Tips voor de Paasdis Ons Succespatroon van deze week Het geval LEAVENWORTH r Goedennacht Recepten voor feestgerechten Bron te Banneux wordt verbeterd HOK BESTEL IK MIJN PATROON? ANNA K. GREENS ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 4 Charles Spencer Chaplin 65 jaar„Het enige genie, dat de film ooit heeft voorgebracht". Geboren iri Londen of Fontainebleau. Strijd tegen alles, wat zijn persoonlijke vrijheid bedreigde. Chaplin een wereld op zichzelf. - Merlène Dietrich in politiefilm in V ista vision. Man van Doris Day heef t productiemaatschap- pij opgericht. Nieuwe filmversie in kleuren van „Een reis om de ivereld in tachtig dagen". Helen Traubel naar Hollywood. Buster Keaton: „Nog altijd de beste roomtaartwerper" Eierschotel Luchtige rijstevla A b rikozenvlecht MIJNWERKER STORTTE OMLAAG Leuke blousjes bij het ticeed-mantelpak De wens van elke vrouw in bet voorjaar is toch wel een mooi mantelpak, waaronder men verschil lende blousjes kan dra gen. Bijgaande modellen zijn allebei hoog gesloten. Een dergelijke sluiting komt onder een mantel pak bet mooiste uit. DOOR (Van onze filmredacteur). Charles Spencer Chaplin volgens George Bernard Shaw, waarlijk niet scheutig met loftuitingen jegens mensen die niet G.B. Shaw heetten, „het enige genie, dat de film ooit heeft voortge bracht" bereikt Vrijdag a.s. de pensioen gerechtigde leeftyd. En al zal deze even i vitale als geniale figuur beslist nog niet op zyn lauweren gaan rusten heeft hij niet onlangs nog aangekondigd, dat hij r een film gaat maken, waarin hij senator McCarthy in het ootje zal nemen? toch is de rol, die hy op het schouwtoneel van de wereld en op het witte doek heeft gespeeld, belangrijk genoeg om het leven van deze merkwaardige en universele kunstenaar by gelegenheid van zijn 65ste verjaardag nog eens de revue te doen passeren. Hoewel er over Charles Chaplin min stens een dozijn dikke boeken zijn ver schenen, staan er betrekkelijk weinig feiten uit zijn leven met zekerheid vast. Wie Chaplin's biografieën van Theodore Huff („Charlie Chaplin") en Robert Payne (The Great Charlie") met elkaar vergelijkt, ontdekt, dat het boek van Huff vol feiten staat en dat van Payne vol speculaties. Huff laa* Chaplin in Lon den geboren worden uit Frans-Joods- Spaans-Iers bloed. Payne vertelt, dat Chaplin werd geboren te Fontainebleau enkele weken vóór het vertrek van zijn ouders naar Engeland en dat zijn half- Spaanse moeder de kleindochter was van een Franse generaal; die „mogelijk onder Napoleon heeft gestreden". Maar beide schrijvers zyn het eens, dat de datum van zijn geboorte de 16e April 1889 is. Chaplin zelf houdt vol. dat hij in Lon den is geboren, maar de geboorteregisters van Somerset House geven daaromtrent geen uitsluitsel. Zijn vader stierf, toen hij nog heel jong was en zijn ziekelijke moeder ver liet het toneel om als naaister de kost te verdienen voor haar twee jongens. Aan haar dankt Charlie zijn scherp observa tievermogen, terwijl zij hem ook de be ginselen van de pantomime en de excen trieke dans leerde. Een tijdlang werkte hij in een circus, waar hij de acrobatie leerde kennen. Op 17-jarige leeftijd kwam Chaplin bij de troep van Fred Karno. specialist in kluchten en pantomimes, die heel Europa afreisde en die er ook in Amerika een dergelijke troep op nahield. Deze troep verloor nogal wat mensen aan de film producenten, die op zoek waren naar komieken en de open plaatsen werden aangevuld met artisten uit Europa. Ook Chaplin kwam samen met Stan Laurel op die .manier bij de film, juist toen Mack Sennett de „gag", de visuele grap, lanceerde. Charlie als type schijnt al vóór die tijd te hebben bestaan. In zijn eerste film droeg Chaplin echter bakkebaarden, een snor, hoge hoed, lakschoenen en een ge klede jas. Maar al spoedig koos hy de uitrusting, die hem wereldberoemd zou maken. Zelf noemde hij zich een synthe se van de talloze Engelsen, die hij had gezien, toen hij in Londen werkte. Alleen zijn verschijning al deed de mensen lachen. Het stokje acht hij zyn grootste vondst. Dit stempelde hem tot dandy, terwijl het snorretje symbool was van zijn ijdelheid en de wijde broek het teken van de menselijke onhandigheid en be lachelijkheid. Tussen 1912 en 1914 trad hij voor Keystone (Mack Sennett) in een veertig tal films op. Dit was zijn leertijd, waarin hij de beginselen van de filmhumor ont dekte. In 1915 ging hij over naar „Essa- nay". maakte er vijftien films en vestig de tevens voor goed zijn naam. Een jaar later reeds trad hij in dienst bij „Mutual", waar hem bijna volledige vrijheid van werken werd gelaten. Het resultaat was reeds zeer opmerkelijk. Uit die tijd date ren o.a. „Easy Street" en „The Cure", die nog steeds op de programma's van film liga's voorkomen. In 1917 kwam hij in dienst van „First National", waarvoor hij acht grotere films maakte, waaronder „Charlie by the sea", „Charlie the Perfect Lady", een tra vestie-rol „Carmen". „The Tramp". „The Kid" en „Pilgrim". Eind 1922 ging hij over naar „Uni ted Artists", waarvan hij in 1920, samen met Fairbanks. Griffith en Mary Pick- ford, de oprichter was. Zijn eerste werk hier was „Woman of Paris", waarin hijzelf niet optrad. In Juli 1925 volgde „The Goldrush", twee jaar later „The Circus'", in 1931 zijn eerste geluids film „Citylights", in 1936 „Moden Times", in 1940 „The Great Dictator", in 1947 „Monsieur Verdoux" en in 1952 „Lime light". Veel is er in de loop der jaren geschre ven en gezegd over de motieven, die aan Charles Chaplin's werk ten grondslag hebben gelegen en onder die velen slaat de zakelijke Sam Goldwyn wellicht lang niet het slechtste figuur, als hij consta teert: „Chaplins bezwaren richten zich tegen alles, wat zijn persoonlijke vrij heid bedreigt: De censuur, de inkomsten belasting, kortom ieder vermeend obsta kel. Het hele werk van Chaplin is een strijd om die vrijheid'. Die zucht naar vrijheid heeft hem soms merkwaardige parten gespeeld. Chaplin behoort tot het vreemde slag intellec tuelen en millionnairs, dat zich de weelde veroorlooft, waarderend over het com munisme te spreken. Het communisme, dat juist zulk een enorme bedreiging vormt voor de geestelijke vrijheid, waar van deze „sympathisanten" profiteren, terwijl ze schijnbaar niet beseffen, dat ze onder een communistische overheersing alles zouden verliezen, waaraan ze waar de hechten. Dit heeft er toe geleid, dat Chaplin de Verenigde Staten, waar hij al die jaren heeft gewoond en gewerkt zon der het Amerikaanse staatsburgerschap te verwerven, de rug heeft toegekeerd en zich sinds 1952 definitief in Europa (Zwitserland) heeft gevestigd. In de eerste tien jaren van zijn film loopbaan (1912-23) heeft Chaplin zeventig films gemaakt. In de daarop volgende 27 jaren verscheen ij er in slechts zeven en speelde in drie daarvan niet de rol van „Charlie". Naarmate de tussenpozen tussen zijn films langer werden en de herinnering aan Chaplin als „Charlie" (die in 1936 voor het laatst in „Modern Times" op het witte doek verscheen) vervaagde, kon men verwachten, dat het aantal van zijn be wonderaars zou dalen. Het tegendeel ge beurde echter. Met de jaren groeide het aantal van zijn bewonderaars, dank zij de enkele sporadische nieuwe films, de pe- 1 riodieke reprises van zijn oude werk en de mythologie van de Chaplin-aanbid- i ding. En dit alles voor 'n variété-danser, I die clown werd; zijn clownerieën verfijn den tot komedie en zijn komedie tot satyre I om aldus de grootste figuur te vormen in de wereld van de film. Niemand minder dan de populaire historicus Emil Ludwig schreef indertijd van hem: „Wat is de faam van een Gandhi, vergeleken bij die van de man, die de wereid door elkaar heeft geschud, zoals vóór hem slechts Christus heeft gedaan?" Ook hier te lande is Charles Chaplin in m, - .mmm Margaret Lockwood, links, en Glynis Johns bewonderen de plaquette van de British Film Academy, die, zoals gemeld, werd toegekend aan Norman Wisdom als de meest belovende nieuweling in de film voor zijn spel m „Trouble in store Charlie Chaplin in het costuum, dut hem wereldberoemd maakte. De foto laat een beeld zien uit de film Kid Auto Races at Venicewaarin hij het voor de eerste maal droeg. zijn glorietijd als een genie gehuldigd. In „De Gemeenschap", het orgaan der ka tholieke jongeren, waarin toenmaals Albert Kuyle en Anton van Duinkerken de boventoon voerden, werd de schepper van de film „The Kid" en „Goldrush" hemelhoog geprezen en met.... een hei lige vergeleken. Toen men meer over zijn persoonlijke leven te weten kwam, dat lang niet vlekkeloos was, werd men zo verstandig hem nog slechts als kunste naar te verheerlijken. En als zodanig, als geniale kunstenaar, brengen wij hem eerbiedige hulde bij zijn 65ste verjaardag. In zijn genre is hij uniek. En dat zal hij blijven. De vraag, of hij werkelijk filmkunst heeft gescha pen. is van weinig belang, als het om een genie als Chaplin gaat. Chaplin is een wereld op zichzelf en van het weinige, dat na verloop van tijd zal overblijven van het oudere filmwerk, zal zijn oeuvre stellig deel uitmaken als een hoogtepunt van artistiek scheppingsvermogen. Charles Spencer Chaplin wordt vijf- en-zestig jaar. Zouden we mogen hopen, dat hij met zijn „Limelight" niet het laat ste woord heeft gezegd en dat zijn sprankelende geest zich nog eens in alle oude glorie zal doen gelden? Marlène Dietrich zal de hoofdrol spe len in een film, waarvan de handeling zich geheel in een groot Parijs variété theater afspeelt. De duur van de film zal ongeveer gelijk zijn aan een avondvoor stelling in bedoeld theater, waardoor een heid van tijd en plaats wordt verkregen. Het betreft hier een ppdtiefilm, die wordt opgenomen in Vistavision, het door ons reeds aangekondigde nieuwe procédé van Paramount, dat Cinemascope zou even aren. Waarschijnlijk zal Jean Marais de tegenspeler zijn van Marlène. Marty Melcher, de echtgenoot van Doris Day. heeft eon eigen productie maatschappij opgericht. De eerste film. die door deze maatschappij zal worden geproduceerd, is „Yankee Doodle Girl", een „muziekfilm, waarvoor Doris Day van Warner Bros zal worden „geleend'". Na de voltooiing van de Cinescope-pro- ductie „Lucky me" zal met de opnamen worden begonnen. Een Engelse filmmaatschappij is voor nemens een nieuwe filmversie in kleuren te maken van Jules Verne's „Een reis om de wereld in tachtig dagen" Ralph Richardson zal de rol van Phileas Fogg spelen. Helen Traubel, de Wagneriaanse opera zangeres die een vermogen verdient met het zingen van populaire liedjes in een New Yorkse nachtclub, gaat de onvermij- dehjke reis naar Hollywood maken. Ze zal voor de camera's debuteren met Jose Ferrer in een film over het leven van de componist Sigmund' Romberg, die in 1951 overleed. „Ik ben nog altijd de beste roomtaar tenwerper in het bedrijf. Toen er een taart midden in het gezicht van Lana Turner moest terechtkomen, stuurden ze iemand om mij te halen. Het was de eer ste keer al raak op een afstand van negen meter" Buster Keaton. Advertentie Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nie ren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88 We zullen ons de beide Paasdagen maar niet te zeer bekommeren om onze slanke lijn, maar genieten van de Heerlijke gerechten, waarvoor we U bierbij bet recept geven. 4 Eieren, 50 gr. (3 eetlepels) boter of margarine, 2 a 3 eetlepels tomatenpuree, 50 gr. (6 eetlepels) bloem, een uitje, stukje wortel, laurierblad, peterselie, zout, 2 sne den brood, boter of margarine. De uit, wortel en peterseliestelen schoon maken en klein snijden. De boter of mar garine smelten. De groenten en het lau rierblad er zachtjes in bakken. De bloem er mee vermengen en vervolgens de tomatenpuree; 5 d.l. bouillon of water bij scheutjes tegelijk toevoegen onder goed roeren. In het begin de massa steeds aan de kook laten komen, alvorens nieuwe vloeistof toe te voegen. De saus op smaak afmaken met zout en desgewenst citroen sap. De saus in de gesloten pan een kwar tiertje laten trekken en daarna zeven. Inmiddels de eieren 8 minuten laten ko ken, pellen en halveren. Iedere snede brood in 4 driehoekjes snijden. Deze in hete boter of margarine aan weerszijden vlug bruin bakken Een schaal voorverwarmen. De gehal veerde eieren er op plaatsen en met de tomatensaus overgieten. Een weinig peter- seliegroen op ieder ei aanbrengen. De driehoekjes brood langs de rand leggen en het geheel warm opdienen. Overgebleven saus met bouillon of wa ter verdunnen, op smaak afmaken en apart er bij geven. L. melk, 50 gr. (3 eetlepels) rijst. 50 gr. (3'i' eetlepel) suiker, een pakje vanille suiker, 2 blaadjes (4 gr.) gelatine, 1 eiwit, een fles of blikje vruchten, aardappelmeel. De rijst in de melk zeer gaar koken, ge durende tenminste een uur. De suiker en vanillesuiker toevoegen. De gelatine in ruim water weken totdatzij zacht is, dart uitknijpen en van het vuur af door de hete brij roeren. Het eiwit zeer stijf klop pen en voorzichtig door de rijst mengen Het gerecht, laten afkoelen. De vruchten laten uitlekken Het sap aan de kook brengen en binden met een papje van aardappelmeel en water. Van het vuur af de vruchten er door mengen De compote laten afkoelen. Rijst en com pote in 'n schaal of in éénpersoonsschaal tjes overdoen. Voor het deeg: 200 gr. bloem, 100 gr. bo ter of margarine, 1 d.l. water, een thee lepel zout. Voor de vulling: 200 gr. abrikozen, 50 gr. geconfijte vruchtjes, 150 gr. witte basterd suiker, aardappelmeel. 1 Eierdooier, poedersuiker. Voor 't deeg de boter of marg. klein snij den in de bloem met 't zout. Het water bij scheutjes tegelijk toevoegen en door voor zichtig roeren in het deeg verwerken. De deegmassa op een met bloem bestoven tafel leggen en uitrollen met een met bloem bestoven deegrol. Het deeg opvou wen en weer uitrollen. Deze bewerking nog twee maal herhalen. Het deeg ev-m laten rusten en uitrollen tot een recht hoekige lap. De abrikozen een nacht weken in water met suiker. Ze dan zachtjes gaar koket. Het vocht binden met aangemengd aard appelmeel en de abrikozen; op smaak af maken met veel suiker; de massa moet zoet zijn en vrij stevig. De geconfijte vruchtjes fijnhakken. Op het deeg in het midden over de ge hele lengte abrikozen uitspreiden en hier op de gehakte geconfijte vruchtjes leggen De zijkanten van het deeg met een schaar inknippen tot dicht bij de abrikozen dat repen ontstaan van lVz cm. breed' De repen zodanig over de abrikozen samen vouwen, dat een vlecht ontstaat. De uit einden van de laatste repen onder hit deeg wegvouwen. De bovenkant bestrijken met de losgeklopte eidooier. De vlecht gaar en bruin bakken in een matig warme oven in plm. 45 minuten. De vlecht laten afkoelen op een taart- rooster De bovenkant bedekken met een dun glazuur van poedersuiker, enkele druppels citroensap en wat water. Onze Limburgse redacteur meldt ons: De pelgrims, die zich te Banneux ver baasden over de primitieve inrichting van de bron aldaar, zullen spoedig geen reden tot klagen meer hebben, want de onbe vredigende situatie zal men op korte ter mijn verbeteren. Men is dit al veel eer der van plan geweest, maar de omstan digheden zaten tegen. Het gemeentebe stuur van dit genadeoord, dat het Bos der Armen, waarin de bron gelegen is, in eigendom bezat, werkte n.l. niet mee. Zo hebben de vroede vaderen van dit Waalse dorp b.v. enige jaren geleden niet dan na lang aandringen en schoor voetend, verlof gegeven het marmeren beeld van de Maagd der Armen op het altaar van de Esplanade te laten plaat sen. Wat langs officiële weg moest ge beuren ging allemaal even stroef in zijn werk. Tenslotte is men er in geslaagd het Bos der Armen tegen een ander stuk grond, elders in het dorp, met de gemeente te ruilen. De zaak wordt nu terdege aan gepakt. Achter de bron komt een ruim reservoir en er wordt een serie kranen aangelegd, waaruit de pelgrims water kunnen aftappen. Op dit terrein is tevens een brede bedevaartsweg geprojecteerd. (Van onze correspondent) In een opbraak op de 700 meter verdie ping van staatsmijn Emma is Vrijdagmor gen de 26-jarige ongehuwde schachthou wer H. J. H. uit Oirbeek naar beneden gestort en omgekomen. Model C 760 is iets ruim van voren, beeft '11 staand boordje, hetwelk in een klein revert je uit loopt. U kunt er voor ver siering een ketting ondvt' door doen of een mooie speld er op. Model C 759 beeft een klein bobbedkraagje; deze mouw is iets langer voor de dames die niet van een kort mouwtje houden. C 760 en C 759 zijn voorbanden in maat >8, 42, 44, 46, 48 a 0,50. Plak aan de adrészljde van een briefkaart naast en bulten het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON BEATRI.ISSTRAAT 4, ROTTERDAM Plak nooit meer dan f 1.— aan postzegels op een kaart, wat nwer geplakt wordt ls waardeloos Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Patronen worden niet geruild Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. EERSTE DEEL Het probleem EERSTE HOOFDSTUK Een sensationele misdaad Sedert een jaar behoorde ik als junior tot het kantoor Veeley, Carr en Raymond, advocaten en procureurs, toen men op een ochtend, gedurende een korte afwezigheid van de heren Veeley en Carr, een man bij mij aandiende, die zeer zenuwachtig en gehaast leek. Is mijnheer Veeley te spreken? vroeg Neen, antwoordde ik, hij heeft giste ren New-York verlaten, voor een onver wachte zaak. Hij zal morgen pas terug keren; maar als u mij wil zeggen U, mijnheer? viel mijn bezoeker my in de 'rede, terwijl hij mij van onder tot boven opnam. Dit onderzoek viel onge twijfeld in mijn voordeel uit, want hij her nam: Tenslotte, waarom ook niet? Het is geen geheim. Ik kom u de dood van mijn heer Leavenworth melden. Mijnheer Leavenworth? riep ik uit en deinsde terug. Mijnheer Leavenworth was namelijk een cliënt van ons kantoor en bovendien een vriend van mijnheer Veeley. Ja, terwijl hij aan zijn bureau zat in zijn studeerkamer, heeft een onbekende hem door het hoofd geschoten. Wat? Wanneer? stamelde ik. Afgelopen nacht.tenminste, dat veronderstellen wij. Men vond hem van ochtend dood. Ik ben particulier secretaris van mijnheer Leavenworth, voegde hij er aan toe, en ik woon bij hem in. Het is een verschrikkelijke slag voor ons allen, maar vooral voor de dames Leavenworth, zijn nichten. Zij moeten vandaag het onder zoek bijwonen. Ik dacht, dat het verstan dig zou zijn, als zij door een kundig man werden bijgestaan. Daar mijnheer Veeley de beste vriend van hun oom was, dach ten de dames aan hem en daarom Maar nu hij afwezig is, weet ik niet meer wat te doen Ilt heb niet de eer de dames te ken nen, antwoordde ik. maar als ik haar van dienst kan zijn. F.on blik van de secretaris deed my zwijgen. Hij nam mij scherp op en fronste de wenkbrauwen, wat er op scheen te wij zen, dal mijn voorstel hem niet boven matig beviel. Toch antwoordde hij: Dat is misschien beter. Men kan de dames niet in de steek laten. Geen woord meer, sprak ik, ik ga mee. Ik zond direct een telegram naar mijn heer Veeley en vertrok toen met de secre taris. Vertel mij nu eens, verzocht ik, toen wij op straat waren, alles wat u van dit verschrikkelijk geval weet. Een paar woorden zijn voldoende. Zo als gewoonlijk liet ik gisterenavond mijn heer Leavenworth achter, zittend aan zijn schrijftafel. Vanochtend vond ik hem op dezelfde plaats, bijna in dezelfde houding, met een gat in zijn hoofd, waarin ik mijn pink had kunnen steken. Dood? Morsdood! Verschrikkelijk! riep ik uit. Was het zelfmoord? Neen. Wij hebben vergeefs naar het wapen gezocht. Als het dan geen zelfmoord is, wat is dan het motief voor de moord? Mijnheer Leavenworth had immers geen vijanden; was het soms diefstal? Het was geen diefstal.... er is niets verdwenenHet is een absoluut my sterie. Ik bekeek de verteller nieuwsgierig. De inwoner van het huis, waar men deze ge heimzinnige moord had gepleegd, was in mijn ogen een interessant wezen. Niette min konden het goedige gezicht en het onbeduidende voorkomen van de man die aan mijn zijde liep, niet de minste arg waan wekken, zelfs niet met de meest avontuurlijke verbeelding. Zijn de dames erg van streek? vroeg ik. Het zou vreemd zijn, als dit niet zo was. Door de uitdrukking vari zijn gezicht en zijn antwoord begreep ik, dat ik mij op gevaarlijk terrein begaf. Wij bereikten de Fifth Avenue. Wij zullen later dit gesprek hervat ten, zei ik tot mijn metgezel. Hier zijn wij er. Al wat ik van Leavenworth wist, kwam hierop neer: hij was een man, die zich uit zijn zaken had teruggetrokken, na een ver mogen te hebben verdiend in de thee handel. en daar hij geen kinderen had had hij zijn beide nichten geadopteerd; hij had zelfs een van hen tot universeel erf gename benoemd. Mijnheer Veeley had mij wel eens iets verteld over de eigen aardigheden van zi.in vriend, bijvoorbeeld dat hij het ene meisje ten koste van het andere had bevoordeeld; maar verder wist ik niets van zijn levenswijze en zijn om standigheden. Toen wij aankwamen, ver drong de menigte zich voor het huis. Ik ging de stoep op; de secretaris drukte op de bel. De deur ging open en ik stond pal tegenover een zeer bekend detective. Mijnheer Gryce! riep ik uit. In levenden lijve, antwoordde hij. Kom binnen, mijnheer Raymond. Na ons in de hal gebracht te hebben, sloot hij de deur voor de neus van de lanterfanters die buiten stonden te gluren. Mijn tegenwoordigheid hier zal u niet verbazen, zei hij, terwijl hij een blik wierp op mijn metgezel. Neen, antwoordde ik. Toen voegde ik er aan toe. daar ik de indruk kreeg, dat hij mijn metgezel niet kende; Dit is de secretaris van mijn heer Leavenworth. O! U is de secretaris! De coroner heeft al naar u gevraagd. Is de coroner er al? vroeg ik. Ja, de jury is naar boven gegaan om het lijk te schouwen Wilt u meegaan? Neen, antwoordde ik. Ik zie de nood zakelijkheid ervan niet in. Ik ben alleen hier gekomen om de nichten van de over ledene bij te staan. Mijnheer Veeley is namelijk afwezig. Als pas afgestudeerd jurist stelt u er misschien toch belang in, alle bijzonder heden van deze zaak te kennen, hernam Gryce. Graag. Ga dan maar met mij mee. Maar. op het ogenblik, dat wij de trap wilden opgaan, hoorde ik de jury naar beneden komen. Gryce en ik keerden om en trokken ons bescheiden terug in een hoek van de hal. Dit stelde mij in de ge legenheid. tegen de detective te zeggen; De secretaris beweert, dat deze mis daad niet het werk is van een inbreker Is het heus, sprak de detective, ter wijl hij naar de knop van de deur staar de, waar wij vlak bij stonden. En dat er niets vermist wordt. En dat vanochtend alle uitgangen van het huis gesloten waren, ja, ja! Dót heeft hij mij niet gezegd. In dat geval heeft de moordenaar dus de nacht in het, huis doorgebracht. Ditmaal glimlachte Gryce tegen de deurknop. Maar dan neemt de zaak een lelijke wending! riep ik uit. Nog steeds starende op de deurknop fronste Gryce de wenkbrauwen. De lezer moet dan weten, dat Gryce de detective, niets leek op de man, die voor het publiek het type van de speurder be lichaamt: mager als een lat met een scherpe blik, die zijn slachtoffer door boort en hun geheimste gedachten weet los te krijgen. Gryce integendeel was zwaar en dik, zijr blik. in Dlaats var te doorboren, rustte nooit op u maar op oen of ander onbeduidend voorwerp zo- als een vaas. een inktpot, een boek of 'en deurknop. Het was alsof hij het in zijn vertrouwen nam en het zyn gevolgtrek kingen meedeelde. Gryce ging de trap op en bleef op de eerste verdieping staan. Mijnheer Raymond, sprak hij, ik ben niet gewoon, leken te onderhouden over de geheimen van mijn beroep; maar in dit geval, dat ons bezighoudt, zal het succes afhangen van het spoor, dat wij vanaf het begin zullen volgen. Dit is geen gewone misdaad, zij is geniaal in haar soort. Nu komt het voor. dat een leek bij instinct détails opmerkt, die aan het geoefend oog van de beroepsman ontsnappen. Als dat bij u het geval mocht zijn, denk dan aan mij. Zeg het tegen niemand en kom di rect naar mij toe. Denk er aan dat dit een sensationeel een zeer sensationeel geval is. En nu, volg mij! Hij ging naar de deur toe, deed haar open qn duwde mij in een donker vertrek. Toen mijn ogen gewend waren aan de duisternis zag ik, dat wij in het studeer vertrek van Leavenworth waren Hier heeft men het lijk gevonden begon hij. Hij deed een pas naar voren en leunde met zijn hand op een groot bureau, dat in het midden van het vertrek stond. De persoon die hier zat, ging hij voort, keerde zijn rug naar deze deur hij wees met zijn vinger naar een smalle gang. die naar het aangrenzend vertrek leidde en daar men het slachtoffer hier heeft gevon den, vóór zijn bureau, moet de moordenaar door die deur zijn binnengekomen om zijn slag te slaan. Maar Er zijn geen maren. Wij hebben de situatie bekeken Vervolgens zonder verder op dit onder werp door te gaan, liep hij de nauwe gang in. Linnenkast, kleerkast wastafel, som de hij op. naarmate wij voortschreden. Dit is de slaapkamer van Leaven worth, voegde hij er aan toe, terwijl wij een keurig gemeubileerd vertrek binnen traden. Ik liep op het bed toe, dat omge ven was door zware gordijnen en stak mijn hand uit om ze opzij te schuiven toen Gryce dit gebaar voorkwam cn ze snel opentrok. Daar lag het slachtoffer. De dood trad zo plotseling in. dat zijn gelaatstrekken zieb niet hebben kunnen samentrekken, sprak hij, terwijl hij het hoofd van het lijk zachtjes omkeerde, zo dat een afschuwelijke wond onder aan de schedel zichtbaar werd. Zo'n gal stuurt een mens naai de an dere wereld, zonder dat hi.i tijd heeft, iets te zeggen. De dokter zal n bewijzen da! zelfmoord uitgestéien is. Het is moord met voorbedachten rade. Verschrikt week ik een pas achteruit, toen mijn blik viel op een deur die naai de hal leidde. Behalve 't gangetje, waar- doot wij naar binnen gekomen waren, was dit enige uitgang van de kamer. De moor denaar was er ongetwijfeld doorgegaan om vervolgens d> studeerkamer binnen tr treden Men zou zeggen dat Gryce mijn gedachten had gelezen, want hij haastte zich de volgende opmerking te maken; Deze deur was van binnen op slot., de moordenaar kan langs deze weg zijn binnengekomen. Wij weten het niet. Daar 't bed niet beslapen was, vroeg ik: Mijnheer Leavenworth is dus niet naar bed geweest? Neen de misdaad is minstens tien uur geleden gepleegd, meer dan genoeg tijd voor de moordenaar om alle voor zorgsmaatregelen te nemen en in alle mo gelijkheden te voorzien. De moordenaar? Wie verdenkt u? mompelde ik. Gryce keek strak naar een ring die ik aan mijn vinger droeg. Iedereen en niemand antwoordde hij. Ik heb niet te verdenken, alleen maar te ontdekken. Bij die woorden trok hij de gordijnen dicht en nam mij mee naar buiten. De coroner begon zijn onderzoek, rk wilde het bijwonen. Bijgevolg verzocht ik Gryce de dames Leavenworth te waar schuwen dat ik mij gedurende de afwezig heid van mijnheer Veeley tot hun beschik king stelde; toen zette ik mij lussen de personen die door de coroner waren ont boden. TWEEDE HOOFDSTUK. Het onderzoek van de Coroner, De eerste getuige die werd opgeroepen was dr Magnard. Men ondervroeg hem voornamelijk over de wond die het lijk aan het hoofd had. Daar enkele van zijn antwoorden van belang zijn voor de duide lijkheid van het verhaal, zal ik een korte samenvatting geven van zijn verklaring. De dokter had aan het lijk geen andere wond gevonden, dan die aan de schedel. Na haar gepeild te hebben, haalde hij de kogel er uit die hij de jury overhandigde. Hij was onder in de schedel gedrongen, schuin van onder naar boven, was in de hersenen gekomen en had daar de medulla obligata gekwetst, wat ogenblikkelijk de dood veroorzaakt had. Verder bewees het onderzoek van de opening der wond, even als de richting van de kogel, dat de over ledene zich niet ha<j gezelfmoord: trou wens het haar was niet eens geschroeid en dus was het schot afgevuurd op meer dan drie of vier voeten afstand. Gezien de hoek waaronder de kogel de scneaei had getroffen, was het niet alleen duidelijk dat de verslagene zat, maar ook dat ny bezig was met iets waarbij hy zyn nootd gebogen moest, houden Om een k°|el on der een hoek van 45ri zoals hier het geval was, in 't hoofd van iemand te laten drin gen die rechtop staat, zou men de loop van de revolver op een zonderlinge manier hebben moeten richten, terwijl, als de zelfde persoon met het h(,ofd naar voren "ebogen zat bij/oorbeeld om te schrijven, iemand die n revolver gewoon vasthoudt, hem vast en zeker een kogel in het hoofd zou schieten onder de vastgestelde hoek. Ondervraagd over de gezondheidstoe stand van Leavenworth, antwoordde de arts dat die enige minuten voor de dood uitstekend was. Ik voeg er nog bij, dat de dokter uit de. stand van de schrijftafel én van de stoel teri opzichte van het gangetje dat naar de slaapkamer leidde, de conclu sie trok. dat de moordenaar het schot had moeten lossen vanaf de drempel van het gangetje, Vervolgens, daar de kogel klein was en afgeschoten werd uit een getrok ken loop en dus moest, afwijken wanneer- hij door de huid en de beenderen drong maakte de dokter de gevolgtrekking, dal het slachtoffer het hoofd niet had opge heven op het ogenblik dat de moordenaar op hem toetrad. Daaruit volgde, dat het een bevriend of verwacht persoon was of iemand, die zich reeds in zijn tegenwoor digheid bevond. De coroner nam de kogel op, die voor hem op de tafel lag. Gedurende een ogen blik woog hij hem in de holte van zijn hand. Vervolgens legde hij hem neer en krabbelde haastig een paar regels op egn stuk papier, riep een agent en gaf hem zachtjes een bevel. De agent groette en verwijderde zich snel. ik zat dicht bij he, raam en zag hem even later in een rijtuig springen en in de richting van Broadway verdwijnen. DERDE HOOFDSTUK Feiten en deducties Ik richtte mijn aandacht weer op de kamer waar ik mij bevond; de coroner raadpleegde zijn aantekeningen. is de huisknecht aanwezig? vroeg hij Dadelijk ontstond er beweging in de groep bedienden die in een hoek zaten en een statige Ier. met een intelligent uiter lijk, kwam naar voren. Aha! zei ik bij mezelf, terwijl Ik zyn symmetrische bakkebaarden en de kalme, eerbiedige uitdrukking van zijn gelaat be wonderde, dat is een model-getuige. De coroner begon zijn verhoo U heet Thomas Daugherty. Ja, mijnbeer Sedert hoelang bekleedt u deze be trekking als huisknecht? Sedert twee jaar. U hebt het eerst het lijk van mijn heer Leavenworth ontdekt? Ja mijnheer, mijnheer Harwell en ik Zo! Wie is mijnheer Harwell? De particuliere secretaris van mijn heer Leavenworth. Goed. Hoe laat was het. toen u deze ontdekking deed? Ongeveer acht uur vanochtend. En waar was dat? In de studeerkamer, bij de slaapka mer van mijnheel Leavenworth. Wij wa ren ongerust, toen wi.i hem niet aan het ontbijt zagen en hebben de deur open gebroken. De deur was dus gesloten? Ja, mijnheer, Aan de binnenkant? Dat weet ik niet, er zat geen sleutel in bet slot. In welke houding vond u mijnheer Leavenworth? Hij zat aan zijn schrijftafel, met zijn rug naar de deur van de slaapkamer het lichaam voorovergebogen en het hoofd in de handen. Heb» u in het vertrek sporen van een worsteling eazien? Geen enkel. Of een revolver op de tafel of op de grond? Neen, mijnhepr. Denkt u. dat men uw meester heefi willen bestelen? Neen, mijnheer, zi.in portemonnate en zijn horloge zaten nog in zijn zak Toen hem gevraagd werd. welke perse, nen er in het huis waren op het ogenblik dat het lijk werd ontdekt, antwoordde Thomas: Juffrouw Mary en juffrouw Eleonm-e Leavenworth mijnheer Harwell Kate :l, keukenmeid Molly hel ll"nenmels|p en Ik Zijn al deze lieden vaste inwoners van het huis? Ja, mijnheer. Op wie rust de zorg, voor de nacht het huis te sluiten? Op mij, mijnheer. Wie heeft vanochtend geopend? Ik zelf, mijnheer. Hoe vond u de deur? Zoals ik haar gisteren achterliet. Wat! Stond er geen raam op een kier, was er geen grendel teruggeschoven? Neen, mijnheer. Men kon een speld horen vallen. De zekerheid, dat de moordenaar, wie hij ook was, in het huis was gebleven althans tot men had geopend overstelpte een ieder. Hoewel ik op de hoogte was van dit feit, kon ik zelf een zekere opwinding niet onderdrukken. De coroner vroeg vervolgens aan Tho mas, wanneer hij mijnheer Leavenworth voor het laatst in leven had gezien. Bij het avondeten. Heeft na u nog iemand hem gezien? Ja, mijnheer Harwell zegt, dat hij hem om half elf 's avonds heeft verlaten Waar woont u hier in huis? In een kamertje gelijkvloers. Waar slapen de andere bedienden? Op de derde verdieping. De dames Leavenworth wonen op de tweede en mijnheer Leavenworth op de eerste. Hoe iaat bent u naar bed gegaan? Om elf uur ongeveer. Zodat uw ontdekking van vanochtend volkomen onverwacht was. Ja, mijnheer. Thomas vertelde vervolgens, dat toen 's ochtends de tijd voorbijging en mijnheer Leavenworth nog maar steeds niet ver scheen. juffrouw Eieonore ongerust was geworden; ze was eens gaan kijken, maar kwam spoedig hevig verschrikt terug, daar zij bij haar oom aangeklopt had en geen antwoord gekregen. Daarop waren Harwei] en hij, Thomas, naar boven ge gaan; zij hadden alle deuren geprobeerd en daar ze gesloten waren, tenslotte die van de studeerkamer geforceerd. Toen za gen wij Leavenworth aan zijn schrijftafel zitten - dood. En de dames? Zij waren ons naar boven gevolgd. Juffrouw Eieonore viel flauw. En de andere? Juffrouw Mary? Daar herinner ik mij niets van. Tk had zo'n haast om water te halen voor juffrouw Eieonore, dat ik nergens anders op lette. Hoelang duurde het, voor het lichaam van mijnheer Leavenwnr'h naar zijn slaapkamer werd gebracht? Heel kort: dat gebeurde bijna direct nadat 'u.ffrouw Eieonore was bijgekomen Wie stelde voor, het lichaam weg te brengen? Juffrouw Eieonore. Nadat zij bijgeko men was. trad zij op de dode toe. keek hem aan en beefde. Toen riep zij mit en mijnheer Harwell en beval ,ns hem ->p zijn bed Ie leggen «n een -I-kier te halen, wat wij ook deden. ten ogenblik! Ging rij met u mee in ria.or k.imer van haar oom? Neen. mijnheer Wat deed zii dan? Zij bleef in de studeerkamer, hij de "hriiftnfe! Zag u mat zij deed" Neen. mijnheer ik stond met mijn rug naar haar toe. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4