Perspectieven voor tuinbouw niet in elk opzicht gunstig De Vietminh-troepen zijn Cambodja binnengerukt Voor r Pessi imisme ook weer voorbarig KATHOLIEK ZIEKENHUIS VOOR RHEUMAPATIENTEN Herwonnen Levenskracht schonk een ton Hitiers parade-auto dook een tijdje onder Hitler weer in het nieuws. Z n auto is onbeheerd gevonden Franse «resident naar Nederland onze priesterstudenten Winderig maar zacht weer Zaterdag 3 April 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Binnen drie jaar speciaal ziekenhuis in Nijmegen Politie maakte tocht met Betty Melhado Aan de rand van Amsterdam teruggevonden Leg de thermometer aan Mieke Strijd 0111 Dien Bien Phoe nadert hoogtepunt Halt aan rode vloed Havenstaking in New-York afgelast Geen April-inop Generaal Vandenberg overleden Japanse socialisten tegen atoomwapens WEERBERICHT Stil te öuke t n JHoSrmt5tl)il5cnjrn JO.lWtts Êssctymwtg 3? fel; 22320 ^otteröam W Wordt in Nijmegen gesticht Analyst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weervervvachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegent}, zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zondag 4 April: Zon op 6.10, onder 19 17; Maan op 6.01, onder 21.22. Maandag 5 April: Zon op 6.08, onder 19.19; Maan op 6.26, onder 22.52. Exportkansen en overproductie (Van een medewerker) Het is algemeen bekend, dat de rentabiliteit van de Nederlandse landbouw in hoge mate afhankelijk is van de exportmogelijkheden. Ook voor de tuinbouw is de export, van grote betekenis. Dit moge blijken uit enkele productie- en exportcijfers van 1953. De totale veilingaanvoer van groenten en fruit bedroeg in 1953 823.000 vesp. 557.000 ton. Hiervan werden 341.000 ton verse groenten (met een waarde van 155 mïllioen) en 163.000 ton vers fruit (waarde 70 millioen) geëxporteerd. Naast groenten en fruit is ook onze bloembollenteelt sterk op de buitenlandse markt georiënteerd. Hiervan bedroeg de uitvoer in 1953 5Jj.000 ton (waarde J Hl millioen), zijnde ruwweg 90 pet van de totale productie. He groenten- en fruitproductie was in 1953 kleiner dan in 1952, hetgeen o.a. een gevolg was van de grote overstromingsramp in Februari en het. optreden van nachtvorst in het begin van Mei. Dit leidde in 1953 tot iets geringere inkomsten voor de tuinders dan het jaar tevoren. De productie onder glas was m net a ge meen winstgevender dan de vollegrondsproductie, daar deze laatste in sie ree mate te lijden had van de concurrentie van de eigen productie van on.-e naamste importlanden (West-Duitsland, Engeland en België). voerd, is men er op de Nederlandse In vergelijking met andere agrari sche sectoren bestaat er in de tuin bouw vrijwel geen overheidsbemoeie nis ten aanzien van de prijsvorming en de export. De regeling van de markt is in deze sector geheel aan het parti culier initiatief overgelaten. Nu wordt b.v. bij groenten en fruit de grootte van het aanbod gekenmerkt door de afhankelijkheid van het weer, de grootte van de vraag door de afhan kelijkheid van de buitenlandse markt. De instabiliteit van het prijsverloop, die hieruit volgt, heeft in 1948 het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen aanleiding gegeven tot het in stellen van z.g. productenfondsen. Doel Van deze productenfondsen is het te- gegaan van marktbederf in tijden van niassale aanvoer. Dit wordt bereikt door het stellen van minimumophoudprijzen, waarbe- neden het product op de veiling niet Wordt verhandeld. De ophoudprijzen liggen beneden de kostprijs, ten einde de spreiding van het aanbod zoveel hogelijk te bevorderen. Producten, welke tegen de minimumprijzen niet worden verkocht, worden uit de markt genomen. Deze producten worden in de regel voor veevoer bestemd of ver duurzaamd. De telers ontvangen voor de producten, die de ophoudprijs niet hereiken, een vergoedingsprijs, welke weer beneden de ophoudprijs ligt. De middelen benodigd voor het uitkeren van de vergoedingsprijzen worden ver kregen uit heffingen per, kg. product r per stuk gedurende de periode, dat veilingprijs hoger is dan de mini mumprijs. De methode van fondsvorming heeft I het gevaar van scherpe prijsdaling bij tijdelijke overvoering van de markt tot dusverre op doeltreffende wijze weten te bezweren. Sinds 1948 zijn er voor een groot aantal groente- en fruitpro- docten fondsen ingesteld. De minimumprijsregelingen en de ondsvonmng zijn niet bedoeld als red- iddel tegen de gevolgen van een to- 5, °verproductie van één of meer torn n en kunnen in z0'n geval om cnmsche redenen geen uitkomst bie- r"> aangezien er dan tegenover de uitbetaling der vergoedingsprijzen stem onvoldoende heffingen be- Moeilljkheden bij de export De kwestie overproductie hangt uiteraard nauw samen met de bestaan de exportmogelijkheden. De voornaam ste invoerlanden van onze groente- en fruitproducten zijn achtereenvolgens West-Duitsland, Engeland, België en Zweden. Al deze landen kennen ten aanzien van de invoer regelingen, die bedoeld zijn om de eigen telers te be schermen. De uitvoer van groenten en fruit naar West-Duitsland, verreweg onze grootste afnemer, is onderworpen aan een stelsel van minimumexportprijzen. Er is een paritaire DuitsNederlandse commissie ingesteld, waarin vertegen woordigers van de telers, de handel en de overheid zitting hebben. Deze stelt per kwartaal de minimumexportprij- ben ^fS+' Ten einde zekerheid te heb- min'teLer geen Pr0(lucten beneden de minimumexportprijs worden uitge- veilingen toe overgegaan tot het en bloc brengen van bepaalde soorten en kwaliteiten. De exporteur krijgt alleen een uitvoermachtiging, wanneer hij tegen of boven de minimumexport prijs uit het bloc koopt. De telers, die het bloc hebben gevormd, krijgen ieder voor zijn hoeveelheid de gemiddelde prijs van het bloc. Behalve op deze wijze belemmert West-Duits land onze groenten- of fruitexport ook met invoerrechten. Ofschoon voor som mige producten nog vrij hoog, zijn de ze toch niet prohibitief, gelijk b.v. het Duitse invoerrecht op boter. De uitvoer naar Engeland werd tot dusverre beperkt door quantitatieve maatregelen zoals contingentering en verboden invoerperioden. In het na jaar van 1953 heeft Groot-Brittannië echter op de achtste zitting van de General Agreement on Tariffs and Trade (G.A.T.T.) onder bepaalde voor waarden toestemming gekregen bij af schaffing van de quantitatieve maatre gelen de bestaande invoerrechten te verhogen. Hiervan heeft het inmiddels voor een groot aantal producten ge bruik gemaakt. Het hangt nu geheel af van het prijsverschil tussen de produc ten in Engeland en Nederland, in hoe verre de nieuwe invoertarieven een ernstiger belemmering voor onze uit voer gaan vormen dan het tot dusver beslaande contingenteringssysteem. De invoer in België is onderworpen aan de bepalingen van het Protocol van Luxemburg, het z.g. landbouwprotocol, dat in het najaar van 1950 tot stand is gekomen in het raam van de onder handelingen over de Benelux. Van Bel gische zijde wordt, wanneer dit wen selijk wordt geacht, evenals wij bij West-Duitsland zagen voor de uit Ne derland in te voeren producten een minimumprijs vastgesteld ter bescher ming van de Belgische tuinders. Dit geschiedt voor een groot aantal pro ducten. Indien de gemiddelde prijs van enkele hiertoe uitgekozen Nederlandse veilingen (gewogen gemiddelde) ver meerderd met de kosten van verpak king en de transportkosten tot aan de grens lager is dan de Belgische mini mumprijs, legt Nederland bij uitvoer een heffing op ten bedrage van het verschil. De revenuen hiervan vloeien op fifty-fifty basis in Belgische en in Nederlandse kas. Het Nederlandse deel werd in het verleden wel in het L.E.F. gestort; tegenwoordig blijft het ter be schikking van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, waardoor 'n waar borg is geschapen, dat het uiteindelijk slechts ten goede van deze sector kan komen. Indien nodig werken de bepalingen van het landbouwprotocol ook be schermend voor de Nederlandse tuin ders. Indien nl. de prijzen van bepaalde Belgische importproducten te laag zijn in vergelijking tot een door Nederland vastgestelde minimumprijs, kan bij in voer door Nederland een heffing wor den ingesteld. Het betreft hier in de prijetijk speciaal de invoer van kersen, witlof en bloemkool uit België. De in komsten van deze heffing worden ook in gelijke delen over beide landen ver deeld; het Nederlandse deel komt ter beschikking van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Het voorgaande samenvattende lij ken de vooruitzichten voor onze tuin bouw niet in alle opzichten gunstig. West-Duitsland neemt meer dan de helft van onze groenten- en fruit export voor zijn rekening. Deze sterke oriëntering op één land bergt gevaren in zich, te meer daar in de achter ons liggende decennia wel is gebleken, dat ■tmm- de Westduitse markt niet altijd even betrouwbaar is. De koersverandering in de Britse handelspolitiek mag hoogstens met een gematigd optimisme worden begroet. Voor enkele producten schijnt het nieuive invoertarief een iets minder ernstige belemmering dan de contin gentering. Bepaalde uitlatingen uit Engelse bron versterken ons in deze opvatting. Van België kwamen de laatste jaren herhaaldelijk klachten, dat de Neder landse producten ondanks de hier boven weergegeven en waterdicht schijnende regeling op de Belgische markt beneden de gestelde minimum prijs werden aangeboden. Het gevolg hiervan was dan meestal, dat België de invoer uit Nederland stopzette, het geen natuurlijk een ernstige strop voor onze groenten- en fruitcentra beteken de. Het is te hopen, dat de betrokken regeringen spoedig een afdoende op lossing voor deze moeilijkheden zullen weten te vinden. De uitvoer naar Zweden vertoont 'n verblijdende ontwikkeling. Dit neemt niet weg, dat Zweden in de zomer in voerrechten heft, die vooral onze volle- grondsproducten treffen. Gezien zijn inwonertal zal Zweden ook nooit een bijzonder grote afnemer van onze tuin bouwproducten kunnen worden. Het is moeilijk onder de gegeven omstandigheden een definitieve uit spraak t.a.v. onze toekomstige groen ten- en fruitexport te doen. De min der gunstige kant en niet over het hoofd ziende menen wij echter, dat pessimisme op dit ogenblik voorbarig is. Er zijn geen aperte redenen aanwe zig, die op korte termijn op ver minderde afzetmogelijkheden wijzen. Voegt men hieraan toe, dat b.v. de vooruitzichten voor de bloembollen export zeer rooskleurig zijn, dan staat het vast, dat de Nederlandse tuinbouw nog jarenlang een belangrijke devie- zenbron voor ons land zal blijven met alle winstgevende consequenties voor de handel en de producenten. JL Zoals wij hebben gemeld, zullen de president der Franse republiek en mevr. Coty in de komende zomer een officieel bezoek brengen aan ons land. Van hef ministerie van Buitenlandse Zaken verne men wij thans, dat bet bezoek zal plaats vinden van 21 tot 24 Juli. Vrijdagmiddag is de lustrumtentoon stelling „Keukenhof" in Disse officieel geopend door minister Beyen. Geheel rechts mevr. Beyen, tiveede van links de minister en geheel linns de heer Van Waveren van de Keukenhof. De voorzitter van de stichting Lande lijk Katholiek Rheumacentrum, de heer F. H. Terwindt, heeft gisteren verschei dene mededelingen gedaan omtrent de plannen van dit centr.m. Het bestuur der stichting wordt gevormd door ver tegenwoordigers van de Kath. werkge versvereniging de K.A.B., de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, het Wit-Gele Kruis, het R.K. Limburgse Groene Kruis en het bestuur der St Maartenskliniek uit Nij megen. Er zal waarschijnlijk in <lc loop van het volgend jaar rep speciaal zieken huis voor 175 patiënten worden gesticht. Hef begin-kapitaal is reeds bij eengebracht door cc genoemde organi saties. Het totaal benodigde kapitaal van ruim 4.000.000 zal verder niet hun hulp moeten bijeen komen Garanties voor dit bedrag zijn ook reeds van andere zijden toegezegd. „Herwonnen Levenskracht" schonk ongeveer 100.000. Het is de stichting reeds gelukt een Op het spoorwegstationnetje te Wood- oriage Suffolk) moet men zich wel zeer behelpen: de rails vertonen n.l. een af wijking, waardoor liet gevaarlijk is, er met een zware locomotief overheen te rijden. Men heeft er echter iets op be dacht, want de goederenwagens, die langs dit spoor moesten passeren, kon den toch niet eeuwig in Woodbridge blijven staan De twee sterkste boe renpaarden voerden erbij ingeschakeld, en nu rangeert men met een ernstig gezicht alsof er niets opmerkelijk aan 'is de wagons één voor één, met twee levende p.lc.! „Tinker" (voor) en „Charlie" aan do arbeid; zij zorgen er- vooTdat ev geen ttdiisluiting wordt gemist (Van onze correspondent) Het is thans gebleken, dat de arrestatie van mevrouw D. Van Moorst te Haarlem is gebeurd op aanwijzingen van Bettie Melhado. De politie heeft met Bettie Mel hado een tocht gemaakt langs de adressen, die het meisje zich nog wist te herinneren van zes jaar geleden. Het is gebleken, dat het meisje zich de juiste toedracht bjj deze ontsnapping niet precies meer weet te herinneren en in het aanwijzen van de woningen, waar zij zon hebben vertoefd, vergissingen heeft gemaakt. Meer arres taties naar aanleiding van de door het meisje aangewezen adressen worden niet verwacht. Bettie Melhado verblijft in een tehuis te Amsterdam. terrein te vinden vlak hij de gebouwen der medische faculteit der R.K. univer siteit. Hierdoor wordt practische samenwer king met de medische faculteit nog beter mogelijk gemaakt. De stichting blijft evenwel onafhankelijk. Op korte termijn is de benoeming van een architect te verwachten. In afwachting van de bouw van het nieuwe instituut zal de rheuma-afdeling van de St Maartenskliniek blijven door werken In het nieuwe instiuut zal tege lijk ruimte worden geschapen voor syste matisch wetenschappelijk onderzoek, ter wijl er tevens de gelegenheid tot het geven van onderwijs zal worden ge creëerd. Hitlers grote, met 18 m.m. platen ge pantserde parade-auto, een in 1942 ge bouwde Mercedes-Benz met de fantasti sche motorsterkte van 400 pk (250 km per uur, gebruik een op drie) is Donder dagavond onderweg van Utrecht naar Amsterdam zoekgeraakt en eerst gister middag „teruggevonden"op de Sta- dionweg ter hoogte van de Amstelveense- weg te Amsterdam. De wagen, die in 1945 in Obersalzburg door de geallieerden werd buitgemaakt, vertrok Donderdag op een grote truck uit België naar Utrecht. De Franse gene raal Leclair stelde namelijk destijds het gevaarte, dat o.a. ook voorzien is van 40 m.m. dikke kogelvrije ruiten van pant serglas, uit zijn oorlogsbuit ter beschik king van de Franse oud-strijdersorgani satie. Namens deze organisatie was het bestuurslid met de auto op tournée ge gaan, om dit „paradepaard" in grote ste- P EEN eenvoudig kartonnen schild is een plastic-thermome- meter aangebracht. De graden zijn verdeeld in maanden, hoe meer kwartjes dubbeltjes of centen u erin stopt, hoe hoger de tempera tuur stijgtGeen verontrustend bewijs dan, o, nee. de dokter kunt u rustig thuis laten, maar de priester studenten, ja, die zullen de koorts dankbaar gadeslaan, want voor hen geldt immers deze jarenlange actie... U heeft er nog nooit van gehoord? •r°e nou, als ik zeg: „Het Kannunik rj v: Schaikfonds", dan reageert ■vr^amiddellijk met de woorden; van ^ur"ik ken ik dat fonds, dat is U ^5*5 K.A.B." Maar waarom hééft niet thermometer nog steeds dat vnn-V- Wand hangen? Weet U, vinden n kinderen het een feest van hun J?i daarin wekelijks wat is er iuict te z'en vallen, dat het geld -attractie van, je ziet voor de nffbte opstapelen en lang <h" meer bij - 0 tot Maart) werkelijk niets dle°arm™nthr' dat sommige mensen nlaatsie cr rm°meter zo'n duister Lrri r; gAVGn- Dan wordt de stak- voor de man, die zich over het ledi gen ontfermt, een. twee of zelfs wel driemaal terugkomen a. ja, ik wéét het, U heeft al zo- mi v?ren'gingen, die U of weke- maandelijks steunt, ik on- maarYP u dat bii ondervinding, ,1 hent als goede Katholiek lens ,l!f-°°ktrots op al de jon- j jaarlijks het veilige, ver trouwde huis uittrekken om op stu die te gaan? Wie weet, of een van Uw eigen kinderen straks niet tot die grote stap komt U begrijpt volkomen, dat hieraan grote offers verbonden zijn en U heeft tóch nog niet die simpele ther mometer een ereplaatsje in Uw huis gegeven? O, U wilt het adres graag weten' Dat is nog steeds: Oudenoord 12, Utrecht. En als U dan gelijk wat extra's te missen heeft, je kunt het niet weten in deze vastentijd, dan is het gironummer t.n.v. K.A.B. 396740. Hè, U doet er zo'n buitengewoon goed werk mee, denkt U daar nog eens extra over na. U schroeft Uw vulpen al los....! Duizendmaal dank van al die jongens voor dat gironummer: 3.9.8.7.4.Ó De I'ranse legerleiding heeft meegedeeld, dat Vietminh-troepen van meer dan duizend man sterk, de Indochinese staat Cambodja van uil Zuid-Laos zijn binnengevallen. De strijdkrachten van de Franse Unie keren zich tegen de aanvallers. De vijftig kilometer van de grens gelegen stad Voeunsai is echter reeds iri handen der opstandelingen gevallen. Dit is de eerste maal, dat geregelde Vietminh-troepen Cambodja zijn binnen gevallen. Franse en Cambodjaanse troepen zijn Vrijdagavond in ijltempo aangevoerd om een tegenoffensief in te zetten. Het door de communisten binnengetrok ken Cambodjaanse gebied is woeste, met wouden overdekte grond, spaarzaam be woond door leden van de stammen der Moi's. Door dit gebied leiden slechts enkele wegen, die in de regentijd onbegaanbaar zijn. Het is niet mogelijk doortrekkende troepen plaatselijk te bevoorraden. „Ernstige, doch niet wanhopige toestand" De strijd om de Franse vesting Dien Bien Phoe in Noord-Indo-China heeft Vrijdag avond een hoogtepunt bereikt. De Frans- Vietnamcse verdedigers betwisten elke duimbreed gronds aan de fanatieke, in golven aanstormende stoottroepen der Victminh. „Zelfmoord-eenheden" der rebellen klommen over de lijken van hon derden gesneuvelde kameraden, om met springstoffen een weg te banen door de prikkeldraadversperringen rondom de ves- t?" ^cb'er hen kwamen de stoottroepen De opperbevelhebber der communisti sche Vietminh heeft thans zijn gehele rondom Dien Bien Phoe samengetrokken troepenmacht, ter sterkte van dertigdui zend man, in de strijd geworpen in wal beschouwd wordt als een „prestigeslag" om de Franse vesting. In officiële kringen te Parijs wordt verklaard, dat de 12.000 verdedigers zich in een „ernstige, doch niet wanhopige toestand" bevinden. Franse vliegtuigen voeren, ondanks hel hevige vuren van de luchtdoelartillerie der Vietmin, door de lucht voorraden aan. Alle andere beschikbare vliegtuigen worden gebruikt voor het bombarderen der Viet- minh-steilingen ten Noordoosten van Dien Bien Phoe. Franse valschermtroepen heb ben reeds gepoogd deze stellingen te be stormen, doch zij moesten tengevolge van het hevige vuur der Vietminh-arlillerie terugtrekken. Waarnemers te Hanoi zijn van mening dat de uitslag van de strijd om Dien Bien Phoe de tot nu toe hevigste slag van de zeven jaar oude Indochinese oorlog afhankelijk is van de vraag of de weers omstandigheden hel mogelijk zullen maken de onder zware druk staande verdedigers door de lucht te blijven bevoorraden. De gevechten rondom Dien Bien Phoe zijn bijzonder bloedig. Sommige waar nemers schatten de verliezen, die de Viet minh hier tot nu toe geleden heeft, op bijna twintigduizend man; dat ts de helft van het aantal troepen, waarover zij bij het begin van de slag beschikten. Intussen hebben zij grote versterkingen gekregen. Vietnam zet zich schrap Ook de verliezen aan de zijde van de Franse Unie zijn vrij groot. Politieke en godsdienstige leiders van de Indochinese staat Vietnam hebben Vrijdag 1" Saigon gezworen zich „nimmer aan het communisme te zullen overgeven of enig compromis te steunen, dat afbreuk zou kunnen doen aan de nationale onafhanke lijkheid of vrijheid". De Vietnamese regering, die gekant is tegen een vrede door onderhandelingen met de Vietminh-Ieider Ho Tsji Minh heeft deze week een „oorlogskabinet" in gesteld, dat tot taak zal krijgen „elke groep, die de gedachte koestert op dit ogenblik een overeenkomst met de Viet minh aan te gaan, te vernietigen". Ondanks alle communistische ac tiviteit, die een grote bedreiging voor Italië en West Europa vormt, is het toch mogelijk geweest, dat in Noord Italië althans aan de poli tieke opmars van het Moskovitische communisme een halt is toegeroe pen. Te Castellamare della Stabia bij Napels heeft dezer dagen een rechtse coalitie de communistische candidaten weten te verslaan. Dit is ook in een andere stad bij Na pels gebeurd. Het is de eerste maal in jaren van communistische voor uitgang, dat de anti-communistische krachten een éclatante overwinning behaalden. Deze tussentijdse, op zich zelf intussen niet zo belang rijke verkiezingen zullen ongetwij feld in heel Italië weerslag vinden. Zie ook op pagina 3 het artikel van Observator. den van de West-Europese landen ter be zichtiging van het publiek te stellen. Na Parijs en Brussel, waar grote belangstel ling voor de in 1942 gebouwde Mercedes bleek te bestaan, zouden Utrecht en Am sterdam aan de beurt komen en vervol gens de hoofdsteden van de Scandina vische landen. De baten van de tournée in o n s land worden ter beschikking gesteld van de Nederland-Indonesische bond van gerepatrieerden en ex-geïnter- neerden (Nibeg). Chauffeur gaf het op Het lag in de bedoeling de wagen op de Jaarbeurs te exposeren, doch dit bleek niet mogelijk door de ontoereikende ex positieruimte. Daarom zou de heer Diom- gare met de Franse chauffeur van de truck naar Amsterdam doorgaan, edoch. zij raakten elkaar in Utrecht kwijt. De chauffeur belandde via Schiphol in Am sterdam en ging daar op zoek naar zijn opdrachtgever, die hij echter niet vinden kon. Moedeloos geworden na een moei lijke speurtocht met het gevaarte door de nauwe Amsterdamse straten zocht de chauffeur de stadsrand weer op en liet de wagen gisteravond op de Stadionweg achter. Eerst gistermiddag om 2 uur kreeg de A.N.W.B. van de Nibeg het be richt door, dat de wagen was gevonden. O De havenstaking in New York is afge last, nadat het opperste gerechtshof van de staat New York had beslist dat het onafhankelijke vakverbond van haven arbeiders „geen staking mag uitschrijven, aanmoedigen, of er aan deel nemen". De stakers is verzocht het werk vandaag. Zaterdag, te hervatten. De staking heeft 29 dagen geduurd. Er wordt welcens beweerd, dat de bo- venrMoerdijkse Nederlanders, dus de Hóllanders, geen zin voor humor lwbbcn Wij zouden deze stoute oewe- ring niet zonder meer durven onder schrijven, doch de Aprd-moppen hebben ons wel bevestigd, dat cr inderdaad mensen zijn, die een grapje niet naar waarde weten te waarderen. Dat is jammer, want humor -ouden wij het zout van het leven willen noe men waardoor dc flauwe smaak wat weggenomen wordt. Maar ook hier ver schillen de smakenwant sommigen vinden blijkbaar humor flauw! Enfin, laten wij ook dit verschijnsel maar van de humoristische kant probe- ren te bezien in zoverre liet grappig is, wr neer de mop het doet Maar dat iemand, wanneer hv er tn loopt, kwaad, wordt, vinden wij toch niet sportief. Tenslotte is het zijn eigen schuld; hij had beter moeten nadenken. Och, wij zouden een slachtoffervolstrekt met dom" willen noemen. Zelfs de beste, breister slaapt wel eens en ook Homerus laat wel eens een steek vallen ja, try zijn ook even in de war Maar laat men niet boos wordenomdat de mop van een ander succes had. Dat is met movvia meer. Het'blijkt alweer, dot het onmogelijk is om het alle mensen naar de zin te maken Onderschat men iemand, dan wordt zulks kwalijk genomen, doch wanneer men iemand overschat door de veronderstelling, dat iedereen het wel ..door" zal hebben) blijkt de ontstem ming niet minder te zijn. Dat is helaas geen Aprilmop! Generaal Hoyt Vandenberg, tot verleden jaar Juni stafchef van de Amerikaan-e luchtmacht, is Vrijdag in Washington overleden. Hij bereikte de leeftijd van 55 jaar Generaal Vandenberg is een afstamme ling van Nederlandse kolonisten. Hij was een dergenen, die de plannen opstelden voor de geallieerde landingen in Frankrijk in Juni 1944. Tevoren bad zijn twaalfde luchtmacht bescherming verleend aan de geallieerde landstrijdkrachten in Noord- Afrika. De generaal stond bekend om zijn moed Hij nam als medepiloot, kanonnier of waarnemer dikwijls deel aan bombarde menten. \j De links-socialistische partij in Japan heeft aan het secretariaat van de Verenig de Naties aan Z. H. de Paus aan presi dent Eisenhower, Malenkof, Churchill, Laniel en Tsjoe-en-Lai een telegram ge- 1 zonden, waarin zij zich uitspreekt voor buiten de wet stelling van alle atoom- wapens, alsook voor de beëindiging der atoomproeven en de vorming bepleit van een centrum ter verzameling van hulp bronnen en studiemateriaal op atoom gebied. Het K.N M.I. deelt mede: Nadat in het midden van de afgelopen week Nederland binnen het bereik was gelegen van onstabiele polaire Iuchtmas- sa's. waarin herhaaldelijk buien tot ont wikkeling kwamen, slaagde Vrijdagmorgen zachte lucht van subtropische oorsprong er in. tot in onze omgeving door te drin gen. Dit ging bijna overal gepaard met wat motregen. De vrij zware regenval, die Vrijdag avond in bet midden en Zuiden van het land voorkwam, hing samen met bet pas seren van een uit het Westen komend koufront. Afkoeling van betekenis bracht dit front niet, want de lucht er achter had eveneens een temperatuur van om streeks 10 graden. Wel was de vochtig heid van deze lucht iets kleiner, hetgeen hedenochtend enkele opklaringen tot ge volg had. Intussen bevond er zich vanmorgen op ongeveer 1000 K.M. ten Westen van Noord- lerland een zeer actieve depressie, die nogmaals grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige Oceaanlucht naar West- Europa stuurde. Deze lucht zal, nadat het binnendringen er van wederom regen in ons land heeft gebracht, ook Zondag nog aanwezig zijn: In verband hiermede is de kans op zwaar bewolkr maar zach' Zondagsweer groot, terwijl de Zuidwer tenwind krachtiger zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1