fileer expedities naar de Himalaya Sovjetcritiek op Lysenko in een voetnoot LEVEN ZONBES CONCORDIA Egyptische „burgerministers bieden ontslag aan Katherine Mansfield door een gezien landgenoot OP ZOEK NAAR YETI'S Y. Eisenhower zendt een persoonlijke boodschan aan Churchill 5SKÜ Haar leven ivas één onvervulde hunkering Zaterdagse mijmeringen Aanvaarde verantwoordelijkheid voor waardeloos proefsclirift wJfcJöit mmm ZATERDAG 27 MAART 1954 PAGINA 3 De Himalaya doet weer van zich spreken. Men zit methodisch achter de „Verschrikkelijke Sneeuw mens" aan. We hebben indertijd in deze kolommen reeds herhaaldelijk gewag gemaakt van de geruchten omtrent dit aapachtige wezen, dat in de afgelegen dalen van het hoogste gedeelte van de Himalaya zou huizen of liever rondzwerven- Onder de aan de voet van dit enorme gebergte wonende mensen werd al sinds lang de legende rondverteld van de „Verschrik kelijke Sneeuwmens", wiens- aanblik reeds een mens zou doen sterven. Voor de inboorlingen van Nepal en Kasjmir is hij een soort demon, door de berggeesten aangesteld om mensen ver van de als heilig be schouwde toppen te houden. Een Engelse onderzoeker heeft in een Boeddhistische tempel in het op meer dan vierduizend meter hoog gelegen dorp Pangboche een soort scalp gevonden, welke door de lama's ver eerd werd en volgens hen van de „Verschrikkelijke Sneeuwmens" afkomstig was. De Engelsman, Charles Stonor genaamd, behoort tot een expeditie, die uitsluitend en alleen naar de Himalaya getrokken is, om het geheimzinnige wezen te zoeken, de „Yeti" Zo luidt de inlandse naam van de Sneeuwmens". Verschrikkelijke W PIIP1FCffPB WPyPB fIFI"» JLmB If Jtsf Mm W t&F Observator Coöp. Levensverzekering-Maatschappij u.a. HOOFDKANTOOR: UTRECHT TEL. 16591 (3 LIJNEN) Nasser: „Uit de politiek mm mTim i Nieuwe biografie Gesprekken met L. M. Onvervuld verlangen Treurige cijfers Treurig maar naar Minder jeugd-voorstel Minder jeugd is er al En morgen? Harry Prikker De „Verschrikkelijke Sneeuwmens" V - De expeditie werd uitgerust naar aanleiding van de positieve mede delingen van bekende Himalaya-kliimners omtrent voetafdrukken, door hen gevonden en nachtelijk gehuil, hetwelk ze bij hun tenten hadden gehoord en dat aan van geen enkel bekend dier herinnerde. Stonor vond in de scalp, een stuk met dun haar bezette huid, evenmin herken ningstekenen, waardoor de oorsprong er van aan het een of ander dier kon worden toegeschreven. B.v. aan de grote apen, die zich inderdaad ergens in het bergland moeten ophouden, maar dan niet op zulke grote hoogten, als waarop de „Verschrikkelijke Sneeuwmens" reeds herhaaldelijk is gesignaleerd. Gesignaleerdoverigens hoofdzake lijk door inboorlingen en sherpa's, de be kende berggidsen uit Nepal, van wie Tensing bij de verovering van de hoog ste top van de Mount Everest thans wereldberoemd is geworden. Deze sherpa's zijn intelligente mensen met vaak een heel behoorlijke ontwikkeling. Velen zijn geneigd hen te geloven. Maar het tastbare bewijs, een overtuigende evidentie dus, is nog steeds niet ge leverd En inmiddels is Stonors expeditie nog steeds op zoek en komen er andere be richten uit India over de ..Verschrikke lijke Sneeuwmens". Tegelijkertijd volgt het ene na het andere bericht over nieuwe plannen tot bestijging van nog niet veroverde Himalaya-toppen. De regeringen van Kasjmir en Nepal heb ben een apart bureau moeten oprichten, dat alle aanvragen om doortocht zal gaan beoordelen. Nu Tibet door Mao's rode Chinezen bezet is en in het IJzeren Gor dijn gekneld ligt, concentreert zich alles op de Zuidzijde van het rond de Hima laya liggende gebied. Engelsen, Zwitsers, Duitsers, Fran sen, Amerikanen, Italianen, Japan ners en Zuid-Afrikanen zijn een wedloop aangegaan, om te trachten de eersten te zijn hij het veroveren van de laatste toppen. Bijna allemaal hebben ze reeds verscheidene presta ties op hun naam staan. De Engelsen hebben de leiding, in zo verre dan, dat ze de Mount Everest, de hoogste top ter wereld, bedwongen heb ben (8880 meter), al waren het dan een Australiër (Hillary) en een Nepalees, die er de Union Jack plantten. Ze behoorden echter tot de door de Engelse kolonel Hunt geleide en door het Engelse aard rijkskundige Genootschap uitgeruste ex peditie. Wat de Amerikanen betreft, ze hebben o.a. de beklimming van de z.g. K-2 op hun naam, een bergtop, welke officieel nog geen naam bezit en 8614 meter hoog is. De Zwitsers bestegen de Daulaghiri, een bergmassief van 8167 meter. Een bergtop van 8190 meter, de Cho-Oyu, werd door de Zuid-Afrikanen bestegen, terwijl de Japanners reeds de verovering van de top van de Manaslu (8135 meter) op hun naam hebben staan. De Amerika nen kunnen er óók op bogen, de Makalu aan hun zegekar van bergbedwingers te hebben gespannen. Deze top is 8470 meter hoog, terwijl de Engelsen zich nog kun nen beroemen op de bestijging van de Kantsenjoenga. een berg van 8579 meter hoogte. Volledigheidshalve vermelden we nog de prestatie van de Duitsers: Manga Parbat (8170 meter). De Zuidafrikaanse Een tekening, gemaakt volgens de aanwijzingen van twee Noorse land meters, die in de Himalaya een „Ver schrikkelijke Sneeuwmensof Yeti zouden hebben gezien. Een hunner is er zelfs door aangevallen en deerlijk gebeten,.... bergbeklimmers waren alpinisten uit Rhodesia. Al die nationaliteiten hebben reeds, zoals gezegd, belangrijke bestijgingen verricht en hebben nieuwe plannen. Van de Sovjet-Russen is nu met zekerheid bekend, dat ze een poging hebben onder nomen. om de Mount Everest te beklim men. Deze mislukte echter. De Engelsen zijn hun verleden jaar vóór geweest. Wanneer de nieuwe expedities door de Himalaya zullen trekken, Dc bekende Russische bioloog professor Trofim Lysenko is Vrijdag ernstig voor het hoofd gestoten door de aankondiging dat aan cên van zijn beschermelingen dc doctorsgraad is ontnomen. Professor Lysenko, de voorzitter van de Russische academie voor landbouwweten schappen, is dc geestelijke vader van theorieën over biologische ontwikkeling en erfelijkheid, welke van dc Sovjet- regering een officiële sanctie hebben ge kregen, maar die door bijna alle Weste lijke geleerden als onwetenschappelijk worden verworpen. De getroffen beschermeling van profes sor Lysenko, W. S. Dimitrief, voormalig regeringsambtenaar cn candidaat van het genetisch instituut, verwierf vorige maand een doctorstitel in de biologie. Professor Lysenko nam toen de „volle verantwoor delijkheid voor de zuiver wetenschappe lijke kwaliteiten" van Dimitrief's proef schrift op zich. De aankondiging, dat Dimitrief zijn titel is ontnomen, verscheen ais voetnoot onder een ingezonden brief van een Moskouse professor in de Prawda, waarin het ver lenen van de doctorsgraad aan de bescher meling van professor Lysenko „schan dalig" werd genoemd, Dimitrief was reeds eerder ernstig ge- critiseerd op een bijeenkomst van het cen trale comité van de communistische partij in Februari jl., waar over de landbouw werd gesproken. De eerste secretaris van de partij stelde toen Dimitrief, als voor malig hoofd van de afdeling landbouw- plannen van de staatsordeningscommissie verantwoordelijk voor „vergissingen" en „tegen de staat gericht praktijken". Dimi trief zou volgens de secretaris de „be scherming van professor Lysenko gebrui ken om de doctorsgraad te verwerven. Waarnemers geloven intussen niet, dat deze aanmerkingen de positie van profes sor Lysenko wezenlijk aantasten. Zij zou den moeten worden verklaard door de huidige regeringscampagne tegen onbe kwaamheid en voorkeursbehandeling. Deze waarnemers baseren zich op het feit, dat professor Lysenko nog onlangs een serie artikelen heeft gepubliceerd over het landbouwprogramma. menigmaal door nog onbekende dalen, krijgen ze misschien een kans, de Yeti te ontmoeten. Maar dit is toch niet in de eerste plaats hun bedoeling eu een, ontmoeting zal daarom eventueel slechts een toeval lige zijn, even toevallig als het vinden door de bekende Shipton-expeditie van voetsporen van de Yeti. De Engelse expeditie, die zich thans in de Himalaya bevindt, wil geen maagdelijke toppen beklimmen, maar heeft slechts één doel: een Yeti te vinden en eventueel te van gen. Ze werd uitgerust naar aanlei ding van de mededelingen, door twee Noorse landmeters gedaan. Die zoa den een ontmoeting met Yeti's hebben gehad. Intussen is dopr het geen ze vertelden het weinige, wat men nog van de „Verschrikkelijke Sneeuwmens" weet, nog ietwat ver warder geworden. Want volgens hun opgaven zou hij vijf tenen hebben, terwijl de door Shipton gefotogra feerde voetafdrukken er slechts vier vertonen. Maar laten we hier even het verhaal van de twee Noren weergeven. Het zou iemand de haren ten berge doen rijzen.... Stel je voor, dat je in een volkomen ver laten sneeuwlandschap opeens tegenover de vreemde, wilde wezens komt te staan.... Dit is de landmeters Thorberg en Frostis overkomen. Hun verhaal is nog slechts weinig bekend en het dateert al van 1948, Ze houden echter nog heden ten dage vol, dat het op waarheid berust. Het w-erd trouwens de voornaamste aanlei ding tot het uitrusten van de Yeti-expe- ditie. Thorberg en Frostis dan waren in 1948 in opdracht van de regering van India naar het gebied van de Zenn-gletscher in de Himalaya getrokken, teneinde daar opmetingen te verrichten. Dit gedeelte moest door hen in kaart worden ge bracht. Ze sloegen op 5000 meter hoogte een kamp op en gingen van daaruit aan het werk. hetgeen in de ijle lucht een lang niet gemakkelijk karwei was. Op een morgen ontdekten ze, bezoek te hebben gehad. Er liepen namelijk in de sneeuw rond hun tent nog verse voetspo ren. Ze volgden die en een eind verderop zagen ze een dubbel spoor. Blijkbaar had zich het wezen, dat rond de tent ge dwaald had, bij een ander gevoegd en dit was vermoedelijk op een afstand ge bleven. Het waren heel merkwaardige voetsporen. De Noren zochten met een veldkijker de horizon af en ontdekten op eens twee zwarte tippen. Hun inlandse dragers keken met hun scherpe ogen eveneens door de kijker en bevestigden, dat zich daar in de verte een tweetal stippen voortbewogen. Het konden niets anders dan mensen zijn Thorberg en Frostis deden snel hun ski s aan en slaagden er in, de stippen in te halen. Ze werden hoe langer hoe gro ter. Allengs namen ze de vorm van men selijke wezens aan. Toen ze die met het blote oog konden waarnemen, kwamen ze tot de ontdekking, dat het Yeti's moesten zijn.... Ze liepen recht overeind, waren ongeveer zo groot als een mens, maar zwaarder van bouw. De Noren besloten, het tweetal Yeti's elk van een andere richting uit te naderen. Ze bewogen zich op hun ski's voort en waren daardoor veel vlugger. Toen ze de vreemde wezens konden beschreeuwen, stelden die zich in verdedigende houding op, Frostis wilde reeds zijn geweer aanleggen, maar Thor berg komt plotseling op de gedachte, een van de Yeti's met zijn lasso te vangen. Hij zwaait het touw, mikt, terwijl hij vlug op z'n ski voorbijglijdt en inderdaad, de strik valt om een der Yeti's heen. Deze echter pakt het touw en trekt het met één ruk stuk. Dan springt de andere naar voren, op Frostis toe en geeft deze een geweldige haal over zijn schouder, zodat de Noor in de sneeuw neervalt. Hij ligt daar volkomen weerloos, zijn ski's hinderen hem en hij kan niet ópstaan. Nu legt Thorberg zijn geweer aan en schiet. Hij raakt de woeste bijtende Yeti. Deze Iaat verschrikt de weerloze Frostis los en rent weg, zijn makker achterna, een smal bloedspoor achterlatend. De twee Noren hebben duidelijk ge zien. dat de Yeti een roodachtig gezicht had en zijn lichaam met een dichte vacht bedekt was. Ze zijn even overstuur als de vluchtende Yeti's en denken niet aan een achtervolging. Trouwens, Frostis is deerlijk in zijn schouder gebeten en Thorberg moet de wonde direct met peni cilline behandelen, dat hij gelukkig bij zich heeft. De sherpa's waren hen inmid dels gevolgd en met hun hulp slaagde hij er in, de gewonde naar het kamp terug te brengen. Deze bleek er de vol gende dag veel slechter aan toe en Thor berg besloot, hem in allerijl naar Darjee- ling te transporteren, waar de geïnfec teerde verwonding behandeld werd. Hun verhaal was een bevestiging van dat van de Himalaya-kenner A. N. Tom- bazi, die in 1925 een kamp op de Sikkim- gletscher had opgeslagen. Zijn sherpa's waarschuwden hem op een dag, toen hij in zijn tent zat, dat er zich buiten een „Yeti" bevond. Tombazi kwam nog net op tijd, om op een afstand van enige hon derden meters een op een mens gelijken de, behaarde gestalte achter een rots wand te zien verdwijnen. Hij nam on middellijk de voetsporen op. Ze leken op die van een mens, waren evenwel slechts zeventien centimeter lang. Vijf tenen en dc afdruk van de voeten* wa ren duidelijk te herkennen. Er viel niet aan te twijfelen, het waren sporen van een tweebenig wezen.... Tombazi gaf later toe, het niet duidelijk te hebben kunnen onderscheiden. Hij sloot de mo gelijkheid niet uit, dat het een grote langoeraap was geweest, welk soort zich in het vrij koude, hoger gelegen berg land ophoudt. Voor het overige, de door Shipton ge vonden voetafdrukken vertoonden vier tenen. Er zouden dus twee soorten Yeti's moeten zijn. Herhaaldelijk is be toogd, dat de „Verschrikkelijke Sneeuw mens" een grote aap of een beer moet zijn. Maar kenners van de Himalaya vragen zich af, hoe beren of apen in dit gebied zouden kunnen leven, en grote afstanden over sneeuw en ijs Jouden kunnen afleggen. Mei-waardig genoeg spieken zowel de bewoners van Nepal en Kasjmir als de Tibetancn steeds van „sneeuw mensen". Ze kennen apen en ze weten drommels goed, wat beren zijn, zodat men nauwelijks van een ver gissing kan spreken. De Tibetanen noemen de Yeti: Metsj Kang-Mi. Door de Engelsen is dit als „Ver schrikkelijke of Afschuwwekkende Sneeuwmens" vertaald, maar in wer kelijkheid betekent Kang-Mi sneeuw mens, doch het Metsj is een scheld- woord, hetwelk door elke Tibetaan als een onvergefelijke belediging zou worden opgevat, indien het hem naar het hoofd geslingerd werd. Het was het verhaal van Eric Shipton, die in 1951 de sporen van een Yeti vond, waardoor het geheimzinnige wezen, waarover zowel Tibetanen ais Nepalezen verschrikkelijke, afgrijselijke verhalen vertellen, weder in het centrum der be langstelling kwam te staan. De deskun digen van het Londense Natuurhistori sche Museum spraken als hun mening uit, nadat ze de foto's van de voetafdruk ken bestudeerd hadden, dat ze van een dier moesten zijn. Hiertegenover stelden anderen de opvatting van de bewoners van de Himalaya. Maar ja, de Dajaks van Borneo spreken eveneens van bos mensen, of wel orang oetans. Of de nieuwe Ycti-expeditie de „Ver schrikkelijke Sneeuwmens" zal vinden, is een open vraag. Maar het doel alleen al is sensationeel genoeg. Men weet nu, dat in verschillende lama-kloosters van de Himalaya mummies van Yeti's wor den bewaard en als heilig beschouwd. De scalp, door Charles Stonor ontdekt, zal de mannen der wetenschap wellicht op een spoor helpen, waardoor het ge heim van de voetsporen in de sneeuw van de Himalaya zal worden opgelost.... UITERST LAGE PREMIËN AANDEEL IN DE WINST Alle Egyptische burger-ministers heb ben hun ontslag bij president Naguib in gediend, aldus is Vrijdagavond uit ge woonlijk betrouwbare bron te Cairo ver nomen. Eerdere berichten meldden, dat alle ministers dus ook de militaire hun ontslag hadden ingediend, doch dit werd later tegengesproken. De ministers is verzocht in functie te blijven, totdat president Naguib dit week einde een nieuw „neutraal zakenkabinet" geheel uit burgers bestaande, zal hebben gevormd, aldus genoemde bron. De „verliezer" in de binnen de „revo- lutionnaire raad" gevoerde strjjd, vice- premier Nasser, heeft in een Arabische uitzending van Radio-Cairo, die in Parijs is opgevangen verklaard, dat hij op 24 Juli a.s. zich uit het politieke leven zal terugtrekken en zijn taak in het leger weer zal opvatten. Over de jongste besluiten van dc (vol gens geruchten niet eenstemmige) rcvolu- tionnaïre raad, zcide Nasser, dat deze ge nomen waren „in 't hoogste landsbelang" Aanhangers van de weer tijdelijk optre dende „Mohammedaanse Broederschap" en van de door de regering gesteunde „Be vrijdingsbeweging" hebben Vrijdagmiddag betoogd bij de Moskee van Al Azhar in Cairo, waar koning Saoed van Saoedi- Arabië en president Naguib hun gebeden hadden gezegd. De politie had handen vol werk om een weg te banen voor de koning en de presi dent. De aanhangers van de Broederschap Vertegenw oordigers van Groot-Brittannie. de Ver. Staten en Frankrijk zullen de komende weck te Londen bijeenkomen om van gedachten te wisselen over de handel met de landen van het Sovjetblok. Hierna zullen besprekingen met andere landen plaatsvinden. Te Washington wordt uit goed-inge- licht bron vernomen,, dat president Eisenhower een persoonlijke boodschap aan sir Winston Churchill heeft gestuurd die betrekking heeft op het handels verkeer met het Sovjetblok. In deze boodschap verklaart Eisenhower dat de Britse voorstellen betreffend» een ver zachting van de beperkingen t.a.v. de handel tussen Oost- en West-Europa te ver gaan en Rusland in de kaart zouden spelen. De president zou zijn boodschap ver zonden hebben n.a.v. een eerste lijst van producten waarvan Engeland voorstelde de uitvoer naar het Sovjetblok niet lange; te verbieden Door een persoonlijke boodschap aan Churchill te zenden, keert Eisenhower terug tot de tijdens de oorlog gebruikte methode. De president zou n.l. tot alle prijs onenigheid over de te voeren politiek inzake het handelsverkeer met het Oosten willen voorkomen, daar anders de Russi sche propaganda slechts nieuw voedsel gegeven zou worden. i>. r.Sf ,ïr 9 '-'-Wi i. - K .5 ji "4 De sporen van de „Verschrikkelijke Sneeuwmensdoor de beroemde Himalaya-klimmer Eric Shipton in 1951 gefotografeerd. Er is een pik houweel naast gelegd, zoals door bergbestijgers gebruikt wordt, om de grootte er van aan te duiden De brieven en dagboeken, die Katherine Mansfield tijdens haar kort stondige leven schreef, overtreffen vele malen het aantal bladzijden van haar gezamenlijke verhalen, de „Collected Stories". Zonder iets méér af te weten van haar karakter, de invloed, die haar slepende ziekte daarop uitoefende, en haar smartelijke verlangen naar liefde en gezondheid, kunnen deze brieven cn dagboeken licht een vertekend beeld geven van dc schrijfster. Weliswaar heeft haar echtgenoot, dc criticus Jolm Middleton Murry, dc aan hem gerichte brieven („Katherine Mansfield's letters to J. M. M. van spaarzame en dan nog zeer beknopte toelichtingen voorzien, maar deze zijn niet altijd voldoende om alle kansen op misverstanden en wanbegrip hij voorbaat te neutraliseren. Misschien is het echter juist wel goed, dat Murry, immers „partij" in het leven van deze jonge vrouw, zelfs met geprobeerd heeft iets „te verduidelijken". Nu heeft hij alles wal Katherine hem schreef (woorden vol liefde maar ook twijfel, klachten, verwijten zelfs, soms zeer heftige!), met niets ontziende eerlijkheid gepubliceerd. Menige passage in deze brieven moet hem nu no<* intens pijn doen. Uit deze brieven komt Katherine Mans- field ons naar voren als een heel wat ge compliceerder wezen, dan men haar graag afschildert. Ontroerend zijti dikwijls haar uitingen van liefde voor Murry, van wie zij en niet slechts omdat zij genezing van haar ziekte zocht in Frankrijk en Zwitserland gedurende lange perioden gescheiden was. Maar telkens waren er kleinigheden, die de sfeer vertroebelden en dan volgden er bittere, soms aangrij pende woorden, die meestal direct daar na weer door talrijke telegrammen her roepen of verzacht werden. En dikwijls ook is er in deze brieven sprake van geld, maar een tragisch accent krijgt dit pas als zij, na een toestemmend maar za kelijk antwoord van hem, klagend uit valt: „Het ging mij niet om het geld, maar om een woord van sympathie". BoVerial Kathcrine's houding tegenover haar oude kostschoolvriendin Ida Baker, die zij, altijd graag bijnamen gebruikend nooit anders noemde dan Lesley Moore of kortweg L. M„ was altijd nogal duister voor ons. In de brieven aan haar man schreef ze herhaaldelijk, dat L. M. op haar zenuwen werkte, dat ze haar niet bij zich kon velen en haar dikwijls haatte. Maar toch altijd zien wij L.M., hoe diep ook door de schrijfster beledigd, weer in haar gezelschap. Zojuist is bij Jonathan Cape Ltd, Lon den, een nieuwe levensbeschrijving van Katherine Mansfield verschenen. De schrijver is Anthony Alperts, Nieuw Zee lander als Katherine, die zelfs zijn jeugd doorbracht in dc directe omgeving waar Katherine Bcauchamp, zoals haar eigen lijke naam is, enkele tientallen jaren eer der opgroeide. Dit was zeker heel gun stig voor een goed begrip van de jeugd- KATHER1NE MANSFIELD, kort voordat zij, 34 jaar oud, overleed. jaren van Katherine cn van haar ver houding tot haar ouders, familie en haar geboorteland, dat zij in 1908. bijna twin' tig jaar oud, voorgoed verliet en niet meer terug zou zien. Alperts is, bezield door misschien wel een tikje chauvinistische maar dan toch volkomen begrijpelijke en gerecht vaardigde trots op zijn grote landgenote, aan het werk gegaan. Hij heeft geen kans op het aanboren van nieuwe bron nen, het verkrijgen van verhelderende toelichtingen en nadere gegevens onge bruikt gelaten. Dc voornaamste bron, waartoe trouwens iedere belangstellende zich in de eerste plaats moet wenden, zijn de verhalen die de jonggestorven schrijfster heeft nagelaten. Tijdens haar leven verschenen vier bundels, waarvan de eerste, „In a German Pension", van haar niet herdrukt mocht worden. Deze vier bundels zijn, vermeerderd met nog niet gebundelde en onvoltooide verhalen, opgenomen in de „Collected Stories". Katherine Mansfield ontleende voor haar verhalen veel details aan de werke lijkheid. Er zijn dan ook herhaaldelijk eigen stemmingen in weerspiegeld én mensen in haar omgeving herkenden in de figuren dikwijls vrienden of familie leden. Alperts geeft, in het verloop van deze biografie, herhaaldelijk tekenende voorbeelden. Verder dienden als bronnen de brie ven en dagboeken. En vooral ook: ge sprekken met mensen, die Katherine van nabij gekend hebben. Alberts is speciaal voor zijn studie naar Engeland gegaan en hij heeft daar met Middleton Murry gesproken en vele andere perso nen, die herinneringen aan dc schrijf ster bezitten. Een van hen was L. M„ de veelgesmade en toch telkens weer teruggeroepen vriendin van Katherine. Anthony Alperts heeft blijkbaar heel wat moeite gehad om de rol van deze vrouw in het leven van de schrijfster te peilen. Twee jaar lang ontmoette hij haar nu en dan, om haar voorzichtigaan uit te horen. Eens stelde hij haar openlijk de vraag: „Hoe kon u toch telkens naar Ka therine teruggaan, terwijl zij u zo diep griefde en beledigde?". Én zonder aarze ling kwam, ietwat verwonderd, het ant woord: „Maar natuurlijk omdat ik van haar hield!". Murry 'schrijft de woedeuitvallen van Katherine, waarvan L. M. bijna dage lijks het slachtoffer was, hoofdzakelijk toe aan de slepende ziekte van zijn vrouw (tbc). Katherine zegt trouwens zelf in een van haar brieven aan hem (die voor de rest vol staan met beledigende klachten over L. M.>: „O, ik kan het niet verdragen, de mensen te kwetsen". Zij deed het dus niet opzettelijk, maar kon zich niet beheersen. Z(j had niet veel om zich aan vast te houden. Haar liefde dacht zij voortdurend bedreigd, haar gezondheid wist zij ern stig aangetast. Haar verlangen naar een kind werd niet vervuld (nadat zij twee maal het moederschap nabij scheen te zijn geweest!) en smaretlijk zijn haar har- tekretcn: „Een kind, een kind, wc moe ten ons haasten". En: „Ik droomde, dat ik een kind had. Deugdzaamheid beloont mii altijd met dit elvenkind". De biografie van Alperts verheelt niets uit het leven van Kathleen Mansfield, echter zonder op enigerlei wijze voeding te geven aan mogelijke ongezonde be langstelling. Over enkele duistere blad zijden uit haar levensverhaal licht hij ons zeer waardig en beknopt in. Deze „biography" brengt, door haar ge degen documentatie en volledigheid, maar vooral ook door de liefde waarme de zij geschreven is, ons nader tot de zwakke, hunkerende vrouw, die zo vele onvergetelijk schone verhalen heeft ge schreven. De „Letters to J. J. M." en „Collected Stories" verschenen bij Constable Co. te Londen. riepen: „De koran is onze grondwet. De regering moet in overeenstemming zijn met de wetten van de Islam", terwij] aan hangers van de bevrijdingsbeweging leuzen aanhieven als „Lang leve Gamal (Abdel Nasser). Wij willen, dat de revo- lutionnaire leiders aanblijven". Er zijn verscheidene arrestaties verricht. 30 POOLSE bisschoppen en j'f500 pries ters vielen sinds het einde van de tweede wereldoorlog ten offer aan het commu nistische regiem, aldus publiceert de Poolse regering in ballingschap in een Witboek over de toestand van de Ka tholieke kerk in Polen". Dc Byzantijn se ritus heeft hier 15 bisschoppen, meer dan 3500 priesters en 5000 kerken en kapellen verloren. Van de Latijnse ri tus werden meer dan 1.000 priesters. 15 bisschappen cn Apostolisch Administra toren en één Vicaris Capitularis door de communisten gearresteerd; 50 priesters zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. Meer dan 100 priesters zijn spoorloos verdwenen. Polen doet weer opnieuw een zware kruisweg. OOR. DE EERSTE maal in de gods dienstvervolging in Jocgo-Slavic 'heeft een communistische instantie officieel dc arrestatie van een aantal priesters toegegeven, aldus meldt liet. Duitse Ka tholieke Persbureau K.N.A. Dc presi dent van dc Joego-Slavische commissie voor betrekkingen lussen kerk en staat. Radisavljevic, heeft officieel bekend gemaakt, dat zich in de Jocgo-Slavische gevangenissen in totaal 158 geestelijken bevinden. Van hen behoren 121 tót de Katholieke Kerk, 52 tot de Orthodoxe tot de Protestantse kerk. veroordeeld op grond van dige activiteiten" Van de permanente ontkenning zijn we tenminste nu tot de officiële erken ning gekomen. Al blijft (ie even zwaar. en Allen zijn ,Maatsvijan- vervolging OP DE VERGADERING van dc raad voor mandaat-gebieden, de beheers-com- missie der Verenigde Naties, welke te Batce ttucess bijeengekomen is. heeft de afgevaardigde van India Ali Khan het plan opgeworpen om ook in Afrika ge boortebeperking toe te passen, zoals deze in India wordt gepropageerd. Hij beval deze methode vooral aan voor het ge bied van Ruanda-Urundi, een brillont missiegebied der Witte Paters, nelegen tussen Belgisch Congo en Oeganda. De Belgische afgevaardigde Leroy, die na mens de administratie van het Belgisch Mandaatgebied de zitting bijwoont, heeft, scherp protest aangetekend cn het project verworpen. Tijdens een interview, dat de cor respondent van het Amerikaans Ka tholiek Persbureau NCWC met de heer Leroy heeft gehad, heeft deze verklaard, dat elke propaganda voor geboortebeperking in dit 'dichtbevolk te land met zijn 4 millioen negers, on feilbaar tot reactie zou hebben, dat de beherende blanke overheid beschuldigd zou worden om de negers uit te roeien Men ziet maar weer dc vijand is klaar wakker. UE TWEE GROTE Regeringspartijen de T olkspartij en de Socialistische Partij hebben, na jarenlange actie van dc Ka tholieke gezinsorganisaties in Oosten- rijk, elk zojuist bij de Regering een ini tiatief-voorstel ingediend, oni de kin derbijslagen voor loontrekkenden te verhogen, uit te breiden tot zelfstandi gen en h-'welijkstoelagen aan jonge echt paren te verstrekken. De voorstellen vormen een onderdeel van de maat regelen der Regering om een eind te maken aan snelle achteruitgang in de bevolking van Oostenrijk en heel bij zonder van Wenen. Wat kinderen be treft is Oostenrijk het land, dat de meest onrustbarende cijfers ter wereld te zien geeft. Van de huwelijken is 13 pet. kinderloos, in Wenen alleen 61 pet. Het aantal gepensionneerden en renteniers nadert het getal der werken den dat 2 millioen is. Van de vijf zwan gerschappen worden er vier verbroken Als de Voorzienigheid wordt uitgescha keld cn de mens van vandaag zélf gaat vaststellen wordt het een fraaie wereld. MORGEN IS het weer Zondag, Zondag „.aetare nog wel. Moge de Bisschop op deze dag een wonderbare geldverme- nigvuldigmg op de offerschalen voor de nieuwe kerken constateren. Het Epistel expliceert de slavernij de*- zonde cn de door Christus bewerkte vrijheid der kinderen Gods. Voor de rest een blijde Zondag met het intellectueel gelaat van iemand, die ware en valse profeten uit elkaar weet te honden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3