Moskou NATO" zegt „deelneming aan te willen bestuderen Manoeuvre om Frans E.D.G.- debat te beïnvloeden? Amsterdamse schoenmaker stak voorbijganger in roes Gillette vecht tegen de duurte Franse deelneming aan Duitse kolenindustrie wordt verdubbeld Gillette Maarschalk Juin van alle functies ontheven Grond dreunde in Indo-China Oorlog roept alle onheilen op Opnieuw wereldangst door de kracht der atoombommen Veranderingen in Zondagswet Zo nu en dan i NG- SLAGEN DE Regering overweegt Prijsstijgingen overalmaar. De moord in de Kalverstraat Drie jaar gevangenisstraf geëist Lotharingse industriëlen kopen de mijn „Harpener |SI NU SLECHTS Staking bij Franse onderwijs Hevige aanvallen der Vietminh Intern. Maria-cöngres 24 Oct.-l Nov. Afgrendeling communistische opmars in Zuid-Oost-Azië W. van Doorne Ook Tsjecho-Slowakije geen paradijs Westduitse E.D.G.- ratificatie gedeponeerd Nicht van gezusters Van Moorst vrijgelaten Italië beste klant van Vrouwe Juslitia PAGINA 3 DONDERDAG 1 APRIL 1954 De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft Woensdag aan de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. een nota overhandigd over de Sovjetrussische „plannen voor de vei ligheid in de wereld en in het bijzonder over de Europese veiligheid". Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt in de nota onder meer gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is „de kwestie van een deelneming van de Sovjet-Unie aan het Atlan tische pact tezamen met de betrokken mogendheden te bestuderen" Deze mededeling komt aan het einde van de nota. Eerst staan er een aantal beschuldigingen en verwijten in, gericht aan de Westelijke landen, en lofliederen op de vredespolitiek van de Sovjet-Unie. Zoals men zich herinnert, heeft Molotof op de Berlijnse conferentie een „plan voor een Europese alliantie" voorgesteld. Toen achtte hij het Atlantische pact echter met een dergelijk verbond onverenigbaar, „daar het een agressief pact is, gericht tegen de Sovjet-Unie". Nu is Molotof nog wel deze zelfde mening toegedaan, maar slechts „omdat de Sovjet-Unie geen deel van het pact uitmaakt". Moeilijk te geloven Bonn sceptisch gestemd Het Russisch aanbod om toetreding tot de N.A.T.O. te bestuderen, heeft in de Westduitse hoofdstad verrassing teweeg gebracht. Verklaringen van de zijde der regeringscoalitie duiden erop, dat men ook in deze nieuwe Russische geste niets anders wenst te zien dan een poging om nieuwe moeilijkheden in de weg te leggen aan de ratificatie van de Europese ver dragen door het Franse parlement. Amerikaanse afwijzing De zwijgende Kerk Henk van der Maze. Ga nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode DISPENSER goeie morgenbegint Pakje van 5 Gillette „Pathologische roes ZE ZIJN Heb je gehoord ER Ridder Gregorius de Grote Scherpe critiek door premier NATIONALE SNIPPERDAG Litterair protest TOCH WEER NEDERLANDS PROGRAMMA van Radio Republik Indonesia Peter Se/ie Na een scherpe aanval op de Europese defensiegemeenschap en de herbewape ning van Duitsland, zegt de nota „thans geen bezwaren meer te hebben tegen een Amerikaanse deelneming aan het voor gestelde Europese beveiligingsverbond". De Sovjet-Unie stelt haar eventuele toetreding tot het Atlantische pact af hankelijk van het tot stand komen van een Europese beveiligingsalliantie. D.i. aldus Westelijke waarnemers te Moskou, vormt de kern van de nota aan het Wes ten, waarin nadere besprekingen wor den voorgesteld. Plaats en datum hier voor worden echter niet genoemd. In de nota wordt ook niet gezinspeeld op Genève als de plaats voor dergelijke be sprekingen. Hoewel de eerste reacties van Londense diplomatieke kringen verrassing toonden, verklaarde men later dat Molotofs voor stel „niet geheel onverwacht" kwam. In Parijse zowel als in Londense kringen wijst men er op, dat het Atlantische pact door eventuele toetreding van de Sovjet- Unie tot een wereld-beveiligingsorgani satie uit zou groeien, naast de organisatie der Ver. Naties. Men ziet dan ook niet m ■waarom dit vraagstuk aan de V. N. ont trokken zou worden. De ervaringen met het gebruik van het recht van veto door de Sovjet-Unie acht men geen bemoedi gend precedent. Men wijst te Parijs nog op de Sovjet nota aan Frankrijk van 31 Maart 1949, waarin de Sovjet-Unie verklaart, dat (ie Franse deelneming aan het Atlantische pact niet te verenigen is met het Frans- Sovjetrussische verdrag. Men ziet een tegenstrijdigheid tussen deze nota en de huidige. In elk geval, zo redeneert men, kunnen Frankrijk, Engeland en Amerika niet al leen beslissen over het al dan met toe laten van de Sovjet-Unie tot het Atlan tische pact. Ook de andere leden van het pact zullen hun stem hierover moeten uitbrengen. Er komen in de bepalingen van het pact voorwaarden voor, welke de Sovjet-Unie in verlegenheid zouden kun nen brengen Het pact houdt bijvoorbeeld controle op en inspectie van de strijd krachten der deelnemende landen in. Ook voorziet het in een gemeenschappelijk opperbevel en de standaardisering van de uitrusting. Men kan zich moeilijk voor stellen, dat de Sovjet-Unie, die tot nu toe nooit heeft ingestemd met het uitoefenen van controle op de bewapening, zoals de Westerse mogendheden dat eisten, zich aan de verplichtingen van het pact zal onderwerpen. De C.D.U.-leider Von Brentano zeide, dat naar zijn overtuiging het Russische aanbod geenszins ernstig was te nemen. De Russen zouden volgens hem met de N.A.T.O. hetzelfde doen als met de Ver. Naties. De leider van de socialistische oppositie, Ollenhauer, zag daarentegen in het voor stel een nieuw bewijs, dat de Sovjet-Unie in hoge mate geïnteresseerd zou zijn in een heropening van het in Berlijn geslo ten gesprek over de wederzijdse veilig heid. De Amerikaanse regering zal zonder dralen overleg plegen met Frankrijk en Engeland. De meeste waarnemers te Washington zien echter in het herziene plan van Molotof slechts een poging, om de Franse openbare mening te beïnvloe den, zulks met het oog op de aanstaande behandeling in het Franse parlement van de E.D.G. Reeds spoedig nadat de nola te Washington was ontvangen, las een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken 'n verklaring voor, welke, volgens hem, „een officiële Amerikaanse ver werping inhield van het Sovjet russische voorstel om het toetreden tot het Noordatlantische verdrag le bespreken". „Gezien de voortdurende ijzeren greep van de Sovjet-Unie op haar in gevangen schap gehouden volkeren, boezemt haar huidige voorstel geen vertrouwen in. Het is een manoeuvre om toelating binnen de muren van het Westen te verkrijgen, teneinde de veiligheid hiervan te onder mijnen", aldus de Amerikaanse verklaring in dit antwoord, aan de opstelling waarvan minister Dulles heeft meege werkt, wordt voorts gezegd, dat het Rus sische voorstel een poging van minister Molotof is om zijn „diplomatieke misluk king" op de conferentie van Berlijn weer goed te maken GtD NATUURLIJK de Goddelijke Voorzie nigheid zal uit al het kwade dat ge schiedt wel het goede weten te trek ken. Maar Haar actie ontheft ons niet van naar vermogen bij te dragen om een an dere gang van zaken te verkrijgen. Laat toch nog eens de volgende Pauselijke encycliek „Fulgens Corona" goed op u in werken: „Eenieder weet, welke moeilijkheden de Kerk in vele delen der wereld door maakt; met welke leugens, laster en be roving Zij worstelt. Allen weten, dat in vele landen de herders der zielen zijn verbannen, gearresteerd of zo worden aangevallen en bestookt, dat zij staat zijn hun plichten na te komem Een ieder weet, dat m diezelfde landen de kerk haar eigen scholen en instellingen niet mag bezitten, dat de bisschoppen en priesters de christelijke leer niet in het openbaar kunnen onderwijzen, verdedi gen of propageren.en dat zij de jeugd niet in overeenstemming met de Christe lijke leer kunnen opvoeden." Deze korte samenvatting van de H. Va der karakteriseert wel de in-droevige toe stand van onze geloofsgenoten. Leugens, laster, beroving, verbanning en moord, volgens een bepaalde methode. Alle feiten zijn slechts facetten van de commu nistische strategie tegen de Kerk. Ook al is het tempo overal verschillend, de tactiek is overal hetzelfde: eerst een sfeer van onzekerheid en angst; aanvallen op de geestelijkheid in de pers, gestoorde godsdienstoefeningen, arrestatie of spoor loze verdwijning van priesters. Dan wordt de Kerk haar economische bestaansmoge lijkheid ontnomen door inbeslagneming van de kerkelijke fondsen en bezittingen. Is het eenmaal zover, dan wordt een even tueel bestaand concordaat verbroken. Het episcopaat wordt het contact met de ti. Stoel onmogelijk gemaakt. Daarna volgen de slagen in steeds sneller tempo. De ketk verdwijnt uit het openbare leven. De scho len, het onderwijs worden communistisch. Nu breekt de eigenlijke vervolging voor goed los. Arrestaties en veroordelingen van bisschoppen, uitholling der interne kerkelijke organisatie. Verbod van gods dienstige boeken, censuur op de preken in de kerken, decimering van het priestertal en inbeslagneming van de seminaries en kloosters. Dit is nog niet de laatste faze, want nog steeds bestaat de kerk, zij het verminkt en getroffen. De laatste etappe beoogt de volkomen opheffing der Kerk. zoals dat reeds is geschied in de Sovjet unie en Albanië en thans geschiedt in Chi na met daarna de vervanging door een na tionale kerk, die in dienst staat van de be vordering van het communisme. Ofschoon de praktijk heeft uitgewezen, dat dergelij ke nationale kerken volslagen mislukkin gen worden is het toch duidelijk, dat de gelovigen een kudde zonder herder zijn ge worden. Niemand weet meer of de pries ter, die hij voor zich op het altaar ziet, werkelijk een katholiek priester is. Nie mand weet, of de man in de biechtstoel geen communistische spion is. Nóg leeft de Kerk, die een zwijgende Kerk geworden is- Wat doen we. Zetten we ook Zondag onze schoud onder de offertafel van ^et wereldgebed Eigenlijk is dat toch wel het m'"s^ we kunnen doen. We zijn toch nog onverschillig geworden? Voor de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 24-jarige Amsterdamse schoen maker Ph K terecht gestaan Bij een door hem uitgelokte vechtpartij in de nacht van *-■ li .'.411■'■■■I. i'l i." met 10 mesjes nu voor Het wereldbekende Gillette 32' scheerapparaat «net 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts f 1,10. De officier van Justitie vertelde in zijn requisitoir dat volgens de psychiater een pathologische roes de oorzaak van ver- dachtes optreden was geweest. Hij eiste Dc Franse maarschalk Juin is Woens dagavond niet verschenen voor een bij eenkomst met premier Lanicl. Hij was tegen 7 uur n.m. uitgenodigd ten huize van de premier. Het was duidelijk, dat hü daar door Lanicl berispt zou worden wegens het feit, dat hij dezer dagen het voorgestelde Europese leger heeft aan gevallen. Toen Juin niet verscheen, gingen Laniel en de minister van defensie, Pleven, naar het Elysée, de ambts woning vaii president Coty. Later op dc avond werd een buitengewone zit ting van het kabinet belegd. In de vroege morgenuren van Don derdag werd medegedeeld, dat de rege ring maarschalk Juin had ontheven van zijn functies van vice-voorzitter van de hoge raad van de strijdkrachten en permanent adviseur der regering inzake de nationale verdediging. Als reden werd opgegeven „gebrek aan militaire discipline". Woensdagavond woonde Juin, in plaats van naar Laniel te gaan, een diner van 3 op 4 Januari jongstleden op de hoek van i wegens mishandeling, de dood ten gevolge de Kalverstraat en de Heiligeweg brachthebbend, 3 jaar gevangenisstraf met aftrek K een voorbijganger met een zakmes ver- plus voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme- De raads man achtte de getuigenverklaringen nau welijks voldoende om te komen tot wettig bewijs. Hij was van mening, dat verdachte gehandeld heeft als iemand die amok slaat Gezien het feit, dat verdachte geen alcoho list is, verzocht hij de uiterste clementie De uitspraak volgt op 14 April aanstaande schillende steken toe Hij raakte daarbij de halsslagader van de voorbijganger, de 36- jarige Haarlemmer J S, die als gevolg daarvan door bloedverlies ter plaatse overleed Op de bewuste avond van Zaterdag 3 Januari had verdachte met een vriend talloze Amsterdamse café's bezocht. Omstreeks half drie Zondagochtend liep het tweetal door de Kalverstraat en vol gens de vriend, die als getuige werd ge hoord, had verdachte een „kwade dronk" over zich en trachtte met voorbijgangers ruzie te zoeken. Bij de Heilige Weg raakte verdachte aan het vechten met S„ met het bovenver melde gevolg. Voorbijgangers zetten de vluchtende jongemannen na, terwijl het slachtoffer in 'n portiek bleef staan, waar hü korte tüd later in elkaar zakte en over leed Het bewuste zakmesje werd nog aan beide kanten geopend door iemand op het Rokin gevonden. Dc gealarmeerde politie "wist de vechtersbaas tenslotte bij dc Dam in de kraag te vatten. Volgens verschillende getuigen was ver dachte in kennelijke staat van dronken schap geweest. Zijn vriend, waarmee hij de gehele avond uit was geweest, vertelde, dat H. na zijn aanval op de voorbijganger ;p de Kalverstraat „vreemd en wild" uit de ogen had gekeken. Voor de rechtbank kon verdachte zelf zijn daad niet ver klaren; hij hield vol zich van het voorge vallene niets te kunnen herinneren. reserve-officieren van de cavalerie bij. Hij hield daar zelfs een redevoering, waarin hij verklaarde, dat zijn geruchtmakende verklaring over de E. D. G. ten doel had een sinds lang bestaande dubbelzinnig heid', die onverdragelijk werd, uit de weg te ruimen". In doorgaans welingelichte kringen ver luidt, dat de Franse regering voorts overleg pleegt met andere leden van de N.A.T.O. over de positie van de maar- schalk als bevelhebber van de centrale sector van de onder generaal Gruenther ressorterende N.A.T.O.-strijdmacht in Europa. Naar verluidt zouden de Britse en Amerikaanse regeringen reeds met zijn ontslag ook uit die functie, hebben ingestemd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Te Parys wordt vernomen, dat de Lotha ringse jjzerindustrie een van de belang rijkste kolenmynen van de Roer koopt. Voor die koop, die de Duitse mijn Har pener betreft, is te Parijs een contract ge sloten tussen de heer Flick, een der groot ste industriëlen van het Roergebied (om trent wie in herinnering wordt gebracht, dat hü als Krupp veroordeeld werd voor zijn activiteit voor en ty'dens de oorlog) en van de andere kant door vertegen woordigers van 'n nieuw gevormde groep van Franse yzerindustriëlen, Sidéchar ge naamd. De Lotharingse industrie zou daardoor de mijn Harpener in eigendom krijgen, die de heer Flick moet verkopen als ge volg van de door de geallieerden doorge voerde decentralisatie der Duitse indu strie. Zij is een van de rijkste mijnen van het Roergebied. Momenteel levert zij zes millioen ton kolen per jaar of 5 pet van de Duitse of 11 pet van de Franse productie. Zij levert thans de cokesovens voor een productie van 4 millioen ton cokes per jaar, wat het tiende deel van de Duitse en ongeveer de helft van de Franse cokes productie is. De Franse deelneming aan de Duitse kolenindustrie wordt door de aankoop meer dan verdubbeld. Van de groepen die aan de Sidéchar deelnemen zün te noemen Sidélor, Cha- tillon-Commentri en Lorraine-Escaut. Zü hebben zich, naar verluidt, willen vrüma- ken van de traditionele voogdy door Duitsland uitgeoefend door het limiteren van dc cokesleveringen aan Frankryk, waardoor de uitbouw van de Franse in dustrie belemmerd zou kunnen worden. Ook schijnen de Franse industriëlen zich door de koop recht van meespreken te willen verzekeren in de vergaderingen der Duitse münen t.a.v. de Duitse kolcnprü- Z<DU zijn blijkbaar ook de elementen ge weest die de Franse regering ertoe ge bracht hebben de aankoop te steunen, door de Lotharingse industriëlen 15 mil liard francs in drie jaarlijkse stortingen van 5 milliard voor te schieten met een aflossingstijd over 40 jaar en tegen een rente van 4 Va pet; dezelfde voorwaarden dus als het vroegere modernisatiefonds toestond. Zulks om de industriëlen in staat te stellen de koop te doen. De Lotharing se indusriëlen hebben slechts e zorgen voor een kaskapitaal van 1-2 milliard. Van de 15 milliard moet 40 pet gestort worden in francs of door de heer Flick worden opgenomen als minderheidskapi- talen in sommige Franse mdustrieen met name de chemische nyverheid. De 60 pet zullen worden betaald in Sperr-marken, In Frankrijk is gistèren een staking j Woensdag met'tanks werden voortgezet van onderwijzers, leraren en hoogleraren I Toen de bevelhebber der opstandelin- begonnen. Bijna vier millioen scholieren gen, generaal Vo Nguyen Giap, Dinsdag- Naar wij gisteren in een deel onzer eöi- onmiddellijk in actie komen. Binnen^ en- tie reeds meldden, is de Vietminh Dinsdag nieuwe massale aanvallen op de Franse vesting Dien Bien Phoe begonnen. Hoe zwaar de strijd is, blükt uit de schatting dat de Vietminh-opstandelingen in de eerste nacht van hun nieuwe aanval 1.500 man aan doden hebben verloren. Bij het aanbreken van de dag hadden dc opstan delingen drie steunpunten aan de Ooste lijke rand van het Franse verdedigings- gebied in handen. De Fransen h»bben verscheidene tegenaanvallen gedaan, die en studenten zijn van onderwijs verstoken Naar de mening van het onderwijzend personeel legt de overheid te weinig aan het onderwijs ten koste. avond na een rustpoos van 19 dagen de aanval op de belegerde Franse vesting liet hervatten, konden de Franse vlieg tuigen als gevolg van slecht weer niet Het internationale Maria-congres ter gelegenheid van het Maria-jaar, waarvan de datum nog niet bekend was, is vast gesteld van 24 October tot 1 November a.s. De zittingen van het congres zullen in de lokalen van de Lateraanse univer siteit plaats vinden. Het hoofdthema van het congres zal de leer omtrent het dogma van de Onbe vlekte Ontvangenis zijn, welke leer in verband zal worden gebracht met andere prerogatieven van de Allerheiligste Maagd, zoals haar goddelijk moederschap, haar tenhemelopneming, haar deelneming aan het verlossingswerk. De historische ontwikkeling van deze leer, de gods vrucht tot Maria onder de titel van On bevlekt Ontvangene en de voorstellingen van het dogma in de gewijde kunst zul len onderwerpen van studie van dit con gres vormen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Maenen betreffende de door de toepassing van de Londagswet in Lim burg veroorzaakte moeilijkheden, heeft ïï1.11V.?Jer van Binnenlandse Zaken schnftelyk geantwoord, dat hij de voor bereiding van de Zondagswet niet voor zien en m de adviezen van de talrijke gehoorde instanties niet tot uitdrukking is gekomen, dat in het bijzonder toepas sing van artikel 3 der Zondagswet moei lijkheden zou kunnen opleveren voor sinds jaar en dag bestaande tradities en gebruiken. Van een oogmerk om ook dergelijke tradities en gebruiken, die in het volksleven die geworteld blijken te zün onder de werkingssfeer van de wet te doen vallen, is geen sprake geweest. E VERENIGDE STATEN hebben sinds het moment, dat zij in 1941 door Hit- Ier in de tweede wereldo irlog werden meegesleurd, nooit over belangstelling, sympathieke of afwerende, te klagen ge had. De laatste weken is echter wel een hoogtepunt bereikt. Eerst was het de proefontploffing van een waterstofboom op 1 Maart j.l., welke gevolgen buiten elke berekening had; nu is het weer de rede. welke staatssecretaris Foster Dulles Maan dagavond j.l. voor de Overseas Press Club of America heeft uitgesproken. Deze twee gebeurtenissen samen vormen een climax, mede door de reacties, weke zij allerwegen hebben uitgelokt. We overdrijven zeker niet, als we zeg gen dat de gehele wereld wederom in een angststemming leeft. Vele commentaren, bijzonder de Europese, staan juist heel sterk onder dat angstgevoel. De proef met de waterstofbom heeft aangetoond, dat de vernietigingskracht, welke in de modern ste wapenen opgesloten zit, zo geweldig is, dat, naar men heeft berd-end, een water stofbom van moderne makelij, welke op Sheffield in Engeland zou worden afge worpen, haar fatale invloed nog in West- Duitsland zou doen gevoelen. Dergelijke bommen zuilen in een even tuele wereldoorlog worden gebruikt, daar over moet men geen enkele illusie koeste ren. Onomwonden heeft de Amerikaanse De regering overweegt 'ie indiening van een wetsontwerp, teneinde buiten twijfel te stellen, dat buiten de werltings- minister van oorlog, Wilson, pas dezer da- twijiei te steue gpn verk]aard dat het een onverantwoor- sfeer van deze wet vallen: a) processies met ipuzikale begelei ding; b) optochten met muzi':ale begeleiding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag be staande, diep in het volksleven gewor telde tradities en gebruiken. delijke dwaasheid zou zijn milliarden dol lars aan atoomwapenen uit te geven, als men niet tegelijkertijd bereid zou zijn er in een eventuele oorlog ook werkelijk ge bruik van te maken. Het verwondert ons allerminst, dat een dergelijke verklaring wordt afgelegd; oorlog is nu eenmaal de onmenselijkste menselijke daad; wie er aan begint roept alle onheilen/welke de vorde ringen der wetenschap kunnen aanrichten, over de mensheid af. Dat is altijd zo ge weest; het zal helaas! altijd zo blijven. Hu manisering van de oorlog is het grootste bedrog, dat in vredestijd kan worden uit gedacht. EN TOCH, zou men het wagen de proef nemingen met de modernste wapenen stop te zetten?? Het is evident, dat de Amerikaanse politiek er niet op is gericht een oorlog voor te bereiden, maar juist om een oorlog zó afschrikwekkend te maken en duidelijk voor te stellen, dat niemand het meer zal wagen tot een agressie ovei te gaan. Dat was ook de gedachte van Sir Winston Churchill, toen hij Dinsdag in het Britse lagerhuis verklaarde, dat West- Europa zonder de geweldige militaire kracht van de Verenigde Staten momen teel in doodsgevaar zou verkeren. Hu voegde er aan toe, dat Engeland de vrije wereld een slechte dienst zou bewijzen, als het zou pogen de Amerikanen te bewegen van hun geweldige krachtsontplooiing op het gebied van atoomwapenen af te zien. Men zal er Sir Winston niet van kunnen beschuldigen, dat hij het altijd eens is ge weest met de Amerikaanse politiek en dat hij, als hij het oneens was, heeft gezwegen. Daarom heeft zijn woord gezag; hu is overtuigd, dat de atoombom het krachtig ste, misschien het enige middel is om de wereld voor de catastrofe van een der e wereldoorlog te behoeden, daarom zal U niets ondernemen om de afschrikwekkende Amerikaanse proefnemingen tegen te we - ken. En dat, terwijl hij weet, dat, mo™ het ooit ernst worden, Engeland hoos®!" waarschijnlijk het eerste land zal zijn, aar onder de atoom- en waterstofbommen zal te lijden hebben. Maar hij weet ook, dat, zelfs als de Bikini-proefnemingen totaal zouden worden stopgezet, die in Sibene onverpoosd zouden doorgaan. De enige redding van de wereld van oorlogsgevaar en werkelijke oorlog ligt in een nageleefde overeenkomst over gelijktij tige, wederzijd se, gecontroleerde ontwapening of sterke beperking van de bewapening. Eenzijdig handelen, zonder dat de tegenpartij mede- handelt, betekent allerminst een verster king van de vrede, veeleer een sterke ver groting van het oorlogsgevaar. MIDDEN in de angststemming in de vrije wereld, welke door de commu nisten natuurlijk .nog eens flink wordt aangewakkerd - de rede er alle voordeel bij - yalt dan de rede van Foster Dulles. Men kan van mening zijn, dat de toon onnodig bars en verbl] terd is, maar de zaak waarom het gaat, is duidelijk en allerminst nieuw, we bebbe^ daar in ander verband, o.m. bij de new look van de Amerikaanse defensie reeds vaker op gewezen. Het zijn overigens alleen de Amerikanen, die overtuigd zun dat de Russen alleen flinke taal va"taa"; Wat de kern van de zaak betieft, be staat er dan ook wel algemene instemming met de harde waarschuwingen van F°-ter Dulles aan het adres van Peking en Mos kou, die nu tevens weten, wat zij in elk geval van de in Amerika allerminst wel kome conferentie van Genève niet te ver wachten hebben; erkenning van commu nistisch China. Toch heeft de rede m Frank rijk grote ontsteltenis gewekt. De Fransen hadden van Genève gehoopt, dat daar een einde aan de voor hen kostbare en hope loze strijd in Indo-China zou worden ge maakt. Men kan wei zeggen, dat die kans nu verkeken is. Washington zal geen com promis-wapenstilstand dulden, welke con- sessies aan de communisten zou inhouden. Maar dat een bestand zonder die conces sies zou te bereiken zijn, gelooft niemand In de rede en nog sterker in de commen taren daaromheen bespeurt men een alles behalve geruststellend element: de opmars van het communisme in Zuid-Oost-Azië moet afgegrendeld worden, ook als deze opmars door „binnenlandse agressie" zou tot stand komen. Zullen daarvoor Ameri kaanse boys in de strijd worden gewor pen; zal de vergelding eventueel tot het grondgebied van communistisch China worden uitgebreid? Vragen, waarop geen antwoord wordt gegeven; alleen wordt ge sproken van „overleg met de bondgeno ten". Wie zal dat echter bij een dergelijke oorlog willen zijn! kele uren echter klaarde het weer op en werden de Vietminh-troepen van de lucht uit bestookt met bommen en napalm. Te Parijs wordt uit de jongste berichten over het verloop van de slag om Dien Bien Phoe de conclusie getrokken, dat de toestand verbeterd is, doch nog stéeds kritiek moet worden geacht. De op de Vietminh heroverde stellingen kunnen slechts door een heldhaftige en hardnek kige verdediging behouden blijven. Het bevoorraden van de verdedigers der belegerde vesting ondervindt moeilijk heden, omdat de vliegtuigen in de perste plaats moeten worden gebruikt om de aanvallende rebellentroepen te bombar deren. Alle beschikbare toestellen der Franse luchtmacht in Indo-China zijn thans in de strijd geworpen tegen de op standelingen, die Dien Bien Phoe aan vallen. De Fransen menen, dat de Vietminh in deze ronde van de aanval op Dien Bien Phoe alles op alles zet. De verscheidene uren volgehouden massale aanvallen der vijandelijke infanterie deden de grond dreunen, alsof er een grote kuddc^ vee over voorttrok, zo vertelden ooggetuigen. In Saigonse politieke kringen Is men van mening, dat de verovering van Dien Bien Phoe, dat geen grote strategische waarde heeft, niet het feitelijke hoofddoel der rebellen is. Als zodanig wordt be schouwd; het fnuiken van het moreel dei Fransen en Vietnamezen op dit kritieke punt van de Indochlnese oorlog. (Van onze correspondent) Woensdagavond vond ten huize van de heer W van Doorne te Eindhoven een intieme plechtigheid plaats, waaraan bij zondere glans werd verleend door de aan wezigheid van Z.H. Exc. mgr W. Mut sserts, Bisschop van Den Bosch. Vooris waren aanwezig de deken van Eindhoven de H.E. heer H. F. Heezemans, pastoor J J M. Sicking en de paters Augustijnen dr Roos en Mijnsbergen, directeur van het Labrehuis. In dit gezelschap deelde mgr Mutsaerts mede, dat het Z.H. de Paus had behaagd de heer W. van Doorne te benoemen tot ndder in de orde van de H. Gregorius de Grote als erkenning voor de vele Verdien sten aan de Kerk bewezen- Deze hoge onderscheiding was bij Z.H. de Paus aan gevraagd, omdat men graag de milddadig heid van de heer Van Doorne op bijzon dere wijze erkend zag. De Tsjechoslowaakse premier Siroky heeft Dinsdagavond in een door Radio- Praag uitgezonden toespraak van ander half uur uitvoerende regeringsorganen be schuldigd van ondoelmatig en traag wer ken. Siroky. die sprak voor het centrale comité der Tsjechoslowaakse commun.s- tische partij, verklaarde dat op verschil lende ministeries „bureaucratie, te grote centralisatie, gebrek aan samenwerking, en een geest van verspilling heersen, ter wijl de leiding ook geen blijk geeft een vooruitziende blik te bezitten". Zijn critiek was het scherpst t.a.v. het ministerie van landbouw, „dat honderd duizenden hectaren landbouwgrond braak heeft laten liggen". Siroky deelde voorts mede dat de Tsjz choslowaakse industrie de voor de eers'e drie maanden van dit jaar vastgeste,de productie-normen niet heeft kunnen halm Hij beschuldigde de economen ervan bij beleggingen verkwistend te werk te zijn gegaan. Onder de titel „Nationale snipperdag" zullen acht litteraire tijdschriften in April een gezamenlijk nummer uitgeven, dat is bedoeld als protest tegen de wijze waarop de viering der 5e Mei officieel is geregeld Aan de uitgave van het speciale num mer werken mede; „De Gids", „Kroniek van kunst en cultuur" „Podium", „De nieuwe stem", „Crttisch bulletin", „Maat staf", Roeping" en „Ontmoeting". die in Londen en Zwitserland met devie zen van de Franse wisseldienst zullen worden gekocht, welke dienst langzamer hand terugbetaald zal worden met de de viezen die de Franse ijzerindustriëlen zullen verkrijgen uit hoofde van de E. F. A. P.-reker,ing (dus bij uitvoer en bij komstige kosten). De Franse ministers van financiën en productie hebben reeds per brief de stortingen der publieke fond sen op de vastgestelde vervaldata gega randeerd. Tegen deze koop zijn zowel in regerings kringen als in industriële kringen stem men opgegaan, die blijk geven van de vrees dat de voorschotten aan de Franse industriëlen gedaan, de voorgenomen investeringen in de Franse nijverheid zul len belemmeren. Ook meent men. dat de koop niet nodig was om zich voor tekorten in de Duitse leveringen te dekken, aange zien art. 51 van de Kolen- en Staalover- eenkomst aan de Hoge utoriteit opdracht geeft, de productie te regelen naar het verbruik. Men is er echter van overtuigd, dat de Luxemburgse Hoge Autoriteit het contract zal goedkeuren. Wilhelm Hausenstein, hoofd van de_ Westduitse diplomatieke missie te Parijs, heeft Woensdagmiddag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken de ratificatiedocumenten bü het verdrag van Parijs (waarbij de Europese defen siegemeenschap in het leven geroepen wordt) gedeponeerd. West-Duitsland is thans, na Nederland, het tweede land dat de bekrachtigingsprocedure van het E.D.G.-verdrag heeft voltooid. In de Westduitse hoofdstad heeft het pijnlijke verwondering gewekt, dat bij het deponeren der Duitse ratificatie-oor konden door de Franse regering de wens is geuit, dat de bondsrepubliek ook de aanvullende (Franse) protocollen het karakter van een verdrag zal geven. Nadat deze kwestie vorige week ge regeld scheen en de Franse regering haar toestemming aan de Westduitse grondwetswijziging niet langer heeft onthouden, heeft deze nieuwe aandrang, de protocollen een andere status te ge ven dan de bondsregering haar wenst toe te kennen, kennelijk verrast. Men staat in Bonn op het standpunt, dat de proto collen geen andere betekenis hebben dan die van een interpretatie van de verdragsteksten en dat zij daarom niet geratificeerd behoeven te worden. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen is mevr. D.-Van Moorst, een nicht van de gezusters Van Moorst. die Maandagavond aangehouden is, daar zij er van verdacht werd behulp zaam te zün geweest bij de ontvluchting destijds van Betty Melhaldo, een Joods oorlogspleegkind, gisteravond weer vrij gelaten Zü is in haar woning te Haarlem teruggekeerd. Haar vrijlating zou, zo vernemen wij. in verband staan met haar gezondheids toestand. Het voornemen van Radio Republik In donesia om de uitzendingen in de Neder landse taal geheel te doen beëindigen is thans in zoverre gewijzigd, dat voortaan drie dagen per week gedurende één uur de op ons land gerichte programma's in de Nederlandse taai zullen worden uit gezonden en wel op de Dinsdagen en Donderdagen en Zaterdagen van 18.00 tot 19.00 uur Nederlandse tijd. DE ITALIANEN ZIJN NAUWELIJKS van de ene schrik bekomen, of er staat reeds iets anders hemelschok- ketïds voor de deur. Eerst vulde de af- faire-Pisciotta de ilommen van de frontpagina. Observator heeft enige tijd geleden op de van ouds bekende wijze zijn licht over deze zaak laten schijnen; het is dus voldoende, dat wij U ver tellen. dat de heer Piseiotta een vrindje was van de Siciliaanse bandiet Giuliano, dat hij. in de nor nog wel. werd vergif tigd en dat zijn ongewenst voorbeeld door enkele van zijn illustere kornuiten werd gevolgd, ook alweer met tegen zin. Het Siciliaans wapengekletter, dat van deze gang van zaken het gevolg was, was nog niet afgestorven, of de schijnwer pers van de publieke belangstelling wer den op Rome gericht. In de eeuwige stad stond onze net één slag beroemde confrater mr dr Muto voor het hekje der smarten, om zich voor de rechter te verantwoorden inzake zijn lang niet malse beschuldigingen aan het adres van een zekere Ugo Mor.tagna, die volgens Muto van verdovende middelen een han deltje gemaakt heeft. Het gezegde, dat geen bont genoemd wordt, of er moet wel een vlekje aanzitten, schijnt op dit stuk koopman in ongeregeld wel van toe passing te kunnen worden gebracht. Na al deze emoties, het proces dat oud-premier de Gasperi, de schepper van Don Camillo, Guareschi aangedaan lieeft. Wanneer de Italiaan tegenwoordig zijn avondblad opslaat en hij vindt er niet iets aangaande het een of andere sensationele proces, dan vindt hij. dat de krant niet af is. H(j mist liever het weer bericht hetgeen volgens de reiskantoren toch altijd geweldig is hij mist zelfs nog liever de rubriek familie-berichten, dan juist zijn dagelijks rantsoen leesvoed- sel, dat in uw krant zo neutraal met „flit sen uit het Paleis van Justitie" wordt aan geduid. Er wordt gefluisterd, discreet zoals altijd bij nieuwsbladen onderling het geval is, dat. de Italiaanse bladen het wat kalmer aan moeten gaan doen. De inktbaden van opschriften boven de artikelen gaan zulke vormen aannemen, dat de arbeiders in de drukinktf abrieken overuren maken, de fabrikanten zelf tweemaal zo hoge prijzen gaan rekenen en last but not least de vrouwen van de zuiderlingen de stuk gelezen „giornali" boven heur hoofden uitknijpen en zo de inkt in heur heus niet altijd donkergekleurde haar laten inwerken. Waarmee wij maar eens willen tonen, dat de zo vaak versmade krant m het Zonnige Zuiden althans de mensen aan werk helpt en de schoonheid van de lieve dames nog helpt verhogen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3