Eerste Kamer divisies Geen Duitsers eens met vijf in één legercorps tussen Ameri- kaanse troepen Rood leiderschap gevaarlijke baan voor mannen-met-wil Franse communisten sterven geheimzinnige dood Reis van koningin Elizabeth Vonnis in dramatisch auto-ongeluk H. Vader voor het eerst weer buiten De Zonnewijzer" verbreidt geloof en en 1 tuur 4 Veiligheid is cluur. Laten ive dat goed leren beseffen Een iaar voor De Baat Morgen ontvangt een kwart millioen katholieken ILet Oude Testament Herhalingsoefeningen worden verlengd Donderdag 25 Maart 1954 a DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jeugd moet beseffen, dat de diensttijd geen verloren tijd is Amerikanen onder Nederlands commando Labourleider kwaad over verandering vaii route Korte rijtoer door Vaticaanse tuinen 99 A na lx* De melksanering en liaar gevolgen Besprekingen op hoog niveau Kardinaal De Jong Partij munitie in eiken bosje gevonden WEERBERICHT Vijf divisies Geen productiecentrum in Europa Marine Geen tweede vliegtuig moederschip - m— liillfl*® «au Waarschuwing uit Oeganda Vreemde sterfgevallen Begrijpelijk brengt men ook weer de opzienbarende zelfmoord van het com munistische vrouwelijke kamerlid De- nise Bastide, op 2 Maart 1952, tijdens de zaak Marty in herinnering en er wordt nu eveneens veel gesproken over de dubbe le zelfmoord van Olasso en Dolores Gar cia op 1 Februari van dit jaar gepleegd. Het is namelijk gebleken dat de 52 jarige Olasso Garcia een invloedrijk lid was van de Spaanse communistische partij, die na de revolutie naar Frankrijk uit week. Tijdens het verzet was hij toege voegd aan Marty, Tillon en Camphin. Ook kwam uit, dat Dolores Garcia de secretaresse is geweest van het Chi leense consulaat en wel van consul Pablo Neruda, die bij terugkeer in zijn land de leider is geworden van de commu nistische partij in Chili. Olasso Garcia is tijdens het verzet onder de bevelen van Camphin belast geweest met het toe zicht over de wapens en de springstoffen van de F.T.P., de onder communistische invloed staande franctireursbeweging. „Aurore", die deze zaken op de voet volgt vraagt of het bewegen tot zelfmoord een middel is geworden, waarmee de communisten zich van deviationisten trachten te ontdoen. In elk geval schijnt het verblijf in de communistische lei dende functies niet bepaald rustig te zijn,. Ondanks grote ivaardering voor zijn gedrag Fantastische oplaag Bevattelijk voor iedereen Wat gij niet wilt. st Toestand onveranderd zorgelijk VLIEGEN ÓP AFBETALING De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen, voornamelijk in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Ie'ts zachter. Vrijdag 26 Maart: Zon op 6.31 uur, onder 19.02 uur. Maan op 2.00 uur, onder 9.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE 14 landen een defen sie! 'S-GRAVENHAGE, 24 Maart 1954 Minister Staf is zijn antwoord op de algemene beschouwingen nog eens opnieuw begonnen met uiteen te zetten, dat de N.A.T.O. niet inhoudt dat wij onze souverciniteit moeten prijsgeven, maar dat er een sterk onderling beraad is tussen de veertien deelnemende landen. Bij de besluitvorming hebben deze landen een belangrijk aandeel. De voornaamste punten van de doelstelling in de N. A. T. O. zijn de Duitse deelneming en de noodzakelijk heid van de Amerikaanse en Britse hulp. Een wijziging in de plannen was natuurlijk uitgesloten. Dat kan niet, zei minister Staf, stel je voor, dat alle veertien landen dit gaan doen. Indien zij dit willen, is dit een uiting van de oude hang naar neutraliteit. Nederland kon niet beter doen dan een loyaal aanhanger zijn van de N.A.T.O. De New Look-strategie van Amerika was niet direct op de verdediging van Europa gericht, maar was van wereldomvattende betekenis. De winst er van voor ons zou zijn de versterking van de strategische luchtmacht. Wat die versterking van onze lucht macht betreft, deelde minister Staf later mede, dat de Thunderjets zouden worden vervangen door supersonische Thunder- streaks en uit de tegenwaardegelden hon derd millioen beschikbaar zou komen boven de luchtmachtbegroting voor de productie van Hawker-Hunters. De sta tionnering van een Amerikaans jachteska- der op Soesterberg zou geschieden onder Nederlands commando, dat weer onder bevel van de N.A.T.O. zou staan. Wat zijn reis naar Amerika betrof, zeide de minister dat de grote winst hiervan is, dat er toezeggingen zijn gedaan voor de jaren 1955 en 1956. Hierover behoeft men dus niet meer in het onzekere te ver keren. In Berlijn was men, naar de minister meende, niets verder gekomen; hier waren twee werelden, die elkaar niet verstaan. Indien de communistische heer Geugjes meende, dat men daar nader tot elkaar was gekomen, dan zei minister Staf, dat hij dat zou wensen, maar hij kon dat niet aanvaarden en hij wees nog eens op de geweldige krijgsmacht, die klaar staat in het Oosten. Het plan-Ruys de Bcerenbrouck om Duitse eenheden te mengen tussen de troe pen van de Engelse" en Amerikaanse be zettingszones om aldus een begin'te maken met de inschakeling van Duitsland, moest de minister van de hand wijzen. Afgezien van het feit, dat Duitsland hiermee zou moeten instemmen, kan Frankrijk in de E.D.G. niet worden gemist en dit zou voor Frankrijk een gerede aaijieiding zijn om de E.D.G. te laten schieten, terwijl de Franse verbindingslijnen absoluut nood zakelijk zijn. Wat later de heer Ruys de opmerking deed maken, dat dit antwoord op deze sug gestie wel erg beneden de maat was. Met de critiek op de territoriale ver dediging was de minister het evenmin eens. De moeilijkheid ligt hier, dunkt ons, in het leggen van het zwaartepunt. Legt men dit offensief of defensief? Minister Staf wil dit offensief zien gelegd. Hij wenst de strijd zover mogelijk naar het Oosten te zien verlegd om te voorkomen, dat ons land zal worden bezet. Een terri toriale verdediging is een afweerverdedi- ging en de opzet van een strijd zo ver mogelijk Oostelijk vereist een sterke land macht. De opbouw hiervan is dus primair. Ook een sterkere marine en luchtmacht zou alleen mogelijk worden door een ver zwakking van de luchtmacht. Uitbreiding van het luchtmachtplan was dus niet in overweging. Aan de vliegtuig-ongelukken werd alle aandacht besteed. De heer btaf was er niet voor om van vergoeding van de schade door hen, die het ongeval had den gehad, regel te maken. En dan het vijf-divisie-plan. Dit was niet van de Amerikanen afkomstig, maar het was een N.A.T.O.-plan, dat reeds dateerde uit 1951; Men is daarna terug gegaan tot drie divisies en nu worden het er weer vijf. Nieuw is het dus in het geheel niet. De minister deelde mede, dat er oorspronkelijk wel zes divisies waren gevraagd, verdeeld in twee legercorpsen. Dat was echter afgewezen. Met de ver deling van vijf divisies in twee leger corpsen zou men echter moeilijkheden krijgen in de personeelssector, het was daarom één legercorps geworden. In ver band met de toegezegde defensienota had hij deze kwestie in de M. v. A. niet uit puttend behandeld, maar alleen geant woord op de vragen, die in het V.V. waren gesteld. Nu deed zich het merkwaardige geval voor, dat de heer Wendelaar had ge zegd: ik zie de defensienota met belang stelling tegemoet, terwijl zijn fractie genoot de heer Molenaar had gezegd: ik heb met die defensienota niets te maken. Er was dus verschil van opvat ting in de VVD-fractie, maar de heer Wendelaar trachtte dat bij de replieken later recht te praten door op te merken, dat hij persoonlijk het grootste ver trouwen had in minister Staf, maar dat hij het desalniettemin met de voorzit ter van de VVD, prof. Oud, volkomen eens was behalve met die éne zin. dat de heer Oud twijfelde of minister Staf zijn taak wel aan kon. De voorbereiding voor realisatie van de plannen van 1955 was volgens de minister reeds getroffen. Wil de hulp van Amerika blijven, dan moeten wij door gaan. De kadervoorziening achtte de minister niet zo ongunstig. Er waren 1780 vrijwillig dienende officieren bij de landmacht en 550 bij de luchtmacht. De opleiding van het technische personeel had goede voortgang, een bijzondere betaling voor dit personeel, was niet mogelijk. De vervanging van het personeel was een geleidelijk proces. Het ging niet aan hiertoe plannen te maken op een termijn van vijftien jaar, wij moeten zorgen nu paraat te zijn, zodat in 'n tijd van span ning de opbouw achter de rug is. Tenslotte verdedigde de minister met vuur de jeugddagen, die door het leger werden georganiseerd. Dit was geen kwestie van propaganda, maar van m'.- litair-minded maken van de jeugd. Ons volk, dat van vrijheid houdt, is niet militair-minded, daarom is het nodig de jeugd nu reeds te leren inzien, dat 'dit alles nodig is en haar vertrouwen te win nen. Het doel is mede, dat de jeugd mee leeft en beseft, dat de tweejarige dienst tijd straks niet als verloren moet worden beschouwd. Staatssecretaris Kranenburg vertelde nog, dat voor vervanging van het mate rieel het plan was geweest de vestiging van een productiecentrum in Europa. Na de reis van ministerStaf was gebleken, dat dit niet nodig was, daar de Amerika nen hadden toegezegd in de komende la ren ook voor de vervanging te zullen zorgen. Staatssecretaris Moorman tenslotte over de Marine sprekend, gaf antwoord op de vraag of het vlootprogram wel met vol doende energie werd uitgevoerd. Dit plan was zijn onafgebroken dagelijkse zorg, maar men had met vele technische moei lijkheden te kampen, die hij niet zou op sommen. Men moest bij voortduring op versnelling der leveranties aandringen, maar er daarbij wel voor waken, dat er niet zó overhaast werd gewerkt, dat de kwaliteit er door zou worden geschaad. Wat dc vuurleidingen van dc „De Ruy- ter" en „De Zeven Provinciën" betrof, zeide de staatssecretaris, dat hij die cri tiek wel zou hebben verwacht een jaar later, maar niet nu. De regering had im mers nimmer gezegd, dat deze beide sche pen nu al gereed waren. En dan te be denken, dat de heer Algra (AR) in verband hiermede had gesproken van een laak baar gebrek aan plicht. Dc vuurleidingen voor de „De Ruyter" werden nu gemon teerd en deze zouden 1 Januari 1955 zjjn aangebracht; die voor „De Zeven Pro vinciën" op 1 Maart 1955. Dat er nu reeds met deze schepen werd „gespelevaard", zoals was gezegd, ge schiedde om deze schepen nu vast de ga rantieperiode te laten varen en het per soneel vertrouwd te maken met de appa ratuur. Overigens deelde hij op een vraag van de heer Ruys mede, dat alle buiten landse marines deze moeilijkheden had den. Hij kon voorts niet de verantwoorde lijkheid op zich nemen de „Tromp" en de „Jacob van Heemskerck" in de vaart te houden. Hij vergeleek dat met een oude hoed of een paar oude schoenen waaraan men zeer is gehecht, maar als je vrouw die op een goed ogenblik niet doet verdwijnen, zou je er mee blijven lopen. Een vliegtuigmoederschip zou 25 mil lioen dollar kosten zonder vliegtuigen en niet gerekend de 1200 man hoogwaardig personeel, die daarvoor nodig zijn. Om deze reden kon aan de bouw van een tweede „carrier" niet worden gedacht. i v. V l (Van onze Parijse correspondent) Na Marty thans Le Coeur. Nadat het aan sommige leiders der Franse com munistische partij gelukt is Marty uit de partijleiding en zelfs uit de partij te werken op grond van een te persoonlijk optreden jegens de voorschriften van Moskou, is nu het bekende kamerlid Le Coeur, écn van dc geregelde woord voerders der communistische kamer fractie en lid van het politiek bureau De secretaris van de labourpartij van West-Australië, die zeide namens 70.000 Australische arbeiders te spreken, heeft de verandering van het reisprogram van koningin Elizabeth met de daarvoor op gegeven reden (een epidemie van kinder verlamming) „beledigend voor de staat" genoemd. Het aanvoeren van voedsel voor de hoge gasten uit andere streken en het verbod om de koningin ruikers aan te bieden en haar hand te drukken, vesti gen volgens de zegsman de indruk, dat West-Australië „een door ziekte zwaar bezochte gemeenschap is". „In de oorlog", zo voegde hij hieraan aau: „deelde de koninklijke familie de ge varen van het volk. In ben ervan over tuigd, dat, zo de koningin en de hertog van Edinburgh hun eigen wens zouden volgen, zij thans nog de oorspronkelijke reisroute zouden hervatten". Inmiddels wordt uit Adelaide gemeld, dat twee zusjes, een van zes en een van vijf jaar, door de afzetting zijn geslipt en ieder de koningin een envelop in de hand hebben gedrukt met in elk een munt vap threepenny. Dit was „voor de spaarpot van prins Charles en prinses Anne", zo zeiden de meisjes. Zij vestigden met haar daad overigens een traditie. Haar moeder had 27 jaar geleden hetzelfde gedaan bij een bezoek van de koningin-moeder, toen nog hertogin van York. De munt was toen bestemd voor de spaarpot van de huidige koningin Elizabeth. Couranten te Kampala in Oeganda heb ben copieën ontvangen van een brief, ge adresseerd aan Sir Andrew Cohen, gou verneur van Oeganda, waarin gezegd wordt dat hij koningin Elizabeth geen be zoek aan Oeganda moet laten brengen. „De koningin van Engeland", aldus de brief, „is zich niet bewust van de bestaan de haat in Oeganda". Mocht haar iets overkomen, dan zou Sir Andrew „de meest tactloze gouverneur in het kolo niale imperium" daarvoor verantwoor delijk zijn. De koningin en de hertog van Edin burgh zullen volgens het reisplan op 28 April in Oeganda aankomen. der partij aan de beurt om door Duclos „vernietigd" te worden. Hij wordt nu voor organisatiedaden in de partij tot een autocritiek gedwongen, waaraan hij geen ogenblik denkt en het merk waardige raderwerk der partij is nu in beweging gebracht om ook hem het lot van Marty te doen ondergaan. Maar het is niet om Le Coeur alléén, dat de zaak nogal opschudding ver wekt. Minder in de communistische ge lederen zelf, die nu eenmaal gewoon zijn alles te slikken. Wat nu weer zeer besproken wordt is de onverklaarbare verstikkingsdood van een corpmunis- tisch kamerlid, René Camphin, aan wie bij het bekend worden van zijn overlijden bijzonder hulde voor zijn optreden in de verzetsbeweging werd gebracht door de Kamervoorzitter, de heer Le Trocquer. Camphin had ais ka merlid, mede door het wat rustiger op treden dan men in de regel bij de communistische afgevaardigden moet constateren, ook buiten de communis ten zeker gezag, Camphin is, 's nachts in zijn Parijs ver blijf terugkerend van een vergadering van de partijleiding waarop het geval Le Coeur was besproken, door gasverstikking omgekomen. Zulks geschiedde op 6 Maart. Er is een nauwkeurig onderzoek inge steld en daaruit is gebleken, dat de gas haard in goede staat was en gasontsnap- ping opzettelijk moet verwekt zijn. Aller lei geruchten doen de ronde en de naaste familieleden en vrienden van Camphin zijn unaniem om te verklaren, dat nie mand een zelfmoord had voorzien. Het blad „Aurore" laat het vermoeden horen, dat Camphin in de vergadering op de vooravond van zijn dood gedwongen is geworden zich van zijn vriend en partij genoot Le Coeur los te maken en als be schuldiger op te treden tegen zijn mede kamerlid, met wie hij sinds jaar en dag samenwerkte. De grote strafkamer van de rechtbank te Koblenz heeft gisterenavond in Neustadl de Nederlandse chaufeur Dirk de Baat veroordeeld tot een gevangenisstraf van de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat aan het dramatische ongeluk, dat precies Bij het Centraal Station in Amsterdam zijn de Posterijen druk in de weer om de honderdduizenden pakjes van de Zonne wijzer te verwerken. Volgestapelde wa gens rijden af cn aan. Talloze gezinnen zullen Vrijdag zo'n pakje ontvangen. Door de geweldige aantallen, die ver werkt moeten worden, is het mogelijk, dat sommigen hun pakje iets later ont vangen. Een dergelijke hoeveelheid is zelfs voor de P.T.T. een zeldzaamheid. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Woensdagavond. De Paus lieeft hedenmiddag voor liet eerst sedert twee maanden het Vaticaanse Paleis verlaten. Hij maakte in zijn grote zwarte Cadillac een korte rijtoer door de Vaticaanse tuinen, waarbij Hij werd vergezeld door zijn lijfarts, prof. Ricardo Galeazzi Lisi. Er heerste een zekere opwinding in het Vaticaan, toen bekend werd, dat de Pau selijke gendarmerie oir twee uur bevel had gekregen om de te volgen route door de tuinen te controleren en allerwegen de wachten uit te zetten. En toen het bericht werd doorgegeven, dat de H. Vader Zijn privé-appartementen inder daad had verlaten, kon er geen twijfel meer aan bestaan: de Paus zou voor het eerst sedert Zijn ziekte weer buiten komen. Om precies 15 uur reed de Pauselijke auto de St Dnmasushof op en vrijwel on middellijk daarna verscheen de H. vader In de open poort. Hij steunde op Zijn lijfarts en op de arm van Zijn kamerdie naar, Giovanni Stefanori (die nu al se dert vijf-en-twintig jaar met de_ persoon lijke verzorging van de Paus is belast; die Hem helpt bü het kleden, die Hem aan tafel bedient en die als regel ook de Pauselijke auto bestuurt). Het bericht van deze korte rijtoer, die een half uur geduurd heeft, werd vrijwel onmiddellijk in Rome bekend. Het schijnt een verheugende bevestiging van wat dezer dagen verteld werd, dat n.I. de H. Vader na de hulde van de 50.000 Alpen jagers en van de vele tienduizenden Ro meinen op Vrijdag j.l. toen Hij Zich voor het venster vertoonde en de aposto lische zegen verleende door dit feit plotseling geheel nieuwe moed heeft ge kregen, waardoor de algemene toestand aanmerkelijk verbeterd schijnt. De voornaamste moeilijkheid blijft de voeding, die weliswaar i'iterst langzaam (Van onze redacteur.) Aan een kwart millioen Nederlandse katholieken, van wie ongetwijfeld een deel zelden of nooit post ontvangt, zal morgen keurig geadresseerd een net pakketje ge stuurd zijn. Eigenlijk moesten wij dit niet verklappen en zeker niets over dc inhoud vertellen. Want waarlijk, de inhoud: een prachtig verzorgd boekje van Het Oude Testament voor zo'n luttel bedrag, dat m„n natuurlijk onmiddellijk overmaakt, is een verrassing. Wij hebben deze actie van de Katholieke Actie en dc St. Willibrordvereniging ge zamenlijk, reeds aangekondigd en kunnen thans iets meer vertellen over „De Zonne wijzer", onder welkt naam me behulp van de uitgeverij „Het Spectrum" ieder jaar een serie van 12 boekjes wordt uitgegeven, die op de eerste plaats bedoeld zijn om het geloofsleven bij ons katholieken te ver sterken en de kennis omtrent de Kerk en Geloofswaarheden aan te vullen doch daar naast in goede vorm ontspanning en ont wikkeling, kortom 'n behoorlijk stukje cul tuur onder het bereik van iedereen willen brengen. Boeken zijn niet alleen bestemd voor de intellectueel, al mag deze zijn eisen aan lectuur iets hoger stellen dan hij of zij, die niet met talenten gezegend is of geen ge- toeneemt, doch die de bedenkelijke legenheid kreeg deze te ontwikkelen, maar lichamelijke verzwakking nog geenszinshoren thuis in elk gezin, want goede boe- heeft kunnen verbeteren. ken maken een mens rijk. Met deze actie willen de' Katholieke Actie en de St Wil librordvereniging, die daarmee waarlijk een apostolaatstaak uitoefenen, het oude ideaal van een huisbibliotheek herstellen. Een prospectus bij „Het Oude Testa ment" gevoegd, dat morgen dus verspreid wordt en wel in een dusdanige oplaag, dat de boekjes op elkaar gestapeld een hoogte van 35 maal de Utrechtse Domtoren zou den vormen of in de breedte uitgestald, een boekenplank van 3600 m bezetten, geeft daarover nadere bijzonderheden. Ook over de Prijsvraag, waaraan intekenaars op de hele serie van „De Zonnewijzer" kunnen deelnemen en die de 10 winnaars de ge legenheid schenkt in Augustus met heel hun gezin uitgezonderd kinderen be neden de 12 jaar een bedevaart naar Lourdes te maken. Omtrent de kostelijke eerste uitgave, Het Oude Testament, diene nog te worden ver meid, dat men hier met een bloemlezing heeft te maken, door prof. J. Weterman en C. A. Bouman bewerkt naar de bekende vertaling van de door de vroegere Petrus Canisiusvereniging uitgegeven H. Schrift. De tekst is voor iedereen bevattelijk, zodat men geen zwaar geletterd mens behoeft te zijn om er voor de verdieping van zijn eigen geestelijk leven uit te leren of er troost en opbeuring in te vinden. Tot de reeks behoren nog een paar strikt godsdienstige boeken; een bundel van de dichter Gabriël Smit en ook een paar romans, want, zoals prof. dr J. G. M. Wil- lebrands, voorzitter van de St Willibrord vereniging ons zo treffend zei: een chris ten moet door het lezen van de H. Schrift de kennis van het geloof verlevendigen, hij moet iets weten van de geschiedenis der Kerk, hij moet zijn leven laten inspi reren door de voorbeelden van grote heili gen, maar hij moet ook van zijn geloof uit schoonheid aan de wereld schenken, hij moet de resultaten van de wetenschap be vorderen enook vrolijkheid en avon tuur op positieve wijze kunnen waarderen. Uit al deze terreinen van het leven zullen boeken in „De Zonnewijzer-serie" worden opgenomen. Zoals de zonnewijzer, die Theoderik de Grote, koning der Oost-Gother in de vijf de eeuw, meegaf aan zijn afgezant Boëtius naar de Franken en de Bourgondiërs, niet louter een symbool van de Romeinse be schaving was, maar een stuk werkelijk heid werd, omdat Boëtius de boeken van de Grieks-Romeinse cultuurgeschiedenis liet vertalen en verspreiden, waardoor hij meebouwde aan de grondslagen van een nieuw en christelijk Europa is ook deze moderne „Zonnewijzer" de brenger van christelijk geloof en christelijke cultuur. Wanneer deze actie slaagt, waaraan wij niet twijfelen, begint volgend jaar een nieuwe reeks en uit het Vlaamse gedeelte van België is het verzoek gekomen om „De Zonnewijzer" ook op dit land te rich ten. vjjf maanden geleden gebeurde op de auto- baanbrug over het Wiedtal, waarbij zes mensen het leven verloren cn zeven wer den gewond. De rechtbank is niet ingegaan op een verzoek van het O.M. om de beschikking op te heffen, waarbij De Baat indertijd uit voorlopige hechtenis werd ontslagen. De veroordeelde kan binnen tien dagen revi sie van het vonnis vragen bij het federale gerechtshof te Karlsruhe en hij zal, vol gens een medededeling van zijn raadsman, van deze gelegenheid gebruik maken. De hem opgelegde strafmaat kwam over een met de door het O.M- gestelde eis, De rechtbank heeft zijn rijbewijs voor de tijd van vijf j'aar ingetrokken, hetgeen evenwel alleen voor Duitsland zal gelden. Het O.M. had intrekking van het rijbewijs voor het leven gevraagd. Het vonnis werd geveld, nadat zowel het O.M. als de rechtbank hun grote waarde ring hadden uitgesproken voor de wijze, waarop De Baat zich bij het onderzoek en tijdens de behandeling heeft gedragen. Het voorarrest, dat tien dagen bedroeg, zal van de straf worden afgetrokken. De Baat werd voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De recht bank deelde hem mede, dat op de door hem gestelde borgstelling van zevendui zend mark terstond, nadat hij in hechte nis zal gaan, beslag zal worden gelegd voor de voldoening van de proceskosten en voor de aanspraken der civiele partijen. De dag van gisteren was voor het groot ste deel gewijd aan de strijd tussen de drie Duitse en de ene Nederlandse deskun dige over de vraag of de remmen van de auto in orde waren geweest. De Duitsers kwamen daarbij tot de slotsom, dat de oor zaak van het weigeren der remmen gele gen was in het feit, dat de luchtcompressor van het remsysteem -door koolaanslag was vervuild. De Nederlandse deskundige sprak de overtuiging uit, dat het weigeren der remmen een incidentele oorzaak had, namelijk het loslaten van de hoofdleiding. Overigens meende hij, dat een feilloos vaststellen van de oorzaak niet meer mo gelijk was geweest, nadat bij het eerste onderzoek de onderdelen van het rem systeem waren gedemonteerd. In zijn verdediging had dr Ormond o.m. gezegd, dat hij de aan De Baat opgelegde straf buiten alle proporties achtte in ver gelijking met een onlangs uitgesproken vonnis tegen een arts-morphinist, die an derhalf jaar had gekregen, omdat hij zes vrouwen door onvoorzichtig en ondeskun dig uitgevoerde operaties had gedood. In het verloop van het proces heeft de Officier van Justitie medegedeeld, dat de vrouw Motz, die kort na het ongeluk val selijk onder ede had verklaard dat De Baat onder invloed van sterke drank was geweest, binnenkort zal terecht staan. De Baat zelf had geweigerd een vervolging tegen haar te doen instellen. Deze Amerikaanse Jantjes wijden zich vol aandacht aan een knikkerspelletje in Hydepark te Londen. Zelfs de onver stoorbare Engelse politieagenten en het mannetje, dat in Hydepark bladeren en papier op zijn lange staaf prikt en door zijn jarenlange praktijk in Londens be roemdste park heel wat gewend is, tra- gen een oogje aan liet vreemde tafereel. Een kinderspelletje? Dc matrozen blij- ken er anders over te denken: zij zijn ernstig in training voor de komende knikkerkampioenschappen, die in Tinsley Green Sussexop Goede Vrijdag ge houden zullen worden. Tot aan deze dag zullen zij in Hydepark te vinden zijn. waar zij een ideale speelruimte hebben. Het hoeft niet gezegd te worden, dat zij vurig hopen, de Engelsen te kunnen verslaan wat het knikkeren betreft natuurlijk... DE vrijgezellen schijnen heel wat op hun hart te hebben, want het ticecde Grevenbichtse wereldvrijgesellencon- gres zal, zoals gemeld, maar even vijf dagen duren. Men zou zo zeggen: dan kan er heel wat gepraat worden, waar bij echter niet vergeten mag worden, dat er ook vrijgezelinnen van 'de partij zul len zijn.' Een partij van honderden, want er kwamen al heel wat inschrijvingen binnen. Och, waarom zouden vrijgezel len niet van een „uitje" houden, te meer daar natuurlijk het nuttige met het aan gename wordt verenigd. Hopelijk gaat ook onze vriend-vrij gezel naar Grevenbicht, want wij gun nen hem van harte alle goeds, waaronder wij altijd nog een gelukkig huwelijk re kenen. En o.i. biedt Grevenbicht met zovele vrijgezellinnen hem, nolens ro- lens, een prima kans om binnen te lo pen Want afkerig van een huwelijk op zich zijn de vrijgezellen blijkbaar toch niet. Zoals men heeft kunnen lezen, heeft immers de initiatiefnemer van het Con gres een weduwe het adres van een we duwnaar aan de hand gedaan met het gevolg, dat die twee elkaar de hand ge geven hebben en het tweetal thans ver loofd is. Zo iets zou men van een gehuwde man verwachten, doch van een vrijgezel O.i. is dat geen rrijgezellendaad. „Wat- gij niet wilt 0 In de Eerste Kamer heeft minister Staf gisteren medegedeeld, dat liet thans is gebleken dat de tijd voor herhalingsoefeningen te kort is. De regering overweegt dan ook een wetsontwerp in te dienen om de maximum duur van de herhalings oefeningen, die thans 85 dagen is, tc verlengen. Op hoog niveau worden besprekingen gevoerd over de gevolgen van de melk- saneringen in verschillende gemeenten des lands. Een reeks klachten over dit streven tot het gezond maken van de melkdistributie, waaruit in ernstige of minder ernstige mate monopolieposities in verschillende takken van de melk handel zijn voortgekomen of dreigen te ontstaan, waardoor een normale concur rentie soms onmogelijk wordt gemaakt, is thans onderzocht. Verwacht kan worden, dat de ministers van Landbouw en Economische Zaken en de staatssecretaris voor Middenstands- zaken zich op korte termijn over deze aangelegenheid zullen beraden. In wel ingelichte kringen wordt aangenomen, dat maatregelen om excessen bij vrij willig ondernomen saneringspogingen in de melkdistributie te vermijden of on gedaan te maken, aanstaande zijn. Gedurende de afgelopen weck heeft zich in de lichamelijke conditie van Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong geen noemens waardige verbetering voorgedaan. Hoewel geen direct levensgevaar aanwezig is, blijft de toestand zorgelijk. In een eikenbosje aan de Kranenhofse- weg te Grave, dit is in de buurt van de Generaal De Bonskazerne, is een aanzien lijke partij munitie gevonden, '"'eze partij is afkomstig van geallieerde strijdkrach ten, die in de herfst van 1944 in dit gebied opereerden. Een militair ontdekte enkele mortiergranaten. Onmiddellijk daarna werden maatregelen genome... Het bosje werd afgezet en de hulpverleningsdienst uit Barneveld gealarmeerd. Bij onderzoek bleek, dat men met een complete opslag plaats te maken had. Niet minder dan 25 bazooko-projectielen en 38 brisantgrana- ten werden gevonden. De meeste projec tielen zaten niet of nauwelijks in de bodem. Een grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappij maakte Woens dag bekend, dat zij met ingang van 1 Mei passagebiljetten op afbeta ling gaat verkopen. Passagiers in de V.S. kunnen dan tien proeent van de vrachtprijs be talen, waarna de rest van het be drag uiterlijk binnen 20 maanden moet worden vereffend. Het afbetalingsplan zal ook be trekking hebben op kosten voor hotels, maaltijden en uitstapjes op reizen overzee. Om te beginnen zal het systeem alleen van toepassing zijn op overzeese reizen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1