voor Emma stond drie keer Maar steeds maakte VVV gelijk D-titel komt in Zuid Willem II door oog van naald SVV vond op Spangen zijn graf Technisch fraai spel zonder goals k Eindhoven in alle Hermes9 thuisrecord linies beter aan scherven Xerxes weer reuzen-doder 1 Boeiende big match tussen Dordt en Yenlo eindisfde onbeslist Haarlem won met de enige goal N.A.C. kwam veilig Sparta moest zijn rechter vleugel lijmen om te kunnen winnen Slagvaardiger aanval gaf doorslag, sterk moreel voorkwam kentering kv>: Eindhoven brak Hermes' tlmis-record F.I.F.A.-jeugdtournooi Maar Emma bleef staande en gaat met Sparta in finale tegen VVV en PSV F.S.V. moest met draw genoegen nemen P4CTNA I Tivee strafschoppen Door zege op Brabantia Latvian van goals Sterkste wing gesplitst EéN WESTELIJK BASTION IS GEVALLEN Hermes zonder vleugels Eindhoven blééf baas N.E.C. zakt af V-S.v. hersteld Longa rukt op ado-1B - (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag. Opnieuw hebben de twee kampioenscandidaten Emma en VVV de pun ten gedeeld; werd bet destijds in Venlo 3-3, thans bleef in Dordrecht de strijd met 4-4 wederom onbeslist. En ook nu bleek deze uitslag de beste na een uitstekende partij voetbal, waarin de roodblauwen en de geelzwar ten volkomen aan elkaar gewaagd waren, beide ploegen met technisch knap spel en laaiend elan in de aanval gingen en het aan schotvaardigheid niet ontbrak. Twaalfduizend toeschouwers genoten van een alleszins be zienswaardige en boeiende strijd. En toch was er voor de aanvang een gedrukte stemming: de vlaggen hingen aan alle masten halfstok, de muziek zweeg en de Dordtenaren speelden met rouwbanden om de arm. Emma's voorzitter, M. van Muiden, herdacht voor de aftrap in sobere bewoordingen de j.l. Vrijdag bij zijn vaderlandse plichtvervulling als militair door een noodlottig ongeval om liet leven gekomen speler Jan Boer, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Toen scheidsrechter Leo Horn het begin- signaal floot, bleek alras, dat het een uit stekende wedstrijd zou worden. Aa.i weerszijden werd er geestdriftig en tech nisch knap gespeeld. Anderhalf uur heelt men kunnen genieten van het snelle spel van twee kampioenscandidaten. Van twee teams, die door intensieve training tot een peil zijn gekomen, waar naar het een ge not is te kijken. Er was niet veel verschil in kracht: VVV toonde echter een homo gener verband te hebben. Het kwam dan ook volledig binnen de lijnen, terwijl bij Emma de slingerback Van der Starre ont brak. Diens plaats werd goed bezet door de neef Jur van der Gijp, die als linkshalf was opgevolgd door Bram Hoogerwaard, (Van onze sport-correspondent) HAARLEM, Zondag. Met slechts één doelpunt verschil heeft Haarlem van een zwak Heracles gewon nen. De roodbroeken hadden voortdu rend een veldoverwicht, speelden tech nisch en tactisch veel beter dan hun te genstanders, maar leden aan een groot gebrek, n.l. onproductivlteit. Wanneer daarin geen verbetering komt, zullen de Haarlemmers moeite genoeg krijgen hun leidende positie te handhaven. Het was géén hoogstaande partij voet bal. Heracles kreeg aanvankelijk de bes te kansen, louter dank zij het feit dat men in de roodblauwe defensie in het begin raar stond te schutteren. De bin- nenspelers Pezie en Toren misten in goede positie de kans om de score te openen en doelman Snijders kon eenmaal ternauwernood redding brengen toen Mos alleen voor hem kwam te staan. Het overwicht van de Oostelijken was evenwel spoedig verdwenen omdat Haarlems spel in alle opzichten beter bleek. Het zag er inderdaad somber voor Heracles uit, toen reeds na 13 minuten Roozen van de rechtervleugel een fraaie voorzet gaf waaruit Doets met een even fraai schot de stand op 10 bracht. Maar verder bleven de roodblauwe aanvallers hardnekkig weigeren van diverse goede kansen gebruik te maken. Tegen de rust kon bij een Oostelijke aanval Toren een fraaie kopbal lanceren welke echter net naast ging. In de tweede helft had Heracles even het beste van het spel. Een goed schot van middenvoor Mos vond doelman Snij ders op z'n weg en een fraaie aanval van de rechtervleugel Vrielink-Toren kon maar net op het nippertje door Kuys worden onderschept. Haarlem verhoogde het tempo en kreeg weer de overhand. De voorhoede combineerde soms goed maar toonde zich niet doortastend ge noeg om het achtertrio van Heracles te overmeesteren. Grootse wapenfeiten de den zich niet meer voor. (Van onze correspondent) BREDA, Zondag. Zoals te verwachten werd het een iet wat harde cn zenuwachtige wedstrijd tus sen NAC en Brabantia te Breda. Beide ploegen hadden de gelegenheid zich door een overwinning definitief uit de degra datiezone te verwijderen. NAC heeft ten slotte verdiend de puntjes thuis gehouden omdat zijn spel doortastender en gevaar lijker was. Brabantia vertoonde een spectaculairder en beter samenspel, maar voor doel ontbrak het de Eindhovenaren aan schutters. De eerste helft ging gelijk op. Beurte lings kwamen de beide doelen in gevaar. Met lange slordig afgewerkte trappen trachtten de NAC-spelers het Brabantia- doel te overrompelen, terwijl de Strijpe- naren na vooral via linksbuiten A. van Elderen fraai opgebouwde aanvallen, voor doel hopeloos faalden. Even voor lust was het de NAC-er Kraus die alleen door de Brabantia-verdediging brak en met een schuin schot de Bredanaars voor sprong gaf (1-0). In de tweede helft kwam Brabantia aanvankelijk goed in de aanval, maar kon weer niet afwerken. Op de 15e minuut ontstond een schermutseling voor het Brabantia-doel. Tussen een kluwen van benen en de over de op de grond liggende keeper kon Kraus de bal nog juist in het net tikken (2-0). NAC begon nu door te zetten en over heerste een tijdlang zijn tegenspelers. Op ce 35e minuut was het opnieuw Kraus die weer uit een geharrewar voor doel, over de liggende keeper het leder in de Bra- bantia-netten kon trappen (3-0). Het slot kwam met een laatste offensief van Brabantia, dat door een individuele poging van Derison de eer kon redden (3-1). een debutant, die geen last had van plankenkoorts en het Emma-elftal ver dienstelijk completeerde. Het zou een Dordt.se nederlaag zijn geworden, als doel man Tilmans van Venlo niet enkele grove fouten had gemaakt. Al onmiddellijk na de aanvang moest back Van der Gijp een hoekschop cadeau geven en daaruit schoot Klaassens naast. De international is in feite de grond legger geweest voor elke Venlose aanval: hij verdeelde het spel uitstekend en zetle steeds de snelle vleugelspelers Sijbers en Schattorjé aan het werk. De Dordtenaren hadden reeds na twaalf minuten de score kunnen openen, als Cor van der Gijp voor de Limburgse doelverdediger niet had ge faald. Maar broer Janus (na enige weken absentie weer opgesteld) ontfutselde de bal aan Van Rooy, gaf over naar Harden- bol, wiens kopstoot door Tilmans werd onschadelijk gemaakt. Wel schoot aan voerder Freek van Emma hard in, maar zijn kanjer was te hoog gericht. Het antwoord op deze aanval kwam van Van Rhee, die werd gemangeld tus sen twee Dordtse verdedigers. Hij plaatste zelf de bal uit de toegekende vrije schop naar Sijbers. die in vrije positie naast 't ge formeerde rood-blauwe muurtje stond op gesteld. De rechtsbuiten legde veel kracht in zijn schot, maar niet genoeg om de Dordtse doelman tot capituleren te dwin gen. Trouwens Van den Berg demon streerde deze dag ook weer zijn perfecte keepers-talenten, al moest hij vier keer de bal uit het net halen. Na 24 minuten kon de Emma-aanhang voor het eerst juichen, dankzij een fout van Tilmans, die een door spil Veldhuis ingeschoten bal niet onder controle kreeg, waardoor Cor van der Gijp het beslissende tikje kon geven. Ondanks vele door VVV te nemen corners, bleef het bij dit ene doelpunt tot vijf minuten voor de rust. Toen namclfjk werd Sijbers in het straf schopgebied door Jur v. d. Gijp onge vaarlijk ten val gebracht. De gevloerde rechtsbuiten voltrok zelf het vonnis, 11. Ofschoon Emma de fout maakte het mid denveld aan de gasten te laten, kwamen daar in de eerste helft geen ernstige ge volgen uit voort. Er was drie minuten in de tweede helft gespeeld, toen ook Emma een strafschop mocht nemen, omdat Teeuwen ten einde raad Cor van der Gijp, die weer een solo poging waagde, ten val bracht. Broer Freek had nauwelijks zijn kans benut: 21, of de rechtsbuiten Janus van der Gijp maakte er in dezelfde minuut 31 van. Dat allemaal in vijf minuten tijd, maar J. Gubbels van VVV had het kunstje goed afgekeken en met het mooiste doelpunt van de wedstrijd de bal ketste via de binnenkant van de staander in het net verkleinde hij de achterstand tot 32. En weer vjjf minuten later stond het gelijk, toen de naar binnen gezwenkte Sijbers snel reageerde op een pass van Van Rhee. Daarna vielen er voorlopig geen doel punten, maar de enthousiaste toeschou wers werden vergast op een uitstekend spelletje voetbal, dat. door beide elftallen werd geserveerd. Nadat doelman Van den Berg een inzet van Schattorjé nul op het request had gegeven, deed zijn collega Tilmans het aan de andere kant bij Cor van der Gijp, die er weer eens alleen tussen uit was geschoten. Minder gelukkig echter was de Venlose keeper bij een trekbal van Janus van der Gijp, die hij verkeerd beoordeelde, waar door Emma weer de schaal in zijn voor deel uit balans bracht. Toen het leek, of bij VVV de moehe;d parten ging spelen, kwam er met nog acht minuten te spelen weer een goede aanval over links. De snelle Schattorjé omspeel de nogmaals rechtshalf Van der Hoeven overigens een speler van formaat en schoot zo zuiver en scherp in. dat de Dordtse doelman er geen kijk op kreeg, 44. Met deze stand kwam het bevredigende einde van een knappe en enerverende wedstrijd, door arbiter Horn deskundig geleid. Acht doelpunten in Dordrecht! Dit is het eerste: de vertwijfelde greep van V.V.V.'s keeper Tilmans naar de voet van Emma-middenvoor Cor van der Gijp noch de sliding van stopper Gubbels kunnen er iets aan veranderen. Sterke start van Hongarije In diverse plaatsen in West-Duitsland is Zaterdag het jaarlijkse F.I.F.A.-jeugd- tournooi voor nationale voetbal-ploegen van spelers in de leeftijd 1618 jaar be gonnen. Ook Nederland neemt aan dit tournooi deel, ofschoon de K.N.V.B bij het samenstellen van de Oranje-broekjes nogal tegenwerking heeft ondervonden van verscheidene clubs, vooral eerste klassers. die hiervoor geen spelers wilden afstaan De uitslagen van de eerste wedstrijden, In het afgelopen weekend gespeeld, luiden: Zaterdag: Groep C: Luxemburg—Belgie 0—0, Oostenrijk—Zwitserland 4—2. Groep D: HongarijeSaar 60, Noord-Ierland Engeland 0—5. Zondag: Groep A: Frankrijk-Oost- Duitsland 1—3 (in deze groep komt ook Nederland uit. Groep B: Spanje Zuid- Slavië 2—0, Ierland—Portugal 2—2. Groep C: Luxemburg—Oostenrijk 3—2, België— Turkije 0—4. Groep D: Hongarije—Enge land 3—1, Saar—Duitsland 1—6. (Van onze verslaggever) SPANGEN, Zonrlag Er zat aan Sparta's tweede doelpunt een voor S.V.V. bitter bijsmaakje. Vergeefs bad de Schiedamse aanvoerder Jan van Scbijndcl gereclameerd bij scheidsrechter De Boer tegen bet vervangen van Sparta's middenvoor Root door de verse invaller De Koning; en nauwelijks twee minuten later nam deze De Koning een belangrijk aandeel in Sparta's beslissende goal. Root mankeerde ogenschijnlijk niets, kwam zo maar ineens naar de kant om in zijn trainingspak te stappen; tegenover scheidsrechter De Boer wees hij met een pijnlijk en verontschuldigend gebaar naar zijn liesstreek cn de arbiter gaf De Koning verlof om erin te komen. Twee minuten later was het De Koning, die uit een vrije trap de bal tegen Kouwen joeg, waarna in een wilde scrimmage het leer nog tweemaal tussen Rotterdamse cn Schiedamse benen heen en weer sprong tot Benningshof er met een droge plof een einde aau maakte. Dat was 2-0; en met nog maar negen minuten voor de boeg was de strijd beslist. S.V.V. speelde de rest van de tijd lusteloos en moedeloos uit; linksbuiten Geel bleek zelfs zó gedemo raliseerd dat hij kort voor bet einde de strijd staakte en alleen de „oude Gosens trachtte nog met een overigens prachtig en ternauwernood gestopt schot de eer te redden. S.V.V. legde zich erbij neer; de Schiedamse kampioens-kansen werden op Spangen begraven Pas nadat Sparta zijn beste vleugel weer gelijmd had, vloeiden uit de rood witte voorhoede de aanvallen waarmee de Kasteelheren de zege konden forceren. S.V.V.'s zwakke plek lag op de rechter defensie-flank, waar Corveleijn steeds terugtrok naar het centrum, het operatie terrein van zó veel jaren orthodox bac ken, dat hij het blijkbaar niet meer kon vergeten. Bosselaar liep dan ook steeds vrij en Benningshof trachtte dit met prij zenswaardige hardnekkigheid uit te bui ten. Maar de kleine Sparta-strateeg kón vanmiddag zijn draai niet vinden; althans op links niet. En op de andere vleugel moesten Van Ede en Zuidgeest van het begin af de meerderheid erkennen van Meerwijk en Van Schijndel, twee cracks uit het 49-er kampioens-elftal, die dank zij hun persoonlijke spelopvatting wél de overgang van orthodox naar stopper systeem zonder moeite hebben kunnen opvangen. Dat begin was dus voor S.V.V., dat de Sparta-aanval lam leg de, met Van Schijndel en Gosens het middenveld veroverde en een kwar tier lang op de Kasteel helft opereerde. Vooral Gosens en Köneman vonden met korte passes en fraai positie-spel het GOSENS aanvalstype, dat deze--- als in '49 twee „oudgedienden" in het grote k'am- pioens-team van '49 reeds met zoveel Dufourné en Terlouw bedreigd door Gosens bij een S.V.V.-aanval op het Sparta-doel. (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, Zondag. Zeven-en-twintig minuten van de tweede helft waren reeds verstreken in de strijd tussen de twee D-„groten" Hermes en Eindhoven, toen eindelijk de duizenden Schiedamse aanhangers opveerden: een haarscherp door Cock van der Tuijn op rechts genomen hoekschop werd tussen drie-vier koppende tegen- en medespelers door de dappere Eindhoven-doelman, ge hinderd door zijn clubgenoten, in eigen doel geslagen. Daarmee kregen de in het rood-wit gestoken Schiedammers een morele injectie, die zij heel hard nodig hadden. Immers: moeilijker dan de strijd tegen de 0-2 achter stand was voor Hermes nog het gevecht tegen een ingewikkeld minder waardigheidscomplex. Het wilde vanmiddag bij de Schiedammers niet luk ken. Spelopbouwers als Van der Tuijn en Stolk zagen geen kans om door de Eindhovense barrières op het middenveld: Van Rooy en invaller Vlem* minx, heen te breken, de heide Heijster-broers op de vleugels konden op geen enkele wijze op tegen liet uitstekende hacken van Frans Tebak en Lambert van Tuyl en in het centrum van de aanval moest Janse een na wat zwak beginnen steeds groeiende meerderheid van stopper Frans van Tuyl erkennen. De Schiedammers konden elkaar niet vinden en alle in spanningen ontaardden in individuele pogingen, waarmee men tegen de xrl ingrijpende Eindhovenaren kansloos was. Het fortuinlijke doelpunt van Hanssen leek de vonk die in het kruitvat sloeg. Plots werden de trage Schie dammers snelvoetige hinden en het was nu aan de Eindhovenaren om die omschakeling op te vangen. Dank zij hun uitstekende verdediging over leefden de Zuidelijken ecliter het Schiedamse offensief, dat echter als een strovuurtje snel uitbrandde. Reeds in de eerste helft had Eindhoven zijn 0—2 voorsprong veroverd. En ver diend. Want de blauw-witten vormden de betere ploeg, die een veel deugdelij ker spelopbouw met afwisselend klein en lang spel demonstreerde, het midden veld beheerste en bovendien over meer snelheid beschikte. Dat Hermes in de aanvang iets gevaarlijker scheen te zul len worden, was slechts toe te schrijven aan het vreemde spel van Frans van Tuyl, die enige malen door onnodig en riskant terugspelen een kritieke situatie veroorzaakte en corners weggaf, maar zich gaandeweg goed herstelde. Overigens gaf het Schiedamse aanvals- spel geen reden tot voldoening. Men speelde de bal te veel door het centrum en vooral steeds te hoog: koren op Van Tuyl's molen, terwijl de beide Heysters ver onder hun vorm bleven en de pogin gen van Joop Heyster om Frans Tebak te ontlopen zelfs tot het „onvindbaar" zijn van de rechter wing leidden. In de gewijzigde Eindhoven-voorhpede, waar Verhoeven als middenvoor geflankeerd werd door Jo Tebak en Van Kemenade (wijl Van Melis wegens zijn kaakverzwe- ring nog steeds niet kan spelen en Snoek door zijn bestuur is geschorst), liepeja de combinaties aanzienlijk beter. Wel vond de linker vleugel vaak een meester in de soms nogal gedurfd spe lende Melief, maar desondanks stootte Eindhoven door. En in de 11e minuut kon Van Buytenen niet anders dan op onreglementaire wijze Louwers tot stil stand brengen, hetgeen Karei van der Me,r niet tolereerde. Van even buiten het strafschopgebied kogelde Van Keme nade de vrUe trap ineens en keihard in: 0—1. In de 15e minuut deed Van der Tuijn hem dat na veel geharrewar (de beruch te 9 meter) na, maar de bal vloog nu rakelings over. De Eindhovense aanval lers, sneller en slagvaardiger, bleven de beste kansen behouden: zo toen Verhoe ven door een fout van Melief na een pass van Schmidt vrij voor doal kwam maar de bal toch nog met veel veine werd gekeerd en toen even later op nieuw Verhoeven doorbrak doch zijn schot via de paal naast vloog. Individueel werk van Vlemminx en Van Rooy samen met Van (Kemenade hield het midden veld in Eindhovens bezit, waar ook Van der Tuijn met zijn grillige solo-rushes slechts zelden enig tegenwicht vormde. Veeleer moest de Schiedamse midden linie herhaaldelijk bijspringen om de eigen defensie te assisteren en zo bleef Eindhoven domineren, terwijl Hanssen slechts zelden in actie behoefde te ko men. Eindhoven's tweede doelpunt kwam nog juist voor de rust. 2 minuten voor het half-time-signaal. Jo Tebak maakte de bal op links goed vrU, wit zyn voorzet ontstond een onoverzichtelijke doelwor- steling, waarin Schmidt plots een gaatje zag: 02. En wie na de hervatting een herboren Schiedamse ploeg verwacht had, kwam zeer bedrogen uit. Het spel van de thuisclub werd nóg slechter en Eindho ven bleef heer en meester. Onvermurw baar kapten Lambert van Tuyl en Frans Tebak alle lijnen, welke Van Buytenen en Gudde naar de Heysters wierpen, remden Vlemminx en Van Rooy de drib bels van Van der Tuijn en Stolk door het midden, torende Frans van Tuyl bij elke nieuwe „luchtbal" hoog boven Janse uit. Totdat 18 minuten voor het einde Hanssen bij een corner dan de bal in eigen doel sloeg. Nóg verwachtten de duizenden, die het afgestampte Damlaan- veld omzoomden, een kentering. Maar Eindhoven beschikte, zoals bleek, ook over een sterker moreel. Het kwam nog tot één nieuwe hoekschop, maar toen ving Hanssen klemvast. Eindhoven pakte het kortstondige Hermes-vuurtje reso luut aan en behoefde niet eens in de ver dediging om de zege veilig te stellen. Zelfs kwam Schmidt nog tot een derde doelpunt, dat echter door Karei van der Meer terecht wegens buitenspel werd geanuleerd. Zonder dat kon er aan Her mes' meer succes en lauweren hadden gedemon streerd. Zeer fraai aanvalsspel, waarin zij de twee overigens op zichzelf matige buitenspelers Maltha en Geel méénamen. Könemans „zwabberige" dribbels brach ten Terlouw herhaaldelijk in moeilijk heden; maar stééds wist Terlouw zich bij tijds te herstellen en met name voor S.V.V.'s zware geschut Van Feit kwam er niet één opening voor zijn gevreesde ka nonskogels. Gosens kreeg wel een paar kansen, maar zocht de richting niet zui ver genoeg en verder griste Dufourné tweemaal een kansje voor Könemans voe ten weg. Na welgeteld zeventien minuten kon Spanta pas zijn eerste serieuze tegen aanval doordrukken. Het werd meteen van Benningshofs voet een strakke kogel, die door Kouwen slechts met de grootste moeite werd gestopt. S.V.V. werd een ietsje teruggedrongen, behield nog wel een lichte meerderheid en kwam zelfs nog bij een rakelings naastvliegend schot van Maltha nog tot een gevaarlijke aan val. Maar Terlouw vond nu zijn beste spel en ging gaande weg met een groeiend vertoon van techni sche beheersing het centrum domineren. Zachtzinnig was het ook nu allemaal niet, wat de Oranje-stop per deed; maar het was op enkele uitzon deringen na ditmaal wel correct en dan blijkt dat Terlouw bij iets meer beheersing een veel betere voet baller is dan men zou menen als men hem alleen nog maar in zijn rol van bull dozer of hoe men „—„r mr-m het ook noemen mag lEKLUUW heeft gezien. °P vnatje Overigens had Terlouw al gauw ge noeg ervaren, dat de voortreffelijk lei dende Hilversumse scheidsrechter G. de Boer hem volledig in de hand had. Ter- louws overtreding in het eerste Schie damse aanvalskwartier tegen Köneman was inderdaad strafbaar. En toen Ter- louw zijn bekende „Ga-weg-je-bent-niet wüs"-gebaar tegen de scheidsrechter maakte, riep de heer De Boer hem terecht cn zeer nadrukkelijk op het matje voor een toespraak die twee minuten lang aller aandacht gevangen hield. Terlouw verdroeg het overigens als een man. En het kwam zijn spel ten goede! Rond het halve uur vuurde Sparta in eens vier hoekschoppen achtereen af en daarna namen de Rotterdammers het heft in handen, zonder overigens verder dan nog een vier corners te komen. S.V.V. zakte nu opmerkelijk snel af, had alle moeite om zich staande te houden tegen de druk, die Sonneveld en Verbeek nu achter de roodwitte aanvallen zetten. Door Benningshof in de rust van links naar zijn oude rechtsbinnenplaats terug te brengen, bracht Sparta zijn gesplitste rechtervleugel, het sterkste deel van de voorhoede, weer bijeen. En prompt kreeg Van Ede de gewenste ruimte-centers van Benningshof, daalden de doelrijpe voor zetten van Van Ede's voet voor het vij andelijke doel neer, ontstonden .voor Boot en Bosselaar de kansen, die z(j no dig hadden. Sonneveld en Boot kopten hard over, Boot en Van Ede beukten het zijnet. En in dat eerste kwartier na de rust was S.V.V. nergens. Juist toen de Schiedammers een tegen offensief op poten hadden, Gosens een moordend hard schot had afgevuurd, dat Dufourné slechts met enig fortuin uit zijn baan kon boksen, ook Geel met een vliegende kogel paniek voor het Sparta- doel had gezaaid, Terlouw met forse sli dings links en rechts drie, vier bressen had moeten dichten en Dufourné een scherpe voorzet, van Maltha pal voor Geels zwaaiende hoofd met één hand had weggetipt juist toen scoorde Sparta zijn eerste doelpunt, vierentwintig mi nuten voor het einde. Van Ede prikte een hoekschop scherp in de doelmond (en ook deze hoekschop was uit een com binatie tussen Benningshof en Van Ede ontstaan), Zuidgcest wipte de afge schampte bal lichtjes op en met een prachtige omhaal trok Boot het leer on houdbaar over de S.V.V.-verdedigers heen: 1—0. S.V.V. antwoordde fel en van weers kanten wierp men zich grimmig in de fi nale. Vooral Gosens demonstreerde een vaart en een stuwkracht, waarmee Ter louw. nu volledig meester over Köneman overigens, nog heel wat te stellen kreeg. De strijd bleef open. Maar het kanon Van Pelt bleef vernageld. En toen negen minuten voor het einde Benningshof het tweede Sparta-kegeltje had laten hijsen, begreep de S.V.V.-aanval, dat de strijd verloren was. Vijf jaar geleden werd S.V.V. op ditzelfde Spangen afdelings kampioen, Nu werd er de Schiedamse titel-illusie begraven. Maar Sparta zélf gaat door! EERSTE KLASSE A: Zwolse BoysElinkwqk 10 DWSRCH 1—0 HaarlemHeracles 10 Be Quick—NEC 2—2 OosterparkersAjax 26 Enschedese BoysLeeuwarden 11 StormvogelsWageningen 21 EERSTE KLASSE Rigtersbleek—VSV EERSTE KLASSE C: LongaBleijerheide 21 Emma—VVV 4—4 PSVXerxes 11 Sittardia—HBS 4—1 Sparta—SVV 2—0 NACBrabantia 31 WH '16—BW 1—1 B: Blauw Wit—'t Gooi 5- 1—3 EERSTE KLASSE D: DHC—Limhurgia Hermes-Dvs.Eindhoven 12 ADOFeijenoord 22 MVVWillem 11 12 ExcelsiorF.BOH 4—2 NO AD—RBC 112—2 JulianaMaurits 51 VitesseHeerenveen 22 AGOVVEnschede 21 SncekVoiewjjckers 20 Go Ahead—EDO 1—1 DOS—GVAV 2—2 Elk jaar moet minstens wei één Westelijke of Zuidelijke kampioens-candi- daat er binnen de omheining van de Bospoort aan geloven. EBOH en Hermes waren nog zonder kleerscheuren uit Maastricht weg gekomen, Eindhoven twee weken geieden ook nog. Dan zou het ditmaal, al is MVV niet meer zo gevaarlijk ais voorheen, met Willem II moeten gebeuren. En inderdaad is Willem ÏI heel dicht by een nederlaag geweest, zo dicht dat zy ai onaf wendbaar scheen. Maar de huis-godin was ditmaal tégen de Maastrichtena ren; en dank zij dat kon Willem IX toch nog, tegen de verhouding in, met 1—2 de onwaarschqnlijk volle winst grijpen Dat betekent, dat de kampioens-titcl in afd. D dit J'aar 'n bet Zuiden terecht komt endat het Westen er niét aan te pas komt! Tegen één Zuid club zou Hermes wellicht nog kunnen terugvechten; tegen Eindhoven en Willem II samen kan de Westeiyke candidaat hier de strqd wel opgeven. De finale gaat tussen Eindhoven en Willem II; want terwijl dc Tilburgers fortuiniqk bij MVV het oog van de naald vonden, presteerden de Eindhove naren het om Hermes' ongeslagen thuis-record te breken: de Schiedammers leden met 1-2 hun eerste nederlaag op eigen veld. Is daarmee in afd. D het Westelijke stand En zo gaan in afd. C twee bastion gevallen, Emma hield we! Westelijke èn twee Zuidelqke candi- daten de finale in. Een adembene mende strqd in Dordrecht leidde tus sen Emma en VVV tot een 44 on besliste eindstand. Daarmee behiel den de Venloërs de eerste plaats, met 1 punt voorsprong op Emma en ook op Sparta, dat in het duel om de tweede Westelijke candidatuur met 20 aan SVV's illusies definitief een einde maakte. Op de vierde plaats, twee pnntcn achter VVV, volgt ver der nog FSV, dat overigens een punt 1—1 moest laten schieten tegen het grillige en prompt in zijn reuzen- doders-vorm stekende Xerxes (dat als outsider nog belangrijke invloed op dit dubbele Zuid-West-duel om de kampioenstitel kan uitoefenen De positie van Oosterparkers en RCH als hekkensluiters in afd. A werd nog weer slechter. Door twee nederlagen tegen Amsterdamse te genstanders (Oosterparkers met zwa re cijfers tegen Ajax; RCH onver diend en onfortuinlijk tegen DWS), staan zij nu 4-5 resp. 6-7 punten ach ter op Be Quick resp. Zwolse Boys, die met een draw tegen NEC resp. een minimum-zege op Elinkwijk kostbare en waarschijnlijk zelfs be slissende winst veroverden. NEC zakt aan de kop steeds een beetje af, nu weer door de draw tegen Be Quick; heel wat minder overtuigend dan de zege van Ajax was de 1—0 van Haar lem op Heracles, genoeg intussen voor de Haarlemmers om de kop te behouden. In de middenmoot deelden Enschedese Boys en Leeuwarden en boekte Stormvogels een kleine re vanche op Wageningen. VSV vond in afd. B precies op tyd z«n herstel. En dank zij dc fraaie 1—3 revanche op Rigtersbleek delen de Vclsenaren nu weer de leiders plaats met DOS, dat hevig teleur stelde door tegen GVAV niet verder dan 22 te komen. GVAV's onverwachte winstpuntje illustreert de heftige strijd in de staartgroep, waar voorlopig Enschede en 't Gooi het slechtst genoteerd staan; de Twentenaren dolven bij AGOVV het onderspit en de Hilver summers kregen bij Blauw Wit zwaar klop. Daarentegen zette Sneek zijn opmars voort, nu met een opmerke lijke 20 zege op De Volewijckers, terwijl tenslotte Vitesse en Heeren veen 09 elkaar een puntje buit maak ten (wat in de middenmoot ook Go Ahead en EDO deden). Opnieuw hebben Longa en VVH '16 de stryd tegen de voorlaatste plaats in afd. C tot twee andere clubs uit gebreid. Zelf boekten zij meer of minder winst: de Tilburgers volledig op Rleycrheide, de Heerlense debu tanten tegen BVV half-haif. En nu loopt ook Brabantia weer gevaar, na de nederlaag tegen NAC dat zich definitief veilig stelde ter wijl nota bene ook.... Xerxes nu op zijn tellen moet gaan passen. Voor HBS bestaat geen redding meer; Sit tardia maakte dat nog eens extra duidelijk. Terwijl EBOH nog verder van de kopgroep weg raakte door een rake nederlaag tegen Excelsior, verloren de twee hekkensluiters in afd. D od- nieuw: DHC tegen Limburgia en tegen Juliana, waarna RBC ■1 NOAD nog een extra puntie veroverde en ook ADO—Feijenoord een gelijk spel werd. EERSTE KLASSE A: Haarlem 19 Ajax NEC DWS Stormvogels Wageningen Ensched. Boys Leeuwarden Elinkwijk Heracles Zwolse Boys Be Quick Oosterparkers RCH 20 19 19 20 20 20 19 19 20 20 20 19 20 30 30 27 25 23 20 19 17 17 17 16 14 10 41—14 53—23 41—20 37—21 31—25 36—28 32—26 31—30 22—31 26—29 19—39 26—58 15—41 13—38 EERSTE KLASSE C: VVV 20 Sparta 20 Emma 20 PSV 20 SVV 20 Bleijerheide 20 NAC 20 Sittardia 20 BVV 20 Xerxes 20 Brabantia 20 Longa J» '16 EERSTE KLASSE B: DOS 20 28 59—31 VSV 20 28 40—17 Blauw Wit 20 25 47—33 Volewijckers 20 23 45—46 EDO 20 21 26—23 Go Ahead 20 21 3537 AGOVV 19 19 35—31 Rigtersbleek 19 18 4446 Vitesse 13 17 2335 Sneek 19 10 2739 Heerenveen 20 10 4453 GVAV 19 I5 24—31 Enschede 20 14 2937 't Gooi 20 13 2640 VVH HBS eerste Eindhoven 20 Willem II 19 Hermes-Dvs 19 EBOH 20 Feijenoord 20 NQAD 20 Excelsior 20 MVV nn 28 27 27 28 23 20 19 19 18 17 16 15 14 Juliana Limburgia 20 RBC 20 DHC 19 Maurits 19 KLASSE D: 33 29 27 26 21 21 21 17 16 17 16 14 20 43—29 37—23 4938 48—32 42—31 26—33 3632 4a43 3532 27—32 28—38 2533 26—47 27—51 51—22 68—27 37-24 39—33 26—24 26—32 3a31 32—37 23—27 33—37 3345 32—43 28—58 1548 (Van onze sport-correspondent) EINDHOVEN, Zondag. Dat verschillende Rotterdammers na het laatste fluitsignaal van de wel zeer matige scheidsrechter Formanoy van blijdschap over het veld sprongen, was de logische reactie op een niet verwacht gelijk spel, alsmede op de spanning van de laatste tien minuten van de wedstrijd P.S.V.—Xerxes, toen de Eindhovense aanval keer op keer storm liep op de veste van Xerxes, de P.S.V.-voorwaartsen harde schoten vlak naast het doel plaats ten, doelman Vermeer veie kogels van Fransen, Dillen, Van Elderen en Vergou wen uit zijn doel ranselde, maar de ver dediging van Xerxes meester bleef van de score, zodat het kostbare Rotterdamse doelpunt, dat juist vóór dit offensief door Kentie met een vliegend schot werd ge scoord, voor Xerxes een winstpunt op leverde. Met P.S.V. bijna de gehele eerste en een groot deel van de tweede helft van de wedstrijd in het offensief, kreeg niet alleen doelman Steiger in die eerste helft *"t V'VS*- 4 'V t l'wee Hermes-verdedigers in paniek: Eindhovens invaller-middenvooi „.„„.v.. ---- Verhoeven heeft met zijn in zweefduik afgevuurde kopbal zoivel stopper e veranderd borden? 3§ t0° S1 Burger als keeper Van Diest verslagen. Maar de paal zal redding brengen! slechts één gevaarlijk schot te verwer ken, maar ook doelman Vermeer kreeg nauwelijks iets te doen. Wel een bewijs, dat er slordig geschoten werd en dat de aanvallers belangrijk zwakker waren dan de verdedigers. Vandaar, dat het een wedstrijd is geworden, die gauw zal zijn vergeten, temeer omdat er zo vaak over tredingen werden begaan, die de scheids rechter met een zwaai wegvaagde, dat zelfs het publiek er korzelig over werd. Xerxes kwam er na de rust beter in," toen midvoor Dame naar de rechtshalf- plaats verhuisde en de kleine en handige Kentie als aanvalsleider ging fungeren, terwijl Van Toorn rechtsbinnen werd. De Rotterdamse aanvallen waren in de tweede helft beslist gevaarlijker door meer beweeglijkheid, welk gevaar ten slotte ook resulteerde in een doelpunt, toen Kentie tien minuten voor het einde alleen op Steiger afstormde en met een onhoudbaar schot scoorde. Het doelpunt van P.S.V. was na negen tien minuten in de eerste helft. Fransen loste een schot, dat hoor spil Everse werd gekeerd. Dillen kreeg de bal terug en met een harde lage schuiver bracht de Eindhovense rechtsbuiten zijn club aan de leiding, welke score dan zoals ge zegd tegen het einde toch tot 11 werd genivelleerd. In Olympisch Stadion OP 12 MEI ZWALUWEN CONTRA RODE DUIVELS Woensdag 12 Mei a.s. zal' in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd Zwaluwen-Rode Duivels worden gespeeld. Het betreft hier de returnwedstrijd van de ontmoeting op Vastenavond 2 Maart j.l. te Gent, welke met 5—1 door de Rode Duivels werd gewonnen. De vroegere Wereldkampioen veder gewicht, de Amerikaan Willie Pep. is op grond van een onderzoek van doktoren van de New Yorkse athletiekcommissie genoodzaakt zich uit de bokssport terug nr J.ken. Pep had 26 Februari j.l. in Madison Square Garden in de tweede ronde verloren van Lulu Percz, doordat de referee de partij moest staken nadat Pep driemaal ivas neergeslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4