Alle leven op onze planeet kan door radio activiteit worden vergiftigd en verwoest Zeven geestelijke steunpunten langs IJzeren Gordijn De dichter van Om Hoven werd onlangs zeventig jaar KRACHT met megaton GEMETEN Zaterdagse mijmeringen Schepper van een rijk en uiterst veelzijdig oeuvre Mei-clank la ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 3 De emotie rond de waterstofbom is bijna even groot als de vernietigende, radio-actieve uitwerking van dit nieuwste wapen, waaraan niets kwaads vermoedende Japanse vissers ten slachtoffer vielen. In Japan weigerden de geleerden, samen te werken met de Amerikanen, die de invloed van de radio-activiteit op het menselijk organisme wilden bestuderen. De Amerikanen, zo zeiden de Japanners, zijn er slechts op uit, gegevens ten eigen bate te ver zamelen. En in Amerika zelf is de befaamde senator McCarthy of wel McC' losgebarsten, in diepe verontwaardiging over het volgens hem onloochenbare feit, dat het aanmaken van waterstofbommen in de Verenigde Staten achttien maanden is opgehouden. Communisti sche elementen in regeringskringen zouden hiervan de oorzaak zijn geweest. Het Ameri kaanse volk zou thans aan vernietiging door waterstofbommen bloot staan, want elk land kan thans deze enorme ontploffingen veroorzaken, omdat de grondstoffen voor een waterstof bom ofwel hydrogeenbom (vandaar ook de naam H-bom) veel gemakkelijker te verkrijgen en te verwerken zijn, dan die voor de atoombom ofwel A-bom- eenheid van duizend ton. Thans is men reeds begonnen met het han teren van de megaton (een mil- lioen ton). En de film geeft een beeld, van wat de mens in het Wa terstoftijdperk wel kan ontkete nen. Tegelijkertijd kondigt Washing ton aan, dat deze week weer een ontploffing heeft plaats gevonden en dat er op 23 April weder een H-bom tot ontploffing zal worden gebrachtKortom, de maand April van het jaar 1954 zal in de historie wellicht opgetekend wor den als een van de allergrootste be tekenis. Indien de leiders van het mensdom het niet eens zouden kun nen worden ten aanzien van het gebruik of liever het nimmer ge bruiken van de A-bom en de H-bom, hoe zal dan deze maand April in het boek der geschiedenis precies opgetekend worden? Nederlandse Redemptoristen naar „Stad zonder God" OOSTPRIESTERHULP OVERWEEGT HULP AAN ABBé PIERRE Tot vóór enkele jaren had men de kracht van bomontploffingen met kilotons gemeten, dus met een Nieuwe bouworde begint „Het behoort reeds tot de moge lijkheden der techniek, om door het vergiftigen van de atmosfeer met radio-activiteit alle leven op onze planeet te vernietigen. Deze uitspraak is door verschillende be kende atoomgeleerden bevestigd. „Waterstofbommen kunnen heel het mensdorp vergiftigen", ver klaarden ze categorisch, er aan toe voegend, dat speciaal de electro- magnetische stralen, de z.g. gam- mastralen, welke bij de ontplof fing van een waterstofbom ont staan, grote gevaren voor de ge zondheid van de mens opleveren, omdat ze door de huid dringen en de spierweefsels aantasten. Maar de grootste gevaren leveren toch de radio-actieve wolken op, de ato- mische as, welke in de longen doordringt en die verwoest. Deze wolken drijven met een snelheid van negentig kilometer per uur voort, overigens langzamerhand hun gevaarlijke karakter verlie zend. Observator Er is nog hoop Katholieke successen Practisclie hulp O. L. Heer voor Op 21 September van Blip? het vorige jaar vierde ISfF pater Hilarion Thans Jmf; OFM zijn gouden kloos- JÊKÊt terjubileum. Enkele maanden later, op 12 i Januari, werd hij zeven- tig jaar. Bescheiden als MmjmmM. ^gJV hij is, trok hij zich die Bf' dag terug in de stilte fgf J van het klooster te Re- Jffl HHRéPIL J ken in Belgisch Lim- Ir burg. Hoe graag zouden de ontelbare lezers van WÊr' jMHfeb*. zijn bijna even ontelba- k re geschriften hem hun M warme -dankbaarheid „jB hebben betuigd! Maar pater Hilarion heeft zich I aan alle openbare hul- SfuMe" enkde S PATER gaven, die ons, voor- Jeugdige zeventigjarige zover we daarmee nog niet geheel op de hoogte waren, nader inlich ten over iet bijzonder veelzijdige en rijke oeuvre van de zeventig jarig®- Iedeieen kent hem als de dichter van de onvolprezen bundel „Omheinde hoven welke ook in Noord Nederland grote opgang heeft gemaakt en wordt erkend en nog steeds gelezen als een der zuiverste dichtwerken die Vlaanderen heeft voortgebracht. Maar na dit verras sende debuut (1913) zijn van de hand van pater Hilarion nog ver scheidene nieuwe bundels verschenen, ook met Franse verzen. Verder schreef hij toneelspelen, waarvan dat over St Franciscus ons bijzon der lief is („Broeder Francesco")bundels vertellingen, reisbeschrij vingen, heiligenlevens en tien boeken met Geestelijke Onderrichtin gen; voorts een relaas van ervaringen uit de eerste wereldoorlog (,Mijn oorlog") en nog werk van andere aard. Tal van titels beleefden verscheidene drukkefi en er liggen al weer nieuwe werken op uitgave te wachten. Milde humor We komen nog even terug op de herin neringen, die de gouden jubilaris eind ver leden jaar opschreef. Heel eenvoudig, zen der enige pathos, vertelt hjj hierin dat hij geboren werd in Maastricht, als laatste van de veertien kinderen van eenvoudige, hardwerkende ouders. Vooral troffen ons n milde humor en zelfspot als de zeventig jarige terugschouwt en zijn jongens streken beschrijft. Hij was een echte rak ker, hoogstens van zijn kameraadjes onder scheiden door een zekere ingekeerdheid. Spelen en ravotten kon hjj als de beste, maar, zo schrijft hij, „met dat alles was ik toch een kleine dromer en vertoonde ik een hang naar eenzaamheid, naar het ge heimzinnige." Dichterlijke ontplooiing Na zoveel jaren Asjeblieft Naar nog meer stijging En morgen Harry Prikker Lichaam van Pius X naar Maria Maggiore lach, TRIOMF der moderne techniek Intussen kwam óók nog liet bericht, dat de Sovjet-Russen een nitrogeen- bom ofwel N-born zouden bezitten. Deze zou nog veel gevaarlijker zijn dan de H-bom. Maar dit bericht is vermoedelijk een nogal ongepaste Aprilmop geweest. De Engelse oud-minister Morrisson moet er ingelopen zijn. Zijn opzien gebaard hebbende mededeling over het nieuwe wapen van het. Kremlin wordt thans ook sterk in twijfel getrokken. Alhoewel, uit Ameri kaanse en Japanse bronnen stammen weer berichten over wolken van radio-actief stof, welke uit Siberië naar Japan gewaaid zijn. De Ameri kaanse bladen zijn thans met indrukwekkende foto's over de ontploffing van 1 en 26 Maart op Bikini gekomen. Ze wekken de indruk, alsof er eer natuurcatastrofe plaats vond, een kleine ondergang der wereld. De film wordt ingeleid door px-esident India wil, dat Amerika het aanmaken van de bommen staakt. Ije Engelse la bours hebben geëist, dat Churchill aan Eisenhower een verzoek in die richting zou stellen. Inmiddels heeft Churchill toe gestemd in de idee van een conferentie der grote drie over de H-bom etc. etc. Het publiek in de Vei-enigde Staten begint zich af te vragen, nu ook de eerste films over Bikini worden gedraaid, of de ge leerden, die openlijk erkennen, dat de H-bom van Bikini hun uit de handen ge glipt is een nogal ijselijke beeldspraak niet bezig zijn te maken, dat heel de aardbol vandaag of morgen uiteensplijt en straks misschien twee helften door de wereldruimte zullen razen. In welke staat Wanneer we hier nog enkele aspecten van deze bi „ndende kwestie belichten, dan is het met een zekere huivering, om! dat de massa details, welke gepubliceerd rentie, welke namens pater Werenfried zijn, eenvoudig enorm is en door een leek i van Straaten was belegd. Als verdere niet beheerst kan worden. We volstaan j steunpunten werden genoemd Celle, dat daarom met enkele flitsen. naar alle waarschijnlijkheid op de tweede Er is in onze krant reeds het een en i Zondag van September in gebruik zal ko- ander over de proefnemingen van 1 Maart i men en door de Vlaamse Passiomsten zal en die van 26 Maart en de gevolgen daar- j worden bezet; voorts Ilbestadt, gereser- van gepubliceerd. Maar het was toch nog veerd voor de Vlaamse Norbertijnen, Kiel slechts een fractie. Bij het publiek doe- geleid door de Franciscanen en twee an- men weer allerlei vi-agen op. Onder die dere nog onbekende plaatsen, waarvan een vragen trof ons de volgende: aan de zorg van Spaanse medewerkers Waarom wordt daar in Indo China, i wordt toevertrouwd en één, dat door de waarover men zich thans zo bezorgdkatholieken van de Saar wordt gefinan- maakt, vanwege de enorme communisti- j cierd. Vlaanderen zelf heeft in het afge- sche bedreiging, geen A-bom of een lopen jaar ruim een millioen gulden ings- H-bom neergeworpen? Dan is het toch in-zameld voor de Oostpriesterhulp en 490 eens uit, meent men te kunnen conclude- i ton aan goederen en levensmiddelen ver ren. Het antwoord is betrekkelijk eenvou- zonden. Dank zij deze steun is de bouw dig: de bom zou daar vriend en vijand te- j van 15 kleine kapelwagens voor de ziel- Eisenhower, met een uittreksel uit zijn rede voor de Verenigde Naties op 8 De cember 1953. waarin hij de noodzakelijk heid betoogde, dat de volken de beteke nisvolle feiten van dit tijdperk van de atoom zouden weten. De toeschouwers zagen een strook diepblauw water, daar waar eens het eiland Elugelab lag. In- plaats daarvan ontwaarden ze een ktater groot genoeg, om een tiental wolkenkrab bers te bevatten. Wat ze verder zagen, was een overzicht van de voorbereiding gen voor de Operatie Ivy", zoals deze bomontploffing was gedoopt en die een vuurbal van drie en een half mijl in diameter veroorzaakte, de grootste, tot dan geproduceerd. De film is tevens voor ae televisie vertoond en de Amerikaanse bladen kregen er momentopnamen uit, de z.g. stills, ter publicatie. Behalve een kleurenfilm, zijn er inder tijd ook andere films vervaardigd. De „hoofdfilm" duurt acht en twintig minu ten en is opgenomen aan boord van de „Estes", een oorlogsschip, dat bij verschil lende proefnemingen betrokken is ge weest. Er werden voor de televisie zowel gedeelten van de films vertoond als een programma, dat een geheel vormde en naar schatting zijn de films door 370 sta tions uitgezonden, zodat reeds nu kan Zo mogelijk zullen nog aan het einde van dit jaar zeven steunpunten van de Oostpriesterhulp langs het IJzeren Gordjjn worden opgericht. Zoals gemeld, is het klooster van Bebra, dat voor een deel door de Nederlandse Capucijnen wordt geleid, reeds gereed. Onder de nieuwe steunpun ten zal ook Salzgitter klaar komen, dat onder het nazi-regiem werd gebouwd en als naam droeg „Stad zonder God". Hier gaan de Nederlandse Redemptoristen het diasporawerk verrichten. Dit deelde de heer Vermeulen Don derdag te Brussel mede op een persconfe- gelijkertijd verdelgen, aangezien er in hoofdzaak een gueriila-oorlog van betrek kelijk kleine eenheden gevoerd wordt De Amerikaanse regering heeft dezer dagen ook een kleurenfilm vrijgegeven welke gemaakt is van de ontploffing van een H-bom op de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan, in November 1952. Ze werd vertoond voor een groep journalisten en leden van voorlichtingsdiensten. Die kre gen de primeur van een documentatie over wat ze met een zeker ontzag noem den „Het Hydrogeen ofwel Waterstof tijd perk of: Van kiloton tot megaton". zorg in de diaspora-gebieden mogelijk ge worden. Op het ogenblik zijn deze wagens bij de Opel-Werke in West-Duitsland in aanbouw. Bovendien zullen met Pasen 30 nieuwe volkswagens ter beschikking ko men. Ook zullen in de komende zomer 15 grote kapelwagens aan het wagenpark van de Oostpriesterhulp worden toegevoegd. De Oostpriesterhulp, die, zoals men weet twee jaren geleden begonnen is met een bouwonderneming, welke ten doel heeft jonge mensen uit Nederland, België, I ranknjk en Duitsland in hun vacanties gratis woningen te laten bouwen voor de slachtoffers der vervolgingen, koestert plannen deze organisatie uit te bouwen. Vooreerst overweegt de afdeling van de Oostpriesterhulp abbé Pierre in Frankrijk te gaan helpen door de oprichting van een eigen werkkamp, voorzien van de no dige vrijwilligers. Vervolgens overweegt de leiding van de Bouwonderneming om ook „bouwers" te sturen naar Korea, ten einde daar te helpen met de wederopbouw van het zo zwaar getroffen land. De ont wikkeling van de organisatie leidt er reeds toe, dat men verwachtingen koestert over de ontwikkeling van de „bouworde" in de richting van een lekencongregatie. Deze zou dan bestaan uit actieve katho lieke jonge mannen, die hun leven willen wijden aan het verrichten van bouwwerk zaamheden, om daardoor de invloed van de Kerk te versterken. Zijn ze verbrand of vergiftigd? En waardoor? Deskundigen onderzoeken Japanse vissers, slachtoffers van de waterstofbom-ontploffing. worden gezegd, dat ze voor een groter publiek vertoond zijn dan wélke andere film ook. Er zijn talrijke verzoeken van buitenlandse televisienetten binnengeko men, om de films eveneens te mogen ver tonen. Het vrijgeven van deze films heeft on getwijfeld een kalmerende invloed op het Amerikaanse volk gehad, dat nu althans enig idee heeft van wat daar in de Pacific gebeurt. In zekere zin is het vertrouwder met de H-bom geworden en dat was ken nelijk de bedoeling. Washington heeft aangekondigd, eind van deze maand weer een H-bom te zullen laten ontploffen, groter dan die van 1 Maart. Laten we hier nog even aantekenen, dat die van 26 Maart kleiner was dan die van 1 Maart. En inmiddels zijn als gevolg van de op gedane ervaringen weer nieuwe directie ven gezonden naar de laboratoria en de fabrieken, waar de atoomsplitsing wordt toegepast. Teneinde de afschuwelijke in druk. welke het nieuwe wapen naar van zelf spreekt maakt, ietwat uit te wissen, heeft de Amerikaanse regering nieuwe plannen bekend gemaakt ten aanzien van het gebruik, dat ze van de atoomenergie ton behoeve van vredesdoeleinden op gro ter schaal dan tot nog toe wil gaan ma ken. Ze stelde zes millioen dollar beschik baar voor een onderzoek in de laboratoria van een aantal universiteiten. Daar zal worden nagegaan, hoe bepaalde produc ten. verkregen bij het werken met atoom energie^ aangewend kunnen worden bij de verbetering van de landbouwproduc ten. Er is zowaar bekend gemaakt, dat voorzichtig gebruikte radio-activiteit, die wanneer geen beschermende maatregelen worden toegepast, zo gevaarlijk kan zijn. bij net fokken van dieren een belangrijke rol kan spelen, wat betreft proporties en constitutie. Atoomgeleerden hebben aan de subcommissie van de senaat voor de atoomenergie medegedeeld, dat de oog sten der radio-activiteit met 25 tot 50 pet zullen kunnen worden opgevoerd. Hiertegenover staat evenwel dc duide lijke waarschuwing van een wetenschap pelijk man van gezag als Albert Einstein. Deze zei. vastknopend aan de reeds na de bom van Hirosjima uitgesproken vrees, dat de aarde als gevolg van een bij toeval ontstane algemene atoomsplitsing als het ware zelf ontploffen zou: Frederic Joliot, de bekende Franse atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar, echtgenoot van de min of meer befaamde Madame Joliot—Curie, gelooft echter niet aan een uiteenspatten van de aarde als gevolg van kettingreacties. De ketting reactie blijft beperkt tot bepaalde elemen ten en tast de andere, waaruit de aarde mede bestaat, niet aan, zo betoogde hij in enkele gefundeerde artikelen, waarvan slechts de conclusie voor ons leken begrij pelijk entevens heel verheugend is. De Duitse atoomgeleerde Moritz Korach meende hiertegenover weer te moeten verklaren, dat er geen absolute bewijzen voor Joliots stelling bestaan.. Andere geleerden hebben, met Ein- steins instemming, eveneens betoogd, dat de aarde inderdaad nooit tengevolge van A- en H-bomontploffingen uit elkander zou kunnen spatten of ontploffen. Ze ge loven b.v. niet aan het bestaan van een ontzaglijke bal of kern van uranium in het binnenste der aarde. Wanneer die door de kettingreactie werd bereikt, zou het einde nabij zijnNeen zeggen deze geleerden, zelfs als die uraniumkern be stond en bereikt werd, zou de ketting reactie er zich niet in voortzetten. Want uranium in natuurlijke toestand vormt geen compacte massa en de kern zou vol komen zuiver en compact moeten zijn, om tot ontploffing te kunnen worden ge bracht. Echter, de geleerden sluiten zich bij Einsteins waarschuwing aan. Ze zijn bang voor vergiftigde zeeën, omdat op de bodem daarvan de er in liggende ura- niumlagen tot ontploffing zouden kunnen komen. De zeeën en de oceanen zijn uit eindelijk de levensbronnen van de mens heid. Worden ze vergiftigd, dan Tegenover al deze sombere theoneen mogen we het vertrouwen stellen, dat de leiders der mensheid bijtijds het enorme gevaar zullen inzien en maatregelen ne men. In Amerika zijn reeds stemmen op gegaan, om hen, die het bevel tot t aan maken der H-bommen hebben gegeven en uitgevoerd, voor de rechtbank te dagen. „Wij hebben", aldus schreef een inzender in „The New York Times', „de misdadi gers van Neurenberg veroordeeld wegens misdaden, tegen de mensheid begaan. Men kan ons thans dezelfde beschuldigingen voor de voeten werpen Het is ietwat simplistisch geredeneerd en de inzender hield geen rekening met het feit, dat Sovjet-Rusland eveneens koortsachtig bezig is met het vervaardi gen van H-bommen. Het Kremlin ver klaarde zopas, dat het de er door ontwik kelde kracht voor reizen per raket naar de maan wil gebruiken. Het lijkt ons enigszins vermetel, hierop zonder meer te vertrouwen. Z. Em, KARDINAAL Celso Costantini heeft in de afgelopen dagen in verschil lende steden van Italië, een belangrijke conferentie gehouden over de opvattin gen van Z. II. de Paus met betrekking tot oorlogsmisdaden. Hij besloot zijn uiteenzettingen en daarom vooral gaat het mij bijzonder met deze woorden: „Gij die leeft, be mint elkander. Het leven is slechts een bijkomstigheid. Gij leeft in de verwach ting van de eeuwigheidzij zal gezegend zijn of vervloekt, voor zover gij mede leden gehad hebt in de korte dagen van uw kortstondig bestaan. Voor alle mis dadigers is het Kruis breed en spreidt het Zijn armen volbarmhartigheid als het zinnebeeld van het offer en van de Liefde. Medelijden met de naaste. Hebt ge dat, dan is nooit de reddingsmogelijk heid verloren! DE KATHOLIEKE middelbare scho len in West Pakistan hebben een zeer opmerkelijk resultaat geboekt bij de eindexamens, „Cambridge-examens"die voor het gehele Britse Gemenebest in zwang zyn. Onder de acht deelnemende Katholieke scholen, waren er drie, waar van 100 pet van de leerlingen slaag den. Van twee andere scholen kwam ruim 90 pet door het examen, terwijl van een andere school 82 pet der leer lingen slaagde, Slechts één school bleef met 55 pet onder deze hoge gemiddelden, hetgeen echter op het geheel der deelnemende scholen niet slecht is. Als nu daar ook, gelijk in een klein landje bij de zee, maar niet wordt ge zegd bij sollicitaties: Goed werk, jammer dat het katholieken zijn. In San Francisco werd een lading radio-actieve vis aangevoerd, na de ontploffing van 26 Maart. Ze wordt hier door atoomdeskundigen onderzocht. De Engelsen hebben reeds afgezien van atoomenergie als drijfkracht voor hun onderzeeboten. Ze gebruiken waterstofperoxyde. Dit heeft het voor deel, dat de motoren niet van verse lucht voorzien behoeven te worden. Hier is de pas te water gelaten „Explorer", die volgens de Britse admiraliteit een onbeperkte actieradius heeft. l i 1ËH»F "jk ■^^bb^^b^bbbibiibbbib Alles bijeen heeft pater Hilarion zeker wel honderd titels op zijn naam staan, alles geschreven in welluidende, zangerige ver zen of in verzorgden zuiver proza, boeiend vertellend of helder betogend. Het is bijna niet te begrijpen hoe iemand tijdens een actief priesterleven zulk een oeuvre bij een heeft kunnen schrijven! Pater Hilarion vertelt ergens zelf dat men hem wel eens vraagt „weer eens iets héél moois te schrijven, in het genre van Omheinde Hoven", terwijl anderen hun teleurstelling hebben uitgedrukt dat hij niet „dié schrijver was geworden, die hij had moeten en had kunnen worden." En dan antwoordt hij daarop: „Eigenlijk heb ik sinds „Omheinde Hoven" gezwegen, zoals Gezelle dertig jaren gezwegen heeft al schrijvend. Er is een tijd van verzen en er komt een tijd, dat ge uw gedichten leeft, zonder deze vast te leggen op papier Ik heb, sedert veertig jaar geschreven wat de omstandigheden opdrongen." Een offer dus van de fijnzinnige zan ger, die hij was? Heel deemoedig zegt hij: „Met de beste wil van de wereld kan ik het niet betreuren. Zonder het te zoeken heb ik, als de Wijsheid, mijn woord tot de eenvoudigen gericht, waar boven men zo gaarne uitstijgt." Deze zinnen namen wij over uit een van de twee hierboven bedoelde jubileum uitgaven. Het eerste bevat de levensher inneringen van pater Hilarion; het is een uitgave van de Vereniging van Limburgse schrijvers. Het andere werkje heet „Een blik op de zeventig jaren van pater Hila rion" en hierin geeft zijn trouwe vriend Lambert Swerts, naast een kenschetsing van pater Hilarion als mens en kunste naar, een warme en hartelijke betuiging van zijn bewondering en dankbaarheid voor de feesteling. Dit met vele foto's ge- illustreerde boekje verscheen bij de St. Franciscus Drukkerij te Mechelen, die trouwens al de werken van pater Thans uitgaf. Buitengewoon interessant is wat pater Hilarion schrijft over zijn eerste lectuur: de gebroeders Snieders, Dickens Jules Verne en ook Conscience; „maar", aldus de schrijver met een fijne glimlach: „in de boeken van Conscience zag moeder mij niet gaarne verdiept. Ik was te jong voor zoveel liefde, zoveel maagden".... Over dreven vroom was het gezin echter niet. de familie was niet van de „fijnen", maar niettemin solied godsdienstig Het gezin Thans verhuisde, rond de eeuwwisseling, naar Luik en zo kwam het dat pater Hilarion Thans, geboren in Nederland, een Vlaams dichter werd. Uitvoerig licht pater Hilarion ons in over zijn ontwikkeling als dichter, aan vankelijk sterk onder de invloed van Bil- derdijk. Hij geeft merkwaardige voorbeel den, zowel in het Nederlands als in het Frans. Intussen was hij zich zijn roeping al bewust geworden en ging „op studie". Toen overviel hem. kort voor zijn priester wijding, een vreselijke ziekte, die hem op de rand van het graf bracht: long-t.b.c. Hij had toen reeds zijn eigen stem ge vonden en er brak een brede stroom van gedichten los, die later in de lijvige bun del „Omheinde hoven" bijeengebracht werden. Deze verzen vormen eigenlijk een soort dichterlijk dagboek. De dagen van zijn ziekte vinden hun afspiegeling in de afdeling „Ziekenbloemen'" (1909): de eerste schreden naar herstel in „Door de dagen", met fraaie natuurbeelden; de priester zong zich uit in „Geheime huiden"; innerlijke bezinning bracht als vrucht de eveius „Glansrivieren" en de bundel wordt afge sloten door een serie religieuze gedichten, „Vroom beschouwen". Het dichten was voor de jonge, zieke V y monnik, die op de dood scheen te wach ten, een levensnoodzaak geworden. Zoals hij het zelf zo mooi dichtte: Zou zo ge zegt, mijn zingen zonde zon, dan 'ware de adem van mün boezem zonde. Niemand van zijn medebroeders had ooit gedacht dat pater Hilarion het „nog lang zou maken". En helemaal niemand, dat hij ooit zulk een geweldige activiteit zou kunnen ontplooien en op zeventig- jarige leeftijd nog zo jeugdig zou zijn, van hart en ziel. Zonder zich te sparen heeft deze in goede mens zich gegeven aan wat hij ziin taak en roeping wist schoonheid en liefde schenkend, tot meerdere eer en glorie van God en tot vreugde en heil van de mensen. Men kan zich de vraag stellen, welke in druk de verzen uit „Omheinde Hoven" op het ogenblik, dus veertig jaren na hun ontstaan, maken. Het is altijd gevaarlijk iets wat men in zijn jeugd sterk bewon derd heeft, na vele jaren weer te gaan lezen hoe dikwijls blijkt het eens zo bewonderde door de tijd (en de eigen ont wikkelingsgang) te zijn achterhaald en verbleekt. Maar nu wij „Omheinde Hoven" (dat reeds in vierde druk verscheen) herlazen, wekte het dezelfde gevoelens als eertijds. De toon ervan is zo onmiskenbaar echt en de eenvoud zo volkomen ongekunsteld, dat men zich graag gewonnen geeft. De lezing van de legende van de Zwarte Ko ning bijvoorbeeld riep weer hetzelfde kleurige en vrome beeld op als toen we het voor het eerst hoorden voordragen twintig jaar geleden! Een sonnet als „Mei-dank", dat wij hierbij overnemen, is recht uit het hart opgeweld en schijnt in één moment van diepe ontroering te zijn neergeschreven. Terecht geldt dit gedicht als een der beste, die in Vlaanderen onstaan zijn, en neemt het zijn plaats in elke litteraire bloemle zing in. Zeventig jaren is pater Thans nu en nog werkt hij voort. Misschien is het hem ge geven nog eens iets „heel moois, in de geest van Omheinde Hoven" te maken OPNIEUW WORDT dit jaar in Enge land een grote „roepingententoonstel ling" gehouden en wel eind Mei in het uitgestrekte klooster van de zusters van de Goede Herder te New Castle on Tyne in Noord-Oost Engeland. Deze tentoonstelling is erop gericht, de leek een blik te geven op het leven der religieuzen en roepingen te bevorderen. Of dat kant Zeer zeker. Lees maar verder. Gezien het resultaat van de vorige tentoonstelling in de grote Olympia Hall te Londen, die meer dan 150.000 belangstellenden trokterwijl S72 jonge mannen en vrouwen zich voor het kloos terleven aanmelden hebben de Engel se Katholieken goede hoop, dat zij, niede dank zij de moderne middelen van. voor lichting, in het benodigde aantal pries ters zullen kunnen blijven voorzien, In dien het aantal roepingen, dat tijdens de twee voorgaande jaren bewust werd, gemaakt en resulteerde in een groot aan tal priesterstudenten, bewaard blijft, zal Engeland een nooit gekend aantal wij delingen voortbrengen. Prachtig werk. Vruchtbare grond is onontbeerlijk, maar er moet ook gezaaid worden. HET GEBOORTECIJFER onder het Katholieke volksdeel ligt tweemaal zo hoog als het landelijke gemiddelde; ook het aantal volwassen bekeerlingen is zeer groot. Het roepingenvraagstuk is hier dus niet zoals men veelal meent - een probleem van dalende cijfers, doch in tegendeel een probleem van voorziening in stijgende cijfers. Tjonge, tjonge, als dominee Zandt dat allemaal leest en dat net voor de Pro vinciale StatenverkiezingenTerwijl zijn verkiezingspamflet vandaag weer op roept tót ivaakzaamheid tegenover Rome. Hij heeft vast geen goede rceek. Morgen is het weer Zondag. Het feest met de palmen. Laat uit de palm van uw hand eens wat zilver glijden op de of ferschaal voor de nieuwe kerken. Het is niet genoeg „met de tong te belijden aldus de epistelwoorden, „dat Christus de Heer, is de glorie van God de Vader. Het evangelie brengt de bekende intocht in Jeruzalem. Durft ge er eerlijk bij te staan f Voor de rest een Hosanna-Zondag met het vreugdegelaat van iemand, die heerlijk gezuiverd Pasen tegemoet gaat. In de week, welke volgt op de canoni satie van de Zalige Pius X, zal, met toe stemming van de H. Vader, het lichaam van Plus X» dat zoals men weet onge schonden staat opgebaard in de kapel van Maria Presentatie in de Sint Pieter, in processie naar de basiliek van Maria Mag giore worden overgebracht voor de plech tige viering van het triduum, dat plaats vindt na iedere heiligverklaring, aldus K.N.P. De Osservatore Romano van Vrijdag geeft de reden van deze uitzonderlijke plechtigheid: „Onder de talrijke en iliustre initiatieven van Pius X valt het voor schrift op, in het begin van zijn Pontifi caat gemaakt, om het 50-jarig bestaan van de dogmaverklaring van Maria Onbe vlekt Ontvangen in 1904 te vieren. Zijn Encycliek van 2 Februari 1904 tot de bis schoppen der wereld vormt een monument van godsvrucht, vertrouwen en liefde tot de H. Maagd". Ik dank V, God, omdat zo blauw de dag, zo zoel de zon is en teergroen het lover; en dat de bloei der kruinen is, of over de gaard een bloemenwolk te glanzen lag. En dat ik nogmaals vogels horen mag, ik dank l God! En dat de bloemen zo leidend lief, met lijn- en kleurgetover, mijn weigren mond verruilden tot een ver- ik dank U zo! En dat ik moet geloven, dat Gij voor mij de Mei zondt in de hoven, en alle Uwe werken zijn uit liefde alléén, ik dank U, God, ziels-innig,Ach, waarheen ik wende of keer mij, staan Uw milde daden als gouden zonneval op al mijn paden! HILARION THANS O.F.M. Uit: Omheinde Hoven".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3