De raad teleurgesteld over het geringe bouwcontingent De Gemeenteraad kwam bijeen OUDE TIJD HOUTMAN DE DE BIBLIOTHEEK IN BOEKENWEEK Bioscopen deze week De burgemeester herdacht ir C. Houtman Het katholieke standpunt inzake het humanisme G KRUIS WOORD-PUZZLE Hulp Nieuws uit STAD EN OMTREK Het probleem der krotwoningen is door de schriele toewijzing verergerd öuer cle *2) am ^WALDO-TAXI V. J Uit die goede eheugèn ZATERDAG 27 MAART 1954 S PAGINA 2 Wethouder Van Kinderen: zal Schiedam in het jaar 2000 uit de ellende zijn? De tram Damwachter. 67570—69915 SPOORGEFLUIT..... TELEVISIE OVER HET WATERGELD Bij de Boekenweek DE LITERAIRE REVUE IN „ARCADE" „Het geluk ligt in een klein hoekje" KRANIGE REDSTER IN HET WATER GEDUWD INBRAAK PASSAGE THEATER Staatsvijand nummer 1 Be film „Staatsvijand nummer 1", welke deze week in het Passage Theater draait, werd gemaakt naar een roman, welke geschreven werd In de tijd van de beruchte bendeleider Al Capoiie en heeft het bendewezen en de corruptie van Amerikaanse politieambtenaren tot on derwerp. illllll worden. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MONOPOLE-THEATER „Naclitruiters van de Wolven- kreek Goede voorlichting BURGERLIJKE STAND Langs cle Lijn Tweede les van pater van Rixtel in cursus van Comité Katholiek Schiedam IN ROTTERDAM De mededelingen van B. en W. inzake bet aan Schiedam toegewezen bouwcontingent zijn gisteravond in de gemeenteraad het onderwerp van een uitvoerige discussie geweest, waarin vooral technische details besproken werden, doch tevens enkele markante dingen naar voren kwamen. Het was wethouder Van Kinderen, die het algemene onbehagen gestalte gaf door vast te stellen, dat zo men in Rotterdam en andere gemeenten thans spreekt over 1970 of 1975 als het jaar, waarin de woningnood ten einde zal zijn, hij voor onze stad zelfs geen gissing kan maken. Gezien de cijfers die voor hem liggen en de hem ten dienste staande gegevens meende hij zich zowaar te mfteten afvra gen of, wanneer in dit trage tempo wordt voortgegaan, Schiedam wel in het jaar 2000 aan het einde van de ellende zal zijn. Het is een toekomst-nachtmerrie, die velen voor lange tijd niet bepaald rustig zal doen slapen! Gewoonlijk wordt het jaar 2000 aangewezen als de mijlpaal in de geschie denis, waarbij het mensdom allerlei won derbaarlijke en ongedroomde dingen zal DAT WAREN WERKELIJK geen gekke vragen, die het raadslid Bosch aan B. en W. gesteld heeft. Over de tram. Die interesseert natuur lijk menig Schiedammer wiens werk of genoegen hem buiten de stad voert. Vooral degenen, voor hun werk afhan kelijk van de tram, zullen met belang stelling de plannen van de R.E.T. be sproken hebben. Wat zal het hun gaan kosten? Immers, hoe worden lijn 4 en lijn 8 gesplitst? Waar zal men een overstapje moeten nemen? Wanneer dit b.v. op Marconi- of Mathenesserplein zou moeten gebeuren, betekent dit voor de meesten een flinke prijsverhoging van het vervoer. En waar zou de R.E.T. het anders doen? Ze wil naar het schijnt meer incasseren en zal dan een radicale beslis sing moeten nemen. Terecht vroeg het raadslid, hoe het nu met de dienstregeling zal gaan. Er is geen Schiedammer, die zich laat wijsmaken, dat lijn 4 volgens het rooster rijdt. Sinds deze lijn geen eindpunt meer heeft in Rotterdam, lijkt het wel, alsof er ettelijke wagens uitgevallen zijn. Wie in Rotterdam op het Hofplein in de schamele beschutting van zo'n abri op lijn 4 wacht, ziet soms drie 5's, twee l4'en en 16 en 15 herhaaldelijk voorbij komen. Te langen leste verschijnt er dan een lijn 4. De directie van de R.E.T. heeft de bur gemeester indertijd verzekerd, dat lijn 4 helemaal geen goudmijn is, andere lijnen in Rotterdam veel meer opbren gen. Dat is natuurlijk erg jammer voor de R.E.T. Deze heeft echter toch nog zoiets als een vervoerplicht. En naar we hopen, heeft ze het woord service nog niet uit haar woordenboek geschrapt. We zijn werkelijk benieuwd, hoe de tramverbinding van Schiedam naar Rot terdam en omgekeerd zal worden. Wat de service betreft, naar aanlei ding van een door ons gestelde vraag deelde de directie van de R.E.T. ons mede, dat de deur van het achtercom partiment der tramrijtuigen gedurende het koude jaargetijde, van 30 October tot en met 30 April, gesloten moet zijn. We hebben er de laatste weken eens op gelet. Wel, de conducteurs, die zor gen, dat de deur zoveel mogelijk dicht blijft, zijn heus met een lantaarntje te zoeken. beleven. Voor Schiedam zal het dan mis schien het eind van de vreselijke woning ellende betekenen. Maarwethouder v. Kinderen leek er nog niet eens zo zeker van, dat dit jaar 2000 onze stad uiteinde lijk zal zien als het harmonische geheel, met gezonde mensen in een gezonde stad, waarvoor het gemeentebestuur al zo lang ijverig werkt Volgens hem heeft de minister van Wederopbouw zich schrome lijk vergist, toen hij het jaar 1960 aanwees. Verschillende sprekers hebben over het probleem van de woningbouw het woord gevoerd. De heer Engelsman (PvdA) was het opgevallen, dat de provincies Noord- Brabant en Limburg een naar verhouding groter aantal woningen hebben toegewe zen gekregen dan Zuid-Holland. De klei nere toewijzing aan Zuid-Holland is de oorzaak van de misère, waarin Schiedam zich bevindt. Hij vreesde, dat de geringe toewijzing ook het ontkrotten van de stad zal tegenhouden en drong er op aan, dat ten aanzien van de toewijzing dienaan gaande met beleid te werk zal worden ge gaan. De heer Hoek (AR) verklaarde zich voor het zoveel mogelijk inschakelen van de particuliere woningbouw, terwijl de heer Sonneveld (CH) betoogde, dat men zo spoedig mogelijk van de montagebouw moet afkomen. Zowel de burgemeester als wethouder Van Kinderen gingen uitvoerig op de door de verschillende sprekers ge maakte opmerkingen in. Wethouder Van Kinderen wees er nog Advertentie met nadruk op, dat Schiedam ten aanzien van de toewijzing voor vestiging en vertrek moeilijkheden ondervind1 door de huis vestingspolitiek van de gemeente Vlaar- dingen. Het is de bedoeling, hiertegen te zijner tijd stelling te nemen. De verschillende sprekers beantwoor dend, verklaarde wethouder Van Kinde ren, dat er in onze stad niet meer aan montagebouw gedaan wordt. Alle nieuwe plannen voorzien in zo goed als geheel tra ditionele bouw. Wat de particuliere bouw betreft, hierover zal de raad in een volgen de vergadering een principebesluit kunnen nemen. Aangezien er voor deze te weinig beschikbaar is, wordt nu met de S.S.N. onderhandeld, om in stede van in premie- bouw, de door haar opgezette 171 wonin gen in de Klein Babberspolder als woning- wetbouw ten behoeve van een woning bouwvereniging uit te voeren. De sane ringsplannen, waarmede de krotopruiming nauw verband houdt, worden uiteraard eveneens door het te geringe bouwcontin gent ongunstig beïnvloed. Er zal evenwel energiek getracht worden een bevredigen de toewijzing uit het betreffende over schot voor de krotten te krijgen. Bestaan de krotten zullen eventueel verbeterd wor den, maar toch slechts tot op zekere hoog te. Helaas, zuchtte wethouder Van Kinde ren, we hebben honderden krotten. Hij gaf toe, dat krottenverbetering eigenlijk de verkeerde weg is. De nieuwbouw zal zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Plannen hiertoe zullen weldra bekend worden gemaakt. Het open riool aan de Vlaardingerstraat Is eveneens het onderwerp van een uit voerige bespreking geweest. De wethouder van Gemeentewerken, de heer Th. J. v. d. Berg, zette de moeilijkheden te dien aan zien uiteen. Het probleem is voor het overige bij B. en W. in studie. Naar aanleiding van opmerkingen van de heren Hoek en Sonneveld, dat de ge meenten zich van de woningbouw distan- ciëren moeten, merkte wethouder Van Kinderen op: de woningbouwverenigingen zijn niet in staat, de ingewikkelde bereke ningen etc. te maken, voor nieuwe bouw plannen nodig. Zij zullen toch steeds door de gemeentediensten moeten worden bij gestaan. De raad heeft in een besloten zitting de plannen voor de Noordvestbrug besproken, welke toegelicht werden door de directeur van Gemeentewerken, ir v. d. Akker, en de stedebouwkundige, de heer Horvath. Gisterenavond 15 Jan. 1891) ten zeven ure werd aan het Hoofd een aanhoudend stoomgefluit gehoord. Het bleek, dat een stoomboot langs den noordwal met den vloed kwam mede drijven en in nood verkeerde: het was Harer Majesteits schroefstoomboot „Cruquius" (in dienst der Waterstaat). Onmiddellijk werd de lijn van de aan wezige dreggen gebezigd om den tros aan den wal te halen, want er werd van boord geroepen, dat men de schroef verloren had. Daarop werd de stoomboot met be hulp van een aantal manschappen in de haven gebracht. (Nwe Schiedamsche Couarnt van 17 Ja nuari 1891). Advei tertie Onder voorzitterschap van de burge meester, mr J. W. Peek, heeft gisteravond de gemeenteraad een lange agenda afge werkt van voorstellen, die we reeds heb ben weergegeven en stuk voor stuk wer den aangenomen. De heer Collé (C.P.H.) heeft weer de kwestie van het watergeld ter sprake ge bracht. Hij informeerde, waarom de be handeling daarvan tot een volgende ver gadering is uitgesteld. Hij zeide te vrezen, dat de grotere administratiekosten op de verbruiker zullen worden verhaald en stelde daarna vast, dat hij nog steeds op het standpunt staat, dat de oude regeling gehandhaafd moet blijven, zulks temeer, omdat hij bang is, dat men weer met een andere, rare opzet komt. Wethouder mr M. J. M. van Kinderen gaf toe, dat de omschakeling geld zal kosten, maar er wordt overwogen die over de verschillende diensten om te slaan Spr. geloofde niet, dat ze op den duur ten laste van de verbruiker zullen komen. Terug keer naar de oorspronkelijke opzet is on mogelijk. Er is in November uitvoerig uit eengezet, waarom er een nieuwe regeling moest komen. De raad heeft hieraan zijn goedkeuring gehecht. De uitvoering is niet erg gelukkig geweest, maar het gaat de goede richting uit. Wat de door de heer Collé gemaakte opmerking betreft, dat het zo lang geduurd heeft, alvorens werd ingegrepen, merkt spr. op: waarom heeft men zich niet direct tot de wethouder ge wend, inplaats van een comité op te rich ten en handtekeningen te verzamelen. Dan zou heel wat onrust in de stad voorkomen zijn. Zodra de kwestie ter kennis van B. en W. kwam, zijn er maatregelen genomen. In antwoord op een vraag van de heer Kom- feld (P.v.d.A.) deelde de wethouder nog mede, dat in April weer een kwitantie van 2.50 zal worden aangeboden. Wie in Februari meer dan 2.50 betaalde, zal eventueel geen kwitantie aangeboden krijgen. In de raadsvergadering van April zal de definitieve regeling van 11 ter mijnen besproken worden en kan de raad een beslissing nemen. De heer Collé betwijfelde of de samen werking tussen de wethouder en de Tech nische Bedrijven wel goed is. Hij hand haafde zijn voorstel om de oude regeling weer in te voeren, ofschoon wethouder Van Kinderen met nadruk betoogde, dat de samenwerking tussen hem en de Tech nische Bedrijven van het begin af aan goed geweest is en hij van alle moeilijk heden op de hoogte is gehouden. Het voor stel werd niet ondersteund en daarom voor kennisgeving aangenomen. Na de pauze werd de uitslag van de stemmingen bekend emaakt. Tot lid voorzitter van de Cie. v.h. onderzoeken der rekeningen werd benoemd dé heer Alijk; tot lid van de Commissie Onder wijszaken de heer Reynart; tot lid van de Financiële Commissie de heer Van der Toorn; tot lid van de Commissie voor de Volksgezondheid de heer Van Geene, tot lid van de Commissie voor de Haven dienst de heer Van Djjek. Benoemd werd tot arts bjj de« G. G. en O. Dienst de heer J. Stevens, arts te Amsterdam. Het voorstel inzake de toekenning van presentiegeld aan de leden van de beide Huisvestingscommissies werd van de agenda van deze vergadering afgevoerd, daar dit nog nader door B. en W. zal worden bezien. Na afloop van de besloten zitting werd besloten, omtrent deze plannen het nader advies van fg Commissie voor Stadsontwikkeling en -uitbreiding in te winnen. OUDE GENEVER Op Vrijdagavond, 2 April, zal Schiedam in Gebouw „Arcade" aan de Lange Ha ven iets geheel nieuws beleven. De Schie- damse boekhandelaren hebben zoals reeds gemeld, het initiatief genomen, om de literaire revue „Het geluk ligt in een klein hoekje" naar onze stad te halen. Zoals bekend, werd deze revue door niemand minder dan Anna Blaman ge schreven, in samenwerking met de to neelman Kees Brusse. De revue wordt voor het voetlicht gebracht door de Rot terdamse Comedie, met een aantal goede krachten. Het belooft dus een uitsteken de voorstelling te worden, die tevens als een evenement kan worden beschouwd. De intellectuele élite van onze stad zal er voor bijeenkomen. Naar wij vertrouwen, zal intellectueel Schiedam aldus zorgen, dat dit initiatief slaagt, waardoor voor het volgend jaar tijdens de Boekenweek weder iets der gelijks kan worden georganiseerd. Aan de Noordvest raakte gisteren de vierjarige A. Z., wonende Noordvestlaan te water, toen hij een bal wilde grijpen, die er in gerold was. Mevr, V.-De B., eveneens in de Noordvestlaan wonend, zag het en sprong gekleed te water. Ze slaag de er in het jongetje op het droge te bren gen. De Gen. Dienst heeft het ter plaatse onderzocht, maar het bleek geen nadeel van de onderdompeling ondervonden te hebben. Onbekend gebleven jongens hebben gisteren de 12-jarige Th. J. D„ toen hij op de kade van de Nieuwe Haven naar het laden van een dekschuit stond te kijken, onverhoeds in het water geduwd. De jongen kon gelukkig bijtijds door om standers op het droge getrokken worden. Door het verbreken van een ruit heb ben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van de metaalhandel L. van D, aan de Van Riebeekweg. Alles werd over hoop gehaald, doch er wordt slechts een klein bedrag aan geld vermist. Nu in deze boekenweek bet boek zozeer op de voorgrond treedt, willen we gaarne eens spreken over de verhouding boek en bibliotheek Zolang er boeken zijn, zijn er bibliotheken geweest. In ons land waren bet de kloosters, die het eerst bibliotheken hadden. Na de Hervorming werden deze veelal omgezet in stedelijke boekerijen, welke weer later hier en daar aan de universiteiten overgingen. Dit waren echter alle wetenschappelij- ken bibliotheken; het was alleen de pries ter, de geleerde, de intellectueel, die er gebruik van maakte. Zolang het grootste gedeelte van het volk analfabeet was, kon men hiermee volstaan. Nadat echter de leerplichtwet ingevoerd was en er in brede lagen der bevolking een grote drang gevoeld werd naar meer ontwikkeling, ontstond langzamerhand de behoefte aan een bibliotheek, die voor ieder toegankelijk zou zijn en waar ieder datgene zou vinden, wat hij voor zijn eigen vorming en ontwikkeling nodig had. Zo ontstond geleidelijk de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zoals wij die he den ten dage kennen en in practisch iede re plaats van betekenis vinden. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek, dikwijls afgekort tot O.L.B., omvat eigen lijk een dubbel begrip: de leeszaal, waar men zonder lid te zijn, naslagwerken, handboeken, kranten cn tijdschriften ter plaatse kan raadplegen en lezen, en de bibliotheek, waar men als lid tegen een Hoofdpersoon is echter niet een groot bendeleider, maar... een doodonschuldige burger, die door een misverstand voor de leider van een wijdvertakte misdadigers- organisatie wordt gehouden en gearres teerd. De bende, di f haar „boss" nooit gezien heeft, meent om de een of andere reden ook, dat de burgerman haar leider is en bestormt de gevangenis om hem te bevrijden. Dat mislukte echter, doch bij een reconstructie van d' overval door de politie, gelukt het „de bendeleider" op z'n eentje te ontsnappen. Wanneer men weet, dat Fernandel die bendeleider is, kan men zich voorstellen dat de span ning overal doorbroken wordt door bij zonder komische momenten Omwille van een mooi meisje uit de bende (Zsa Zsa Gabor) doet Fernandel alsof hij inder- Fernandel ontmoet in „Staatsvijand nummer 1" Zsa Zsa Gabor, lid van een uitgebreide bandietenbende, waarvan hij het ongewilde opperhoofd gaat In de raadvergadering van gisteravond heeft de burgemeester ir C. Houtman, de overleden oud-wethouder als volgt her dacht: Op 25 Maart is wederom een markante figuur in de Schiedamse samenleving aan ons door de dood ontrukt. Op die dag is na een lang en arbeidzaam leven overle den de heer ir Cornells Houtman, oud-wet- hoiuder dezer gemeente. Ik acht het mij een ereplicht de nagedachtenis van deze voortreffelijke burger en zijn grote ver diensten voor onze stad met eerbied en waardering te herdenken. Ir Houtman was een oprecht en on kreukbare persoonlijkheid, die met zijn scherp zakelijk inzicht gestalte wist te geven aan de stuwende tendenzen van onze zich snel ontwikkelende gemeente, 34 jaar lang, van 1911 tot November 1945 heeft hij zitting gehad in de bestuurscolleges dezer stad, waarvan 28 jaar als wethouder van gemeentewerken en van het grondbedrijf. In deze functie heeft hij de ontwikkeling van Schiedam tot de grote en bloeiende industrie-stad, welke zij thans is, mede geleid en gestimuleerd; de wisselvallighe den van de conjunctuur deden hem niet versagen, maar zijn vooruitziende blik, gepaard aan grote technische gaven, deden hem immer naar nieuwe mogelijkheden speuren om de uitbouw van zijn geliefde stad te dienen Onverpoosd stond hij voor haar belangen op de bres en hij aarzelde niet om met inzet van gans zijn autoriteit de verwezenlijking van zijn plannen te ef fectueren. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat ln onze gemeente gedurende de periode van de grootste uitbreiding in haar geschiede nis hij één der mannen was, die leiding wisten te geven en een vaste lijn trokken van het heden naar de toekomst. Zijn werk en zijn visie weerspiegelen zich nog in de ingrijpende veranderingen van het stadsbeeld, die tot stand zijn ge komen, ondanks de financiële moeilijkhe den van die dagen. Zulks kon worden bereikt in goede har monie met zijn medebestuurderen, omdat hij een krachtige persoonlijkheid was met een nimmer aflatende energie. Gewaardeerd door zijn medewerkers kon hij ook hen op hun waarde schatten; ge respecteerd. ook door zijn tegenstanders, vermocht hij het hun opmerkingen te zij nen nutte te maken en in te passen in het beeld van Schiedam, zoals hem dit voor ogen stond. Zo is zijn leven voor een belangrijk ge deelte gewijd geweest aan de publieke zaak, want naast de gemeente zullen ook de polders Oud-Mathenesse en Nieuwland, de woningbouwvereniging Volkshuisves ting, de Spaarbank en nog talrijke andere instellingen met erkentelijkheid van zijn krachtdadige medewerking kunnen ge wagen. Groter verlies dan door de gemeenschap wordt echter geleden door Mevrouw Hout man en haar kinderen, die hun echtgenoot Er is even sprake van geweest, dat de steenbrokken, die in de bouwput voor de nieuwe zetel van de Amsterdamse Bank-Incassobank aangetroffen teerden, van de molen „De Hoop" afkomstig waren. Later bleken het resten van een stadstoren te zijn. Een lezer, de heer Collignon, bracht ons een m zijn bezit zijnde fraaie tekening van die oude molen en de omgeving er van, een stukje Schiedam uit het verleden, dat velen interesseren zal. DAOBt AO VOOR SCMICDAM CN OMS'NtKCN 76ste Jaargang No. 22417 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 590943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand, t 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte f J.16 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte btj de admlnlstratte of olj de erkende ad vertentiebureau* verkrijgbaar z(jn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot zo woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend btj vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. en vader, ook in de familiekring een cen trale figuur, van zich zien weggenomen. Onze gedachten gaan naar hen uit in deze dagen van rouw; mogen zij kracht en be moediging vinden in de wetenschap, dat zijn leven niet ijdel en vruchteloos is ge weest. Een verdienstelijk burger is van ons heengegaan; met eerbiet zullen wij zijn persoon blijven gedenken en de resultaten van zijn onvermoeid streven tot in lengte van dagen. daad de leider der bende is en begeeft ?IC xt met het hele gezelschap, wanneer in New York de grond te heet onder de voeten wordt, naar een afgelegen dorp waar het hem bjjr.a gelukt van het lu gubere stel een groep vreedzame boeren to niciKGn Ontdekking volgt echter en de bende keert terug naar New York Daar beleeft Fernandel nog verschillende adembenemende avonturen, voordat de waarheid aan het licht komt en hij de held van de dag wordt. Hij onttrekt zich aan alle eerbetoon en gaat terug naar de boerderij, echter niet zohder de knappe Zsa Zsa Gabor. „Staatsvijand nummer 1" is een kolder film, maar met een behoorlijke dosis spanning en tevens niet zonder een flinke portie spot op de Amerikaanse toestan den uit de twintiger jaren, K.F.C.-keuring: alle leeftijden. In het Monopole Theater gaat tot en met Maandag een spannende avonturen film. De inhoud van dit actieverhaal is als volgt: Eens had Pop Courteen een welvarende ranch. Toen kwamen de kolonisten en meter voor meter werd zijn bezit ver kleind. Steeds kleiner werd het en on danks de verwoede pogingen van Pop om zich te handhaven, kwam de dag van zijn faillissement, dat hem uitsluitend zijn huis liet en een klein stukje grond. Pop's verbittering is uitgegroeid tot een vernietigende haat tegen alles wat kolo nist is en zijn drie zoons heeft hij opge voed in dezelfde geest. Waar hij hun schade kan berokkenen, doet hij het, maar tevens werkt hij zo bedekt, dat niemand hem er van verdenkt. De val slaat dicht als Bud Courteen (James Brown), Pop's jongste zoon, op eigen gelegenheid een postkoets berooft. Bud is een nette kerel; en heeft nooit aan het werk van zijn vader en zijn broers deelgenomen. Omdat hij verliefd is op Mollie Bannister en geen andere uitkomst ziet om haar te trouwen, pleegt hij zijn eerste en tevens zijn laatste over val. Pop ontdekt tijdig wie de dader is van deze overval en leidt de aandacht van de sheriff en zijn mannen naar Tod Ban nister, Mollie's broer. Eindelijk ontdekt Johnny Tremaine de ware toedracht en hij dwingt Pop, Nick en Luke zich bloot te geven, wat tevens hun einde betekent, als zij zich furieus tegen arrestatie verzetten. Bud, die Johnny's leven redt in deze strijd, krijgt slechts een lichte straf en kan spoedig Mollie in zijn armen sluiten. K.F.C.-keuring: 14 jaar. kleine vergoeding boekc i kan lenen om thuis te lezen. Opgericht door particulier initiatief, is zij, behoudens in enkele gevallen, het eigendom van een vereniging, waarvan de leden het bestuur kiezen. Zo bezit de O.L.B. een grote autonomie. Hoewel ze in principe over eigen geldmiddelen be schikt, ontvangt zij ook subsidies van Rijk, provincie en gemeente. Wat is nu eigenlijk de taak van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek? Zij wil door middel van hef boek bijdragen tot de vorming, ontwikkeling en ontspan ning van de gehele bevolking. Hierdoor draagt zij voor een belangrijk deel bij tot de ontwikkeling van het sociale en cul turele leven. De R.K Openbare Leeszaal en Biblio theek heeft hiernaast nog de speciale taak ervoor te zorgen, dat deze ontwikkeling geheel geschiedt volgens -tigen R. K. be ginselen. Deze taak zal niet or de eerste plaats een negatieve zijn door het weren van niet geschikte of slechte boeken, doch een positieve door te trachten de mensen te leren juisje en zuivere eisen te stellen aan hun lectuur. Een goede voorlichting speelt hierbij een grote rol. De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek „St. Liduina" wil aan deze voor lichting concrete vorm geven, door voort aan niet te volstaan met het opsommen van haar aanwinsten, maar zij wil probe ren zoveel mogelijk door een korte anno tatie een aanduiding over aard en inhoud van ieder boek te geven, om zo lezer en tx u3 tot elkaar te brengen. Doch ook door geregeld berichten over de Leeszaal in te zenden, wil zij groter contact opnemen met de katholieke be volking van Schiedam en zo haar eigen plaats in de Schiedamse katholieke sa menleving veroveren en bestendigen J. GEBOREN: Cornelia J. d. v. J. Ilmer en J Krommenhoek, Gerrie L. d. v. M. Kooij en Th. Baars, Johanna C. M, d. v. M. H Groen en N. P- Kool; Cornells z. v. C. M. ae Koning en M. Kuperus. OVERLEDEN: A. Zeeuw, 80 j„ weduwe van W. Poot. Als een sneeuwbal is de lente op ons toekomen rollen, koud en nat. De crocus- jes doen zielig hun best om er een beetje aardigheid aan te brengen en de merel zingt 's avonds een liedje vol heimwee naar zon en warmte. Mijn vrouw loopt met een stofdoek om de haren door ons huis en de meubeltjes ruiken naar boenwas. De stoelen staan óp elkaar in de gang en de ramen kijken mij naakt en brutaal aan omdat de gordijnen naar de stomerij zijn. Mijn schrijfmachine is ergens in de bad kamer opgeborgen en onder het goot steenkastje vind ik mijn lievelings-schrij- vers bijeen. De boekenkast wordt gesopt en de plafonnetjes gewit. Er komt een kerel met een blauw voorschoot het be hang afpulken en een mij geheel vreemde vrouw vraagt: „Til Uw voeten es op, meneer, ik ga het zeil klossen-" Wij eten boterhammen „uit het vuistje" en drinken thee uit bekers, 's Nachts lig ik onder zeven lakens omdat de dekens gewassen moeten worden. En dan vraagt de redac teur van dit blad „Schrijf eens iets gezel ligs over de lente" SEBASTIAAN Er was geen stoel onbezet in zaal zes I het wezen van het eeuwig geluk: de ziel wmg Gods", is geen antwoord voor de mens, die met ziel èn lichaam gelukkis wil worden. 5 De Verrijzenis, onze menselijke verrij zenis is het grote antwoord op de vraaz naar het eeuwig geluk De Hol» lil Kerkhoff (orgelI, en het Rc liirtt in ™,"j, seiUK. we nele Tvereld Orkest o.l.v. Eduard Flipse. lijdt in onze dagen door een ontstellend gebrek aan hoop en men beseft niet ook onder christenen niet wat Christus allemaal nog" voor schoons en verrukke- lijks aan ons moet verrichten, óók aan ons lichaam. A.s. Vrjjdag zal pater Van Rixtel spre- srr^lïï pai-er .Ant ,van Rixt-eJ I is-na de dood gelukkig" in "dëTanschou- ö.U.J, gisteravond zyn tweede causerie 1 4« hield over het humanisme, in het kader van de voorlichtingscursus, welke door het Comité Katholiek Schiedam werd ge organiseerd. Was de causerie van verleden week een inleiding op de organisatie en de grond slagen van het humanisme, gisteravond belichtte pater Van Rixtel het katholieke standpunt met betrekking tot deze mens- verheerlijkende en God dood-verklarende organisatie. Spr begon met er op te wijzen dat stel ling neimen tegen het humanisme een gans andere zaak is dan het verstoten van de humanisten. Wij dienen er voor te waken, aldus pa ter Van Rixtel, dat wij humanistenja gers worden, zoals sommige protestan ten papenhaters zijn. Het is moeilijk voor ons die van jongsaf aan geleefd hebben in de genade van het Geloof, om de ge- dachtengang van een humanist te begrij pen en even moeilijk is het daarom om deze humanist op de juiste bekommerde en van deemoedige liefde getuigende wij. ze te benaderen. Om onze houding ten opzichte van de humanisten te bepalen dienen wij ons echter te verplaatsen in hun gedachten- gang en het leven proberen te zien zonder de hoop op een hoger geluk, hetwelk ons geschonken wordt door het Geloof in Christus. Het humanisme met zijn prediking ^an het goede en schone in het menselijk le ven. met zijn verheerlijking van de mens- zelf geeft hier ook geen antwoord op. Mis schien wel een korte tijd, wanneer het de mens goedgaat, doch zodra er tegen wind opsteekt, komt men met de theo- neen van het humanisme niet meer uit Ondanks alle atheïsme leeft in iedere mens een impulsieve aanvaarding van een Opperwezen dat een verklaring op de vraag naar geluk geeft, zonder daarom zelf verklaring te behoeven. En wanneer men dat opperwezen naar het „waarom" van het leven vraagt, verwijst hij naar zijn openbaring. En heel die openbaring behandelt uitsluitend het antwoord op de menselijke vraag naar geluk: de verlos sing uit de menselijke beperktheid en op neming in een eeuwig geluk. Dat wordt zelfs door de christenen maar al te vaak vergeten. Tevens vergeet men dat de ver lossing niet uitsluitend onze ziel geldt doch niet minder ons lichaam Christus is niet alleen een historische figuur zelfs niet alleen een actuele figuur, doch'heeft voor ons een grote toekomstige betekenis want Hij moet nog terugkomen om Z«n verlossingswerk aan ons te voltooien door de verlossing van onze lichamen. De ver lossing in het Christendom is momenteel als een tuin in de winter, met de kiemen van komend leven en komende schoon heid in haar schoot, doch nog niet ont loken. Het starre antwoord op de vraag naar Passage Theater: Staatsvijand no 1 (a.l.) Monopole Theater: Nachtruiters van de Wolvenkreek (14 j.) Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 u. R.K Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek Geopend iedere middag van 24, behalve Maandag Iedere avond van 78.30 behalve Zaterdag. DINSDAG. Excursie Kath Gilde naar de Weefka mer, Spinhuispad, 2 uur. Zondag: 28 Maart TONEEL EN MUZIEK Schouwburg 8 uur „Het geiteneiland" (Rot- terd. Toneel) (ontraden). Maandag 29 Maart Schouwburg 8 uur „De verkochte bruid" (Ned. Opera) St. Janskerk Schiedam 7.30 Mat- tnaus-Passion m.m.v. Corry Bijster, Annie Her mes, Heinz Marten (Evangelist) Laurens Bogt- man (Christus) John v. Kesteren, Leo Kete laars, Hans Schouwman (clavecymbel) P. v. d. Rott. Philh. Koor- en BIOSCOPEN Programma's van 26 Maart t/m 1 April Arena: The Glenn Miller Story (a.l.). Ca pitol: Sterkere banden (18 - Centraal: De Vogelvrijen (18 j.i Cineac: Julius Caesar (14 j.). Colosseum: Die Blume von Hawid <a-l.). Harmonie: Kikvorsmannen (14 j.). Lutusca: Sneltrein naar Parijs (18 J.). Luxor: ken over „De houding der burgerlyke The Robe (a.l.) - Passage (Schiedam»: Staats- overheid", waarin hU tevens de houding nt> 1 la.U. - Prinses: Gestolen liefde van de katholieke politicus tegenover hetsterf s"iver5Pthiop ael) -- vic7oéeTezö humanisme uiteen hoopt te zetten. begint het leven ivolw.l. Horizontaal: 1. kleur krijt, 6. vaklieden-organi satie, 10. afkorting van buitenlandse munt, 12 bergen, 13, zetel, 14. bid 15. dwaas. 16. dik touw 17. vog 'I, 19. betrekking 21. hoofddeksel, 22. voor zetsel. 24. vrucht. 25. vod 26. voorzetsel, 27 familie lid, 29. dierenverblijf. 30 spek, 32. gang, 34 traag heid, 37 oogziekte, 39 wereldtaal 40. vervoer middel, 42 zonder toezicht 45 rivier in Italië, 47 schuldig, 48. insect, 50 vocht, 51 voorzetsel, 53 strik, 54. heilig hoek, 56 muzieknoot, 57. schrijf lonen. 59. werk van Hooft 61. vazalgebied, 62. ver dedigingsmiddel. 63. koud 65. bouwland, 66. motief 67 maat. 69. deel van di bijbel, 70. huisdier. 71. rij school. Verticaal: 1. familielid 2. riviertje, 3. boom, 4 kweker, 5, voegwoord, 6 deel van de mond, 7 denk- beeld, 8. deel van een oor. 9. predikant, 10. gil, 11. hekwerk, 13 tra want, 14 ijzerhoudende aarde. 16. visgerei 17 eiland In Indonesië, 18 geleider. 20 Europeaan, 21. buiging, 23. vracht 25. mak. 28 tijdsdeel, 30. hoog bouwwerk voor grondboringen 31 riviertje. 33. verdichte verhalen 35 lofzang, 36 Joegoslavische munt. 38 raadsel 41. dwingen, 43 kleding stuk. 44. uittreksel. 46. bardlopen, 49 godin van de zee, 52. gemeenteweide 54. kinder muts, 55. naderbij korrten, 58. waanzinnig 59 kleed 60. kerkgebruik, 62. voorschrift 64 productiviteit, 66. mast, 67. familielid 68 zangnoot. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet gecorrespondeerd wor den. De oplossing van de vierkantspuzzle van verleden week is: 1—2 koper; 1—5 kunde; 23 rente; 26 rafel; 34 etage; 3—7 Essen, 48 erker; 56 enkel; 5—9 einde; 6—7 laken; 610 lepel; 7—8 neger; 7—1» natie; 8—12 regen; 9—10 egaal; 9—13 etter; 10—11 lente: 10—14 loven; 11-12 Emden; 1 ir—15 engel; 12—16 nader; 1314 ravijn> 1415 nagel; 1516 lijder. Ditmaal kunnen wij een postwissel z'enden aan J. Timmerman, Middelhaf* nissestraat 36 b, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2