Gunstige S.E.R.-gevoelens voor pluimvee en eieren In tweede instantie: de Indische oorlogsslachtoffers Van alle zijden kwamen de moties Winst Hollandsche Stoomboot licht gedaald R. V. S. boekte nieuw record INTERNATIONAAL KATHOLIEK MIGRATIE CONGRES Melksanering; Ook Spierpijn) -PAGINA 5 Prof. Veraart kreeg zijn pootaardappelen er niet door UONDERDAG APRIL 1954 Rozenkranskruis- locht De intentie voor April NEDERL. VERTEGENWOOR DIGING WIT-GELE KRUIS- CONGRES CURACAO GRAVENHAGE, 31 Maart 1954. LEVER1NGSMOEILIJKHEDEN IN CACAOBRANCHE STIJGING RIJNVRACHT PRIJZEN VERWACHT Colin Clark in Nederland VOLDOENDE MIDDELEN VOOR NIEUWBOUW KATHOLIEKE ARTSEN CONGRESSEREN 8 MEI KLEUREN-TELEVISIE IN AMERIKA DIVIDEND VAN 8 (7) pc. ffiïïS De intentie voor de maand Apr.I van de Rozenkranskruistocht lu'dt. „dat het huiselijk leven moge scha teren in ongeschonden trouw, m<»g€ bloeien door een passende en vrome opvoeding der kinderen en ver sterkt worde door waarlijk tie®d- drachtige en wederzijdse hulp volledige betaling van achterstallige sala rissen, het vervallen van de vestigingseis het vergoeden van de gevolgen der mone taire maatregelen en nog zo het een en ander). Dan zou. zo zei minister Van de Kieft, he' C.A.B.-rapport din geseponeerd er zou een nieuwe commissie zijn be noemd om deze voorstetien te bestuderen er op deze grondslagen een nieuwe rege ling vast te stellen en deze in een wets ontwerp vast, te leggen. Dat zou dan weer een paar iaar hebben geduurd en dat zou een enorm rumoer hebben gegeven in en bu'ten de Kamer. Er zou waarschijnlijk zeifs een interpellatie zijn aangevraagd, waarin geëist zou worden het. C A B - rapport uit te voeren. Dit rapport is de enige begaanbare weg en dan kwam weer dat argument, dat de uitgaven in dit be grotingsjaar nu reeds de zeven milliard hadden overschreden en dat de regering niet verder kon gaan, maar dat zij deze regtling zo soepel mogelijk zou uitvoeren Hij had trouwens reeds namens de rege ring verklaard, dat aan een dergelijke op zet niet viel te denken en dat aan het bedrag van 196 millioen geen uitbreiding kon worden gegeven. Onaanvaardbaar dus commissie geadviseerd de instelling van productschappen te bevorderen. Daarmee was de raad het eens. Anders iag de zaak bij het productschap voor pootaardappe len. De meerderheid van de commissie zag geen aanleiding voor een gunstig ad vies. Zoals prof. De Vries bij de discus sies zei, is het beter thans r 'et de wet te stellen. Hij liet thans het bezwaar preva leren, dat tegen de wil van een belang rijke groep een productschap wordt in gesteld. Hij achtte het gewenst hier wat soepeler te zijn, om ervaring op te doen. Prof. Veraart, die de gevoelens van de minderheid in de commissie vertolkte, was vóór de instelling van het productschap Na verdere discussies werd het advies van de commisie, de minister mee te delen dat de raad geen aanleiding ziet in een gunstig advies, aangenomen met 25 tegen 13 stemmen en 1 stem blanco. Het in 1941 in Curacao opgerichte Wit- Gele Kruis, dat sindsdien zeer omvang rijke diensten voor geestelijke en licha melijke gezondheidszorg heeft verricht op alle eilanden van de Antillen, gaat bij ge legenheid van het 12%-jarig bestaan een vierdaags congres houden van 22 t'm 26 April a.s. Namens de Nederlandse zuster vereniging, die steeds nauwe betrekkingen met het Wit-Gele Kruis van de Antillen heeft onderhouden, zal dr G. Bar, direc teur van de St Maartenskliniek te Nij megen, dit congres bijwonen, mede met het doel adviezen te verstrekken ten aan zien van het Mgr Verriet-instituut, een vorig jaar op initiatief van het Wit-Gele Kruis in Curagao gestichte moderne in richting voor gebrekkige kinderen. OE MELKSANERING staat weer in het brandpunt van de publieke belang stelling. Dat is voor een groot deel te danken aan het feit, dat in sommige gemeenten saneringspogingen zijn onder nomen, welke niet geheel van smetten vrij zijn. De van bepaalde zijde vrij heftige publicaties over deze minder gelukkige, of zo men wil, ongelukkige sanerings pogingen hebben bij velen, die de voor delen van een sanering in de melk- bezorging in het algemeen wel inzien, de nodige bedenkingen veroorzaakt. In verschillende gemeenten, waar men voor de beslissing staat tot sanering over te gaan of niet, is men door deze publica ties huiverig geworden en vraagt men zich af of men er wel goed aan doet met de voorbereidingen verder te gaan en niet het gevaar loopt onverantwoorde situaties in het leven te roepen. Deze terug houdendheid is nog versterkt door de aan kondiging van de zijcle van de regering, dat bepaalde systemen van melksanering, zoals deze in diverse gemeenten van ons land gerealiseerd zijn, onder de overheids- loupe genomen zullen worden. Het een en ander leidt nogal gemakke lijk tot de conclusie, dat het met die melk sanering niet alles koek en ei schijnt te zijn en dat men zich nog wel eens twee maal mag bedenken voordat men zijn medewerking verleent aan „die melksane ring". Men doet er, naar onze mening goed aan, het een en ander wel te onderschei den. Verschillende publicaties, waarin de melksanering te vuur en te zwaard wordt bestreden, komen uit een niet geheel on verwachte hoek, waarin ook in het econo mische de absolute vrijheid nog immer als ideaal geldt en iedere poging tot regeling van het economische verkeer als een dood zonde tegen dat verkeer wordt gezien. Andere publicaties bepleiten sanering met een vurigheid, die op zich reeds ver dacht is en de aap, die daarbij uit de mouw komt kijken, heeft naar onze smaak een te rood rokje aan, zodat wij er niets voor voelen het beestje vriendelijk over de kop te strijken en zijn mooie jongen te bewonderen. Met alle liefde, die wij voor de vrijheid gevoelen, achten wij toch het standpunt van „de absolute vrijheid tot de dood op de barricade van de ongebreidelde con currentie" een ongezond standpunt en bovendien een standpunt, waarvan de practijk van het verleden de onhoudbaar heid afdoende heeft aangetoond. Maar wij zijn ook geenszins geporteerd voor een ordening door dik en dun en wij gevoelen geen enkele sympathie voor een in vrij normale omstandigheden door de over heid opgeiegde ordening. Sanering in de zin, zoals bijvoorbeeld het Middenstands program van de P.v.d.A. deze verstaat en voorstaat, heeft voor ons meer de smaak van euthanasie dan van gezondmaking, hetgeen sanering toch nog steeds betekent. De sterk gestegen prijzen voor cacao hebben er toe medegewerkt ook t.a.v. de levering van grondstoffen het evenwicht te verstoren. Zo zijn er Nederlandse han delaren, die nog tegen de oude, lagere prijzen belangrijke contracten hebben lopen bij handelaren en exporteurs, zowel in Nederland als in Zwitserland en Frankrijk. Deze handelaren en exporteurs, die vermoedelijk bij het contracteren la baisse speculeerden, schijnen thans niet in staat te zijn hun leveringsplicht na te komen, althans zij laten levering na. De bedoelde Nederlandse handelaren dreigen hiervan de dupe te worden. Zij kunnen hun kopers niet tevreden stellen dan alleen door eventueel tegen fancy- prijzen elders in te kopen. Naar wij ver nemen heeft b.v. de firma van Duin en Co N.V. te Rotterdam reeds haar relaties, aan wie zij contractueel zou moeten door leveren, tegen het eind van deze week te Rotterdam in vergadering bijeengeroepen, teneinde de situatie te bespreken en even tueel tot een oplossing van de leverings moeilijkheden te komen. Naar uit Duisburgse scheepvaartkrin gen verluidt, rekent men daar op een stijgen der vrachtprijzen der Rijnvaart als gevolg van het opheffen der reducties op kolenprijzen, die tot dusverre ten behoeve der binnenvaart werden gegeven. Het Gezagsorgaan der K.S.G. heeft deze reduc ties niet langer toelaatbaar geacht. De Duitse Rijnvaart wordt nog voor 80 pet met kolen-energie gedreven en men neemt daarom aan, dat de sleepkosten met on geveer 10 pet zullen worden verhoogd. Hedenavond arriveert in Hoe! van Hol land voor een korte tournée door Neder land de bekende econoom Colin Clark, die in de laatste maanden sterk van zich heeft doen spreken door zijn prognose van een komende economische crisis in Amerika. Colin Clark is geboren in Queensland en heeft na zijn studie in het van traditie geladen college van ■Winchester en aan de Universiteit van Oxford een rijk geva rieerde loopbaan gehad als chemisch inge nieur, sociaal-economisch adviseur in En geland en in het buitenland, o.a. van de regering van Queensland en hij heefl als zodanig over heel de wereld gereisd; hij staat nu aan het hoofd van het „Insti tute for Research in Agricultural Econo mics" in Oxford. Om zijn vele onorthodoxe meningen op economisch gebied is Colin Clark in Engeland het „enfant terrible" onder de economen. Zo heeft hij o.a. in een spreekbeurt voor de B.B.C. onlangs verdedigd, dat de toekomst van de „kleine zakenman" veel rooskleuriger is dan over het algemeen wordt aangenomen. Sinds een jaar is Colin Clark ook ver bonden aan het bekende katholieke week blad de Tablet, waarin zijn artikelen op economisch en historisch gebied bijna we kelijks verschijnen. Gisteren is van zijn hand een nieuw boekje verschenen geti teld „Welfare and Taxation", waarin een serie van deze artikelen gebundeld is. Colin Clark spreekt in Nederland voor de studenten van de Universiteit van Nij megen, van de Katholieke -nomisehe Hogeschool in Tilburg, voor Geloof en Wetenschap in Haarlem, en op Hageveld nieuwe Duitse transito spoortarieven hoop, dat de vermindering van lading van en naar dit land tot staan is ge komen. Hoewel het totale vervoer van de Holland—W.-Afrika Lijn (welke de Holl. Stoomboot te zamen met de Ver. Ned. Scheepvaart Mij expoiteert) een stijging vertoonde, bleven de resultaten van deze lijn bij het vorig jaar ten achter doordat de vrachten moesten worden verlaagd om aan de concurrentie van outsiders het hoofd te kunnen bieden. Op Zaterdag 8 Mei belegt de Katho lieke Artsenvereniging te Utrecht een ai- gemene vergadering, tijdens welke dr W. Weebers een inleiding zal houden over het vraagstuk van de beiaardenzorg, welk on derwerp aan de orde wordt gesteld als voorbereiding van het internationaal ka tholieke artsen-congres in Dublin. Het ligt in de bedoeling de normale tweedaagse jaarvergadering in het najaar te houden. ER BESTAAN"echter nog andere moge lijkheden. Onder andere die van een zekere ordening door de bedrijfsgenoten zelf, in vrij overleg met alle betrokkenen tot stand gebracht, al dan niet gesanction- neerd door de Overheid of de Bedrijfs- overheid, in het kader van een sociaal- economische versterking van de betrokken ondernemingen. Bij de beoordeling of 'n bepaald systeem van melksanering als een goed dan wel als een kwaad dient aangemerkt te wor den moet men dat systeem op al zijn mérites beschouwen en concreet nagaan of het de toets van verantwoorde normen kan doorstaan. Men mag zeker niet alle systemen, welke op dit ogenblik worden toegepast over één kam scheren en men dient zich er wel voor te hoeden met het badwater het kind weg te werpen. Om zich een juist oordeel te kunnen vormen omtrent het vraagstuk, waarover het eigenlijk gaat en over de verschillen de systemen van sanering, zoals deze concreet worden toegepast of zoals men zich voorneemt deze toe te passen, doet men er goed aan kennis te nemen van het Rapport, dat door de Saneringscommissie van de Vakgroep Detailhandel in Melk, Boter, Kaas en Eieren in December 1952 aan het hoofdbestuur van deze Vakgroep is uitgebracht. Dit Rapport behandelt de gehele materie uitvoerig en geeft richt lijnen aan, welke volgens het oordeel van de betrokken commissie bij sanering in acht genomen dienen te worden. Zonder ons in alle opzichten geheel ach ter dit rapport te stellen, menen wij toch, dat het waardevolle elementen bevat. In het verdere verloop van het volgende artikel ontlenen wij daaraan dan ook be paalde gedachten. P- Officiële persoonlijkheden van de Na tional Broadcasting Company in Amerika verwachten, dat in begin 1955 ongeveer 188 televisiestations in 53 steden kleurenpro- gramma's zullen kunnen uitzenden. Het ligt in hun bedoeling deze herfst het nieuwste programma van het circw» Carnum en Baily in kleuren via de televi sie uit te zenden. i Advertentie) en rheumatische p0nen wrjjft U weg met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5