dat niet meer is weg te denken FAMILIE-PORTRET VAN EEN ORGANISATIE mm Een componerende solist uit Frankrijk Kruideniers in porcelein Vijf jaar NATO Voor en 11a Lissabon m Effectieve samen werking Productie-schema's en infra-structuur Katholieke jongeren en de politiek Recital Maurice Gendron en Jean Francais Huishoud-Praat MAANDAG 5 APRIL 1954 PAGINA 7 - NIEUWE PRODUCTIEBEPER KINGEN IN ROERGEBIED ROMAANS KERKJE VAN HOENSBROEK WORDT GERESTAUREERD RUBBERFABRIEKEN HEVEADORP Dividendverhoging tot 12 (v.j. 9) pet Nadelen van liet cadeau-stelsel Vervaging van de keus door BETTY KORTEKAAS- DEN HAAN UTRECHT KOMT 10V2 MILLIOEN TE KORT UNESCO REISCOUPONS AMERIKAANSE PRENTKUNST TE HEERLEN CANADESE OOGSTRAPPORT SPRINGLEVEND ORGANISME (Van onze redacteur Op 4 April 1949 werd lc Washington plechtig het Noord- atlantisclie verdrag ondertekend, waarbij de N.A.T.O., de Noord- atlantische verdragsorganisatie in 't leven werd geroepen. Dat was dus gisteren precies vijf jaar geleden. De N.A.T.O. is sindsdien zo niet. een begrip, dan toch een woord geworden waarmee iedereen ver trouwd is geraakt. Men is het honderden keren in de krant tegen gekomen: in de uitvoerige ver slagen en comnmniqué's van de N.A.T.O.-ministerconferenties, in het taaie militaire jargon, waarin de ophouw en de versterking van het Westelijk defensieapparaat pleegt te worden weergegeven. Het woord heeft daarbij wellicht een slijtage-proces ondergaan, alleen al omdat het zo vaak gebruikt is in verband met weinig spectaculairo zaken en misschien nog meer om dat het altijd toch te maken heeft met de gedachten aan een moge lijke oorlog al is het dan om die te vermijden een gedachte lie meu nu eenmaal het liefst Sta:. J.jjjk no of Maar laten we aan de lome zwaarte kracht van een al te menselijke gemak zucht geen vrij spel laten. De N.A.T.O.. ondanks haar prozaïsche letter-naam, is een indrukwekkend en tegelijkertijd springlevend organisme, dat de niet-af- latende belangstelling móét hebben van <je vierhonderd millioen mensen die in de veertien leden-staten leven. Waarom? Omdat, zoals generaal Gruenther het uit drukt, „haar geschiktheid om de vrede te bewaren in deze verwarde wereld heel wel de toekomst van onze bescha ving gal kunnen bepalen". Dat is een groot woord, maar, helaas, niet over dreven. Niets kan duidelijker het resultaat van vijf jaar N.A.T.O. aangeven dan een vergelijking tussen de huidige stand van zaken en de maar al te graag vergeten situatie in de jaren 19471950, toen de Westelijke wereld met angst en beven toezag bij wat zich voor haar ogen vol trok. De overweldiging van Oost-Euro- Pa> ..bekroond" door de schaamteloze staatsgreep van Praag in Februari 1948; de blokkade van Berlijn, welke president Truman blijkens zijn privé-dagboek een nieuwe oorlog nabij deed achten; de aan val in Korea, tenslotte, in Juni 1950. Her innert men zich nog én de militaire machteloosheid uit die dagen én de eco nomische ontreddering? Die periode van allesoverheersend verlangen naar samen werking gaf in een werkelijk overdon derend tempo gestalte aan zulke revolu- tionnaire ideeën als het Marshall-plan, de O.E.E.S., het Schuman-plan en op politiek-militair terrein aan de voorlo per van de N.A.T.O., het verdrag van Brussel (tussen Groot-Brittannië, Frank rijk en de Benelux-landen), aan de N.A.T.O. zelf en aan de Raad van Euro pa. Al deze instituten zijn tot stand ge komen onder de loodzware druk van het Sovjetrussische gevaar en het bankroet van' de Verenigde Naties als effectief voermiddel naar een werkelijke interna tionale gemeenschap. Thans echter, na vijf jaren, is men vertrouwd, althans ge wend geraakt aan deze revolutionnaire ontwikkelingsgang en het valt reeds niet meer moeilijk een uitvoerige bloemlezing samen te stellen van allerlei recente uit latingen, die een reactie willen inluiden tegen de te groot geachte mate van in ternationale samenwerking, welke nu eenmaal ten koste gaat van de nationale zelfheerlijkheid. Deze laatste tendens kan slechts be staan bij de gratie van een inmiddels verkregen verhoogde veiligheid. Deze is niet het gevolg van een op enigerlei wijze gebleken verandering in Sovjet-ge zindheid, maar uitsluitend van de toege nomen Westelijke afweerkracht. Dat wil zeggen; van dat toonbeeld van internatio nale samenwerking, belichaamd in de Atlantische alliantie van de N.A.T.O. Dat kan men zich niet scherp genoeg realiseren. Om de publieke opinie op dit punt wak ker te houden doet de Informatie-dienst van de N.A.T.O. voortdurend een schare journalisten uit alle delen Yj.n N A T.O.-gewesten naar het hoofdkwar tier te Parijs onderweg zijn en geeft zij zich alle moeite om parlementsleden voor een bezoek warm te maken. Het laatste valt moeilijker dan het eerste, maar het is, zouden wij willen opmerken, haast even nuttig. Niet zozeer, omdat men in het civiele hoofdkwartier, het Palais de Chaillot, of op het hoofdkwartier van generaal Gruenther, SHAPE te Rocquen- court bij Parijs, veel nieuws te horen krijgt. Wat bekend mag worden krijgt men ook wel thuis in verschillende vor men gepubliceerd. Maar het is juist het proeven van de geest van internationale solidariteit, van de „goede wil" tot sa menwerken welke daar heerst en het spreken met de „mensen, die het doen", dat bijzonder simulerend werkt bij het verkrijgen van enig inzicht in het gran dioze werk, dat de N.A.T.O. verzet. Men leert, als het ware, de derde dimensie zien. Het civiele hoofdkwartier is een nood gebouw. Het werd „tijdelijk" neergezet voor een V.N.-assemblée op de trappen en bordessen van het eigenlijke Palais de Chaillot aan de oevers van de Seine te genover de Eiffeltoren, en later door de N.A.T.O. betrokken. Laat men er hoog stens een symbool in zien voor het feit dat de „N.A.T.O. uit nood werd gebo ren. In dit gebouw vergaderen sinds de fameuze „stroom van de Atlan tische organisatie, op de „negende zit ting" van de Noordatlantisch Raad te Lissabon in Februari 1952, de permanente vertegenwoordigers van de Raad en hun speciale commissies, in samenwerking met het daar gevestigde Internationale Secretariaat. Men zal zich herinneren, dat de N.A.T.O. in Lissabon haar huidige vorm ontving, die het resultaat was van drie jaar door de ervaring geleide ontwikke ling. Vóór Lissabon bestond de Raad het hoogste lichaam van de organisatie uit de ministers van buitenlandse za ken, later ook van defensie en financiën. Lord Ismay, tijdens de oorlog toen nog generaal Ismay de strategische adviseur van Sir Winston Churchill Na de oorlog was hij minister van Commonwealth-zaken in Churchill's kabinet, voordat hij de benoeming tot secretaris-generaal van de N.A.T.O. aanvaardde. Zijn grondige kennis zowel van militaire als politieke problemen maakt hem tot gezaghebbende „first international servant" van de N.A.T.O. die enkele malen per jaar bijeen kwa men om het werk van de permanente commissies te bespreken en nieuwe be sluiten te nemen. In Mei 1950 was reeds het besluit genomen, dat een „raad van plaatsvervangers" zich permanent met de coördinatie van de N.A.T.O.-planning moest belasten, maar de groeiende om vang der problemen, de door de hoge mi litaire lasten geschapen noodzaak om het gezamenlijk economisch potentieel in een voortdurend proces te inventariseren en op de meest doeltrefende wijze uit te brei den, en de gemeenschappelijke zorg voor de vermijding van economische en sociale misgroeiingen bij dat proces, vereisten méér dan aan het college van plaatsver vangers ter regeling was toegestaan. Het Een familie-portretvan de N.A.T.O. Deze foto werd genomen in de hall van het Palais de Chaillot tijdens de laatste zitting van de Noordatlantische Raad op ministerieel niveau, gehouden te Parijs in Decembre van het vorige jaar. In een opstelling, die een wel overwogen ongedwongenheid verraadt, ziet men de delegaties van de veertien landen samengegroept in de onmiddellijke nabijheid van hun naambordje. De ministers van buitenlandse zaken hebben in de zetels plaats genomen. Aangezien de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, als voor zitter van de Raad optrad en dus met de permanente 1jjcgvo°rzitter Lord Ismay en de secretaris, de Brit Coleridge op het bankje van „President du Conseil" heeft plaatsgenomen, kwam voor de Franse minister van defensie, Pleven („France") een stoel vrij. Naast hem de permanente vertegenwoordiger in de Raad, Alphand. De andere personen zijn: voor D e n e- ma r k e n: min. v. b. z. Hansen (zittend); daar achter v. I. n. r.: de perm. vert. Steensen Leth, de min. v. econ. z. Krag, de min. v. def. Hansen. Voor Poiu, 'reecis verouderd)zittend: de min. v. b. z. r nvnhi lT er V' l' n' r-: de perm. vert. Rossi- Longhi, onderminister Ferrari-Aqradi min v def Ta- viant en onderminister Tupini. Voor 'ne d er I a n d: zittend mm. u. b z Beyen i. de perm. vert jhr Tjarda van Starlcenborgh Stachouwer, en r.a.: min. v. def. Staf; Noorwegen: zittend min. v. b. z. Lange, achter v. 1. n. r. de perm. vert. Skaug, min. v. def. Langhelle, min. v. handel Brofoss; T u r k ij e („rquie" op de kaart): zittend: min. v. b. z. Koprulu, op de leuning: perm. vert. Zorlu; Groot B r i t- t a n n i („Royaume XJni"): zittend: min. v. b. z. Eden, staande v. 1. n. r.: perm. vert. Sir Christopher Steel, min. v. def. Lord Alexander; Portugal: zittend: premier De Costa Leite, achter v. I. n. r. min. v. b. z. Cunha, perm. vert. Tovar, min. v. def. Dos Santos Costa; V. S. („Etats Unis zittend: min. v. b. z. Dulles, staande v. I. n. r. min. v. fin. Humphrey, min. v. def. Wilson, F. O.-dir. Stassen, perm. vert. Hughes; Luxemburg: zittend min. v. b. z. (thans premier) Bech, staande v. I. n. r.: min. v. econ. Rasquin, wijlen premier Dupong, perm. vert. Hommel; IJ s I a n d: zittend: min. v. b. z. Qudmunsson, staande perm. vert. Petursson; Griekenland („Grèce") zittend: min. v. b. z. Stefanopoulos, op de leuning min. v. def. Kanellopoulos; daarnaast min. v. fin. Papayan- nis, perm. vert. Exintaris; Canada: zittend: min. v. b. z. Pearson, op de leuning min. v. fin. Taylor, staande: perm. vert. Wilgress; België: zittend: min. v. b. z. Van Zeeland, op de leuning min. v. fin. Janssen, staande v. I. n. r.: perm. vert. De Staerke, min. v. def. De Greef. vereiste een werkelijk permanente lei ding. Deze is, zoals gezegd, geschapen te Lissabon. De Noordatlantische Raad is thans dus permanent te Parijs in zitting, bij uitzondering op ministerieel niveau, als regel op het niveau der Vertegen woordigers (voor Nederland: jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer). Om het werk des te doeltreffender te doen zijn schiep menu een internationaal secreta riaat, dat de Raad en zijn commissies ten dienste staat, en de leider daarvan, eecretaris-generaal Lord Ismay, presi deert als permanent vice-voorzitter van de Raad, de bijeenkomsten van de ver tegenwoordiger. (Ter definitieve uitroeiing van nog al tijd voorkomende primitieve denkbeel den over de N.A.T.O., is het misschien nuttig om op de leidersrol van de civiele N.A.T.O.-Raad te wijzen. Er bestaat hier en daar nog de voorstelling als zou het N.A.T.O.-hoofdkwartier uitsluitend moe ten worden gezocht bij de militaire op perbevelhebber voor Europa, generaal Gruenther op SHAPE. Een ubbele ver gissing, want de militaire commandanten zijn via hun leiding (de mil. commissie van de twaalf stafchefs en meer direct't permanente uitvoerende orgaan, de Stan ding Group te Washington (V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk), onderworpen aan het burgerlijk gezag, zoals het in de democratie betaamt. En bovendien staat SHAPE niet aan de top der N.A.T.O.- commandovorming, maar hiërarchisch op één lijn met het oppercommando voor de Atlantische Oceaan (gevestigd in Nor folk, Virginia) en het Kanaalcommando (gevestigd in Portsmouth). Maar dit ter zijde!) De eerste vraag, die bij de sceptische lezer rijst, zal ongetwijfeld zijn; „En? Slaagt men er inderdaad in met deze uit veertien delegaties samengestelde Raad en zijn commissies effectief samen te werken en ademt het met personeel uit veertien landen bemande „geïnte greerde secretariaat werkelijk een inter nationale geest?". Let wel! De N.A.T.O. beeft het zich niet gemakkelijk gemaakt: het is geen supra-nationale o rganisatie, maar telt souvereine leden die alle het vetorecht hebben, zodat in theorie Luxemburg de eventuele eensgezindheid der veertien anderen de pas kan markeren. De orga nisatie is, ook met de formele intact- lating van het souvereiniteitsbegrip, toch al een unieke historische verschijning, maar het zeer bijzondere is, dat in feite het idee van een gemeenschap te vor men zo krachtig leeft, dat tot dusver nooit het veto van één land is voorge komen. De gemeenschapsgeest wordl door iedereen met nadruk aan alle be zoekers voorgehouden, en wat ons meer zei, ook in vertrouwelijke gesprekken met een enkele bij de N.A.T.O. verzeild geraakte oude kennis zonder terughou ding bevestigd. Algemeen prijst men de persoonlijkheid van bon' homme Lord Ismay, die met hardnekkige vindingrijk heid de wegen vond om buiten de for mele, genotuleerde vergaderingen van da Raad, informele contacten te leggen, ja vriendschap te kweken tussen de hoof den der verschillende delegaties, hetzij door officieuze vergaderingen, hetzij door genoeglijke maandelijkse bijeen komsten in zijn smaakvolle „Villa Sayd" niet ver achter de Etoile. Niet minder vleiend is het oordeel over de heer „Venvriedenburk", waar mee de plaatsvervanger van Lord Ismay, onze landgenoot jhr Van Vredenburgh bedoeld wordt en aan wie een uitzonder lijk organisatietalent en vooral een even delicate als besliste tact wordt toege schreven om met iedere landsman, zii het Turk of Amerikaan om te gaan. De resultaten welke <je samenwerking op het Palais de Chaillot heeft afge worpen spreken trouwens voor zich zelf. Daar is op de eerste plaats de krachtige militaire afweermacht van Noord Noor wegen tot aan de Kaukasus. Volgens de militairen weliswaar nog lang niet vol- -=;\ doende, vooral wat de mobilisabele re- v servemacht en de luchtmacht betreft, maar toch eenvoudig niet meer te ver gelijken met de armzalige strijdmacht, waarmee generaal Eisenhower in Ja nuari de opbouw van de geïntegreerde N A T O-troepen moest beginnen. Deze JJ strijdmachten worden thans uitgerust en dat is het tweede, niet minder be langrijke resultaat door een groots op gezet bewapeningsprogramma aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. Men kan de eensgezindheid bondig il lustreren door er op te wijzen, dat men 't eens geworden is om 't duizelingwekken de bedrag van 200 milliard dollar te ste ken in de gemeenschappelijke defensie. Een materialistische omschrijving zal men wellicht opmerken maar een bedrag aangeld kan nu eenmaal vaak de otter bereidheid evenals het in een ander gestelde vertrouwen in het licht stellen. En over dit „vertrouwen in de ander moet dan nog gezegd worden, dat de veertien souvereine N.A.T.O.-staten niet de weg kiezen van 't blinde vertrouwen, maar die van de zwaardere en superieure vorm van vertrouwen, waarbij men de ander de controle op zichzelf toever trouwt. Men legt n.l. jaarlijks in aen „inventarisatie-proces", als wij gemaks halve het gecompliceerde „Annual Re" view"-proces zo mogen noemen, de boe ken voor elkaar open en men onderwerpt de nationaal berekende bijdrage-bereid- heid aan de actieve critiek van de mede leden en van het secretariaat. Een han delwijze, inderdaad, welke een gelukki ger reden geeft tot nationale trots, dan al het geborneerde chauvinisme uit een onzalig verleden. Rekening houdend met de waarschijn lijkheid, dat de defensie-inspanning nog jaren lang onverminderd zal moeten worden volgehouden, is men in overleg met de plannenmakers in de zuiver mi litaire N.A.T.O.-sector, er toe overgegaan productieschema's voor enkele jaren te ontwerpen. Zo heeft men een .aanvul lend program" voor de productie in Europa voor jachtvliegtuigen ten bedrage van 550 millioen dollar ontworpen, lo pend van April 1953 tot in 1956, het eerste voorbeeld van een door de N.A.T.O. ont worpen gecoördineerd productieplan, waarbij de betrokken Europese landen hun technische mogelijkheden en geld bij elkaar staken. Het werd, in Septem ber 1952, gevolgd door een „ammunitie- plan" ten bedrage van een milliard dol lar en een program ten bedrage van 620 millioen dollar voor de aanmaak van artillerie, kleine wapens, electronische uitrusting en schepen. Daarnaast heefl men dan het omvangrijke prpject, aange duid met de veelgesmade term infra structuur-programma", dat aanleg van de onroerende goederen te pas komend bij de defensie omvat, in hoofdzaak vliegvelden (thans ongeveer 120 in aan tal). een speciaal communicatiesysteem tussen de militaire hoofdkwartieren, (zo Onder auspiciën van de Katholieke Jeugdraad in Limburg werd Zondagmid dag in de Europahal te Roermond een bijeenkomst belegd van een duizendtal jonge Limburgers, vertegenwoordigers voornamelijk van de katholieke jeugdbe weging De bedoeling van deze bijeen komst was de aandacht der jongeren te vestigen op de belangrijkheid van het po litieke leven en het aandeel dat de katho lieken hierin moeten hebben. De jongeren werden toegesproken door mgr dr F. Feron, die nog eens uitdrukke lijk gewezen heeft op de belangrijke rol die de jongeren in het politieke leven kunnen en moeten spelen. Door een krach tige persoonlijkheidsvorming moeten de katholieke jongeren zich veilig stellen tegen de heersende nivellering. De sociale actie moeten zij steunen. Mgr Feron wees er op, dat de zo be langrijke jongerenorganisaties veel meer vrucht kunnen dragen als ook zij zich in een grotere belangstelling van de staat mochten verheugen. Mej dr Marga Klompé, lid van de Tweede Kamer, sprak over de jonge ka tholiek in het groeiende Europa. In zijn slotwoord heeft mr H. W. van Doorn, nationaal voorzitter van de KVP. er zijn voldoening over uitgesproken, dat zovele Limburgse katholieke jongeren daadwerkelijk getuigd hebben van hun belangstelling voor de politiek en voor het éne Europa, ondanks hun vrije Zondag middag en de radio-uitzending van Ne- derland-België. De heer Frans Schols, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, dankte tenslotte allen, die aan deze dag hadden meege werkt. Wegens de stagnerende afzet van steenkolen hebben opnieuw enige mijnen in het Roergebied zich genoodzaakt ge zien de productie te beperken. Het be treft hier mijnen van de Monopol Berg werk A.G., de Rheinpreussen A.G., de Bergbau A.G. Lotharingen en de Conso lidation A.G. Ongeveer 30.000 arbeiders van deze mijnen zullen op 3 April niet werken Dit betekent een productiebe perking van in totaal 38.500 ton. Op het ogenblik bedraagt de steenkoolproductie in het Roergebied ongeveer 400.000 per werkdag tegen ruim 423.000 ton in Maart. Volgens deskundigen is de ontwikke- - ling niet ernstig Men gelooft dat nu de nieuwe kolenprijzen eenmaal zijn vast- gesteld, de afzet regelmatiger zal gaan lopen, zodat de voorraden in de komende maanden geleidelijk aan weer zullen ver minderen. Deze voorraden worden op het ogenblik geschat op een millioen ton. een hoeveelheid welke niet tot ernstige zor gen aanleiding behoeft te geven. Veel moeilijker wordt daarentegen de situatie op de cokesmarkt geacht. De niet afgezette productie van cokes is thans reeds 3.7 millioen ton gestegen. Ook wan neer de afzet thans weer zou gaan toe nemen kan men niet verwachten, dat deze voorraden zullen worden weggewerkt. (Van onze correspondent) Bijna vijftien jaar later dan eigenlijk de bedoeling was, heeft men thans in Hoens- broek, onder leiding van architect Schrö- ders uit Sittard, een begin gemaakt met de restauratie van het oude Romaanse kerkje aan de Markt, aldaar. Dit kerkje werd in 1906 vervangen door de grote Sint Janskerk der Hoensbroekse hoofdparochie. Daarna werd het o.a. als tekenschool. vergaderlokaal en opslagplaats gebruikt: tenslotte kwam het leeg te staan. In de jaren 1909-1910 onderging het een gron dige restauratie onder leiding van archi tect W Sprenger uit Maastricht. Mijn- schade en verwaarlozing deden later de resultaten van die restauratie echter te niet. Met de thans aan de gang zijnde herstelwerkzaamheden had men aanvan kelijk reeds omstreeks 1940 willen begin nen, de oorlog stak echter een spaak in het wiel. Het kerkje staat onder de hoede van Monumentenzorg; de toren en de middenbeuk er van dateren uit het begin van de vijftiende eeuw. In de commissarisvergadering der N.V. Vereenigde Nederlandsche Rubberfabrie ken te Heveadorp is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders, die op 10 Mei a.s. wordt gehouden, voor te stellen, over het boekjaar 1953 een divi dend van 12 pet uit te keren (v.j. 9 pet). Twee Franse artisten waren Zaterdag avond in een weinig bezette Diligentia- zaal aan het woord de cellist Maurice Gendron en de pianist-componist Jean Frangais Al aanstonds bemerkte men, dat de cel- nist van een vierdelig werk, dat iets van een Sonate weg heeft, maar toch Fantaisie is genaamd. Als zodanig bleek het werk, voor cello i en piano, dan ook opgevat. Frangais pre- tendeert hier geen gesloten sterk-klassie- -- lisV over"eën""wondêrbaarlijk instrument I ke structuur te geven. Gelijk de hele fnoSdellUk confart staat me?al zijn' beschikt dat hij tot een grote klankbeko- j allure van het stuk staat een soms bijna in onmiöaemjK comaci siaai m u „t ;n de Sonates van gamin-achtige snaaksheid of guitigheid op onderbevelhebbers in geheel West- ring maakte, zowel Noord-, Oost- en Zuid-Oost-Europa), Beethoven. Brahms en Debussy een net van pijpleidingen voor de aan- Fantaisie van Frangais. en in de Elegie voer vanuit havens aan de Kanaalkust van Fauré. en aan de Middellandse Zee naar de Met eerstgenoemde vertolkingen wera vliegvelden van brandstof voor straalja- een respectabel werkstuk gegeven van sa- gers (geraamd totaal; 6000 k.m.). Ook menspel. Sommige luisteraars werden ge- voor deze infrastructuur zijn plannen tot stoord door een te groot overwicht van t en met 1956 opgesteld voor een bedrag j begeleidingsinstrument, een Steinway- van 250 millioen pond sterling. vleugel onder handen van Frangais. Even- Het is duidelijk, dat de N.A.T.O. in wej moe4 men opmerken dat dit bijna deze eerste jaren van haar bestaan haar doorlopend het geval is wanneer de piano, aandacht uitsluitend heeft moeten w\j- en voorai steinway-vleugels, als begelei den aan de defensie. De wijze echter. dingsinstrument dient van een viool, cello, waarop de defensieproblcmen zijn aan- f]uit zangstem de de voorgrond, waarbij men duidelijk in vloeden van Jazz en operette herkent. „Musique pour faire plaisir a i'oreille" was vooral in het eerste deel met zijn signaalachtige flageoletmotieven als een belofte die echter niet in latere delen tot een vervulling werd Het geheel raakte te veel de oppervlakte, ook al had men er plezier in zich in dit joyeuze spel te laten meeslepen. De boog kan niet altijd ge spannen zijn, zegt men. maar toch moet ze veerkracht genoeg bezitten om niet de pijlen buiten het doel te doen verdwa lenM. M. gepakt, zonder precedent in vredes tijd! geeft aan het tot stand gebrachte De piano is namelijk een instrument dat zich in de loop der jaren heeft geëman- een veel ruimere betekenis, dan men egn concertinstrument hetwelk noot* nurlorurplep m99.tEf.9VPn 7.011 VPT* i1 nnn naar ouderwetse maatstaven zou ver' wachten. De gecombineerde strategie, de geïntegreerde strijdmacht, de gecoördi neerde productie, de internationale in frastructuur etc., dat alles heeft zich in de ordening van de Westelijke samen leving ingevoegd, Er is een samenwer king gegroeid, die eenvoudig niet meer weggedacht kan worden en waaraan men niet meer kan tornen zonder schade te doen aan elk land afzonderlijk Deze on omkeerbaarheid kan slechts prikkelen tot vooruitgang en tot het trekken van de politieke, economische en culturele con sequenties uit wat tot dusver bereikt is. Na het eerste N.A.T.O.-lustrum ligt op deze terreinen nog veel te doen, maar de tweede vijf jaar beginnen onder de hoop volle omstandigheden van een gelukkig begin. het met massaal-bezette orkesten in enor me zalen in geluidsexpansie kan opnemen. Hiertegenover is de ontwikkeling van de andere genoemde instrumenten vrijwel blijven stilstaan, zodat een discordantie tussen beide ontstaan is. met het gevolg, dat de accompagnateur iets in de schoenen wordt geschoven, waarvoor hij ternauwer nood verantwoordelijk is. Men merkte op. hoe Frangais zn toon tot het uiterste intoomde in Faure s Elé gie, die overigens wel wat samenspel betreft tot een Ideale gestalte kwam. De aandacht was deze avond bijzonder gespannen vanwege het feit, dat een der vertegenwoordigers van France" in de persoon van Frangais hier aanwezig was, allereerst als pianist van ongewone kwaliteiten en dan als compo- Kort geleden vertelde ik in een gezel- I handen geeft. Andere voordelen dan dit schap van middenstanders over de Ame- eigenlijk maar min of meer denkbeeldige rikaanse supermarkets waar duizend-en-1 kan ik er helaas niet in vinden. En hoe één artikelen op levensmiddelengebied veel groter zijn de nadelen, in een broederlijk samenraapsel bijeen Met en(ge goede wi, en een pogiRg tot zelfs Een staan met Kranten uoexen huimiuuu- ern redeneren (Wat deze kwestie benodigdheden. nylons en ondergoed. zeker waar(1 ,g) kunnen we er zelfs Die heren schuddenUoen hun hoofd, zei- meerdere kan4en aan ontdekk den „ja, dat is nou echt Amerikaans En bezwaar en een verschei- begonnen een gesprek over wat in hun £enhefd%an huishoud-economischc be- v. «TtT'j®1 nrzittn ktanchegie zwaren om bij de paedagogische kant te heet. Met de V0°I "er van het gezel- beginnen daar is dan de jonge vrouw schap ben ik na afloop van die vergade- een plepjong huishouden heeft, of die met ernstige plannen in die richting rondloopt. Het eerste dat zij leren moet ring mee naar huis gegaan. Hij had een flinke kruidenierszaak en toen ik er binnenstapte kon ik niet nalaten, hem aan zijn jasje te trekken en heel, héél voorzichtig te vragen: brancheverva ging?" Want naast de suiker en de stroop, de tongenworst en de kaas stonden daar de koppen en schotels, de zakdoeken en de mooi beschilderde koektrommeltjes, de glazen sierpotten en de plastic boter vlootjes, de presenteerschalen en de nylon kousen. De buurman die een tex tielzaak had, gaf daarentegen als Paas- reclame eieren cadeau. Brancheverva ging? Het zijn alleen maar enkele uit wassen van wat men het cadeaustelsel pleegt, te noemen. Dat stelsel is eigenlijk geen stelsel. Het is een chaos, althans zo doet het zich voor in de ogen van de winkelende huis vrouw. In de politieke wereld maakt men zich echter op, daarvoor een wette lijke regeling te vinden die al systemati serend het verschijnsel van de chaotische handels-Sinterklaas een „stelsel" maakt. Over wat er in die regeling moet komen te staan is al heel wat papier volgeschre ven en in de Kamer zullen er ook wel heel wat minuten over worden volge praat. De meeste van de daarin naar voren komende opvattingen worden ech ter door zakenbelangen en politieke werwegingen bepaald. Zou het daarom n dit stadium niet goed zijn. ook eens ':e trachten de cadeau-geverij met de )gen van de hierbij het naast betrokkene :e zien? Die naast betrokkene, dat is dan ie winkelende vrouw. Voor de vrouw is er aan dit middel is „verantwoord" kopen. Besteding van het in het begin dikwijls maar matige gezinsinkomen op een wijze die past in de legkaart die niet groter is dan de grens van dit inkomen. Omwille van het cadeau zal er in heel wat gevallen van die strenge lijn worden afgeweken. Zij koopt iets anders ,iets dat duurder, iets dat minder noodzakelijk is, maar waar voor de keus door de bijkomstige om standigheid van een drang naar bez.t wordt bepaald. Paedagogisch bezwaar nummer twee, dat zijn de kinderen. De kinderen die de filmsterren en de voetballers verzamelen in albums die beslist geen culturele of vormende waarde hebben (en hoeveel moeders moeten uiteindelijk nog helpen met het inplakken van de plaatjes.), ot om de chocoladerepen en de knikkers die ineens een bepaald artikel veel aan trekkelijker kunnen maken dan de andere die misschien voordeliger, mis schien ook beter zijn. De huishoud-economie ziet het weer anders Die interesseert zich niet voor vervaging van de branchegrenzen, maar wel voor de door het geschenk veroor zaakte vervaging van de keus. De keus deeld (en welke vrouw is op zijn tijd niet gevoelig voor een stoffelijke atten tie. ook al heeft ze daarvoor dan maan denlang zelf de punten en de bonnen vergaard), maar ook dat verzamelen en opplakken en natellen van die punten vraagt kostbare tijd voor de begeerde klok of fietspomp of koffiepot ons eigen dom is. Het vraagt nog meer tijd overi gens van de huisvrouw in het winke liersgezin die achteraf die hele bonnen lawine nog moet ordenen ook. Nee, die kruidenier in porselein en in textiel, en die textielhandelaar die in horloges en Paaseieren en rollades doet, en al die anderen die ons voortdurend met hun geschenken verrijken (niet om wille van het geschenk, maar omdat zij er een systeem van hebben gemaakt), zouden er eigenlijk voor ons gewone vrouwenverstand maar het best aan doen door ons hun zegeningen te besparen. Wanneer zij ons met alle geweld dan toch een voordeeltje willen bezorgen zouden zij dat immers ook kunnen doen door hun prijzen desnoods wat scherper te stellen. „Wij kunnen dan keuren en vergelijken. Wij zullen door die lagere prijzen mis schien meer kopen en daardoor de indus trie weer werk geven, wat toch ook zijn voordeel heeft. Maar in elk geval is ons oordeel objectief en wanneer een be slissing boven onze macht gaat is er dan uiteindelijk weer het vakkundig advies (Van onze Utrechtse redacteur). De begroting 1954 van de gemeente "Utrecht is slechts sluitend te maken door het ramen van een subjectieve correctie van de algemene uitkering van het Ge meentefonds op ƒ10.500.000. Komt dit be drag er niet. dan zal de gemeente Utrecht haar taak als belangrijk centrum van Nederland, mede in verband met de be langrijke uitbreiding van de stad, beslist niet kunnen vervullen, al haar goede voornemens ten spijt. Dit geluid laten B. en W. horen in hun nota, waarmee zij de gemeenteraad de begroting aanbieden en waarin gewezen wordt op de kansen door het wegvallen van kunstmatige belemmeringen om het gehele potentieel van de gemeente in te zetten in de strijd voor het bereiken van een hoger welvaartsniveau. Zonder aspiraties te koesteren voor de bouw van een groot congresgebouw vhn 18 millioen gulden, gelijk Den Haag wil doen, heeft Utrecht als natuurlijk cen trum toch een verzorgingsfunctie ten opzichte van talloze congressen en con ferenties. Een handicap voor Utrecht is, dat deze gemeente voor wat de uitkering uit het Gemeentefonds betreft, altijd nog gebon den zit aan normen, gebaseerd op de om standigheden, waarin Utrecht van 1930 tot 1940 verkeerde. De burgerij van Utrecht kan voor de onprettige verrassing komen te staan, dat met ingang van 1 Januari 1954 de straatbelasting moet worden verhoogd tot resp. 6 en 3% der belastbare opbrengst voor de gebouwde en ongebouwde eigen dommen. wordt en die de koopster in het bezit brengt van allerlei artikelen die zij zich beslist niet zou hebben aangeschaft wan neer zij er speciaal voor naar de winkel was gegaan. De kopjes en de andere serviesstukken van mijn theeleverancier mogen op zich zelf mooi en degelijk zijn, maar ze passen nu eenmaal niet in het beeld waarmee ik van mijn huishouding een geheel tracht te maken. Naast de vaarmee het bedrijfsleven zijn omzetten vervaging van de keus komt dus 00k nog P P®** trac^t te houden op het de schade aan de inventaris die niet al- .ezicht ongetwijfeld een voorde: leen een rommelig karakter krijgt, maar jonden. Terwijl zij zich doorga - dikwijls ook nog aangevuld wordt met ehrUten <£e zij lest zonder de daarin 1 jukken van een minderwaardige kwa- ;eplaatste reclame maar half zo groot en i -o mooi zouden zijn als nu, ziet zij het Nu kunnen we wel uitgaan van de ge- 'Oschenk van de fabrikant of winkelier dachte, dat al die geschenken ons toch ils een reclame die haar iets tastbaars in maar gratis en voor niets worden toebe- die door bijkomstigheden vertroebeld van onze leverancier. En niet zijn ge schenkenvoorraad die de doorslag geeft. De Unesco en elf ledenstaten van de Unesco, waaronder Nederland, hebben „Unesco reiscoupons" ter waarde van vierhonderdduizend doller uitgegeven Deze coupons zijn een soort internationale reizigerscheques en zullen studenten, le raren en wetenschappelijke onderzoekers in staat stellen wetenschappelijke instel lingen en conferenties te bezoeken. Tot nu toe was het voor personen in landen met z.g. „zachte" valuta moeilijk, zo niet on mogelijk, om aan de „harde" valuta te komen van landen, waar zij hun studies wilden voortzetten of een onderzoek wil den instellen. Onder de titel „Printmakers' America" zal van Woensdag 7 tot en met Zondag 25 April onder auspiciën van het gemeente bestuur van Heerlen en de afdeling Lim burg van het Nederland-Amerika insti tuut in het stadhuis van Heerlen een ten toonstelling van Amerikaanse prenten worden gehouden. De 135 gravures, litho's en aquatinten, waaruit de expositie be staat, zijn tot stand gekomen in een peri ode van ongeveer honderd jaar, volgend op de Amerikaanse onafhankelijkheids verklaring in 1776. Robert Donhauser, hoofd van de U.S. Information Service in Nederland, zal de 'entoonstelling „Printmakers' America" op Woensdag 7 April openen. Professor J. D. Hankins van de universiteit van Kan sas zal na de openingsplechtigheid een lezing houden over de werken van de negentiende eeuwse Amerikaanse auteur Washington Irving. Prof. Hankins bevindt zich voor de duur van het lopende aca demische jaar in Nederland als deelnemer aan het zogenaamde Fulbricht-program- ma, het uitwisselingsprogramma op on derwijsgebied, tot de uitvoering waarvan de Amerikaanse senator Fuibricht destijds het initiatief nam Hij is momenteel gast hoogleraar in de Amerikaanse literatuur aan de Leidse universiteit. De tentoonstelling, die is samengeste.d door de „American Federation of Arts maakt een Europese reis met medewer king van de U.S.I.S. Na Nederland zal men er België mee bezoeken. Het Canadese Dominion Bureau of Statistics publiceert het volgende gewijzig de rapport van de voornaamste graan oogsten voor 1953 in Canada (in duizenden bushels): 1953 1953 1952 1951 Gewijzigd Nov. Slot Slot Alle tarwe 613.900 614.000 687.922 552.657 Haver 406.900 405 600 466.805 488.191 Gerst 262.000 262.000 291.379 245.218 Rogge 28.700 28.100 24.557 17 647 Lijnzaad 9.900 10.400 12.961 9.897

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7