Nieuws uit STAD en OMTREK Leden van K.A.B.O. feestelijk een SPORTNIEUWS uit Schiedam Huldigingsavond van de Kon. Rotterdamsche Lloyd OUDE TIJD Waterpolotournooi in Delfts Sportfondsenbad Reclame 37 Jubilarissen Uit die goede niak om Eerste postduiventrein vertrokken Een gezellig ontbijt in „Arcade K. A. J. Nieuwe Haven draaide passiefilm Spirit-nieuws „Amstelflora" gesloten Paasvectentoonstelling Delft 1954 VLAARDINGEN De strijd om de Windmeyer-wisselbeker Maakt voor Uw zaak N. S.-PERSONEEL NAM AFSCHEID VAN STATIONS CHEF AFSCHEID SEINHUIS WACHTER BLOK SCHOORSTEENBRAND SCHOORSTEEN OMGEWAAID DIEFSTAL VAN JENEVER Zes vrouwen aangehouden BALDADIGE DELFTENAREN WERKGROEPBIJEENKOMST AFD. ZUID BURGERLIJKE STAND CHR. SCHOOL WORDT AANBESTEED UIT DE VROEDSCHAP NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT D.H.S. WON MET GROTE CIJFERS R. C. SCHIEDAM Felle strijd in regen en wind TIEN MEDAILLES IN ZILVER EN BRONS NIEUW JAPANS SCHIP IN DE HAVEN STUDIEDAGEN NED. ST. GREGORIUSVERENIGING Teneinde afwisseling te brengen in de reeks van traditionele zwem- evenementen, probeerde D.Z.V. het Zaterdagavond met een fiks op gezette waterpolo in Delfts Sportfondsenbad en het mag onmiddellijk worden geconstateerd: het experiment is in velerlei opzichten geslaagd! D.Z.V. tegen R. Z. en P. C. Dames D. Z. V. tegen Surae J unioren-ontmoeting Finale van de winnaars Eindstrijd der verliezers EERSTE VLUCHT MOEST UITGESTELD WORDEN donderdag IK ROTTERDAM MAANDAG 5 APRIL 1954 PAGINA 2 De ervaring schijnt geleerd te hebben, dat een ontbijt de meest practische en aanlokkelijke gelegenheid is om de leden bijeen te brengen en hel contact met hen te verstevigen, want in het winterseizoen zien we de ene vakhond na de andere geschaard rond de door concierge de Veth en zijn staf keurig-verzorgde ontbijttafels in Arcade. Zondagmorgen waren het de leden ruim 180 in getal van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, kortweg K.A.B.O. genoemd, die zich het uitgebreide ontbijt uitstekend lieten smaken, nadat zij eerst gezamenlijk ter kerke waren geweest in de kapel van Huize Liduina, waar de Mis werd opgeluisterd met zang van het Singeljongenskoor onder leiding van Broeder Borronfeus. De K.A.B.O.-mensen werden verwel komd door hun voorzitter, de heer A. W. van der Sluys, terwijl tijdens het ontbijt het woord werd gevoerd door de heer Matthieu Vaes, districtsbestuurder van de K.A.B.O. De heer Vaes belichtte een der proble men, welke voor de arbeiders in over heidsdienst momenteel hét meest urgent zijn, namelijk de status van het overheids personeel. Ér.valt momenteel een zekere stroming waar te nemen om de status van arbeiders in overheidsdienst gelijk te schakelen met die van het vrije bedrijf. Dit houdt voor het overheidspersoneel een groot gevaar in, daar dit personeel in één belangrijk opzicht nooit dezelfde plichten en rechten als de werknemers in dit ontbijt, ook de viering van het veer tig-jarig bestaan in Februari van het vol gende jaar bekostigd moet worden. Hij wekte daarom de aanwezigen op hun col lega's over te halen tot dit fonds toe te treden. Tevens memoreerde de heer v. d. Sluys de viering van het Feest van de Arbeid op 1 Mei met een Avondmis in de Havenkerk en de jaarvergadering op 28 April. Nadat Zondagmiddag een volle zaal kin deren de Passiefilm had gezien, welke de het vrije bedrijf zal krijgen, namelijk het Kajotters van de Nieuwe Haven in de stakingsrecht. In 1904 werd onder het ka- grote zaal van Arcade draaiden, was er binet-Kuyper de Anti-stakingswet voor gisteravond een vrij talrijk publiek van Overheidspersoneel in het leven geroe-volwassenen om dezelfde film te aan- pen, daar dit personeel het algemeen be- j schouwen. lang heeft te dienen en dit belang niet Kapelaan J. G. van Dijk, aalmoezenier toelaat, dat overheidsdiensten zouden Van de K.A.J., opende de avond met een gaan staken en daardoor het maatschap- korte toelichting op de film. Het is een pelijk leven zouden lamleggen, zoals dit verfilming van het Passiespel zoals de herhaaldelijk in andere landen gebeurt. spelers van de Westminster Passiespelen Hiermede is echter een machtig middel tot verweer uit handen van het over heidspersoneel genomen en hun sociale zekerheid is daardoor op een totaal ander niveau komen te liggen dan bij de werk nemers in het vrije bedrijf. dit plegen op te voeren. Hoewel er ongetwijfeld een zekere mate van stichting uitgaat van de film, kleven er verschillende filmische bezwaren aan. Zij is van een storende traagheid, welke soms doet denken aan de allereerste films, Dit probleem werd door de heer Vaes maar dan ;n omgekeerde verhouding. In aangesneden^ omdat een facet c^van zich eerste filmpjes ging alles onnatuurlijk vlug, terwijl in deze Passiefilm elke be weging verstijft tot een pijnlijk langzaam geschuifel. Bovendien is de camera bijna de gehele film door gevoerd in opwaartse richting, waardoor het optisch effect wordt bereikt, dat alle personen aandoen als een soort reuzen. Vooral de Christusfiguur scheen onnatuurlijk groot. Zoals gezegd, er ging ongetwijfeld een zekere devotie uit van de film, doch zij bewees ander maal hoe moeilijk het is het Lijdensver haal visueel te maken. al op minder prettige wijze gemanifes teerd heeft. Men wil de Kinderbijslag voor Overheidspersoneel terugbrengen tot kinderen van 16 jaar, terwijl tot nog toe de leeftijdsgrens voor kinderen waar voor men kinderbijslag kreeg bij 18 jaar lag. Deze maatregel moet dan als tegen hanger dienst doen voor de maatregel, welke studerende kinderen tot 27 jaar en gebrekkige kinderen tot 21 jaar kinder bijslag toekent. Dat het statusprobleem der werknemers in overheidsdienst een actuele en urgente aangelegenheid is, be wijst wel het feit, dat er een speciale staatscommissie in het leven is geroepen om dit probleem te bestuderen. De heer Vaes spoorde de aanwezigen aan tot ac tief medeleven met het werk van de bond en vooral tot het versterken van die bond, want het blijkt, dat de vakbond nodiger is dan ooit. Uiteraard waren het niet alleen ern stige problemen, waarmede de K.A.B.O.- leden werden beziggehouden tijdens dit feestelijk ontbijt. Twee leden van de to neelvereniging „Brederode", Wim Mid dendorp en Gerda Vierboom, brachten een programma van schetsen, declamatie en conference, waarmede zij een zeer ver diend succes behaalden. De stokoude de- Zaterdagmiddag heeft in een der wacht kamers van het station het dienstvrije spoorwegpersoneel afscheid genomen van de heer Wagenaar, die zijn functie van stationschef in Schiedam met ingang van vandaag heeft verwisseld voor die van adjunct-hoofdstationschef te Zwolle. De heer Brinkman, chef plaatskaarten- kantoor, voerde het woord en betoogde, dat men de chef nog graag in Schiedam gehouden had. Spr. hoopte, dat de heer Wagenaar het spoedig zou kunnen wennen in zijn nieuwe standplaats. Ook de heer Van Hooff, adjunct-commies, hield een kort en tevens geestig speechje. waarbij hij de scheidende chef namens het personeel een vulpen en een pakket rookartikelen aanbood en diens vrouw een fraaie bloe menmand. Namens het Schiedamse personeel van Van Gend Loos sprak de heer Smeenk. Hij bood eveneens een afscheidsgeschenk aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door vertegenwoordigers der drie Unie bonden van Spoorwegpersoneel. De heer Wagenaar is niet de enige, die het statiori gaat verlaten. Er werd tevens afscheid genomen van seinhuiswachter W. Blok, die na 39 dienstjaren de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt en de Spoorwegen gaat verlaten. Sinds mensen heugenis heeft de heer Blok het seinhuis en de spoorwegbomen aan de Overschiese- weg bediend, doch nu gaat hij van een welverdiende rust genieten. De heer Wagenaar noemde hem een typisch voorbeeld van een ouderwetse spoorwegman: de man, die niet altijd met het reglement in de hand loopt, doch werkt met gezond verstand en toewijding. Hij sprak de hoop uit, dat Blok nog vele jaren van zijn pensioen mag genieten, en overhandigde hem namens het personeel een afscheidsgeschenk. Namens de Katholieke Bond van Spoor wegpersoneel werd nog het woord gevoerd door de heer Lampe. In de woning van G. B. aan de Alber- dingk Thymstraat is tengevolge van over verhitting een schoorsteenbrand ontstaan, welke door de brandweer met een rager geblust werd. Van de chemische fabriek Geb. N. aan de Hoofdstraat is een schoorsteen omge waaid. Er vonden geen persoonlijke onge vallen plaats. Ondanks de slechte weersomstandighe den werd er toch nog een wedstrijd ge speeld en wel de belangrijke wedstrijd van Heren 2 tegen H.H.Y.C. 5 in Den Haag. Direct bij de aanvang van de wedstrijd nam Spirit al het initiatief en als het veld menu u- in de slagcirkel niet in zo'n slechte con- clamatie „Het Kerkhof" werd door Gerda i ditie verkeerd had, waren de aan Spirit ge- Vierboom op humoristische wijze nieuw boden kansen zeker niet onbenut gebleven, leven ingeblazen en de niet veel minder}Nu gingen de schoten naast en behoetde oude „Officierspet" deed het ook nog'de HHYC-keeper er niet aan te pas te ko- De politie heeft zes-vrouwen aangehou den, die zich schuldig hebben gemaakt aan het stelen van flessen jenever uit het bedrijf van de firma C. en De B. Het zijn de 15-jarige fabrieksarbeidster G. B. en de 18-jarige fabriekarbeidster C. K. De eerste heeft ongeveer 30 tot 40 flessen ge stolen, de tweede 20. Ze verkochten die weer aan andere arbeidsters in de fabriek, die zelf echter ook stalen. De 33-jarige werkster A. M. N.S. heeft zelf nog 50 flessen jenever gestolen, de 26-jarige fa brieksarbeidster J. v. d. S. 7, de 27-jarige fabrieksarbeidster J. A. de W. 14 flessen jenever. Ook de 31-jarige fabrieksarbeid ster A. M. A. M.S. is in verband met deze diefstallen aangehouden. Zondagavond laat zijn vier Delftse jon gelui op het emplacement van het station op het baanvak RotterdamVlaardingen met een lorrie gaan rijden. Ze blokkeer den aldus de spoorrails. Hun baldadigheid j werd bijtijds bemerkt. De lorrie kon wor- den omgekieperd, zodat kort daarna een trein behouden kon passeren. Tegen het viertal, dat tussen de 18 en 20 jaar oud is, werd door de politie te Schiedam proces verbaal opgemaakt. In verband met afwezigheid van de spre ker is de bijeenkomst, vastgesteld op a.s. Woensdag, uitgesteld. Ir W. H. van der Toren zou spreken over gezinspolitiek. GEBOREN: Frans, zn van L. van Marion en J. A. van Bodegraven; Martin J., zn van M. J. Weerdenburg en C. Zwarts. OVERLEDEN: H. B. Smit 57 j. (Van onze Amsterdamse redactie) Met enige plechtigheid is Zondagavond om elf uur de Internationale Bloemen tentoonstelling „Amstelflora", die in het RAI-gebouw te Amsterdam dagen achter een duizenden bezoekers heeft getrokken, gesloten. De voorzitter, de heer Kaufmann, ge waagde van een groot succes. In totaal hebben 251794 bezoekers, onder wie 17800 schoolkinderen, de expositie bezocht. Oo de openingsdag kwamen er 500 burge meesters. „De hadden gratis toegang, maar van hun bezoek hebben wij geen spijt ge had, want zij waren evenzovele reclame agenten", aldus _de heer Kaufmann. die allen, die aan hét welslagen van „Am stelflora" hadden meegewerkt, dankte. Een extra applaus kreeg de man van het waterorgel, het instrument, dat een van de grootste attracties van de tentoonstel ling is geweest. Vervolgens werden de prijzen uitge reikt. De Aalsmeerse Tuindersbond zaa haar inzendingen bekroond met de gouden medaille van H.M de Koningin en met een beker; de firma Van Staveren uit Aalsmeer kreeg de gouden medaille van Prins Bernhard, terwij] de wisselbeker van „Amstelflora" gewonnen werd door de Fleurop Inter-Flora Bloemenexpres. best. Bijzonder goed gespeeld werd de schets „Kinderaftrek", welke door Wim Middendorp reeds tientallen keren werd opgevoerd, doch welke steeds weer ge vraagd wordt. Voor de muzikale omlijsting zorgde de jeugdige pianist Ronald Rijkuiter op voortreffelijke wijze. De voorzitter van de K.A.B., de heer C. Meyer, bracht de vele instellingen van de K.A.B. zoals Herwonnen Levenskracht, „Concordia", Centrale Volksbank, Pries terstudiefonds, het zgn. Kanunnik van Schaickfonds, de Retraiteclub, enz. onder de aandacht van de aanwezigen. Hij wek te de K.A.B.O.-leden op tot medewerking in de vorm van lidmaatschap of donatie, spoorde hen tevens aan, zoveel mogelijk actief aan het werk van deze instellingen deel te nemen, omdat zij gesticht zijn tot welzijn van de katholieke arbeidersstand. Nadat men nog gezellig koffie gedron ken had, sloot voorzitter v. d. Sluys de bijeenkomst met een korte speech, waarin hij zijn spijt uitdrukte, dat niet alle leden van de K.A.B.O. aan dit ontbijt aanwezig konden zijn, doch alleen de leden van het zg.n „dubbeltjesfonds", waaruit behalve 2 u. 10 min. 20 sec.; 2. P. Maas (R.); 3. G. v. Gils (S.); 4. A. Berghaan (R.). B-klasse 52 km: 1. W. Bierhuizen (R.) 1 u. 29 m. 30 sec.; 2. J. Dorst (R-): 3. E W. Wittekoek (S.); 4. W. Tonder (R.); 5. J. Oogjens (R.). C-klasse 26 km: 1. B. Diepstraten (R.) 46 min. 55 sec.; 2. A. Severens (R.); 3. Elshof (R.); 4. Trotsenburg (R.); 5. v. Hehl (S.). men. Toch gaf Spirit de moed niet op en bleef in de aanval. Af en toe brak HHYC toch nog door en vooral door het goede spel van de beide buitens werd het Spirit- doel in gevaar gebracht. Door prima werk j bouw van de nieuwe acht-klassige Chr van de achterhoede werd het doel schoon h vi„prla,_ gehouden en de Spiritvoorhoede weer aan scn001 aan ae Ur öe Visserlaan. welke Op Dinsdag 20 April wordt in het ge bouw van Irene openbaar aanbesteed de De heer Jacob Tak, het verdienstelijk raadslid, waarvan we in onze vorige cor respondentie nog melding maakten, heeft tot leedwezen van zeer velen bedankt, uit hoofde hem verweten was, dat zijne denkbeelden aangaande het bestuur der gemeente verouderd waren! Die nieu were denkbeelden geven voornamelijk aanleiding onzes inziens, om geen belan gen maar personen voort te helpen. Wan neer de vergelijking niet te oneerbiedig was, zouden we, nu het tweede degelijke liberale raadslid thans bedankt, in de gedachten krijgen: „De slimste ratten verlaten het eerst het zinkend schip". Dit is ook van toepassing op vroegere ont houding der R.C. Niet een van de vroe gere R.C.-raadsleden, sieraden van onzen raad, stelde zich tot dusver disponibel. Moge dat spoedig anders worden, want de gemeente is geen corpus vile, waarop alerlei experimenten moeten kunnen be proefd worden. De groote klok luidde (zooals sommi gen vermeenden) op den avond, dat de heer Jacob Tak bedankte, het welbeken de refrein: „Keer terug, Wittington bom bam. Lord Majoor van Londen. Schiedam)". (Nwe Schiedamsche Courant, van 11 Februari 1891). 0400140 VOO0 SCM/C04M tN OMStPtHM 76ste Jaargang No. 22424 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 66152 Gironummer 599943 Abonnementsprijs f 6 25 per kwartaal f 2.15 per maand f 0.50 per week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte f i.lf per millimeter Hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte I o.ar per mllllmetei noogte bo de administratie ot Dij de erkende ad vertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kaïnpioenen (kleine advertentiem tot «i woorden 55 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie orders worden aTgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentiewezen. het werk gezet. Ongeveer tien minuten voor de rust brak de Spirit-rechtsbinnen door de HHYC-verdediging en kwam al leen voor de keeper. Deze gleed uit en werkte met de hand de bal uit het doel. De hiervoor toegekende strafbully werd niet onbenut gelaten, zodat Spirit met 10 de leiding nam. Na de rust bleef het spelbeeld hetzelfde en al stelde HHYC alles in het werk de achterstand in te lopen, het mocht niet ge lukken. Nog diverse kansen werden door de Spiritvoorhoede geschapen, doch niet benut. Pas enige minüten voor het eind signaal wist Fr. Hengst de keeper nog maals te passeren met een hoog en strak schot. Hiermee had Spirit deze wedstrijd gewonnen met 20 en zal komende Zon dag de wedstrijd tegen Ring Pass 3 in Delft de beslissing moeten brengen over het kampioenschap. Wint Spirit deze wedstrijd dan is het kampioen. Op een prima bespeelbaar terrein is D.H.S. er ook ditmaal in geslaagd een zijner concurrenten te kloppen. Met maar liefst 61 moest Hermandad de vlag strijken. De wedstrijd was nog maar net 5 min. aan de gang, toen Kuypers een hoge voorzet gaf, die door Jac. Kersse- meijer hard werd ingeschoten. Herman dad poogde enige tegenaanvallen op te zetten, maar de geel-zwarten trokken weer ten aanval en v. Bockkom nam een voorzet van links ineens op de schoen en het was 20. Uit een corner maakte de rechtsbinnen der Rotterdammers met een mooie kopbal 2—1, doch de D.H.S.-ers zagen het gevaar en het was De Kruyff, die met een ver schot het derde doelpunt liet aantekenen. Dit werd ook de rust stand. Na de thee is er eigenlijk nog maar van Schiedamse zijde- gespeeld en werd de score geleidelijk opgevoerd tot 61 door doelpunten van Kerssemeijer, Kuypers en v. Bockkom. Er deden zich nog wel meer kansen voor, maar de geel-zwarte voor hoede geloofde het verder wel. Door deze overwinning zijn de kansen voor een eventueel kampioenschap weer danig toe genomen. Zondag was R.C. Schiedam op bezoek bij R.V. Rotterdam te Rotterdam. Door het slechte weer was de opkomst van beide verenigingen niet erg groot, maar toch waren er 10 amateurs, 15 nieuwelin gen en 15 junioren zo moedig om te starten. Bij de amateurs, die 3 ronden van 26 km rijden moesten, vormde zich na de eerste ronde en kopgroep van 4 renners. Tijdens de 2e ronde moest Berghaan (R.) van fiets verwisselen en kreeg zodoende enige achterstand, die hij door taai vol houden bij de finish bijna had teniet ge daan. De overgebleven Rotterdammer P. Maas (uit Roosendaal) kreeg nu felle aan vallen te verduren van de Schiedammers Hoefnagel en v. Gils, maar kondeze steeds afslaan, zodat hier de sprint de beslissing bracht. Bij de nieuwelingen vormden zich even eens een kopgroepje van 5 man. Hier kreeg de Schiedammer Wittehoek als enig overgebleven tegenstander de aan vallen te verduren. Ondanks zijn moedig rijden kon hij niet verhinderen dat 2 Rot terdammers ontsnapten en met een kleine voorsprong finishten. I A-Klasse 78 km: 1 J. Hoefnagel (S.) daar voor rekening van de Vereniging ter bevordering van het Christelijk onderwijs zal verrijzen. Feestelijk hingen Zaterdagavond de rood-witte maatschappij vlaggen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd in de Rivierahal, waar het personeel zich in groten getale had verzameld om hulde te brengen aan niet minder dan 37 van hun collega's, die in de loop van 1954 hun 40- of 25-jarig dienstjubileum vierden. De feestavond, die hun bij deze ge legenheid werd aangeboden door de directie, werd geopend door de heer H. J. P. A. Geijsen uit Den Haag, chef van de afdeling Arbeidszaken, die de heer B. G. Kroon uitriep tot „jubilaris van het jaar". De heer Kroon, die 25 jaar als electricien in dienst van de Lloyd is, is bovendien secretaris van het kernbestuur der werkplaatsen, bestuurs lid van de Afdelingskas en van de Stich ting Studiefonds van de Koninklijke Rot terdamsche Lloyd alsmede lid van de redactiecommissie van het personeels orgaan „De Lloyd-Mail". De Harmoniekapel van de Lloyd onder leiding van haar dirigent, de heer D. B. Steinroth. opende vervolgens het muzi kale gedeelte van de avond met de pittig gespeelde Garde Mars van C. J. N. Cori en werken van Batiste en S. P. v. Leeu wen, waarna „The Chico's" met hun liedjes van het Wilde Westen een opge wekte inleiding vormden tot het reper toire van Tom Erich, die met de hem eigen „slagvaardigheid" op de vleugel de stemming er volledig wist in te bren gen. Het hoogtepunt van dit gedeelte van het programma vormde het optreden van Mieke Telkamp, aan de vleugel begeleid door Gerard van Krevelen. Mieke Tel kamp, wier zingen en wijze van voor dracht voortdurend vooruitgaan, voelde zich bij het Lloyd-personeel heel bij zonder thuis. Zaterdag j.l. is zij name lijk „voor de wet" getrouwd met een stuurman, die wat niemand, die Mieke Telkamp heeft leren kennen, zal ver wonderen haar blijvende gezelschap heeft verkozen boven de zee en een baantje aan de wal heeft gezocht. Nadat twee leden van het .Willem Ruys"-cabaret, de heren W. van Zutphen en B. Steegman, van wie eerstgenoemde tevens als conferencier optrad, op bij zonder verdienstelijke en grappige wijze voor de mimische illustratie bij enkele gramofoonplaten hadden gezorgd hun „Moulin Rouge"-persiflage was bijzon der raak getypeerd nam de heer Th. A. W. Ruys uit Wassenaar het woord om namens de directie de 37 jubilarissen toe te spreken en hun persoonlijk het hun toekomende geschenk te overhandigen. Door de heer A. Mol uit Den Haag. secretaris van de Commissie tot het ver lenen van koninklijke onderscheidingen, werd vervolgens namens de minister van verkeer en waterstaat aan negen jubilarissen, die veertig jaar in dienst by de Lloyd waren, mededeling gedaan, dat het H.M. de Koningin had behaagd, hen te onderscheiden met de medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, waarna hij de heren J. A. J. v. d. Avoort, C. F. Leeflang en W. Eckstein de bijbehorende versierselen in zilver en de heren A. van Keulen, A. C. Lührmann, J. Rens, E. Roobol, W. Weggeman, L. v. Zijl en J. Sterteveld, die verleden jaar Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd, de versierselen in brons op de borst speldde. Van de 27 zilveren jubilarissen, mevr. C. E. Meyer-Scholten en de heren P. F. Kamerbeek, T. P. Boers, J. F. van Hees, P. J. A. Odemaere, J. J. Wupkes C. D Degenaar, J. Ie Pair. B. G. Kroon, E. L. V. Laukens, J. R. Muller, B. van Mee- nen, J. G. de Koning, J. Burgerhout, P. A. Sonke. J. L. T. Jeysman, A. M. Manse, J. C. van Rossum, H. Lems, C. Heus, W. F. A. de Jong, L. Hoftijzer. A. J. van Breda. H. J. Groen, N. Haarlem, C. G. F. Hoek en P. v. EIsloo, waren er drie de heren L. Hoftijzer, C. G. F. Hoek,'ge zagvoerder van het s.s. „Utrecht" en P. van EIsloo, niet in de gelegenheid de avo^d bij te 'wonen, hoewel alles was gedaan om de jubilerende zeevarenden zoveel mogelijk Zaterdag thuis te heb ben. De aanwezigheid van de heer Hoft ijzer was tot het laatste moment on zeker geweest. Zijn schip, het m.s. „Wo- nogiri" werd Zaterdagavond om 8 uur nog in de Rotterdamse haven verwacht, maar dichte mist was oorzaak, dat het schip met verminderde snelheid moest varen, zodat het pas gisteren de thuis haven binnenliep. In hun plaats werd aan hun echtgenoten, een bloemenhulde gebracht. Namens de 40-jarige jubilarissen werd door de heer J. A. J. v. d. Avoort en namens de zilveren jubilarissen door de heer B. G. Kroon een dankwoord gespro ken. Door Radio Nederland Wereldomroep werden gedeelten van het programma, waaraan na de pauze dezelfde artisten medewerkten en dat werd besloten met een voortreffelijk door de Harmonieka pel van de Lloyd gespeelde Kleine Tap toe van Bisselink, op de geluidsband vastgelegd. Deze fragmenten zullen op vier verschillende uren en op diverse golflengten naar Oost en West worden uitgezonden, zodat ditmaal ook de vloot buitengaats dit hoogtepunt in het Lloyd- leven zal kunnen meemaken. Na afloop van de bijzonder geslaagde huldigingsavond bleven de talrijke be zoekers nog lang bijeen bij de rhythmi- sche muziek van Will de Regt's Allround Stars. Zaterdag is het Japanse schip m.s. „Ha- runasan Maru" in de Rotterdamse Merwe- haven aangekomen. Het is de nieuwste aanwinst van de „Mitsui Line", en onder houdt vanuit West-Europa, met nog vijf andere vrachtschepen, een tweemaande lijkse dienst met het Verre Oosten. De „Harunasan Maru", die op de Tamano- werf bij Tokio is gebouwd, is uitgerust met het grootste type dieselmotor, dat ooit in een vrachtschip werd gezet. Op zijn proefvaart behaalde het nieuwe vrachtschip een snelheid van ruim 21 mijl, terwijl de normale kruissnelheid 18,6 mijl bedraagt. Dit. 6889,69 b.r.t. metende schip moet dan ook in staat geacht worden de zogenaamde Blauwe Wimpel" voor vrachtboten te veroveren. De „Harunasan" die een bemanning heeft van 50 koppen, en onder commando staat van kapitein C. Shingo, is zeer modern ingericht en heeft naast de grote scheepsruimte voor vrachtgoederen ook nog twee hutten voor zes eerste-klas passagiers. Naar ons van de zijde van Pakhuismees- teren, de hoofdagent van deze maatschap pij voor Nederland, verzekerd werd, zijn de uit het buitenland opduikende geruch ten, als zou de „Mitsui Line", die zo als men weet buiten de Conference vaart van plan zijn met andere maatschap pijen een tweede Conference voor de vaart op het Verre Oosten te stichten, van alle grond ontbloot. De Ned. St Gregoriusvereniging houdt haar jaarlijkse studiedagen ditmaal van Woensdag 21 April t.m. Vrijdag 23 April in de aula van het klooster der Paters Augustijnen te Culemborg. Het onderwerp van deze traditionele studiedagen luidt ditmaal: „Wat wordt er in de geest van het Motu Proprio de vol gende halve eeuw van ons gevraagd". Donderdag, 8 April a.s. is het op da Beestenmarkt te Delft een gezellige, feestelijke drukte, want dan wordt de jaarlijkse Paasveetentoonstelling gehou den. Hoewel de inschrijvingen van rund vee iets lager zijn dan vorig jaar (toen was er in Rotterdam geen Paasveeten- toonstelling) is het aantal inschrijvingen redelyk te noemen Ingeschreven werden 60 stuks vette runderen; 5 stuks vette kalveren; 3 schapen en 6 lammeren; niet minder dan 61 vette varkens (een aantal dat nog niet eerder werd bereikt! en 11 paarden. De kwaliteit van het te verwachten vee zal zeker zeer goed zijn, en ieder even in de gelegenheid is, moest on Ho Rq' ?ven a's' Donderdag een kijkje ADnpfpTATTPr aÏEKDE kamer «VER rw-n AALKEET-BUITEN pOLDER EN BROEKPOLDER Maanden geleden werd in Vlaardingen bekend, dat er p annen bestonden tot het m gebruik stellen als bergplaats voor baggerspecie uit de Rotterdamse havens van ettelijke hectaren prima weide_ gronden in de Aalkeet-Buiten Dolder r.n de Broekpolder. Sindsdien verliepen al weer vele weken' maanden zelfs. En boven onze mooie' vruchtbare graslandpolders met al z'n Vaarten, Vlieten en de Bommeer, om van de z.g. Vlietlanden met zeldzame flora en fauna nu maar te zwijgen, boven al dat schoons in 't hartje van Delfland, bleef m i!f drei®inS van dat opspuitingsplan! totdat opeens de „zaak" aan de orde komt in de openbare zitting van de ge meenteraad van Rotterdam! afn en ander heeft o.a. K. Chardon, voorzitter Holyerhoekse en Zouteveense polder, L Lankestër van de Nederlands Natuurhistorische vereniging en B. van Saus voorzitter van de Hengelaarsbond oprecht verbaasd doen staan Hier in Vlaardingen, verneemt de burgerij niets1 Is alles over die opspuitplannen groot ge heim! En in Rotterdam praat men er zó maar in het openbaar in de gemeenteraad over; daar staat het in de krant. Alsof die opspuitplannen de burgerij van Vlaar dingen niets aangaan. Waar ondergetekenden de mening zijn toegedaan, dat ook door de Tweede Kamer te dezer zaak nog een woord zal worden meegesproken, besloten zij het boven staande ter kennis van de Kamer te bren gen en tevens beleefd te verzoeken, spe ciale aandacht te schenken aan de vol gende bijzondere punten: Dat het onmogelijk valt tegen te spreken dat de gronden, waar het hier om gaat, allerminst minderwaardig zijn, doch in tegendeel prima weidegronden met wereldrecord melkopbrengsten per ha. Dat het woord landverbetering als motief voor de uitvoering van de op- spuitingsplannan allerminst op zijn plaats is; integendeel zouden bij het eventueel uitvoeren er van ettelijke honderden hec taren prima weidegrond zo maar van de kaart gaan; en zulks terwijl men elders in het land moeite noch kosten ontziet om nieuwe cultuurgrond te scheppen of wel de grond, die ons bij de stormramp werd afgenomen, terug te winnen. Dat men, door vier meter bagger of nog meer op het maaiveld van ons polder land te spuiten gevaar loopt, wel heel rare verplaatsingen van de ondergrond in het leven te roepen, welker gevolgen de geschiedenis bewees dit herhaaldelijk hoogst ernstig kunnen zijn. Dat men ter voorkoming van dit alles toch eenvoudiger handelde en het is allerminst denkbeeldig of dit per slot niet veel goedkoper blijken zou de bagger, die men kwijt wil, naar elders te brengen; de mogelijkheden daartoe liggen in het Haringvliet zo maar voor het grijpen; die mogelijkheden worden in de toekomst l stellig nog veel groter, als eerlang het pas gepubliceerde Delta-Plan tot uit voering zal komen. De geboden sport was in het algemeen van goed gehalte, de finale der „eersten1' van de strijd om de P. N. Windmeyer- wisselbeker was ronduit spectaculair en de ruim tweehonderd toeschouwers gaven luidkeels blijk van hun ingenomenhe'd met het gebodene. Nadat DZV-voorzitter A. C. Bayards een woord van welkom uitgesproken had, werd het festijn geopend met de eerste wedstrijd van de twee voorronden van het hoofdnummer en wel met het treffen SuraeSZC. Surae wist een gering veldoverwicht te onderhouden en dit vóór de wisseling nog tot uitdrukking te brengen door zijn mid denvoor. die de van de lat terugspringen de bal opving en keihard inschoot: 19 Ook na de rust ontstonden in beide doe,- gebieden de nodige hachelijke situaties, doch wederom was van weerskanten slecht mikken troef. Surae liet een straf- worp onbenut en hield ondanks een dui delijke meerderheid zijn score tot een tweede treffer, geplaatst door de rechts voor, beperkt: 20. Hiermede was tevens de eindstand van deze partij bereikt. DZV startte tegen RZ en PC in een op merkelijk hoog tempo en kon r^eds in zijn eerste aanval een voorsprong veroveren Wim de Groot kreeg het leder uit het achterveld toegespeeld en deed het ding met een forse armzwaai in de touwen belanden: 10, Onmiddellijk daarop zaten de Delftenaren opnieuw voor het Rotter damse doel en. thans was het de uitste kend spelende. Aalbers, die aan een harde inzet van Kooy de laatste hand legde: 20. Deze twee doelpunten werden In een tijdsverloop van nog geen hele minuut ge fabriceerd. De Delftenaren bleven met grote hardnekkigheid het tegenstander- lijke heiligdom onder vuur houder, en slaagden nog tijdens de eerste helft er in tot 50 uit te lopen door treffers van De Groot en Aalbers (2x). Na de wisseling was het opnieuw een spelletje van kat en muis en wederom bleken de gastheren uitstekend op schut De bal was nauwelijks weer in de roula tie of daar tikte Martel uit een lange pass van Joan Kooy netjes raak (6—0) en met de regelmaat van een goed lopend uurwerk kwamen er verder nog treffers van Martel, Kooy (2x), De Groot en Aal bers, zonder dat RZ en PC er in slaagde slechts de eer te redden- Eindstand 110 Met de opzet de deelnemers aan het hoofdtournooi gelegenheid tot „uitblazen" te verschaffen, deden le organisatoren een dames-ontmoeting tussen de eerste zeventallen van DZV en Surae verwerken De physisch sterkere Delftse joffers togen vanaf het beginsignaal ten aanval en di rect al wist Melle Schildt d.m.v. pittig doorzetten een corner te forceren. U! deze hoekworp dirigeerde DZV's rechts voor de bal linea recta naar Bep Noor- dermeer en deze laatste gaf de thuiscl ib met een onhoudbaar schot de leiding: 1-0 Melle Schildt speelde eveneens een be langrijke rol in het totstandkomen van DZV's tweede treffer, want zij leverde de pass, waaruit Beppie Vos na een pit tig spurtje 2—0 op het scorebord kon brengen. Intussen was het reeds afdoende duide lijk gebleken, dat de gastvrouwen over de snellere zwemsters beschikten en zelfs de befaiimde Corrle Bijvoet kon het Ie Delftse> verdediging slechts één schaarse keer lastig maken. Nog voor de wisseling werd het 30. toen Cok Poot met een lange sprint dt bal keurig opbracht, de stevig doorzetten de Bep Vos het bruine monster verder expediëerde en Bep Noordermeer de rake eindworp verrichtte. Direct na de hervatting werd een mis verstand in de Delftse verdediging door mej. Bijvoet heel handig gebruikt om Surae's eer te redden (31), (Joch deze Bredase goal kreeg men prompt beant woord met doeltreffende schoten van Bep Vos en Bep Noordermeer: 41, 51. Het initiatief bleef aan DZV, dat zich de weelde van het missen van enkele goede kansen bij het genot van deze ferme voorsprong wel permitteren kon. Een tweede intermezzo was de heren- junioren-ontmoeting DZV—SVH, waarin de Delftenaren dapper weerstand boden, doch de vlotter combinerende Rotter dammers de meerdere waren en terecht met een kleine overwinning schoot gingen Nadat Bis op een hard schot van de snel spurtende SVH-middenvoor een prachtige save verricht had, moest de Delftse keeper voor een kanjer van de linksachter zwichten (01) Na een aan vankelijk overwicht van de bezoekers kwamen de gastheren los en reeds spoed'g mocht Guus van Oei uit een pass van Otto Sap de gelijkmaker scoren: 1—1. Door middel van een flitsende aanval nam SVH opnieuw een voorsprong (1—2) en vervolgens kwam na de rust de stand op 13. Een handige manoeuvre van Piet de Raadt deed deze DZV'er een duel met de Rotterdamse keeper winnen (23) en nadat de bezoekende middenachter met een van grote afstand gelost schot Bos geklopt had (24), bracht Sap vlak voor het einde de stand definitief op 34. Teneinde de Bredanaars de terugreis naar hun woonstede mogelijk te maken, werd de finale van de winnaars ver werkt vóór de verliezersronde van het hoofdtournooi en hier gebeurde het, dat de golven van enthousiasme zowel lang., de oevers als in het water hoog op sloegen! Kooy probeerde het onmiddellijk na aan vang maar weer eens met een ouder wetse kanjer, doch Surae speelde ;n deze wedstrijd belangrijk beter dan tijdens de voorronde tegen SZC en liet zich door het pittige optreden van de Delftenaren allerminst overdonderen. Integendeel DZV-keeper Vos moest enkele malen handelend optreden en werd tijdens een heftige doelworsteling het slachtoffer van een allermerkwaardigste carambolade waaraan de doelpaal cn het gelaat van de Bredase rechtvoor te pas kwamen (0-1) Beide teams opereerden in hoog tempo en de sensationele momenten waren niet van de lucht in de loop van de steeds wisselende aanvalsondernemingen. Surae's uitstekend spelende keeper kreeg enkele malen hulp van het houtwerk, doch moest tijdens de eerste helft nog zwichten voor een harde inzet van De Groot: 11, Na de wisseling viel eerst goed le be speuren met welk een hevigheid ie thuisclub naar het bezit van de wissel beker haakte, want in deze periode speelde DZV met nog sterker élan dan ooit te voren. Succes voor de Delftenaren bleef niet uitl Toen Martel de bal handig achteruit speelde, lag Hans Aalbers gereed om met een welgericht en rustig Jchot zijn club de leiding te geven (21) en even voor het einde nam De Groot alle twijfel om trent de Delftse zege weg: 31. De veroveraars van de P. N. Windmeijm-- wisselbeker werden bij het op de wal klauteren door de toeschouwers luide toe gejuicht en warm beapplaudisseerd! Na deze zeer enerverende en op prima peil staande partij waterpolo betekende de eindstrijd der verliezers een duidelijke anti-climax. SCZ en RZPC kwamen geen moment aan het tempo van de winnnaarsfinale toe en bovendien waren de Schiedammers zo sterk superieur, dat er van enige span ning nauwelijks sprake kon zijn SZC kon voor rust een 3—0 voorsprong nemen- ondanks goed werk van de Rotterdamse keeper, en liep tijdens de tweede helft tot 50 uit. De heer P. N. Windmeijer reikte na af loop van het tournooi de door hem ge schonken wisselbeker uit. IwlSKYit-b Met 10.000 keurig „opgepoetste" duiven verliet de eerste duiventrein van het sei zoen Zaterdagavond het spoorwegempla cement aan de IJsselstraat. De convoyeurs hadden nieuwe matrassen, de wagens- had den opnieuw een verfje gekregen en het bestuur van de Rotterdamse Postduiven- houdersbond was in een feestelijke stem ming. Het is nu eenmaal een oude gewoonte dat Rotterdam altijd op de le Zondag in April het Postduivenseizoen opent. De Rotter damse Bond, die 33 verenigingen met in totaal 3000 leden omvat is de enige bond, die zijn duiven niet in collectief landelijk verband verzendt. De Rotterdammers heb ben hun eigen treinen, die gedurende het seizoen elke week van het emplacement aan de IJsselstraat vertrekken. (De treinen met duiven van „de rest van het land" vertrekken uit Roosendaal). Gezien het slechte weer was er vrij veel belangstelling. Het is: te begrijpen; de hele winter hebben de liefhebbers gewacht op de tijd, dat hun trouwe dieren weer kun nen gaan vliegen. In' vijf trips gaat men nu in de komende weken de losplaatsen steeds verder zoeken tot men in Wunsdorf is (340 K.M.). Dan vangt een nieuwe serie trips aan. Het ligt in de bedoeling van dê bond in de loop van het jaar een gfo'é vlucht ten bate van de Rheuma-bes-trijding te or ganiseren. Op deze eerste. Zondag is men niet for tuinlijk geweest; de weersomstandigheden waren zó slecht, dat de duiven in de los plaats Gorinchem niet gelost konden wor den. Men heeft dit nu hedenmorgen ge daan. Op de foto: Con voyeur L. Keijzer tijdens zijn nachtwacht bij de duiven in de trein. Passage Theater: Zo lang jij bij mij bent Monopole Theater: De wraak van de Zwarte Adelaar (14 J-). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 u. Tentoonstelling „De Studievrienden", tut en met 5 April. R.K Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek Genpeno iedere middag van 2-4, behalve Maandag Iedere avond van 7—8.30 behalve Zaterdag Musis Sacrum: „Met de camera onder water". Lezing met kleurenfoto's en film door de heer Windmeijer voor de Katlki- lieke Kring. TONEEL EN MUZIEK Dinsdag April Schouwburg, 8 uur: ..Paard eet hoed" (Thea ter). Koninginnekerk 8 uür: Johannes-Pas sion, Chr. Or. Ver. „Hallelujah" o.l.v. P. v. d. Kerkhoff. KIOSUOFEN Programma's van 'l t.m. 8 April Arena: The Glenn Miller Story ia t.*; Capi tol: Fort Algiers <U j t; Centraal: Ontheemden deT 20e eeuw (14 i. Cineac: De blauwe ear derua (18 LI; Colosseum: Meisiessiaapi^ ivoi.w Harmonie: Anna-«volw Lutusoa /H* die van de zonde leven «volw i, l.uxnr r|| Robe <a, l i; Passage SchierimnZolang iy mi.) bent (14 j.t. Prinses: DédÊe de havenmeê ontoelaatbaar IRex: Havenwijk ontoelaat baar); 't Venster Freule .luJij- onto«*)oatbaar^ Victoria: Zondige liefde (ontoelaatbaar).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2