Tactiek en strategie van het communisme Wereldvrede op voorwaarden van het Westen Tijdelijk Station Vlaardin gen Oost VISSERS STREDEN OM BEDRIJFSCHAPSPRIJZEN Tilburg kreeg zijn Cobalt-bron Ramp met „ARGUS" blijft een mysterie Schipper Rog mag wisselbeker op het dressoir zetten E VERGELDING met atoombommen Kordaat optreden gehuldigd O' TERUG NAAR DE BATAVIEREN Dinsdag 23 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zal Bidault te Genève even resoluut kunnen blijven? Luchtmachtstaf chefs bespraken nieuwe tactiek bij agressie Morgen wordt hel in gebruik genomen De Japanse vissers buiten gevaar Voor de best verzorgde vis en haring Belangrijk hulpmiddel bij kanker- bes tri jding Nederlandse SS-ers werden Duitsers Toestand H. Vader blijft „bevredigend" Rechter Lindsey katholiek geworden Laborante levend verbrand Verkeerd gesprongen Analyst Aan boord van „Damascus" werden geen fouten gemaakt U bent dood, mijnheer! WEERBERICHT b WIELRIJDER GEDOOD CONDUCTEUR VOOR KWAM BERAAMDE TREINONTSPORING Mits zij „van Duitse stamzijn In Bredase Diaconessenhuis Fles petroleum-aether vatte vlam De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Kouder overdag. Woensdag 24 Maart: Zon op 6.36 uur, onder 18.59 uur. Maan op 0.00 uur, onder 7.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WE STAAN nu ongeveer in het mid den tussen het einde van de Ber- lijnse viermogendhedenconferentie en het begin van de Geneefse vijfmogend- hedenconferentie. Deze twee vormen ten slotte een eenheid; de laatste is de voort zetting, het vervolg van de eerste, die tot enig practisch resultaat had, dat de twee de zal bijeenkomen. Over de Berlijnse conferentie is reeds en wordt nog steeds heel wat nagekaart. Salvador de Madariaga heeft haar met de volgende anecdote gekenschetst: „Molotof voerde eens in tegenwoordigheid van Stalin een telefoongesprek. Stalin hoorde Molotof zeggen: neenneen. .neen. janeen. Toen het gesprek was ge ëindigd vroeg Stalin: wat was in 's hemels naam de vierde vraag, waarop je ja hebt geantwoord? Men vroeg, of ik op de derde vraag neen had gezegd Men zou de resultaten van Berlijn misschien vol lediger in elk geval gecompliceerder kun nen samenvatten, maar men zou de geest van de Sovjetdiplomatie die daar werd ientoongesteld en die Molotof onverbeter lijk belichaamde, niet juister kunnen karakteriseren". Nu de Geneefse conferentie langzaam nadert, kan men niet beter doen dan deze anecdote van De Madariaga voortdurend voor ogen te houden. Hier in Europa ging het om de versteviging van de communis tische greep op de satellietstaten en Oost- Duitsland; om de grootst mogelijke be lemmeringen tegen de hereniging van Duitsland (behalve dan onder een regiem van het Kremlin) en de bevrijding van Oostenrijk op te werpen; om zo mogelijk de grootst mogelijke verdeeldheid onder de Westelijke bondgenoten te stimuleren; m.a.w. om de koude oorlog voort te zet ten in de hoop, dat de communistische partijen in Frankrijk en Italië op den duur zó sterk zullen worden, al dan niet zelf standig of in een z.g. volksregering, dat het gehele West-Europa zonder militair geweld onder de controle vande heersers in Moskou zal geraken. Tactiek en strategie van het communisme werken steeds hand in hand. De strategie is duidelijk en scherp afgebakend door het marxistische dogma: de verovering van de gehele we reld voor het voorstadium van de com munistische heilswereld, dus de voort durende uitbreiding van de proletarische revolutie. Maar de tactiek is allerminst star, zij is integendeel uitermate soepel. Daarom is het Kremlin steeds bereid om te praten, mits het maar kan beletten, dat men, anders dan het dit precies zou wil len. tot overeenstemming komt. De reden daarvan, meent De Madariaga, is dood eenvoudig: de Sovjet-Unie kan geen over eenkomst sluiten, omdat zij daardoor haar strategische doeleinden zou prijsgeven; zij praat echter graag (zij noemt dit dan onderhandelen), wijl zij aldus het prestige en de macht van de Kremlin-mannen in de ogen van het eigen volk envan de slavenstaten kan verhogen; wat weer een deel van haar strategie is. De staatslieden, die naar Berlijn to gen en zij die de volgende maand naar Genève zullen gaan, wisten en weten dit alles natuurlijk heel goed. En deze weten schap heeft ook bewerkt, dat, tegen veler verwachting in, Foster Dulles, Eden en Bidault te Berlijn stevig samenhielden. Zij hadden zelfs de rollen voortreffelijk verdeeld, alsof zij op het wereldtoneel een grootse tragedie opvoerden. Een tragedie was het inderdaad, maar enige grootsheid hebben wij er niet in kunnen bespeuren; al verheugen wij er ons over, dat het Wes ten in Berlijn het Kremlin duidelijk heeft gemaakt helaas schijnen er nog velen te zijn, voor wie het nog niet duidelijk ge noeg blijkt te zijn dat de wereldvrede slechts op de voorwaarden van het Westen kan worden gegrondvest, maar nooit op de communistische dictatuur en onmense lijke terreur. EN BEANGSTIGENDE vraag is, of de eensgezindheid van de leiders van het Westen, welke in Berlijn bewaard kon blijven, zo gemakkelijk in Genève zal worden gehandhaafd. Deze voortzetting is vooral door Bidault gewenst, maar we verraden geen geheim, als we beweren dat Foster Dulles niets voor deze vervolg conferentie voelt. Daarbij speelt natuur lijk niet alleen het gezond verstand een rol, dat zegt, dat ook daar niets zal wor den bereikt; dat alleen de ongetwijfeld in het Westelijke kamp bestaande verwar ring slechts groter kan worden. Ieder voelt aan, dat in Genève een veel gevaar lijker spel zal moeten worden gespeeld dan te Berlijn ook maar één moment het geval is geweest. Daar bestond wat Duits land betreft geen enkel optimisme, alleen scheen voor Oostenrijk een lichtstraaltje te bestaan, maar ook dat is niet doorge broken. Rusland is naar Berlijn gekomen, alleen en uitsluitend om een vijfmogend- hedenconferentie, dus met communistisch China als deelnemer, voor te bereiden. De Russische opzet is gedeeltelijk gelukt en te Genève zal Moskou proberen het nog ontbrekende deel binnen te halen; de in trede van Mao Tse Toeng in de Verenigde Naties en in de Veiligheidsraad en de daarop aansluitende erkenning, dat com munistisch China het recht heeft zich als de leidende mogendheid van en in Azië op te werpen. De Verenigde Staten hebben reeds aan gekondigd daarop, als het werkelijk zo ver zou komen, hun veto in de Veilig heidsraad uit te spreken. Het is goed, dat het Kremlin weet, wat het te wachten staat; het is goed, dat ook Engeland maar vooral Frankrijk dit weten en ter dege beseffen. We hebben Bidault in Berlijn om zijn standvastigheid bewonderd; zal hij te Genève even resoluut kunnen zijn? We hopen het, maar Indo-China is een nachtmerrie voor Frankrijk geworden. En Russen en Chinezen zouden weieens het einde van de strijd in Indo-China, waarnaar elke Fransman in het diepst van zijn ziel hunkert, als een goede prijs kunnen voorspiegelen. Bidault is onge twijfeld bereid stand te houden: maar zal hij tegenover de aanstormende openbare mening in Frankrijk inderdaad rechtop kunnen blijven staan? Dat is een vraag welke in de breedste kringen nu reeds wordt gesteld; en daarom is de Geneefse conferentie zo gevaarlijk. Na Berlijn werd de koude oorlog voortgezet; Genève kan een eerste slachtoffer vellen. Op de eerste conferentie van lucht machtstaf chefs van de N.A.T.O.-landen is Maandag te Parijs te Strategie van de „new look" van de N.A.T.O. geschetst, die onmiddellijke vergelding met atoombom menwerpers inhoudt in geval van agres sie. Op het ogenblik zijn of zullen alleen de Amerikaanse en Britse luchtmacht De 23 Japanse vissers, die na de ontploffing van een Amerikaanse water stofbom op het atol Bikini, in de Stille Oceaan, door radio-activiteit bleken te zijn aangetast, verkeren niet meer in levensgevaar nadat zij zijn behandeld met een speciaal Amerikaans geneesmid del. Alle euvelen, welke zij door de be smetting hadden gekregen zijn evenwel nog niet verholpen. I)c voorbereidingen voor de bouw van een tunnel en een nieuw station te Vlaar- dingen-Oost zijn thans in een vergevor derd stadium. Om met de eigenlijke werkzaamheden te kunnen beginnen is het noodzakelijk, dat het huidige haltege bouw en het perron worden gesloopt, het geen betekent, dat maatregelen moeten worden getroffen om de dienst op een andere plaats te kunnen voortzetten. Hiertoe hebben de Nederlandse Spoor wegen aan de Westzijde van de grote overweg aan beide zijden van de spoor baan hulpperrons gebouwd. Aan de stads- zijde is voorts een tijdelijk gebouw op getrokken, waar plaatskaarten verkrijg baar zullen zijn en bagage ten vervoer kan worden aangeboden. Achter dit tijde lijke stationsgebouw is een eveneens tij delijke rijwielstalling gebouwd. Het tijdelijke stationsgebouw en de hulpperrons zullen op 24 Maart a.s. des morgens in dienst worden gesteld. Voor het reizend publiek zullen de lijdelijke vooi-zieningen ongetwijfeld be zwaren meebrengen. N.S betreuren dit, doch het is onvermijdelijk. Zij verzoeken het publiek er rekening mee te willen houden, dat het perron, waarlangs de treinen in de richting Rotterdam vertrek ken, van de stadszijde slechts bereikt kan worden door middel van een overpad, dat beide sporen kruist. In verband met do treinenloop zal dit overpad van tijd tot tijd afgesloten moeten worden, het geen voor, de reizigers oponthoud be tekent. Er wordt dan ook aangeraden minstens vijf a zes minuten vóór de voor genomen vertrektijd ter plaatse te zijn, zodat een oponthoud voor het afgesloten overpad niet steeds tot het missen van de trein behoeft te leiden. Voor wie het weinig verschil maakt, verdient het aan beveling, de reis niet te Vlaardingen- Oost, doch op het station Vlaardingen te aanvaarden. Reizigers, komende uit Rotterdam of Schiedam met als reisdoel Vlaardingen- Oost, wordt verzocht zoveel mogelijk achter in de trein plaats te nemen, rei zigers uit de richting Hoek van Holland daarentegen zoveel mogelijk voor in de trein, dit in verband met de beperkte lengte van de hulpperrons te Vlaardin- gen»Oost. Naar schatting zal deze overgangstoe stand ongeveer 1 jaar duren. met atoomwapens (op het hoofdkwartier „nieuwe conventionele wapens" ge noemd) worden uitgerust. De gegevens over productie, voorziening, voorraden on reserves van deze wapens zullen voor de andere N.A.T.o.-landen geheim blij ven. Generaal Lauris Norstad, bevelhebber van de N.A.T.O.-luchtmacht, en zijn medewerkers beschreven, op welke wijze de Amerikaanse en Britse strate gische bommenwerpers bevel tot een onmiddellijke tegenaanval zouden krij gen. Deze vliegtuigen zijn n.l. in Enge land of Noord-Afrika gestationneerd, gebieden die buiten het commando van het N.A.T.O.-hoofdkwartier jn Europa. Shape, vallen. In geval van agressie op een van de N.A.T.O.-landen zouden zij echter tot massale vergeldingsactie kunnen worden opgeroepen via kana len van Shape. Hoewel het nationale opperbevel van de landen geraadpleegd zou moeten wor- den, zou naar verwacht werd, geen tijd verloren gaan om de aanvaller te treffen, waar dit het hardst zou aankomen. Generaal Alfred Gruenther, de geal lieerde opperbevelhebber in Europa, leg de in zijn algemene waardering van de militaire situatie ook de nadruk op het vergeldingseffect van de nieuwe Weste lijke strategie. Hij vertelde de bevelheb bers van de luchtmacht, dat een even wichtig opleidingsprogramma noodzake lijk is. Enkele kleinere Europese landen hebben voor de luchtmacht, die na de oorlog uit niets Werd opgebouwd, vooral piloten opgeleid en de opleiding van andere bemannir.;.v;,leden en dienstperso neel verwaarloosd1. De werkzaamheid van piloten kan in oorlogstijd in feite verlamd worden door het ontbreken van getraind grondpersoneel, zo werd met nadruk gezegd. Bijzonder vinnig is de strijd geweest tussen de Nederlandse vissers om de bc- drijfschapsprijzen voor de best verzorgde vis en haring in het seizoen 1953. Schip per B. Rog van de „Dirk", Sch. 233, kwam als triomfator uit de strijd te voorschijn. Voor zijn rederij, de N.V. voorheen A. van der Toorn, veroverde hij voor de derde maal en dus definitief de grote zil veren wisselbcker voor de best verzorgde haring van de Scheveningse loggcrvloot. Van de Vlaardingse haringvloot was het schipper L. Rog van de „Cornells", VI. 83, van de reder-ij C. van Toor Hzn, die voor een jaar de zilveren wisselbeker op het huiselijk dressoir mag zetten en in de mast de bedrijfschapswimpel mag hijsen. Van de Katwijkse haringvloot zal de Kw 123 „Robert William" met schipper C, Dubbelaar, rederij D. Ouwehand Azn, de bedrijfschapswimpel mogen voeren. De Katwijkse trawlerboot is met de Kw 52 „De Vrouw Anna" van schipper C. Guijt, de jongste schipper van Katwijk, hij is nl. pas 25 jaar oud, de wimpel voor de trowlerloggervloot rijk. Schipper P. Visser van de Ro 15 „Antje" rederij-visserijmij Piscator N.V., zal voor de IJmuider trawlervloot de blauw-witte wimpel mogen voeren. Hij is de enige schipper, die niet bij de prijsuitreiking aanwezig was, omdat hij alweer druk be zig is de zilveren buit van de zee binnen te halen. De prijs voor de beste visconserven 1953 ging naar de conservenfabriek „Wijlax" te Woudrichem voor het product „ge rookte zalm in olie". P- van Dijk, voorzitter van de be drijfschap voor vis, reikte gisteren te Den Haag voor de zevende maal de bedrijf- schapsprijzen uit. Hij zeide, dat de jaarlijk grotere investeringen in de visserij en de steeds betere hulpmiddelen, die daarbij worden gebruikt, een steeds beter resul taat per reisdag geven. In vergelijking tot 1952 steeg de gemiddelde vangst per reis dag in de klasse der stoomtrawlers van 500 tot 800 PK van 6008 tot 7530 kg en, om een ander voorbeeld te noemen, in dé klasse van de motortrawlers tussen 300 en 550 PK van 1707 tot 2207 kg per reis dag. Schipper B. Rog dankte namens al zijn collega's voor de uitgereikte prijzen en de arbeid van het bedrijfschap tot ver betering van de kwaliteit. Namens de Nederlandse redersvereni- ging voerde mr J. Kiewiet de Jonge het woord. Hoewel, aldus spreker, de grote afnemer Rusland koopt op voorwaarde, dat de artikelen overal worden gekeurd door Russische inspecteurs, voordat zij worden verzonden, is Nederland het enige land in West-Europa, waar de Russische afnemers het niet nodig achten om eigen inspecteurs te sturen. De kwaliteit van onze vis heeft een zodanige renommé, dat men deze zonder meer vertrouwt. In de dierentuin te 's-Gravenliage werden onder grote belangstelling de Bedrijf- schapsprijzen voor de best verzorgde vis en!of haring uitgereikt. Schipper B. Bog van de Sclieveningen 233 won voor de de derde maal de wisselbeker en kreeg hem dus definitief in zijn bezit. Na de overhandiging werd hij door de Scheve ningse omroeper Gijs Vroolijk op origi nele wijze bejubeld. (Van onze correspondent) Maandagavond is op een wegsplitsing te Mierlo de 64-jarige wielrijder v. d. H. uit Geldrop waarschijnlijk door geen voorrang verlenen, door een Helmondse auto aangereden. Toen geneeskundige hulp arriveerde bleek de heer v. d. H reeds te zijn overleden. (Van onze correspondent). Het Radio Therapeutisch Instituut te Tilburg dat in de loop van de volgende maand zal worden geopend, heeft gister namiddag een zeer belangrijk onderdeel van zijn instituut ontvangen. In een loden omhulsel van duizend kilo arriveerde na melijk het radio-actieve cobalt ,dat be stemd is voor de „Cobalt-bron", een ap paraat, dat naar eigen ontwerp van het Tilburgse instituut door de firma Smit, Röntgen-apparatenfabriek te Leiden, is vervaardigd. Een opmerkelijke en zeer belangrijke eigenschap van dit toestel is, dat het ter plaatse kan worden geladen en ontladen zonder dat de mensen daarbij aan geva ren worden blootgesteld. En dit laden en ontladen ig op gezette tijden nodig, omdat, zoals dezer dagen reeds werd opgemerkt, de radio-activiteit na vijf jaar tot de helft is teruggelopen. Het apparaat, de zogenaamde cobalthou- der, weegt 1600 kilogram. Het heeft de fantastische capaciteit van 1000 curie, het geen ongeveer gelijk staat met 1 kilo ra dium. Het is nu geladen met 300 curie. Zoals men weet, wordit het speciaal gebruikt voor de behandeling van kan kergezwellen. In de conducteurskamer op het tweede perron van het station te Amersfoort is g steren in een algemene vergadering van het „Fonds Treinpersoneel Amersfoort" de te Amersfoort wonende hoofdconducteur J Mulder gehuldigd. De heer Mulder stelde verleden jaar de re 'terche in kennis van de grote aandacht, die een aantal mensen had voor de treinenloop bij Blauwkapel. De recherche ontdekte toen, dat geweten loze lieden een plan hadden beraamd al daar een trein te laten ontsporen om een van de inzittenden te doen verongelukken. Zij zouden dan in het bezit zijn gekomen van verzekeringsgeld. De heer W. van Viersen, inspecteur van vervoer te Utrecht, huldigde de heer Mul der namens de directie der N. S. en over handigde hem een horloge met inscriptie. Verscheidene andere N.S.-employé's voerden nog het woord, w.o. de hoofdsta tionschef. De eerste bloem bollenvelden vertonen hun kleurenweelde. In Kennemerland troffen wij crocvsvelden, welke nu spoe dig door narcissen en hyacinthen zullen gevolgd ioorden. Een paar dagen volop zon, en het is weer zo ver. Het Westduitse hooggerechtshof te Karlsruhe heeft uitgemaakt, dat buiten landers „van Duitse stam" door vrijwillige toetreding tot de Waffen-SS het Duitse staatsburgerschap hebben verworven- Dit geldt echter niet voor burgers uit Frank rijk en Luxemburg. Deze uitspraak werd gedaan naar aan leiding van een verzoek van het gerechts hof van Celle, dat een Nederlands verzoek tot uitwijzing van Willem Albertus Polak, een van de uit Breda gevluchte oorlogs misdadigers, behandelt. Polak was in 1940 vrijwillig tot de Waffen-SS toegetreden. Het hof te Celle moet nu uitmaken of Po lak van „Duitse stam" is. Volgens een Duitse wet van 1935 is een ieder van Duitse stam, wiens voorouders Duitsers waren, ongeacht zijn eigen natio naliteit. Te Karlsruhe is men van oordeel, dat Polak als Duits staatsburger moet worden beschouwd, als hij aan deze voor waarde voldoet, in dat geval mag hij vol gens de Westduitse grondwet niet uitgewe zen, of uitgeleverd worden. De uitspraak van het hooggerechtshof voor strafzaken (niet te verwarren met het constitutionele hof) is gebaseerd op een besluit van de „Führer en rijkskanselier" van 19 Mei 1943. Bij dit besluit, zo overwoog het hoog gerechtshof, is geen sprake van misbruik van staatsmacht, omdat iedere souvereine staat kan beslissen, wie zijn burgers zul len zijn, terwijl tevens het verkrijgen van de Duitse nationaliteit niet in strijd was met de algemene bepalingen van het vol kenrecht. Het gerechtshof te Celle zal zich nu over drie weken bezighouden met de vraag of Polak als iemand „van Duitse stam" moet worden beschouwd. Ook als het tot een ontkennende uitspraak komt, kan nog worden nagegaan in hoeverre Polak zich zal kunnen beroepen op het in de grond wet verankerde asylrecht voor politieke vluchtelingen. Het asylrecht kan politieke vluchtelin gen slechts worden ontzegd, indien zij in eigen land vervolgd worden wegens moord of deelneming aan moord. In de omgeving van de H. Vader be schouwt men de gezondheidstoestand van de Paus als bevredigend, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Men verzekert, aldus A.F.P., dat het geven van de zegen aan de menigte gelovigen op het Pieters plein, Vrijdag j.l. een weldadige invloed op de H. Vader heeft gehad. De Paus leed n.l. zeer onder de onmogelijkheid om persoonlijk contact te hebben met de talrijke pelgrims uit alle hoeken der wereld, die de Eeuwige Stad voortdurend bezoeken. Naar A.F.P. verder meldt, hoopt men een oplossing te vinden voor het vieren van de heiligverklaring van Paus Pius X, welke op 29 Mei is vastgesteld. Ook al blijft de verbetering in de toestand van de H. Vader aanhouden, dan nog blijft het normale liturgisch ritueel een te grote inspanning. De Amerikaanse rechter Lindsey wiens naam enige jaren geleden sterk naar voren kwam, heeft thans opnieuw van zich doen spreken. Het was immers rechter Lindsey, die als eerste pleitte voor het z.g. „huwelijk in kameraad schap ais ..voorbereiding" voor een la ter werkelijk huwelijk. Thans is hij, nu gebleken is dat in de huwelijken, die na een „proeftijd" gesloten werden, het per centage echtscheidingen niet is vermin derd, onrustig geworden over de gevol gen van zijn theorieën. Na de gevol gen van zijn „werk" gezien te hebben, heeft rechter Lindsey thans toegegeven een verkeerd inzicht te hebben gehad en hij is overgegaan tot de Katholieke Kerk, aldus meldt het persbureau der 1 Ned. Herv. Kerk. De 23-jarige laborante mej. Van der Winden van liet Diaconessenhuis te Bre da is gisterenmiddag in het laboratorium van deze inrichtnng bij een tragisch on geval levend verbrand. Bij een poging om een fles petroleum- aether, die vlam had gevat, te doven, is het meisje waarschijnlijk gevallén, met gevolg, dat zij de volle inhoud van de fles over haar lichaam kreeg en als het ware door een steekvlam werd getroffen. Twee andere aanwezige laboranten heb ben nog gepoogd de vlammen te blussen, maar dit bleek niet meer mogelijk. Een onderzoek naar de juiste toedracht van de zaak duurt nog vooft. De ooggetuigen van het verschrikkelijke ongeluk konden nog niet worden gehoord. De brandweer van Breda was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. p 1 Maart hadden de Amerikanen een waterstofbom tot ontploffing gebracht, welke in zoverre ver keerd ontploft is, dat dc uitwerking veel krachtiger was dan de deskundigen i hadden berekend. Met het gevolg, dat. bijna 300 personen door radio-activiteit werden aangetast. Men bleek dus al verder te zijn dan men zelf meende! Dit verrassende voorval bewijst te meer, hoe ontzettend gevaarlijk de atoom- en waterstofbom-fabricage voor dc mensheid is en er behoeft niet veel fantasie toe om tc bevroeden, welke ontzettende verwoestingen de wereld wachten bij een oorlog met het gebruik van deze bommen. Dat na geheime onderhandelingen Eisenhower aan het Kremlin mi .atoom-plan" heeft aangeboden en de Russische regering van haar kant ook „bepaalde voorstellen van algemene strekking inzake de atoomenergie'' heeft gedaan, kan op zich verheugend ge noemd worden, doch gezien het teleur stellend resultaat van diverse bespre kingen tussen Amerika en Rusland komt ons optimisme op zijn minst voor barig voor. En toch zal het nodig zijn, dat men de atoom-fabricage in de hand krijgt, zeker nu men de kracht van een water stofbom al niet meer in de hand heeft Het Amerikaanse plan spreekt o.m. van een uranium-bank onder toezicht van een internationaal bureau ter ont wikkeling van atoom-energie voor „vreedzame doeleinden". PrachtigAlleen dit: dc doeleinden van de Sovjets bleken tot nu toe verre van vreedzaam en daarom zouden wj; erg bang zijn om de Russen deelgenoot tc maken van de „uraniumbank"Wij vrezen, dat de bank op een kwade dag zal springen! Natuurlijk is president. Eisenhower wel zo op de hoogte, dat hij geen sprong in het duister doet en dat hij met het voorstel komt, bewijst, naar wij hopen, dat de mogelijkheid van een overeen stemming aanwezig geacht wordt. Het valt alleen maar te hopen, dat men de draagwijdte van dit plan beter berekend heeft dan de kracht van de waterstofbom van 1 Maart Op 5 Januari jl., even vóór middernacht, is op de Nieuwe Maas te Rotterdam ter hoogte van de Heyplaat de havensleepboot „Argus" door het Duitse vrachtschip „Da- maskus" overvaren en onmiddellijk omge slagen. De bemanning van vijf personen en een havenloods, die was overgenomen van het Duitse schip „Berenstein", kwa men bij deze ramp om het leven. Het stof felijk overschot van de loods is nog steeds niet geborgen. De „Argus" had samen met de sleepboot Hectorde „Berenstein" geassisteerd, toen dit schip de Rotterdamse haven ver liet. Daarna heeft de „Argus" de haven loods van de „Berenstein" overgenomen en zij zou deze afzetten in Rotterdam. Daar toe stak het schip de Nieuwe Maas over, voer aanvankelijk gelijk op met de u;t zee komende „Damaskus" en verdween plotseling onder dit schip. Reeds vele gissingen zijn gedaan naar de oorzaak van deze ramp en ook na ae zitting van de Raad voor de Scheepvaarl. die gisteren een onderzoek instelde naar deze oorzaak, zal het wel altijd een raad sel blijven, hoe dit ongeluk is geschied. De inapectcur-gcneraal voor de Scheep vaart, de heer Metz, zei in zjjn conclu sie, dat ook hij het ongeluk niet kan ver klaren, „Het wrak van de „Argus" is door experts onderzocht en zjj hebben geen bijzonderheden kunnen vinden, die enig licht zouden kunnen werpen op de oor zaak. Op het beleid van de kapitein en de havenloods aan boord van de „Damas kus kunnen geen aanmerkingen worden gemaakt. Ik'krjjg dc indruk, dat op dc „Argus" een moment van onbedachtzaam heid is geweest, maar ook dit bljjft een vermoeden", aldus de heer Metz. Als getuigen werden door de raad ge hoord kapitein W. E. van de „Hector" en de havenloods D. van D. uit Maassluis. L Deze laatste had dienst op de „Damaskus" en vertelde, dat men de „Argus" wel heeft gezien. Er was echter geen reden voor het nemen van bijzondere maatregelen. De „Argus" voer veel sneller dan de „Da maskus". Toen men op de brug van dil schip een schok voelde, begreep men wel, dat het in aanraking was gekomen met de sleepboot, maar er was geen vermoeden dat die was overvaren. Toch heeft de loods direct het schip laten stoppen. Toen al spoedig bleek, dat de „Argus" was over varen, heeft de kapitein van de „Damas kus alle beschikbare reddingsboeien overboord laten gooien. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn mening nader schriftelijk bekend maken De heer Georges Mahieu uit Westende is in het bezit van zijn eigen overlijdensacte. Dezer dagen werd dit document hem door de rijkswacht te zijnen huize over handigd en hij moest zelfs voor de ontvangst tekenen! Tijdens de oor log werd de heer Mahieu als krijgs gevangene weggevoerd naar Duits land, In 1945 werd hij bij een bom bardement zwaar gewond. Door een samenloop van omstandigheden raakten al zijn papieren verloren en werd na de bevrijding een over lijdensacte opgesteld, die aan het (emeentebestuur van Westende werd toegezonden. De heer Mahieu doet thans alle moeite om weer van deze over lijdensacte af te komen. Hij kan anders namelijk geen aanspraak meer doen gelden op zijn hui dige invaliditeitsuitkering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1