." Met nadruk zcide de president nog hel volgende: „Er heerst teveel vrees onder ons: vrees voor de mannen in het Kremlin: voor hetgeen deze zouden kunnen doen: voor een economische crisis; voor het ver liezen van betrekkingen en voor onver standige onderzoekers. Dit alles bij elkaar maakt dc Amerikanen bijna hysterisch. Het is noodzakelijk dat wy alles in zjjn juiste perspectief leren zien-" Frankrijk zal de V.3. nadere uitleg vragen over de verklaring van minister Foster Dulles, dat een onverhoedse vijan delijke aanval op Londen of Parijs prompt tot Amerikaanse vergeldingsmaatregelen zou leiden. „Het standpunt der Franse regering is steeds geweest, dat overleg aan vergelding vooraf moet gaan", aidus een woordvoerder. Men weet in Franse officiële kringen nog steeds niet, hoe de opmerkingen van Dulles over een mogelijk uitstel der Ge- neefse ccmferentie, die 26 April a.s. zou moeten beginnen, eigenlijk moeten worden opgevat. Intussen heeft de Russische regering namelyk bekend gemaakt, dat z(j er mee heeft ingestemd dat dc conferentie wordt gehouden in het Volkenbondspaleis te Genève cn dat de besprekingen volgens afspraak op 26 April zullen beginnen. Niettemin blijven de geruchten aanhou den, dat de Chinees-communistische rege ring ontevreden is over de te Berlijn gemaakte afspraak en er bij Moskou op aandringt Rood-China dezelfde status als de „grote vier" te geven. Deze geruchten schijnen te worden ge logenstraft door het feit, dat ook Peking, volgens Tass, met het westelijke voorstel accoord gaat. Hierdoor wordt de bedoe ling van de uitlating van Dulles nóg on duidelijker In officiële Franse zowel als Britse krin gen is men in elk geval tegen een /even tueel uitstel der Geneefse besprekingen gekant. Weliswaar is de Franse regering niet al te optimistisch gestemd over de mogelijkheid, dat de conferentie tot een wapenstilstand in Indo-China zou leiden, doch zij acht het aan de andere kant zeer gewenst dat het met de betrokken Azia tische landen tot een bespreking van het Indochinese vraagstuk komt. Dinsdagavond is te Chicago een bende onschadelijk gemaakt, die in verdovende middelen handelde. De overheid had de laatste elf maan den voor bijna tien millioen dollar aan verdovende middelen van de bende gekocht om aan bewijsstuk ken te komen. Toen pas kon zij toe slaan. 'S GRAVENHAGE, 17 Maart 1954. i begroting van Sociale Zaken, wel ker behandeling de avond te voren reeds was aangevangen, werd in de ochtend vergadering voortgezet. Uit deze bespre kingen kan men het financieel economi- 'ichten van mr Vixseboxse (C.H.), die tegen deze achtergrond het be leid van Sociale Zaken zag. In de sociale sector, zo betoogde hy, is een crediet- huishouding aan liet groeien, welke het gevaar inhoudt, dat men deze credicthuis- houding teveel gaat beschouwen als een doodgewone zaak. Men kan de sociale verzorging wel laten profiteren van het credietwezcn, maar dan moet men de economische grenzen in acht nemen. Dat betekent voor Nederland dc dubbele waakzaamheid, dat een loonsverhoging altijd gepaard moet gaan met een ver hoging van de productiviteit. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) deed kennelijk een poging om nu na de z.g. „Noodwet Drees" ook onder het korte lings gepubliceerde advies van de S.E.R., inzake de ouderdomspensioenen een so cialistische signatuur te krijgen. De nieu we voorstellen van de S.E.R. inzake de ouderdomspensioenen op basis van ver zekering waren natuurlijk niet het werk van Romme of Molenaar, maar in eerste aanleg van de Raad van Vakcentralen met het N.V.V., van wie de S.E.R deze taak heeft overgenomen. Geheel dus in de lijn van ..Het Vrije Volk" en de Vara. Zoals men heeft vergeten wat Beel ge daan heeft voor de ouderdomsvoorzie ning. De socialistische senator Wibaut drong aan op de noodzakelijkheid van coördi natie en uitbreiding van het ziekenhuis wezen en op meer samenwerking op het terrein van de Volksgezondheid. Een ander punt, dat opnieuw de gemoe deren bezig hield, was de humanistische verzorging in de D.U.W.-kampen. De heer Schipper (A.R.) zette daar bij uiteen, dat humanistische verzorging geen geestelijke verzorging is. De bood schap van het evangelie komt uit de he mel, die van het Humanis tisch Verbond is van de aarde. Daarom mag men het huma nistisch werk in de kampen geen geestelijke verzorging noe- _r men, dat wekt 5^ misverstand cn J. SCHIPPER (A.R.) hij verzocht de ....Humanisten van „minister van de aarde.... Sociale Zaken daarvoor dan ook een andere naam te vinden. De heer Vixseboxse hoopte evenals de heer Schipper, dat de minister erin zou slagen in deze zaak alle partijen tenslotte tevreden te stellen, maar de overheid diende zich te stellen op de basis van de christelijke grondslagen van onze samen leving. Dat betekent, dat geestelijke verzor ging door dc Staat moet worden gesub sidieerd en dat humanistische verzorgers daarop alleen aanspraak kunnen maken op twee voorwaarden, dat hun werk de zorg van de Kerken niet bemoeilijkt en dat alleen degenen, die kennelijk van deze ethische zorg willen profiteren daar toe in staat worden gesteld. Een nieuwe visie op deze zaak gaf de heer Louwes (V.V.D.), die daarbij beklem toonde, dat hy zelf belijdend lidmaat was van de Ned. Hervormde Kerk. Het huma nisme ln de kampen, zo betoogde hij, be reidt de akker voor, waarop het zaad van het evangelie beter kan gedijen. Deze senator zag de humanistische verzorgers dus als een soort van voorlopers en weg bereiders van de missionarissen en zende lingen. De heer Louwes sprak ook nog over de sociale voorzieningen voor land arbeiders. De heer Oosterhuls (P.v.d.A.) betoogde verder nog, dat de woningproblemen be lemmerend werken bij het terugdringen van wat wij als normale werkloosheid be schouwen. Hij bepleitte voorts een uit breiding van het arbeidsverbod van veer tienjarige meisjes tot de landbouw. Tenslotte was er nog de heer Van Lies hout (K.V.P.), die de werkgelegenheids- politiek besprak vooral in verband met de moeilijk plaatsbare werklozen. Bij een doeltreffende arbeidsbemiddeling via de Gewestelijke Arbeidsbureaux bepleitte hij steun aan de beroepskeuzevoorlichting en inschakeling van het bedrijfsleven. Voor bevordering van het laatste bepleitte hij de hulp van de regering bij het wegnemen van de moeilijkheden inzake de pensioen aanspraken en zo nodig een bijdrage in de te betalen lonen en ten derde de stichting van Centrale Werkplaatsen. Een ander punt, dat deze senator be sprak en. hij deed dat klaarblijkelijk uit ervaring was de bijzondere sociale Bij- standsregeling, waarvan hij de eindeloze administratieve weg ernstig laakte. Hij gaf het voorbeeld van het verzoek, dat tot een gemeentelijke instantie van deze dienst werd gericht om twee over alls voor de prijs van f 27. Daarvoor moest eerst een rapport worden uitge bracht door een sociaal werkster, waar na B. en W. over de aanvrage konden beslissen. Dan konden de overalls echte' nog niet worden verstrekt, daar B. en W. aan eerst weer een rapport over die twee overalls moesten uitbrengen aan de minister. Van de minister ging het dan naar de rijksconsulent voor Sociale Bijstand, die weer door een assistent liet onderzoeken of de aanvrage juist was. Diens oordeel ging weer terug naar de rijksconsulent en van deze weer naar de betreffende afdeling van het departe ment, welke de beslissing moest voorbe reiden, die de secretaris-generaal ten slotte moest nemen. Van de secretaris generaal ging het terug naar B. en W. en de beslissing was, dat de aanvrage werd toegestaan, maar met dien ver stande, dat van de f 27 twintig gulden werd verstrekt als renteloos voorschot en f 7 a fonds perdu. En toen was de aanvrager al lang vergeten dat hij ooit twee overalls had gevraagd. Over de reorganisatie van de D.U.W. spraken tenslotte nog achtereenvolgens de heren Hoogland (P.v.d.A.) en Van der Hiemst (K.V.P.), waarbij de grief naar voren kwam, dat in de reorganisatie van de D.U.W. de gemeenten niet waren ge kend en er dus een ongewenste centrali satie wag ontstaan. Morgen zal minister Suurbof antwoor den. F. S. (Van onze correspondent). Naar wij vernemen, zal dit jaar zowel te Scheveningen, Vlaardingen als IJmui- den, vlaggetjesdag worden gehouden op Zaterdag 22 Mei. Het uitvaren van het eerste gedeelte van de haringvloot is bepaald op Dinsdag 25 Mei, 's morgens om 6 uur. I verklaard In de nacht van 13 op 14 Juli van het vorige jaar is de phoenix caisson ,.AX 177" die bestemd was voor de dichting van het gat in de dijken by de Schelphoek in dc Roompot op de hompels gestrand en ver- lorengegaan. De caisson, die een waarde had van 60.000, is nu gescheurd en ligt nog op dezelfde plaats. Het betonnen ge vaarte is 60 meter lang, 20 meter breed en ongeveer 25 meter hoog. De caisson was door de zceslccpbotcn „Oceaan" en „Blan kenburg" overgebracht van Portland. Gisteren heeft de Raad voor de Scheep vaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze stranding. De loods was 's avonds om half twaalf aan boord van de „Oceaan'' gekomen. Kapitein K., die de leiding had over het convooi, was vermoeid en is naar kooi gegaan. Hij gaf de wacht over aan de tweede stuurman .en droeg deze op hem te roepen, zodra de boei nummer 1 aan de mond van de Roompot bereikt zou zijn. De kapitein is echter pas geroepen, toen de sleep al bij boei nummer 2 was ge komen, te laat om een stranding te voor komen. De tweede stuurman verklaarde ter zit ting, dat de loods zich in de boeien heeft vergist. Volgens de stuurman heeft de loods de boei nummer 2 voor de boei nummer 1 aangezien en pas toen de boei nummer 2 bereikt was, gemerkt, dat de eerste boei blijkbaar niet gebrand had en men deze dus voorbij was gevaren. De loods daarentegen zei, dat hij wel degelijk wist, dat hij bij boei nummer 2 was. De loods zei voorts over deze sleep- karwei: „Dit is geen werk om bij nacht te doen". Op de vraag waarom hij niet geadviseerd heeft buitengaats te wachten, zei de loods: „Anderen hebben het voor mij ook klaar gesepeld en dacht U dan dat ik zou blijven wachten? Het was voor Zeeland en dan ging alles door". De Raad voor de Scheep\%art ver klaarde de tweede stuurman schuldig en strafte hem met het opleggen van een berisping De kapitein werd niet schuldig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1