Voor 16 millioen geroofde kunst terug CKefariite 4 WERK VAN EIGEN HAND OP EEN MODE-SHOW De zaak der N. E. S. B.-leiders Nederland stelt mr Van Klef fens candidaat Missie in India bedreigd De moordzaak te Hengelo 4-voudigeinderdaad veei betere werking! WOENSDAG 31 MAART 1954 PAGINA 3 Hoge Raad behandelde cassatieberoep Als voorzitter der Ver. Naties Voor de Hoge Raad Katholieken verontrust In Australië Kansen beter dan ooit meer trekkracht op hellingen en bij tegenwind Veilig .en Goedkoop BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET r Solex f. 343- model de Luxe f. 399.50 De Hoge Raad heeft gisteren behan deld het cassatieberoep van de Procu reur-Generaal bij het hof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der NESB, de heren Paul van Tie nen te Amsterdam en m- J. Wolthuis te Groningen zijn vrijgesproken. Het hof achtte niet bewezen, dat de NESB een organisatie is, welke het stre ven van de vroegere NSB voortzet en vernietigde het vonnis der Amsterdamse rechtbank, waarbij beide verdachten wer den veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De procureur-generaal bij het hof had be vestiging van dit vonnis gevraagd. Het cassatieberoep van de Procureur- Generaal is voor de Hoge Raad tegenge sproken door mr E. Steijns uit Amster dam, die erop wees, dat de gerequireer- den reeds zelf een contra-memorie had den ingediend. Hij weersprak de mening van de Procureur-Generaal, dat men hier met een bedekt ontslag van rechtsvervol ging te doen zou hebben en dus cassatie mogelijk zou zijn. Het hof achtte wel enige punten van overeenstemming aan wezig met het program der oude NSB, maar oordeelde dit niet voldoende om te kunnen zeggen, dat het streven der NSB door de NESB wordt voortgezet, In deze overweging zag pleiter een zuivere beoor deling der feiten. Ook is nimmer aange toond aldus mr Steijns dat de NESB iets anders zou nastreven dan in de sta tuten staat vermeld. Het gaat hier niet alleen om de NESB, maar tevens om het recht van vereniging en vergadering, het geen uiterst voorzichtig moet worden ge hanteerd. De advocaat-generaal mr Loeff zal op 13 April conclusie nemen. Nederland heeft de andere leden-staten der Verenigde Naties er van in kennis gesteld, dat het de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, thans ambassa deur te Lissabon, mr E. N. van Kleffens, candidaat stelt voor het voorzitterschap der in September a.s. te New York be ginnende nieuwe zitting der Algemene Vergadering van de V. N. Mr van Kleffens is leiders der Neder landse delegatie naar de V. N. geweest Hij was ook ambassadeur van Nederland te Washington. In een door de Nederlandse delegatia uitgegeven verklaring wordt er op ge wezen, dat het voorzitterschap van de Algemene Vergadering na de eerste zit ting welke werd gepresideerd door Spaak (België) steeds is bekleed door vertegenwoordigers van met-Europese landen, „zodat het gerechtvaardigd voor komt dat deze post thans, na zeven jaar weer door een afgevaardigde van een Europees land zal worden vervuld". De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr Loeff nam gisteren conclusie in de zaak tegen mej. A. W. H. en C. van der S. Het gerechtshof te Arnhem heeft bewe zen geacht, dat Van der S. op 1 April van verleden jaar te Hengelo (O.) met voorbe dachten rade zijn echtgenote G. G. U. van het leven heeft beroofd door het toed-e- rien van een phosphorhoudende stof. Voorts werd bewezen verklaard, dat mej. A. W. H. deze stof aan de dader ter hand heeft gesteld. Het hof veroordeelde Van der S. tot 23 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens moord en mej. H. wegens medeplichtighe;d aan moord tot 12 jaren met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Mr Loeff heeft geconcludeerd tot ver werping van beide beroepen. De Hoge Raad zal op 4 Mei uitspraak doen. De verklaring, welke minister Katju vorige week op een meeting te Raipur betreffende de buitenlandse missionaris sen in India, heeft afgelegd, heeft de yrees van katholiek India gewekt, dat het nieuwe missionarissen door de wij ziging van de grondwet verboden zal worden in de toekomst bekeringswerk te verrichten. Tot op heden worden reeds buiten landse missionarissen, o.w een aantal Nederlanders, niet meer toegelaten, ten zij zij kunnen aantonen, dat zij voor sociale, hygiënische of opvoedkundige arbeid onmisbaar zij.i. Tijdens de bedoelde bijeenkomst zei minister van Binnenlandse Zaken, Katju, dat de thans nog in India vertoevende missionarissen inderdaad het recht heb ben bekeringswerk te verrichten, de nieuwkomers zullen deze vrijheid niet hebben. Een soortgelijke verklaring legde de president Rajenda Prasad af. Hoewel de katholieken o.l.v. de kardinaal-aarts bisschop van Bombay, kard. Gracias reeds herhaaldelijk bij de regering hebben ge protesteerd tegen de steeds scherper wordende houding tegen de missionaris sen, hebben hun stappen tot op heden geen succes gehad. Aldus K.N.P. Op Schiphol is gisteren aangekomen de heer T. Heyes, secretaris-generaal van het Australische ministerie voor immigri tie, die een korte reis door Europa maakt Gedurende zijn verblijf in Nederland eal hij besprekingen voeren met minister Suurhoff en mr Haveman. Hij verklaarde bij zijn aankomst, dat de kansen voor Im migranten in Australië beter zijn dan ooit tevoren en hij zeide te hopen, dat een toe nemend aantal Nederlanders zich daar zou vestigen. In de gisteren gehouden algemene vergadering van „de Nederlandse Bloemisterij" in de stad van de Am- stelflora sprak de voorzitter dr -A. J. Verhage een openingsrede uit, waar aan het volgende is ontleend: Het moet verheugend genoemd wor den, dat regelmatig weer in onze grote steden onze collega's het initiatief en de energie opbrengen, om grote bloemen tentoonstellingen te organiseren. Deze tentoonstellingen verhogen niet alleen de goede reputatie van ons bedrijf, maar vormen daarnaast eer. belangrijke pro paganda voor het gebruik onzer artike- Doordat in één tablet Chefarine „4 vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. Naar aanleiding van de vragen van ver scheidene leden over de tijdens de oorlog geroofde kunstschatten heeft minister Cals in de begroting van O-, K. en W. het vol gende verklaard: De gedurende de bezettingsjaren uil Nederland naar Duitsland gevoerde kunst voorwerpen zijn te onderscheiden in twee categorieën, t.w. de categorie van de directe roof en de categorie van de via de kunsthandel aan de Duitsers verkochte voorwerpen. De belangrijke kunstwerken zijn voor namelijk door Duitse partijleiders en door musea „verworven" en deze objecten wer den gedurende de oorlogshandelingen in Duitsland met de meeste zorg beschermd Daardoor is het resultaat van de restitutie voor zover het de kwaliteit van de geres titueerde kunstwerken betreft, gunstig ta noemen. Ongeveer 90 pet van de kunstwer- ken die van museale betekenis zijn, kon den aan ons land worden gerestitueerd. De medewerking van de westelijke bezettings machten hierbij is bijzonder groot geweest. Hiervoor kan Nederland niet dankbaar ge noeg zijn. Zuiver kwantitatief bezien zijn de resul taten niet zo bevredigend. Ongeveer 25 p .1 van al hetgeen weggevoerd werd, is naav Nederland teruggekeerd. Hierbij moet worden bedacht dat de kunstwerken dooi de Duitsers via de kunsthandel gekocht zodanig over Duitsland waren verspreid, dat het terugvinden in zeer vele gevallen tot de onmogelijkheden behoorde. In totaal werden ruim 4000 schilderijen, enige duizenden tekeningen en meubelen, ruim 400 tapijten en enige tienduizenden kunstwerpen alsmede enige scheeps- en wagonladingen boeken naar Nederland teruggevoerd. De totale waarde van deze kunstvoorwerpen bedraagt ongeveer 16 millioen gulden. Voor zover het de schilderijen betreft zijn op enige uitzonderingen na alle wer ken van grote Nederlandse meesters achterhaald. Hoewel vele aan Rembrand! toegeschreven schilderijen als naar Duits land vervoerd wgrden aangemeld, zijn alle weggevoerde Rembrandts, welke ais authentieke werken van deze kunstenaar kunnen gelden, wederom in ons bezit. Ten aanzien van de bibliotheken kan worden medegedeeld dat o.a. de belang rijke bibliotheek van het internationale instituut voor sociale geschiedenis is teruggevoerd, terwijl ook de boekerijen van de vrijmetselaars, van de Osentha- liana, van de Portugees-Joodse gemeenie en andere instellingen voor het overgrote deel werden teruggevonden. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT Snelheid vrijwillig gelimiteerd tot de veilige grens van 30 km/u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3