Regering-Scelba contra de communistische Waar haalde C.P. milliarden vandaan? Consumenten in nood Vickers Viscount voortaan een geregelde gast op Schiphol De sla Boeddha Pater Loop organiseert opnieuw „Sterrit der Naastenliefde" Overeenstemming over inter nationale verkooporganisatie RANG Öuéial hiïU *t)e van cte eetéfe 2aSuj. Auguste Lumière overleden Exportprijzen kaas en melkpoeder met bijna 30 pet verlaagd Sc ft oonmaak-hmuten verzekering Trekt „De Schelde" zich terug uit vliegtuigbouw? Productie, P.B.O. en evenwicht Eerst-aankomende in Christchurch -handicap-race Vaste lijndienst van de „Aer Lingus" met turbo-prop-toestellen genéést Utrecht's nieuwe telef ooncentrale Dj 'ie D s met dubbele betekenis Vrouwelijke vrijwilligers gaan een maand in „liuishou d-d i en st' Expert zal Oudenbossche basiliek taxeren Geld stinkt niet Perzische Olie „Himiaiiité-Dimanclie in beslag genomen Nieuw offensief tegen Mau Mau Eerste Pius X-kerk te Milaan N.V.V.-congres Vanwaar de milliarden Positie van de C.P. in Italic WETTELIJKE OUDERDOMS- achter S.E.R.- advies PROVINCIAAL DER JEZUÏETEN NAAR DE V.S. Onderhandelingen niet Fokker in vergevorderd stadium BETWISTE NATURALISATIE Amerikaanse overtollige zuivelproducten GEEN PROTESTEN VAN PRODUCENTEN-LANDEN VERWACHT door F. J. A. L. CORDENS In November 1955 in dienst Drie taken Bemoedigende geste Maar de muntbiljetten ijn toen ivel erg vuil 25 April nieuw interlocaal tarief Dc groep van acht grote olie- derhandelde over de vorming van een internationaal concern voor de verkoop van de Perzische olie heeft Zaterdag j.l. overeenstemming be reikt over de vorm van de nieu we organisatie en ieders aandeel er in. De acht maatschappijen zijn: Anglo-Iranian, Koninklijke Shell, in diverse fijne smaken. 32 cent per 100 gram. Compagnie Francaise de Pétroles en vijf Amerikaanse maatschap pijen (Standard Oil, Gulf Oil, Cali fornia Oil, Texas Oil en Socony Vacuum). Naar verluidt zou de Anglo-Iranian, die vroeger het oliemonopolie in Perzië bezat, 40 pet. van de aandelen in het consor tium hebben. TRAM- EN BUSSTAKING IN ROME Tot tweemaal toe: MOSSADEQ VEROORZAAKTE WEER LAST DODELIJK ^ONGELUK IN MERGELGROEVE MAANDAG 12 APRIL 1954 PAGINA 3 flrot^o (I an onze Romeinse correspondent) De publieke opinie in Italië is wekenlang dermate in beslag genomen geweest door bet „proces-Muto-Montesi", dat de politieke situatie volkomen op de achtergrond raake. En 1111 er voorlopig diepe stilte is gevallen rond deze trieste zaak, tengevolge van het besluit het proces te verdagen en een geheel nieuw onderzoek in te stellen, 1111 keert de belangstelling zicli geleidelijk weer naar de wankele politieke basis van de nieuwe regering- Scelba, naar de verhoudingen tussen de diverse partijgroeperingen en naai de maatregelen, die de regering in alle stilte blijkt te hebben genomen ter bestrijding van de corruptie, zoals deze aan het licht is gekomen. en met de leesclubjes voor jonge meisjes, van de communistische jeugdfederatie en de Bond van Italiaanse vrouwen tot en met de wijkzetels en de „cellen". Zelfs de grootste fantast zou niet in staat zijn oni een plausibele verklaring te verzinnen inzake de herkomst van de vele milliarden lires, die het opbouwen en in standhouden van dit gigantische apparaat hebben gekost en nog steeds kosten. Aanvankelijk heette alles gedekt te zijn door het goud van Dongo. Nog steeds spreekt men van de „Dongo-periode": de eerste tijd van organisatie en uitbouw. (Uit die dagen stamt het geestige woord: „Dongo ut des"). Maar sedert jaren is het duidelijk, dat de communisten gesteund worden (om het zacht te zeggen!) door „gelden van buiten". En het is begrijpelijk, dat de grote massa met ergernis en toenemende ongerustheid moet constateren, dat de subversieve activiteit van de partij en haar talloze mantelorganisaties onge stoord en ongestraft kon verder gaan. En de uitslagen van de jongste parlements verkiezingen zijn er om te bewijzen, hoe deze ergernis zich uitte. Juist sedert 7 Juni (datum der laatste verkiezingen) is men zich ten volle be wust geworden van het enorme, tastbare gevaar, dat de C.P. voor Italië vertegen woordigt. De regering-Pella kondigde De ongehoorde schandaalcampagne, die juist de communisten hebben ontketend naar aanleiding van bovengenoemd pro ces, heeft een volmaakt averechtse uit werking gehad. En het is van belang om dit met nadruk vast te stellen, alvorens dieper in te gaan op de positie van de communistische partij in Italië en op de maatregelen, die deze nieuwe regering (men mag zeggen: eindelijk) heeft aan gekondigd om de duistere activiteit van deze partij onder controle te brengen en paai en perk te stellen aan de staats- ondermijnende invloed ervan. De C.P. in Italië werd in feite geboren in de z.g. „partisanenstri.id" ter bevrijding van het land van de Duitse legers en van de laatste resten van Mussolini's „sociale fascisme". Er bestond reeds een C.P. vóór de mars naar Rome en zij werkte (vooral in het buitenland) ondergronds voort ge durende de twintig jaren van het fascis tische regiem. Maar de geheel vernieuw de partij, die uit de bevrijding te voor schijn kwam, bezit nauwelijks nog enig verband met de „oude" organisatie van vóór 1922. Een uiterst belangrijke datum vormt Mussolini's dood. Zoals men weet, viel hij op zijn vlucht naar Zwitserland in banden van de partisanen en werd (op nadrukkelijk bevel van Togliatti) zonder enige vorm van proces doodgeschoten door de communist Walter Audisio. Met Mussolini en zijn vriendin viel tevens in communistische handen de beruchte „schat van Dongo" zijnde eo« grote hoeveelheid documenten, waaromtrent nog steeds zeer veel te doen is, alsmede een enorm bedrag aan geld, waaromtrent waarschijnlijk nooit meer iets bekend zal worden. Het enige, dat met zekerheid bekend is, is het feit, dat dit bedrag (de eigenlijke „schat van Dongo", aldus genoemd naar het dorp Dongo. waar Mussolini de dood vond) geheel in handen van de commu nisten terecht kwam. Er is in de jaren '46 tot '48 van alles in het werk gesteld om achter de bijzonderheden te komen. Er waren politie-autoriteiten. politici en journalisten, die (al of niet op eigen ge legenheid) naspeuringen verrichtten. Er waren verscheidene geheimzinnige ver dwijningen en moorden. En behalve de zeer weinige communistische topfiguren, weet tot op dit moment nog steeds nie mand iets naders van deze beruchte „schat". Reeds tijdens de verkiezingen voor de Constituerende Vergadering (1946) werd het duidelijk, dat de communistische par tij over onuitputtelijke geldbronnen be schikte: naast een ongehoorde verkie zingscampagne werd de partij-organisa tie op poten gezet. In Rome verrees het centrale partijpaleis (in de volksmond bekend als het „Ministerie van de Revo lutie"!), terwijl allerwegen kostbare par tijzetels werden gebouwd en ingericht en de beruchte „Case del Popoio", tot in de kleinste steden en dorpen. Voorts ont stond er een persapparaat, dat (nog steeds) met niets te vergelijken is. Tien tallen maand- week- en dagbladen, voor treffelijk uitgegeven en deskundig geredi geerd, bestemd voor de meest uiteenlo pende categorieën van lezers. En ten slotte stammen tevens uit die. eerste tijd de ontelbare mantelorganisaties, die de partij haar unieke positie en haar invloed over het gehele land en op alle lagen van de bevolking hebben verschaft. Van de nationale Federatie van Vakbonden tot en met de dorpse sportclubs, van de ar beidersraden in de grote industrieën tot Auguste Lumière, die tezamen met z«n broer Louis de film heeft uitgevonden, is Zaterdag te Lyon overleden. Hij is 92 jaar geworden. HÜ leed aan een long aandoening. Auguste en Louis Lumière slaagden er in 1882 in een behandelingswijze van fotografische platen te ontdekken, cue een groot succes bleek. Twaalf jaar ia ter op 28 December 1894, gaven zij te Parijs de eerste filmvoorstelling ter wereld. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw hebben Auguste en Louis Lumière de eerste fabriek voor camera's en films te Lyon gebouwd. Louis, die in 1948 overleed, hield zich in het bijzonder bezig met de ontwikkeling van de camera, terwijl Auguste werkte aan de toepassing van de fotografie voor de medische wetenschap. Op medisch terrein heeft Auguste zich in het bijzonder toegelegd op de bestrij ding van kanker en tuberculose en de behandeling van op het slagveld opgelo pen verwondingen. In de eerste wereld oorlog lichtte hij op eigen kosten onge veer 20.000 personen in een ziekenhuis te Lyon door. Hij schreef voorts boeken over plant kunde, dierkunde en bacteriologie. Hij vond bovendien een aantal geneesmidde len uit. Te Utrecht is Zaterdagmiddag 't buiten gewoon congres van het N.V.V. gehouden over de ouderdomsverzekering. Dit con gres werd o.m. bijgewoond door de minis ter van Financiën en verscheidene Eer- te- en Tweede-Kamerleden, o.a. mr w. de Kort van de K.V.P. Aan het einde van het congres werd een motie aangenomen, waarin neergelegd werd, dat men warm instemde met het advies van de S.E.R. inzake de wettelijke ouderdomsverzekering, daar de in dit advies neergelegde voorstellen in belang rijke mate overeenstemden met het plan, dat over dit onderwerp in 1951 door de raad van vakcentralen bij de regering werd ingediend. Zaterdag j.l. fe HoogEerw. Pater dr C. Kolfschoten povinciaal der Jezuieten. naar de Ver. Staten vertrokken voor een Oriëntatiereis, die zes a zeven weken zal duren. Tussen de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen en de N.V. Kon. Ned. Vlieg- tuigenfabriek Fokker te Amsterdam zqn onderhandelingen in een ver gevorderd stadium, welke tot resultaat zullen kunnen hebben dat de N.V. „De Schelde" zich te rugtrekt uit de vliegtuigbouw. Er moge naar aanleiding van dit bericht aan worden herinnerd dat „De Schelde" licentiehoudster is van de Svenska Aero- plan A.B.', beter bekend als S.A.A.B., en „De Schelde" bouwt een groot aantal vliegtuigen van het type S.A.A.B. „Safir"— 91—B een lesvliegtuig van geheel metalen constructie. Ook worden vleugels voor de bij Fokker in afbouw zijnde S.A.A.B. „Scandia" verkeersvliegtuigen gebouwd. „De Schelde" zou dit jaar, in samenwer king met Fokker en Aviolanda, een aan deel krijgen in de fabricage var een groot aantal straaljagers voor de Kon. Ned. Luchtmacht en de Belgische Luchtmacht. Tot de geregelde werkzaamheden van „De Schelde" behoren reparatie, revisie en het ombouwen van verscheidene typen vliegtuigen. Opmerkelijke vliegtuigen van „De Schelde" in de tweede wereldoorlog waren de door Slot ontworpen „Schelde- mus" en „Scheldemeeuw". reeds maatregelen aan, doch werd door de plotselinge Triëst-crisis verhinderd hieraan uitvoering te geven. Voorts be loofde Fanfani krachtig optreden; doch hij behaalde niet eens de vereiste stem men. Toen kwam de regering-Scelba (op nieuw overigens een compromis-oplos sing). En het is ietwat ironisch, dat de nieuwe minister-president, die tijdens de gehele afgelopen legislatuur Binnenlandse Za ken beheerde en in deze functie, steu nend op de absolute meerderheid in het parlement, zo onverklaarbaar verstek liet gaan ten aanzien van het groeiende com munistische gevaar dat deze zelfde Scelba thans tot maatregelen zal over gaan. Laat. maar, naar wij vast geloven: niet tè laat! In de vaste commissie voor de natura lisaties der Tweede Kamer is bezwaar ge maakt tegen de naturalisatie van Agnes Andrzejewska. Uit de stukken blijkt aldus deze commissie dat het enige wezenlijke motief voor dit verzoek is, dat het bestuur van de R.K. Fröbelschool, waaraan adressante als onderwijzeres werkzaam is, moeilijkheden verwacht bij 't verkrijgen van subsidie voor die school ingevolge de te verwachten rijksregeling, wanneer aan die school een vreemdeling als leerkracht ts verbonden. De leden, die hierop wezen, achtten het niet juist, dat iemand genaturaliseerd wordt op grond van belangen, die noch rechtstreeks de betrokkene, noch het Nederlandse volk als zodanig raken. Dit klemt te meer, nu uit geen van de stukken valt op te maken, dat de aanvraagster het verkrijgen van het Nederlanderschap op bijzondere prijs stelt. voor te lichten over aangelegenheden in verband met de P.B.O.waar consumen tenbelangen bij betrokken zijn. Dit kan (Van onze Haagse redactie) „Het algemeen wettelijk kader van de P.B.O. bevat waarborgen voor de belan- gen van derden o.a. de consument. Toch bevorderen, dat decentrale oy^^djae kunnen er gevallen zyn, waarin deze waarborgen niet voldoende effectief zijn; b.v. in de sectoren, welke zich niet lenen voor de instelling van productschappen. Vooral daar kan de inschakeling van een organisatie van consumenten van groot belang zijn." Aldus sprak de minister voor de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, de heer A. C. de Bruijn, op de eerste jaarvergadering van de Neder landse Consumentenbond, welke Zater dag in s-Gravenhage gehouden werd. Uit het jaarverslag: bleek, dat de bond tlians reeds 70.000 telt. Besloten werd een hoofdbestuur te vormen en plaatselijke afdelingen op te richen, die al naar ge lang haar ledental, een aantal stemmen in de algemene vergadering zullen heb ben. Voorts zeide minister De Bruijn, dat hij zich zou kunnen indenken, dat een con sumentenorganisatie het zich in het al gemeen tot een taak stelt de overheid (Van onze Amsterdamse redactie). Schiphol en de K.L.M. hebben gister middag op de zonnige luchthaven, waar duizenden bezoekers genoten van 't heer lijke voorjaarsweer en het altijd aan trekkelijke beeld van stijgende en dalende toestellen, een nieuw vliegtuig verwel komd, dat voorlaan een geregelde gast op het Amsterdamse vliegveld zal zijn. Met luid gegier en gefluit landde om kwart voor drie de slanke, met groen witte strepen versierde vier-motorigc Vickers Viscount „St Patrick" van de „Aer Lingus" uit Dublin op Schiphol. Hiermede stelde de Ierse luchtvaartmaat schappij als een der eerste in de wereld op een geregelde luchtlijn machines met turbo-propeiler-aandrijving in dienst. Dit soort vliegtuig, dat een kruissnelheid van 311 mijl per uur heeft en plaats biedt aan ^8 personen, is vooral bekend van zijn snelle vlucht in de Christchurch-race. Het kwam toen als eerste in de handicap race in Nieuw-Zeeland aan, maar moest de overwinning aan de K.L.M. gunnen, die een betere handicapformule har] weten samen te stellen. De „St Patrick" had de afstand Dublin—Amsterdam in ruim drie uur afgelegd, daarmee de tot nu toe nor male vliegtijd op deze lijn met iets meer dan een derde bekortend. De genodigden waaronder Ierse en Engelse journalisten die de openingsvlucht hadden meege- Het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft de exportprijzen van overtol lige kaas en melkpoeder met bijna 30 pet verlaagd, met het doel de enorme voor raden zuivelproducten te verminderen. Deze maand zal het ministerie aan expor teurs Cheddarkaas van de beste kwaliteit aanbieden tegen een prijs, die IJ dollar eent lager is dan dc binnenlandse markt prijs. Taptemelkpoeder zal worden ge ëxporteerd tegen een prijs, welke 4 </4 dol larcent lager is dan de binnenlandse. Het ministerie zal in April 325 millioen lbs kaas en 540 millioen lbs melkpoeder voor export beschikbaar stellen. De hoe veelheid kaas omvat ongeveer 324 millioen lbs Cheddaikaas van kwaliteit A of beter. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat voor het eerst na de twee de wereldoorlog deze producten voor com merciële verkoop op de wereldmarkten „S/S/Z/Z/Z/Z/A 31 indruk V0rhaal maakte blijkbaar een goede ,T, Ni1' u me thans uw vriend eens voor stellen? was de vraag van de vorstin Toen de plechtigheid van de voorstel ling was afgelopen wendde zij zich we_ derom tot mij en zeide: Het zal u mis schien bevreemd hebben, dat u en uw vriend, nadat u de bescherming van uw onderscheidingsteken had ondervonden, gedwongen was de lange reis te maken van de Ganges naar Chindawar; maar dat kon nu eenmaal niet anders. Ons was er veel aan gelegen volkomen op de hoogte te zijn van alle bijzonderheden, die u ons zo even hebt verteld. Ik behoef u niet te verzekeren, dat u in mijn rijk de meest vol komen vrijheid geniet!! u kunt gaan wer- waarts u wilt, en hebt u mij enig verzoek te doen, spreek dan vrij uit. Onmiddellijk maakte ik daarvan ge bruik. Als uw Hoogheid het mij toe staat, zou ik gaarne met mijn vriend zo spoedig mogelijk naar mijn land terugke ren. Het enige verzoek is, dat het u behage CJ worden aangeboden. In de officiële mede deling wordt gezegd, dat het aanbieden van deze zuivelproducten voor exportver koop tegen prijzen, welke vergelijkbaar zijn met die op de wereldmarkt, er toe zal bijdragen afzetgebieden in het buiten land te ontwikkelen voor producten van de Amerikaanse zuivelindustrie. Volgens de woordvoerder verwacht het ministerie niet, dat de zuivclproducerendc landen, Denemarken, Nederland, Australië en Nieuw-Zeeland zullen protesteren te gen het voorgenomen aanbod of de prjjzcn van dc zuivelproducten. De gevraagde prijzen liggen naar hij zei, over het alge meen op het hogere of middenniveau van de prijzen, welke op de wereldmarkt door genoemde vier landen voor deze producten worden gevraagd. Enkele verkopen zouden in het buiten land kunnen geschieden overeenkomstig de bepaling van de wet op de wederzijdse veiligheid, volgens welke de Ver staten buitenlandse valuta voor overtollige pro- -J n ,b®ta?m8 mogen aannemen. Het ministerie ontvangt no" steeds een constante stroom van offertes van expor- ifaar de°]andpniVelprudUCten te verkoPen geen vin ïw Sovietblok, maar vlIVnl Ir aanbmdingen wordt aan- den voor Ho ^fen'uW aangeboden wor pen Drnriimto ar- Sovietblok te verko- e?M i?108 steeds te 'aaS, zo Zün dan Ho'Z' d3t Z1J "0g alti-id veel laëer duiten lan Prijzen tegen welke deze pro ducten aan verbruikers in de Ver Staten worden aangeboden. aan uw onderdanen last te geven dat zii ons wederom op dezelfde wijze buiten dl grenspalen brengen van uw gebied als zij ons hebben hier gebracht - Aan uw verzoek zal zo spoedig mo gelijk worden voldaan, sprak de begum maar het zou dwaasheid zijn, als ik er nu op dit ogenblik gevolg aan gaf. Indien u al buiten dc grenzen van mijn rijk werd gebracht, hoe zou u dan de weg terug vinden door het woeste gebergte? Indien ik u op die wijze liet gaan, zou dat gelijk staan met u bloot te stellen aan een zekere dood. Op het ogenblik zijn mijn onderda nen niet in staat u wederom terug te ge leiden naar de rivier; daar moet een ge schikter tijd voor afgewacht worden. Ik zag Alfred onrustig worden. Hij be greep even goed als ik, dat die kerels, aan wier handen het bloed kleefde van ma joor Gwynn en zijn manschappen, zich vooreerst niet in een streek zouden wagen, waar zij kans hadden een sterke Engelse troepenmacht te ontmoeten; en dat er nu reeds een flinke Britse strijdmacht aan de overzijde van de Ganges stond om wraak te nemen over de ongehoorde treinoverval daar was ik vast van overtuigd. Gelukkig ewaarde Alfred het stilzwijgen en de be gum vervolgde: Zdn natuurlijk nog me'er redenen, trek tegen een overhaast ver raid af tf^wachterf T T" verstrekt.'En hT^cr"3 persoonlijk een teleurstelling zijn, indien maakt, werden op Schiphol door de heer Slotemaker namens de K.L.M.-directie en door het hoofd van de persdienst, de heer E. Vogels, ontvangen. De gasten verenig den zich samen met hun Nederlandse col lega's aan een lunch, waarna hun de ge legenheid werd geboden een trip over de luchthaven te maken. De Nederlandse journalisten maakten in die tijd een korte rondvlucht boven Am sterdam met het nieuwe toestel. Een paar van de voordelen van de Vickers Viscount, die veel comfort biedt, zijn de vlugge gemakkelijke start, het snelle klimmen, het rustige vliegen en vooral de eliminatie van het motorgedonder. Daarnaast is de grotere snelheid, vooral voor de zaken man, een niet te verwaarlozen factor. De „St Patrick" een groen klaverblaadje, het symbool der Ierse luchtvaartmaat schappij, op de neus heeft met de aan komst op Schiphol de zomerdienst van de Aer Lingus geopend. verantwoordelijkheid voor de consumen tenbelangen, die op haar rust in verband met het wettelijk toezicht op de P.B.O., beter zal kunnen dragen. De consument verkeert zonder het vaak te beseffen - in nood. betoogde mevrouw dra J. W. van Itcrson-Rotgans. In tegenstelling tot de groot-afnemer is de klein-verbruiker ongeschoold en ont breekt hem warenkennis en begrip van marktpositie. Cadeaustelsel, wedstrijden met kostbare prijzen, welke gekoppeld worden aan de verkoop van een artikel, waarvan de waarde in geen verhouding staat tot die van de prijzen en onjuiste reclame-mededelingen maken het voor hem nog moeilijker tot een juist oordeel en dus tot een zo goed mogelijke beste ding van het inkomen te geraken. On partijdige voorlichting is dan ook het eer ste waaraan de consument behoefte heeft. Prof. dr F. de Roos zag voor de con sumentenorganisatie drieërlei taak. In de eerste plaats objectieve kwaliteitscon trole, opdat de ondeskundige koper in staat wordt gesteld een vergelijking tus sen prijs en kwaliteit te maken. In de tweede plaats heeft de consument recht op enige kennis om zich een oordeel te kunnen vormen over prijsafspraken en andere vormen van kartels en overige monopolistische instellingen. In de derde plaats moet de consumentenorganisatie invloed trachten uit te oefenen op de openbare mening over de tendens tot al gemene prijsstijging, die ten nadele van de consument in het algemeen en vooral van de niet meer werkenden komt. Tenslotte was het woord aan prof. dr J. Tinbergen, die nog eens terugkwam op het door minister De Bruijn aangesne den chapiter, de consument en de P.B.O. De laatste schakel in het economisch pro ces, de consument, ontbreekt in deze or ganisatie vrijwel steeds. Daarom is het niet denkbeeldig, zo zei prof. Tinbergen, dat het geheel van de P.B.O. iets te veel een producentenorganisatie wordt, met het gevaar, dat de gezamenlijke proucen- ten de gezamenlijke consumenten d.w.z. zichzelf gaan uitbuiten. Er is een merkwaardige neiging bij de mensen om de lotsverbetering altijd na te streven door verhoging van de inko mens, maar niet door verlaging van de prijzen. Ten dele is dat ook wel begrij pelijk, omdat ieder slechts bij één pro ductieproces betrokken is en daarentegen consument is van zeer vele producten. De consument kan hierdoor echter enigs zins in het gedrang komen. Het is ge wenst, dat het evenwicht wordt hersteld of althans, dat een uitslaan van het even wicht naar de zijde der producenten wordt voorkomen. Daarom dienen de consumenten zich eveneens te organise ren; zij dienen vertegenwoordigers te hebben, die hun belangen behartigen bij bedrijfsleven, regering en parlement. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen zal de Bond Zonder Naam ook dit jaar weer een Dag der Naastenliefde organiseren en wel op 23, Mei a.s. Velen zullen zich nog het over weldigende succes herinneren, dat pater Loop op 12 April van het vorig jaar be haalde met zjjn Sterrit naar Haarlem en Zandvoorl, toen vele honderden huis vaders en huismoeders, die er nooit eens uitkwamen een heerlijke ontspanningsdag werd aangeboden dank zjj de spontane Hnedewerking van talloze automobilisten, die gratis hun wagens beschikbaar stelden, van medewerkers van de „Bond Zonder Naam, die dc zorg voor het „ouderloze" gezin die dag op zich namen, en van ver kenners, wegenwacht, K.R.O-, gemeenten en artisten, die allen gezamenlijk deze „Sterrit van de Naastenliefde" of zoals onze verslaggever hem destijds noemde, deze „zeven kilometer lange preek op wielen" tot iets onvergetelijks maakten. Voorbordurcnd op dit succes heeft pater Loop voor dit jaar nog grootsere plannen. Behalve opnieuw een sterrit naar Haarlem en Zandvoort, waar in het Krelagchuis. het Concertgebouw en jn een grote tent in Zandvoort de vaders en moeders uit alle rang en stand ongeacht hun geloofsrich ting allerlei amusement zal worden aan geboden, roept de enthousiaste leider vrouwelijke vrijwilligers op, een nood- brigade te vormen, die gedirigeerd zal worden naar de noodgebieden van het huishoudelijk leven. Aan duizenden over werkte huismoeders, die dringend hulp in het gezin nodig hebben, wil hij een maand kosteloze huishoudelijke hulp aanbieden. Die meisjes, die zich daarvoor beschik baar stellen, zullen net als bij een echte mobilisatie in vier lichtingen opgeroe pen worden. Zij krijgen geen vooroplei ding, weinig instructies en haar „dienst- maand" zal moeten drijven op haar eigen kennis enkarakter. Het strijdlustig legertje krijgt als lijfspreuk mee drie D's, de D's van „Duizend Dienstmaanden Divisie" en van „Denk. Durf, Doe". Deze drie D's zullen haar herkenningsteken zijn wanneer na vier maanden alle opdrachten vervuld zijn, wordt de Duizend Dienst maanden Divisie weer ontbonden en zullen duizend gezinnen ondervonden hebben wat daadwerkelijke naastenliefde betekent. De vrijwilligsters krijgen niet van het ge zin waar zij werken een onkostenver goeding van vijftig gulden per maand. D D D begint met een oproep in het Radio-Lichtbaken van Zaterdag 24 April om 20 30 uur- Wanneer de meisjes zich op gegeven hebben, krijgen ze van de Bond een wervingsformulier, waarop ze de maand van haar keuze kunnen invullen: De vier architecten die in opdracht van de Stichting Behoud Basiliek van Oudenbosch, een rapport zullen uitbren gen over de toestand van de kerk in ver band met een beoogde restauratie, heb ben een expert aangetrokken die thans de imitatie St Pieter naar waarde zal taxeren, en dit tot in détails. Na Pasen zal hij met het speciale werk beginnen. Wanneer alle gegevens zijn verzameld zullen de architefcten rapport uitbrengen en zal een conferentie belegd worden, waarna de grote landelijke actie tot geldinzameling begint. i-W Augustus, September, October en Novem ber, of natuurlijk twee of meer maanden. Door middel van een „echt" oproepings- bevel worden de vrijwilligsters dan naar Haarlem geroepen, waar zij officieel aan gesteld worden en de laatste ijistructies ontvangen. Daarna kunnen de pioniersters haar werk van naastenliefde beginnen. Om dit D.D.D,-experiment, dat pater Loop een bemoedigende geste tegenover de overbelaste huismoeders noemt en een appèl aan het volksgeweten om het huishoudelijke probleem in het middel punt der aandacht te plaatsen, te finan cieren, wordt een Lilliput-race georgani seerd. waardoor iedereen aan de „Sterrit der Naastenliefde" kan deelnemen. Een aantal van 500.000 minatuur-auto's zal voor een kwartje in het gehele land verkocht worden. Bij elk autootje wordt 'n miniatuur-kentekenbewijs afgeleverd, waarop een nummer. De uitslag van de loterij met ruim 200 lilliput-prijzer. wordt op de middag van 23 Mei via de K.R.O., die uit het Haarlemse Concert gebouw een uitzending verzorgt, bekend gemaakt. Het prepareren van papiergeld voor opgesteld, dat zulks technisch behoorlijk uitvoerbaar en economisch voldoende aantrekkelijk is kan inderdaad in het gunstige val slechts tot effect hebben, dat het tempo, waarin vervuiling der bil jetten plaats vindt, wordt vertraagd. Uit eindelijk zullen de. geprepareerde bil jetten even vuil kunnen worden en even veel kunnen slijten als de niet-gepre- pareerde. Om te voorkomen, dat papier geld, dat in dit stadium verkeert, nog langer aan de circulatie deelneemt zou den, zoals terecht wordt opgemerkt, an dere maatregelen nodig zijn, die echter steeds zouden meebrengen, dat de kosten van de instandhouding van de papier circulatie zouden stijgen, aldus schrijft de minister van Financiën aan de Eerste Kamer. Ondanks dergelijke maatregelen zou er echter nog toch nog steeds een bepaald percentage muntpapier in circulatie blij ven, dat in feite hiervoor niet meer ge schikt is. Er kan namelijk worden aan genomen, dat een niet te verwaarlozen gedeelte van de in omloop zijnde betaal middelen nimmer, althans uiterst zelden, de kassen van bankinstellingen of van de overheid passeert. Onder de betaal middelen, die zich practisch altijd in han den van het publiek bevinden, zijn uiter aard de lagere waarden steeds het sterkst vertegenwoordigd. Van maatregelen tot het zindelijk houden van papiergeld der lagere coupures kunnen dan ook slechts bescheiden resultaten worden verwacht. Een enigszins behoorlijk uiterlijk der hier te lande circulerende geldsoorten kan slechts worden verkregen door het gebruik van papier te beperken tot cou pures van 10 en hoger. De nieuwe Utrechtse telefooncentrale, die zal verrijzen langs het Merwedeka- naal tegenover de Rijksmunt zal, wat be treft het gebouw, nog dit jaar gereed komen. Het ligt voorts in de bedoeling om, nadat de apparatuur zal zijn aange bracht en voltooid, de centrale in Novem ber 1955 in dienst te stellen. Op het ogenblik zijn er op het telefoon net Utrecht 17.800 abonné's, terwijl er nog - j 800 aanvragen wachten. Door bijzondere j Riacitsclicippijen dic reeds lang on- voorzieningen zal voor het einde van 1954 het aantal abonné's met 2000 kunnen wor den opgevoerd tot 19.800. Men verwacht daarmee alle wachtenden en nieuwe aan vragers te kunnen bevredigen vóór het ingebruikstellen van de nieuwe centrale. Zoals eerder gemeld, wordt door de P.T.T. voor de automatische interlocale gesprekken geleidelijk een nieuw tarief ingevoerd. Voor het telefoonnet Utrecht zal dit tarief op 25 April a.s. ingaan. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje". v> mij niet de gelegenheid werd geboden tot nadere kennismaking, dan ;n (jit korte on derhoud mogelijk is. Ook dient het onder scheidingsteken, dat u draagt, aan een nauwkeuriger onderzoek te worden onder worpen. Het zal voor u geen gemis zijn, daar het zijn dienst heeft gedaan en u ver der van geen nut meer kan zijn. Wilt u zo vriendelijk zijn het aan Chowandra ter hand te stellen? Zonder te spreken ontdeed ik mij van mijn onderscheidingsteken, dat door de commandant van de lijfwacht in ontvangst werd genomen. En nu, mijne heren, klonk de melo dieuze stem van de prinses, moet ik dit onderhoud beëindigen. Zeer spoedig even wel hoop ik u weer hier te zien. Ze stond op en verdween, door haar staatsiedames gevolgd, achter een zijden voorhangsel. De overigen van de aanwe zigen bleven staan in de houding, waarin zij stonden. Toen het gordijn achter de begum was dichtgevallen, trad de hove ling, die ons de zaal had binnengeleid, we derom naar ons toe en bracht ons zonder een woord te spreken naar de zaal, waar wij eerst hadden gewacht. Daar voegde zich na enige ogenblikken Chowandra bij ons en geleidde ons naar de uitgang. Wil ik u thuis brengen? vroeg de Hindoe. Wij sloegen zijn aanbod onder dankbe tuiging af, daar het ons geen moeite kostte de terugweg te vinden. Daar zitten we nu, zei ik tegen Al fred, en ik geloof, dat ze ons de eerste tijd niet zullen laten gaan. Ik ben er ook bang voor, antwoord de Keening. Heb je wel opgemerkt, hoe vals die oude priester je aankeek al de tijd, dat je met de begum in gesprek was? Het was mij niet opgevallen, daar ik al mijn aandacht op de prinses had ge concentreerd. maar Alfred had de tijd gehad om alles op te merken. Toen wij wederom aan ons verblijf kwamen, 'werden wij opgewacht door Bengor en een jonge Hindoe, die zich voorstelde als onze bediende. Hij vertaal de voor ons de vraag van Bengor, hoe wij de prinses hadden gevonden, en wij gaven natuurlijk hoog op van de luister, waarmee zij zich omringde, van haar vriendelijkheid en scherpzinnigheid, welk antwoord hem zichtbaar genoegen deed. De nieuwe bediende verraste ons met de mededeling, dat hij onze vuile pakken, die wij op een stoel hadden laten liggen, alvast naar de wasbaas ge bracht had, een attentie die wij waar deerden, ofschoon Alfred niet wist wat er nog in zijn zakken zat. Maar dat was geen bezwaar, volgens onze huisjongen dat zou allemaal wel terecht komen. We bleven op de waranda zitten, om onze toestand te bespreken en alles wat de begum ons bad gezegd eens rustig te bepraten. Hierbij kwamen wij tot de con clusie, dat het niet lang zou duren, of er zouden wel Engelse troepen in het ge bergte verschijnen, want dat was blijk baar de reden, dat men ons niet wilde laten gaan. Maar hoe komen ze hier? stelde Al fred de vraag, We zijn hier op een Onmiddellijk nadat men het eens ge worden was over het nieuwe interna tionale concern dat de Perzische olie op de wereldmarkt zal verkopen, zijn 22 deskundigen met een van de K.L.M. ge charterd toestel naar Teheran vertrok ken om aldaar te onderhandelen over een regeling van het reeds drie jaar bestaan de Brits-Perzische geschil. De groep staat onder leiding van O. Harden van de „Standard Oil", wiens naaste medewerkers de directeur-gene raal van de „Koninklijke" jhr mr J. H. Loudon, en de directeur van de „Anglo- Iranian", H. E. Snow, zullen zijn. Men hoopt dat op 1 Juli weer Perzi sche olie voor de wereldmarkt beschik baar zal zijn en Perzië weer inkom sten zal kunnen ontvangen van zijn grootste natuurlijke hulpbron. Buschauffeurs en conducteurs van trams en bussen te Rome zijn Zondag voor 48 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisén. heel geheimzinnige wijze binnen ge- biacht, en het is tien tegen een, dat mijn landgenoten de weg niet zullen vinden. We besloten een verkenning te gaan doen, we konden immers gaan en staan whden, en dan zou misschien wel blijken langs welke weg we hier ge- gekomen waren. We veranderden van onderwerp, toen onze bediende weer verscheen en de tafel begon te dekken. Toen alles gereed was, nodigde hij ons aan tafel en zette ons een maaltijd voor, zo uitgebreid en keurig klaargemaakt als wij niet hadden ver wacht. Heb jij daar voor gezorgd?, vroeg Al fred, die het zich goed liet smaken. Ik moet zeggen, het is uitstekend. Het jongmens weigerde dit compliment te aanvaarden en vertelde ons, dat de vrouw van Bengor voor ons gekookt had. Dan mogen we Bengor wel eens een compliment gaan maken, zei Alfred tegen mij. Toen we een sigaret gerookt hadden en onze siesta hadden gedaan, totdat de grote hitte voorbij was, maakten we ons klaar voor een wandeling in de richting, waar wij de avond te voren het rijk van' Chin dawar waren binnengekomen. (Wordt vervolgd) De politie heeft in de nacht van Zater dag op Zondag de uit ongeveer 100.000 exemplaren bestaande oplaag van het communistische weekblad ,1' Humanité- Dimanche" in beslag genomen. De reden hiervan was een artikel over Indo-China. over vijf kolom op de voorpagina, met als kop: „De koers van het bloed in ïndo- China stijgt op de New Yorkse beurs". De politie had de wegen in de buurt van het gebouw van de „Humanité" afgezet en alle bestelwagens, die van het gebouw wegreden, werden aangehouden. De inhoud werd in politie-auto's overgeladen. Incidenten hebben zich daarbij niet voor gedaan. Enige uren later werd een nieuwe editie van het blad uitgegeven, welke uit slechts één pagina bestond. Deze bevatte een uit treksel van het eerder gegeven nieuws onder de kop „De Humanité-Dimanche in beslag genomen, omdat het de waarheid sprak over het plan van Foster Dulles voor uitbreiding van de oorlog in Indo- China". Er kwam ook een nieuw anti- Amerikaans hoofdartikel in voor. De politie kon slechts een gedeelte van de nieuwe editie, die op de boulevards verkocht werd, in beslag nemen. U Dc regering van Kenia heeft Zondag aangekondigd, dat z(j een nieuw groot scheeps offensief tegen dc Mau Mau zal beginnen en dat de periode, waarin de op standelingen zich massal konden over geven op grond van een te treffen over eenkomst, thans door haar als afgelopen wordt beschouwt. De onderhandelaars van de Mau Mau die de vorige maand een onderhoud heb ben gehad met regeringsvertegenwoor digers en de voorwaarden tot overgave aanvaard schenen te hebben, zouden door hun eigen volgelingen zijn gearresteerd Te Milaan zal de eerste kerk, toegewijd aan de op 29 Mei a.s. te canoniseren Paus Pius X worden gebouwd door de religieu zen van het Allerheiligste Sacrament. De bouw van deze kerk is bedoeld als een acte van dankbaarheid van de kinderen jegens de Paus der Eucharistie, die de vroegtijdige eerste H. Communie instelde. In de kerk zal de altijddurende aanbidding worden beoefend. Oud-premier Mossadeq van Perzië heeft Zaterdag het militaire hof, dat zijn beroep tegen een vonnis van drie jaar eenzame opsluiting behandelt, laten weten dat hij in „hongerstaking" was ge daan en dat hij de zitting niet zou bij wonen. De zitting van het hof werd daarop verdaagd. Later, nadat de presi dent van het hof hem had gedreigd met geweld, beloofde Mossadeq, dat hij op de volgende zitting wel present zal zijn. Zaterdag heeft in de mergelgroeve van Stiphout onder 't Rooth, Margraten, een dodelijk ongeluk plaatsgevonden. De 27- jarige J. L. uit Valkenburg is vermoede lijk bij het loskappen van de mergel ko men te vallen en in de silo terecht ge komen. Door de neerstortende losse mer gel is de man toen bedolven en gestikt. Van het ongeluk had men niets ge merkt, totdat een vrachtauto mergel kwam opladen en plotseling het hoofd van het slachtoffer te voorschijn kwam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3