Faciliteiten voor exporteurs hoogst noodzakelijk Problemen van de moderne vliegtuigindustrie Gloeilampjes Vier paren van Brabantse massa bruiloft vertrokken naar Canada Muur stortte in PAGINA 11 ..Plan de campagne" voor export gewenst Mik Faciliteiten geen discriminatie Grotere spreiding in onze uitvoer Jaarlijkse productie van veertig-duizend vliegtuigen nodig Schoolvacanties Hilversum Amsterdam Ue besten va?i de besten „Dicht bij de deur Het is verheugend t« horen, dat de band tussen de emigranten onderling DRIE HAAGSE KINDEREN ERNSTIG GEWOND de economische betrekkingen met het bui tenland in een beschouwing, welke hij gistermiddag over .enige vraagstukken van de Nederlandse export" hield voor de vertegenwoordigers van de buitenlandse en binnenlandse pers bij gelegenheid van de Dinsdag in Utrecht te openen 62ste Jaarbeurs. In zijn voordracht gaf de heer Albarda blijk op enkele punten principieel met de minister van Economische Zaken ten aan zien van diens exportbeleid te verschillen waarmee hij echter niet bedoelde de rege ring een verwijt te maken, als zou zij schromelijk te kort schieten in haar ex portbeleid. Integendeel aldus de heer Albarda, de Nederlandse ondernemers moeten er zich van bewust zijn, dat de grondslagen voor de gunstige concurren tiepositie. die zij op de buitenlandse mark ten innemen, voor een belangrijk deel van regeringswege zijn gelegd. Het standpunt van de minister is in het kort samengevat dat gestreefd moet worden naar een algemene verbetering van het klimaat van de ondernemers. Vol gens de zienswijze van deze minister heeft de sterke verbetering van de economi sche en monetaire situatie van ons land 't mogelijk gemaakt in plaats van de inder tijd voorgestelde specifieke belastingfa ciliteiten ten behoeve van de export, een belastingverlaging voor het gehele be drijfsleven door te voeren. De heer Albarda zou met dit standpunt van de minister gaarne accoord willen gaan, indien de fiscale druk op het gehele Nederlandse bedrijfsleven zover kon wor den verlicht, dat het aan de exporteurs op deze wijze mogelijk zou worden ge maakt met meer succes het hoofd te bie den aan de buitenlandse concurrentie. Een belastingverlaging in de mate als daartoe nodig is, zal bij de huidige politieke si tuatie wel moeilijk realiseerbaar z(jn. De tactiek die de minister van Economische Zaken prefereert, schijnt dan ook nau welijks uitvoerbaar en dus wilde heer Al barda gaarne het pleidooi blijven voeren voor toekenning van specifieke facilitei ten ten gunste van de exporteurs. Spr. was het niet eens met de minister, dat dergelijke faciliteiten uitsluitend de winst van de exporteurs gunstig kunnen beïnvloeden en een ongewenste discrimi natie zouden veroorzaken, waarbij spr- voorlopig geheel ln het midden wenste te laten of deze faciliteiten per se op fis caal gebied zouden liggen. De grote concurrent op de vrije wereld markt, Duitsland, kent niet alleen een be- lastingvrije reserve voor de exporteurs. Een voorjaarshoedje van beige laise met wit gros-gram van Ernst Jan Beeuwkes, een Haags ontwerper, die momenteel in Parijs werkt waarbij de belastingbetaling naar de toe komst verschoven wordt, maar tevens een definitieve belastingverlaging in verschil lende vormen. Een ander alternatief is bij wijze van voorbeeld een verlaging van de aan de credietverzekering verbon den kosten. Tenslotte bracht de heer Albarda een ander facet van de exportbevordering ter sprake, dat de gecoördineerde aandacht van de overheid en het bedrijfsleven vergt, n.l. het bewerkstelligen van een grotere spreiding in onze uitvoer. Voor wat de wijze van credietverlening aan de buiten landse afnemers betreft, kunnen de na de oorlog van staat aan staat verstrekte cre- dieten de heer Albarda weinig bekoren. Deze techniek is reeds verzand in een wei nig verkwikkelijke strijd tussen de cre- dietgevende staten onderling om de mark ten van de credietgevende landen. De cre- diettermijnen die worden toegestaan, worden voortdurend groter en daarmede tevens de risico's. Mr Albarda zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de directie van de Ned. Bank bereid zou zijn de bakans nog ver der te verzetten en de regering ervan te overtuigen, dat de tijd gekomen is om de monetaire reserves dienstbaar te maken aan de financiering van de export. (Van onze Haagse redactie) „Met vacantiespreiding zfjn zeer grote belangen gediend, zowel sociale als econo mische. Enerzijds is het onmogelijk, dat het steeds groeiende aantal vacantiegan- gers in een kort tijdsbestek in ins dicht bevolkte land een goede ontspanning ge niet en anderzijds kunnen de „vacantie- bedrljven" alleen renderen, wanneer ge durende een langere periode van hun dien sten wordt gebruik gemaakt. Is dat niet 't geval, dan wordt het nadeel van de hoge top vaak verhaald op de arbeidsvoorwaar den van het personeel; met name op de werktijden" Aldus schetste de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, gistermiddag op een persconferentie te Den Haag het probleem, aan welks oplossing sinds enige jaren wordt gedokterd door het Centraal Werk comité Vacantie. Het aantal Nederlanders, die per jaar over één of meer weken vacantie beschik ken, wordt geschat op V'2 a 3V2 millioen. Dit corps groeit gestadig. Evenals het aan tal van hen thans pl.m. 60"/o die er op uittrekken om elders de vacantie door te brengen. Meestal elders in den lande, want slechts circa negen procent gaat naar het buitenland. De vacanties hebben de sterke neiging zich te concentreren in de periode 15 Juli tot 15 Augustus. De schoolvacanties zijn daaraan niet vreemd. Het Centraal Werk comité Vacantie doet daarom sinds jaar en dag pogingen om de schoolbesturen te be wegen van de traditionele data af te stap pen. Veel succes heeft men tot op heden daarbij niet geboekt. Voor dit jaar is een schema opgesteld, volgens hetwelk de schoolvacanties in Noord-Holland, Friesland, Drente en Gro ningen op 17 Juli, in Overijssel, Gelder land, Utrecht en Zuid-Holland behalve Rotterdam en het land beneden de rivie ren op 24 Juli en in de rest van het tand op 1 Augustus zouden moeten beginnen. Hoewel hier nog maar sprake is van een zeer bescheiden spreiding, is de animo van de schoolbesturen in de gebieden, waar dit jaar eerder dan anders vacantie zou moe ten worden gegeven, bepaald gering. Wenen En gisteren pikten ze dan de Russische kapitein Sokolovsky in zijn omvangrijke kuif. Of kapitein? En Russisch? Hij was geen van beiden. Maar door zich een Russische nationaliteit plus uniform aan te meten, slaagde hij er in tal van Weners op te lichten. Hij zei goede zaken te weten, vroeg dan voorschot en als men weigerde, zei hij in gebroken Duits' „Du naar Siberië gaan?" En dan kwa men de Schillingen wel los. Nu zit de „Rus" in de Weense politiecel. Een huisvrouw deed, terwijl zij aan de voorjaarsschoonmaak bezig was, een vreemde ontdekking op de zolder. In een hoek vond ze een Duitse uniform, Duitse werkkleding en verder nog een geweer en een handgranaat. Ze had de woning na de oorlog betrokken, maar de buren wisten haar te vertellen, dat het huis vóór die tijd bewoond was door een Nederlander, die zich in Duitse dienst had begeven. Op Dolle Dinsdag had hii de vlucht genomen en was kennelijk daarna in burgerkleding uit „Das Heer" ontvlucht. Maar nu een andere penibele vraag: Hoe intens zijn de voorafgaande schoonmaken dan eigenlijk wel geweest? Moeilijk te krijgen een goede hulp in de huishouding. De Spaarbank voor de stad Amsterdam weet er wel wat op en verspreidt een drietal brochuurtjes, die er het hunne toe kunnen bijdragen ver schillende huishoudbegrotingen voortaan beter te doen kloppen. Annie en Jan gaan trouwen" geeft een verstandige opsomming wat een verloofd paar nu wel en b.v. niet moet aanschaffen. „Het Hui houdboekje" vertelt natuurlijk de geschiedenis van dat nuttige instrument, dat overal een bron van vermaak tus sen de echtgenoten vormt (in de toe komst dan natuurlijk). En tenslotte: de jeugd moet ook wat. „Geef ze zakgeld", heet dan ook liet geschriftje, dat zich met het moeilijke probleem bemoeit, of opgroeiende kinderen al dan niet over een klein eigen bedragje moeten be schikken. Mevr. E. J. Wilzen-Bruins van het Gezinsbegrotings-Instituut heeft altijd kloppende begrotingen thuis, want zij schreef deze drie brochuurtjes, die uitgegeven werden door het Gezins begrotings-Instituut te Rotterdam. Ar een (LA De gemeenteraadsleden van Arcen en Velden keken vreemd toen in de raads vergadering werd meegedeeld, dat Ged. Staten van Limburg bekend maakten, dat bij een voorgenomen ontginning twee tot drie hectare zouden moeten worden gespaard ter bescherming van de hóp. „De hop is een zeldzame vogel", zei de burgemeester en dat klopte wel, vonden de raadsleden, want niemand had ooit iets gezien of gehoord van deze vogel. Tenslotte bleek uit een encyclo paedic het dier toch werkelijk te be staan. En toen de secretaris de daarbij geplaatste afbeelding zag, zei hij: „Maar dat is de hoephaps; zó noemen ze hier die hop". En dat hoephaps was zo gek nog niet, want de Latijnse naam van deze vogel luidt: upupa epops.... (Van onze Amsterdamse redactie). SCHIPHOL, Vrijdagmiddag. „Laten ze in Canada wel beseffen, dat het de besten van de hesten zijn, die de grote stap wagen om ver van het ouderlijk tehuis een nieuw bestaan op te bouwen". Het is burgemeester A. G. M. Panis van de 3200 inwo ners tellende Brabantse gemeente Berkel-Enschot die dit zegt en zijn blik ken glijden niet zonder trots over de vier pasge trouwde paartjes, die in het vertrekrestaurant op Schiphol een beetje ze nuwachtig wachten op het ogenblik dat ook hun namen worden afgeroe pen, waarna zij zich naar het gereedstaand toestel moeten begeven. Drukke dagen heeft het achttal achter de rug. Op 23 Februari stonden de families De Kort en Bertens in het brand punt van de belangstel ling én op de voorpagi na's van alle bladen, want op die dag gaven zes leden van de familie De Kort het ,„ja"-woord aan vijf leden van de fa milie Bertens en aan een van het gezin Van Haa- ren, die evenwel ook nog in de „permetatie" was. Het werd een grootse bruiloft, waarover tot ver in de omtrek werd ge sproken. En nu, ruim een maand later vertrekken van de 12 jonggehuwden er 8 naar Canada. Donderdagavond zijn de beide gezinnen voor de laatste keer „en pleine niet behoeft te worden verbroken. De jonge echtparen,' die alle vier op landbouwbedrijven zullen werken, gaan naar Zuid-Ontario en de af standen, die ze daar moeten afleggen om el kaar te bezoeken, liggen tussen de 7 en 100 km., hetgeen voor zo'n enorm uitgesprekt land als Ca nada heslist „dicht b\j de deur" is! Trouwens, twee van de jongens zijn al anderhalf jaar in Canada werkzaam geweest en alleen naar Nederland gekomen om hun bruid jes te halen. Ze zullen het dus wel rooien; burge meester Panis twijfelt daar geen ogenblik aan. Dan klinken door de luidsprekers het „Wilhel mus" en het „God save the Queen", als teken, dat het moment daar is. Ad de Kort haakt in bjj Annie Bertens, Gerard Bertens bij Annie de Kort, Frans Bertens bij Riek de Kort en tot slot volgden Jan van Haaren uit Oirsehot en Luus de Kort hun voorbeeld. Ge zamenlijk lopen zij. bege leid door hun burgemees ter en de voorzitter der „commissie van uitge leide" over het platform naar de „Jan Huygen /an Linschoten". Persfotografen doen blitzlic! t flitsen, armen wuiven en dan klapt het deurtje dicht en laat piloot Lex Bosman de motoren brullen. Weer verlaat een aantal emi granten het vaderland ditmaal voor het grootste deel bestaande uit Bra banders. assemblée" in de huise lijke kring bijeen ge weest. Vanochtend stond een bus klaar om het hele gezelschap naar Schiphol te brengen. Bur gemeester Panis met zijn echtgenote en een spe ciaal opgerichte „com missie van uitgeleide" gingen apart in auto's, mee. In ,,'t Paviljoen" op Schiphol worden de laat ste uren samen doorge bracht. In het vertrekrestau rant de familieleden heeft men al achter moe ten laten en het afscheid is roerend geweest tellen de wijzers van de klok de laatste minuten tot vijf uur weg. „Ik zie ze ongaarne weggaan", zegt burgemeester Panis. „Zowel de jongens als de meisjes, kinderen van vooraanstaande burgers in mijn gemeente De Kort is mijn rechterhand als loco-burgemeester en Bertens is lid van het kerkbestuur blonken uit in bereidvaardigheid, waar t ging om de nood te lenigen of sociaal- charitatief werk te doen. De meisjes hadden vooral een groot aandeel in het verenigingsleven. Ik meen het uit de grond van mijn hart, als ik zeg, dat ze alien stuk voor stuk een leegte achterlaten". Alt aandenken hebben df bruidsparen van de ge meente een fraai gedenk bord meegekregen. oordat de promotor prof. dr L. C. ichels haar kon complimenteren, was iar zoontje al op haar toegesneld met n ruikertje en vloog haar om de hals ;t de uitroep „O, mammie, kijk, eens wat mooi".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11