Gamelan-muziek in de Aula DE BOEKENWEEK Bij „DE STUDIEVRIENDEN m OVER OUDE INDUSTRIEËN Er woonden eens plateelbakkers in Schiedam Rotterdamse OLIE-MANNEN maken zich zorgen Hulp Meuws uit STAD EN OMTREK A. R00DB0L - Boekhandel m Chimpansee in Blijdorp aheugen Babar Layar en zijn groep demonstreerde Indonesische Kunst RÉK In het Stedelijk Museum NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eén April Hun werk zou beter zijn geweest dan dat der Delftenaren Winkeliers leveren tegen inkoopsprijs Dreigend conflict De arsenicum vergiftiging in Oud-Beijerland VLAARDINGEN DONDERDAG 1 APRIL 1954 PAGINA 2 Kunst is universeel De uitvoering P.P.S.C.-NIEUWS Musicologische noviteit MOEILIJKE OPGAVE VOOR D.H.S. EXCELSIOR P.—H.B.S.S. m:. V wmm MP DE PAUSELIJKE ONDER. SCHEIDING AAN DE HEER HEYMANS V\J. H. VAN DONGEN 40 JAAR BIJ SWARTTOUW „Voor Brillen en Optiek naar v.d. Arena die heeft de grootste keus. BURGERLIJKE STAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND BENOEMING NED. VRACHTENMARKT NIEUWE REGELING VOOR ZAALHUUR OVERREDEN Laatste redmiddel Zaak tegen opzichter A. L. komt morgen weer voor JOEGO-SLAVISCHE BASKET BALLERS DEMONSTREERDEN US KOri hAiDAM Van onze muziekmedewerker) Zelden zullen de teer-gelijnde gewelven van de Museum-aula vreemd- soortiger klanken hebben weerkaatst. Met het vermelden van dit feit symboliseren we een heel belangrijk aspect van deze avond: Twee culturen ontmoetten elkaar, om te ervaren, dat zij elkaar wezensvreemd zijn. Dc uitsluitend naar W esterse begrippen gevormde geest kan deze Gamelan- muziek niet opnemen en verwerken, kan haar mooi noch lelijk vinden; men staat er tegenover als tegenover een phenomeen, dat interessanter is, naarmate men zijn geesteshorizon verwijdt, en dat de eerlijk-intellectuele mens zoveel mogelijk zal willen doorgronden, voorzover hij daarvoor tijd en gelegenheid kan vinden. De Indonesische muziek wortelt noodza kelijkerwijs in dezelfde gronden als de Westerse, om de simpele reden dat we ten slotte allen dezelfde mensen zijn, die naar het diepste wezen niet van elkaar verschil len. Deze muziek heeft echter een niet minder respectabele ouderdom dan die yan het Avondland en heeft in de loop der eeuwen een volkomen eigen „gramatica" ontwikkeld. Dat deze evolutie reeds op een zeer vroeg punt een andere richting heeft genomen, dan die van het Westen, is slechts natuurlijk, omdat iedere kunst zich heeft te voegen naar haar voedingsbodem. En die wordt behalve door de gemeen schappelijke kwaliteiten van het mens-zijn door zovele eigenaardigheden van land aard, traditie, technische omstandigheden van velerlei aard enz. bepaald, dat 't geen verwondering kan baren als het product van die bodem verschilt van de andere. Zoals gezegd: dit verschil is niet essen tieel, want alle kunst is voor alle mensen Dat werd dan ook gisteravond bewezen door Babar Layar (de vertaalde naam van Bernard IJzerdraat) en zijn groep. Een vol bloed Nederlander die zelfs geruime tijd in Schiedam verbleef geeft in dit ge zelschap leiding. Het groepje bestaat voor een groot gedeelte uit „Hollanders"; de enkele Indonesische dames en heren schij nen het uitstekend te kunnen vinden met de Nederlander, die pretendeert hun eigen nationale muziek te doorgronden en uit te voeren naar de eis. Dit bewijst, dat met voldoende ijver eri interesse de eigen schoonheid van deze muziek ook de geest van de Westerling kan boeien; zo zelfs, dat deze mensen onder uitermate moeilijke omstandigheden, reeds 1214 jaar met het zelfde vuur hun werk doen. Maar het spreekt vanzelf, dat er veel geestelijke in spanning voor nodig is om zover te komen. Reeds de muziek van het Westen onze eigen muziek stelt hoge eisen van die aard, hoewel die muziek toch gebouwd is op de vertrouwde basis, die aan heel onze beschaving ten grondslag ligt. Wij persoonlijk kunnen deze Gamelan- muziek niet met het hart volgen en kun nen ons dan ook niet wagen aan een be oordeling van de artistieke waarde van deze uitvoering. Zij interesseerde ons in hoge mate en van sommige gedeelten kre gen wij de indruk dat hier toch wel zeer deskundig werd gespeeld. De successen voor toehoorders, die tot oordelen alles zins bevoegd zijn, geven overigens vol doende aanleiding om aan te nemen, dat de Babar Layar groep op hoog niveau Een onvolledig elftal, dat aZterdag jl. tegen TOGR in Rotterdam moest aantre den, slaagde er niet in de punten mee naar Schiedam te brengen. De wedstrijd eindigde in een 1-0 zege der Zuiderlingen. De verdedigingen van beide elftallen hadden de voorhoeden totaal in hun macht. Het ene doelpunt werd vóór de rust uit een penalty gescoord, het harde schot werd door de Schiedamse keeper uit zijn doel geranseld; de weer ingescho ten bal belandde tegen de lat, waarna het terugkomende leder werd ingekopt. Het verdere verloop van de strijd was niet erg enerverend. Steeds konden de goed- op-dreef zijn achterhoeden de simpel op gezette aanvallen baas en de keepers be hoefden slechts sporadisch in actie te ko men. Zo verliep de wedstrijd en zonder veel spanning kwam het einde van deze teleurstellende ontmoeting. Het programma voor Zaterdag luidt: PPCS I-Die Haghe I terrein Boshoek; PPSC IV-TSB IV terrein Boshoek. DRZa- PPSC a. werkt. Het orkest werkte regelmatig voor de Nederlandse en Wereldomroep voor uit zendingen naar Indonesië. De musicoloog Bernard IJzerdraat ondernam tweemaal een studiereis naar Indonesië, welke be langrijk materiaal opleverde voor de groep. Deze concerteerde voor de Franse, Belgische, Duitse en Engelse omroep, voor de televisie en gramofoonplaten. Het ge zelschap gaf uitvoeringen in universitair en muziek-academisch verband, voor de Indonesische gezantschappen in verschil lende landen, voor muziekfestivals (Nice, Wales, Eistedfodd) musicologische con gressen, Unesco, enz. enz. Deze impone rende staat van dienst wijst dus wel op de grote betekenis die dit groepje amateur musici heeft in de Indonesische muzikale wereld. De danser Raden Mas Pakun sprak ons in zijn krijgsdans nog het meest aan. De danskunst, die eerder gestyleerd-voordra- gend dan symbolisch is, staat ons ondanks de exotische uitdrukkingsmethoden wel zeer na. Ook mevrouw IJzerdraat-Satjadi- brata bekoorde zeer in enkele vocale soli, die zeer charmant en welluidend gezongen werden. Zij leverde minstens het bewijs, dat de scherpe nasale toonvorming die wij van Indonesische vocalisten gewend zijn, niet per se inhaerent is aan deze kunst. De vocale prestatie op zichzelf, hoe aantrek kelijk en gevoelig ook, was echter onge twijfeld voor verbetering vatbaar, al mo gen wij natuurlijk niet uit het oog verlie zen, dat de niet zeer behaaglijke tempera tuur en de niet direct medewerkende sfeer van hoogstens welwillende belangstelling hun invloed zullen hebben doen gelden. Het auditorium, dat de vlotte conversa tie van de heer IJzerdraat zeer waardeert, werd nog actief ingeschakeld om op authentieke wijze te applaudisseren. De burgemeester gaf door zijn gewaardeerde aanwezigheid van zijn belangstelling blijk en deed evenals mevr. Peek spontaan mee aan het applaus. Overigens was deze oefening in applau disseren een aardige noot in een vlot, aan trekkelijk, maar serieus programma, dat op zeer intelligente wijze de aandacht vroeg voor een eerbiedwaardige loot van 's we relds schone kunsten. Wij mochten geruime tijd met de heer IJzerdraat, oprichter van de gr'oep, van gedachten wisselen over de Indonesische muziek en wel in het bijzonder over de theoretische achtergrond. In alle publica ties vindt men, dat de Oosterse muziek de bewust als zodanig bedoelde meerstemmig heid niet kent. Jaap Kemst, een der meest vooraanstaande deskundigen spreekt wel iswaar herhaaldelijk van „heterophonie" d.i. het toevallige ontstaan van meerstem migheid, wanneer twee melodische gangen zonder opzet samenklinken. De heer IJzer draat verzekerde ons echter, dat de Indone sische muziek wel degelijk echte meer stemmige muziek kent, zowel in polyphone als in homophone vorm, die bovendien bui ten de invloed van de Westerse muziek zou zijn ontstaan. W(j geloven, dat de heer IJzerdraat er goed aan zou doen hierover nader gege vens te verzamelen ter publicatie. Als h(j deze stelling waar kan maken zou dat ze ker van waarde zijn voor dc huidige mu sicologie, die althans zeker in ons land officieel een andere mening huldigt en de meerstemmigheid voorbehoudt aan de Westerse cultuur. Jammer, heel jammer, dat het orkest door omstandigheden niet in staat was, ons enige proeven van deze beweerde meerstemmigheid te laten horen. Misschien kan de Babar Layar-groep hier nog waardevol werk leveren. Aan de gamelan.. Ondanks de Interlandwedstrijd België- Nederland is er in Schiedam toch nog competitievoetbal te genieten. Voor DHS staat a.s. Zondag de zeer zware wedstrijd tegen het Rotterdamse Hermandad op het programma. Dit is een van de concur renten voor de bovenste plaats, die mo menteel door de geel-zwarten wordt in genomen, Het belooft dus een spannen de strijd te gaan worden, maar de goede vorm die de DHS'ers de laatste weken demonstreren belooft veel goeds. De wedstrijd wordt gespeeld op het Sport park aan de Schiedamse Weg in v.m. Kethel. Tijdens de wedstrijd zullen de bezoekers op de hoogte gehouden worden van de stand van de wedstrijd in Antwer pen. Het tweede elftal van DHS moet naar DHZ 2 en zal moeten winnen om nog kans te zien van de onderste plaats af te komen. Aanpakken dus van begin tot eind. Hoe dichter het einde van de competi tie voor HBSS nadert, des te zwaarder wordt het programma. Zo zal HBSS a.s. Zaterdag partij moeten geven aan Exc. P., waarvan in Schiedam destijds met 1-0 werd verloren. De Pernissers hebben een stevige ploeg, die technisch heel goed speelt. Het zal dus zeker niet gemakkelijk wezen om daarvan te winnen. Toch is een goed resultaat mogelijk, wanneer alle spelers beseffen wat er op het spel staat. Het zou te betreuren zijn, wanneer HBSS zo gauw het 3e klasserschap zou moeten prijsgeven. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van RDM op Heyplaat. Het elftal vertrekt om 3 uur per fiels vanaf het Postkantoor. Een grote schare sup porters zal meegaan, om hun clubgenoten aan te moedigen. is de geschikste tijd om Uzelf een boek cadeau te doen! Komt eens grasduinen in onze royale1 voorraad. Er is ook voor U iets bij! Ook de nieuwste titels zijn steeds direct bij ons voorhanden. Wanneer U deze week voor tenminste f 4.50 aan Ned. boeken koopt, ontvangt U de bundel „Goed geboekt" gratis. U is altijd welkom bij SCHIEDAM RUBENSPLEIN 18 TEL. 89518 N.B. Hebt U al kaarten voor de litteraire revue „HET GELUK LIGT IN EEN KLEIN HOEKJE"? De Rotterdamse pers was reeds enthousiast over dit stuk. Vrijdag avond 2 April, Gebouw Arcade, Aanvang 8 uur. Hetgeen wij mededeelden omtrent de uitreiking van de Pauselijke onderschei ding aan de heer C. M. Heymans, die zoals we berichtten, tot ridder in de Orde van de H. Gregorius is benoemd, kunnen we nog aanvullen. Onder de aanwezigen bij de plechtigheid Zendag bevond zich ook de abt van de abdij van O.L Vrouw Onbevl. Ontv., Uelingsheide te Tegelen, Dom M. Aloysius v. d. Laar. Ook deze heeft hartelijke woorden van waardering gesproken. Wanneer men daar in de zaal van de linkervleugel van het Stedelijk Museum rondwandelt, langs de talrijke geëxposeerde werken, aarzelt men werkelijk, de leden van de teken- en schildersvrienden De Studievrienden als Zondagsschilders aan te duiden. Al is dit dan een veelgebruikte bena ming voor een liefhebberij, die althans wat de Schiedamse beoefenaars betreft, ver uitgaat boven bet vaak als zodanig aangeduide amateurisme o*6»tAO voa* ichiroéM rn o»*srentt* 76ste Jaargang No. 22421 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18, telefoon 86152 Gironummer 391948 Abonnementsprijs f 8 25 per kwartaal f li! per ma.nd f 0 50 per week Advertentieprijs op gewone kolumoreedte f i.U> per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bf) contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte l ó.3n per millimeter noogte bo de admimstrane or oij de erkende ad vertentiebureaux verkrijgbaar zt1n Kampioenen tkleine adverienlien) tot woorden W cent Elk woord meer 3 cent Maximum so wuorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alu adverteniie-urders worden argesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen vooi het Advertentiewezen. Want ongetwijfeld besteden deze kunst minnende stadgenoten heel wat meer dan de Zondag aan wat ze als een, het leven verfraaiende en verdiepende uitdrukking hunner emoties beschouwen Deze om standigheid zou hen voor het overige niet boven het gemiddelde uitheffen, want vakmanschap, door langdurige studie efi veel practijk verworven, is slechts een der grondslagen voor bezielde schilderkunst. De katharsis, de ontroering, onverschillig in welke vorm gesublimeerd, moet in de materie dat ondefinieerbare en niet te koop zijnde brengen, waardoor het artis tiek, dus geestelijk bezield wordt. Maar juist bij het genre beoefenaars van de schilderkunst, dat als Zondagsschil ders wordt aangeduid, is menigmaal de ernstige aandacht voor het vakmanschap ondergeschikt aan het streven naar be hagen en het goedkope succes van op vallend coloriet. Dit nu is het, wat „De Studievrienden" zoveel mogelijk vermij den, terwijl ze tegelijkertijd er toch blijk van geven te beseffen, dat vakmanschap heel belangrijk, doch geen sing qua non voor het kunstwerk is. Het is daarom, dat men het tentoonge-| stelde met sympathie bekijkt. Er is bij de opening van de tentoonstelling gezegd, j dat er wel geen standbeelden voor deze kunstbeoefenaars zullen worden opge richt. Nogal boud gesproken, want de in spiratie kan in elk mens opbloeien. En hoeveel officieel aanvaarde kunst is wer kelijk geïnspireerd geweest? Och, de kunst laat feitelijk geen apodictische uitspraken toe. En.... de gustibus non disputandem est. Wat we nu mooi vin den, wordt morgen gesmaad. Of wij nu iemand zullen aanwijzen, die kans maakt op een standbeeld? Dat is al lerminst onze bedoeling. Wel willen we hier onze waardering uiten voor een op merkelijke beschaafdheid, welke we in heel wat werkstukken constateerden. Op vallend is er de verscheidenheid van on derwerpen, al domineert de befaamde co- pieerlust des dagelijksen levens in tal van soms gedurfde buitenissige stille vens. Opmerkelijk is het tekentalent, het welk tentoon wordt gespreid. We zullen niet ver van de waarheid af zijn, indien we voor vele goede kwaliteiten zoekend naar de mo-tor, de artistieke leider der ver eniging, Jaap de Raat, ontmoeten. Maar de leden bogen op een persoonlijke zelf beheersing, welke verkwikt. Namen noemen zou ons te ver voeren. Wel willen we er op wijzen, dat de dames uitstekend voor de dag komen. Wat mej. C. de Leede. mej. K. Trevet, mevr. Hou- bourdin laten zien, heeft vele verdiensten. Onder de heren dringen zich uit onze aantekeningen een F. Zieck naar voren, een Van Dullemen, een Hemerik, een v. d Pligt. De laatste maakt met zijn portret en straatje een goede beurt. Wanneer we het paardje van Tombrink nog vermel den, is zulks geen onverschilligheid te genover de talrijke andere inzenders. Eén opmerking moet ons van het hart. Naast het streven naar vervolmaking van het vakmanschap zal men zich moeten concentreren op het meer uit tekening en verf doen komen van hetgeen men wil uitbeelden of weergeven. Men krijgt soms de indruk, dat men ten deze te vlug te vreden is. De thans 68-jarige heer J. H, van Dongen, voorman bankwerker bij Frans Swarttouws Havenberi-ijf (werkplaat sen afd. Waalhaven) herdenkt vandaag de dag, dat hij voor veertig jaren in dienst van genoemde onderneming trad. f De jubilaris, wonende Volmarijnstraat 107 te Rotterdam, staat in hoog aan zien bij allen, die met hem samenwer ken. Derhalve heeft het personeel van de afdeling Waalhaven hem als blijk van vriendschap en waardering een ta pijt als jubileumgeschenk aangeboden. 1 April verloor Alva zijn bril; Had v. d. Arend toen reeds bestaan, Dan was hij dadr zaker heengegaan. In Schiedam geldt thans deze leus: HOOGSTRAAT 91 TELEFOON 68814-65706 GEBOREN: Angenlta d v J W Huijzer en A. M. Hamerslag; Johannes W G z v G Verver en C A Verhees; Huibert A z v H A v Dijk en J M Bosma; Hiltje d v D v d Hoek en S W Erdtsieck; Gerardus H z v N Zonneveld en E Buchinhoren. OVERLEDEN: W Burger 54 j vr v J Vos; W Kramers 52 j. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tuss.n 9—12.30 uur en 26 uur: Geelfilter, bril met donkere glazen, bril in étui, bruine pormonnaie, halsketting met hanger, armbandje, klein St Jozefbeeldje, gummibal, 1 paar bruine glacé herenhandschoenen, colbertjasje en herenhoed, blauwe jorigenspet geruite haarstrik, beige jongensjasje. Te bevragen bij de vinders: Bruin glacé dameshandschoen Wessel Nw. Mathenesserstraat 18; bruin glacé'heren handschoen, J. v. d. Wiel, Eendracht- straat 7a; bruin lederen dameshand schoen, A. van Hassel, Beierlandsestraat 20b; gele sjaal, Verkaik, Gedempte Baansloot 3; leger-regenjas inh. gereed schap, Luisterbuig, Edisonstraat 32b; slee, A. de Graaf, Broersveld 52a; zilver kleurige damesring, R. v. d. Touw, Lek straat 46b; broche, P. J. M. Meijer, Wa randa 91; damespolshorloge. Snoep, afd. A.. Stadhuis; gouden trouwring (inscr. 25 Dec, 1944), J. C. Fontijne, Boterstraat 38; kleine portefeuille inh. foto's, afd. Bevolking, Nieuwstraat 26; rood geruit kindertasje, B. Stouthandel, Herenstraat 47; rozenkrans, A. Timmets, Huijsmans- straat 40e; sleutelring met sleutels, H. Gokke, Fabristraat 46b; bruine ballpoint, J. Feelders. Newtonstraat 54a; bril, mevr Lagendijk, Bosboomlaan 2a; rozenkrans, Heus, Nieuwe Haven 7; handkap van rjjwiel, N. de Hartog, Broersvest 92; rekenliniaal, M. v. d. Ber§, Vlaardinger- dijk 279a; mondharmonica, H. Pool, B.K.-laan 214; opvouwbare kinderwagen, Van Gils, Lekstraat 21a; 1 paar kinder steunzolen, Fransen, Jacob van Lennep- straat 34. In zijn hedenmiddag gehouden zitting, heeft de Rotterdamse gemeenteraad de heer H. Zeijlstra benoemd tot geneesheer, hoofd ener afdeling, bij de Psychiatrische Inrichting „Maasoord". ROTTERDAM, 31 Maart 1934. 30 Maart n.m.: 100 ton cellulose Loenen; 107 ton granen Leeuwarden; 50 ton zinkas Budel; 80 ton oud ijzer Klazinaveen; 202 ton lood Utrecht; 200 ton stammen Aagen; 100 ton haver Maarssen; 115 ton granen Groningen; 700 ton 850 ton stammen Amsterdam; 65 reizen, 12 vletreizen. 31 Maart v.m.: 100 ton gips Lage Zwaluwe; 2 x! 125 ton gips Zevenbergen; 70 ton granen Den Hulst; 200 ton lijnkoeken Veghel; 230 ton gips Oud-Beijerland; 300 ton rijst 1/v. Zwijn- drecht; 350 ton tabak Amsterdam; 200 ton haver Meppel; 100 ton stukgoed Amsterdam; 495 ton coprah Maarssen; 175 ton p.cokes Schiedam. Er is voor het huren van zalen een nieuwe, vereenvoudigde regeling inge voerd. Zij, die een zaal willen huren, behoeven niet langer bij verschillende instanties formulieren te halen. Ze krij gen die thans van de zaalverhuurder en moeten ze daarna ingevuld brengen aan het bureau Vermakelijkheidsbelastingen, Oude Kerkhof 17. Verenigingen etc., die een tombola, loterij etc. willen houden, moeten zich reehstreeks tot het genoem de bureau wenden. Ditzelfde geldt voor caféhouders, die biljarttournooien, kla verjastournooien etc. willen houden Nog een andere zeer bijzondere industrie, welke uit onze stad Schiedam is verdwenen, verdient gememoreerd te worden. Deze industrie omvatte hel piateelbakken, of m.a.w. het maken van aardewerk volgens een bijzonder recept. Wanneer wij het Stedelijk Museum alhier bezoeken, zien wij daai een schaal en nog enkele andere voorwerpen van blauw aardewerk, afkom stig uit de plateelbakkerij van Arend Klos, die in 1784 op liet Hoofd met genoemde industrie begon. Er wordt gezegd, dat bet product uit de pla teelbakkerij van genoemde Arend Klos beter was dan liet Delfts aardewerk. Gisteren is in Kethel de vier-jarige C. v. S., wonende Schiedamseweg, toen het kind plotseling de rijweg overstak, aan gereden door een personenauto bestuur der D L. v. Th., eveneens wonende te Kethei. Het kind werd met twee gebro ken benen en een schedelbasisfractuur opgenomen en per ambulance van de Gen. Dienst naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. In het begin van de zeventiende eeuw werd hier in Schiedam een plateelbakke rij opgericht, die wel de eerste van die aard in onze stad is geweest. Het was op 15 Januari 1618, dat Bartholomeus van der Swaen, Secretaris in Poortugael, en zijn zwager Anthonij van den Boomgaert, Plateelbakker, een acte van compagnie schap sloten, om het genoemd bedrijf, hetwelk zij reeds in Mei 1615 te Schie dam waren aangevangen, beter te rege len voor Notaris Adriaen Corneliszoon Molswijck, residerende binnen onze stad. welke acte wij hier laten volgen: „Op huijden den XVen Januarij XVIc ende sestyen, compareerden voor mij Adriaen Corneliszoon Molswijck, open- baer Notaris bij den Hove van Hol- landt. op de nominatye, vande Vroet- schappen der Steeede Schyedam gead- mitteert, en den getuijgen naerge- noempt: Bartholomeus vander Swaen, Secre taris in Poortugael ter eenre, ende An thonij vanden Boomgaert, galeij ofte patyel hacker zijnen swager ter andere zijde: Ende verclaerden dat zij met den an deren op Meij XVIc ende vijftyen iest- leden binnen deeser Steede Schyedam in Compaignye in gemeenschappe elx hadden de neeringen van galeij oft pla- tvelbacken ende dat op condityen ende in manyeren hyer na volgende". Nu volgen de voorwaarden, waarop deze compagnie wordt aanvaard, en wel ke we kunnen samenvatten als volgt; de compagnieschap is aangegaan voor de tijd van tien jaren, waarvan het eerste jaar in Mei 1615 is aangevangen. Jaar lijks zal de tweede vennoot. Adriaen vanden Boomgaert rekening en verant woording afleggen van zijn beheer. Ook mag hij leerjongens in de kost nemen. Wanneer er geld op interest zal moeten worden genomen, zal dat met toestem ming van zijn medecompagnon moeten geschieden. „Te weeten, dat de voorschreven Compaignischap sal duijren (=duren) den tijt van thyen eerstcoomende jaeren, daer van het eerste jaer begonnen en.de ingegaen is op Meij XVIc ende vijftyen voorschreven, ende gduijrende zoo voorts tot de expiratye van de voorschreven thyen Jaeren toe. Den voornoemden An thonij vanden Boomgaert zal jaerlix vuijt uit) het Incoomen vande neringe en de toesicht tot de selfde .trecken ende genyetén de somme van vijfhonderd gul dens. ende daerenboven voor de mont- cost van de leerjonghen thyen pont voor de helf, opgestelt ende geaenvaert Vlaems ongeveer 50 gulden), daerop den selffden sijn huijs sal moeten hou den, sonder dyenaengaende enige meer dere laste tot nadeel van de Compaig nye in reeckeninghe te moogen brengen. Welverstaende dat de huijshuijr, behouf- ten behoeften), gereetschappen ende timmeragye ten dyenste van de neringe, mitsgaders de knéchtloonen ende al wat daer toe vorder verder) dependeert, als oock mede de maaltijden vanden stoecker, betaelt sullen worden vuijt de gemeene beurs vande Compaignye. In- dyen enige penningen tot laste ende be- houve vande neringh'e op Interest wor den gelicht, t'selffde sal moet,en geschye- den met voorweeten, wille ende consent van beijae de comparanten, op peijne (ï=boete> dat de penningen, die hu ij ten kennissè ende eonsens voorschreven op Interest gelicht soude moogen worden, de Compaignye nyet en sal raecken nochte beswaeren. Den voornoemden Antonij vanden Boomgaert sal gehouden sijn vande Incoop vande behouften tot deneringe, mitsgaders vande arbeijtsloo- nen ende andere oncosten daerop vallen de, als oock mede vande vercoopinge ende vuijtleveringe vande gebacken ende vercochte waeren, te houden goet. deuch- delijck ende pertinent register, t'welcke den voornoemden Vander Swaen tot al len tijden ende tot sijn belyeven sal moo gen doorsyen ende visiteren, jae daer na dubbelt register houden indyen 'them belyeft. Voorts sal den voornoemden Vanderi Boomgaert verbonden ende ge houden sijn alle Jaers tot vermaninge vanvoornoemden Vanden Swaen vande administratye ende bewint vande voor schreven neringe te doen behoorlljcke rekeninghe. bewijs ende reliqua". Deze acte van Compagnieschap besluit dan met de belofte, dat de beide com paranten bovengenoemde bepalingen goed zulke onderhouden en nakomen, de winst tezamen delen, maar ook het ver lies gezamenlijk zullen dragen. Hoe lang deze plateelbakkerij in Schie dam heeft bestaan is ons niet bekend., maar de mogelijkheid is geenszins uitge sloten, dat wij bij het naspeuren van de oude papieren van ons Gemeente-Archief nog eens bijzonderheden zullen ontmoe ten. L. A. ABMA. De chimpansee die in Blijdorp werd geboren heeft de schone naam „Primo" gekregen. De zoon van Bessie en Sjef is, voorzover bekend, de eerste chimpansee die in Nederland in gevangenschap ooit werd geboren. Wel kwam er een in Bristol ter wereld, ook een in München, doch voor de lage landen is het de eerste, de primus. De nieuwe aanwinst van de diergaarde meet van kruin tot stuit dertig centimeter. Dc Rotterdamse straatverkopers van pe troleum maken zich ernstige zorgen over het feit, dat in de afgelopen maanden ver scheidene winkeliers ertoe zijn overge gaan, petroleum tegen inkoopsprijs aan te bieden. Dit laatste wordt gedaan bij wijze van service tegenover het kopende publiek, „maar", zeggen de Rotterdamse olie-mannen „daardoor wordt ons 't brood uit de mond genomen". Op Woensdag 7 April a.s. zal in het Beursgebouw een grote openbare protest- vergadering worden gehouden, waarop onder meer de directies der grote petro- Ieummaatschappijen zijn uitgenodigd en waarop men zal trachten tot een bevredi gende overeenkomst te komen. „Met name in 't Noordelijk stadsdeel", zo vertelde ons de voorzitter van de Bond van Kleinhandelaren in Petroleum. Was- en Poetsartikelen, de heer A. Brusik, „heb ben we dit prijsbederf moeten constateren. Trouwens ook in Den Haag, Delft en Vlaardingen wordt door verscheidene win keliers de olie tegen inkoopsprijs geleverd. Wij zien dit als broodroof. Vooral zij, die behoren tot de oudere garde, weten hoe dergelijke toestanden veel erger vóór de oorlog velen van ons deed sneuvelen. Wij willen ditzelfde nu trachten te voor komen. Als er één winkelier mee begint, gaat de rest meedoen en breidt het kwaad zich uit als een om even in de stijl te blijven olievlek op het water". Rotterdam telt op het ogenblik ongeveer 160 olie-mannen, de helft daarvan is geor ganiseerd in de hierboven genoemde bond, de rest met-georganiseerd. Op de protest vergadering wil men trachten de maat schappijen te bewegen niet langer toe te staan dat de olie tegen inkoopsprijs wordt verkocht. Gevraagd zal worden om een of ficiële verkoopsprijs. Als dc maatschappijen daar niet op in gaan en de medewerking van deze zijde was, zo vertelt ons de voorzitter, tot nog Vrijdag a.s. wordt voor de Dordtse rechtbank de indertijd aangehouden zaak voortgezet tegen de 31-jarige A. L„ gewe zen opzichter uit Gouda, die ervan wordt verdacht zijn vrouw, Maarte Necltje Waardcnbrug, te Oud-Beijerland door middel van arsenicumvergiftiging te heb ben omgebracht De officier van Justitie, mr J. E. Visser, eiste in September van het vorige jaar een gevangenisstraf van 20 jaar. De recht bank wees toen een tussenvonnis, waarbij o.m. het uitbrengen van een nader psychiatrisch rapport door prof. P. A. H. Baan uit Utrecht werd gelast. L. heeft indertijd hardnekkig ontkend aan de vergiftiging schuldig te zijn. Een technisch en tactisch superieur Joegoslavisch basketballteam uit Zagreb heeft Dinsdagavond in de hal van 't sport park „De Vijf Sluizen" te Vlaardingen een overtuigende 102—30 overwinning behaald op een combinatie van ROVS en Te Wer- ve. Wat dezé jeugdige Locomotiva-ploeg - de oudste speler was 23 en de jongste 20 jaar liet zien, was niet zo spectacular als wat indertijd de Harlem Globetrotters ten toon spreidden, maar wel meer geba seerd op snelheid. De ploeg van de comb:, natie stelde daar maar een p°ver spelle tje tegenover en het was dan ook niet te verwonderen, dat de wedstrijd zich tn hoofdzaak afspeelde voor de basket van de gastheren. Van een spannende ontmoeting kan dan ook in het geheel niet gesproken worden, behoudens het moment, toen de tijdwaar- nemer mededeelde, dat er nog slechts drie minuten te spelen waren. Op dat ogenblik stonden de Joegoslaven op 90 en iedereen vroeg zich af, of zij de 100 zouden berei ken. Dat zij hierin geslaagd zijn, blijkt reeds uit de einduitslag; er ging een spon taan gejuich op, toen de beste speler van het veld, Miketic, met zijn worp de hon derd vol maakte. In een voorwedstrijd zegevierde het damesteam van ROVS met 3324 over Te Werve. toe miniem dan zullen de olie-mannen als laatste redmiddel de maatschappijen, die blijven doorgaan met leveren, boy cotten. Zij vinden dat de toestand van het ogenblik aanleiding kan geven tot het beruchte „prijs-boksen" en dat willen zij tot elke prijs voorkomen. „Het is te begrijpen dat huismoeders, die op een dubbeltje moeten kijken, liever bij een winkelier gaan kopen,als de petro leum daar goedkoper is, maar ons bestaan wordt er door in het nauw gebracht. Dit is geen concurrentie meer. Dit is broodroof". Aldus de bezorgde Rotterdamse olie mannen, die van plan zijn zich de kaas niet van het brood te laten, eten en die niet wil len schromen a.s. Woensdag olie op het vuur te gooien. RODE-KRUISAVOND De afdeling Vlaardingen van het Ned. Rode Kruis heeft Maandag j.l. in de canti- ne van het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost een filmavond voor genodigden ge geven. Aanleiding tot deze avond was de bevordering van enkele corpsleden. Zo werd de heer J. F. Bergeman bevorderd tot sergeant-majoor van het Rode Kruis Korps, de heren N. van den Berg en H. de Jong tot korporaal, terwij] de heren A. J. van Dorp, A. Harteveld en M. Hoekstra tot secondant zijn aangesteld. De uitrei king van een medaille voor 10-jarige trou we dienst aan korporaal P. v. Breederveld moest wegens familie-omstandigheden worden uitgesteld. Behalve de leden van de Vlaardingse Colonne van het Rode Kruis Korps en die van de Vlaardingse B.B.-groep, waren ook Uitgenodigd de Welfare-werksters en alle personen, die de laatste jaren hadden mee gewerkt als collectant voor de straatcollec te. En verder enkele familieleden van een 10-tal chronische patiënten uit Vlaardin gen. Deze patiënten zullen dit jaar gedu rende een week de gast zijn van het Ned. Rode Kruis en daarbij in een grote salon boot een watertocht door de verschillen de delen van ons land maken. Een Rode- Kruisfilm „Goede Vaart' Het aan de aan wezigen zien hoe zulk een vaartocht ver loopt en hoe een dokter met zijn staf (ver pleegsters, helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps keukenpersoneel enz.) zorgen, dat het niemand aan iets ontbreekt. Medische, lichamelijke, doch ook geestelij ke verzorging maken zulk een tocht tot een onvergetelijk genoegen van hen, die van dag tot dag in bed moeten blijven en niet verder dan hun ziekenkamer komen. Enkele films over het Rode-Kruiswerk in de Februaridagen van het vorig jaar, over de Bloedtransfusie en de Hoornvlies transplantatie werden afgewis"-"'-! met een humoristische ontspanningsfilm en een rolprent van hetgeen op allerlei gebied binnen de grenzen van ons eigen land als vacantievreugd is te genieten. De penningmeester van de afdeling, de heer P. van Noord, deed een dringend be roep op de aanwezigen voor hulpverlening bij de eerst volgende Rode-Kruisstraatcol lecte en dg voorgenomen actie voor leden werving. Woen*da* 31 Maart Passage Theater: Staatsvijand no 1 (a.l.) Monopole Theater: Achter gesloten gor dijnen (volw.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 u. Tentoonstelling „De Studievrienden", tot en met 3 April- R K. Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek Geopenq iedere middag van 24, behalve Maandag Iedere avond van T8.30 behalve Zaterdag. VRIJDAG Gebouw Arcade: Derde lezing pater van Rixtel over het Humanisme (8 uur). TONEEL EN MUZ1®k Vrijdag 'i April Schouwburg 8 uur* ..De vuurproef" (Ned. Comedie», (volw.) Koninginnekerk 7.30 uur; Matthaus Passion Toonkunst. Lantaarn, 8 uur: Kunstforum. BIOSCOPEN Programma's van 26 Maart t/"1 8 April Arena: The Glenn Miller s*ory ,a- 1J: c«Pl- tol: Fort Algiers 114 J. ICen*raal: Ontheemden der 20e eeuw (14 1 Cine*4-": De blauwe gar denia (18 Colosseum: Meisjesslaapzaal ivolw.l; Harmonie: Ann'1 •volw.); Lutusea: Zij, die van de zonde lev«n 'volw.); Luxor: The Robe ia. l.l; Passage «Schiedam): Zolang }tj bij mij bent (14 j.); prinses: Dédée de havenmeid (ontoelaatbaar); Rcx: Havenwijk (ontoelaat baar); 't Venster: Freule Julie (ontoelaatbaar); Victoria; Zondige Uefde (ontoelaatbaar).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2