Laniel: „Frankrijk zal alles doen voor een vreedzame oplossing" LICHTZIJDE VAN „RADIO ACTIEVE KRIJG" Vrede mogelijk, zonder vijand een haar te krenken Wrak van de Comet gevonden Vele slachtoffers geborgen JPF8 Iu cle hel van Dien Bien Phoe Uitlevering van Faber is niet geoorloofd Uitspraak gebaseerd op decreet van Hitier Laniel tracht tevergeefs Juin van het witte doek te weren Nog geldt decreet van Hitler. F eiber niet uitgeleverd er—- Droog en vrij zonnig Zaterdag 10 April 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Strijd tegen spionnage in de V. S. Bijzondere Meimaand- viering Malik vroeg onderhond met Eden B'ifiiSw Indonesië zoekt handels contact met Oost- Duitsland In Londen is men met verbijstering geslagen over liet ongeluk Steunloeslag op kool Beide zijden versterken zieli Gerechtshof te Diisseldorf: Sovjet-Unie wil in Unesco WEERBERICHT De rol van Pekiiif Am. senaat over buitenlandse hulp Wegens slechte afzetkansen Beschermend decreet van Hitier Eli de consequenties? 24-UURSSTAKJNG IN FRANKRIJK OP 28 APRIL Gezinspat -tij Analyst De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Heldere nacht met plaatselijk zware nacht vorst. Morgen overdag droog, vrij zonnig weer met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 11 April: Zon op 5-54 uur, onder 19.29 uur; maan op 12.23 uur, onder 3.21 uur. Maandag 13 April: Zon op 5.52 uur, onder 19.31 uur; maan op 13.37 uur, onder 3.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dulles vandaag naar Londen Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken beeft Vrijdag officieel medegedeeld, dat minister Dulles vandaag van Washington naar Europa zal vliegen voor besprekingen met Franse en Britse autoriteiten over de conferentie van Genève. Een dag eerder dus dan de Londense mededeling van Donderdag meldde. Vernomen wordt, dat tot Dulles' reis werd besloten na direct overleg tussen president Eisenhower en premier Churchill. De Amerikaanse president had geopperd deskundigen naar Engeland te sturen, die de Britse regering de Amerikaanse houding ten opzichte van een gemeenschappelijke verklaring inzake Indo-China zouden moeten uiteenzetten. Daarop had de Britse premier voorgesteld Foster Dulles te zenden, aldus deze doorgaans welingelichte bron. Dulles zal Dinsdag naar Parijs vertrekken en Woensdag weer terug vliegen naar Washington. In Londense diplomatieke kringen werd de hoop uitgesproken, dat bel bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken aan Londen en Parijs er toe zal leiden, dat de meningsverschillen, die tussen de Ver. Staten ener- en Groot-Brittannië en Frankrijk anderzijds zijn gerezen over hét tijdstip, waarop een gemeenschappelijke waarschuwing tot Rood- China zou moeten worden gericht, uit de we In een tot In alle hoeken bezette Natio nale Vergadering heeft de Franse premier Laniel gisteren verklaard, dat „Frankrijk op de Gcneefse besprekingen niets achter wege zal laten, om een vreedzame oplos sing voor de Indoehincse oorlog te ver krijgen". Maar hij liet hier onmiddellijk op volgen: „Frankrijk heeft zijn bondge noten immer duidelijk gemaakt, dat het zoeken naar een vreedzame oplossing voor het Indochinese vraagstuk niet een prjjs geven van Zuid-Oost-Azië aan de communisten inhoudt. De regering doet alles, wat in haar vermogen is, om een overwinning te Dien Bien Phoe te ver zekeren en de Franse militaire krachts inspanning. met de materiële hulp der Verenigde Staten, op peil te houden". Laniel gaf een overzicht van de wijze, waarop de Wetminh door Peking—China gesteund wo. it. „De hulp, die de communistisch—Chi nese regering de Vietminh verleent, is toe genomen", zo zeide hij, „de aan de Viet- minh-opperbevelhebber, generaa, vo Nguyen Giap, toegevoegde Chinese mili taire missie, heeft een grotere sterkte ge kregen De leiding der Vietminh. zowel over de grote als de kleinere legereenhe den, beschikt thans over Chinese militai re raadgevers", verklaarde Laniel. Het Pekingse bewind heeft de Vietminh artillerie, luchtdoelgeschut en radar-uit rusting, bediend door Chinese communis ten, geleverd. Voorts heeft het de com munistische rebellen honderden in de Sovjet-Unie vervaardigde en door Chi nese communisten bestuurde vrachtauto's ter beschikking gesteld", zeide hij. De premier zeide, dat hij de volksverte genwoordiging, indien nodig, ondanks het Paasreces, dat gisteren begon, bijeen zou roepen. Hij zeide niets over de komst van minister Dulles, doch h\j deelde wel mede, dat Britse, Franse en Amerikaanse des kundigen Maandag a.s. te Parijs bespre kingen zullen beginnen over het door de Westerse „Grote Drie" op de Geneefse conferentie t.a.v. Ii.do-China in te nemen standpunt. (Er moet onder meer een lijst van „be langhebbende mogendheden" worden op gesteld, die zullen worden uitgenodigd vertegenwoordigers naar Genève te zen den, wanneer het Indochinese vraagstuk aan de orde komt. Op de te Berlijn ge worden geruimd. houden bijeenkomst van de minister van buitenlandse zaken der „Grote Vier" is dit punt niet afgehandeld). Laniel besloot met de mededeling, dat op de 23 dezer te Parijs beginnende bij eenkomst van de N.A.T.O.-raad eveneens over Indo-China zal worden gesproken. In de Amerikaanse senaat is het door senator Knowland opgeworpen thema van de rol der buitenlandse hulpverlening op nieuw ter sprake gebracht. „Het congres moet het gehele onderwerp der Ameri kaanse hulpverlening aan het buitenland, gezien in het licht van de huidige wereld- toestand en vooral met inachtneming der gebeurtenissen in Indo-China, opnieuw in beschouwing nemen", aldus zei de voor zitter der Amerikaanse senaatscommissie voor de toewijzingen, senator Styles Bridges. De democratische senator Russell Long heeft voorts een verklaring uitgegeven, waarin hij voorstelt alle Amerikaanse hulpverlening aan de Franse strijdkrach ten in Indo-China te beëindigen. De regering-Eisenhower moet duidelijk maken, dat zij streeft naar vrijheid voor het Indochinese volk en niet naar een bestendiging van het Franse kolonialisme", aldus Russell Long. Een ander geluid kwam evenwel van de democratische senator Hubert Hum phrey, die te kennen gaf, dat het Congres „niet moet pogen de buitenlandse hulp verlening te gebruiken als een middel om Groot-Brittannic en Frankrijk er toe te brengen deel te nemen aan een verenigd front in Zuid-Oost-Azic tegen het com munisme, daar dit als een boemerang zou werken". De Vietminh is bereid tot deelneming aan de Geneefse conferentie, aldus deelde het voorlichtingsbureau van de Vietminh, volgens de communistisch-Chincse radio, mede. Herbert Brownell, de Amerikaanse mi nister van justitie, heeft een aantal anti communistische maatregelen voorgesteld, waaronder de doodstraf voor spionnage in vredestijd. Zonder de werkzaamheid van senator Joseph McCarthy te noemen, zei Brownell dat de federale recherche, het departement van justitie en de rechtban ken de organen zijn om tegen onwettige communistische activiteit op te treden. Hij stelde een aantal nieuwe wetten voor: getuigen mogen de mogelijkheid van zelfbeschuldiging niet langer aanvoeren als excuus om getuigenis te weigeren. Af geluisterde telefoongesprekken moeten als bewijs kunnen worden gebruikt. Aan per sonen, die schuldig zijn bevonden aan activiteit, gericht op het gewelddadig om verwerpen van de regering, moet het staatsburgerschap kunnen worden ontno men. De voorzitter van het Pauselijk Comilé voor de viering van hel Mariajaar, mgr Iraglia. heeft een rondschrijven gericht tot alle bisschoppen van de gehele wereld, waarin hij de hoop uitdrukt, dat de maand Mei, welke door de gelovigen over de f. eIe wfre,d aan de verering van de H. Maagd gewijd i», de gelovigen met nieuwe ijver en nieuwe initiatieven voor het Maria jaar zal- vervullen. .,Me, Sl'vjetrussisclie ambassadeur Jakob Malik, heeft Vrijdagmiddag onverwacht verzoent om een onderhoud met de Brit se minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden. Malik is twee dagen geleden uil Mos- kou m Londen teruggekeerd. Over het onderwerp der besprekin- gen is niets meegedeeld. Het pro li leemwelke gevaarlijke uitwerking nog lange tijd 11a de ont- plolfing van een atoombom de bijproducten, welke bij die explosie vrij komen, kunnen hebben, houdt de belangstelling van de deskundigen ten zeerste gespannen. In geval de bom boven de grond ontploft, word' het grootste gedeelte van die producten in de bovenste luchtlagen weg gevoerd, waar ze spoedig ophouden een werkelijk gevaar te zijn. Maar in een „atoomzuil" hopen zich radio-actieve bijproducten op, die boogsi gevaarlijk zijn. Zij openen de mogelijkheid van bet bedrijven van nieuwe misdaden en van de toepassing van nieuwe oorlogsmethoden. Een Indonesische handelsdelegatie onder leiding van de directeur van de Indone sische K. v. K. in Europa, Soleimandshay, is in Oost-Berlijn aangekomen. Volgens het nieuwsbureau A.D.N. Ml de delegatie onderzoeken, welke mogelijkheden staan voor de handel tussen Indonesië Oost-Duitsland. Soleimandshay verklaarde, dat Indonesië °P de Leipziger Messe van dit jaar zal exposeren en hoopt, dat er rechtstreekse handelsbetrekkingen met Oost-Duitsland in de naaste toekomst tot stand zullen komen. Volgens A.D.N. heeft Indonesië machines nodig voor zijn voedselbewer- kingsindustrie, papierindustrie en voer- tuigenfabrieken. Het biedt daartegenover aan olie, thee, koffie, tabak, tin en kost bare houtsoorten. Het Britse vliegdekschip „Eaglc" en een destroyer pikten Vrijdagavond het stoffelijk overschot op van zes slachtof fers van de jongste Comet-ramp, welke gisteren boven de Middellandse Zee plaats vond. Na een hele dag zoeken door Ita liaanse, Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen langs de gehele Zuidelijke helft van de Italiaanse Middellandse Zee kust, ontdekten vliegtuigen enkele wrak stukken. Onmiddellijk voeren schepen naar de aangegeven plaats en vonden daar ccn zestal lijken drijvende in het water. Later in de avond hebben Italiaan se vissersschepen eveneens nog enkele ontzielde lichamen kunnen bergen. De ramp heeft zich afgespeeld op ongeveer 70 km. ten Zuiden van het eilandje Ponta Licosa, op de hoogte van Sorrento. Het onderzoek naar deze derde geheim zinnige ramp van een Cornet zo kort nadat de gehele Comet-vloot aan een mi nutieuze revisie was onderworpen is in volle gang. In Rome wordt door Britse en Italiaanse luchtvaartdeskundigen een gedetailleerd onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder de Comet Yoke Yoke vertrokken is. Evenals in het geval met de Yoke Peter, op 10 Januari die zoals gemeld ook kort na het vertrek van het Romeinse vliegveld Ciampino (zij het in Noordelij ke richting) is neergestort heeft men vrijwel geen aanwijzingen in de laatste berichten welke van de Cornet zijn opge vangen. De laatste mededeling luidde: Vliegen boven Napels, klimmen nog steeds". In Londen Is men met verbijstering ge- c,"'n Men herinnert eraan, dat bij de jongste revisie van de Comet-v.oot 63 :•-•»:> v - De laatste hand ivordt ge legd aan de grafkapel van het „Heilig Bruurke" van Mcgen, door het inhangen van de zware eiken deur, die door brqeder Marinus werd gemaakt van de oude zee sluisdeuren van Katwijk, welke daar 30 jaar dienst hebben gedaan. Half Mei zal het stoffelijk overschot overgeplaatst worden. De beeltenis van 't Heilig Bruurke, die bovep de deur prijkt, is gemaakt door dr Bleijs uit 's-Hertogen- bosch. Naast broeder Mari nus in de ingang de burge meester van Megen, de heer v. d. Akker. kleine wijzigingen in het type zijn aan gebracht, welke extra waarborgen schie pen voor alle eventualiteiten, welke men maar bedenken kon. De president-directeur van de B.O.A.C. Sir Miles Thomas gaf in zijn verklaring na de ramp intussen een mogelijke aan wijzing van de richting waarin dp luchw vaart-experts de oorzaak van de ramp zoeken. Hij zeide, dat de drie grote Co rnet-rampen alle een zelfde beeld vertoon den, ni. dat zij zich voordeden „bij het bereiken of het benaderen van de maxi mumhoogte by voile snelheid". Geleerden vragen zich af, of in „de bo venlucht zich misschien een onbekend verschijnsel voordoet, indien zij door kruist wordt door straalmotoren, waar door het vliegtuig volkomen machteloos wordt of een plotselinge klap te verduren krijgt, waartegen het niet bestemd is Zij stellen vast, dat in geen van de drie ramp-gevallen de opvarenden in staat zijn geweest om ook maar een begin van een noodsein uit te zenden. Dat z'ou wijzen op een plotselinge schok, welke in een oogwenk de boordradio buiten werking stelde of zelfs de mensen aan boord doodde. Sir Miles zelf weigerde een opinie over de oorzaak te geven. Er is a] zoveel ge gist, zei hij. Maar ook op dit trieste uur- herhaalde hij zijn vertrouwen in de Co- met, die „weer de lucht in moet wanneer hij volledig in orde is". Er zouden echter geen passagiers meer vervoerd worden 'f.o riïen geen verkir ""G voor de ongeval- j len had gevonden. Alle Comets van de B.O.A.C. staan in tussen weer aan de grond. De Canadese, Zuidafrikaanse en Franse luchtvaartmaat schappijen, welke eveneens over Cornets beschikken, hebben onmiddellijk dit voor beeld gevolgd. Het Britse ministerie van luchtvaart, in overleg met de fabrikant, de Britse De Havilland-vliegtuigindustrie, heeft het veiligheidscertificaat van het toestel ingetrokken. De Yoke Yoke had 21 opvarenden aan boord, onder wie 14 passagiers. Het toe stel had te Rome een dag oponthoud ge had omdat een bepaald onderdeel defect was en vervangen moest worden. Dit nieuwe onderdeel moest uit Londen ko men. De passagiers bestonden uit zeven Brit ten, drie Amerikanen, twee Zuidafrika nen een Zwitser en een Egyptenaar. Een van de zeven Zuidafrikaanse bemannings leden, eerste officier Grove, was juist Maandag tevoren getrouwd. Zijn vrouw zou volgende week naar Zuid- Afrika ko men. Bij de Langedijker koolveilingen is be richt binnengekomen, dat als gevolg van de slechte afzetkansen van bewaarkoo, een steuntoeslag zal worden uitgekeerd van drie cent per kilogram op het aan de veiling aangevoerde Product. Voor deze toeslag komen in aanmerking alle partijen rode en witte bewaarkoo] van eerste en tweede kwaliteit, die na 3 Januari jl. zijn geveild of nog zullen worden geveild voor het einde van dit seizoen. De regeling er. uitvoering van deze steunuitkering lopen via de veilingen. Meer dan tien millioen kilo kool is hiermede gemoeid. Wanneer iemand in een loden cylin- dertje, niet groter dan een vulpenhouder, deze sterk radio-actieve bijproducten zou meenemen, zou hij een gevaarlijk wapen bezitten Indien die producten in Iemands kleren zouden worden gewreven, of zelfs in iemands beddegoed zou d~ betrokken persoon, zonder dat hij zich hiervan be wust was, letselen aan zijn gezondheid oplopen, die spoedig fataal zouden blijken te zijn. Zo zouden b.v. ook door het gebruik van fijn zand, met de zouten van radio actieve iodine of strontium vermengd, vijandelijke steden of industriële centra onbewoonbaar gemaakt kunnen worden. Indien dit „poeder" uit vliegtuigen of met raketten of geleide projectielen zou worden uitgestrooid, zouden vele vier kante mijlen land zodanig mei radio activiteit „besmet" kunnen worden dat Gisteren ontspoorde tussen Schiedam en Rotterdam een uit de richting Schiedam komende goederentrein, geladen met kolen, door een verkeerde wissclstand, waardoor de verbinding NoordZuid ge stremd werd. Spoorwegarbeiders ruimen de van de dijk gerolde kolen op. Links een afgeknapte bovenleiding. daardoor ln de eerste paar weken ieder een, die in het „besmette" gebied ver toeft, zou worden gedood. Wanneer echter de bevolking bijtijds tegen zulk een gevaar zou wordm ge waarschuwd en binnen 24 uur zou kunnen vluchten, zou ze geen nadeel ondervinden van deze met behulp van ..strooipoeder" gevoerde oorlog. Het zou dus heel goed denkbaar zijn, dat grote industriegebieden, die op deze wyze zouden worden „aangevallen" ont ruimd zouden moeten worden en aldus zouden worden „uitgeschakeld" voor de oorlogvoering. Zo zou men zonder slag of stoot en zonder de vijand een haar te krenken de vrede kunnen forceren. Dit is de lichtzijde van de „radio-actieve oorlog". Wat de zo gevreesde waterstofbom be treft, die vele mensen met angst vervult, zijn er ook enkele omstandigheden, die misschien een weinig geruststellend kun nen werken. Waterstofbommen hebben namelijk de eigenschap, dat ze een groot gewicht en een grote omvang hebben en bovendien niet zo goed „houdbaar" zijn als atoombommen, waardoor ze alleen door de allergrootste bombardements vliegtuigen vervoerd kunnen worden. Veel troost echter we moeten het toe geven bieden al deze aspecten niet, vooral wanneer men bedenkt, dat een waterstofbom toch nog 12 jaar .houd baar" ts. Een Kleine geruststelling voori mensen, die een „radio-actieve oorlog" !n hun fantasie zeer nabij zien, is het feit, dal de radio-aetieve bijproducten, waarvan boven sprake was, niet erg lang „meegaan" en betrekkelijk gauw ongevaarlijk zijn. Ze kunnen echter dienen voor een anonieme dus onmerkbare aanval. Zo b.v. voor „besmett'ng" door geheime agenten van voedselvoorraden en van de watervoor ziening, vóórdat er openlijk agressie heeft plaats gehad. Volgens de jongste berichten uit Parijs hebben de Vietminh-rcbelien de kracht van hun artilleriebeschieting op de be legerde Franse vesting Dien Bien Phoe verdubbeld. De koelie-arbeiders van de opstandelingen, die aan de Westzijde van de vesting aanvaisloopgravcn aanleggen, zijn Dien Bien Phoe thans tot op een steenworp afstand genaderd en bevinden zich vlakbij de Franse mijnenvelden en prikkeldraadversperringen, waar de man schappen van kolonel de Castries koorts achtig bezig zyn versterkingen aan te leggen. Er is een zware regen in het gebied van Dien Bien Phoe gaan vallen, een teken, dat de zomermoesson, die het landschap in een modderpoel zal veranderen, niet ver af is De Franse vliegtuigen blijven de con- vooien der opstandelingen, die voorraden De strafkamer van het gerechtshof te Diisseldorf heeft Donderdag bepaald, dat de uitlevering aan Nederland van de uit de strafgevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger Klaas Faber ongeoor loofd is. Tegelijkertijd sverd het op 14 Ja nuari 1953 uitgevaardigde arrestatiebevel tegen Faber ingetrokken. Naar het ministerie van Justitie van NoordrHnland-Westfalen gisteren heeft medegedeeld, heeft het hof in zyn motive ring zich by de opvatting van het federale gerechtshof aangesloten, n! dat »aber tot diegenen behoort, die door hun lidmaat schap van de Waffen-SS de Duitse natio naliteit hebben verkregen. Als Duitser zou Faber dus niet kunnen worden uitgele verd. Het constitutionele hof had reeds eerder uitspraak gedaan, volgens welke de auto matische verkrijging van de Duitse na tionaliteit op grond van Hitler's wet niet mogelijk was. De rechtbank van Diissel dorf was echter niet aan dit oordeel, doch aan dat van het federale gerechtshof ge bonden Van Duitste justitiële zijde wordt thans nagegaan, of Faber wegens de han delingen, waarvoor hij in Nederland werd veroordeeld, ook volgens Duits recht ter verantwoording moet worden geroepen Tot het einde van dit onderzoek blijft oor- ogsmisdadiger Faber voorlopig in verze kerde bewaring. Hij is dus nog niet uit de gevangenis ontslagen. Het zal van het ver loop van 't. onderzoek afhangen, of straks opnieuw een bevel tot inhechtenisneming van Faber zal worden uitgevaardigd. De uitspraak vau het gerechtelijk col lege der Diisscldorfse rechtbank is geba seerd op een decreet van Hitier. dat in 1943 werd uitgevaardigd met de uitdruk kelijke bedoeling om de landverraders, die tot de S.S. toetraden, voor een latere be straffing in hun eigen land te vrijwaren. Er bestaat geen kans op appèl of cassatie van de uitspraak van het hof en de uit spraak is ook bindend voor de regering, zodat een uitlevering van Faber door de Westduitse regering niet meer mogelijk is. De Düsseldorfse rechtbank heeft zich bij haar oordeel gebaseerd op een eind De cember bij het federale gerechtshof gedane uitspraak, volgens welke Hitler's decreet van 19 Mei 1943 ten behoeve van tot de SS of andere Duitse organisaties toegetre den buitenlanders nog altijd geldend Duits recht is. Dit decreet verleende aan buiten landers „van Duitse stam" automatisch Duitse nationaliteit bij hun intrede. Het federale hof heeft uitgemaakt dat zulk een automatische naturalisatie mogelijk was. Ofschoon de tekst van de overwegingen van de Düsseldorfse rechtbank bij de A.N.P.-correspondent te Bonn nog met be kend is wordt aangenomen, dat de recht bank zich niet op deze bepalingen heeft gebaseerd, doch veeleer op een onderdeel van de beruchte Neurenbergse rassenwet- ten Faber heeft namelijk geen Duitse grootouders gehad en aangenomen kan worden, dat de rechtbank daarom de in terpretatie van het begrip „van Duitse aard en bloed" uit de Neurenbergse wetten heeft geveegd. Volgens de nationaal-so- cialistische interpretatie vielen onder dit begrip practisch alle personen van „Ger maanse afstamming". Het spreekt vanzelf, dat waar aan de Nederlandse afstamming van Faber niet tc twüfelen viel. deze uitspraak in Neder landse kringen te Bonn als hoogst be vreemdend is opgevat. Weliswaar is de juridische argumentatie van de rechters in Diisseldorf nog niet gepubliceerd, maar aan Nederlandse zjjde heeft men uiteraard geen begrip voor de toepassing van be grippen uit de nationaal—socialistische ras senleer ten gunste van een landverrader en oorlogsmisdadiger. Welke consequenties de uitspraak zal hebben voor de andere nog in Westduitse handen zijnde vier oor logsmisdadigers moet worden afgewacht doch na de uitspraak van de Düsseldorfse rechters zijn de verwachtingen in Neder landse kring niet hoopvol. aanvoeren, met bommen bestoken. Zij werpen o.m. tijdbommen uit om herstel werkzaamheden aan de aanvoerwegen der Vietminh te belemmeren. Maar ondanks alle luchtaanvallen zijn de Fransen ei niet in geslaagd de aanvoer der Vietminh te onderbreken. Een woordvoerder van het F'ranse op perbevel verklaarde Vrijdagavond in Hanoi, dat binnen vjjf of zes dagen de derde grote Vietminh-aanvai op Dien Bien Phoe wordt verwacht. Mogelyk zal deze thans uit het Westen komen, even tueel tegelijk met aanvallen van het Oos ten uit. De voorzitter van de uitvoerende raad van de Unesco (de organisatie van de Ver enigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur), de Brit Sir Ronald Adam, heeft Vrijdagavond te Parijs mede^®Jd dat de Sovjet-Unie inleidende stappen heeft genomen voor toetreding tot de Men heeft nog geen beslissing genomen, aldus Adam, maar de Sovjet-Unie is lid van de V. N. en zij kan daarom loetreden wanneer zij wil. Het Franse christelijke vakverbond C.F.T.C. heeft Vrijdag een staking van 24 uur afgekondigd voor 28 April. Het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. had reeds eerder een dergelijke staking voor dezelfde dag uit geroepen. De C.F.T.C, deelde mede, dat de staking is gericht tegen de regering „die zich er andermaal toe beperkt de arbeiders twijfelachtige beloften te doen". De socialistische vakbond ..Force Ouvrière" is bij zijn besluit om niet aan de staking mee te doen, gebleven. \JU het gezin in de politiek van ons I V land met de dag meer en meer een punt van bespreking, beraad cn beslissingen gaat worden, is het begrij pelijk, dat andere partijen dan de Kath. Volkspartij uit deze nieuwe toestand munt proberen te slaan. Het is echter bepaald droef, als Katholieken, die in ander verband georganiseerd zijn dan in het politieke eenheidsfront der Ka tholieken, trachten het gezin nu als lokmiddel te gebruiken om er kwalijke propaganda mee te voeren. Dat gebeurt - so schrijft .Het Gezin' orgaan van de Katholieke Bond Voor het Gezinin het laatste nummer van de ,J£atholick van de Partij van de Arbeid", waar Mr. van Lier de KVP het aureool van pionierster voor de gezins politiek probeert af te nemen cn het de P.v.d.A. zo niet al vast op te zetten, dan toch evenzeer toe te kennen. Opmer kelijk is het, dat dezelfde partij bij een andere gelegenheid heeft beweerd dit naar aanleiding van een radio rede van pater Loop op 6 Februari dat de P.v.d.A. de enige party is met een middenstandsprogram (Vara 27 Fcbr.l. Een week te voren beleefden we het an dere grapje voor dezelfde omroep, dat de spot werd gedreven met de veel te kleine huizen 'voor de gezinnen. Dit is daarom zo misselijk, wijl de socialisti sche minister In 't Veld. daaraan schul dig is. ondanks alle waarschuwingen terwijl de nieuw benoemde katholieke minister van wederopbouw voor de bijna hopeloze taak wordt gesteld de ach terstand door de socialisten veroor zaakt in te halen. Na hrt betoog ran Mr. v. Lier onder de loupe genomen te hebben concludeert het orgaan: Er zijn talloze kwesties van prac tisch e aard. welke door de katholieke politieke organisatie anders benaderd worden, omdat zij zoveel als mogelijk is uit de katholieke gezichtshoek worden aangepakt. Kan men in ge- mocde van de P.v.d.A. ditzelfde ver langen Natuurlijk niet. Maar dan is het ook duidelijk, dat men als katho liek zijn gezinsbelangen niet aan haar kan toevertrouwenal kan men er zich over verheugen, dat zij dr natuurlijke beginselen over huwelijk en gezin meer en meer nader komt. Zeker moet men er zich ver van houden die partij ook een gezinspartijte noemen. De conclusie, dat „de P.v.d.A. de na tuurlijke beginselen over huwelijk en gezin meer cn meer naden komt", zouden 'wij niet. zonder restrictie willen onder schrijven. Wel zyn wij het eens, dat ge noemde partij zeker niet een „gezins partij" genoemd kan worden. Daarom: voorstanders van ren ge zonde gezinspolitiek en dat behoren alle Katholieken te zijn stemmen op dr K.V.P. „de" gezinspartij bij uitne mendheid. Het K.N.M.l. deelt mede: Het weer in een groot deel van West- Europa wordt beheerst door een langge rekte rug van hoge luchtdruk, die zich van het zeegebied ten Noorden van de Azoren via de Britse eilanden uitstrekt naar Scandinavië Onder invloed hiervan staan in onze omgeving Oostelijke winden, die koude en zeer droge lucht aanvoeren. In deze situatie komt gedurende het week einde geen belangrijke verandering Men mag dus ook Zondag rekenen op droog en vrij zonnig weer. De.temperaturen blij ven echter aan de lage kant De Franse regering tracht de maatschappij voor filmjournaals, Journal", te bewegen een gefilmd view met maarschalk Juin, welke Donderdag in het gehele land in de bio scoopprogramma's wordt vertoond, uil de circulatie te nemen, aldus werd Vrijdag in goedingelichte kringen te Parjjs verno men. Speciale afgezanten van premier Laniel hebben contact opgenomen met de direc tie van de maatschappij, doch deze zou 't verzoek om de journaals in te trekken, hebben afgewezen, omdat dit een „schen ding van de vrijheid van voorlichting" zou inhouden. In het gefilmde vraaggesprek Franse verklaarde de maarschalk o.m., dat de re- „Patbc Sering reeds geruime tUd dp de hoogte was inter- Seweest van zUn mening over het E.D.G.- verdrag. sedert De Franse regering werkt intussen aan de publicatie van een „witboek", waarin ^en overzicht zal worden gegeven van luin's mening ten aanzien van 't Euro pese leger, zoals deze die in de afgelo pen drie jaar heeft kenbaar gemaakt. Dit document zal worden toegezonden aan de leden van de commissies voor bui tenlandse betrekkingen en defensie van de Nationale Vergadering en moet die nen. al zegt men dit uiteraard niet open lijk. om Juin's prestige als E.D G.-expert tot kleiner proporties terug te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1