Katholiek uit gewoonte of fatsoen Godsdienst: vreugde geen last jAwsairjsgsè CAISSONS verdwi jnen KOBALTBOM ZOU ALLE LEVEN VERNIETIGEN Brazilianen brachten alastrim in Den Haag Eisenhower niet optimistisch over „Genève" ,De V.S. zullen niet slechts woorden vertrouwen op McCarthy in een nieuwe race Grafkapel voor „Heilig Bruurkevan Megengereed i v Katholiek peil moet no? heel ivat worden opgevoerd Op 1 Mei herstel veerdienst Kruinin een-P erkpold er Twee meisjes onder boom verpletterd Donderdag 3 April 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Opvoeding belemmert teveel persoonlij k- heidsontwikkeling Russen waren nieuws gierig naar atoom wapens Eisenhower: krachtiger H-bom niet nodig K Analyst geen invloed op publiek Indo-China mag niet verloren gaan Omstanders min of meer verbaasd Russische Rode Kruis belooft inlichtingen Paus kreeg cheque van 93 dollar Tkerese Neumann ernstig ziek In Mei overbrenging van stoffelijk overschot ">s WEERBERICHT Opvoeding te patriarchaal N aam-ka tholicisme in België Paedagogische situatie ten onzent niet gunstiger President Eisenhower heeft Woensdag te Washington op zijn persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn te pogen krachtiger waterstofbommen te maken dan de exemplaren, waarover zij thans reeds beschikken. „Mij zijn geen militaire redenen bekend, waarom de V erenigde Staten nog krachtiger waterstofbommen zouden vervaardigen dan zij reeds bezitten", verklaarde de president. In antwoord op een vraag of hij niet vreesde, dat de Sovjet-Unie krachtiger waterstofhommen zou gaan vervaardigen dan de Verenigde Staten thans bezitten, antwoordde hij „Neen, daar beu ik niet hang voor. Ik ken geen enkele reden waarom welk land ook ter wereld nog krachtiger waterstofbommen zou willen vervaardigen dan die wij thans bezitten". Nieuwe proef Op het geestelijk -vlak VERKEER 9000.niet genoeg Over Duitse krijgsgevangenen Dulles' woorden onderstreept Met de beste wensen van een rabbijn De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking, maar hier en daar ochtendmist. Op de meeste plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vrydag 9 April: Zon op 5.59 uur, onder 19.26 uur; Maan op 9.52 uur, onder 2.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LJ (Van onze Utrechtse redacteur) De bezorgdheid voor een goede persoonlijkbeidsontwikkeling van bet katholieke volksdeel is voor de Kath. Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid aanleiding geweest op haar jaarvergadering, die gisteren in Utrecht werd gehouden, een studie te wijden aan de invloed van de paedagogische situatie op de geestelijke volksgezondheid. Het onderwerp werd besproken door een Oostenrijkse psychiater-psycholoog, een Belgische psycholoog en eeii Nederlandse psycholoog, die ieder op hun beurt een schets gaven van de situatie in eigen land en er bleek in die zin overeen stemming te bestaan, dat overal aan de katholieke opvoeding nog al een en ander mankeert. Maar het zijn dan ook vraagstukken, zoals de voorzitter, prof. dr F. J. J. Buyteridijk, die zelf de toestand in Nederland onder ogen zag, in zijn openingswoord zei, waarmee de gehele katholieke satnenleving is gemoeid. Zij moeten dus ook internationaal worden bekeken en het viel daarbij op, dat de door de drie sprekers aangegeven therapie evenzeer vrijwel gelijkluidend was. Dr E. Ringel van de psychiatrische en neurologische universiteitskliniek te We nen, tevens docent aan de theologische faculteit en directeur van het Zelfmoord instituut, vertelde frappante gevallen uit zijn practijk, die op een grote neurotische levensangst wijzen. In Oostenrijk is het hoogste percentage zelfmoordgevallen, maar ook het laagste geboortecijfer van de wereld, waartussen, zoals uit onderzoekingen gebleken is, enig verband gelegd moet worden. Vele psychiaters doen in samenwerking met psychologen en zielzorgers hun best deze problematiek van katholiek stand punt uit te benaderen en tot oplossing te brengen, maar er ontbreekt een coördine rend orgaan, zoals in Nederland bestaat. De enige mogelijkheid is prophylaxe voor komen- dat de mensen in een ontwikkeling van hun zielsziekte verstrikt raken en dr Ringel is ervan overtuigd, dat de paeda gogische situatie hierop grote invloïd heeft. Daarom wilde hij speuren naar enige karakteristieken van de huidige op voeding, die op een verkeerd systeem wijzen en zo kwam hij er toe te zeggen, dat de opvoeding dikwijls te „patriarchaal' is, waarbij te zeer wordt afgestemd op het louter gehoorzamen van het kind, zonaar achte te geven op gevoelsreacties of con- fUDre Ringel sprak heel geestig over een kanselsituatie waarbij van boven af wordt gesproken zonder wat onder is te begrijpen. Op grond van de diepte-psycho- logie waarschuwde hij ook tegen een a' te grote binding van het kind aan éen der ouders, waarvan het in later leven grote moeilijkheden kan ondervinden. Een goe- de reiigieuze opvoeding is van veel be lang en de ervaring heeft uitgewezen, dat vele latere geloofsmoeilijkheden terug te voeren zijn tot een onjuiste religieuze op voeding in de kinderjaren. Na een woord van erkentelijkheid aan het adres van prof. Buytendijk voor zijn invloed op de universiteit van Leuven bij de overwinning van een zeker positivisme, heeft prof. dr A. Kriekemans een uiteen zetting gegeven van de paedagogische hulp, welke aan de mens gegeven moet worden. Zeer critisch bekeek prof. Kriekemans het milieu, dat de katholieken aan de jeugd in Vlaams-België biedt, waarin hij vele en schromelijke tekorten zag. Velen zijn slechts in naam katholiek en gebon den aan genotzucht. Men is katholiek uit gewoonte of fatsoen Uitvoerig ging de geleerde spreker in op de nood van het gezin- daarbij opmer kend, dat het hedendaagse huwelijk een persoonlijke gemeenschap moet zijn of er anders niet is. Een lichtzijde Is het bestaan van nog vele krootstrijke gezinnen, die de moeilijkheden beheersen en daaruit komen ook de meeste priesterroepingen voort. Uit hun oordeel blijkt een ernstige be zorgdheid op grond van de grote frequen tie van een onvoldoende persoonlijkheids ontwikkeling. Deze uit zich in een onver mogen om beslissingen te nemen, het ont vluchten van de vrijheid, onzelfstandig heid en angsten. De opvoeding verloopt te autoritair zo zei prof. Buytendijk te patriarchaal en te veel in de moedersfeer Zij is vol gens een bekend psychiater te week, voor- al voor jongens. Men laat te veel over aan gezagsdragers. Er is een identificatie tussen plichtenvervulling en geloofsbele ving, die daardoor zonder vreugde is Reeds bij de ouders bestaande angsten worden op de jeugd overgedragen. Er ont breekt een affectieve band en er is gemis aan vertrouwen in het spontane „goede van het kind. De opvoeding is ook te in tellectualistisch en in de religieuze opvoe ding wordt een „taal" gebruikt, die met begrijpelijk is voor het kind, dat reeds op jonge leeftijd met een modern wereldbeeld vertrouwd raakt. -,Goede gewoonten" vormen zeker de bedding van het bestaan, maar zij komen slechts lot stand door een inschikkelijk heid, die op werkelijke gemeenschap be rust, die steeds tegenwoordig is en door leefd wordt. Het zou een goede uitwerking geven, als volwassenen doen blijken, dat hun godsdienstige gewoonten geen Ias-ten zijn, maar een vreugde. Wij dienen echter te geloven in hst goede gezin als bron van geestelijke ge zondheid, maar mogen de „goede oude" tijd en het „eenvoudige goede volk" niet idealiseren.^ De na-oorlogse generatie bevindt zich in een andere verhouding tot de wereld. Hierdoor is allerwegen de paedagogische situatie fundamenteel gewijzigd. De „vroegere" mens was meer een door de wereld langs een gebaande weg voorttrekkende reiziger, de „mo derne" mens is meer een nadenkende tegenover de wereld zich plaatsende waarnemer en heerser. De gelovige mens staat voor de opgave om het nadenkende critische bestaan met het gelovige ver trouwende te verbinden. Deze opga'e bepaalt de structuur van de huidige paedagogische situatie in de katholieke samenleving. mtf-mmx Bij de opening van Madurodam tc 's-Gravenhage op gisteren, heeft de staatssecretaris van oorlog, mr F. J Kranenburg de „George Metduro Ka zerne" aan het stadje overgedragen als een schenking van het ministerie van Oorlog. Het 'dochtertje van de staatsse cretaris, Thetasina Kranenburg, hijst de vlag op het voorplein van de kazerne, welke een natuurgetrouwe copie van de Koning Willem I Kazerne te 's-Hertogen- bosch is. Links de burgemeester van Madurodam, Rolf Simon v. Leeuwen. Oostenrijk of België, "a°n°s\a^de"op! nit de ervaringen van vooraansi«« r voedkundigen, psychologen en psyc De twee Amerikaanse soldaten, die Dinsdag door de Russen zijn vrijgelaten na een dag gevangen gehouden te zijn geweest, hebben Woensdag op een pers conferentie in Fulda (West-Duitsland) verklaard, dat zij drie uur lang door een Russische officier waren ondervraagd, voornamelijk over atoomwapens. Zij zeiden, dat zij op een normale pa trouille met een jeep langs de Oost- duitse grens reden, toen plotseling ze ven Russische soldaten eveneens in een jeep, hun wapens op de Amerikanen, die op Westduits gebied reden, richtten en hun mededeelden, dat zij gearresteerd Waren. Enige uren later werden de Ame rikanen echter, zoals gemeld, met hun jeep en hun wapens naar Westduits ge bied teruggezonden. iJ Dc grote A. X.-caisson, die de veerhaven te Kruiningen sinds 21 Juli 1953 van bet zeewater afsloot, is gistermiddag gelicht en in de haven tot zinken gebracht. Om ongeveer vijf uur was het logge gevaarte door zeven sleepboten en twee drijvende kranen op de plaats van bestemming ge bracht, van waar het te zijner tijd zal worden weggesleept. Sinds 18 Maart jl. is men bezig geweest met het treffen van voorbereidingen voor het verplaatsen van deze grote caisson. Met het oog op de lage waterstand vor derde het werk langzamer dan aanvanke lijk was voorzien. Gistermorgen om zes uur begon men met het leegpompen van de caisson. Hiermede waren drie pomp- boten tot ongeveer 3 uur 's middags bezig. Toen de caisson was weggesleept werden de afsluiters verwijderd, waardoor het ge vaarte opnieuw tot zinken werd gebracht. Hoofdingenieur Snip en ir Hartman, die de leiding van de werkzaamheden had den, deelden mede dat zonder tegenvallers het gehele werk omstreeks 1 Mei a.s. de streefdatum ruimschoots kan zijn volbracht. Vóór die datum moeten nog worden verwijderd een B. S-caisson en een stuk van de oude zeedijk. Men neemt aan dat op 1 Mei de veerdienst Kruinin genPerkpolder weer hersteld zal zijn. De vragen werden hem gesteld naar aanleiding van een verklaring van Ame rikaanse geleerden, volgens welke hst thans mogelijk zou zijn het vreselijkste wapen, dat denkbaar is, te vervaardigen: de kobaltbom. Maar deze bom zou, tot ontploffing gebracht, een onberekenbare ramp voor de gehele mensheid betekenen, waarvan de omvang onberekenbaar is Daarom zouden noch de Amerikanen, noch de Russen tot een proefneming met de kobaltbom kunnen overgaan. Het zou zelfmoord van de gehele mensheid bete kenen. N.a.v. de vraag of hij een hervatten van het deelgenootschap op het gebied der atoomgeheimen, dat tussen de Verenigde Staten en bevriende landen heeft bestaan mogelijk of verstandig zou achten, wees Eisenhower op de beperkingen, welke door de „wel op de atoomkracht", de z.g. „wei Mc-Mahon", bestaan. „Deze beperkende bepalingen zijn des tijds uitgevaardigd, omdat men toen nog meende, dat de Verenigde Staten hun ge heimen betreffende de vervaardiging van atoomwapens konden bewaren. Yan zelf sprekend is deze mening door de latere ontwikkelingen doorkruist, doch ik ben er niet zeker van welk gedeelte van onze gegevens op dit gebied thans ter beschik king van onze bondgenoten zou kunnen worden gesteld", verklaarde hij. De president wees er in dit verband op reeds amendementen op de „wet op de atoomkracht" te hebben voorgesteld, om 'n uitwisseling van inlichtingen mogelijk ie maken, „nodig voor het opstellen der strategische plannen van de Westerse ver bondenen of voor het voeren van een oor log, indien deze zou uitbreken." Dinsdag is met „goed gevolg" op de proel'terreincn in de Stille Oceaan een proef met kernenergicwapens uitgevoerd, aldus heeft de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, Strauss, Woensdag in Washington bekend gemaakt. Uit zijn mededeling bleek niet, of bij deze proef, evenals bij de twee voorgaande op resp. 1 en 26 Maart j-1. een waterstof bom tot ontploffing is gebracht. Strauss verzekerde, dat de huidige serie proeven „inlichtingen van groot belang" voor de Amerikaanse nationale verdedi ging blijft opleveren. Evenals bij de vooorgaande proeven hebben eenheden van de luchtmacht en de marine zorgvuldig het gebied rondom het proefterrein afgezocht naar schepen, zo zei hij. GEERT RUYGERS. een der hoofd figuren van de Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van dc Arbeid heeft op een kiezersvergadering in de Residentie verklaard, dat het de Katholieken in de P. v. d. A. bijzonder moeilijk wordt gemaakt, omdat de strijd de laatste tijd meer op 't geestelijke r lak dan op politiek niveau wordt gevoerd. Dc K.V.P. gebruikt volgens hem gees telijke middelen, omdat zij zwak staat met haar politieke argumenten. Eerlijk gezegd, begrijpen wij de ont stemming van de heer Rayggs aoed. Dat er „op het geestelijk Jak striid wordt gevoerd is toch werkelijk niets nieuws. Voor de R. K. Staatsparty vroeger en de K.V.P. nu staat dc be hartiging van dc geestelijke belangen hü alles' voorop, al werden en worden dc tijdelijke zeker niet verwaarloosd. De Geschiedenis kan hier met sprekende voorbeelden elke tegenspraak ten deze het zwijgen doen optegaeu. (d ,f jTh wanneer de K.V.P. op gccsitiyn terrein in het defensief of offensief moet komen, ligt dat zeker niet aan haar- Integendeelde onverschilligheid het eens zeer zacht uit te bij andere partijen voor het geestelijke, dXolnoemd KanwludZemtde argumen^ ^wakke^a^w^'nta^^omalals men 'zelf helemaal niet over steekhoudende argumenten beschikt De enorme A.X.-caisson, waarmee op %h Juli verleden jaar de nooddijk voor de Kruininger-polder werd gesloten heeft als bescherming van die polder tegen de zee afgedaan. De caisson, die 62 meter lang is, achttien meter hoog en negentien meter breed, en die niet minder dan 7500 ton weegt, icerd Woensdag, nog geen negen maanden later dus, van zijn plaats gesleeptnadat enorme massa s water, die de betonnen kolos vuldenmet «/- gaand tij waren uitgepompt. Een over zicht van het werk. De reus drijft reeds, de bedrijvige sleepbootjes, eens druk m de weer om het monster op de goede plaats te brengen, werken nu even hard om het daar vandaan te halen Uit een rapport van B. en W. aan de Haagse gemeenteraad blijkt, dat de "'astrimepedemie in ons land is gebracht °or een Braziliaanse familie, welke in ren hotel in de Residentie gelogeerd weeft. De moeder heeft in die tijd de ziekte gehad en moet de infectiebron geacht worden, aangezien de eerste Haagse patiefiten kamermeisjes waren, die in dit hotel werkten. Een opmerkelijk feit is, dat veel meer vrouwen dan mannen door de ziekte ge troffen zijn; alastrim is geconstateerd bij 34 vrouwen en 6 mannen, terwijl 16 vrouwen en 5 mannen in observatie zijn geweest; verdacht aan deze ziekte te lijden. Voorts is gebleken, dat op een enkele uitzondering na alle patiënten noon waren gevaccineerd. De waarde van een goede vaccinatietoestand van de bevol king lijkt hiermee voldoende aange toond. Van verminderd hotelbezoek of be zoek aan openbare vermakelijkheden is, blijkens de cijfers, geen sprake geweest. Ook de winkeliers zijn van oordeel, dat de epidemie geen verminderd winkel bezoek met zich heeft gebracht. Over de financiële consequenties voor de gemeente is nog onvoldoende bekend. Vast staat echter, dat de op de gemeente begroting uitgetrokken post groot 9000 voor bestrijding van besmettelijke ziek ten niet voldoende zal zijn om alle uit gaven te dekken. „De kansen, dat op de komende Geneefse conferentie over het Verre Oosten door onderhandelingen een regeling zou kunnen worden verkregen van liet Indochinese vraagstuk zijn niet goed", aldus heeft president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. De Amerikaanse president gebruikte het grootste gedeelte van zijn pers conferentie voor een uiteenzetting van wat een verloren gaan van Indo- China voor de Verenigde Staten en de andere nret-communistisclie landen, zou betekenen. Zijn argumenten kracht bijzettend door met de handen op de voor hem staande lessenaar te slaan, verklaarde de Amerikaanse president: „De Verenigde Staten zullen juist zó ver gaan als verenigbaar is met het voeren van een omzichtig beleid, bij de poging om een oplossing, of een door onderhandelingen verkregen regeling der wereldvraagstukken te verkrijgen. Zij zullen echter niet verder gaan en het moet zo zijn dal bij elke te sluiten overeenkomst tevens wordt bepaald op welke wijze zo nodig kracht aan dp naleving kan worden bijgezet. De Verenigde Staten zullen niet slechts op woorden vertrouwen." Over Indo-China zeide Eisenhower: „In dien de communisten de hand op dit ge bied zouden kunnen leggen, zou dat 't begin inhouden van een ontbindingsproces, dat voor alle vrije staten de ernstigste gevol gen zou hebben. Reeds zijn ongeveer 450 millioen Aziaten onder communistisch be-.vind gekomen. De vrije volken kunnen zich eenvoudig geen voortgang van dit proces veroorloven. Een verloren gaan van Indo-China zou invloed hebben op het z.g. „eilanden-ver dedigingsstelsel", waaronder Japan, For- beginselen, waardoor het land wordt ge leid, te ondermijnen", aldus de C.B.S. Van de toeschouwers, die na de uitzen ding aan de C.B.S telefonisch hun oor deel over de kwestie lieten horen, stond de overgrote meerderheid aan de kant van Murrow. In McCarthy's verklaring kwam ook een passage over de waterstofbom voor. De senator zeide nl.: „Als er geen communis ten in onze regering zaten, waarom stel den wij dan ons onderzoek op het gebied van de waterstofbom 18 maanden uit, noe- wel zelfs de organen van onze geheime dienst dag in dag uit meldden dat de Russen met kracht hun onderzoek voo: t- zetten?" Mei vin Price, democratisch lid van ae commissie voor atoomenergie uit iet emi gres, noemde deze beschuldiging e „absoluut belachelijk". Hij voegde hier- aan toe, dat er mogelijk enige veriragm, bij het onderzoek is geweest, -.maar zeit-i niet om de redenen, die McCarthy noem 0 Ook Eisenhower, op zijn Persf°Yn1ïatTnn verzette zich tegen Mc ?arhy s mtlatin^ De president zeide niets te weten omti em een uitstel van de vervaardiging van atoombom. „Ik sta in zeer nauw contaci met de voorzitter van de congrescommissie voor de Lewis Strauss", zeide hij, mij nooit zo iets verteld De voorzitter van het uitvoerende comi té van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan, Cholodkof, heeft de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis dr Weitz, doen weten, dat de Sovjet-Unie bereid is het Westduitse Rode Kiuis in lichtingen te verschaffen. Dr Weitz had de Sovjet-Unie onlangs om inlichtingen ver zocht over het lot van Duitsers, die niet uit Rusland zijn teruggekeerd. Senator McCarthy heeft Dinsdagavond ia een televisie-uitzending de bekende eom- mentator Edward Murrow van repliek ge diend, die op 9 Maart had verklaard, dat de senator de grens tussen onderzoek en vervolging had overschreden. McCarthy, zijn gewone tactiek volgend, beschuldigde thans Murrow cr op zijn beurt van, dat hij sinds 20 jaar propagandist voor het communisme is. De film van McCarthy's verklaring was vorige week te New York opgenomen vóór het vertrek van de senator naar Arizona, waar hij nu rust houdt. Onmiddellijk na dc uitzending verwierp Murrow in een verklaring de beschuldi ging cn hij zeide, dat McCarthy steeds al len, die zich tegen zijn opvattingen ver zetten, met het communisme vereenzel vigt. Ook de directie van de „Columbia Broadcasting System", in dienst waarvan Murrow staat, liet weten, dat zij in tal rijke gevallen bewijzen van de vader landslievendheid van de commentator had gekregen. „De directie kent ook zijn hartstochtelijke oppositie tegen hen- die binnen of buiten onze grenzen pogen de mosa en de Philippijnen vallen. Het zou voorts een bedreiging betekenen voor lan den als Nieuw-Zeeland en Australië", al dus de president. Op een verzoek om nadere informatie over de berichten, volgens welke de Yer' Staten stappen bij andere landen hebben gedaan om te komen tot een gemeenschap pelijke verklaring, waarin de Chinese communisten worden gewaarschuwd voor een ingrijpen in de Indochinese oorlog antwoordde Eisenhower„Men kan de aandacht vestigen op een vraagstuk waar allen op de een of andere wijze belang bij hebben en dan proberen de zaak uit te praten" Hij ontkende niet, dat te dien aanzien onderhandelingen worden ge voerd. Later verklaarde de president, dat er nog geen positieve reactie was geweest op Foster Dulles' denkbeeld van een „ge zamenlijke actie", om te voorkomen dat Zuid-Oost-Azië onder communistisch be wind zou komen. In antwoord op een vraag over de in de Amerikaanse senaat gestelde eis. dat Frankrijk als een middel om de Indochi nese oorlog te winnen, onafhankelijkheid aan de Indochinese staten zal verlenen, verklaarde Eisenhower „Ik geloof, in het algemeen gesproken, dat geen hulp van buitenaf doeltreffend kan zijn, tenzij hier mede iets wordt bereikt, dat de plaatse lijke bevolking wenst. Dergelijke wensen moeten vervuld worden, daar anders geen definitieve oplossing kan worden verkre gen. Deze zaken kan geen land ter wereld alleen oplossen". De Amerikaanse president besloot met te zeggen, dat Foster Dulles zijn verkla ringen en waarschuwingen over dc geva ren van de Indochinese oorlog woord voor woord met hem had doorgenomen, alvo rens ze uit te spreken. Amerikaanse atoomkracht, „en die heeft (Van onze correspondent) Nabij een bedrijf te Drunen in de Noord-Brabantse Langstraat waren Woensdagmiddag enkele kinderen aan het wippen op gevelde bomen, die daar lagen opgeslagen. Plotseling rolde een der boomstammen, die een gewicht had van ongeveer 1500 kg. van de stapel af en kwam toen op een drietal meisjes, die zich niet vlug genoeg meer konden verwijderen, toegerold. De gevolgen waren ontzettend. Twee negen-iarige meisjes, respectievelijk van de families Van der Zanden en Van Rooy, kregen het gevaarte over het lichaam en waren op slag dood. Hun lijkjes waren zwaar verminkt. Het derde meisje, het acht-jarige doch tertje van de familie De Gouw, kreeg een zware hersenschuddingen verschil lende ernstige verwondingen. Naar Kipa meldt, werd ten Vaticane een cheque ontvangen van 93 dollar ter onderstreping van de hartelijke gevoelens van de afzender: rabbijn Rosenthal uit Cleveland (Ohio), die de H. Vader een volledig herstel toewenste. De rabbijn had deze som gekregen van zijn vriend, Henri Polak, die eerst 78 dol lar had gegeven met het oog op het feit, dal de Paus 78 jaar oud is, welk bedrag werd aangevuld met 15 dollar bij wijze van symbolische geste om de 15 jaren van 's Pausen pontificaat aan te duiden als de belangrijkste van Zijn leven. Rabbijn Rosenthal heeft in 1952 enige tijd te Rome vertoefd. Hij is toen door de H. Vader ontvangen e- kwam daarbij zeer onder de indruk van de persoon van Zijne Heiligheid. Therese Neumann, de gestigmatiseerde van Konnersreuth (Beieren), is thans zwaar ziek. Haar toestand zou tot ernstige bezorgdheid aanleiding geven. Dc wondtekenen, die in 1926 voor het het eerst bij haar aan de dag traden, zijn in de huidige vastentijd reeds twee Vrij dagen uitgebleven. (Van onze correspondent) De grafkapel van wijlen Broeder Evaris- tus Witte O.F.M., die jarenlang portier was van het Franciscanenklooster in Me- gen en aldaar in geur van heiligheid ont slapen is, is gereed. Men verwacht dat in het midden van de volgende maand het stoffelijk overschot van deze vrome broe der, die zich reeds tijdens zijn leven de erenaam „Heilig Bruurke van Megcn" verwierf, naar de kapel zal worden over gebracht. Z. H. Exc. mgr W. Mutsaerts zal zich bij deze plechtigheid officieel doen ver tegenwoordigen door de deken van het dekenaat Ravenstein, de hoogeerw. heer J. Verkuyl. Het officiële verslag van de opgraving en her-begrafenis zal door de gardiaan van het klooster gemaakt wor den. De thans gereed gekomen kapel heeft een stijlvol karakter Boven de ingang is een beeld geplaatst, vervaardigd door een neef van het -Heilig Bruurke". dr A' Bleys uit Den Bosch. Jac. Maris uit Heu- men droeg zorg voor het interieur van de kapel en de glas-in-plastic ramen wer den gemaakt op het atelier van Jan Faes- sen in Vught Het stoffelijk overschot van broeder Evaristus rust thans ip het kloos terkerkhof. Bij de her-begrafenis zal een oorkonde in het nieuwe graf gemetseld worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1