Het werk der Provinciale Staten heeft vele principiële kanten LINOLEUM KROMMENIE Tevreden geluiden over de Voorjaarsbeurs M ■Ha N Godshuis in hart van ieuw Rotterdam 1 Baksteen en beton spreken hun eigen taal GLAS Limburg en de Waterwegen photokina 1954 Een cultureel en commercieel evenement Morgen gaat de Bosjeskerk open Nieuwe camera's en snellere films Om onze katholieke idealen te kunnen Verwezenlijken, is eenheid dringend nodig i' Wie overlegt, legt liever linoleum 1 Meer belangstelling uit Amerika dan vorig jaar i WSÊÊÊÊ Geblokkeerde marken- tegoeden vrijgegeven iÖ &&ewtiuccfa< Emijnhaan Jos. Maenen sprak tijdens KYP-vergadering te Maastricht ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 13 De sociale sector Recreatie-gebieden 4 ISieuw beleid inzake organisatie en subsidiering Schoolwetver diensten Principiële kanten van het Statenwerk iiiiiiujüyj Linofeu m L i n o f e 11 vanaf f. 3,95 ...is mooi en blijfl mooi! RESTAURATIE BARBARA- KLOOSTER Subsidie tuinbouwscholen Het verziltingsvraagstuk Het werk op gebied van de Waterstaat De culturele sector Streekplannen ff -«4 - NOORDER GLASHANDEL Lof voor het Nederlandse gereedschap Belangrijke internationale contacten PRODUCTIE H.V-A. IN EERSTE KWARTAAL DE JAARBEURSGEBOUWEN TE KEULEN WAAR DE PHOTOKINA 1954 WORDT GEHOUDEN ENKELE DATA Citykerk T entoonstellingen Nieuive snufjes Druk bezoek KVP-geluid gericht op de streek Ons verzoek aan Drs M. P. A. Meissen om een onderhoud over het tverk van de Provinciale Staten, over hetgeen in de afgelopen jaren werd bereikt en o.m. over de wijze waarop het streekplan tot stand komt, werd zonder enige aarzeling ingewilligd. De volgende morgen werden we door de burgemeester ontvangen in zijn werkkamer in het Raadhuis van Wate ringen, waar hij ons welwillend alle mogelijke inlichtingen gaf. Hij gaf allereerst een overzicht van hetgeen er was bereikt in verschillende punten onderverdeeld, waarna de burgemeester de diverse onderdelen nader uitvoerig toelichtte. In deze sector wordt speciaal activi teit ontplooid voor de volksgezondheid zoals consultatiebureaux. Zuigelingen zorg, Kruisverenigingen, Gezinszorg, T.b.c.- en Rheumabestrijding, zorg voor geesteszieken en zwakzinnigen. Behalve de algemene zorg voor het uitgebreid provinciaal personeel niet slechts op hel centraal administratief bureau, maar ook in zeer vele andere plaatsen werk zaam aan wegen, bruggen en veren behalve de bijzondere zorg voor deze mensen is er nog een algemene zorg voor de bevordering van het werk der beroepskeuzebureaux. Van heel veel belang voor een dicht bevolkte provincie als Zuid-Holland zijn de recreatiegebieden. Er heerst op het ogenblik een grote activiteit bij de katholieke Gedeputeerden in de proble men rond het Langeveld te Noord- wijkerhout om een juiste verhouding te verkrijgen tussen recreatiegebied en ontspanning. Met deze zaak gaan grote ruilverkaveling en afzanding gepaard, waardoor zowel een grote uitbreiding komt van cultuurgrond alsook van recreatiegebieden. Afgesloten gebieden zullen nu opengesteld gaan worden. Ook bij de vaststelling van het streek- van de betrokken streek tijdig moet wor den gehoord en wel vanaf den beginne; anders zou men krijgen een plan over dé streek, maar zonder de streek. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1954 is wederom door de voorzitter der KVP-fractie een ernstig beroep ge daan op Ged. Staten, om streekplannen niet ingewikkeld te maken, omdat daar door het normale leven te langdurig door nog niet getoetste ontwerpen wordt be lemmerd. Dit is een noodzaak voor de richtszekerheid van ons volk. Er wor den conclusies getrokken uit ontwerpen en toelichtingen, die onduldbaar worden, omdat daaraan woningcontingenten wor den verbonden, die ten enenmale on voldoende zijn. Vooral moet er voor worden gewaarschuwd, dat het gebrek aan arbeidskrachten nog niet verder voortgang Heeft. Ondanks het verzet van vele leden van onze Kath.-fractie hebben de Prov. Staten besloten tot oplegging van een schoolartsendienst aan de gemeenten Maasland, Wateringen, Schipluiden en Rozenburg. Dit besluit is nadien door de Kroon vernietigd. Het zal nu naar de mening van de heer Meissen noodzakelijk zijn, dat de subsi diepolitiek voor schoolartsendiensten wordt gewijzigd, om het mogelijk te maken, dat deze taak wordt toegewezen aan particuliere organisaties, die daar voor meer geeigend zijn. Alsdan kan rekening worden gehouden met de levensopvatting en de geestelijke rich ting. waarin de kinderen worden opge voerd. De heer Meissen meent, dat dit een taak is voor de kruisverenigingen niet slechts in de zin, dat zij een onder geschikt deel uitmaken van een ge meentelijke beheerscommissie; ze mogen daarbij de volle verantwoordelijkheid krijgen. Men zal iets grotere rayonnen krijgen. Want in Zuid-Holland leeft een vrij gemengde bevolking. Nadat onze zegsman er op gewezen heeft, dat ook vooral rekening moet worden gehouden met de belangen der industrialisatiegebieden als Rijswijk, Delft en de steden langs Waterweg, Maas en Lek, besluit de heer Meissen dit onderhoud met er op te wijzen, dat ook t Provinciale Statenwerk, hoe technisch het oppervlakkig mag lijken zeer vele principiële kanten heeft, waarvoor het nodig is, hat allen van gelijke levensrich- tl".f z.j aaneenscharen. om de princi piële idealen mt te dragen. „Brood en spelen" was een ideaal voor velen in de Romeinse tijd. Wij hebben gelukkig hogere idealen ver uitgaande boven het uitsluitend materiële. Hierbij komt nog. de vele ingewikkelde vraag stukken van het werk der Staten veel tijd en een veelheid van mensen en van deskundigen noodzakelijk maken. Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practise!) onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat is alles! Volkomen massief. is 2 meter i/rtsJ Prijzen vanaf f. 6,45 per vierkante meter (r Burgemeester wees allereerst op de restauratie van het Barbara-klooster te Helft, Dit oude monument verkeerde in Vervallen toestand. De Katholieke Delft- se studenten hadden zich bereid ver klaard, dit gebouw te restaureren, mits zij dit'konden gebruiken als Katholiek studentencentrum. Het Rijk zou subsi- plan Oostvoorne is rekening' ^ehouderi die geven Eind 1952 werd deze zaak in j met aansluitende gebieden met afsluiting de vergadering der Provinciale Staten van de Brielsche Maas, Ook hier zullen van vele kanten sterk bestreden. De - 1 heer Meissen heeft namens de Kath. fractie het herstel van het Barbara- klooster bepleit. Het gevolg was, dat de staten zich verenigd hebben met aan houding van het voorstel van Ged. Sta ten, om een nader onderzoek te doen instellen. In de volgende vergadering van de Prov. Staten is met zeer grote meer derheid een belangrijk subsidie verleend, tengevolge waarvan het Katholieke stu denten leven in Delft op heef bijzondere wijze is geholpen en bovendien voor Delft een prachtig monument behouden bleef. Onze zegsman heeft veel overleg gepleegd met de studenten en met de restaurateur. Het enthousiasme van de jongeren was voor hem mede een prik kel, om voor deze zaak te vechten. Gedurende een groot aantal jaren is een belangrijk subsidie verleend voor een bepaalde tuinbouwschool. Op initia tief van de KVP-fractie is een algemene regeling hiervoor in de plaats getreden Waardoor 1/3 van de stichtingskosten Van tuinbouwscholen of 1/3 van de huur door de Provincie gedragen wordt. De subsidie tot verbreding van het Proefstation te Naaldwijk werd ver hoogd van ƒ3000 tot ƒ10.000 per jaar. Een belangrijke verhoging. De uitdieping van de Nieuwe Water weg wordt algemeen als de oorzaak be schouwd voor de verdere verzilting. De vraag is gerezen, wie de kosten moet be talen. De streek zelf heeft gezegd, dat de kosten door de betrokkenen zouden wor den gedragen. Door de tuinbouw wordt groot nadeel van deze verzilting onder vonden. Het is logisch, dat wie de ramp veroorzaakt, moet betalen. De tegen woordige regeling is volgens onze zegs man volkomen in strijd met de rechts opvatting omtrent rechtmatige en on rechtmatige daden. Als men iemand be nadeelt, moet men de kosten vergoeden. Met de Regering is nu overleg gaande, j over de noodzakelijke financiële bij- I drage aan het Hoogheemraadschap Delfland" in de kosten van de voorzie ningen. Opspuiting van gronden Over de opspuiting van gronden nabij Vlaardingen, vooral in de gemeente Maasland (de Aalkeetbuitenpolderi is in de Staten eveneens meermalen gespro ken. Dit is een uitvloeisel van 'n vroeger verworpen besluit. De Kath. fractie heeft zich hiertegen verzet, omdat daarvoor zeer vele bedrijven gedurende zeer lange tijd onbruikbaar konden worden gemaakt en bovendien de noodzakelijke uitbreiding van Vlaardingen hierdoor ernstig werd gestagneerd. De KVP-fractie heeft wel de toezegging van Ged. Staten gekregen, dat de betrokken eigenaars de opgespo ten grond wederom in eigendom zulks kunnen ontvangen. Bij elke begrotingsbehandeling heeft de KVP-fractie aangedrongen op bespoe diging van de aanleg van de weg Den Haag ten Westen van DelftSchiedam met een twee tunnel door of een nieuwe brug over de Waterweg. Zeer veel werk hebben de Prov. Sta ten vooral op het gebied van de Water staat in verband met Hoogheemraad schappen, polders en dijkkringen. De grote watersnoodramp heeft in sterke mate aangetoond, dat onze gebieden moeten worden beveiligd. Niet slechts land en vee is in gevaar, doch het gaat eveneens om kostbare mensenlevens. Daarom is men bezig aan een omschake ling in die zin, dat ook de bebouwde eigendommen moeten worden veilig ge steld. Ook het commissiewerk is zeer be langrijk en vraagt veel tijd. De heer Meissen is zelf lid van de commissie voor Waterstaatszaken. van de commissie voor Wegen en verkeer en van de semi-prov. commissie voor veilig verkeer. Deze commissie, waarin alle grote verkeers- organisaties vertegenwoordigd zijn, is benoemd door Ged. Staten. Voorts is onze zegsman lid van de commissie voor de bouw van een nieuw provincie-huis. De Kath. fractie streeft naar verbreding op dit gebied niet slechts in de grootste steden, maar ook in belangrijke provin ciesteden en op het platteland. Wat de Kring Dordt Dordt betreft denkt de heer Meissen speciaal aan steden als Delft, Schiedam, Vlaardingen, Dordrecht en Gorcum en wat het platteland betreft vooral aan centrale plaatsen. In de cul turele sector treedt de subsidiepolitiek sterk naar voren. Dit geldt niet alleen voor muziekkorpsen en zangverenigin gen, maar bijv. ook voor leesbibliothe ken. naast nieuwe cultuurgronden belangrijke recreatiegebieden worden gemaakt, die j speciaal ten goede komen aan de steden langs de Nieuwe Waterweg. De Prov. Staten stellen de streekplan nen vast. Een is er reeds vastgesteld. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1953. dus einde 1952, heeft de voorzitter van de KVP-fractie een ernstig woord doen horen, dat de stem De niewwe kerk van Antonius en Rosalia, naar ontwerp van het architectenbureau Hendriks-Van der Sluys-Van den Bosch aan de Hofdijk verrezen. -r- -f-.% lm liet interieur van de nieuwe kerk ANNEER morgen de deken van R'dam, mgr J. H. Niekel, de nieuwe y/ Bosjeskerk plechtig in zal wijden en de zegening van de 3 klokken zal verrichten, zal daarmee voor de parochianen van de oude kerken aan Bosje en Leeuwenstraat historische begrippen geworden tenslotte een einde komen aan lange jaren van behelpen en moeilijkheden. Immers veertien jaren heeft het geduurd voor de eerste vervanging is gereed gekomen van de godshuizen die in 1940 door het bombardement werden vernietigd. Doch ongetwijfeld zal in deze snel en driftig levende stad binnen afzien bare tijd ook „Antoir*" Rosaliakerk een begrip geworden zijn, symbool -- twintig, eeuwen wordt voortgezet. van hoe ondanks alles J. VAN OOSTENDORP Rotterdam - Tel. 84630 (3 lijnen) FILIALEN: DORDRECHT - EDE SOMMELSDIIK BRIELIE (Van onze Utrechtse redacteur) De opleving van de koopkracht en d» verlaging van de belastingen hebben een gunstige invloed uitgeoefend op de pas ge eindigde Voorjaarsbeurs in Utrecht. Over de resultaten zijn de deelnemers in het algemeen zeer tevreden en er is een be langrijke stijging van het aatal bezoekers geconstateerd, dat zowel uit het buiten land als het eigen land 10'/» meer be draagt. De Amerikaanse organisatie van public relations officers had zoveel bewondering voor de propaganda, die door de Kon Jaarbeurs in samenwerking met K.L.M. en Econ. Voorlichtingsdienst is gemaakt, dat 6 April j.l- in New York de zilveren tro- phee is uitgereikt aan de Kon. Ned. Jaar beurs voor haar activiteiten op het gebied van public relations in de Verenigde Sta ten, welke onderscheiding door de verte genwoordiger van de Jaarbeurs, de heei A. Pierson in ontvangst is genomen. Het 's voor het eerst, dat een dergelijke onder scheiding aan een buitenlandse instelling is toegekend. De directeur van de Kon. Jaarbeurs, mt H. A. R. Schuit, die deze opgewekte toon mocht doen horen in het eerste overzicht dat hij van een jaarbeurs gaf. merkte wel op, dat enkele branches, zoals lederwaren en bijouterieën, die rechtstreeks aan de detailhandel leveren, in deze gunstige re sultaten niet hebben gedeeld. Van de exposanten op de textieljaar- beurs was 60% zeer tevreden en vooral was men te spreken over het vakkundig bezoek. Ook op de Croeselaan, in de metaalsec tor, de groep bouwmaterialen en bouwma- chines, was men vol waardering. Bouw- machines zijn besteld voor Zweden, Enge land, Malakka en Syrië. De Rijksnijverheid heeft meer dan 9000 werkelijk geïnteresseerden op bezoek ge had, hoofdzakelijk directeuren van middel grote en kleine bedrijven, bedrijfsleiders en technisch personeel. Men was vol lof over het Nederlandse gereedschap, zowel wat prijs als kwaliteit betreft. De groep Electrotechnische en huishou deiijke artikelen had evenmin te klagen Uit Frankrijk waser eenorders tof zuigen' voor meer dan een kwart millioen. Verder zijn bestellingen gedaan voor België Duitsland, Zweden, Zwitserland, Australië en Chili. Verheugend is ongetwijfeld het conta--; van de Federatie voor gebonden kunsten met de vertegenwoordigers van de Antil len- Uiteraard profiteert de Speelgoederen- afdeling in verband met de komende feest dagen mee van de najaarsbeurs, maar niettemin was men ook hier tevreden. Vele exposanten hebben de wenk van mr Schuit om meer gebruik te maken van de informatiestand van de Econ. Voorlich tingsdienst ter harte genomen, en bijzon der de zittingsdagen voor Peru, Boli via en Antillen, mede met het oog op in dustrievestiging op de Antillen, waren druk bezocht. Dit keer is wel bijzonder de grote bete kenis van de Ned. Jaarbeurs voor de con tacten tussen de verschillende landen on derling tot uitdrukking gekomen. Mexico kreeg van Nederlandse zijde veel vraag naar textiel, conserven en boeken en in lichtingen werden gevraagd voor vestiging in Mexico van industrie voor gereedschap pen, electrotechnische artikelen en tex tiel. Frankrijk, Italië, Finland, België en Duitsland kwamen eveneens met Mexico in contact. Engeland ontving aanvragen voor textielwaren, bouwmaterialen scheepsbouwkundige benodigdheden en natuurkundige instrumenten. In België was de stemming verdeeld, terwijl Luxem burg zich zeer tevreden uitte, evenals Zwitserland, dat een grote kooplust con stateerde en Oostenrijk, dat proeforders kreeg uit Frankrijk, Portugal, Peru, Sy rië en België. Van de speciaal voor de arbeiders gebo den gelegenheid tot bezoek op Zaterdag middag tegen gereduceerde prijs is door 2000 personen gebruik gemaakt. De Bank Deutscher Lander heeft bekend gemaakt, dat alle geblokkeerde marken tegoeden, die op 31 Maart j.!. in West- Duitsland bestonden, met uitzondering van de tegoeden van ingezetenen van dol- larlanden, thans in onbeperkte mate naar andere landen mogen worden overge maakt. Deze maatregel geldt zowel voor de oorspronkelijke als voor de verworven tegoeden. De geblokkeerde tegoeden kunnen, naar de bank mededeelde, worden gestort op gedeeltelijk converteerbare DM-rekenin- gen. In bankkringen raamt men de totale waarde van de onder de vrijmaking val lende tegoeden op 500 millioen D.M. De directie van de N.V. Handelsvereni- g;ng „Amsterdam" deelt med, dat de pro ducties harer Sumatra-ondernemingen in het le kwartaal 1954 hebben bedragen. Vezel 4.632 ton (1953 le kw. 4.401 ton). Olie 6.330 ton (1953 le kw. 7.138 ton). Kernen 1.915 ton (1953 le kw. 2.230 ton). Thee 2.353.000 hkg. (1953 le kw- 2.041.000 hkg). Rubber 1.346 ton (1953 le kw. 1.182 ton). het Winkelcentrum "van' Rotterdam (Van onze correspondent.) In het licht van de a.s. Prov. Staten verkiezing spraken Vrijdagavond voor de afdeling Maastricht van de K.V.P de heer Jos Maenen, lid van Ged. Staten van Limburg, tevens Tweede Kamerlid, alsmede de nationale voorzitter van de K.V.P.mr W. H. van Doorn. De heer Maenen besprak hierbij de noodzaak van blijvende werkgelegenheid voor de Limburgers (prognose voor 1970: 900.000 inwoners in deze provincie). Het verheugde spr. dat de plannen voor de stichting van een M.T.S. in Maastricht thans een meer concrete vorm hebben aangenomen, omdat nijverheids- en vak onderwijs in de toekomst een dringende eis is en er in Limburg nog een groot tekort te dien aanzien bestaat. Ten opzichte van de waterwegenkwes tie zei de heer Maenen: er zal een oplos sing moeten komen, die ook België en West-Duitsland zal bevredigen en daar om pleitte spr. voor een verbinding van Aken met de Rijn op Neuss naar Geilen - kirchen, waarna Nederland niet achter wege kan blijven om de verbinding door te trekken naar Bom. Als er te zijner tijd nog een overslaghaven komt in Geilenkirchen is een prachtige ver binding tot stand gekomen met de Bene- lux-havens Rotterdam en Antwerpen via Boven-Rijn en Ruhrort. Ten aanzien van de opheffing van de Stop van Ternaaien is er verschil van mening. De meningen over Nederlands of Belgisch belang bij deze stop noemde spr. niet juist. Men moet dit breder zien in het kader van de plannen, die b.v. Luik koestert en waarover veei geheim gehouden wordt. Men wil de Maas stroomafwaarts be vaarbaar maken naar de Franse indus triegebieden met een kanaal Sedan Longlis' naar Luxemburg, waar de mach tige Arbed gevestigd is. Zo gezien kan de opheffing van de Stop van Ternaaien niet achterwege blijven en zal Maas tricht een belangrijke plaats gaan in nemen in de Kolen- en Staalgemeen schap. Hierna sprak mr W. H. van Doorn over het standpunt van de K.V.P. ten opzichte van de staatkunde en wees op het voor treffelijke beleid, dat door oud-minister v. d. Brink is gevoerd ten aanzien van de industrialisatie. (Van onze Redacteur) Dc originele stunt op de Photokina te Keulen wordt uitgehaald door een keurige, welbespraak- te en allercharniantsie meneer, die twee jonge leeuwen uit een dieren tuin heeft meegenomen. De diertjes, speels als jonge katten, dartelen in een rieten mand rond. Voor tien mark mag men zich binnen de houten afrastering wagen oni daar als een moderne Daniël met flitstlicht ver eeuwigd te worden. We hebben geruime tijd moeten wachten voor aleer een juffrouw de be wonderenswaardige inocd gelakte bank plaats te nemen. Met een glimlach nain zij de welpen in haar JX.HX 4 opbracht op de wit allerliefste armen en knuffelde ze alsof het schoothondjes waren. Toen de sluiter van de camera was overgegaan, zoende zij ze Februari 1952: nodige bouwvolumen ter beschikking gesteld. 30 Januari 1953: eerste paal geslagen. 21 Juli 1953: legde de generaal der Fran ciscanen, dr Aug. ««otaski, de eersie steen. 22 Januari 1954 werd de vlag •ooven'S-» op hoogte gekomen bouwwerk ontplooid. Deze nuchtere cijfers kunnen evenwel geen idee geven van de vaak uiterst moei lijke omstandigheden waaronder aan de totstandkoming van de nieuwe kerk, hei zij in de conferentiekamer hetzij in noeste handenarbeid aan de kerk zelf, moest worden gearbeid. Thans is het zovei ,l« ie schepping van het architectenbureau Hendriks-Van der Sluys-Van u. ~*5W>id is. Midden in de city staat de keric, omdat er nog wieinig omgeving is, doch ook de toekomst zal de Antonius en Padua een dominerende plaats innemen door zijn toren van 36 meter, een hemelwijzer ,n het hart van de metropool. In strakke Ui n«n ligt het gebouw daar, sober en een- *1» »en aparte schoonheid Beton en baksteen spreken hun eigen taal Morgenmiddag zal dus mgr Niekel de kerk inzegenen en de klokken wijden. Bij de Paaswake gaan dan officieel de deuren voor de gelovigen open. Eerste Paasdag zal een solemnele Hoogmis worden op gedragen ter gelegenheid van het zilveren priesterjubileum van pastoor Theophll'ia Sanders O.F.M. Een grandioze opening van het leven van de parochie in de nieuwe kerkl Dit Quo Vadis-tafereei speelde zich af in een van de zeven enorme hallen, waar met de bekende Duitse „Gründlichkeit" alles is bijeen gebracht vat zelfs maar in de verte met lenzen en gevoelige platen °e maken heeft. Dat is heel wat. De deel- - nemende firma's steil i een weelde van camera's, objectieven, rolfilms, statieven, totopapieren, chemicaliën, vergrotings apparaten. donkere kamer-benodigcihe- aen, projectietoestellten. belichtinesme- ters. lampen, multiflitsen in alle.moge lijke uitvoeringen alsook diverse toebe- noorselen ten toon. Kostbare filmcamera's nggen er te kust en te keur. Zelfs com- r ii v bl°sc°ooinstaliatie' van Philips, rm Howell, en Zeiss Ikon staan er opgesteld. Bioscoopondernemers kunnen voor de inrichting hunner zalen een keuze doen uit de allernieuwste model len van theaterstoelen. De organisatoren van deze enorme ten toonstelling hebben het geschiedenisboek der fotografie bij de eerste paar bladzij den open gelegd en daarom een ruime plaats ingeruimd voor het werk van de bekende Berlijnse chemicus en ontdek ker H. W Vogel De laatste hoofdstuk ken gewijd aan de mooe'ükheden welke reprografie, fotocopie, micrografie en Röntgenfotografie bieden aan pers, on derwijs documentatie, archiefwezen en medische wetenschap, worden niet min der uitvoerig en overzichtelijk behandeld Op de bovengalerij, die men langs een brede trap bereikt, vallen voortreffelijke tentoonstellingen te bewonderen van de allerbeste opnamen die door beroepsfoto grafen en amateurs uit alle delen van de wereld afkomstig - gemaakt zijn. De ereplaats werd gereserveerd voor een collectie van 80 grote fotos die uncr de Verenigde Naties op de Keulse Photokina voor de eerste keer in Europa geëxpo seerd wordt. Ook de culturele afdeling van het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een weloverwogen greep in haar archief gedaan en een boeiende verzameling over de. Oceaan ge zonden die tot titel draagt: „High-Spëed Photography". Onder auspiciën van de Fédération In ternationale de l'Art Photographique" (FIAP) hebben dertig verschillende lan den van Japan tot Argentinië en van Spanje tot Scandinavië een keurcol lectie van hun tien beste foto's mogen in zenden. Ons land is op keurige wijze ver tegenwoordigd met opnamen o.m van de Amsterdammers Jae. ten Broek en Cor van Weele, Jos. Scholten uit Haarlem en de Rotterdammers Molkenboer, Algra en Mosch. Voor dit internationale forum der foto kunst hebben de Duitsers zelf een uitge breide verzameling van voortreffelijk ge slaagde dierenopnamen bijeen gebracht en de aantrekkelijkheid dezer show ver hoogd met de aanwezigheid van een aan tal apen, papegaaien en veelkleurige vogeltjes, afkomstig uit verschillende „Zoo's". Van de ruim 400 deelnemende firma's die in de Jaarbeursgebouwen langs dé Rijn een stand hebben ingericht komt een vierde gedeelte uit het buitenland r ranse. Amerikaanse en Engelse onder nemingen staan wat aantal betreft aan de spits. Laten wij Philips buiten be schouwing dan blijkt Prinsen uit Delft de enige Nederlandse firma te zijn. Zij vervaardigt brillen waarvan bioscoopbe zoekers bn het kijken naat driedimensio nale films gebruik maken. Diverse fabrieken hebben deze we reldtentoonstelling aangegrepen om met iets nieuws voor de dag te komen. Zo lanceert Ernst Leitz uit Wetzlar de Leica M 3. die als noviteit een zoeker heeft waarin het beeld tijdens de opname zichtbaar blijft. Ook de Kodakfabrieken te Stuttgart komen met een nieuwe mo tiefzoeker voor haar Retina's uit. Fran ke Heidecke brengen een apparaat in de handel dat bun kostbare Roileiflex geschikt maakt voor opnamen onder wa ter. Ze noemen het „Rolleimarin Hans Hass naar de onderzoeker, wiens erva ring in de tropische wateren bij het ont werpen van dit vernuftig geconstrueerd toestel benut werd. Zeiss-Ikon A.G. uit Stuttgart breekt een lans voor een rui mere beoefening der stereo-fotografie. Hun Contax en Contaflex kunnen thans worden uitgerust met twee prisma-voor- zet-lenzen die deze techniek, welke tot nu toe slechts binnen het bereik van de Iloca-camera lag, mogelijk maken. Deze nnrtr»f Camer?'S klmnen thanS Van zien Gn groo boek^enzen worden voor- Gloednieuw is ook de z.g. „Kinogra- phie", waarop Berning Co. te Düssel- dorf octrooi heeft gekregen. Het techni sche potentieel van hun volautomatische Robot-Royal is tot maar liefst 400 opna men in successie opgevoerd! Agfa toont haar nieuwe box-camera „Clack" alsook de 6x6 Super-Isolette klapcamera en Linhof. die het steeds in de dure toestellen gezocht heeft, ont wierp de 6x9 Technika welke aan de beurs der amateurs is aangepast. Het verste van alle Duitse firma's is Plaubei uit Frankfurt gegaan, die voor de eerste keer in de geschiedenis der foto-indus trie vijf jaar garantie geeft op slijtage van mechanische onderdelen van de gloednieuwe Peco Supra. De wereldberoemde optische industrie van Carl Zeiss, eertijds gevestigd te Jena, is naar Oberkochen overgebracht. ,-Sa, mLmet nieuwe objecten uit: rL e P'anar en de achtdelige ^°n'- i?nei^er Kreuznach verbe- terde zijn Tele-Xenar en voerde de licht sterkte van de zesdelige Symmar tot 1:5,6 Tenslotte de films nog. Perutz heeft zun Peromnia op 23/10° gebracht en daarmede de voorsprong, die de Engelse urord H.P. 3 had wat Duitsland betreft ingehaald. Agfa te Leverkusen spaarde geen moeite om de ontwikkeling van aaar kleurenfilms te vereenvoudigen Men kan in het vervolg voor de Agfa- color met twee baden volstaan. Nadat president prof. dr Theod. Heuss de Photokina met een geestige speech geopend had. stroomden de bezoekers de grote tentoonstellingshallen binnen. Op de drie eerste dagen werden maar liefst 57000 entree-kaarten verkocht! Het aan tal buitenlandse gasten is ditmaal opval lend groot Op de druk bezochte stands worden veel vreemde talen gesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 13