DAMPO Ons Succespatroon van deze week T Bloemlezing van wetenswaardigheden op voedingsgebied Niels overtreft Elsa Schiaparelli HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ROMAN VAN CHARLES GARVICE ZATERDAG 20 MAART 1954 PAGINA 4 DE WAARDE VAN VER SCHILLENDE PRODUCTEN zfeSffiw MONTEUR BRACHT ZIJN MEISJE OM HET LEVEN i v - 5jj^v NOORDER GLASHANDEL Dordrecht - ede-sommelsdijk brielle Slaat nieuwe weg in MASSALE KINDERCOMMUNIE IN GOFFERTSTADION TE NIJMEGEN Geautoriseerde vertaling door F. van Velsen Bioscoopmet twee zitplaatsen In een typisch Belgische kelderkeuken Reliëf zonder bril? De toekomst zal het leren Will H. Hays is dood Hollywood's geweten Voor 530.000,per jaar „From here to eternity", beste film van 1953 Een vrouw (èn Peter Ustinov) mag van mening veranderen Schrale troost voor Terence Rattigan Steeds meer Cinemascope-films Ook Warner Bros gaat beginnen „Wacht maar tot ive beroemd zijn". Van onze filmredacteur) NAAR aanleiding van een in het Belgische dagblad „Libre Belgique"' verschenen artikel hebben wij verleden week enkele bijzonderheden gepubliceerd over een vinding van twee bewoners van Brussel, die er in zouden zijn geslaagd, normale „vlakke" films zodanig op een speciaal „scherm" te projecteren, dat de toeschouwer het beeld in reliëf ziet, zonder dat bij daarbij een bril hoeft te dragen. Inmiddels heeft onze Brusselse correspondent een demonstratie met dit nieuwe projectie-systeem bijgewoond en hij geeft daavan de volgende beschrijving, die op enkel punten afwijkt van de gegevens, welke wij aan het Belgische blad ontleenden. „Wij hebben", aldus schrijft onze cor respondent óver zijn ervaringen, „een filmprojectie bijgewoond in wellicht de kleinste „bioscoop" van de wereld. De ver toning vond plaats in één van die typisch- Belgische kelderkeukens. Er waren maar twee zitplaatsen en er waren twee opera teurs: een 28-jarige donkere vrijgezel, die luistert naar de Armeens klinkende naam Vartan Garikian en een 29-jarige lange, blonde man gehuwd en vader van twee kinderen die Edward de Wit heet. Nu is het geen gewoonte om de namen en de burgerlijke staat van filmoperateurs in de krant te vermelden. Maar het twee tal, dat ons in hun vlak bij het Schaer- beekse Sportpaleis gelegen „laboratorium" ontving, was slechts gelegenheidsope rateur. In feite zijn zij uitvinders en „opereerden" zij uitsluitend om ons hun nieuwe vinding te laten zien. Jaren lang zoeken geleerden in kostbare laboratoria, voorzien van de modernste en meest geperfectionneerde instrumenten, naar het middel om de films in reliëf te vertonen, maar nog nimmer zijn bevredi gende resultaten bereikt zonder dat de toe schouwer zich moest uitrusten met een speciale bril, die hem na kortere of lan gere tijd razende hoofdpijn bezorgde. Beide Brusselse onderzoekers beweren nu, dat zij het middel hebben gevonden om iedere normale film zonder bril ifi reliëf te laten zien. Om deze bewering te staven, hebben zij ons op één van de twee stoelen laten plaats nemen. De heer De Wit ver dween achter een vrij zonderling scherm, bracht een filmprojector in werking en in derdaad zagen we, zonder bril, op een klein scherm alle beelden en personen een zéér duidelijk reliëf krijgen". Onze Brusselse correspondent geeft dan een beschrijving van het projectiescherm, dat in hoofdzaak overeenkomt met die, welke wij vorige week reeds publiceerden en met een schetsmatige tekening il lustreerden. Alleen blijkt uit zijn uiteen zetting, dat beide hol gebogen schermen bestaan uit reflecterende stalen platen, die bij verdere proefnemingen door ver zilverd plexiglas zullen worden vervan gen. Het beeld verschijnt echter niet ,.in de ruimte" zoals we verleden week schre ven op gezag van de „Libre" Belgique", maar wordt door middel van 't reflecteren de bovenste scherm geprojecteerd op een derde scherm, dat zich tussen de beide an dere bevindt. „De beide Schaerbeekse uitvinders" al dus vervolgt onze Brusselse correspondent, „zijn uitgegaan van het principe der ste- reoscoop, die jaren geleden erg in de mode was en waarbij 2 naast elkaar geplaatste nagenoeg identieke foto's reliëf brachten in het beeld. Dit bracht hen op de gedachte om te gaan experimenteren met de con cave schermen. De proefprojecties, die wij hebben bij gewoond, geschiedden met zeer primitief materiaal, dat nog voor tal van verbete ringen vatbaar is, vooral wat de grootte van het beeld betreft. De heren Garikian en De Wit wisten zelfs reliëf te brengen in een doodgewone affiche, die ze projecteerden op dezelfde wijze als de films. Verder hebben ze een bril ontworpen, waarmee men alle afbeel dingen in kranten, tijdschriften en derge lijke eveneens in reliëf zal kunnen zien. Bovendien nemen zij proeven met het ge luid om het meer met het geprojecteerde filmbeeld zelf te integreren. We hebben", aldus besluit onze corres- het uiterste dient te worden beperkt; dat het kwaad niet aantrekkelijk mag worden voorgesteld. Will Hays zal in de herinnering voort leven als de man, die een einde maakte aan een uitbundig Hollywood-tijdperk, toen de film jong, vrij, onbeschaamd en soms aanstootgevend was. Tenslotte ont stond er een schandaal, waarbij de toen malige komiek „Fatty" Arbuckle was be trokken. Arbuckle werd ontslagen, maar het filmpubliek ging pijnlijke vragen stellen en Will Hays werd tegen een sala ris van 530.000 per jaar te hulp geroepen om aan de praatjes een eind te maken. Sindsdien heeft niemand ooit in Holly wood nog publiek een bad in champagne genomen. In 1930 stelde hij een aantal normen op, die bekend werden als de „Hays Code of Film Star Behaviour", de Hays-code voor het gedrag van filmsterren. Maar hoewel hij altijd censor werd genoemd, of soms een „kleine Napoleon", had Hays een he kel aan deze benamingen. Hij gaf er de voorkeur aan te worden beschouwd als Hollywoods geweten. Hays trok zich in 1945 terug als censor, maar hij bleef zijn opvolger, Eric John ston, van advies dienen. Thans, op 74-ja- rige leeftijd, is hij overleden. Een rijk man met appartementen in New York en in Hollywood en een ranch in de nabij heid van Los Angeles. Hoe lang de Hays-code nog zal stand houden? Onlangs nog is er, z'oals gemeld, een aanval op gedaan door niemand min der dan de oude Samuel Goldwyn, die verklaarde: „We moeten veranderen met de tijd". Maar de grootste filmmaatschap- pondent, „niet voldende technische kennis pijen in Hollywood verklaarden, dat zij om te kunnen uitmaken, of hier werkelijk sprake is van een zeer belangrijke uitvin ding. De toekomst zal dat moeten uitwij zen. Doch wél hadden wij de indruk, een experiment te hebben bijgewoond, dat alles behalve alledaags is". Ut Will H. Hays, de filmcensor, wiens woord wet was in Hollwood en die zelfs de baas speelde over de De Milles en de Goldwyns, is, zoals we in het kort heb ben gemeld, óp zijn landgoed in Sullivan (Indiana) overleden. Hij laat als zijn mo nument het „Hays Office" na de cen- suurcommissie van de Amerikaanse film industrie' en zijn morele code, die bijna 25 jaar lang ongewijzigd is geble ven. Hays was de man, die decreteerde, dat op het witte doek een kus niet langer mocht duren dan tien seconden, hoewel hij eens Gloria Swanson en Erich von Stroheim dertig seconden toestond; dat brute moorden of mishandelingen niet mochten worden vertoond; dat wraak in een modern verhaal niet mag worden gerechtvaardigd; dat huwelijken tussen mensen van ver schillend ras niet mogen worden goedge keurd; dat het gebruik van vuurwapens tot de code trouw zouden blijven. De filmcritici van de Amerikaanse dag bladen hebben „From here to eternity" van regisseur Fred Zinnemann gekozen als de beste film van 1953 bij een door de „Film Daily" uitgeschreven stemming. De Cinemascope-film „The Robe" was de enige film onder de eerste tien, die volgens één van de nieuwe projectie systemen is vervaardigd. Deze film kwam op de derde plaats. De enige „buitenlandse" film, die op de tiende plaats van de lijst kwam, was de Britse film „The Cruel Sea" van Charles Frend. Toen één van zijn toneelstukken een Succes bleek, verklaarde de acteur-toneel schrijver Peter Ustinov: „De enige juiste waardering komt van het publiek. Ze kennen je niet en ze hebben geen zelf zuchtige bijdedoeling. Enkele maanden later, toen een nieuw SIR LAURENCE OLIVIER Wacht maar tot we beroemd zijn stufc van hem bij de première niet al te best werd ontvangen, luidde zijn com mentaar echter: „Hun zouteloze opmer kingen klonken van het schellinkje kerels zonder enig dramatisch gevoel". Terence Rattigan werd, toen zijn stuk „The Sleeping Prince" een slechte pers had, op de volgende wijze getroost door Noël Coward: „Maak je niet dik. Ik be derf sommige van mijn stukken niet alleen door ze te schrijven, maar door er nog in te spelen ook". Steeds meer grote filmmaatschappijen in Hollywood passen het Cinemascope- systeem van Twentieth Century Fox toe. Warner Bros gaat zestien Cinemascope- films in Warner-color of technicolor ma ken, heeft Jack L. Warner onlangs ver klaard na een conferentie met zijn vice- president Ben Kalmenson, die belast is met de werelddistïibutie. Momenteel worden reeds vijf Cinema- scopefilms door Warner Bros geprodu ceerd en wel „A Star is born" onder regie van George Cukor met Judy Gar land en James Mason in de hoofdrollen, „The High and the Mighty" naar een succesroman van Ernest K. Gann, ge regisseerd door William A. Wellman met John Wayne, Claire Trevor, Robert New ton, Jan Sterling en David Brian in de voornaamste rollen, „Lucky me" met Doris Day, „The Talisman" naar Sir Walter Scott's klassieke verhaal uit de tijd van de Kruistochten met George Sanders in de rol van Richard Leeuwen hart en „Ring of Fear", een film over het circusleven. De eerste Cinemascope-productie van Warner Bros in Warner-color, getiteld „The Command", een „Western" met Guy Madison en Joan Weldon in de hoofdrollen, is inmiddels reeds gereed gekomen. Sir Laurence Olivier en Jack Bucha nan, twee figuren, die niet bepaald onbe kend zijn in de wereld van de film en het toneel, begaven zich onlangs naar de „St. Martin's School of Art" (Kunstaca demie) in Londen om er te repeteren voor een liefdadigheidsvoorstelling, waar aan zij hun medewerking verlenen. Maar aan de deur werden ze aange houden door een bode van de gemeente raad van Westminster, die hun aan het verstand bracht: „Dit gebouw mag niet Bij vele huisvrouwen rijzen af en toe vragen over de voedingswaarde van bepaalde producten. Wij zullen enkele veel-voorkomende vragen beantwoor den. Schapen- en paardenvet. De samenstel ling van deze vetsoorten wijst niet op een bijzondere waarde voor de gezondheid. Kippen-, eenden- ei» ganzeneieren ont lopen elkaar in voedingswaarde niets. De eieren van eenden en ganzen mogen ech ter niet zacht of halfzacht gegeten wor- doen of in de huishouding in gebak, pud- James Mason en Judy Garland spelen de hoofdrollen in „A star is born", een Cinemascope-film, die door Warner Bros wordt geproduceerd. dingen e.d. worden verwerkt, omdat er dan gevaar voor infectie met paratyphus- bacteriën dreigt. De enige bereidingswij zen, die we mogen toepassen, zijn hard koken en bakken met doorgeprikte dooier, totdat de gehele massa gestold is. Het bakken dient dan bovendien aan twee kanten te geschieden. Yoghurt. De z.g. Bulgaarse yoghurt wordt in tegenstelling tot de dunnere melkyoghurt bereid uit ingedampte melk. In het algemeen is de voedingswaarde van de dikke yoghurt anderhalf maal zo hoog als die van een even grote hoeveel heid dunne yoghurt. Wie yoghurt in de winter te koud vindt, kan de fles gerust enige uren bij de kachel zetten, zonder gevaar dat de yoghurt daardoor in kwali teit achteruit gaat. Dit geldt eveneens voor karnemelk, vla en pudding. Ook fruit of vruchtensap kunnen zon derenig bezwaar op kamertemperatuur gebracht worden. We halen ze daartoe een dag vóór het gebruik uit keuken of kelder te voorschijn. Vooral voor kinde ren en oude mensen moet afkoeling door het voedsel worden vermeden. Het is echter ongewenst om vruchten enkele dagen in een warme omgeving te houden, omdat ze dan uitdrogen of rimpelen. Vruchtensap in blik, fles of tube, hetzij op dranksterkte, hetzij geconcentreerd, geeft bij de juiste verdunning een drank, die in vitaminegehalte niet behoeft onder te doen voor vers verkregen sap. Wordt geconserveerd sap van citrus vruchten of tomaten als bron van vita mine C gebruikt, dan is het raadzaam de inhoud van het geopende blik of flesje in hoogste drie dagen op te maken. Het vitaminegehalte gaat namelijk achteruit wanneer het sap met lucht in aanraking komt. Toevoeging van suiker beïnvloedt de voedingswaarde van citroen- of ander sap niet nadelig. Groenten en aardappelen verliezen bij het bezwaren vitamine C; dit gaat vooral snel, wanneer zij gesneden zijn. Wie de groenten gesneden kan kopen, moet er daarom op toe zien, dat zij fris en stevig zijn. De vitaminewaarde van blikgroen- ten en bevroren groenten behoeft, indien zij op de juiste wijze zijn geconserveerd, niet of niet veel onder te doen voor die van verse groenten. Het mag echter als bekend worden verondersteld, dat gezou ten groenten, met uitzondering van zuur kool, in dit opzicht geen waarde hebben. Degenen, die de beschikking hebben over een hogedrukpan kunnen gerust zijn over de voedingswaarde van de hierin bereide spijzen. Het verlies aan vitamines en voedingszouten, zoals kalk en ijzerzouten, zal in het algemeen niet groter zijn door de korte verhitting bij hoge temperatuur dan door een langere kooktijd bij 100° C. De erwten en bonen kunnen ook zon der weken gaar worden. Het beste resul taat, de mooist opgezwollen bonen krijgen we echter toch, wanneer we de peul vruchten vóór het koken enige tijd laten weken, b.v. één nacht. Zijn champignons of andere producten goed? Helaas geeft het meekoken van een zilveren lepel hieromtrent geen uit sluitsel. We kunnen beter op onze reuk en tastzintuigen vertrouwen. Zowel voor verse producten als voor inmaak geldt altijd: wegdoen bij twijfel gevallen! Ondeugdelijk voedsel wordt niet deugdelijk door koken of verwerken met specerijen of scherpe sausen. (Advertentie) Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl langer voor repetities worden gebruikt. Toen de toestemming werd gegeven had- de de leden van de gemeenteraad er geen idee van, dat er zo'n ruchtbaarheid aan zou worden gegeven". In de Engelse bla den waren namelijk foto's verschenen, die lieten zien, hoe Jack Buchanan aan Sir Laurence Olivier wenken gaf voor een danstiummer, dat hij tijdens de lief dadigheidsvoorstelling zou uitvoeren. Nadat ze de deur waren uitgezet, zei Olivier tot Buchanan: „Als dit ons dertig jaar geleden was overkomen, toen we nog onbekende acteurs waren, zouden we hebben gezegd: „Wacht maar, tot we beroemd zijn! Dan durven ze ons niet meer op die manier te behandelen De officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank eiste gisteren een gevangenis straf van vjjf jaar met aftrek, alsmede ter beschikking stelling van de regering tegen de 23-jarige Utrechtse verwarmingsmon teur A. M„ die onder beschuldiging van doodslag, subs, zware mishandeling met de dood als gevolg, terecht stond. Tijdens een stoeipartij onder een wande ling greep verd. het 16-jarig meisje A. B. uit De Bilt bij de keel, met het gevolg, dat zij bewusteloos bleef liggen. Daarop duwde verd. haar in een gracht. Getuigen verklaringen en het psychiatrisch rappor) wezen op een sterk verminderde toereke ningsvatbaarheid. De verdediger achtte de opzet tot doodslag niet bewezen. De uit spraak is op 2 April a.s. mm m .m 1 'J VAN OOSTENDORP otterdam - Tel. 84630 (3 lijnen) FILIALEN: Elsa Schiaparelli, een der bekendste hui zen in de Parjjse modewereld, heeft haar personeel, ten getale van ruim 150 man, tijdelijk ontslagen en treft voorbereidingen om over te gaan op confectie. Wegens de stijgende kosten en de afnemende koop kracht, aldus kondigt de directie van het modehuis aan, bestaat het voornemen de driemaandelijkse presentatie van nieuwe collecties te vereenvoudigen, zo niet ge heel te laten vervallen. Een woordvoerder van mevrouw Schia parelli heeft Vrijdagavond onder meer nog verklaard: „Wij gaan een nieuwe, geheime formule voor het vervaardigen van japon nen toepassen. Ik weet niet, hoe die for mule luidt en ik ben er niet zeker van dat mevrouw Schiaparelli haar zelf al kent". De elegante. 57-jarige madame Schiapa relli heeft Vrijdag zelf „het waaien van een koude wind op economisch terrein" en 'n revolutionnaire wijziging in haar werk methoden toegegeven, doch zij heeft niets over de inhoud harer nieuwe plannen wil len zeggen. Op Zaterdag 22 Mei a.s. wordt in het Nijmeegse Goffertstadion een plechtige kindermis opgedragen, waaronder twaalf duizend Nijmeegse schoolkinderen ter H. Tafel zullen naderen Deze plechtigheid vindt plaats om drie redenen. Vooreerst wordt de Heiligverklaring van Paus Pius X, de grote promotor van (je vroeg tijdige kindercommunie gevierd, vervol gens valt deze viering samen met de Wereldkindsheiddag en ten derde viert Nijmegen op deze dag de biddag voor de wereldvrede, die op Zondag 23 Mei is gesteld. Al zij'n onze jurkjes goed van pasvorm, toch is het ook van belang, dat dn combine, die men er onder draagt goed passend is. Hiervoor kan men in elke zaak mooie stofjes kopen in effen of gebloemd en niet te vergeten Nylon, wat een prettige dracht is. Dit model is in zijn geheel iets klokkend en valt ruim van onderen. Het voorpand heeft een mooie bustevonn, langs de hals en de zoom met 'n kantje afgewerkt. Het patroon is verkrijgbaar in maat 40, 44, 46, 48 a 0,65. crr.._- C 799 Plak aan de adreszijde van een briefkaart naast en buiten het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Plak nooit meer dan f 1.aan postzegels op een kaart, wat meer geplakt .wordt is waardeloos. Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Patronen worden niet geruild. Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. KLEIN NEST Wegens misstelling zullen wij de twee laatste afleveringen, dus die van 6 en 13 Maart, van ons roman bijvoegsel nogmaals in haar geheel plaatsen. Uit excuus voor de onaangenaamheden. welke de lezerskring werd bezorgd. DE REDACTIE. Ja, mijnheer, hier zijn ze, zei Grey. Ik ben gisteravond laat opgebleven om ze af te maken. Gelukkig heb je al de olie niet op gebrand, zoals ik aan je haar zie. schert ste Daan. Het haar van Grey vertoonde een toverachtige, soepele en glanzende oppervlakte geheel in overeenstemming met de heersende mode. Je ziet er reuze chic uit vanmorgen, zeg. Moet je naar het Cristal Palace? Neen, zei Grey lachend en blozend, ik ga met mijnheer Mountjoy lunchen; klein gezelschap, geloof ik; verduiveld aardig van hem om mij te inviteren. Jij komt toch ook, nietwaar? 't Is in Savoy, denk er om. Wanneer zij samen alleen waren, sprak Grey hem altijd met jij en jou aan. Daan stond daar op. Ja, maar ik weet niet, of ik de tijd er af kan nemen. Toe, kom toch, drong Grey aan. Er is niets, wat werkelijk haast heeft be halve deze bestekken en die heb ik al doorgewerkt. Mijnheer Mountjoy ver wacht je beslist. Heel vriendelijk van hem; zei Daan, maar als ik al de invitaties aannam naar de zin van mijnheer Mountjoy, dan zou er bedroefd weinig tijd voor de zaken overschieten. Ga zitten en laten wij dit nog even doornemen. Het is een groot werk, zei hij, toen hij de berg tekeningen en papieren bekeek. Ja. stemde Grey toe. Een van de grootste, die wij ooit gehad hebben. Niet zo groot natuurlijk als de spoorlijn van Gradovitch. Neen, zei Daan kalm. Ik geloof niet, dat wij tijd genoeg aan deze dingen heb ben kunnen besteden. Wij zullen Ander son en een paar jongelui van de Welsh af deling er bij nemen. Heb je binnenkort nog iets van hem gehoord? Is hij weer geheel hersteld? Ja, hij is weer helemaal de oude, antwoordde Grey. Gisteravond heb ik nog een brief van hem gehad. Een leuke brief; hij schreef, dat hij nog nooit zo gezond en sterk was geweest en dat het werk van een leien dakje ging. 'n Reuze kerel, die Anderson, ver klaarde Daan op sympathieke toon. Een van de bovenste plank. Er is geen betere! Grappig is dat! Anderson schrijft precies hetzelfde over iemand anders, wiens naam ik niet zal noemen, zei Grey glimlachend, terwijl zijn blik op het ge bogen hoofd van Daan rustte. Nu deze documenten schijnen hele maal in orde te zijn, zei Daan, terwijl hij de papieren in een map borg. en hoe eer der wij beginnen, hoe beter. Het was mis schien het beste, als je de trein van twaalven nam en o, neen, onderbrak hij zich zelf, toen hij een wolkje op het gelaat van Grey zag verschijnen, je moet naar die lunch, neen, ga er dan maar vanavond heen, dat kan even goed. Ja, maar als je 't nodig oordeelt, ga ik direct naar het werk, zei Grey bereid willig. Neen, neen, kerel, ik wil je de ge legenheid niet ontnemen, je keurig toilet en de nieuwste snufjes op modegebied te demonstreren! lachte Daaan. Maar zeg, weet je wie er al zo aan die lunch deel nemen? Mijnheer Mountjoy noemde een paar namen: mevrouw Carlton Plummer, Lady Aminta Dorley en nog een paar, maar die herinner ik me niet meer. Nu goed. zei Daan, ik zal komen, zo dra ik weg kan. Dat hoop ik, verklaarde Grey, terwijl hij naar de deur ging. O ja. zei hij met de knop van de deur in z'n hand. Ik heb een brief uit Gradovitch gehad van de opzichter bij de reparatie-afdeling. Is er iets gebeurd? vroeg Daan en ging weer voor z'n bureau zitten, waar hij enige papieren uit een Iade haalde. Neen. niets bijzonders, zei Grey, niets om je bezorgd over te maken. V/at hij vraagt kan ik best in orde maken. Jij hebt je handen al vol genoeg. Hij schreef nog een en ander over Maritaria. voegde Grey er bij. terwijl hij de kruk van de deur omdraaide. O ja? zei Daan onverschillig, want hij wilde z'n belangstelling niet verraden. Gaat daar alles weer z'n geregelde gang? Ja, uitstekend, schrijft de opzichter. Ze hebben Prins Yovan gekroond, maar dat zal je wel in de kranten gelezen heb ben. Ik heb niet veel tijd voor kranten lezen, beweerde Daan met tegenzin. Hij voegde er niet bij, dat hij zorgvuldig de kolom vermeed, waarin het nieuws over de Balkan te vinden was. Ja, ze hebben hem feestelijk ge kroond, zei Grey, 't Zou iemand haast verwaand maken bij de gedachte, dat hij had meegeholpen om hem wederom opule troon te plaatsen. Tot zekere grens hebben wij daar zeker aan meegewerkt, zei Daan, terwijl hij z'n pen vlug over het papier liet gaan. Hij voelde maar al te levendig het hevig verlangen, om iets over het huwelijk van de prinses te horen, ondanks het feit, dat hij vreesde haar naam te zullen vernemen. Maar zoals hij gehoopt en gevreesd had. geschiedde. De prinses is ernstig ziek geweest en heeft geen deel aan de feestelijkheden ge nomen, zei Grey. Wat een pracht meisje! Je hebt haar immers nog even gezien voor je vertrek, is het niet? Ja, even maar, stemde Daan toe. Is zij nu beter? Dat weet ik niet; de opzichter schrijft het niet- Ga je nu maar gauw verkleden, zei Daan, en vergeet vooral niet een paar andere sokken aan te doen, deze kleuren niet precies bij je das. Plaaggeest! lachte Grey. Jij hebt je ogen ook niet in je zak zitten! Gewoonte man; niets dan gewoonte. Vergeet niet, dat ik, dank zij jou, de laat ste maanden een diepgaande studie van sokken en dassen heb kunnen maken. Na dit complimentje verliet Grey lachend het privékantoor en bleef Daan nog een paar minuten schrijven; vervol gens legde hij z'n pen neer, leunde achter over in z'n stoel en bleef zo, met z'n ar men over elkaar en z'n kin op z'n borst, zitten peinzen. Stella pardon! de Prinses ziek! Steeds had hij horen verzekeren, dat de tijd alle wonden heelt en alle smarten lenigt, zelfs de hartepijn van een teleur gestelde liefde. Nieuwsgierig vroeg hij zich af, hoeveel jaren het zou duren, dat een zinspeling op Maritaria of 't gewone woord van „Prinses" hem geen hartdoor- snijdende pijn zouden bezorgen. In ieder geval was er gelukkig geen beter middel om zijn ziekte te genezen, dan werken en na enige minuten dwong hij zich, om zijn becijferingen weer ter hand te nemen. Plotseling verscheen om ongeveer kwart over een mijnheer Mountjoy. Zeg jongeheer, je zal te laat komen' riep hij. Het spijt me, zei Daan, die niet in een luncbstemming verkeerde. Ik kan het vandaag niet klaar spelen ik heb een massa werk gekregen om te controleren. Schei er dan mee uit, zei mijnheer Mountjoy. Als 't er zo mee gesteld is, zal ik wel hier blijven en het afmaken; dan ga jij en neemt de honneurs als gastheer waar. Stel u voor! Dat gaat toch niet, zei Daan. Maar als u erop staat, dat ik kom. Dat is juist wat ik bedoel, zei Mount joy. Zou je denken, dat ik mevrouw Carlton Plummer onder de ogen durf te komen zonder jou? Ik wed dat zü onmiddellijk rechtsomkeert zou maken en naar huis gaan. Dat bgslist de zaak! zei Daan en ging naar de weelderig ingerichte toiletkamer om zich gereed te maken. In de hal pikten zij Grey op en de drie mannen begaven zich naar het Savoy- hotel, waar Mountjoy een uitgebreide, luxueuze lunch had besteld, die in een apart zaaltje werd opgediend. De overige gasten waren mevrouw Carl- ton Plummer en Lady Aminta, die reeds per auto gekomen waren en Lord Man- ville, die met mijnheer Carlton Plummer er de voorkeur aan gegeven had. te wan delen. Het was een allergezelligst noenmaal en het ontbrak er niet aan scherts en orginele kwinkslagen van mevrouw Carl ton Plummer, die Grey een reuze knappe jongeman vond, maar toch aan Daan de voorkeur scheen te geven. Na de lunch verenigden zich de gasten in paren en groepjes en begaven zich naar het balcon, van waar men een mooi uit zicht had op de rivier. Daan voegde zich bij mijnheer Mountjoy en Lord Manville, doch Grey bleef bij de dames en te oor delen naar hun lachen, scheen hij de dames bijzonder te amuseren. Na een half uurtje keek Daan op zijn horloge en ver klaarde, dat hij naar 't kantoor moest, waarna hij afscheid nam. Mevrouw Carl- v.on Plummer bood Lord Manville en haar echtgenoot plaatsen in haar Rolls Royce, doch de heren beweerden, dat zij naai een vergadering moesten, zodat zij met Lady Aminta in het luxueuze vehikel weg reed. Enige ogenblikken zwegen beide dames. Dan zei mevrouw Carfton Plummer en naar aanleiding van niets: Ik geloof, dat elke vrouw in haar hart een flirt is. Slaat die cynische overweging op mij, lieve vriendin? vroeg Lady Aminta. Natuurlijk, schat, antwoordde me vrouw Carlton Plummer op haar slepen de toon. Zou je denken, kindje, dat ik geen ogen in mijn hoofd had? Dat denk ik zeker niet! beweerde Lady Aminta en bootste de lijmerige spraak van de vraagster met succes na Je hebt er twee en wel bijzonder mooie! Nu, mooi of niet, maar ze staan wijd genoeg open om te zien. dat je schande lijk met die jonge Grey flirtte en het was hem aan te zien, dat hij zich in 't Paradijs waande, inplaats van naast een volleerde coquette. Hij is een bijzonder knappe jonge man, zei Lady Aminta boos, doch met een licht blosje. Dat is hij, stemde haar vriendin toe- En dat is mijnheer Norton ook. Lady Aminta leverde hierop geen com mentaar, doch keek strak voor zich uit Mevrouw Carlton Plummer keek vluchtig naar het meisje en zei na enige ogenblik ken op haar Amerikaans, openhartige manier: Heb je hem nog niet kunnen inpal men, liefje? Het meisje zweeg nog steeds, doch nu legde zij haar hand op de pols van haar vriendin. Hij is niet iemand, om door mij in gepalmd te worden. Alles goed en wel, beste meid, zei de oudere dame. Maar nu wil ik eens ronduit met je praten. In de eerste plaats maak je geen werk genoeg van hem, neenLady Aminta maakte een afwerende beweging met haar hoofd. Je mag er kwaad om wor den, als je wilt, maar je zal naar me moe ten luisteren, want het zou te gevaarlijk zijn om uit een snelrijdende auto te sprin gen. Ik zal zolang naar je luisteren, als je maar belieft te praten, beste vriendin, zei Lady Aminta. Nu dan. Weet jij wat mijnheer Daan Norton scheelt? vroeg zij op een toon, die eike schijn van belediging buitensloot. Dat klinkt onkies, hè? Maar ja, ik ben, zoals Carlton zegt, een ruwe barbaar. Hier heb je nu een van de meest aantrekkelijke jongemannen, die je maar bedenken kan ik bedoel niet Carlton, ofschoon hij voor mij alles is een jonge man met een reuze toekomst. Wat komt het er op aan, of hij nog arm is en voor zijn positie ijvert; dat is voor jou toch geen bezwaar, omdat je schatrijk bent. Beste meid, zij vatte de hand van het meisje hartelijk, weet je, waar hij naar verlangt? Een tege moetkomend glimlachje van jou. Lady Aminta glimlachte en schudde haar hoofd. Je hebt het mis, glad mis. ondanks al je scherpzinnigheid. Zeg liever gezond verstand, viel de ander haar in de rede. Ja, en het is, omdat je zoveel gezond verstand bezit, dat ik er mij over ver wonder, dat je je zo kan vergissen. Ik ben niets anders dan een dwaas, onnozel meisje. Dat wilde ik je ook juist aan je ver stand brengen. Maar ik ben niet zo onnozel, dat ik niet zie, dat mijnheer Norton helemaal geen genegenheid voor mij voelt.... Dat zou hij zeer spoedig. Neen, zei lady Aminta beslist en met een rukje van haar hoofd, hij is niet ver liefd op mij, omdat hij een ander be mint. Wie heeft je dat verteld? informeer de mevrouw Carlton Plummer, met een ongelovig lachje. Mijn ogen, niettegenstaande zij niet zo scherp zijn als de jouwe, beweerde lady Aminta. Ik geloof, dat ie je sterk vergist, ver klaarde mevrouw Carlton Plummer li.ime- rie. Dat geloof je, omdat hij de laatste tijd zo ernstig en gereserveerd is gewor den.... Jullie Engelse meisjes begrijpen die zakenmensen niet. Bij ons in Amerika wel; waarschijnlijk omdat de mannen bij ons bijna allen zakenmensen zijn of in zaken geïnteresseerd. Je veronderstelt toch zeker niet, dat hij het zo ver in de wereld zou gebracht hebben, indien hij zich niel van zijn persoonlijke eigenschappen be wust was? Hij is nu een heel ander mens dan de jongeman, die jij uitlachte, toen je hem op die avond voor het eerst ont moette. Ja, heel anders, stemde lady Aminta toe. Toen was er nog niets, wat z'n geest ernstig bezighield, zei haar vriendin. En ook z'n hart niet, verklaarde lady Aminta met die buitengewone schrander heid, welke zelfs het jonge meisje in haar onbewust analyseren van mannen in het algemeen en van één man in het bij zonder, aan de dag legt. Maar nu wel. 6, ik heb hem nauwlettend gadegeslagen en ik heb gezien, dat hij voor geen van ons allen oog had. Dan zweeg zij een ogenblik en vervolgde: Vind je niet, dat het een geluk is, dat ik intijds tot die ontdekking kwam? Jaer is een tijd geweest. Met een zuchtje hield zij op en toonde haar metgezel een zwak glimlachend ge zichtje. Dat is reuze jammer, zei mevrouw Carlton Plummer op kwijnende toon Ik had er mijn zinnen op gezet, jullie tot een huwelijk te brengen. Weer was het even stil: dan vroeg zij wenkbrauwfronsend: -Vie is het? Heb je enig vermoeden kleine clairvoyante? Weet je, wie de geluk kige is? Neen, antwoordde lady Aminta, maar wie het ook zij, hij heeft haar nog niet en ik geloof, dat hij denkt, haar nooit te zul len krijgen. Met verbaasde ogen staarde mevrouw Carlton Plummer haar aan. Hoor me dat kind toch eens aan! Je moest ergens in Bond Street kamers hu ren en je als clairvoyante en gedachten- lezeres vestigen Wil je wel geloven, dj| ik bang voor je word. Arme Daan! indien dat waar is! Reken maar, dat het waar is zei Lady Aminta met een droevig lachje En ben je daarom met die jong» Grey aan het flirten geslagen? riep d» oudere dame. Neen, ontken het maar niet'. Ik heb je beloerd! Ja. maar mijnheer Norton heeft het met gemerkt, zei Lady Aminta met haar roekeloze schranderheid en als hij 't wol „ezien had, zou 't hem niet hebben kun nen schelen. Neen. kijk mij maar niet zo aan. Ik verdien geen medelijden en heb ci ook geen behoefte aan. Heb ik je niet gezegd, dat ik mijn ontdekking in tijfis deed? Mevrouw Carlton Plummer sloeg haar arm om de leest van het jonge meisje en gaf haar een vluchtig kusje. Dat heb je, liefje. En dat moet m'j genoegen. Maar die arme Daan Norton! Laten wij hopen, dat hij nooit zal beseffen wat hij heeft verloren! XXVII. Toen Daan die avond huiswaarts keer de, vond hij juffrouw Norton erg stil en in gedachten verzonken; inderdaad wa;, zij zo verstrooid, dat zi.i vergat zijn avond eten op te dienen. Lachend verklaarde Daan, dat 't hem wel een shilling waard was om te weten, waar zij aan dacht. Dat behoeft je niets te kosten, mijn jongen, zei ze. Ik heb de laatste dagen veel gepie kerd, omdat mijn gedachten mij niet met rust laten en niet alles naar mijn zin gaat. Heeft Topsy weer een bord gebro- ken? vroeg Daan, want niettegenstaande Topsy een juweel van een meisje was maakte zij telkens averij in de pórcelein-' kast van juffrouw Norton. Neen, in dat opzicht heb ik de laatste tijd geen klagenover haar; nq die soep terrine heeft zij niets meer gebroken Neen Daan over jou is het, dat ik heb zitten piekeren. Wacht, ik zal bij je ko men zitten. Je levenswijze is tegenwoor dig niet, wat 't zijn moest. Toe maar, moeder! Ik kom toch niet meer aangeschoten thuis dan vroeger is 't wel? Maar moeder Norton liet zich niet m»t een grapje van de wijs brengen. Het is niet behoorlijk en 't past niet, ging zij voort, voor jou een heer van jouw positie om in een huisje van Selby Gardens te wonen. Het is absoluut onge schikt om je vrienden te ontvangen; voor zulke deftige en hooggeplaatste vrienden is het hier veel te min. En dat hindert me, dat bedroeft me, beste Daan; 't is net een gevoel voor rrt'ij, of ik,- je eigen moeder, je in de weg sta. Toe lief moedertje, doe nu niet zo be lachelijk, smeekte Daan. Ja, dat is de waarheid, hield zij vol. Ik ben een sta-in-de-weg voor je. Niet dat jij je ooit over mij hebt geschaamd Ach, lief, dwaas moedertje! zei hij vriendelijk, terwijl hij z'n pijp voor de dag haalde. Neen, je hebt je nooit over mij ge schaamd en dat zal je ook nooit, zei ze, maar met dat al ben ik toch een soort sta- in-de-weg en. dat kan ik niet langer zo laten doorgaan! Neen, Daan, spreek mij niet tegen: je moet me laten uitpraten. Ik verlang, dat je naar een betere woning verhuist, misschien een van die flats, waar je tegenwoordig zoveel over hoort praten. Het moet een heel r.iooie woning zijn en fijn gemeubileerd, zodat je er je vrien'den waardig kan ontvangen. Het zou natuurlijk in 't West-En-d moeten zijn, maar de afstand speelt geen rol, want je zou altijd een taxi kunnen nemen, om mij te bezoeken, of misschien met je eigen auto, die je gerust kan aanschaffen met al dat geld wat je verdient. En van tijd iot tijd zou ik ie ook komen bezoeken, als je alleen bent Dat is heel vriendelijk van u, moeder tje. Daan begon te lachen. Neen, 't is hele maal niet vriendelijk. Weet u wel wat u voorstelt? Dat ik op mijzelf ga wonen in een groot huis of zo'n vervloekt flat \o een lief geriefelijk huisje, zoals wij hier hebben, ga verlaten, om niet te spreken van u zelf, die zo goed en liefderijk vo ir mij zorgt, als nooit een moeder haar zoon heeft vertroeteld. Je behoeft niet alleen te vronen, Daan, hield zij hem veelbetekend onder het z. U bedoelt zeker, dat ik zou kunnen trouwen, zei hij, niet veinzend haar niet te begrijpen. Moeder, ik zal nooit trouwen. Zi.i keek hem zo verbijsterd aan, dat nij moest lachen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4