Hem ROUAAN JEANNE D'ARCSTAD gij niet vergeet. „Conflict in de avond" MIJN HEILIGE MIS s Kt as. a-a s j wSTtSv5* "*r'rx Üli H -J Met Palmtakken in de hand üiW flit SISIt 22 APRIL: Toneelstuk voor lezers en lmn vrienden WAT IN DE MUSEUMSTAD BLEEF EN WAT VERGING HONDENPRAAT OVER DE GRENZEN M b»«'5.","™ ecT,S,:°h"3 ?,~"ncLS" ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 7 - mmXmÈmm De „Oude Markt Wal verloren ging OPDAT Het is te begrijpen, dat een gebeurte nis uit net verleden, welke bijna twee duizend jaar geleden plaats had, in een kleine hoofdstad van een onaan zienlijk land, een gebeurtenis, welke zelfs voor tijdgenoten hoogstens op een onaanzienlijke revolutie leek, ge makkelijk in het vergeetboek zou ra ken. En toch, wie daar stierf, was de Zoon van de levende God. Zijn dood was de prijs voor onze vrijheid. Hij stierf, opdat wij zouden leven. Sinds dien zijn jaren en eeuwen voorbij ge gaan. Millioenen en nog eens millioenen hebben geprofiteerd van de prijs van deze bevrijding, deze verlossing uit de zonde, welke Hij toen voor ons ver diende. Zij werden geboren en gedoopt, leefden als vrije kinderen Gods en hun toekomst was het eeuwige en blijde vaderland, de hemel. Ook wij hebben hiervan geprofiteerd door het H. Doop sel en door zovele gunsten en genaden, opdat wij eens voor eeuwig zouden leven. Maar wij vergeten zo gauw. Daarom heeft het christelijke hart de wereld overdekt met herinnerings tekenen, om ons te helpen herinneren aan wat Hij voor ons deed. Overal hebben we de kruisbeelden geplant en schilderingen geschapen van zijn lijden en sterven. Op alle mogelijke manieren wordt de herinnering aan- d'it lijden en sterven levendig gehou den. Passiespelen worden opgevoerd; de film heeft zich van dit onderwerp meester gemaakt. Denk maar eens aan een van de laatste films: de Mantel. En dat alles, opdat wij niet zouden ver geten. Maar Christus, de Heer heeft ook zelf een monument opgericht, dat de herinnering aan Zijn sterven en onze bevrijding levendig zou houden; door de instelling van het H. Offer van de Mis, opdat wij, volgens de woorden van St. Paulus, de dood des Heren zouden ver kondigen, tot Hij weerkomt. Daarom wordt over geheel de aarde door geheel de dag heen overal ter wereld dit offer opgedragen, opdat wij niet zouden ver geten. Elke H. Mis is een oproep tot inkeer, om ons opnieuw bewust te maken, dat Hij stierf, opdat wij nu zouden leven, eeuwig leven. Maar dit is nog niet alles. Deze H. Mis is meer dan een passiespel of passie- film, welke ons de gebeurtenissen uit het verleden in herinnering zou bren gen. De grote heilsgebeurtenissen, welke onze bevryding inluidden, wor den door het H. Misoffer ook tegen woordig gesteld. Dus niet zozeer ver nieuwd, als wel tegenwoordig gesteld. Daarom kunnen we zeggen, hoe verrassend dat ook klinkt, als we er even over nadenken, 't H. Misoffer is het Kruisoffer van Calvarië zelf, geen vernieuwing of afzwakking ervan, maar de tegenwoordigstelling van dit deze historische gebeurtenissen, met we reldwijde betekenis en invloed. Hier staan we voor een Geheim. Hoe kan dat? Christus is toch slechts één keer gestorven, en sterft, om met St. Paulus te spreken niet meer? Van de andere kant geloven we als Katholie ken, dat het H. Misoffer het Kruisoffer is, dat opnieuw tegenwoordig gesteld is. Wordt de klok dan teruggezet? Het is een Mysterie en we geloven dit zon- meer. Maar misschien zou een vergelijking het duidelijk kunnen ma ken. Velen van ons hebben vorig jaar bij de hiërarchiefeesten in Utrecht de plechtige H. Mis op het televisiescherm kunnen volgen en nog beter vaak, dan zij, die erbij waren. De H. Mis opgedra gen in het stadion van Utrecht, werd in uw huiskamer „tegenwoordiggesteld". Het Kruisoffer, dat twee duizend jaar geleden op een verre afstand plaats vond, wordt in en door de H. Mis tegenwoordig gesteld in uw paro chiekerk. U kunt er bij zijn en het meemaken en meevieren. Alleen is het jammer, dat een dergelijke vergelij king ons misschien kan helpen, maar tegelijk het gegeven ook kan ver zwakken. Wat in de H. Mis gebeurt, is natuurlijk veel sterker dan een televisie-uitzending. Deze H. Mis, is werkelijk, het Offer van Calvarië, te genwoordig gesteld: opdat gij niet zoudt vergeten. Een levend monument! Maar wat moeten we doen, als zelfs dit her- rinneringsmonument, dat zo schrij nend werkelijk en levend is in de ver getelheid raakt, zodat de christen hier zelfs onverschillig voor wordt, en ver geet.... We kunnen dan alleen de schouders ophalen en met Christus af vragen, wat dan, als zelfs het zout zouteloos wordt. Waarmee zal men het dan zouten? H. B. De Jeanne d' Arctoren werd niet door het vuur bereikt toen de Duitsers op de dag van hun vlucht het museumgebouw, oud patriciërshuis waarin ze de centrale van hun gehele telefoonnet van de „Westwall" hadden ondergebracht, lie ten springen, wat tot de ontzettende brand van de binnenstad leidde waarin het wereldvermaarde paleis van Justitie onderging. Hoe zwaar Rouaan ook ge teisterd is geworden, de Jeanne d' Arc- plaatsen zijn gespaard gebleven en de stad blijft het pelgrimsoord bij uitne mendheid waarheen Normandië niet al leen. maar heel Frankrkijk, onafgebro- kij de schreden richt om de bidweg af te leggen op de plaatsen waar de natio nale heilige, medepatrones van het land, geleden heeft en de marteldood ,Jieeft ondergaan. Merkwaardig genoegmeeft juist in deze dagen nu van de rampen van Rouaan gebruik wordt gemaakt om de Jeanne d' Archerdenking nog meer glorie bij te zetten, een onverwachte ont dekking plaats gehad, die van het spel der geschiedenis weer een een eigen aardige dunk geeft. Bij het blootleggen van funderingen en het heropenen van volgestorte crypten is men in het pries terkoor van de kathedraal op een sar- cophaag gestuit, die 't nog in goede staat vekerende geraamte bevatte van de her tog van Bedford, de Engelse gouverneur van Rouaan in het laatste deel van de tweede „honderdjarige oorlog" om het bezit van Normandië. van de man dus die de treu rige bisschop Cauchon tot de veroorde ling van Jeanne d' Are heeft gedreven. De Semebruggen van Rouaan zijn ge heel vernield. Dus ook de brug-Boisle dieu, vanwaar de as van de brandstapel met het stoffelijk overschot van de H. Jeanne d' Arc in de Seine werd gewor pen. Haar resten zijn naar zee gedreven. Die van Bedford rusten in het hart van de kathedraal De „Oude Markt" heeft een zeer be koorlijk aspect reeds uit het oogpunt van louter stadsschoon. Slechts enkele mid deleeuwse geveltjes omgeven het plein en sommige zijn nieuw. Eigenlijk moes- i„ siziJn- Want ze zi;>n talrijk. ongevoelige XlXe eeuw heeft men, schilderschtige houten vakbouw- m6t de luifels, de gebeeldhouwde <3e sierlijke kruisvensters, ™.i w en overPleisterd. Nu na de ramp kewezen is hoe talrijk die verbor- e, in alle stadsdelen zijn, zal ve|* re?tauratie ondernomen worden. ,.amTidie §evelS z'ih bij de g stort- Maar veel van dat ge- „~id ondanks de ouderdom nog hit «n.eJkenbout is gered en aangezien §fnfe gebinte, dat het geraamte vatVoÜ bouw Vormt en slechts in kleine ™,ten met vulsel wordt gedicht door hu0„„ t? Gn Pannen en vernuftige jassen eelukt 1 gehouden, daar is het nu al gejukt het vermaarde restaurant „1' Ecu til JnaüCe dat totaal afbrandde, vol- „S !e varvangen door een getrouwe h»rhl.5n8JIn materiaal van vroeger. In t "Szer eeuw had men dat reeds r> even vermaarde restaurant „a ia Couronne" gedaan. Een paar andere Terwijl Rouaan in de jongste oorlog een stadsverwoesting onderging met die van Rotter-» dam te vergelijken, bleef, als bijna wonderlijk, de Jeanne d'Arcstad gespaard. De beneden stad langs de Seine werd letter lijk weggevaagd, en de puinen van tal van merkwaardige mo numenten lieten zelfs geen restauratie toe. Het geweld be reikte de kathedraal, die boe ook geschonden, over twee jaar hersteld zal zijn. Ook de St. Macloukerk, kantwerk van steen, dat met de St. Vincentkerk tot de twee prachtigste laat- gothiekkerken van bet begin der XVe eeuw, behoort, houdt zich op baar talloze krukken over eind, maar ze zal nog jaren en te restaureren, dan kan de „Oude Markt" weer het uiterlijk krijgen van in de tij<J van Jeanne d' Are. zonder een enkele valse imitatie. De stad Rouaan is voorgegaan. Reeds toen het tegen de heiligverklaring van Jeanne d'Arc ging. heeft men de gevel van de hallen waarvoor Cauchon en de rechters bij het ombrengen van Jeanne d' Are hadden plaats genomen om het afschuwelijke schouwspel gade te slaan, weer in de oorspronkelijke vorm zoals die uit tekeningen uit die tijd bleek te zijn, teruggebracht. Zes niet hoge maar omvangrijke kolommen dragen de ty pisch Normandische bovenbouw. Zij vor men drie bogen die afgesloten zijn en op do flanken open doorgangen. In de mid delste boog is het bijzonder indrukwek kende beeld „Jeanne op de brandstapel" geplaatst, dat de onlangs overleden bekende Franse beeldhouwer Real del Sarte kort na de vorige oor log had vervaardigd. Schuin voor dat monument ligt op het marktplein de zerk met de bronzen gedachtenisplaat die de plek van de brandsta pel heet aan te wijzen, maar de verkeerseisen hebben ge noodzaakt aan de historische juistheid te kort te- doen. Maar de wijziging in het marktplein zal voor rectifica tie zorgen. borstelwerk vorderen. Van de St. Vincentkerk bleef niets over nu zelfs de fundering wegens bet nieuwe stadsplan moet ver dwijnen. Maar juist voor de „Oude Markt" staakte het ge weld zijn razernij, alleen aan de Zuidzijde enige middeleeuwse gevels vernielend van wier ven sters uit de beangste burgers de vlammen hadden gadegeslagen van de brandstapel van 30 Mei 1431. Maar zowel de historische plekken van de gevangenschap, bet afschuwelijke proces in ie kloosterhof van de kathedraal cn in de kelderhallen van het aarts- bisschoppelijk paleis, als de toren van baar gevangenschap zijn gespaard gebleven. ringen, nu een terrein van afbraak, maar voorheen voor een van de schoonste der architectuur gehouden. Het hoofdge bouw. het eigenlijke parlementsgebouw, heeft een gevel van drie étages en strekt zich 63 meter breed uit. Het is een bijna ongelooflijke opeenstapeling van portie ken, kruisvensters, pinakels, met een on telbare bevolking van beelden en sier- selen. De wandelgangen werden in 1876 gerestaureerd, ze vormen een gotisch schip verlicht door de hoge spitsboog- vensters. De roem van 't monument was het Italiaanse renaissance plafond van de vergaderzaal, zogenaamd „plafond a caissons" in gebeeldhouwd en verguld eiken. Helaas is dat meesterwerk van de beste kunstenaars die aan de schoonste kastelen van de Loire hadden gewerkt, onherroepelijk verlorx gegaan. Evenals alle kunstschatten, schilderijen, goud leren behang, beeldhouwwerken en ge beeldhouwde wandbekledingen. De naastgelegen monumenten als de rekenkamer, zullen nog jaren van herstel vragen, doch zijn weer van een dak voor zien en de rechtbank heeft zich weer in enkele zalen der nevengebouwen kun nen vestigen. Maar het geheel is nog een smartelijke ruïne die grimmig boven het stadsbeeld haar wanhoopsarmen omhoog strekt. Reeds zijn de monumenten en kunst- voorbrengsels der vroege renaissance niet talrijk meei. Het Rouaanse paleis van justitie is moedwillig vernield. Aan de westzijde heeft het gebouwencomplex een deel dat als museum kan worden ge bruikt. Vermoedelijk om veilig te zijn voor bombardementen uit de lucht had den de Duitsers daarin de hoofd-tele- fooncentrale voor de gehele westelijke verdediging, van Noord tot Zuid geves tigd. De belangrijkheid van die centrale voor hun verdediging zal men de Duit sers niet ontkennen. Maar 't is toch wel een diep misdadige roekeloosheid ge weest dat zij op het laatste ogenblik van hun vlucht uit Rouaan bij de nadering der geallieerde legers, de centrale heb ben laten springen. Daardoor moest een van de schoonste vroeg XVIe eeuwse monumentale ensembles wel ondergaan. De brand sloeg over op de daken met hun zware eiker, gebindten en weldra was het gehele paleisensemble één vuur zee. En van het paleis sloeg de brand, die niet te blussen viel, over op de ach terliggende stadswijken. Vier dagen duurde de brand, die straatblok na straatblok in de as legde en nu in het hart van de stad een ontzaglijke uitge strektheid lage noodwinkeltjes' de plaats des onheils doet aanwijzen. In de gevels van het paleis van justitie heeft men trachten te consolideren wat nog te redden viel. Maar zoals de hoofd gevel van het paleis er nu uitziet, is hjj wel e«.i van de gruwelijkste getuigenis sen van wat het oorlogsgeweld kunst en historie kan aandoen. Men ruimt nu het voorplein op en het is tegen dat ver basterend skelet van wat een der schoon ste gevels was, lofzang van kunstvermo gen, dat Claudel's Jeanne d' Arcdrama de volgende maand zal worden gespeeld. E. KUYPER. behoeven slechts opnieuw F, l°°d geplaatst en opnieuw opge- hereiR ™T°uden zijn andere eigenaars bereid ook hun gevels te ontpleisteren Een repctitie-scène uit „Conflict in de Avond' ontbreekt nog De toneel-make-up Een jaar lang heeft nu deze pagina „Mensen van morgen wereld in wording" in deze krant gestaan. Uit vele ervaringen is ons gebleken, dat er langzamerhand tussen ons een band is gegroeid. Geen Maasbode lezer slaat deze pagina over. Zij circuleert van hand tot hand; groepen van jonge mensen maken de wekelijkse artikelen tot uitgangspunt van hun gesprekken. Zo zagen we allang uit naar een mogelijkheid om het contact ook op andere wijze te versterken. Nu doet zich 22 April a.s. een prachtige ge legenheid voor. Voor de lezers van De Maasbode en speciaal voor de lezers van „Mensen van morgen wereld in wording" en hun invité (e)'s wordt er een toneelavond gehouden in Rotterdam. Opgevoerd za! worden „Conflict in de avond geschreven door J. B. Priestly in de vertaling van Paul Huf. De opvoering die zal plaats hebben Donderdagavond 22 April 8 uur 's avonds in het gebouw ODEON in de Gouvernestraat 50—72 te Rotter dam, wordt gegeven door de toneelgroep Leondesima (beter bekend onder de naam: De Lekenspelers). onder regie van Jos Molenkamp Voor deze bijzondere gelegenheid zijn de sterk verlaagde entreeprijzen als volgt samengesteld: lste rang: 1.75 2de rang: 1.50 3de rang: 1.25 Plaatskaarten voor deze avond zijn vanaf een nog in onze courant mee te delen datum bij de bureaux van De Maasbode en Het Nieuwe Dagblad, Kortenaerstiaat 1. Rotterdam, van 9—17 uur dagelijks te verkrijgen, op Zaterdag van 912 uur. Die avond zal Pater P. Wesseling een korte inleiding geven, niet zozeer op het toneelstuk als wel op dit eerste contact van „Mensen van morgen wereld in wording". „Wat de werkgelegenheid onder honden betreft", aldus Hond op een koele voorjaarsmorgen, „leven wij thans in een merkwaardige ontwik keling. Over de trekhonden sprak ik reeds bij een vorige gelegenheid. Deze hondenbaan raakt uit de mode. Zn zijn er méér werkzaamheden, die mo menteel niet langer des honds zijn. Tientallen honden vervelen zich zelfs. Ze luieren op straat en hangen de beest uit. Andere honden laten zich door mensen verwennen of doen mee aan schoonheids- en snelheidswed strijden, alsof ze zelf mensen en geen honden waren. Vooral dit laatste doet me wel eens moedeloos de wijze kop schudden. Denk je eens in wat een devaluatie van de hond er ligt opge sloten in het woord „hondententoon- stelling". En dat alles als gevolg van de stijgende werkloosheid onder de honden. Hier ligt een ernstig vraag stuk, dat méér aandacht verdient dan het tot dusver heeft gekregen Ik zou er meer gesprek en discussie over willen hebben. En vooral: er zou een plan, een stevig en doordacht plan op tafel moeten komen, om de werk gelegenheid onder honden te verrui men. Om te beginner lijkt het me een gezond idee, in deze schoonmaaktijd de honden zelf een actieve roi te doen spelen in de schoonmaak, ik ruim dit voorjaar n'n eigen hok op, als je precies wilt weten wat ik be doel. Waar is het goed voor, dat Jansen 's avonds in z'n achtertuintje kruipt, om, met een oude broek en een walmende pijp aan, het hok van z n hond eens ,,'n goede beurt" te Keven? De man slooft zjCh uit, terwijl die luie hond van hem met de kat vecht of vriendelijk naar het geploe ter van z'n stomme baas ligt te kijken. Paedagogisch is dat van Jan sen een flater. Laat die man z'n her sens en z'n hond gebruiken. Wat mij betreft: geef me twee emmers zeep sop, een ruige borstel, een pot groene verf twee stevige kwastén en nog een paar kleinigheden. En let dan maar eens op wat er gebeuren gaat. ik »g niet, dat hiermee alles is op gelost. Maar het is een begin, zie je, 't i: een eerste aanpak. En dat schronmaakwerk lijkt me ecpt een geschikte hondenbaan". DUITSLAND. Van 30 Mei tot 30 Juni zal te Fulda het twaalfde eeuwfeest gevierd worden van de dood van St Bonifacius, die begraven ligt hl de Kathedraal van Fulda. Men ver dacht dat 100.000 Katholieken, ook uit Oost-Duitsland aan de plechtige herden king zullen deelnemen. ITALIë Een Siciliaans priester, Danilo Dolci, be kend geestelijk schrijver en dichter, heeft zich in een van de meest verlaten en arme streken van Sicilië gevestigd om te trach ten de bevolking geestelijk en sociaal om boog te brengen In een grote persoonlijke vrijheid, maar herkend vanuit de bezieling door het évangelie, de Vaders en de mystieken, beeft hij de arme bevolking rond zich verenigd, en heft haar langzamerhand op bit haar verwaarloosde toestand. Hij geeft °°k een eigen nieuwsblad uit onder de 6Prekende titel: „Nieuws van Gods-dorp". EGYPTE. De Regering van Egypte heeft een krachtige stoot gegeven aan de herleving van de Islam door de vernieuwing van het onderwijs in het centrum van de religieuze opleiding der Muzelmannen, Al-Anhar. het Vaticaan van de Islam. Tot directeur van oeze hogeschool van de Islam is benoemd he Cheikh 'Abdurrahman Tag-ad-Dïn Prof. in het Canoniek recht van de Islam. Hij heeft gestudeerd aan de Sorbonne te Parijs en is van plan een grote „Missie actie" op te zetten met name in de grote f'eden van het Westen, Londen en Washington. Hij wil ook de Koran in po- Polaire uitgaven verspreiden. Jongeren lezen de Blijde Boodschap De Palmtak is het teken van vrede Gods sinds de duif in Noë's ark terugkeerde met een palmtak. De Palmtak is het teken van overwinning, daarom beelden wij de martelaren af niet een pa m a de hand.. De Palmtak is het teken van Chrislushulde, sinds de Jodenjongeren van Jeruzalem Christus huldigend tegemoet trokken met palmtakken wuivend. Vandaag lezen wij in de Blijde Boodschap met een palmtak in de hand. Het begint zo: Jesus zeide tot Zijn leerlingen: Gij weet dat het over enige dagen Pasen zal zijn. Dan zal de Mensenzoon worden overgeleverd om gekruisigd te worden. Het lijkt een droevige inplaats van een Blijde Boodschap. De palmtak is ons het teken waarin wij deze Boodschap lezen moeten. Teken van vrede, overwinning en hulde. De Mensenzoon wordt overgeleverd om gekruisigd te worden. Dit is de oorsprong van onze vrede. De vrede die al bezongen werd door engelen bij de geboorte. De vrede die ons geschonken werd door Zijn dood. Het is die innerlijke diepe vrede van verzoend te zijn met God. Die vrede van de innerlijke overtuiging dat God met welbehagen op je neer ziet. die op de boem van je onstuimige jongerenhart tiiri t?".' altijd naar vechten wil voor een betere "ja, een betere wereld. Hij, de Mensenzoon, heet er voor gevochten. Heeft de strijd al gewonen. Hu IN}, overw°nnen d Wereld, de duivel en de dood. k. uisigd te wo8redeann ZiChZeU °VCr te leveren om ge' Deze strijd op leven erdood, hr=M,! Vèn Leven ei dood, bracht ons de overwinntg en de vrede die hierop Dlgt. Blijde* Bdoodrschapd!ezmiij 06 P3lm °verwinning de Het eindigt zo: Jesus riep met luide stei en gaf de Geest. Dan knielen wij neer mede palmtak in de hand. lij heeft voor ons de owwinning en vrede bevochten. Hem past onze hulde, Hem, die Zich vernederd tot de dood. Ons past vernedering. Het is daarom dat wij kielen met de palmtak in de hand. Hem past hulde, ons pas vernedering. Zo geknield aan de voe van Zijn kruis, herinneren wij ons Zijn oord: wie zich vernedert zal u-heven worden. Verneder U want gij weet dat het over enige dagerPasen zal zijn: de verheffing.... R. BECKERS Het altaar op de markt Het gemeentebestuur van Rouaan heeft niet uit het oog verloren dat bij de grote plechtigheden de gedachtenis kapel die in een straat tegen over het marktplein ligt, te klein is voor de ceremoniën die de processie besluiten Daarom heeft ze die rechtse doorgang gereed doen maken als een open kapel die een altaar zal ontvangen. En die open kapel zal de laatste Zondag van Mei worden in gezegend. Het grote belang van de vernieuwing van het oude marktplein is een aan zienlijke uitbreiding naar het Westen en aan die zijde zal de grote votiefbaseliek wor den opgetrokken die de gedachteniskapel zal vervangen. De oorlog heeft de uitvoe ring van dat grootse plan opgehouden Maar nu de St. Vincent-kerk niet vervan gen kan worden en de parochie elders een nieuwe kerk nodig heeft, za! het plan daarvoor samenvallen met de bouw van de Votiefkerk en de uitvoering zal dus spoedig ondernomen kunnen worden. De martelplaats van de H. Jeanne d' Are krijgt dus een zeer waardig en monu mentaal karakter. Het is nuttig in herin nering te brengen dat de grote jaarlijkse Jeanne d' Archerdenking, die zowel ker kelijk als nationaal plaats heeft, niet op de officiële Jeanne d' Aredag plaats heeft (de eerste Zondag in Mei. die daardoor nationale feestdag is) maar op de Zondag in Mei die het dichtst bij haar marte laarschap ligt. dus in de regel de laatste Zondag van Mei, en de voorafgaande dagen. Het kerkelijk feest vangt 's ochtends in de kathedraal aan. (sinds haar slui ting in de ontzaglijke voormalige abdij kerk van St Oucn en de stoet van alle verenigingen trekt dan door de stad naar het Oude Marktplein, waarna de jonge- Iiedenverenigingen zich naar de Seine begeven om oioemen in de rivier te strooien op de plaats waar eens de as van de nationale heilige werd geworpen. He< merkwaardige is dat de duizenden cn duizenden vreemdelingen die ieder jaar Rouaan bezoeken, niet alleen om de aan monumenten zo rijke stad te be wonderen. maai vooral om de gedenk plaatsen van de H Jeanne d' Are te be zoeken. voor het overgrote deel Engelsen zijn. Soms wordi op naïeve wijze eerher stel gegeven vooi wat de voorzaten van weleer in 1431 in Rouaan hebben mis dreven. De slechts weinig getroffen en alweer herstelde middeleeuwse toren waarin Jeanne d' Are bi) haar uitlevering te Rouaan werd opgesloten is meer een toeristische curiositeit. Wat niemand ver zuimt <le bezoeken zijn de cachotten en gewelfde hallen van 't bisschoppelijk pa leis. waarin de veroordeling plaats had cn waarin in 1456 het rehabilitatieproces werd gevoerd. Dat zal over twee jaar 500 jaar geleden zijn Reeds bereidt Rouaan zich voor op een grandioze her denking. Nu hel Eranse parlement in de afgelopen week weer aanzienlijke cre- dieten aan Monumentenzorg heeft toe gestaan, is de voltooiing van hel herstel van de kathediaa! veizekerd De her nieuwde inzegening zal dan ook met dat vijfde eeuwfeest samenvallen De nadering dei eeuwfeesten belet niet dat ook dit iaat aan de Jeanne d' Arc herdenking een groots karakter zal wor den gegeven Reeds enige taren had men in de avonden der feestdagen een histo riespel vertoond op het voorplein van de kathedraal met de prachtige por tieken en de torens tot achtergrond Wij hebben daar meermalen over geschreven en met name verleden iaar over 't pro faan karakter van de keuze van 'n stuk, dat de middeleeuwse mysteriespelen of 'n historisch drama wilde nabootsen. Voor dit jaar is de keuze gelukkiger nu Claudel's „Jeanne au Bucher" (muziek van Honneger) gekozen is en deze keer zal niet voor de gevel van de kathedraal, maar voor de verschrikkelijke ruïne van het wereldvermaarde paleis van iustitie worden gespeeid De herdenking zal daardoor plaats hebben in een nog af grijselijk verwond Rouaan Feller nog dan de kathedraal werd het roemrijke Paleis van Justitie geslagen, tn geen paleis nebben de laat-gothiek en de renaissance elkander in zo hoffelijke bewegingen begroet als tn het Norman dische parlementsgebouw waarvan de bouw in 1499 onder Lodewijk XII werd aangevangen en dat tot Lodewijk XVIe toe de meest weelderige verfraaiingen heeft ondergaan Zoals veel grote monu menten bestaat net uit een ensemble van De Markt te Rouaan met martel plaats en beeld van Jeanne d'Arc. Mijn H. Mis? Wat zou dat nu betekenen? De Mis is iets. dat be priester aangaat. Daar is bij voor. Ik heb mijn eigen werk. Alleen 's Zondags moet ik naar de Mis toe. Je moet tenslotte je plicht doen. De H. Mis is een verplichting door de kerkelijke overheid opgelegd, een ver plichte godsdienstoefening, waar je dan ook als Katholiek naar toe gaat. Er zullen echter maar weinig Katholieken zijn, ook onder de jongeren, die zich ervan bewust zijn. dat be H. Mis een organische plaats in het christelijke ieven inneemt, een be langrijke plaats en wel zo, bat men het Misoffer en be gedoopte niet apart kan zien. Zij behoren bij elkaar. We hebben op deze bladzijde al verschillende keren geschreven over het priester schap van de gelovige, van de leek. Dat klinkt, allemaal mooi. Maar daar zit nog veel meer aan vast De H Schrift gebruiki hetzelfde woord priester" in verband met Christus, de Hogepriester en in verband met be gelovige bie boor geloof en Doop sel een is met Christus. Priesterschap en offer horen nu bij el kaar. Zo was hei reeds in hef Oude Ver bond. Hel Joodse volk wa5 een priesterlijk volk en het bracht God dan ook offers. Zo was het ook met Christus, onze Hoge priester. Geheel Zijn leven was gericht op het Offer van Calvarië Dit was geen eindpunt, maar het hoogtepunt en de be kroning van Ziin leven, als gezalfde als Middelaar, als Priester Calvarië was Z ij n uur. was Zijn offer Dil offer stond niet los van Zijn leven Om dit te begrij pen, moeten we dit offer plaatsen in hel geheel van Zjji> leven. Christus' gehele leven was één offer. Toen Hij mens werd sprak Hij volgens de Schrift: Zie Vader Lk kom om llw wil te doen" Zijn taak was het de wil t,< doen van de Hemelse Vader. Dit was de ziel var, al Zijn daden, de innerlijke offe,gesteltenis, die Hem al tijd en overal eigen was Welnu geheel dit offerleven werd samengevat cn veruit- beel hebben aan Christus' priesterschap duor geloof en Doopsel De H. Schrift vraagt nu van be gelovige als priester bat hij offers brengt, aangenaam aan God'. Zij noemt bat een „geestelijke" eredienst We moeten dat woord goed begrijpen, dat be tekent niet, dat du offer onzichtbaar moet zijn, of wat afgezwakt, maar in de „Geest" de H. Geest, boor wie wij met Christus verbonden zijn. Wil de gelovige overeen komstig zijn taak leven, dan moet zijn le ven een heilig leven, een offerleven zijn dan moet hij zijn leven zien en beleven' zoals de Vader dat wil. Zo ging het bij' Christus, zo gaal het bij iedere gelovige. Er valt hier zoveel te vermelden: een ziektewelke Wij te dragen hebben; de moeilijkheden met uw meisje, een huis dat u niet krijgen kunt, uw studie het beroep, dat u als christen moet beoefenen alles moet u zien als een uitoefening van de wil van God En nog zoveel, zoveel. Maar dat is niet voldoende- telkens moe', u uw leven samenvatten en uw offerwil veruitwendigen 'n één daad één offerdaad zoals Christus dat ook deed En dat met ieder voor zich. Maar waar uw priester schap een deelneming is aan het priester schap van Christus, moet het offer van uw priesterlijk ieven" als gelovige een aan R0emHn\Tin aSn °ffer van Christus, aan de H Mis Als ge de H. Mis wilt bij wonen met goede manieren", dan wil dat zeggen dat de Driester niet vóór u de H. Mis opdraagt terwijl gij ei rustig bijstaat, zoals je een toneelstuk of passiespel bij woont. maar dat ie meeleeft. Dan wi] dat zeggen dat je ten nauwste bij die H Han deling betrokken bent. Deze moet voor Jou,. ,e uitdrukking zijn van je eigen pries- terlijk offerleven als christen Jij draagt de H. Mis niet od Dit doet de ambtelijke priester Maar je staat er niet buiten Zo breken je kleine offers en kruis en door hun beperktheden heen, krijgen ze beteke nis en zin, omdat ze opgenomen zijn in het éne offer van Christus Dan is leven we n d i r d in hei Bloedige Offer dat Hjj I aangenaam aan de Vader Zo is de H Mis brachi als Offeraar en offerande op de de bekroning, spnthese van uw leven is Kruisberg j zij UW H. Mis H. B. monumenten die een binnenplaats om- Geachte redactie, Gelieve onder staande bericht jes nog gauw even als laatste nieuws in uw Zaterdagavond- kolommen op te nemen De reiskosten-nota doe ik u een dezer dagen we! toekomen. Wees ervan overtuigd dat ik dit niet zal ver geten. Groeten aan de zetter. Sedert de publicatie van het onrustbarende .Bronnenboek" over de zogenaamde asfaitjeugd zijn er vooral In de grote steden stemmen opge gaan om nu eens een commissie te benoemen welke een onderzoek zou dienen in te stellen in een rapport zou die nen uit te brengen om trent de deugdelijkheid van de oronnen van dit Bronnenboek. Vooral zou daarbij de aandacht moeten worden geves tigd op de betekenis die aan Rijksveldwachters ais brnn kan worden toegekend. Generaal Naguib, die anige weken geleden zijn abonnement op ons dagblad had opge zegd, heeft zich in de loop van deze week op nieuw geabonneerd. Een onzer omroep verenigingen heeft een nieuw amusementspro gram aangekon digd onder de titel „Moeder hanteert de ha mer". Er zal aan dit pzogram wederom een leuke wedstrijd verbonden zijn. Voor het volgend seizoen wordt nog gedacht over een rubriek „Broer roert de pap", „Zus re pareert de schoenen" en „Baby rookt de pijp". In Chicago is dezer dagen een film vertoond in vier dimensies met een inleiding van prof. Albert Einstein Het. ef fect viel tegen, hetgeen volgens Einstein voor namelijk te wijten is aan de onzichtbaarheid van de vierde dimensie. De proeven zullen worden voortgezet. KARAKTEROLOOG.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7