EERST betere Amerikanen stellen tweede H-bomproef uit veiligheid Overdag hogere temperaturen TIGRIS WAST NOG STEEDS Liberalen en socialisten éen Vaticaan protesteert te Bonn Dieptepunt in Frans-Duitse betrekkingen Gaullisten dreigen met een regeringscrisis Over enkele generaties naar de maan! Nedersaksen dwingt tot waakzaamheid op onderwijsgebied Adenauer vindt bii ziin terugkeer een zeer moeilijke situatie Zaterdag 27 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerst betere veiligheidsmaatregelen De zeven oorlogsmisda digers in Spandau Nieuwe wet op de uitverkopen De Zomerzegels 1954 Het water stroomt Bagdad binnen Tegen de onderwijspolitiek in Nedersaksen Het bijzondere aspect van de reis naar Athene en Ankara Auto tegen stilstaande vrachtwagen Te groot extra-offer Analvst Toch arbitrage in het wandelsport-conflict Duitsers wilden van Europa uit New-York bestoken „Nieuw Amsterdam verliet New-York WEERBERICHT Amerikaanse geleerden hebben een tweede proefneming met de waterstofbonvuitgesteld teneinde maatregelen te treffen om de eilanden en cfe mensen, die zich in het Stille Oceaangebied bevinden, te beschermen tegen de onverwachte kracht van de ontploffing, die bij de explosie van 1 Maart aan de dag is getreden, zo hebben leden van de Congres-commissie voor atoomenergie meegedeeld. De belangrijkste van de nieuwe voorzorgsmaatregelen, zoals gemeld, is het vergroten van de gevarenzone rondom de Marshall-eilanden tot een gebied van 775.000 vierkante meter. Ook zal meer rekening worden gehouden met de weersomstandigheden, in het bijzonder met de windrichting. Ook in Duitsland? Volgens het Westberlijnse anti-commu nistische voorlichtingsbureau „West" is men ook in Oost-Duitsland nabij Aue, in de buurt van de grens met Tsjecho-Slo- wakije, begoimen met de bouw van een Ook in Oost-Duitsland? Grote Vier gaan pralen over gevangenis-regim e Recordsom voor atoomenergie Atoomzuil in België Kernonderzoek in China Actie der bisschoppen Tdberalen en socialisten eensge. dnd Scherpe critiek op de voor waardelijke toestemming tot Duitse herbewapening De twee struikelblokken De protocollen De Saar opnieuw in het slop Drie personen zwaar gewond In de oorlog waren de Duitsers al bezig met plannen om tweedelige V-2 raketten met transatlantische draagwijdte te ontwerpen, waar mede zij van bases uit op het Europese continent New-York zouden kunnen bestoken. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer, maar later meer bewolking. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Hogere mlddagtemperaturen. Zondag 28 Maart: Zon op 6,26 uur, onder 19.05 uur. Maan op 3.50 uur, onder 11.18 uur. Maandag 29 Maart: Zon op 6.24 uur, ondér NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT de academie van plan is de Sovjet-acade mie van wetenschappen uit te nodigen dit jaar een delegatie naar China te zenden om de „wetenschappelijke samenwerking tussen beide landen nog intenser te ma ken". Het republikeins lid van genoemde commissie Hinshaw zeide, dat volgens het voorlopige program voor de proefnemin gen in 1954 eigenlijk al een tweede proef met de waterstofbom moest zijn geno men. Hij was van oordeel ,dat de weers omstandigheden een belangrijke factor vormden bij het uitstel van de proef. Zijn democratische collega Johnson verklaar de, dat de proef was uitgesteld ten einde nauwkeuriger voorzorgsmaatregelen te gen de gevolgen van de uitstraling te ne men- Functionarissen te New York en Was hington meenden, dat deze nieuwe veilig heidsmaatregelen de bezwaren, welke vooral in de Japanse en de Britse pers te gen de proefnemingen met de waterstof bom te berde zijn gebracht, zullen weg nemen. De leider der Britse socialisten, Attlee, verklaarde zich intussen reeds „zeer ver heugd" over het besluit der Amerikanen om voorlopig van verdere proefnemingen af te zien. Volgende week zal premier Churchil in het Lagerhuis een „belangrijke verkla ring" over de waterstofbom afleggen. Waarschijnlijk zal hij er op wijzen, dat hij de V.S. niet kan vragen de proefnemin gen te staken en zo het werk van hun geleerden stop te zetten terwijl Rus land vrij blijft om zijn atoomproeven voort te zetten. De Russische hoge commissaris in Duitsland, Semjonof, heeft Donderdag in beginsel ingestemd met een geallieerd voorstel om deskundigen van de Grote Vier besprekingen tc laten voeren over verzachting van het gevangenisregiem voor de zeven voornaamste Duitse oor logsmisdadigers, die verblijven in de ge vangenis van Spandau in Berlijn, aldus is Vrijdag te Bonn uit Westelijke bron vernomen. In de gevangenis van Spandau, die onder vier-mogendhedenbeheer staat, verblijven admiraal Raeder, admiraal Doenitz, Rudolf Hess, Baldur von Schi- rach, Albert Speer, Von Neurath en Funk. O.m. hebben de Westelijken voorge steld de gevangenen toe te staan meer brieven en bezoekers te ontvangen, de mogelijkheid te openen van strafvermin dering door goed gedrag en verwanten toe te staan over het stoffelijk overschot te beschikken als een gevangene over lijdt. Voorts werden soepeler voorwaar den voor zieke gevangenen voorgesteld. Men gelooft, dat vooral Von Neurath en Raedër zwak zijn. De gevangenen dragen thans Duitse gevangeniskleren. De cellen zijn uiterst sober ingericht. Alle voorzorgsmaatrege len genomen om te voorkomen, dat de gevangenen trachten de hand aan zich zelf te slaan. Zij ontvangen geen mes sen, bij hun maaltijden en de tanden varf de vorken zijn zeer stomp. De gevangenen moeten 's avonds hun brillen inleveren en zij mogen niet zichzelf scheren. Dat geschiedt driemaal in de week door een niet-Duitse kapper. Voorts inspecteren de wachtposten des nachts met geregelde tussenpozen de cellen door luikjes in de deuren. Een wetsontwerp tot vervanging van de bestaande wettelijke regeling van uit verkopen en opruimen is in vergevorder de staat van voorbereiding. Dit deelt de minister van Econ. Zaken mede in de M.v.A. betreffende zijn begroting, naar aanleiding van opmerkingen van Eerste- Kamerleden met betrekking tot de prac- tijken, welke men in tal van plaatsen meent te constateren bij uitverkopen en opruimen. De minister deelt o.m. ook nog mede, dat tot nu toe in ruim 350 gemeenten, voornamelijk ten plattelande, is gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot het in stellen van een koopavond. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Vrijdag een recordprogram van 1.0G1 millioen dollar voor de ontwikke ling van nieuwe waterstof- en atoomwa pens goedgekeurd. Zij adviseerde het Congres deze som onder te brengen onder de begroting voor de commissie voor atoomenergie in het belastingjaar 1955, dat op 1 Juli a.s. be gint. Het wapenprogramma maakt deel uit van een totale begroting van bijna 1.190 millioen dollar, die door de commissie voor de toewijzingen ten behoeve van de commissie voor atoomenergie is aanbe volen. België begint de volgende week met de bouw van zijn eerste atoomzuil, aldus meldt prof. Mare de Hemptinne, vooraan staand Belgisch geleerde op het gebied der kernphysica. Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft vice-premier Koeo Mo-Djo in zijn functie van president van de Chinese aca demie van wetenschappen in een rapport aan de regering verklaard, dat thans door de academie de „noodzakelijke fundamen ten worden gelegd voor onderzoek op het gebied van de kernphysica". In het rapport wordt elders gezegd dat atoomzuil. Aue is het centrum van de Oostduitse uraniumwinning. De Sovjet-autoriteiten zouden eerst hebben geweigerd op grond van het feit, dat het bouwen van een atoomzuil in strijd is met het verdrag van Potsdam, maar zij zouden hun mening na de con ferentie van Berlijn hebben gewijzigd. Alle geproduceerde plutonium zou aan de Sovjet-Unie moeten worden geleverd. Oost-Duitsland zou alleen radio-isotopen mogen behouden voor „technisch en me disch gebruik". Het bureau zegt de inlichtingen te heb ben verkregen van een geleerde, die te voren aan de Oostduitse academie van wetenschappen verbon.de n was en thans naar West-Berlijn is gevlucht. Het weer in ons land heeft in de af gelopen dagen voornamelijk onder invloed gestaan van Noordelijke winden, waardoor vrij koude, boven de Noordzee afgekoelde lucht, binnenstroomde. Hierin kwam even een onderbreking, toen een kleine storing aan de Zuidflank van een depressie bij IJsland snel over Ierland, Engeland en de Noordzee via de Wadden-eilanden naar Noord-Duitsland bewoog, wat gepaard ging met vrij veel regen, vooral in het Noorden van het land. Op het vliegveld bij Leeuwarden werd o.a. een etmaal hoe veelheid van 15 mm afgetapt. Thans is het weer in ons land onder invloed gekomen van een gebied van hoge luchtdruk, dat over de Britse eilanden naar het Oosten trekt. Het weer kreeg daardoor 'n rustiger karakter, waarbij op klaringen optraden. Intussen is op de oceaan een nieuwe depressie ontstaan, die goed ontwikkeld is en nog in activite:t toeneemt. Zaterdagmorgen werd bij het Centrum ten Zuidwesten van IJsland een luchtdruk gemeld van 960 milibaren. De baan van deze depressie is nog Noord- Oostelijk, maar de beweging wordt ge- De Zomerzegels. die P.T.T, dit jaar zal uitgeven, zullen de beeltenis dragen van vijf Nederlanders, die op cultureel gebied van grote betekenis voor ons volk zijn geweest. Op deze zegels komen de afbeeldingen voor van de dichter Martinus Nijhoff, de componist Willem Pijper, de architect Berlage, de historicus J(. Huizinga en de schilder Vincent van Gogh. De zegels, die alle met toeslag zijn) wor den van 1 Mei tot 30 Juni verkrijgbaar gesteld. geraamd op 20 millioen gulden. Tot dusverre is het weer gunstig. Des kundigen zijn van mening, dat bij slech te weersomstandigheden Bagdad niet te behouden zou zijn geweest. De telefoon verbindingen met Beiroet zijn inmiddels verbroken. Het stijgende peil van de sterk ge zwollen rivier de Tigris vormt van uur tot uur een grotere bedreiging voor de Iraakse hoofdstad Bagdad. De stand van de rivier is nu 36 centimeter boven normaal. Ten Noorden en ten Zuiden van de stad zijn de dijken Vrijdag weer op twee plaatsen doorgestoken om de druk van het water te verminderen. De dag te voren had men dit reeds op vier punten gedaan. Koortsachtig wordt gewerkt aan de versterking van de waterkeringen in en nabij de stad. Uit de laagliggende gebieden rondom de Iraakse hoofdstad zijn reeds 80.000 mensen weggevoerd. De schade wordt leidelijk vertraagd, zódat hij spoedig sta- tionnair zal worden. Het bij de depressie behorende frontensysteem dringt door naar de Britse eilandep, maar het is on waarschijnlijk, dat het vóór het einde van de middag in ons land regën zal veroor zaken. De winden zullen naar het Zuiden draaien en weer in kracht gaan toenemen De temperaturen kunnen, na een koude nacht met plaatselijk mist, morgen over dag oplopen tot hogere waarden dan van daag, waarbij het vooral aanvankelijk op de meeste plaatsen nog zonnig weer zal zijn. De opening van de Boekenweek 1951!, in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag, werd Vrijdag avond bijgewoond door H.M. Koningin Juliana en talrijke autoriteiten. Naar aanleiding van de thans in het land Nedersaksen weer opgelaaide schoolstrijd heeft de Apostolische Nuntius in de Bondsrepubliek, aarts bisschop dr Aloys Muench, te Bonn geïntervenieerd. De nuntius heeft tegenover de Westduitse regering verklaard, dat naar de mening van het Vaticaan de in Nedersaksen voorgestelde schoolwet in strijd is met hel in 1933 tussen het toenmalige Duitse Rijk en het Vaticaan gestolen concordaat. Bovendien zou de voorgestelde wet volgens het Valicaan ook niet stroken met de door de Bondsrepubliek bij de ondertekening van de Straatsburgse conventie der mensenrechten op zich genomen verplichtingen. Volgens berichten van Radio-Cairo en Radio-Beiroet begon het water Vrijdag middag Bagdad binnen te dringen, waardoor het paleis en de regeringsge bouwen worden bedreigd. Volgens eerstgenoemd station hebben eenheden van het Iraakse leger hun tanks en vliegtuigen uit de omgeving van Bagdad weggevoerd. De bondsregering, die over de strijd in Nedersaksen weliswaar verdeeld is, doch zich in meerderheid achter de door de katholieke overheid ingebrachte bezwaren gesteld heeft, heeft de mogelijkheid om door het constitutionele gerecht 'n Karls ruhe te laten bepalen of de landelijke wet geving van Nedersaksen met het voor de gehele Bondsrepubliek geldende recht in overeenstemming is. De regering ovei weegt th„ is een derge lijke stap. Daarbij zou het gerecht voor de taak gesteld worden om een uitspraak te doen in de reeds lang omstreden vraag of het rijksconcordaat nog altijd bindend moet worden geacht. De bondsregering staat op het standpunt, dat dit inderdaad het geval is cn ook dc vertegenwoordiger van het Vaticaan in Bonn heeft herhaal delijk verklaard, dat de H. Stoel even eens op dit standpunt staat. De merendeels socialistische en liberale politici, die de geldigheid van het concordaat ontkennen, baseren zich daarbij op de grondwet der bondsrepubliek, die de federale regering generlei bevoegdheden op het gebied der opvoeding en der culturele politiek heeft gelaten. Nadat de federale regering, over de gel digheid van het concordaat en over de plicht der staatsregeringen, om op grond daarvan de bijzondere scholen generlei hindernis in de weg te leggen, reeds met enkele andere landelijke regeringen in conflict is geweest, heeft de strijd zich nu tussen Bonn en Hannover ontwikkeld. Onlangs hebben in Hannover vijftig duizend katholieken uit het gehele land tegen de nieuwe schoolplannen geprotes teerd. Het wetsontwerp zegt, dat als regel de kinderen zonder onderscheid van gods dienst moeten worden onderwezen. Hst wil bijzondere scholen slechts toelaten, wanneer in kleine plaatsen minstens 129 en in grotere plaatsen minstens 240 ouders dit wensen Daarbij moet dan bovendien verzekerd zijn, dat m deze plaatsen een volledige gemeenschapsschool van acht klassen kan blijven bestaan. Deze bepalingen zijn naar katholieke optvatting onaanvaardbaar en in brieven die de bisschoppen van het land deze week aan minister-president Kopf hebben ge schreven, wordt opgemerkt, dat deze nieuwe plannen hoegenaamd geen kansen meer open laten voor het behouden van de katholieke scholen. De bisschoppen hebben Kopf uitgenodigd tot nieuwe on derhandelingen. Bisschop Berning van Osnabrück schreef: „Het volk zal niet tot rust komen zolang het gevaar der offi ciële invoering van de gemeenschaps school en der opheffing van de meeste bijzondere scholen dreigt". Van onze correspondent) BONN, Vrijdag. Zaterdag keert dr Konrad Adenauer terug van een lange voor jaar sr eisHij heeft de Akropolis be stegen en zich bij het drinken van de Turkse koffie er over verheugd, dat deze niet minder krachtig was dan de door hem steeds geprezen „politiek der sterkte". Begin en einde ■van zijn reis zijn bepaald door de jammerlijke situatie, waarin het proces der Europese eenwording inmiddels geraakt is. In Parijs moest de oude heer Adenauer op zijn tocht naar Athene uit zijnKLM-vliegtuig stappen om de hindernis der Saar van de Europese wegen te schuivenDat is niet gelukt. Op zijn terugweg moest hij in Rome neerdalen om daar de heer Scelba eraan te herinneren dat niet alleen de Fransen, doch ook de Italianen nog ettelijke ronden achter liggen op het E.D.G.- parcours. En zijn raadgevers in Bonn ivaren er al bij voorbaai van overtuigd, dat zulk een aanmaning slechts vluchtig ter kennis genomen zal worden door de Romeinse politieke koorddansers, die al zorgen genoeg hebben om zich niet door de voormalige schoonheid van Wilma Montesi uit hun evenwicht te laten brengen. O O CJ Geen wonder dan ook, dat de onver moeide predikant in de politieke woestijn van Europa in dc Grieks—Turkse perife rie meer gedaan heeft dan de traditionele en zeer bijzondere lucratieve economische banden wat vaster te knopen. Hij heeft er ook zijn bezorgde hart uitgestort en wel tegenover politici, die niet zozeer door traditionele vooringenomenheid gebonden De socialistische voorzitter van de com- fnissie voor buitenlandse zaken van de Jranse Nationale Vergadering, Daniël Mayer, heeft Donderdagavond uit naam Van de commissie aan minister Bidault een brief geschreven, waarin geprotes teerd wordt tegen de voorwaardelijke goedkeuring door de Westelijke geallieer den van het Westduil»e amendement op ™e grondwet, waardoor herbewapening Jer Bondsrepubliek binnen het Europese t'Cger mogelijk wordt. Dit is Vrijdag- &vond in welingelichte kringen te Parijs Medegedeeld. Mayer herinnerde in zijn schrijven er aan, dat de commissie op 3 Maart j.l. een stemmig een resolutie had aangenomen, waarin de Franse regering wordt ver zocht haar veto over het amendement uit te spreken. (Zoals bekend was leek het tot het laatste ogenblik vrijwel zeker, dat Bidault zich aan de opvatting van de commissie zou houden). De Gaullistische woordvoerder, Gaston Palewski, ging Vrijdag in een rede te Rijssei nog verder en verklaarde dat de Gaulüsten de regering zouden doen val len, indien de voorwaardelijke goedkeu ring van het Westduitse amendement niet wordt ingetrokken. Het amendement staat West-Duitsland toe militaire overeenkomsten te sluiten, zonder dat Frankrijk het recht van veto hierover behoudt, aldus Falewski. zijn. De communiqué's hebben dan ook gesproken van de noodzaak om het Duit se verdedigingspotentieel in het Europese „cordon sanitair" in te schakelen. Verscheidene bladen van naam in de Bondsrepubliek hebben tijdens het ver loop van de reis artikelen gepubliceerd die kennelijk geïnspireerd waren door de overtuiging, dat men met het huidige gjappe tempo van Westelijk Europa niet veel verder komt en die zonder vee! om haal alternatief-plannen voor de E.D.G propageerden. Daarbij is onder meer ook al de gedachte aan een militaire as van Bonn over Atene naar Ankara ter sprake gekomen, met aansluitingen op de autoritaire kamraderen in Belgrado en Madrid. Dat alles wordt in het offi ciële Bonn natuurlijk als volkomen fan tasie aangeduid, maar uiteraard heeft het toch wel zijn bijzondere betekenis, wanneer de heer Adenauer in deze da gen met de verste partners van de NATO nog eens uitdrukkelijk overeenkomt aan Duitslands inschakeling in het Westelij ke cordon vast te houden. De rechtstreekse besprekingen in lan den, die geen partner der gedroomde E.D.G., doch wel der N.A.T.O. zijn, krij gen onwillekeurig een bijzonder aspect tegen de achtergrond van de situatie, die dr Adenauer bij zijn terugkomst aan de Rijn aantreft. Tijdens zijn afwezigheid is de ene panne na de andere voorge vallen. Doorgaans Is men in Bonn niet geneigd daar al te gauw alarmerende gevolgtrekkingen aan vast te knopen aan gezien 3e autoriteit van de kanselier ruim schoots toereikend is om met één vinger knip de politieke klas tot de orde te roe pen. Maar deze keer maken waarnemers in Bonn zich toch geleidelijk aan meer zor gen. want ook uit de officiële bureaux komen klanken, die harmoniëren met de kreten van verontwaardiging, door de politieke partijen in de laatste weken ge slaakt. En daar de officiële bureaux uiteraard dagelijks in telefonisch contact met hun opperste chef zijn gebleven kan men ge voeglijk aannemen, dat het alarm niet meer op een eenvoudig binnenbrandje duidt. Duitse bladen uiten zich ofwel op ver bolgen wijze over de verouderde rancunes der Fransen tegen een Duitse bewapening, ofwel zfj jammeren erover dat de gehele opzet van het verbroederingsfeest wat te uitbundig is geweest en dat men de Fran sen wat meer tijd had moeten laten om zich te wennen aan de gedachte, dat men nu eenmaal een nieuwe vorm zal moeten vinden om met de buren samen te leven. Vooral de laatste gedachte treedt meer en meer op de voorgrond, tenminste daar waar men zich moeite geeft om de psy chische weerstanden van de Franse poil- tici werkelijk te doorgronden. Lang niet overal is dat het geval en veel meet hoort men kort en bondig, dat het eindelijk eens tijd wordt om niet langer alle on vriendelijkheden te slikken die men in Parijs aan het adres der Duitsers belieft te zeggen. De barometer der Frans-Duit se verhoudingen heeft zelden zo laag ge staan als op bet ogenblik En het heeft de schijn alsof de in de pers gelanceerde alternatiefpiannen als verkenningswagens over het politieke slagveld rondgaan ook al houden de stafchefs vol, dat het hier niets anders dan hersenschimmen betreft. Aan twee gloeiende jjzers hebben de volijverige promotors van een echte ver broedering in Bonn zich gebrand.. Het ene heet Saar, het andere E.D.G., doch beide zijn aan elkaar gebonden, zoals geleidelijk aan alles wat dc verhouding tussen de beide landen aangaat, mede verward raakt in de strikken, die in de verdragspolitiek zjjn geknoopt. De situatie, waarin de verdragen voor weinige dagen nog verkeerden, was naar de opvatting in Bonn zonder meer grotesk en alleen maar amusant voor de Russen De geallieerden verzetten zich bij monde van de Hoge Commissie tegen datgene, wat zij sedert jaren van de Duitsers ver langen: de bewapening. Zij hadden de „militaire aanvulling" van de Duitse grondwet voorlopig geblokkeerd en daar mee de kans geopend op allerlei onover zienbare ontwikkelingen De Franse salto mortale van Donderdag heeft deze drei ging echter, zoals gemeld, voorlopig af gewend. Over het feit dat de geallieerden de dienstplicht eerst later invoeren, behoeven de Duitsers zich niet zeer op te winden zolang zij tenminste op het stuk staan dat er toch niet aan alternatiefplannen voor de E D G, te denken valt. De weldenken- den zijn overigens ook nog altijd van mening, dat ook een alternatief niet zon der de medewerking der Fransen tot stand zal mogen komen. Met een hoffelijke reve rence kan men Marianne in dat geval laten voorgaan. Maar uiteraard sluimert de gedachte dat men met of zonder E D G in geen geval van een Duitse militaire rol zal kunnen afzien, en dat het daarom maar beter is om de oogst der „militaire aanvulling" binnen te halen, vooraleer de wolken boven de Europese akker zich gaan ontladen. Pertinent bezwaar had men in Bonn tegen de aanvankelijke Parijse eis om de aanvullende protocollen bij de verdra gen nu ook in de grote knoop te wik kelen. Adenauer wil er gaarne zijn hand tekening onder zetten, doch hij weigert deze geheim gehouden overeenkomsten aan het parlement voor te leggen. De ministers zijn immers in Rome overeen gekomen, dat deze protocollen alleen maar een interpretatie der verdragen waren en geen materiële wijzigingen in houden. Het al lang bekende geheim van de geheime protocollen is, dat zij Frank rijk het recht geven met het oog op zijn overzeese verplichtingen nationale troe pen naast zijn E.D.G. contingent te on derhouden. Men kan zich indenken, dat dr Adenauer daarmee niet gaarne voor de Bondsdag verschijnt, nadat hij in dertijd al met moeite een rel over deze uitzonderingspositie heeft moeten bezwe ren. Vandaar het pertinente „neen", waar mee men in Bonn al geantwoord had voordat de eis van ratificatie der proto collen officieel was gesteld. Met de Saar schijnt intussen nu wei alles opnieuw mis gelopen te zijn. De stormloop, die dr Adenauer weinige we ken geleden zo koen op de stellingen van Parijs ondernam, is op de nieuwe eisen van Parijs doodgelopen. In Bonn schreeuwt alles moord en brand, met uitzondering van de C.D.U., die echter met haar voorstelling van een „Euro pese" Saar in de verdediging gedrongen schijnt. Grotere economische kansen voor Duitsland in de Saar en voorkoming van een formele afstand van het ge bied schijnen zich nu tot de minimale eisen te kristalliseren. De golven der verontwaardiging siaan, ook in de coali tie, zo hoog op, dat dr Adenauer de stormen eerst wei tot bedaren zal moe ten laten komen vooraleer hij opnieuw koers zal kunnen zetten naar Saarbruec- ken als Europese hoofdstad. Vooreerst zal ook de heer Van der Goes van Na- ters wel als stuurman op zijn Straats burgse Saar-scheepje op en naar blijven dobberen tussen Parijs en Bonn. met niet veel kansen om zeer spoedig zijn schaapjes op het droge land van de Saar te ontschepen. Van de politieke partijen strijden libe ralen en socialisten gezamenlijk tegen de christelijke partij, die in Nedet sekser, echter in de minderheid is Van de zijde der christelijke partij worden de socialis ten ervan beschuldigd, de strijd op de spits te drijven met de bedoeling in de C.D.U. tweedracht tussen katholieken en protestanten te zaaien. Zowel socialisten als liberalen zien namelijk in de katholieke schoolactie een poging van „het politieke katholicisme" om „nieuwe machtsposities" te veroveren. De in grote meerderheid protestantse inheemse bevolking van Nedersaksen is voor d^ze argumenten zeer gevoelig, vnl. daar door het binnenstro men van vele honderdduizenden katho lieke vluchtelingen in dit gebied toch reeds vrees voor toenemende katholieke invloed in het openbare leven bestaat. De protestanten hebben zich dan ook niet aangesloten bij de felle actie voor het onbeperkte ouderlijke recht. Zij hebben het schoolplan discutabel geacht, al willen ook zij een aantal veranderingen aange bracht zien. (Van onze correspondent). Bij Dieverbrug is gisterenavond om on geveer tien uur een personenauto, be stuurd door de heer J. Kwint, tegen een geparkeerd staande en vermoedelijk on verlichte vrachtwagen uit Vlaardingen gebotst. Zowel de heer Kwint, een der directeuren van de firma A. Kwint, dek- kledenfabriek te Groningen, als zijn twee medepassagiers, beiden employe's van de firma, werden zwaar gewond. Zij zijn in zorgwekkende toestand overgebracht naar het ziekenhuis te Assen. De auto van de heer-Kwint werd ern stig beschadigd. ÏN de Eerste Kamer heeft minister Staf medegedeeld, dat liet thans is gebleken dat de tijd voor herhalings oefeningen te kort is. De regering over weegt dan ook een wetsontwerp in te dienen om de maximum duur van de her halingsoefeningen, die thans 85 dagen is, te verlengen. Erg prettig zullen de betrokkenen dit niet vinden, doch wat moet, moet nu een maal. O.i. mogen de dienstplichtigen ech ter tivee eisen stellen. Op de eerste plaats, dat de noodzaak van langere her halingsoefeningen door deskundigen zeer nauwgezet wordt bezien, zodat het geen beslissing is van enkele auto riteiten. Wij willen niet beweren, dat dit onderzoek niet gedaan werd, voordat Ministy Staf zijn beslissing nam, doch wanneer zulks zo blijkt te 'zijn, dan zou o.i. een zeer ruime voorlichting over de noodzakelijkheid op haar plaats zijn. Verder mogen de betrokkenen op z'n minst verlangen, dat met hun belangen zoveel mogelijk rekening wordt gehou den. En dan denken wij speciaal aan dr persoonlijke en financiële offers, tcelke gebracht moeten worden. Ten deze valt o.i. nog wel het een cn ander te ver beteren. Met name is het toch onjuist, dat gezinnen met jongens, die het vader land dienen, inkomsten moeten der ven. hetgeen neerkomt op een extra-be lasting. Wij meenden rr goed aan te doen om bij dit herhaling sbericht deze zaak bij herhaling in hei licht tc stellen. De persdienst van het ministerie van C derwijs Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat de minister van genoemd departement het Nederlands Olympisch Comité bereid heeft gevonden, zijn bemid delingspogingen inzake het conflict op het gebied van de wandelsport voort te zetten (ondanks een officieuze verklaring uit N.W.B.-kringen, zich niet bij een uitspraak van een arbitrage-commissie te zullen neerleggen Red.). In het Nationale Luchtvaart Laborato rium te Amsterdam heeft de heer A. V Cleaver, een vooraanstaande Britse des kundige op het gebied van raketten en radiografisch bestuurde projectielen, werkzaam op de rakettenafdeling van de De Havilland vliegtuigfabriek, gister avond als gast van de Kon. Ned. Ver voor Luchtvaart een lezing met lichtbeel den gehouden over „raketvoortstuwing en interplanetair verkeer" Op het doek liet hij daarbij o.a. een tekening projecteren van deze Super V-2, genaamd A-9, een projectiel van grote afmetingen, dat bo ven de Oceaan tot een hoogte van circa 20 km. zou stijgen én dat dan tegen 3» lijd, waarop de brandstoffen zouden zijn uitgeput, uit zijn neus een normale V zou afschieten, die de laatste afstand tot New-York zou overbruggen. „Deze A-9 is nooit werkelijk vervaar digd". vertelde de heer Cleaver, „maar het was de Duitsers met dit ambitieuze plan wel ernst. Ook nu is dit projectiel nog niet gemaakt, ook niet in Amerika, maar wel zijn er weer soortgelijke plan- n%n". Spr. vertoonde voorts foto's van diverse raketten, die bijvoorbeeld in de VS. a zijn gebruikt voor experimentele, vrede lievende doeleinden, raketten met aero- jetmotoren, die een hoogte hebben bereikt van 100 km Het hoogst heèft de bekends Vikingraket het gebrheht. Dit projectie! hoewel kleiner dan de V-2, heeft op een hoogte van 200 km. boven de aarde ge zweefd. „Met zekerheid weten wjj thans, dat hei een kwestie van tijd is wanneer wij om de aarde satelliet-raketten zullen kunnen laten draaien, net zoals bijvoorbeeïd de maan" ging hij voort. „Eerst zal de auto matiseh bestuurde komen. Dat zal mis schien nog tien jaren duren en dan zu> len wij binnen circa 25 jaar vanaf heden raketten buiten de dampkring van de r.arde kunnen zenden, die bestuurd wor den door een bemanning. Is zo'n raket tenmaal buiten de atmosfeer, dan heelt het geen aandrijfkracht meer nodig om zich voor te bewegen, omdat het immers geen luehtweerstand meer zal ondervin den. Door de motoren weer in werking te stellen kan de bemanning de raket te rugsturen naar dc aarde en daar, snelheid verminderende, landen op de vleugels juist zoals een zweefvliegtuig". De heer Cleaver was er al evenzeer van overtuigd, dat interplanetair verkeer, dus bijvoorbeeld reizen naar de maan, ver wezenlijkt zullen worden. Wanneer? Waarschijnlijk over enige generaties reeds. Dit zal o.a. kunnen geschieden in ruimteschepen, die worden aangedreven met atoomenergie. Het 36.667 ton metende passagiersschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerika Lijn is Vrijdag zonder sleepboot hulp van de kade te Hoboken in de haven van Nev York los gekomen, toen het ver trok voor een tocht van 42 dagen naar de Middellandse Zee. Later verleenden sleep boten de „Nieuw Amsterdam" assistentie door de boeg van het passagiersschip stroomafwaarts te wenden. Vóór de „Nieuw Amsterdam" vertrok, lagen twee sleepboten bij het schip klaar ter assistentie. Toen echter een vertegen woordiger van de stakende vakbond van havenarbeiders adviseerde de „Nieuw Amsterdam" niet te helpen, gaven zij aan dit advies gehoor. De sleepboten grepen later in, daar het passagiersschip in moeilijkheden scheen te zijn geraakt door het getij en de krach tige wind.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1