VERBOD van bedrijfsarbeid 14-jarige voor Pleidooi voor betere voor bereiding op leven en werk meisjes GESPANNEN SITUATIE in Nederlandse hoorspelkern m m MORGEN I - W-11 "WK Sovjet- Eden voelt niets voor deelneming aan N.A.T.O. De Russische nota zal echter nog nader worden bestudeerd Scherpe critiek op regering van Indonesië Radio-actieve as .uit Siberië Vernieuwing der visserij vloot In tien jaar uit te voeren De kei „officieel" tot 1 juli ondergedoken r K.A.B. GROEIDE Uiterlijk op 7 April formulier indienen voor volmacht-stem Vrijdag 2 April 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geestelijke en zedelijke belangen voornamer dan industriële Wegens maatregelen van Radio-Unie tr A. Atoomenergie voor de conserven-industrie éB§« H. Vader maakt grotere wandelingen Gedwongen bekering tot de Islam Japan zal bij het Vaticaan steun zoeken Regering geeft garantie van 17,5 millioen gulden Marie Besnard voor lopig vrijgelaten Opschudding in Amersfoort WEERBERICHT Eerste Zaterdag J Op de Kruisberg tltat oi „Atoomaardappelën" blijven jarenlang goed JP revel bij Labour Regeringsbeloften lege phrasen In een commentaar cp de verklaringen van dr Tambunan, schreef het te Dja karta verschijnende dagblad „Sumber dat reeds eerder dergelijke berichten door dr Tambunan onder de aandacht der re gering zijn gebracht. De regering beloof de maatregelen te zullen nemen. „Geble ken is nu, dat deze beloften lege phrasen Tien jaren-plan IJssehneervissers Financiering Ook de visconserven- industrie Ledental boven 350.000 O De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, mist. Overwegend matige Zuid-Wes telijke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. Zaterdag 3 April: Zon op 6.12, onder 19,16 uur; maan op 5.40. onder 19.50 uur. V- SCHIEDAMSCHE COURANT Verschenen is het voorlopige verslag van de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer over liet wetsontwerp tot nadere wijziging Arbeidswet 1919 (verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes). Verscheidene leden merkten op, dat de bezwaren, welke er voor jonge meisjes blijken te bestaan tegen het werken in een onderneming en tegen bet fabrieksmilieu en de noodzaak voor haar een betere vorming en opleiding te verzekeren, sterk pleiten voor een verboging van de arbeids- gerechtigde leeftijd en een verlenging van de lerplicht. Hoewel zij derhalve reden zagen om zich te verheugen, dat de staatssecretaris van sociale zaken voorop is gegaan met het onderhavige voorstel, zou het in hun ogen nog beter zijn geweest, indien ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met een voorstel had kun nen komen tot verlenging van de leer plicht voor de door dit wetsontwerp be streken groep meisjes. Deze leden gaven derhalve als hun oordeel, dat zij dit ont werp slechts als een „eerste termijn van afbetaling" konden aanvaarden. Ook enkele andere leden betreurden het, dat het s-luitstuk op de voorgestelde maat regel, n.l. de verlenging van de leerplicht, ontbreekt. Zijn er bezwaren, en zo ja, welke, om reeds thans over te gaan tot verlenging van de leerplicht voor 14-jarige meisjes? indien verlenging van de leerplicht voor deze groep op het ogenblik niet mogelijk zou zijn, zou dan niet een partiële leer plicht kunnen worden ingevoerd, zo vroe gen deze leden. Naar hun oordeel was voorts te vrezen, dat, wanneer het wets ontwerp tot wet zal worden verheven, een aantal meisjes een uitwijkmogelijkheid zal zoeken in het verrichten van huis arbeid. Voor zover zjj hierin zouden slagen, zou de gunstige werking van deze wet haar betekenis verliezen. Deze overweging bracht hen er toe nogmaals met klem bij de staatssecretaris er op aan te dringen, dat hjj een spoedige indiening van de in voorbereiding zijnde nieuwe huisarbeids wet zal bevorderen. Van verschillende zijde sprak men er zijn teleurstelling over uit, dat het wets ontwerp zich niet uitstrekt tot 'n arbeids verbod ook voor 15-jarige meisjes. Deze leden meenden, "dat de bezwaren van biologische, psychische en morele aard, aan fabrieksarbeid voor jonge meis jes verbonden, zoals deze wel erg sum mier in de memorie van toelichting zijn opgesomd, evenzeer voor het 15-jarige ais voor het 14-jarige meisje gelden. Ontegen zeggelijk zal een arbeidsverbod vooi de 15-jarigen grotere bezwaren van de zijde der industrie ontmoeten dan het beperkte voorstel, hetwelk thans wordt gedaan. Maar deze leden waren van oordeel, dat de genoemde besvaren moeten praeva- leren bij het afwegen van dé voor- en nadelen. Uiteraard zal bij de invoering van een arbeidsverbod voor 15-jarige meisjes ge tracht moeten worden zoveel mogelijk aan de belangen van de industrie tegemoet te komen. Het nijverheidsonderwijs en de overige mogelijkheden tot verdere vor ming zouden kunnen worden aangevuld en uitgebreid, zodat de industrie na een kortstondig gemis over vrouwelijke ar beidskrachten zou kunnen beschikken, die voor het bedrijfsleven van aanzienlijk grotere betekenis zouden kunnen zijn dan thans het geval is. Andere leden, die eveneens een arbeids verbod voor I5-jarige meisjes wenselijk achten, waren van oordeel dat de redenen, welke de staatssecretaris ter rechtvaardi ging van zijn voorstel aanvoert, in weinig mindere mate gelden ten aanzien van 14- cn 15-jarige jongens. Het belang van de jeugd zelf om beter voorbereid het beroepsleven in te gaan, het belang van het bedrijfsleven bij beter opgeleide en ook beter voor het leven ge vormde arbeidskrachten en het belang van een verzekerde werkgelegenheid ondersteunen elkaar op een gelukkige wijze en werken samen in de richting van een algemene verhoging van de arbeids- gerechtigde leeftijd tot 16 jaar. Deze leden konden zich echter, gezien de onmogelijkheid om dit doel in een stap en op zeer 'korte termijn te bereiken, er mee verenigen, dat het onderhavige voor stel slechts de groep der 14-jarige meisjes omvat, doch ook zij drongen er bij de staatssecretaris op aan, dat zo spoedig mogelijk het voorbereidende overleg met het bedrijfsleven t.a.v. de verdere stappen op deze weg wordt geopend. Enige leden vroegen, of niet gevreesd moet worden, dat een verstrekkend ar beidsverbod voor jonge meisjes éen uit breiding van het aantal gehuwde werken de vrouwen ten gevolge zou hebben, een consequentie, welke zij ten zeerste zouden betreuren. Verscheidene leden hadden op grond van hun in het algemene gedeelte ont wikkelde beschouwingen voorshands ern stige bezwaren tegen de invoering van een ontheffingsmogelijkheid ten behoeve van het bedrijfsleven. Dit bezwaar woog bij hen te meer, waar blijkens de memorie van toelichting de sociaal-economische raad als zijn unaniem oordeel heeft uit gesproken, dat met een arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes zodanige geestelijke en zedelijke belangen gemoeid zijn, dat de daaraan verbonden nadelen moeten wor den aanvaard. In de Nederlandse hoorspelkern, waar van de leden voor de diverse omroepver enigingen de hoorspelen verzorgen, is een merkwaardige situatie ontstaan, waarmee talrijke leden van de hoorspelkern het niet eens zijn en welke aanleiding is ge worden tot een gespannen verhoging. De Nederlandse Radio Unie heeft de leden van de hoorspelkern namelijk verboden buiten hun normale werkzaamheden het optreden in de hoorspelen op an dere wijze voor de microfoon te komen. MARGARETA Maria heeft ons in haar geschriften aanbevolen het Goddelijk Hart zeer dikwijls dank te betuigen voor de oneindige liefde je gens alle mensen. Hens op Maria Bood schap. aldus deelt zij mee, werd haar te kennen gegeven de vernedering in het mysterie der Menswording met een bij zondere acte te vereren. Een bijzondere gunst werd haar en ons beloofd. Hoe veel te meer gunsten zullen loskomen voor hen. die vaak of dagelijks zelfs het geheim der Menswording eerbiedig ge denken Welk een aandeel had Maria in die Menswording! Zuster Margareta ken de dan ook geen schoner titel dan Moe der Gods. ,Zij bedoelde deze verering van het moederschap in dezer voege. In geest en hart ons met de Moedermaagd verenigen om aan het Mens geworden woord onze eer te betuigen. We zullen steeds beter tot het inzicht komen, welk ,ee" Icven van opoffering, overgave en liefde de Christus heeft geleid van Beth lehem^ via Nazareth tot op Golgotha. Begrijpelijk is daarom Margareta's de votie tot Maria's smarten. Het liefst ond zij met Maria aan de voet van het Kï Uls. N'e dAgen een bezoek aan de haar ons !P udCalvarieberg en vraag te draeen nelpen onze kruisen goed Trouwen viseert de Zuster- Zelf zusterS m* GoddeliJk Hart heeft iedere v„n„.^Mgareta gevraagd ia i in vereniging met^^ofClS delijk Hart en Marb, lliT van het God" iets groots kunnen verrtehf W® waarl'jk Zielegrootheid openbaért «U de eerste plaats in goede da* "v* ,°P adel manifesteert zich vooral in" t l" dagen. Dan pas leert men L I grote mensen kennen en hoogachten zich iedere Vrij dat? Jd7r?,a g berg te verenig™! "a op de Kmis" Lijden kan vele in vprpnioincr oiters vragen, doch Veertienhonderd Nederlanders namen gisteren afscheid van hun land; de mees ten zullen het nooit weer terugzien. Zij gaan het geluk voor hen en hun kinderen zoeken in het verre Australië. De fam. Bakker uit Amsterdam Noord, begroet door een van de officieren van de ohan van Oldenbarnevelt" tiit Amsterdam naar Australië vertrokken. Volgens de bioloog dr Butts, een mede werker van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft men veelbelo vende resultaten bereikt met het aan wenden van kernenergie voor het con serveren van voedsel. Een onderzoek had uitgewezen, dat bestraalde aardappelen en uien jaren lang goed kunnen blijven, zonder dat zij in koelhuizen worden op geslagen. Of dit ook geldt voor andere groenten, was nog niet bekend. De methode is gebaseerd op de theorie, dat de bacteriën, die het bederf veroor zaken. door bestraling worden gedood, aldus dr Butts, die hieraan toevoegde, dat proeven hadden aangetoond, dat bestraald voedsel niet schadelijk voor de gezond heid is. Dr Butts deelde voorts mee. dat men begonnen is aan de uitvoering van een vijf-jarenplan om de kwestie nader te onderzoeken. De kwartiermeester-gene raal van het leger was van plan zes mil- lioen dollar te besteden voor een onder zoek op 10 of 15 universiteiten. De voorzitter van de commissie voor atoomenergie. Strauss, heeft inmiddels bekendgemaakt, dat plannen zijn gemaakt om het gebruik van kernenergie voor landbouwkundig onderzoek uit te brei den. Hij noemde dit een van de belang rijkste aspecten van de pogingen om de nadruk te leggen op het gebruik van atoomenergie in vredestijd. 'Wc Ti Hierdoor is aan de leden van de hoor spelkern een lucratieve bron van bjj-ver- diensten ontnomen, hetgeen tot veel cri- tiek aanleiding is geworden. Vele leden van de hoorspelkern speelden mee in amusementsprogramma's zoals „Negen Heit de Klok" en de N.C.R.V. steravonden in welke programma's zjj bepaalde fi guren uitbeelden. Zij werden Biervoor apart door de omroepverenigingen be taald. Dit zal na 1 September a.s. verbo den zjjn. Een en ander is voor enkele leden van de hoorspel-afdeling aanleiding geworden als radio-acteur te bedanken. Frans Faas- sen zal de hoorspelkern verlaten en Flip van der Schalie gaat over naar de AVRO. waar hij artistiek medewerker wordt. Anderen denken er eveneens over de hoorspelkern de rug toe te keren. De nieu we regeling zou ook inhouden, dat Wam Heskes, eveneens lid van de hoorspelkern. niet meer de populaire figuur van de „Ge wone man" zou mogen uitbeelden. Voor hem heeft men echter een uitzondering gemaakt, zodat de „Gewone man" in de aether blijft. Er zjjn nog meer problemen bij de hoor spelkern. Verschillende leden hebben er bezwaren tegen gemaakt te moeten op treden in stukken, waarvoor zij geen in nerlijke overtuiging op kunnen brengen; het betreft niet zelden stukken, waarin ge loofskwesties worden aangeroerd of radio spelen met een sterk religieuze inslag. Nadat dit probleem acuut is geworden Péronne Hosang heeft bijvoorbeeld ge weigerd in een spel met katholieke strek king op te treden is. men thans doende hiervoor een oplossing te vinden. Een van de oplossingen, welke men nastreeft, is het onderverdelen van de hoorspelkern in verschillende groepen. Bepaalde groepen zouden dan geen bezwaren hebben in be paalde, niet tegen hun overtuigingen in druisende, stukken op te treden. Naar A.F.P. verneemt, maakt de Paus steeds langere wandelingen in de Vati caanse tuinen. Ze duren thans wel een drie kwartier. Zijn lijfarts, prof. Galeazzi Lisi, is zeer tevreden en hoopt, dat zijn hoge Patiënt langzamerhand Zijn vroegere werkzaamheid zal kunnen hervatten. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft zich Donderdag in het Lagerhuis uitgesproken tegen deelneming van de Sovjei- Unie aan het Noordatlantische verdrag. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse regering de Sovjet-nota over deze kwestie „in overleg met de V.S. en Frankrijk en de andere direct geïnteresseerde regeringen" nog nader zal bestuderen. Zoals gemeld, heeft ook Washington zich reeds een tegen stander van eventuele Russische deelneming aan de NATO verklaard. Eden wees erop, dat in de Russische dat de Ver. Staten Donderdagochtend gaven als hun persoonlijke mening te kennen, dat de voorstellen ernstige be studering wettigden en dat verder over leg zal moeten worden gepleegd voordat een antwoord aan Moskou kan worden gezonden. Van Nederlandse zijde wilde men nog geen commentaar geven op de Russische nota; gezegd werd, dat de Nederlandse regering uiteraard ver wacht, dat ten aanzien van het op deze nota te geven antwoord met de N.A.T.O.-partners overleg zal worden gepleegd. Gisteren opende de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, de nieuwe verbindingsweg tussen Amsterdam en Utrecht. Een belangrijk gedeelte van de nieuwe verbinding is de Amstelbrug in Amsterdam, die eveneens geheel en al op het grote verkeer is ingesteld. De foto toont de talrijke genodigden, die na het openstellen van Rijksweg No. 2 de brug overwandelen in de richting van het gloednieuwe wegdek, dat weldra ruim baan zal bieden aan het jagende snel verkeer. Inzet onder: Minister mr J. Algera verstelt het bord, dat aanvan kelijk het verkeer langs de oude route van Amsterdam naar Utrecht leidde in de richting van de nieuwe weg Het zoontje van ir M. E. Rijperman uit Den Haag, hoofdingenieur A. van de Rijks waterstaat, kijkt belangstellend toe. nota de mogelijkheid van een Westduitse bijdrage aan de Europese defensiege meenschap wordt veroordeeld, terwijl niet wordt gesproken over het voorko men van Duitse militaire formaties in de Oostzone. De minister ging nader in op enkele beschuldigingen in de nota, ge richt aan de N.A.T.O. en de E.D.G. „De N.A.T.O. draagt volgens de nota een agressief karakter en is tegen de Sovjet- Unie gericht. Doch het huis zal zich her inneren. dat zij het antwoord was op de Sovjet-politiek en niet de oorzaak er van". Eden besloot zijn rede met de woor den: „De Britse regering is te allen tijde bereid voorstellen te bestuderen, die ge richt zijn op versterking van de veilig heid in Europa of de gehele wereld. Zij heeft getoond een krachtig voorstandster te zijn van ontwapeningsovereenkom sten. Zij is er van overtuigd, dat bespre kingen in wijder bestek het bést binnen de organisatie der Ver. Naties kunnen worden gevoerd. „Doch zjj is er niet van overtuigd, dat gemeenschappen van een dusdanig breed opgezet en algemeen karakter, als waar van in de Sovjet-nota sprake is, onder de huidige omstandigheden in de plaats kunnen komen der deelgenootschappen, die vrije landen vrijwillig hebben geslo ten". Clement Attlee. leider der socialisti sche oppositie, zeide de juistheid van Eden's argumenten te kunnen onder schrijven. „Ik vraag mij alleen af. of deze Russische nota niet als basis zou kunnen worden gebruikt voor bespre kingen over een soort Europese Locarno- overeenkomst, in de geest van de in Mei 1953 door premier Churchill ontwikkelde denkbeelden", voegde hij hieraan toe. Attlee wilde voorts weten of het juist was, dat de Amerikaanse regering de Sovjet-nota volledig had verworpen, of dat de Ver. Staten bereid waren alsnog overleg te plegen met hun bondgenoten, alvorens haar te beantwoorden. Eden antwoordde, vernomen te hebben hadden verklaard, det besprekingen zou den worden gehouden tussen de landen, die het nauwst betrokken waren bij het Russische voorstel. „Het is echter volko men juist, dat de Amerikaanse regering toen reeds op eigen gezag commentaar op de Sovjet-nota had gegeven". (Hierop riepen socialistische Lagerhuisleden: „Schande!") Het socialistische lid Thomas was van mening, dat ..het de Britse open bare mening een beetje begint te ver velen, dat de Amerikaanse regering steeds opnieuw op eigen houtje haar mening kenbaar maakt". Hij vervolg de: „De Amerikaanse autoriteiten heb ben, terwijl het gewone volk hoopte dat thans overwogen zou worden of er iets gedaan zou kunnen worden om de hevigheid van de koude oorlog te doen afnemen, klaarblijkelijk het Rus sische voorstel reeds verworpen" Eden antwoordde: „Er bestaat nauw overleg tussen Groo't-Brittannië en de Ver. Staten, die te allen tijde gezamen lijk handelen. Indien alle staten even nauw zouden samenwerken als onze beide landen, zou de wereld er beter voor staan". De Noordatlantische raad heeft Don derdag een voorlopige gedachtenwisse- ling gehad over het jongste Russische voorstel. Het merendeel der vertegen woordigers wachtte nog op instructies van hun respectieve regeringen. Zij „Alleen al in het district Malil* op Zuid-Celebes zijn 6500 Christenen ge dwongen om tot de Islam over te gaan". Deze onlangs door ons vermelde verkla ring van de vice-voorzitter van het In donesische parlement, mr Tambunan, blijkt in Indonesië nogal opzien te heb ben gebaard. De minister van voorlich ting, dr Tobing, verklaarde, dat de regering grote aandacht schenkt aan de gebeurtenissen op Zuid-Celebes en de bond van Islamietische jongeren, welke zich o.m. ten doel stelt een hecht front te vormen tussen alle godsdienstige groe peringen in Indonesië, schaart zich vol komen achter dr Tambunan in diens stre ven om te bewerkstelligen, dat de rege ring strenge maatregelen tegen de ter roristen zal nemen. A.F.P. seint uit Tokio, dat 12 Maart j.l. op het gebied van Nagoja, in Japan, radio-actieve as is neergedaald. Japanse meteorologen zijn van mening, dat deze as uit Siberië afkomstig zou kunnen zijn. Zij achten het namelijk in verband met de windrichting op die dag, weinig waarschijnlijk dat in dit geval de as het gevolg was van de recente Amerikaanse De regering heeft een aantal besluiten Benomen met betrekking tot de verbete ring van dc toestand in de zeevisserij, welke besluiten heden ter kennis van de Staten-Generaal zjjn gebracht in een nota van de ministers van Landbouw, Visserq cn Voedselvoorziening en van Financiën. Met het oog op de zo nodige reconstruc tie van onze visserijvioot zal de regering in de credietbehoeften van de vloot tege moetkomen met een garantie van 17te millioen gulden. De regering heeft besloten voor de crë- dieten, welke nodig zijn om het financie ringsplan sluitend te maken, naast de par ticuliere banken, de Herstelbank in te schakelen. Opdat de mede-verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven behouden blijft zal een adviesorgaan worden ingesteld, dat een belangrijke taak krijgt bij de beoorde ling van de projecten en de nodige des kundige voorlichting kan verschaffen. Een vlootplan voor 10 jaren is opgesteld, dat voorziet in de bouw van nieuwe sche pen, welke in het algemeen in de plaats van de te vervangen schepen zullen tre den. Indien gebruik wordt gemaakt van de financieringsregeling zullen de vaartui gen in Nederland moeten worden ge bouwd. Van de loggervloot, welke bestaat uit 230 vaartuigen, zullen in de loop van de eerstvolgende 10 jaren ten hoogste 40 een heden door moderne, grotere schepen kun nen worden vervangen. In de sector van de grote trawlervloot kan worden volstaan met een vloot van 19 moderne vaartuigen voor de Noordzee, ongerekend de schepen, die eventueel aan de Verre Visserij deelnemen. Ongeveer 9 van de bestaande schepen zijn goed ge outilleerd; de andere 16 zullen toch uit de vaart worden genomen, omdat zij onren dabel zijn. Binnen het kader van het 10- jaren-plan kunnen derhalve 10 schepen worden gebouwd, waarvan 5 met en 5 zonder vervanging. De vrees, dat de kottervloot (met inbe grip van de overige motorvaartuigen), die uit ongeveer 450 schepen bestaat zich- met tertijd zal „overbouwen" is reëel. Het zou evenwel onbillijk zijn, indien voor deze vloot geen gelegenheid tot nieuwbouw van .te vervangen vaartuigen zou worden ge geven. Als dit blijft beperkt tot ten hoogste 20 kotters wordt aan redelijke ver langens met betrekking tot de groep van de kottervissers voldaan- Een uitzondering dient te worden ge maakt voor de vissers, die worden ge dwongen hun oude visserij op te geven en een nieuw arbeidsveld te zoeken, waar bij speciaal moet worden gedacht aan vis sers op het IJsselmeer. De ministers menen, dat aan een 40-tal van deze vissers gelegenheid moet worden geboden een nieuw bestaan op de Noordzee op te bou wen. Hiertoe moet een 40-tal IJsselmecr- vaartuigen worden vervangen door Noord- zcekotters, waarvan een 20 op korte ter- mjjn kunnen worden gebouwd. De garnalenvissers, o-a. in het Zuid- Westen van het land, alsmede de ansjo vis-vissers oefenen hun bedrijf veelal uil met ondoelmatige en verouderde scheep jes. Deze kleine bedrijven zullen voldoen de zijn geholpen, wanneer zij in staat wor den gesteld geschikte tweedehands vaar tuigen over te nemen. Het betreft hier een vervanging van ongeveer 100 scheepjes. Voor het aanschaffen van nieuwe sche pen zal als regel de reder of schipper- eigenaar over tenminste 25 pet eigen mid delen moeten beschikken, terwij) hij bovendien 25 pet van de bouwsom ais hypothecair crediet (eerste hypotheek) van particuliere banken zal moeten aantrek ken. De overblijvende credietbehoefte zal worden gedekt door een lening van de Herstelbank. Het vlootplan zal maximaal kunnen leiden tot ccn investering van 43,9 mil lioen, t.w. 12,5 millioen voor 10 trawlers, 20 millioen voor 40 loggers, 4 millioen voor 20 kotters, 5,4 millioen voor 40 kleine kotters en 2 millioen voor 100 tweedehands vaartuigen. Deze 43,9 mil lioen zullen voor 9,6 millioen uit eigen middelen, voor 11 millioen uit hypothe- caire crcdieten van particuliere banken en voor 23,3 millioen aan leningen van de Herstelbank bestaan. Van deze laatsto zijn 5,8 millioen voor eigen risico van de herstelbank, terwijl voor 17,5 mil lioen de overheid garant zal zjjn. Wil de visconservenindustrie haar positie op de exportmarkt behouden, dan zal zjj moeten kunnen concurreren met prjjs en kwaliteit. De regering acht dan ook voor deze tak van industrie een credictverrui- ming gewenst. Gedacht wordt aan het ver strekken van Herstclbankcrcdieten, welke tot een bedrag van ten hoogste 2,5 mil lioen door de overheid zullen worden ge garandeerd. Verdere tegemoetkoming in de crediet behoefte van het distributie-apparaat, waarvoor reeds „moody funds"-gelden beschikbaar zijn gesteld, kan eventueel naderhand worden overwogen. Ditzelfde geldt voor de Verre Visserij, waarvan de overheid, zoals bekend, voor een proef periode van twee jaren het risico voor de ondernemers beperkt door het geven van een prijsgarantie voor enkele vissoorten en door in een deel van de exploitatie kosten tegemoet te komen. waterstofbomontploffingen in de Stille Oceaan. De universiteit van Tokio, die thans een onderzoek naar de herkomst der radio actieve as instelt, zal het resul taat harer bevindingen binnen enkele dagen bekend maken. „Ik zie. geen noodzaak Amerika te vragen de proeven met atoomwapens te staken", aldus heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken verklaard. „De regering is van oordeel, dat de last. die de visserij ondervindt, en de invloed van straling op het water en de vis niet zodanig zijn. dat zij een dergelijk ver zoek rechtvaardigen". De minister beloofde evenwel, dat hij om de steun van het Vaticaan en andere instanties zou verzoeken bij een actie om tot internationale con trole op de atoomenergie te komen. Ook zal Japan de Ver. Staten om een „verontschuldiging en schadevergoeding" vragen voor de schade aan het vissers vaartuig „Foekoerjoe Maroe" en de ver wonding van de bemanning van het schip als gevolg van de ontploffing van 1 Maart. zijn geweest, dan wel dat het optreden der regering op een complete mislukking is uitgelopen. Het is toch wel een bittere realiteit, dat in dit gebied, waar de pre sident een persoonlijke oproep tot de bende richtte en waarvoor de regering speciale fondsen beschikbaar heeft ge steld om de leden der onruststokende benden weer in de maatschappij terug te brengen, de onrust nog steeds toe neemt en zich uitbreidt." „Sumber noemt het de plicht van de regering, overste Warouw (de commandant van Oost- Indonesië) verantwoordelijk te stellen voor de gebeurtenissen. Zijn beleid is op niets uitgelopen, aldus het blad, dat fen- slotte radicale maatregelen om de ge dwongen Islamisering tegen te gaan, zeer urgent noemt. Her ledental van de Katholieke Arbei dersbeweging bedroeg op 1 Januari 1954 353.648. In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar werd een netto-ledenwinst geboekt van 7.300 leden. Op een enkele uitzondering na hebben alle aangeslo ten bonden hun aandeel in deze voor uitgang gehad. De grootste vooruitgang boekten de Ka tholieke Mijnwerkersbond, de Bouwvak arbeidersbond, de Bond van Werkne mers (neemster) in Industriële Bedrijven, de Bond van Kleding- en Textielarbei ders, de Metaalbewerkersbond en de Landarbeidersbond, terwijl percentsge wijze de Katholieke Mijnwerkersbond en de Katholieke Bond van Technici de grootste vooruitgang boekten. Vergeleken bij de cijfers van 1 Ja nuari 1953 heeft de K.A.B. in het af gelopen jaar een netto-ledenwinst geboekt van 12.567 leden. Marie Besnard, die verdacht wordt van vergiftiging van zes familieleden, is Don derdag onder borgsom vrijgelaten. Het gerechtshof te Bordeaux, dat twee-en- een-halve week geleden onder grote pu blieke belangstelling begon met de be handeling van haar proces, besloot een commissie van drie leden van de Franse academie van wetenschappen in te stel len voor het onderzoek naar het vele. el kaar tegensprekende bewijsmateriaal dat door deskundigen is ingediend. Zoals men weet, heeft Marie Besnard, een 57-jarige weduwe, reeds bijna vijf jaar in gevangenschap doorgebracht. Bij het nu verdaagde proces stond zij voor de tweede maal terecht, beschuldigd van vergiftiging van een aantal familieleden onder wie haar echtgenoot en ouders Er heerste nogal wat opschudding in Amersfoort toen gisteren b)eek, dat in de nacht van 1 April de Amersfoortse kei was weggeha.ald. De spoien agr vrachtwagenwielen duidden er op, dat bij de „ontvreemding groot matei p-pbri ïikf Reeds verscheidene malen is in Amersfoort door militairen een aanslag op de kei gepleegd. Men heeft zelfs eens gepoogd de 11.000 kilo zware steenklomp m dynamiet te vernietigen. Het „Kei-comité", dat de Keifeesten, die in de zomer van dit jaar zullen worden gevierd, voorbereidt, was dit gesol met Amersfoorts monument No. Len een doorn in het oog. Daarom heeft het 's nachts omstreeks 12 uur, bevreesd voor eventuele April grappen, de kei naar een veilige plaats laten overbrengen. Met een lier en domme krachten is het stenen gevaarte op een sleperswagen geladen De huidige verblijfplaats van de kei is aan buitenstaanders onbekend. Bij de verplaatsing had het comité de medewerking van de Plaatselijke politie. Toegezegd is dat de kei in Juli naar de oude plaats in het Plantsoen Zuid zal worden gebracht. De zwerfsteen zal dan op een vaste voet worden geplaatst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1