ij na 200 millioen voor de Indische oorlogsslachtoffers enlange pogingen van het rlement met succes bekroond 1 m m Wk SOUVEREINITEIT" OOST-DUITSLAND Maar Rode Leger blijft VAN Andersmeespoed V.S Stof des doods" als wapen EX-VOOGDES VAN ANNEKE BEEKMAN AANGEHOUDEN voeren productie van A« en Hrbommen op Non-stop bombardement op de belegeraars van Dien Bien Phoe duurt voort Een gevaarlijke vondst r Oost-Duitsland zou vrije hand krijgen Bekende manoeu vre Nieuwe Russische schijnbeweging: Irak bedreigd met overstromingsramp Vrijdag 26 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communistische motie inzake verbetering Noodwet Ouderdomsvoorziening verworpen Oostduitse verzetsgroep veroordeeld Wereldbiddag voor vervolgde Christenen V Spoorwegpersoneel wenst betere betaling Mevrouw Langendijk-Van Moorst te Nieuwe luclitbeschermingsplamien Amsterdam ingesloten Werk voor driehonderd mail Zegen Urbi et Orbi op Paasdag? Vietminh waagt geen bestorming Radio-actief Cobalt lag zo maar op straat Duitse oorlogsmisdadi gers vrijgelaten Basken-proces in Spanje WEERBERICHT Moreel recht of barmhartigheid? Communistische interpellatie Gedurende vier jaar De weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt. Aanvankelijk opklaringen, later weer toene mende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog tot het eind van de middag droog weer. Koude nacht. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Overwe gend matige wind krimpend van Noord-West naar Zuid-West. Zaterdag 27 Maart: Zon op 6.28 uur, onder 19.04 uur. Maan op 2.50 uur, onder 10.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT e dwaasheid ten aanzien van t SÜ* ouderdomsvoorziening 's-GRAVENHAGE, 25 Maart 1954. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een begin gemaakt met de behandeling van de regeringsnota inzake het Rapport van de Commissie Achterstallige Betalingen. Het betreft hier een slepende kwestie, welke veel kwaad bloed heeft gezet hg de Indi sche oorlogsslachtoffers. Deze wachten al jaren op uitbetaling van achterstallige salarissen, pensioenen en schadeloosstel lingen als gevolg van de oorlog in Zuid- Oost-Azië. Vorige regeringen hebben tegen alle vertogen uit de Kamer in, steeds iedere verplichting ten deze ontkend. Het huidige kabinet is tenslotte van deze gedragslijn afgeweken en heeft thans erkend, dat Nederland morele verplichtingen tegen over de betrokken groep heeft. Dienover eenkomstig is het met voorstellen geko men ter vervulling van deze verplichtin gen. De regering had het bedrag, dat hier mede gemoeid is, aanvankelijk bepaald op 185.750.000. Dit bedrag is reeds bg behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken goedgekeurd. Bjj de schriftelijke gedach- tenwisseling n.a.v. de regeringsnota heeft de regering het, op voorstel van de Kamer, nog verhoogd met 11 millioen, zodat het nu dus in totaal gaat om 196.750.000. Thans zal het in dit debat tot definitieve uitspraken moeten komen over de rechten der Indische oorlogsslachtoffers enerzijds en de verplichtingen van Nederland te bunnen aanzien anderzijds. ten worden vergoed als dit met de oorlogs schade in ons land is geschied. Er is thans een ambtelijk bureau in voorbereiding ter uitvoering van de regeringsvoorstellen. Tevens ligt het in de bedoeling een commissie van bij stand als adviserend college in het leven te roepen. Verscheidene sprekers verlangden een zodanige samenstelling er van, dat het ambtelijke element in de minderheid is, alsook een onafhan kelijke voorzitter. De heer De Graaf richtte nog een waar schuwend woord tot de gerepatVieer- ilen. Hoewel er voor hen meer wordt gedaan dan voorheen, is er een groep „Pro Patria", die een politie ke hetze tegen regering en par lement voert. Onder invloed van dergelijke terwijl er geen premies geïnd worden. Ook de totstandkoming van de defini tieve wettelijke ouderdomsvoorziening zou er door worden vertraagd en ge compliceerd. Tenslotte zou het ook tech nische onmogelijk zijn een verhoogde uit kering in pensioenvorm zelfs tegen 1 Januari 1955 gereed te krijgen. Tegen dit sterke betoog wist de heer Gortzak niets steekhoudends in te bren gen. Om toch niet met niets naar huis te gaan en bij deze interpellatie zat natuurlijk een propagandische bedoe ling voor diende de communistische spreker toen een motie in, waarin werd aangedrongen op een verhoging van de Noodwet-uitkeringen met 60. Van de andere fracties bemoeide zich geen enkele afgevaardigde met deze in terpellatie. De heer Gortzak kreeg voor zijn mo tie, zoals te verwachten was, alleen steun van zijn partijgenoten. Zij werd met 625 stemmen verworpen. De Moskou-knechten zullen natuurlijk niet nalaten met deze motie onder de be jaarde bevolkingsgroep stevig verkie zingspropaganda te maken. De vraag kan worden gesteld, waarom de Kamer hun zo vlot deze gelegenheid heeft geschon ken. Moeilijkheden in tuinbouw In het vragenuurtje vestigde de heer Gortzak de aandacht van minister Mans- holt op de moeilijkheden, waarin de tuin ders op de koude grond verkeren, speciaal Verbitterde stemming De Kamer is over deze aangelegenheid in een uitvoerig debat met de regering getreden. Op de tribunes zat het vol met belangstellende belanghebbenden. De heer Graaf (K.V.P.) gewaagde van de verbitterde stemming, die in de betrokken kringen was ontstaan. Een stemming, waarin men niet gemakkelijk meer tevre den is te stellen. Ook hem was deze ont stemming niet vreemd geweest. Hjj had zich dan ook afgevraagd, of de regering niet nog verder kon gaan. Uiteindelijk was hjj evenwel tot het inzicht gekomen, dat de houding der regering in het algemeen redelijk is en dat haar voorstellen in alge mene zin aanvaardbaar waren. Niet eens was hij het echter met het regeringsstandpunt, dat wederinrichtings- kosten van Indische oorlogsslachtoffers alleen worden vergoed aan hen, die vóór 1 Januari 1954 in Nederland terugkwamen. Deze mensen bevonden zich tijdens de oorlog binnen het Koninkrijk, zodat men geen vestigingseis mag stellen, zo meende hij. Dit geldt ook voor emigranten. Het zou ruim 25 millioen extra kosten, maar het was een eis van rechtvaardigheid. Minstens zou aan hen, die zich buiten Nederland bevinden, de helft moeten wor den betaald. Zou de beschikbare 196 millioen niet met 25 millioen verhoogd kunnen worden, dan zou spreker een uit smeren van het beschikbare geld over alle betrokkenen binnen en buiten Nederland een oplossing vinden. Ook de heer Hazenbosch (A.R.) had tegen het stellen van de vestigingseis be zwaar. Evenals de K.V.P.-spreker was hij erkentelijk voor de bereidheid van de regering de delegatieschulden op zich te nemen. Veel leed had aan belanghebbenden be spaard kunnen blijven en veel wrok en assimilatie-ellende ware voorkomen, wan neer een erkenning van de morele ver plichting van de zijde der regering vijf jaar eerder was uitgesproken, aldus de heer Stufkens (P.v.d.A.). Is het de bedoe ling der regering met de term „morele verplichting" een moreel recht toe te ken nen, of bedoelt zij „barmhartigheid", zo vroeg deze spreker. Hij koesterde een reeks van bezwaren tegen de huidige rege lingen op grond van de ordonnanties van 1945. De Kamer gekortwiekt De heer Van de Wetering (C.H.) achtte het uitgangspunt van de regering fout. Hij betreurde het en de heer Hazenbosch viel hem hierin bij dat de regering niet in plaats van met een nota met een wette lijke regeling van deze materie is geko men. De Kamer is hierdoor, op het recht van motie na, gekortwiekt. Naar zijn mening zou de schade van de Indische oorlogsslachtoffers op dezelfde wijze moe- Een Oostduitse rechtbank te Frankfort aan de Oder heeft Donderdag vgf Oost duitsers tot in totaal 55 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het vormen van „een gewapende terroristengroep met het doel aanslagen te plegen op Sovjet-soldaten en Oostduitse politiemannen", teneinde wa pens in handen te krijgen, aldus meldde het Oostduitse persbureau, A.D.N. Drie veroordeelden, Helmut Padel, Georg Padel en Ronald Lanzcke, kregen elk vijf tien jaar, Helmut Krueger zes jaar en Herbert Rudolph vier jaar. Een zesde be schuldigde, Manfred Abaraham, werd we gens medeplichtigheid tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. De bende was ook van plan, aldus A.D .N., op een teken van „Westelijke spionna- ge- en sabotage-organisaties" de electri- sche kabels die leiden naar de ijzer- en staalfabriek „J. W. Stalin" te Stalinstadt aan de Oder, te vernielen- DE GRAAF (K.V.P.) Waarschuwend woord, strijdmethoden kunnen de gerepatrieer- den tot een gesloten mokkende groep worden bjj een gedreven, hetgeen de assi milatie slechts kan bemoeilijken. Aan dit debat ging vooraf dc interpel latie van de heer Gortzak (C.P.N.) inzake de wenselijkheid om in afwachting van de indiening van het wetsontwerp tot definitieve regeling der ouderdomsvoor ziening thans reeds enige punten uit het S.E.R.-rapport waarover algemene een stemmigheid bestond, in te voeren. De communistische fractievoorzitter had hierbij vier punten op het oog: n.l. afschaffing van de in de Noodwet bestaan de gemeenteclassificatie; verhoging der maximum-uitkeringen voor gehuwden tot ƒ756.per jaar; verhoging van het bedrag der vrijstelling van eigen inkom sten met 100.en een evenredige ver hoging van de inkomstengrens. Wil de minister zorgen, dat deze verbeteringen van de Noodwet-Ouderdomsvoorziening met ingang van 1 Juni a.s. van kracht worden, zo luidde zijn vraag. Minister Suurhoff stond hiertegenover, zoals begrijpelijk, volstrekt afwijzend. Volstrekt irreëel, zo betitelde hij de communistische wensen. Men kan niet zo maar enige voordelige punten uit het systeem van het S.E.R.- advies lichten, aldus de minister. Het S.E.R.-advies is gebaseerd op de verzeke ringsgedachte. Elementen, die in dit sys teem passen, kunnen niet los daarvan worden geënt op een regeling, welke ls geïnspireerd door de verzorgingsgedachte zoals de Noodwet. Het aanbrengen van de voorgestelde verbeteringen zou bovendien grote finan ciële consequenties met zich meebrengen. Er zou een bedrag mee gemoeid zijn, dat kingen sinds Augustus van het vorige dichter bij de 100 dan de 50 millioen ligt. jaar, alsmede van de verzamelde gege vat de afzet van bewaarkool betreft. De bewindsman antwoordde, dat hij hiervan op de hoogte is. Als zij niet kun nen worden opgelost, is de regering be reid zekere hulp tc bieden. Niet echter in de vorm van financiële steun. Veeleer zal sanerend worden opgetreden, waarbij voor deze bedrijven naar andere moge lijkheden d"n (te ;.eer eenzijdige kool teelt zal moeten wofff'en gezocht. Hier over wordt momenteel overleg gepleegd I met de Stichting voor de Landbouw. Men denkt aan gelijksoortige maatregelen als getroffen t.a.v. de vruchtboomtelers in 1953. AD. INT. Uitzending vin K.R.O. op 4 April Het internationale Uomité voor de vie ring van het Mariajaar, onder leiding van de vice-gerens van Rome, mgr Traglia heeft voor alle gëlovigcn een wereldbii- dag uitgeschreven voor de vervolgde Christenen Deze wereldbiddag wordt op 4 April gehouden. In verband daarmede zal de K.R.O. ir, samenwerking met het Apostolaat der Hereniging die dag 's morgens om 10 uur een Hoogmis uitzenden, die volgens de Slavisch-Byzantijnse ritus wordt opgedra. gen in de kerk van St. Willibrord buiter de Veste te Amsterdam. Het Utrechtse Byzantijnse zangkoor verzorgt de gezan gen onder leiding van dr Miroslaw Anto- novitch. r*',. De Sovjet-Unie heeft Donderdag de „beëindiging van het bezettingb regiem" in Oost-Duitsland aangekondigd en Oost-Duitsland tot „een souvereine staat met vrijheid van handelén op binnen- en buitenland? gebied" verklaard. Maar. de Sovjettroepen zullen „tijdelijk" in Oost-Duitsland gestationneerd blijven- Aldus een officiële Russische verklaring, die is bekend gemaakt door het Oostduitse persbureau A. D. N. Gezegd werd, dat de Sovjet-Unie „slechts" de functies zou blijven uitoefe nen welke verband houden met het ver zekeren van de veiligheid en voortvloeien uit de verplichtingen van de vier-mogend- hedenovereenkomst over Duitsland, die in 1945 te Potsdam gesloten is. De Oostduitse regering heeft ,ermee in gestemd deze verplichtingen na' te leven, ook die. welke het tijdelijk verblijf van Sovjettroepen op Oostduits gebied mee brengen. De bedrijfsgroep Spoorwegen van „St. Raphael" hield gisteren een besloten 'bij eenkomst in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Rond 250 afgevaardigden uit alle afdelingen waren tegenwoordig. De agen da vermeldde twee punten, die in het brandpunt der belangstelling staan: a. de noodpositie van het spoorwegpersoneel; b. de aanstaande herziening van het regle ment Dienstvoorwaarden. Van bestuurszijde werd een overzicht gegeven van de voorbereidende bespre kingen vens uit vergelijkbare objecten uit het particuliere bedrijfsleven en de over heidssector. De conclusie, waartoe men kwam is, dat de lonen van het rijkspersoneel reeds enige tgd achter zijn geraakt en dat de onregelmatige arbeid, zoals late diensten, nachtdienst en dienst op Zon- en feest dagen by de N. S. onvoldoende wordt ge honoreerd. De discussies, die verscheidene uren duurden, kunnen in één zin worden samengevat: sterke drang naar betere be taling. Het tot dusverre gevoerde beleid van het bestuur van de bedrijfsgroep Spoor wegen van de Bond werd goedgekeurd. De Sovjetregering meent, aldus de ver klaring, dat het voor de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredes verdrag nodig is, dat een aantal maat regelen wordt getroffen, waaronder net aanknopen van dezelfde betrekkingen met Oost-Duitsland als -bestaan met andere staten. „De Duitse democratische republiek zal de vrijheid krijgen om zelf besluiten te nemen over haar binnenlandse en buiten- lar dse aangelegenheden, inclusief de kwestie van betrekkingen met West-Duits- land". De functies van de Sovjet-hoge commis saris in Duitsland zijn beperkt tot vraag stukken welke verband houden met de veiligheid en het onderhouden van contac ten met de Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten in Duitsland voorzover het om kwesties geheel Duitsland betreffend gaat. Deze maatregelen heten mede een ge volg van het feit, dat „ondanks de pogin gen van de Sovjet-Unie op de recente Berhjnse ministerconferentie geen stappen zijn gedaan naar vestiging van Duitse na tionale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag". Verder werd nog beweerd, dat volgens de Sovjet-Unie het door Amerika, Groot- Brittannië en Frankrijk vastgetseld bez°t- tingsstatuut voor West-Duitsland niet slechts onverenigbaar is met de nationale rechten van het Duitse volk, doch dat het tevens onder de huidige omstandigheden een toenadering tussen Oost- en West- Duitsland moeilijk maakt" en een van de Mevrouw Langendyk—Van Moorst, de vroegere voogdes van Anneke Beekman, is Maandagmiddag van haar woning aan de Koninginneweg te Hilversum door de Politie afgehaald en ingesloten in het Huis van Bewaring te Amsterdam, zy noch haar echtgenoot waren op deze aanhou ding voorbereid. Op het tydstip, dat mevrouw Langendyk Werd gearresteerd, vertoefde haar man voor zaken in Beverwyk; hg was van de aanhouding niet op de hoogte gesteld. Evenmin heeft men hem uitsluitsel ge- Beven, toen hg by verschillende instan- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie is van plan de productie van waterstof- en andere atoomwapens te vergroten. Er zijn reeds stappen genomen om de productie van materiaal voor waterstofbommen op tc voeren, teneinde „tegemoet te komen aan door de stafchefs vastgestelde militaire behoeften". Dit blijkt uit verklaringen van de voorzitter der commissie, Strauss, afgelegd voor een subcommissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Strauss zei, dat zijn commissie voor hel komende belastingjaar 1.342 millioen dollar nodig bad. Hij raamde, dat de onkosten in het belastingjaar 1955 niet minder dan 42 procent ho»er zouden zijn dan dit jaar. Val Peterson, hoofd van de Amerikaanse organisatie voor burgerbescherming, ver klaarde Donderdag, dat de plannen voor bescherming van de burgerbevolking wor den herzien in het licht van de enorme uitwerking van waterstofbommen. Als enige practisch uitvoerbare moge- lgkheid zag hg massale ontruiming van de grote steden in geval van een aanval. De bouw van ondergrondse schuilkelders voor millioenen stedelingen zoü te duur zijn. Zijn organisatie hoopte binnen twee jaar zover te zijn, dat bij 'n waarschuwing tenminste twee uur voor een aanval alle grote steden ontruimd zouden zijn vóór vijandelijke bommenwerpers de steden zouden kunnen bereiken. Peterson was er van overtuigd, dat een afdoend stelsel voor vroegtijdige waar schuwing voor een komende aanval vol tooid zou kunnen worden. De Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten int ving Donderdag in tussen een geheim plan voor „doelmatig» verdediging" van de Ver. St. tegen moge ties naar de reden van de arrestatie in formeerde. De Hilversumse politie zeide hiervan niet op de hoogte te zyn. Waarschijnlgk is de aanhouding ge schied op last van de Amsterdamse justi tie. Deze bleek echter niet bereid tot het geven van inlichtingen. Mevrouw LangendgkVan Moorst is een van de drie zusters Van Moorst, die destijds de zorg over het Joodse meisje op zich hebben genomen. Zij werd In ver band met de kwestie Anneke Beekman reeds eerder in gy'zeling gesteld. lijke aanvallen met atoom- en waterstof bommen. Het plan bevatte echter tevens de waarschuwing, dat algehele bescher ming onmogelijk was. Het plan is opgesteld door Robert Spra- gue, een ingenieur, in samenwerking met alle regeringsburèaux. Het tal Dinsdag a.s. worden overhandigd aan president Eisenhower en de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. „Stof des doods' Professor Hans Thirring var de Weense universiteit, deskundige op het gebied van kernphysica, heeft Donderdag in een ge sprek met een correspondent van Reutei verklaard, dat als oorlogswapen „het stol des doods", verkregen door bewerking van lijn zand met radio-actieve stoffen, ge- vaarlgker zou zgn dan de atoombom zelf Grote gebieden zouden met een nage noeg onzichtbaar laagje van deze stpf kun nen worden bedekt. Een verblijf van enige weken in een dergelijk gebied zou als ge volg van straling levensgei aarlijk zijn Dusdoende zou het mogelijk zijn de alge hele ontruiming van grote industriegebie den te forceren zonder een enkel huis te vernielen of iemand te verwonden, als na de besmetting een waarschuwing en daar na ontruiming van het gebied zou volgen Dergelijke besmette districten zouden bo vendien geen belemmering vormen voor oprukkende troepen, die er slechts door zouden trekken, aldus prof. Thirring. voornaamste struikelblokken is op de weg naar nationale vereniging van Duitsland. Facade Het State Department te Washington wachtte niet lang met een reactie op deze jongste Russische manoeuvre in Oost- Duitsland. „Louter een facade", was het commentaar. Gewezen werd op de „sou- vereiniteit" van de andere satellietstaten en op dc handhaving van de Russische bezetting. Als deze laatste zou worden teruggetrokken zou het bestaande Oost duitse regime door de volkswoede in korte tgd zgn weggevaagd, aid is het State De partment. Het waterschapsplan Oude Pekela zal op 31 Maart in de raad der gemeente Oude Pekela worden behandeld. B. en W. stel len voor dit uit te voeren en tevens een recreatieplan in deze gemeente aan t? vangen. Deze objecten zullen aan 300 man gedurende 4 jaar productieve arbeid ge ven. Donderdagmorgen heeft burgemeester Am. J. d'Aïlly ran Amsterdam de bloe mententoonstelling Amstelflorain het RAI-gebouw officieel geopend. Boven: een kijkje in de overdekte bloementuin. Onder: tijdens de rondgang. De burge meester gaf wat extra aandacht aan een groepje flamingo's, dat zich spiegelde in de vijver van een mooi aangelegde tuin. Het is zo goed als zeker zo meldt A.F.P dat de H. Vadef op Paas-Zondag een radio-boodschap tot de gelovigen zal richten Het is ook waarschgnlgk, dat de Paus op diezelfde dag de zegen Urbi ei Orbi zal geven vanuit de loggia van de Vaticaanse basiliek. Een 18-jarige Australische student, Cle ment Brian Tonkin, vond Donderdag te Adelaide zo maar op straat een cylinder met radio-actief cobalt. Het gevaarlgke voorwerp was kort tevoren door een ver pleegster verloren. De jonge man wordt thans onderzocht om te zien, of hg nade lige gevolgen zal ondervinden van het feit, dat hij de cylinder korte tijd in zgn borst zak heelt gedragen. Hoewel de cylinder in een beschermend omhulsel zat, wordt het niet onmogelgk geacht, dat Tonkin over een week of twee een, overigens niet ern stige, brandwond op zgn borst zal krggen. Het verlies van het cobalt veroorzaakte in Adelaide grote opschudding, vooral om dat men aanvankelijk dacht, dat de cylin der uit zijn besehermende loden buis was gevallen. Via de radio werd de gehele dag om de vijf minuten de waarschuwing uit gezonden dat de vinder in gevaar ver keerde. De student, die van niets wetend het voorwerp vond, stak het eerst in zijn borstzak en later in zijn aktentas. Thuis gekomen hoorde hij pas, hoe gemakkelijk hij een zeer ongelukkige vinder had kun nen zijn. Deeylinder behoorde tot de voorraad radio-actief cobalt, die het ziekenhuis van Adelaide van het Britse atoomcen trum Harwell heeft gekocht. Blijkens een mededeling der Ameri kaanse hoge commissie in West Duitsland zijn een week geleden-84 Duitse oorlogs misdadigers op vrije voeten gesteld. Noch de namen der veroordeelden, noch de mis drijven, waarvoor zij werden veroordeeld, zullen worden bekend gemaakt. De vrij gelatenen bevonden zich in de gevangenis van Landsberg. Hier zijn thans nog 199 Duitse oorlogsmisdadigers. Men meent, dat zich resp. nog 71 en 75 veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers onder toezicht der Britse en Franse bezettingsautoritel- ten bevinden. i Door het non-stop-bombardement vao de Franse luchtmacht zonder weerna in de Indoehinese oorlog - zgn de com munistische voorbereidingen voor een be storming van Dien Bien Phoe in de war gestuurd, aldus is Donderdag in militaire kringen te Pargs verklaard. Alle beschikbare Franse toestellen heb ben bevel gekregen aan de bombardemen ten deel te nemen „Vliegende verhuis wagens" vielen gisteren de uitgangsposi ties van de opstandelingen ten Noorden van de stad aan met 50.000 liter napalm, waardoor gehele stroken bosgebied 'n brand gestoken werden, terwijl twee- motorige „Marauders" communistische gs- schutsopstellingen met zware bommen be stookten. Ook werden zware bombardementen uit gevoerd op de weg, waarlangs voorraden afkomstig uit communistisch China, naar de opstandelingenlegers worden vervoerd Franse officieren geloven, dat het zeer wel mogelijk is, dat de opstandelingen, als gevolg van de geleden zware verliezen geen aanval met volle kracht op het Franse fort zullen durven riskeren. Zij erkennen overigens, dat het Franse op perbevel van zijn kant niet over de m d- delen beschikt voor het ontketenen va»i een aanval in de rug van de communis tische troepen, die Dien Bien Phoe bele geren. Vietnam wil doorvechten Te Hanoi is uit gezaghebbende Vietna mese bron vernomen, dat de Vietnamese regering gekanl is tegen onderhandelingen met de Vietminh-opstandelingen. Zg wi) doorvechten tot de opstandelingen onder worpen zijn. Ook wil Vietnam niets weten van terugtrekking van de Fransen. van een gekozen, souvereine nationale vergadering. Bao Dai, het staatshoofd, ,s hiertegen gekant Het houden van vriie verkiezingen in een land dat in burger oorlog verkeert en geen vaste frontlin. ;s heeft, is moeilijk, zo verklaarde Bao Da;. Zegslieden geloofden, dat Frankrijk zich redelijkerwijs niet zou kunnen terugtrek ken zonder zijn vooraanstaande plaats on der de vrije landen in de wereld te ver liezen. Zij voegden hieraan toe. dat de Vietna mese regering niet was geraadpleegd over de organisatie van de komende conferen tie te Genève, waarop over Korea en Tndo-China zal worden gesproken. Intussen is Donderdag de Vietnamese premier, prins Buu *Loe, per vliegtuig naar Saigon vertrokken i. v. m. een bin nenlandse crisis, die zich tijdens le Frans-Vietnamese besprekingen te Pa rijs over de toekomstige status van Vietnam ontwikkeld heeft. u CJ i Een ongekende catastrofe gevreesd De Iraakse regering heeft gisteren 4e noodtoestand afgekondigd, nadat door h»-l buiten de oevers treden van de rivier 1c Tigris en door zware regenval de provin cie Koeweit, niet ver van Bagdad, was overstroomd. Tot dusver zijn drie mensen verdronken, 50 huizen ingestort en 500 mensen dakloos geworden. De toestand wordt als hoogst ernstig beschouwd. De hoofdstad Bagdad wordt bedreigd en de premier, dr Djamali, vree-,1 een uitbreiding over het gehele 'and Reeds is het treinverkeer tot stilstand ge bracht. In het Noorden zgn een aantal steden geïsoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van waterkeringen. De directeur-generaal voor irrigatiewerken. Hardy, meent dat de toestand nog nooit zo kritiek is geweest, „afgezien van een overstromingsramp die zich in het 'aar 659 zou hebben voorgedaan". Te Victoria in Noord-Spanje is Donder dag een proces begonnen tegen 17 Basken, die beschuldigd worden van illegale acti viteit ten tijde van stakingen, welke in 1951 in twee provincies hebben plaats ge vonden. Donderdag werden de eerste zes be klaagden gehoord. Drie hunner verklaar den, dat de politie hun door mishandeling een bekentenis had afgeperst Eén hunner, Emilio Agote, verklaarde, dat de politie hem op drie achtereenvolgende dagen met een gummistok op de maag heeft geslagen om hem tot bekennen te dwingen. De drie anderen zeiden, dat zij na 20 dagen een zame opsluiting lichamelijk in slechte cun- no -L. diti? verkeerden en dat hun toen afgeleg- De nationalistische, anti-communistische de verklaring tegenover de politie niet oppositie in Vietnam eist nl. de instelling I juist is. p0iltie niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1