Program van internationaal net van autowegen in uitvoering Belangrijk zijn tunnels door Mont Blanc en St Bernard SCHADELOOSSTELLING VAN NAZI-SLACHTOFFERS k Wegenwacht naar Nederlands voorbeeld HÓoiken Douwe Egberts tabale Een mens ziet spiegel van zijn jeugd In Zweden: Stefan Andres9 knap en veelzijdig romanschrijver mijmeringen Geldt niet voor Nederlanders in liet algemeen Bossclie WW-er naar Stockholm „Kunstfluiter" van de B. B. C. ZATERDAG 20 MAART 1954 Dag en nacht razen de auto's over de autobanen. Er ligt reeds een heel net van deze moderne snelwegen over Europa uitgespreid, maar er worden grote plannen uitgewerkt, om het uit te breiden. Dan zullen de snelste auto's wellicht een wedstrijd aangaan met de vlieg verbindingen, wier grote nadeel de oponthouden en de meestal weinig ideale verbindingen van de luchthavens met de steden vormen. Ze razen dag en nacht door, de auto's. Kleine, uiterst snelle wagens, die hun vaart tot ver over de honderd kilometer per uur opvoeren, vooral des nachts. Zware personenauto's, wier kilometertellers lange afstanden tot in de. uithoeken van Europa hebben genoteerd. Enorme vrachtauto's, meestal met aanhang wagens of trailers met een reusachtige vrachtwagen achter zich. Dit alles suist in een eindeloze opeenvolging voorbij. Soms is het een ivare optocht. Steeds maar door ronken de motoren en lawaaien de knalpotten. Langs de vrachtauto's slippen kwieke, waaghalzige motorrijders. En achter elk stuurrad zit een grimmig of angstig kijkende chauffeur of bestuurder, die de snelheid meet, waarmede hij een voor hem rijdend vehikel kan passeren of.... ivaarmee hij door een ander ingehaald en eventueel op gevaarlijke wijze gesneden tvordt. PAGINA 3 De autobaan of autoweg is geen nieuw verschijnsel in ons goede, oude Europa. Al gaat Amerika groot op zn hypermoderne auto banen, verkeerswegen, uitsluitend gereserveerd, voor vervoer per as, de eerste autowegen zijn toch in Europa aangelegd. Alhoewel, de Verenigde Staten hebben ze ge- perfectionneerd. Het nieuwe op het stelsel van autobanen in Europa is het enorme verkeer, dat nog dagelijks toeneemt. Nieuw zijn de vrachtauto's, die de in druk maken, alsof se rijdende pakhuizen zijn. Nieuw zijn de rusthuizen er langs, die steeds groter en luxueuzer worden. Nu er dezer dagen weer eens de aan dacht op gevestigd iverd, dat ook Nederland zijn vier- tot zesbanige autobaan gaat aanleggen, kwamen in onze herinnering de ervaringen terug, opgedaan in de zomer van verleden jaar op de grote auto baan DuisburgSalzburg, die ive reeds van vroeger kenden, maar die gedurende de laatste jaren tal van verbeteringen en wijzigingen heeft ondergaan. Het is de bedoeling, een z.g. Europa-net te stichten, waarin Zwit serland als een soort draaischijf zal fungeren. De grote West-Europese j autowegen zullen o.a. op het Engelse verkeersnet moeten aansluiten. In tussen, dit Engelse verkeersnet staal ver hij het Europese ten achter, als het op moderne eisen aankomt. I Engeland zelf is dit feit reeds ge- I signaleerd als een groot economisch nadeel, aangezien het transport over de weg van allerlei exportgoederen niet snel genoeg kan gaan. Men ziet tegenwoordig de zware Duitse vracht wagens tot in d<j uiterste hoeken van I ons land doordringen. In Engeland kan dit niet. De Duitse fabrieken kunnen bun producten zonder over- I lading per as ovural in Europa heen brengen, de Engelse zijn niet in slaat de hunne snel en doelmatig naar de I havens te brengen, vanwaar ze naar het buitenland moeten verscheept worden. Observator Kristalhelder Liefde overwint Derde geheim van Fatima Kerk in India Abbé Pierre gehuldigd Ook die komen Nog meer geestdrift E11 morgen Harry Prikker, Van Den Helder naar Istanboel Als we onze ogen sluiten, zien we weer die eindeloze opeenvolging van voertui gen. Het raast allemaal voort. Slechts nu en dan is er een wegversmalling, omdat het wegdek gerepareerd moet worden en dan noopt het gevaar van tegenliggers de automobilisten tot grote voorzichtigheid en het verminderen van snelheid. Op de zevenhonderd kilometer lange autobaan, die door heel verschillende landschappen loopt, van het groezelige kolengebied van de Roer tot de lieflijke omgeving van Salzburg in haar bekoorlijke omlijsting van Beierse en Oostenrijkse Alpen, kan men als het ware ieder uur een andere weersgesteldheid ontmoeten Het kan er stormen en beschermende heuvelwanden kunnen een bijna volkomen windstilte waarborgen. De automobilist belandt er plotseling in een zware regenbui en rijdt dan weer spoedig in de stralende zonne schijn. Maar vooral in herfst en voorjaar kan hij voor allerlei verrassingen komen te staan. Er is natuurlijk slipgevaar, er is mist, er is plotselinge nachtvorst en hoe wel grote gedeelten hiervan tamelijk vrij zijn. kan zich hier en daar 'n onverwachte wending voordoen. Als het stormt-, zijn de motorrijders de zonderlingste wezens, die over een auto baan rondwaren. Ze drukken zich, om zoveel mogelijk wind te ontwijken, dicht op het stuur en zien er met hun helmen of donkere kappen en diepgebogen ruggen uit als moderne kobolden van het verkeer. De stofbrillen en hun vaak exotische kledij maken hen soms tot kleine, voorwereld lijke monsters. Of, om het meer in de ge- d^chtengang van deze tijd van maanreizen en invasies van Marsbewoners te zeggen: ze zien er uit als afkomstig van andere, verre planeten Het is ook een internationaal gewoel, op die autoweg. Men kan zulks natuurlijk uit de autonummers concluderen, maar het meest treft dit toch in de Rasthauser. Meestal zijn het kleine, tamelijk onogelijke bouwseltjes bij een benzinestation, maar er komen steeds meer imposante gebouwen. En daar, in de grote en kleine, is het dag en nacht een va et vient van mensen van allerlei slag. Van een apart mensensoort zelfs. Want het is, alsof de autobaan een bepaald stempel op zijn gebruikers drukt. Of het is een bepaald genre mensen, dat bij voorkeur van de autobaan gebruik maakt? Het zijn zeer zeker geen lieden, die de schoonheid en de rust van de natuur zoe ken. Een autobaan behoeft inmiddels niet Een serpetineweg door het bergland. Hier ondergaat het razende verkeer van de autobaan enige vertraging. Dan heeft men ook gelegenheid, de natuur rondom te bewonderen lelijk of eentonig te zijn, al wordt ze op de duur monotoon door het alsmaar voort snellen der tafrelen aan weerszijden. Toen Hitier zijn grote autobanen ten behoeve van zijn strategische plannen deed aan leggen, liet hij toch bijzondere aandacht besteden aan de entourage. En menig punt op de autobaan DuisburgSalzburg is van een bijzondere schoonheid. Alleen.... het oorverdovend rumoer maakt het verblijf ook in de hiervoor gereserveerde aftak kingen allesbehalve tot een pretje. Wie even wil uitrusten van de wirwar der voorbijsnellende voertuigen en de cacofo- nie van elkander in het akeligste geluids volume beconcurrerende claxons, komt direct tot de ervaring, dat de zware stem van de autobaan nooit zwijgt. Ook in tic „Rasthauser" gaat hel bedrijf dag en nacht door. En wie er een kamer huurt, bemerkt alras, dat hij geen oog dicht zal doen. Want al zoeken vele chauffeurs tegen de nacht een rustig plekje, om er wat op hun verhaal te komen, een groot gedeelte van liet verkeer gaat gewoon door. Het is natuurlijk een interes sant gezicht, zo'n nachtelijke kam peerplaats, waar de verlichte kolom men der benzinestations in rijen staan en felle lichten uit tal van kop lampen stralen, waartussen dan weer het rood plekt, maar om te slapen is een „Rasthaus" niet aan te hevelen.... Toch is zelfs een autobaan als die van Duisburg naar Salzburg nog in ontwikke ling en het aantal „Rasthauser" is veel te klein. In de zomermaanden kan men er nauwelijks een plaatsje vinden, om de in wendige mens te versterken. En op andere autobanen ontwikkelt zich een dergelijke situatie. Nu kan momenteel West-Duitsland wèl bogen op het best ontwikkelde net van autobanen, die reeds voor de oorlog om strategische redenen werden aangelegd. Het net wordt intussen doorbroken door de Sovjet-Russische bezettingszone, zodat het feitelijk geen geheel meer vormt. Intussen is men o.a. in Zwitser land druk bezig, met bredere en mo dernere wegen aan te leggen, die op de grote autobanen van West-Duits- land, Frankrijk en Italië aansluiten. En de F.R.I., ofwel Federation Routière Internationale heeft een plan gemaakt voor de aanleg van 24 internationale verkeerswegen en 34 verbindingswegen, die wat breedte, bochtenfrequentie en grootte der bochten, niveau-verschillen etc. aan de normen voldoen, welke aan een hedendaagse autobaan aangelegd worden. Haar plannen omvatten ook de verbetering van bestaande, te smal geworden wegen. De practijk heeft geleerd, dat indien men op de huidige wegen een gemiddelde snelheid van 65 kilometer over een afstand van 500 kilometer wil halen, er weg gedeelten nodig zijn, waar minstens met een snelheid van 100 kilometer per uur kan worden gereden. Het zijn vooral de grenzen, (afgezien Berichten, welke onlangs in de pers zijn verschenen met betrekking tot de uit vaardiging door de Duitse Bondsregering van een wet, houdende voorzieningen in zake schadeloosstelling van slachtoffers der nationaal-socialistische vervolging, blijken door onvolledigheid tot veel mis vattingen aanleiding te hebben gegeven. Op 18 September 1953 heeft de Bonds regering inderdaad een „Bundesergari- zungsgesetz zur Entschaedigung für Opfer der national-sozialistischen Verfolgung" uitgevaardigd. Van de voorzieningen van deze wet kunnen profiteren alle personen, die in de tijd van 30 Januari 1933 tot 8 Mei 1945 op grond van ras, geloof, politieke over tuiging of wereldbeschouwing als zodan s> (zgn. vervolgden) hebben te lijden gehad van vervolgingsmaatregelen, voorzover deze vervolgden althans op 1 Januari 1917 hun vaste woon- of verblijfplaats hadden in het gebied van de Bondsrepubliek Duitsland of van West-Berlijn. Bovendien komen voor een schadeloos stelling in aanmerking de vervolgden, die vóór evengenoemde datum zijn gestorven of uit Duitsland zijn geëmigreerd, gede porteerd of uitgewezen, mits zij hun laatste vaste woon- of verblijfplaats in Duitsland in het gebied van de huidige Bondsrepubliek of West-Berlijn hebben gehad. Als zodanige vaste woon- of verblijf plaats kan niet worden aangemerkt ver blijf in een gevangenis, concentratiekamp of werkkamp. Hoewel Nederlandse ingezetenen, slacht offers van het nazi-regiem als boven be doeld, in het algemeen dus niet in aan merking komen voor enige uitkering krachtens deze wet, is dit wèl het geval ten aanzien van hen, die voldoen aan de hierboven genoemde voorwaarden. Aangezien een schadeloosstelling slechts op aanvraag wordt toegekend, wordt deze personen aangeraden zich in verbinding te stellen met een der vertegenwoordi gingen van de Bondsrepubliek hier te lande. De termijn voor de aanmelding van vorderingen van rechthebbenden die buiten Duitsland woonachtig af op 30 September 1955. zijn, loopt van het oponthoud daar), die een obstakel voor de gemiddelde snelheid van het ver voer vormen, doordat daar in de buurt menige goede weg in een minder goede verandert en elders zijn er andere rede nen. die verwaarlozing of niet met de tijd meegaan in de hand werken. Teneinde j tot een zo uniform mogelijk wegenstelscl i te komen, werd in 1948 de F.R.I. opgericht, die thans ook de U.N.O. adviseert. De mannen, die achter het Europa-net staan, hebben zich vol overtuiging achter de twee grote projecten voor een tunnel zowel door de Mont Blanc als door de Grote Sint Bernard geschaard. Deze tun nels zullen naar hun mening in het ver keer tussen Frankrijk en de Benelux- landen en Italië en Zuid-Oost-Europa een belangrijke rol spelen. In de slalistjek van de F. R. I. neemt Nederland een livcl gunstige plaats in. En jn cen nadere be schouwing er van luidt de conclusie: alle wegen zijn er goed.... Wat België betreft, hiervan wordt ge zegd, dat daar een autobaan van Antwer pen, eventueel via Brussel, naar Rijssel op het programma staat. Frankrijk heeft een plan voor een autobaan, die van Parijs naar Rijssel moet lopen. En wat Engeland betreft, daar heeft de ernst van de toe stand genoopt tot het ontwerpen van een project voor 1380 kilometer autobaan, waarin drie snelwegen voor het verkeer naar het continent zijn opgenomen. De verbinding tussen het Europese en het Engelse net zal dan over de zee met snelle veerboten onderhouden worden Denemarken wil een autobaan van Lübeck naar Kopenhagen aanleggen; Zweden gaat verschillende wegen tot autobanen onthouwen. In Noorwegen is dit onmogelijk, in verband met de berg achtige toestand van het land. Zelfs Fin land wil een autobaan aanleggen, van Tomio-Vassa naar Helsinki. En tenslotte; Italië heeft een plan voor 1450 kilometer nieuwe autobanen, terwijl zowel Spanje. Portugal, Griekenland en Turkije het no dige willen doen om aansluiting van hun wegennet bij het Europanet mogelijk te maken. Turkije heeft zo pas 28 millioen Marshall-dollars alleen voor het aan schaffen van machines voor wegenaanleg toegewezen gekregen. v :v Op aandrang van enthousiaste Zweedse touristen, die in Nederland en Engeland door wegenwachters „uit de puree" wer den geholpen tijdens hun vacantie, ging de „Motormaenncns Riksfoerbund", de Zweedse ANWB, nadat informaties in Ne derland waren ingewonnen, proeven met wegenwachters nemen. Die proeven werden een doorslaand suc ces. De geestdriftige Zweden besloten op een 50-tal trajecten met "wegenwachten te starten. Hieraan gaat een rijdende ten toonstelling vooraf, die een tocht van 5.000 km zal maken. Deze monsterkara- Stefan Andres is niet alleen een der knapste Duitse schrijvers van deze tijd hij is zonder twijfel ook een der veelzijdigste. Zo juist heeft hij aan zijn reeds uiterst belangrijke oeuvre een nieuw werk toegevoegd, dat daarin een geheel eigen plaats inneemt. Het is een boek met jeugd herinneringen, getiteld „Der Knabe im Brunnen". Het motief van liet kleine jongetje, dat diep in de put, waarover het zich gebogen heeft, cen ander jongetje meent te zien, komen we reeds tegen in de sombere, bijna tragische roman „Broeder Lucifer". In het nieuwe boek heeft de symboliek van dit kleine voorval een nog diepere zin gekregen. De schrijver weet nu, dat het jongetje van toen zichzelf gezien heeft; en hij blijft thans in de spiegel, diep in de put van het verleden, kijken en ziet de dingen van zijn jeugd herleven: kleine voorvallen (blijde en verdrietige), verwachtingen, angsten. Het is het verhaal van ontwakend kinderleven in een eenvoudig, diepgelovig gezin in liet Rijnland. Maar hoever zijn we hier af van de bekende Jantjes en Pietjes, die onze literatuur in zo rijke mate bevolken! Gevoelig kan Andres zeker zijn, maar dat betekent niet dat hij zich niet weet te beheersen. Fors tekent hij ons wat er in het kind omgaat als het de vreemde dingen van het leven leert kennen en de onbegrijpelijke daden van de mensen gadeslaat. a Li 1953 werd deze nieuwe brug over het Werradal in gebruik genomen. Tegelijkertijd is er cen „Rasthaus'" gebouwd, waar vermoeide autobaanrcizigers zich kunnen versterken en eventueel de nacht doorbrengen. De ongemeen knappe romanschrijver Andres is hier heel ongecompliceerd en simpel aan het vertellen. Men zou bijna denken, dat hier weinig litteraire zorgen wat de'uiterlijke vorm betreft, aan te pas kwamen en dat Andres zo maar, voor zijn eigen plezier, deze jeugdherinneringen heeft opgeschreven Maar wie deze roman met zijn zeer dichterlijke beschrijvingen aandachtig gelezen heeft, zal bemerken, hoe bewonderenswaardig het verhaal is gebouwd en, schijnbaar uit losse episodes bestaand, tot een geestelijke eenheid is geworden. In de kleine, geconcenteerde novelle (zoals „El Greco schildert de Groot- Inquisiteur", waarin een indringende kijk In de ziel van deze politiek-kerkelijke fanaticus wordt gegeven) en de kleine roman (zoals „Der Anlitz", waarvan de merkwaardige vorm weer een overtuigend staal is van de veelzijdigheid van de schrij ver) betoont Andres zich een meester. Zijn hoogtepunt bereikte hij op dit terrein trou wens in de aangrijpende kleine roman „Het mes der barmhartigheid" („Wir sind Utopia"). Maar ook zjjn grotere en zelfs zeer om vangrijke romans worden gekenmerkt door een ongewone kracht: ze staan als het ware onder doorlopende geestelijke hoogspanning. Gedragen door een of ander belangrijk denkbeeld of probleem, ontwik kelt het verhaal zich boeiend en overtui gend. Gemakkelijk maakt Andres het soms de lezer niet, zoals in „Ridders der gerech tigheid" („Ritter der Gerechtigkeit"), waarin bepaalde godsdienstige en politieke STEFAN ANDRES geestelijke hoogspanning problemen aan de orde worden gesteld en nader worden uitgewerkt. Dit, wil echter niet zeggen, dat de ge middelde lezer, als hij zijn aandacht geeft, niet tot de gevoels- en gedachtenwereld van Stefan Andres zou kunnen doordrin gen. Het proza van deze schrijver is zo kristalhelder en zijn bedoelingen zijn der mate positief verbeeld in de loop van een veelal bewogen, altijd menselijk verhaal, dat niemand ze kan misverstaan. Dit ver haal kan dan een legende, een historische verbeelding, een tijdsbeeld of een jeugd herinnering zijn het kan ook niets meer en minder zijn dan 'n liefdesgeschiedenis. Maar dan een van allure, waarvan de „perikelen'', om het eens alledaags te zeggen, diepe en ernstige problemen zijn. Wij hebben hier het oog op de imposante roman „Hochzeit der Feinde", waarvan vaan vertrekt 30 Maart uit Stockholm. Een Nederlandse WW en een Engelse AA zijn bij deze tentoonstelling eregasten. De 28-jarige Bosschenaar v. d. Veer, wegenwacht op het traject Den Bosch Nijmegen, werd uitgekozen wegens zijn grote vakkennis en zijn karaktereigen schappen om als vertegenwoordiger van de Nederlandse Wegenwacht naar Zweden ie gaan. Dinsdag a.s. vertrekt hij van de Parkstraat in Den Haag op zijn trouwe, knalgele 600 cc zijspancombinatie. De 23-jarige Amsterdamse colporteur F. H. van R., die zich voor de Engelsman Ronnie Ronalde, kunstfluiter van de B.B.C., had uitgegeven, is gisteren door de Amsterdamse rechtbank wegens op lichting veroordeeld tot fenderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. Hij hoorde het vonnis zijn achtste glimlachend aan en terwijl hij door een agent van politie werd weggeleid, zochten zijn ogen de publieke tribune af, waar een aantal toeschouwers de zitting aandachtig zat te volgen. Van R. had zijn slachtoffers alleen- wandelende dames op straat aange sproken, onder de naam Ronalde vriend schap met haar aangeknoopt en dan geld van haar geleend, omdat hij „zijn chèque uit Engeland nog niet had ontvangen". Hij was gearresteerd in het gezelschap van een dame, terwijl hij een van zijn verhalen aan het opdissen was. een zeer goede Nederlandse vertaling ver scheen onder de titel: „Bruiloft der vijan den". Problemen als liefde en haat, ver geving en wraak, schuld en boete, (Duits) nationalisme en (Frans) chauvinisme staan hier de liefde tussen een jong Duits meisje en een Franse officier van het be zettingsleger (het verhaal speelt zich af kort na de eerste wereldoorlog) in de weg Maar het merkwaardige is, dat deze problemen niet bestaan tussen de twee verliefde jonge mensen zelf, maar dat zij hun als het ware worden opgedron gen, hoezeer zij er ook tegen vechten, door de vader van Louise. Deze is bij de geheime dienst in Frankrijk geweest en er is „iets" voorgevallen, dat hem schuldig maakt tegenover Frankrijk en Duitsland beide en óók tegenover de officier persoonlijk. Wat dit'„iets", dat als een doem over de liefde van het Duitse meisje en de Fransman hangt, eigenlijk is. wordt ons pas aan het einde van de roman duidelijk gemaakt. Dit geeft het boek een geweldige spanning. Het duistere geheim is als het ware voelbaar aanwezig, het hele boek door. Maar zoals in „Wir sind Utopia" de de stem van God tenslotte het verlossende woord spreekt, is het hier de stem van de liefde, die uiteindelijk overwint. Het komt tenslotte tot een „bruiloft der (voor malige Jvijanden". Louise, doortastend als zij is, gaat met haar broer naar Frankrijk en zoekt de officier, intussen weer een eenzame wijnbouwer, in het huis van zijn oom op. Als zij kennis hebben genomen van de bekentenissen van Louise's vader, zijn zij diep geschokt, maar zij menen, dat zijn schuld hun geluk niet in de weg be hoeft te staan. Na een smartelijke innerlijke strijd begint ook de vader tot klaarheid te komen. Op de dag van de bruiloft stuurt hij een telegram, waarin hij zegt, dat hij, wat hem aan kracht tot zegenen was overgebleven, aan het bruidspaar zendt. En men kan een sleutel tot dit boek zien in zijn volgende woorden: ....„en dat hij langzaamaan tot het inzicht kwam, dat er een macht moest bestaan die uit het slechte het goede voort brengt". Niet in dc sfeer van „en zij leefden nog lang en gelukkig".... maar in die van deze van betekenis zware woorden eindigt deze aangrijpende roman, die voor vol wassenen is bestemd. De Nederlandse editie werd, evenals die van „Ridders der gerechtigheid" en „Het mes der barmhartigheid", uitgegeven door de Uitgeverij Fontein te Utrecht. „Broeder Lucifer" en „El Greco" verschenen bij Lannoo, Wateringen (Z.-H.), terwijl alle oorspronkelijke Duitse uitgaven bij R. Piper Verlag te München het licht zagen. Tijdens de afgelopen oorlog werd een brug verwoest, welke, de grote auto baan over het diepe Werradal voerde. De Amerikanen bouwden een nood brug. Op de achtergrond een „geest- tekening" van de verwoeste brug. IN HET mededelingenblad „The voice of Fatima" lezen wij het volgende: In een recente publicatie wordt vermeld, dat Lucia in het H. Jaar 1950 te Rome zou zijn geweest en dat zij aan de H. Vader liet zgn. „geheim" zou hebben laten lezeti. De H. Vader zou de brief, waarin het geheim beschreven stond, wederom verzegeld hebben en bevolen hebben deze niet voor 1960 te openen. Al deze geruchten berusten op dc puur ste fantasie. Het zgn. derde geheim ligt sinds tientallen jaren verzegeld in het archief van de Bisschop van Leiria, is daar nooit uitgehaald en zal eerst in 1960 bekend gemaakt worden Afwachten, mijn welbeminden. Nieuws gierigheid bedwingen, HET EPISCOPAAT van India heeft, bekend gemaakt, dat in het land aldaar meer dan vier maal zoveel Indiase pries ters en zusters zijn als buitenlandse missionarissen. Het aantal Indiase pries ters en zusters bedraagt op het ogenblik meer dan 16.000, het aantal buitenlandse missionarissen nog geen 4000. Men heeft deze gegevens vrijgegeven, om aan te tonen, dat de Katholieke Kerk in India niet uitsluitend wordt bediend door bui- tenlands personeel. Nieuw land voor jong en ijverig chris tendom. Dank zij de medewerking van vele Nederlandse vrouwen en mannen. ABBè PRIERRE, de priester der Parijse daklozen is door de president van Frank rijk, René Coty ontvangen. Tijdens deze receptie, die een zeer intiem karakter droeg, heeft de heer Coty zich uitvoerig laten inlichten over het werk en over de tot op heden bereikte resultaten. Tegen over abbè Pierre heeft de president zijn persoonlijke dank en die van heel Frank rijk uitgesproken, Maar nu nog woningen! WANT DE ACTIE van de huizen bouw gaat. in volle ernst door. Abbé Pierre is bereid geweest in een radio toespraak het nationale initiatief der Franse regering tot de bouw van 12.000 noodwoningen aan te bevelen. Tezamen met de minister voor Volkshuisvesting Lc.maire, heeft hij voor de microfoon een actie ingeluid. Ingevolge dit gezamen lijke optreden hebben de prefecten van de departementen Seine, Seine et Oise en Seine et Marne, met de minister van Volkshuisvesting overlegd, wanneer de bouw van 6000 noodwoningen in de om geving van Parijs kan beginnen. Tijdens deze bijeenkomst heeft de minister kun nen mededelen, dat de 6000 woningen voor de omgeving van Parijs reeds voor 1 December 1951f opgeleverd kunnen worden. Doorstoten maar. En met enthou siasme. IN EEN REDE heeft abbé Pierre ook nog een oproep gedaan tot allen, om zich bewust te zijn van hun roeping om als missionaris op te treden in de milieus der armen, Hij vroeg te bidden, dat er meer roepingen zouden komen van hen, die dit soort van apostolaat zouden uit oefenen. Met de eenvoud van het Evan gelie heeft Pierre gesproken over de lief de tot Christus en daardoor de harten geroerd, zelfs van degenen, die meestal totaal onverschillig tegenover de gods dienst staan, In Lyon heeft men sterk de indruk, dat in de Vasten in geen jaren met zoveel succes en overtuigings kracht gepreekt is als dit jaar door 'het woord en voorbeeld van abbé Pierre. Ook vandaag trekken de voorbeelden nog het hardst. MORGEN IS het weer Zondag. Óffer als ge de va am van veelgeliefd kind Gods verdienen wiltnog eens goed op de schaal voor de nieuwe kerken. Ge draag 11 voorts als kind van het Licht. De vrucht van het licht is immers vol gens St Paulus louter goedheid en recht vaardigheid, en waarheid. Het evangelie ttr visie op sluwe duivelskunsten. Waak, en kijk uit. Voor de rest cen licht- Zondag met het indrukwekkende gelaat van iemanddie zich zijn wapenrusting met laat ontfutselen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3