Nieuws uit STAD en OMTREK SCHIEDAM KRIJGT EEN VACANTIESCHOOL FAMILIEDRAMA IN GOUDA HET EI VAN COLUMBUS EXCURSIE KATHOLIEKE VROUWEN-GILDE OUDE TIJD Ree T.e.s. „Koratia" nadert voltooiing am Uit die goe Rotterdamse eierbeurs Contactavonden S. G. Op het landgoed „Groenendaal bij Wassenaar Doortastend besluit van B. en W. inzake liet watergeld WALDO-RUSCHOOL Maakt WOENSDAG 31 MAART 1954 PAGINA 2 MUZIEKTENT IN KETHEL Wordt 30 April feestelijk in gebruik genomen Reünisten St. Franciscus WEEKEND MET DIEP GAAND KARAKTER Door Zuid-Hollandse Verenigim; voor de Eierhandel heropgericht PROGRAMMA SCHOOL VOETBAL M l Meisjes handbaltournooi NED. KATH. GRAFISCHE BOND BURGERLIJKE STAND KOSTELOZE INENTING NAAR DE WEEFKAMER Proeftocht Snelheidsmeting i/V ROTTERDAM VERDIENSTELIJK man Toen het S. G.-podium zijn plaats in de Plantage innam, was hiermee het einde voor de oude muziektent gekomen. Omdat men in Kethel niet over een goede gele genheid voor openluchtconcerten beschik te, werd besloten de muziektent uit de Plantage naar het dorp te doen verhui zen. De wederopbouw heeft nogal wat op zich laten wachten. Na lang zoeken is nu echter een voorlopige plaats gevonden. De muziektent komt te staan in het Tuindorp op het pleintje, dat voor school- bouw is gereserveerd. Volgens een me dedeling van het gemeentebestuur aan de Schiedamse Gemeenschap is als defi- tieve plaats voor een Kethelse muziek tent (of podium) vastgesteld de ten Zuid- Westen van het oude dorp geprojecteerde „brink". Er wordt naar gestreefd de muziektent in het Tuindorp op 30 April feestelijk in gebruik te kunnen nemen. De firma Muys en De Winter reageerde spontaan op een verzoek van de S. G. om de muziektent op te bouwen. Er zullen geen kosten voor in rekening worden gebracht. Het onderwerp „De Huwelijksbeleving in psychologische en sociale situaties", waarover de geestelijk adviseur van de Reunistenbond van het St Franciscus- coilege, de eerw. pater Donker O.F.M. een tweetal conferenties zal houden met de oud-leerlingen van de H.B.S. staat on getwijfeld in het brandpunt van de be langstelling. Zaterdagavond a.s. om half 9 zal de eerste conferentie plaats vinden in het schoolgebouw aan de Beukelsdijk 91. Om 10 uur wordt de bijeenkomst gesloten en Zondagmorgen wordt de reünie voortge zet met een H. Mis om half 9 in de kapel van het St Franciscuscollege. Na het ont bijt eveneens „op schooi" volgt de tweede conferentie tot 12 uur. Met de op brengst van een collecte hoopt men de onkosten te kunnen dekken. De secretaris van de bond (Oranjeboom straat 85a, Rotterdam) zal gaarne tot en met Vrijdag a.s. deelnemers met hun vrouw, verloofde of meisje noteren en de telefoonnummers 42875 en 67757 staan hiervoor ook ter beschikking. c? D Tijdens een gistermiddag in de Prinses Irene-Margrietzaal van het Groothandels gebouw door de Zuid-Hollandse Vereniging voor de Eierhandel belegde bijeenkomst is besloten de Rotterdamse eierbeurs, die vóór de oorlog in Café Centraal werd ge houden, opnieuw op te richten. Het ligt in de bedoeling, deze beurs iedere week op Dinsdag te houden bjj Engels in het Groothandclsgebouw. De heer G. Veldhoen, voorzitter der ver eniging, herinnerde aan de rompslomp met de distributiebescheiden tijdens de oorlog, die aan de vrije eierhandel een einde maakte. Maar ieder, die bij deze handel was betrokken, maakte een redelijke winst. Thans maakt men van de herkregen vrij heid gebruik om elkanders vliegen af te vangen. Nog steeds gaat het met de eier handel bergopwaarts. Excessen, zoals in de eierhandel bestaan, zijn nergens anders te vinden. Door de secretaris der vereniging, de heer J. P. Meijer, werd de verhouding tussen handelaar, exporteur en grossier besproken. Het doel van de opnieuw öp te richten Rotterdamse eierbeurs' was de exporteurs er toe te bewegen hun onren dabele export in het binnenland af te zet ten, te voorkomen, dat men wordt genood zaakt iedere week naar de markt te gaan met de risico, dat men te hoge prijzen be taalt en er voor te zorgen, dat ieder rede lijk aan de eierhandel verdient. Bovendien is reclame nodig om het eier- verbruik in Nederland, het land, dat de grootste eierexport ter wereld heeft, maar dat het minste eieren consumeert, te sti muleren. Bij acclamatie werd hierop besloten tot heroprichting van de Rotterdamse eier beurs over te gaan. Nadat de drukbezochte vergadering een minuut stilte in acht had genomen ter her denking van de inmiddels overleden leden maakten de deelnemers een rondgang door het Groothandelsgebouw. Volgens het programma van 't School- voetbal 1954 voor de lagere scholen, dat op 20 en 30 April zal worden afgewerkt op het terrein Boshoek, spelen de volgen de clubs de eerste ronde St. Bernardusschool I tegen St. Joseph- school, St. Thomasschool A tegen St. Aloysiusschool, St. Bernardusschool II te gen St. Thomasschool, le V.G.L.O.-school tegen 2e V.G.L.O.-school, Goeman Borge- siusschool tegen Kon Wilhelminaschool, Comeniusschool A tegen Prinses Juliana- school I, Theo Thijssenschool tegen J. Ligthartschool A, Prinses Beatrixschool tegen Prof. Kohnstamschool I, Prof. Kohn- stamschool II tegen Klaas de Vriesschool A., Burg. Verveenschool tegen Dr de Vis- serschool B, Dr de Sav. Lohmanschool te gen Mathenesserschool A, Erasmusschool A tegen Comeniusschool B, Prinses Julia- naschool II tegen Dr A. Kuyperschool, Jan Ligthartschool A tegen Dr de Visserschool A en St. Henricusschool tegen Prinses4ïu- lianaschool (Kethel). Onlangs is besloten tot het houden van een aantal periodieke samenkomsten, teneinde al diegenen, die bij het Gemeen- schapswerk betrokken zijn, c.q. daarvoor belangstelling koesteren, in de gelegen heid te stellen om diverse daarop betrek king hebbende of ermede verband hou dende onderwerpen op deskundige wijze te horen inleiden en desgewenst aan de bespreking ervan deel te nemen. De datum voor de eerste dezer reeks Contact-avonden is thans gesteld op Maandag, 12 April e.k. aanvang 20 uur, in de Bedrijfscantine van Drukkerij H. A. M. Roelants, alhier (ingang aan de Korte Haven). Het te behandelen onderwerp zal zijn Jeugd-Vacantiebezigheid. De heren W. A. J. M. Stroux, voorzit ter van de Stichting Delftse Vacantie- school en W. M. K. Kalis, de initiatiefne mer van de Haagse dagkampen, zijn be reid gevonden om de wijze, waarop deze aangelegenheid in resp. Delft en Den Haag aangepakt is, te belichten. Er is ook een meisjes-handbaltournooi voor de lagere en ULO-scholen, op 22 en 30 April, eveneens op het trrein Boshoek. Daar spelen de St. Catharinaschoöl I te gen de St. Willibrordusschooi I, de St. Agnesschool I tegen de Maria Goretti- school I, de St. Mariaschool I tegen de St. Agnesschool II. de St. Catharinaschool II tegen de St. Mariaschool II, de Maria Gorettischool II tegen de Jan Ligthart school A en de Theo Thijssenschool tegen de Dr Savornin Lohmanschool. In de eerste ronde U.L.O.-scholen komen uit dê Prinses Ireneschool I tegen de Mater Dei- school I, de Willem de Zwijgerschool I tegen de Mathenesserschool I, óe Prinses Ireneschool II tegen de Mater Dei-school II en de Mater Dei-school III tegen de Mater Dei-school IV. Als onderdeel van de „Hogeschooldagen' te Delft wordt een tentoon stelling gehouden, welke georganiseerd werd door de Ver. van Electro Technische Studenten. Vele interessante nieuwtjes worden op de tentoon stelling geëxposeerd. Op de foto de Lanooy Ergomotor, die in de medische wereld wordt gebruikt, om de longfunctie en hartslag te controleren tijdens inspanningen, zoals fietsen. In de dezer dagen gehouden jaarverga dering van de Nederl. Kath. Grafische Bond, afdeling Schiedam is het afdelings bestuur als volgt samengesteld: A. A. Vink, voorzitter; J. H. L. Ruts, St. Li- duinastraat 40b, secretaris; P. A. de Rijk, penningmeester; G. M. van Pelt en G. J. Ruts, commissarissen. GEBOREN: Cornells H. A. z'. van P. J. van Pelt en I. G. Groenhorst; Johanna L. d. van H C. G. Speksnijder en J. M. E. Hersbach; Karl P. F. z. van H. Derksen en A. M. R. Stuhlmühler; Robert P. z. van A. Bijl en H. C. v. d. Hulst; Bernadette W. C. M. d van B. A. M. H. Huyding en G J. E. M. Kunst. OVERLEDEN: R. van Es, 46 jaar; A. A. van Binsbergen 64 jaar; W. J. Krabben dam, 56 jaar. Op Vrijdag, 2 April des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot koste loze inenting tegen diphtherie of tegen diphtherie en kinkhoest gecombineerd voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G. G. en G. D., Tuinlaan 80. Nog in de laatste raadsvergadering is de de inning van het verschuldigde voor ons kwestie van het watergeld het onderwerp van chloor vervulde drinkwater werd uit- van een discussie geweest, die vooral van gevoerd. Daarin stond overigens deze een- de zijde van de communistische heer zame in de raad niet alleen. Wederom Collé met opmerkelijke hardnekkigheid is lukte het hem inmiddels niet, de raad op gevoerd. Terwijl hij de oud-wethouder, de een eenmaal genomen besluit te doen heer v. d. Kraan, die zoals bekend in terugkeren. Intussen, het valt te begrijpen, Kethel bouwt, zomaar een flinke acht dui- dat B. en W. het meer dan zat werden, zend gulden in de schoot wilde werpen, om voor Shylocks te worden uitgemaakt, omdat iemand zich in de aanduiding van die het onderste uit de kan willen hebben, het waterpeil heeft vergist, was hij tegen- of -om vergeleken te worden rnet de fis- over B. en W. weer uiterst schriel. Hij cus. De laatste betoogt steeds, nimmer een gunde hun een ruimere betaling voor de cent meer te nemen, dan hem rechtens levering van ons drinkwater niet. Men toekomt, maar geen enkele Nederlander weet, hij is allerminst in de „chloria" over gelooft dit. de manier, waarop de nieuwe regeling van Ze zullen daarom met Instemming een voorstel hebben begroet, gedaan door de hoofdambtenaar, die de inning van het watergeld in elkaar zette, welke zoveel stof heeft doen opwaaien. Het is eigenlijk het ei van Columbus. „Er is", aldus deze functionaris, „in de raad toezegging gedaan, dat waar mogelijk een meter zal worden geplaatst, in huizen, waar verschil van mening omtrent het verbruik bestaat. „Laten wij", zo betoogde hij, „met één slag allen tevreden stellen Ik heb een ingenieuze en simpele en bovendien spotgoedkope methode gevon den, om alle meters geschikt te maken voor het opnemen van waterpenningen- Elke Schiedammer zal voortaan precies kunnen nagaan, hoeveel water hij ge bruikt. Meer nog, hij zal dit zelf tot op een liter kunnen regelen en controleren De waterpenning is de oplossing van de penibele kwestie van het watergeld, waar van de inning feitelijk nu reeds in een Advertentie. onaangenaam licht is gesteld, doordat ze in elf termijnen zal geschieden. Men heef- het nu eenmaal niet op het getal elf". Het is uiteraard met heel veel genoegen, dat we van deze nieuwe vinding gewag maken, zulks temeer, omdat Schiedam er de primeur mee voor Nederland zal heb ben en misschien wel voor heel de wereld. paar handen weven dagelijks de mooiste patronen, vinden de vreugde van 't werk in eigen hart en genieten eens per jaar van het fantastische uitstapje per bus, dat daar wekenlang hét onderwerp van ge sprek blijft. U ként het adres toch? De Weefkamer, Spinhuispad 24a. Als een kind vroeger gehandicapt was door de ontwikkeling van 't verstandelijk vermogen, dan trokken alleen de ouders er maar mee op en bleef de poort van het leven in eigen, vaak enge omgeving, ge grendeld. De Weefkamer alhier bestaat al 16 jaar en in die jaren heeft zij in menig bestaan al veel zon en geluk gebrachtGeluk, omdat de handen van hen daar vaardig gemaakt, werden aan de weeftoestellen, waarvan twee zelfs automatisch, en wat wordt daar niet vandaan getoverd De leidster van de Weefkamer, waar heen het Katholieke Vrouwengilde met haar bestuur gistermiddag een excursie maakte, leidde de dames rond en trots op dit bezoek, lieten de meisjes aan hun weeftoestellen zien, wat haar allemaal ge leerd is. Wafeldoekjes, kleine handdoeken in frisse ruiten, keukenhanddoeken, ge blokt en gestreept, ongebleekt. Solide kleine dweiltjes. theedoeken van katoen of linnen, ontbijtlakens met zes vinger doekjes in aparte motieven, washandjes, werkdoekjes voor de aanrecht. Zuiver lin nen cocktailschortjes met snoezige inge weven randen in zachte kleuren op zomen en zak, wollen kussen-overtrekken, shawls in patentsteek, op apart houten paarden span gemaakt. Het was een lust voor het oog en ieder een profiteerde van de gelegenheid, om het gemaakte eéns nader te bekijken. Van kijken kwam onherroepelijk kopen en daarvoor was deze excursie eigenlijk....! Gij, huisvrouw, die tóch van plan zijt om met de schoonmaak uw linnenkast eens aan te vullen, koop óók eens iets in De Weefkamer. Gij, stralend jong bruidje, dat met zoveel zorg en liefde uw linnen- uitzet klaar maakt, och, stap daar ook eens naar toe. Een vriendelijke leidster zal u daar graag ontvangen, u van alles laten zien en elf meisjes de jongste is 15 en de oud ste 47, zullen u demonstreren, wat of zij kunnen Brengt iets van uw eigen geluk daar, waar zovelen dit nooit zullen ken nen. al beseffen zij het gelukkig niet. Elf Holte m. 11.89 9.75 Diepgang m. 9.02 7.16 Br. Reg. Tonnen 12.000 5104 Deadweight ton 17.600 6400 Machine ver mogen 5700-8300 PK 1600 IPK Machine installatie turbo-electr. triple-exp Snelheid kn. W-5 10 Daar de verwachting is, dat het schip binnenkort op de proeftocht zal gaan, wil len we eerst het hoe en waarom hiervan naar voren halen. Een gangbare menin» is, dat de proeftocht slechts dient lev vermaak van een aantal bei oorrechten. Dit is zowel voor wat de technische als de officiële proeftocht betreft zeker niet hel geval. Bij beide proeftochten gaat hel erom de kwaliteiten van het schip te be oordelen. Gewoonlijk wordt nl. niet één proeftocht gehouden, maar twee, nl. een technische en een officiële, waarbij het schip aan de rederij wordt overgedragen. Op de technische proeftoent die dikwijls enige dagen en bij oorlogsschepen zelfs enige weken kan duren, worden allerie proeven genomen en alle instrumenten, machinerieën en werktuigen op deugde lijkheid beproefd. Daartoe zijn niet alleen vertegenwoordigers van werf en rederij aanwezig, doch eveneens technici van da verschillende leveranciers en onderaan nemers, ambtenaren van de Scheepvaart inspectie etc. De proeven, die meestal worden ge nomen zijn de volgende: Dit is een belangrijk punt. In het be stek of het contract wordt geëist, dat het schip bij een zeker deadweight een zekere snelheid moet lopen. Het zuiver meten van de snelheid is echter 'n lastig karwei, daar ze van veie factoren afhankelijk Is, zoals windsnelheid en -richting, getij, diepte van de zee ter plaatse, stroming, golven. Om deze factoren de snelheid zn weinig mogelijk te laten beïnvloeden wordt verschillende keren eenzelfde tra ject gevaren, het liefst bij windstil weer en kalme zee. Het traject, waarover ge varen wordt is de z.g. „gemeten mij!" gemarkeerd door tonnen en bakens op de kust, die op een vaste, nauwkeurig ge meten, afstand van elkaar verwijderd zijn. Bekende „gemeten mijlen" zijn o.a. te Polperro, New Biggins, Envilpoint. Tij dens het varen van een „run" wordt het tijdsverloop tussen het passeren van ae bakens opgenomen met chronometers, ter wij] ook het ontwikkelde vermogen en net aantal omwentelingen van de schroef wor den genoteerd. Deze run wordt dan en kele malen bij gelijk vermogen en om wentelingen herhaald en van de verkregen snelheden wordt het z.g. „gemiddelde dei gemiddelden" bepaald om mee- en tegen werkende factoren te elimineren. Natuur lijk is het ook mogelijk mei behulp van een log de snelheid te bepalen, maar d 1 is te grof om goede resultaten op te leveren. Een uiterst moderne manier is de Ameri kaanse „Raydist"-methode, die met behulp Woensdar 31 Maart Passage Theater: Staatsvijand no 1 (a.l.) Monopole Theater: Achter gesloten gor dijnen (volw.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 u. ■tentoonstelling „De Studievrienden", tot en met 3 April- R K. Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek. Geopend Iedere middag van 24, behalve Maandag Iedere avond van 78.30 behalve Zaterdag VRIJDAG Gebouw Arcade: Derde lezing pater van Rixtel over het Humanisme (8 uur). TONEEL EN MUZIEK Donderdag 1 April Schouwburg 12.45 uur: Lunchconcert Theo v. d. Pas, (Chopin-program) Schouwburg 8 uur: Besloten Aula H.B.S. (Afrik.plein» 8 uur: Litteraire revue f,Het geluk ligt in een klein hoekje" Aula Boymans 3 uur: Bartok- concert door het Vegh-kwartet Koninginnp- kerk 7.30 uur: Matthaus Passion Toonkunst- o.l.v. Yvon Baarspul Lunchroom Bijenkorf 8.15 Gesprek over literatuur (V. v. Vriesland, A. v. d. Veen). BIOSCOPEN Programma's van *2H Maart t/m I April Arena: The Glenn Miller Story ia.1Ca pitol: Sterkere banden (18 M Centraal: De Vogelvrijen <18 j - Cineac: Julius Caesar '14 J.) - Colosseum: Die Blume von Hawnj (a.l.» Harmonie: Kikvorsmannen «14 j Lutusca: Sneltrein naar Parijs «18 i u Luxor: The Robe (a.l.) Passage (Schjedam»: Staats vijand no 1 «a.l.» - Prinses: Gestolen liefde «18 j. ftex- Captain China (18 "t Ven ster: Twee stuivers hoop (18 J-L Victoria: /.o begint het leven (volw.). Hedennacht (16 April 1896) overleed al hier, na een ongesteldheid van enkele we ken, de heer J. Wenneker, een der oud ste en meest geachte ingezetenen dezer stad. Als opvolger in eene sedert jaren nier gevestigde firma stond hij jaren lang aan het hoofd van een industrieele zaak, die ook ver builen de stad onzer inwoning al- gemeene bekendheid heeft verworven. Zij die het voorrecht hadden den heer Wenneker zoowel in den handel als in het dagelijksch leven te leeren kennen, weten hoe hij zich steeds door oprechten gods dienstzin en stiptheid in zaken heeft on derscheiden. Als kerkmeester der St Jansparochie heeft hij er indertijd veel toe bijgedragen de komst der Eerw. Zusters Dominicanes sen te dezer stede te bevorderen en haar eene woning in het oude liefdehuis, vroe ger pastorie der St Janskerk, te bereiden. Het verscheiden van dezen achtenswaar- digen stadgenoot is dan ook vooral daar om te betreuren, wijl hij nog de enig over geblevene was van hen, die de in hare ge volgen zoo zegenrijke komst der Eerw. Zusters Dominicanessen hebben voorbe reid. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 17 April 1896). Noot: Joannes Wenneker, gedoopt 19 Nov. 1808 als zoon van CarolUs Wenneker, was lid van de firma Wenneker Co, thans nog te Schiedam gevestigd. De in Nederland gebouwde schepen komen onder de Nederlandse vlag. Op 1 Januari 1954 waren aldus voor de Groep in aanbouw: 040B14D VOOSCnIIDAM f N OMS'*fKfN 76ste Jaargang No. 22420 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18, telefoon 66152 Gironummer 590943 Abonnementsprijs f 8 25 per kwartaal f 2 i5 per ma.nd f 0 5ó per week Advertentieprijs op gewone Kulomöreedte f 1.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte I n.üfl pet millnneier noogte bo at administratie of DIJ de erkende ad vertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertenuen) tot «i woorden sn cent Elk woord meer 3 cent Manmuin tfo woorden Plaatsing uitsluitend b(j vooruitbetaling AIU advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen vooi het Advertentiewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2